Levenslange gevangenisstraf voor Nederlander Schmidt De Tweede Kamer is met vijftig leden uitgebreid HET WEER: Weinig verandering D® G® LAM 1956 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Sovjet-veto trof eerste deel van herziene Suez-resolutie i Britten geurden in Straatsburg slechts met eigen kernonderzoek „Subversieve actie bewezen geacht" Om doodstraf schreeuwende menigte werd op grote afstand gehouden Het woord is aan Besprekingen over zes goedgekeurde beginselen zullen voortgezet worden (M „Euratom" zonder Engeland Lord Stonehaven: „Wij hebben u niet nodig" 71e JAARGANG No 83 MAANDAG 15 OKTOBER 1956 Het vonnis JNasution ontslaat twee TNI-woordvoerders Mevrouw Bouman in Nederland terug Gerrit de Stotteraar pleegde volgens politie ten minste zeventig inbraken Peking ontevreden over maatregelen in Hongkong Eisenhower is 66 geworden „Onzinnige beweringen" over Koninklijk Huis tegengesproken Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 236 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA (Reuter). De 54- jarige Nederlander Henricus Schmidt is maandag door het landgerecht te Djakarta schuldig bevonden aan sub versieve acties en tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Hij ging onmiddellijk in hoger beroep en zette glimlachend zijn handtekening onder het daartoe strekkende verzoekschrift. Er was vijftien jaar gevangenisstraf geëist. De speciale politiebewaking had voorzorgsmaatregelen genomen, die alle vorige overtroffen. Het ver keer voor het rechtsgebouw was om geleid, het publiek in de rechtszaal werd gefouilleerd en gewapende po litie hield de wacht voor het gebouw en in de rechtszaal. Vertegenwoordigers van de diplomatie ke vertegenwoordigingen van Nederland, Engeland, Frankrijk, Australië, Italië, Ca nada en West-Duitsland woonden de zit ting bij. De Amerikaanse vertegenwoordi ger mocht de rechtszaal niet binnen, om dat hij niet de speciale pas kon tonen, die door het hoofdparket waren uitgereikt. Duizenden jongeren, die „dood aan Schmidt" schreeuwden, stonden aan de an dere kant van het kanaal, dat langs het rechtsgebouw loopt, te wachten. Bij het voorlezen van de uitspraak zeide rechter Rochjani, dat hij Schmidt schuldig had bevonden aan steun aan de vijand in oorlogstijd. Er was het begin van applaus in de rechtszaal, toen hij het woord „le venslang" uitsprak. Onder de diplomatieke vertegenwoordi gers bevond zich de Nederlandse tijdelijke zaakgelastigde in Djakarta, de heer Hage naar. In zijn gezelschap was het hoofd van de afdeling politieke zaken van de Neder landse vertegenwoordiging in Djakarta, de heer H. Menke. Ook mr. Bonn van de Ne derlandse vertegenwoordiging was in de rechtszaal aanwezig. Onmiddellijk nadat de zitting was geëindigd, ging deze naar Schmidt toe en sprak enige minuten met hem. Toen de politieauto met Schmidt het ge bouw verliet, joelden en schreeuwden dui zenden jongeren „dood aan Schmidt". Zij stonden op vijftig meter afstand van het gebouw aan de andere kant van een ka naal. Op 20 augustus eiste de openbare aan klager 15 jaar gevangenisstraf. Op 10 sep tember vroeg de verdedigster, mevrouw Bouman, die inmiddels zondagavond in Ne derland aangekomen is, vrijspraak. Zij was sedert 22 september in Europa, nadat zij na het pleidooi te Djakarta door een opgewonden menigte was gemolesteerd. De heer H. C. J. G. Schmidt, afkomstig uit Nederweert, gewezen kapitein van het K.N.I.L., was na zijn pensionering in 1951 eerst beheerder van een mess in Garuda. Vervolgens was hij werkzaam bij dc make laarsfirma Fenis in Bandoeng. Tij werd op 18 december 1953 gearresteerd door de Bandoengse politie, toen hij op zijn brom fiets op weg was van huis naar kantoor. Volgens de Nederlandse vertaling van het vonnis is Schmidt schuldig bevonden aan het onder b. en c. vermelde van het eerste gedeelte van de tenlastelegging: dat De heer Schmidt tijdens een van de zittingen van het landgerecht te Djakarta. hij in 1952 de Tentara Islam Indonesia (de strijdkrachten van de Darul Islam) heeft geleid in een aanval op een politiepost van de republiek Indonesië te Legonjenang in het district Bogor, dat hij een eenheid van de algemene politie in Sukangera in het district Tjiandjur, al dan niet in samen werking met benden, die niet to1 de Darul Islam behoorden, aanviel, dat deze politie- eenheden in deze plaatsen waren gestatio neerd om het bedrijven van misdaden in deze plaatsen en districten door de vijand tegen te gaan en dat „in 1953 hij de Ten tara Islam Indonesia heeft geleid in een aanval op een eenheid van het bataljon 313 van het Indonesische leger in Pelum- bon in het district Tjiandjur, welk leger onderdeel daar was geplaatst op het be drijven van misdrijven door de vijand in deze streek te voorkomen". Schmidt werd vrijgesproken van het on der a van het eerste tenl astegel egde, vol gens welke hij voorbereidingen had getrof fen voor de aankomst van een vliegtuig van een vreemde mogendheid nabij de Tangkuban Prahu, een plaats, die was aan gewezen voor het afwerpen van wapens, conserven en medicijnen voor de strijd krachten van de Darul Islam. In de overwegingen tot het vonnis gaf rechter Rochjani een overzicht van de ver klaringen van de getuigen a charge en décharge. Hij zeide het van groot belang te achten, dat zich onder de getuigen a charge een islamietische godsdienstleider had bevonden. Hij achtte het bewezen, dat de beklaagde de opstandige Darul Islam in West-Java had gesteund. Rechter Rochjani gaf toe, dat de wijze van confrontering van beklaagde met de getui gen niet altijd correct was geweest. Een woordvoerder van de Ne< -rlandse vertegenwoordiging in Djakarta verklaar de, dat onder het Indonesische recht het aantekenen van hoger beroep zeer veel gelijkt op de procedure in andere landen. Hij zei, dat thans drie rechters de zaak op nieuw in behandeling zullen nemen op basis van het bewijsmateriaal en daarna een zitting zullen houden achter gesloten deuren om tot een beslissing te komen. De woordvoerder verklaarde voorts, dat er veel pogingen zijn gedaan om de rechter VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Enkele overdrijvende wolkenvelden en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelf de of iets lagere temperaturen. 16 oktober Zon op 7.08 uur, onder 17.46 uur. Maan op 16.09 uur, onder 3.27 uur. Maanstanden 19 oktober 18.24 uur: volle maan 26 oktober 19.02 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 oktober Hoog water: 0.23 en 12.59 uur. Laag water: 8.23 en 20.37 uur. Dinsdag 16 oktober Hoog water: 1.22 en 13.50 uur. Laag water: 9.21 en 21.30 uur. »»XXX«OOOOODDC100X>OaXX»ODX)COOOC<X)C»XCOOOOOCOOCOOOO( AANHOUDEND DROOG Ook gedurende het weekeinde bleef het weer onder invloed van een hogedrukge- bied staan. Door krachtige drukstijgingen in Scandinavië heeft zich aldaar een twee de hogedrukcentrum gevormd. Terzelfder tijd daalde de luchtdruk in Frankrijk, waardoor in ons land een zuid oostelijke wind is gaan waaien. Deze voert betrekkelijk droge lucht aan, waardoor de niistkansen wat kleiner zijn geworden. Aar de oostzijde van het hogedrukgebied voe ren noordelijke winden koude poollucht tot diep in Rusland. In de omgeving van Moskou is sneeuw gevallen. Een diepe depressie tussen Groen land en IJsland, die gedurende het week einde tot ontwikkeling was gekomen, be gint nu snel op te vullen. Voor het weer van dinsdag is een stijggebied van de lucht druk van belang, dat over Frankrijk naar het noorden schuift. Onder invloed daar van zal de wind later weer iets gaan af nemen. De regenkansen blijven uiterst klein. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) onder druk te zetten. Hij wilde echter niet zeggen, dat de rechter aan deze druk heeft toegegeven. Hij zei van mening te zijn, dat het proces op legale wijze was verlopen. Tenslotte verklaarde hij, dat de Neder landse vertegenwoordiging tevreden is over de voorzorgsmaatregelen, die door de indrukwekkende politiemacht was geno men om incidenten te voorkomen» DJAKARTA, (ANP) De stafchef van de Indonesische landstrijdkrachten (TNI), generaal Nasution, heeft de woordvoerder van het leger, luitenant-kolonel Pirngadie, en het hoofd van de inlichtingendienst van het leger, luitenant-kolonel Hassan, van hun functie ontheven. Zij hadden de instelling bekendgemaakt van een commissie van onderzoek om le gerofficieren te ondervragen, die beschul digd worden van „onregelmatigheden en politieke handelingen", die Pirngadie had uitgelegd als pogingen om de Indonesische regering te wijzigen of omver te werpen. De mededeling over deze commissie werd „niet nodig geoordeeld". Tot hoofd van de legervoorlichtingsdienst is benoemd kapitein Harsono en tot hoofd van de inlichtingendienst majoor Sukandro. De Koningin heeft zaterdag drie van de vier nieuwe ministers beëdigd. Men ziet hier prof. dr. I. Samkalden (Justi tie), mej. dr. M. A. M. Klompé (Maat schappelijk Werk) en de heer H. J. Hofstra (Financiën) na hun beëdiging het paleis Soestdijk verlaten. Mr. A. A. M. Struycken, de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, P.B.O. en Bezitsvorming, zal pas beëdigd worden als hij teruggekeerd is van zijn af scheidsbezoek aan de Nederlandse An tillen, waarvan hij thans nog formeel gouverneur is. Vauvenargues De onvolmaaktheid der natuur is de oorsprong der kunst. Zondagavond is mevrouw Bouman, de verdedigster van Jungschlager en Schmidt, met haar echtgenoot per vliegtuig uit Italië op Schiphol aangekomen. Op haar verzoek was aan haar terugkeer naar Nederland ge^n bekendheid gegeven, zodat slechts enkelen bij de aankomst aanwezig waren, bij wie zich ook een vertegenwoordiger van de Nederlandse regering bevond. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zou hedenmiddag mevrouw Bouman op zijn departement ontvangen voor een officiële begroeting. De Sovjet-Unie heeft in de Veiligheids raad zijn veto uitgesproken over het twee de deel van een herziene Brits-Franse re solutie, waarin wordt aangedrongen op steun voor de voorstellen van de achttien landen tot internationaal beheer van het Suezkanaal. Ook Joegoslavië sprak zich tegen dit deel van de resolutie uit. Het eerste deel van de resolutie, waarin de zes beginselen waarover Groot-Brittannië, Frankrijk en Egypte het eens zijn gewor den, werd met algemene stemmen aange nomen. De overige negen landen in de Vei ligheidsraad stemden ook voor het tweede deel van de resolutie. De ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk hebben zich na de stemming in optimistische zin over de toekomst uit gelaten. Zij hadden wel critiek op de hou ding van hun Russische collega Sjepilov, die zei, dat er, naar zijn oordeel, wel vor deringen z;jn gemaakt en dat de raad een belangrijke en positieve bijdrage heeft gele verd. Men verwacht, dat de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, zijn bemid delingspogingen zal voortzetten en dat hij zal proberen de „verkennende besprekin gen" weer op gang te brengen. Hij ver klaarde zondag, dat de overeenstemming over de zes beginselen „een waardevol be ginpunt voor een verder onderzoek van de mogelijkheden van een rechtvaardige en vreedzame oplossing van het Suezvraag- stuk is. Aan het veto, het 87ste van de Sovjet- Unie, ging een langdurig debat vooraf. Joegoslavië diende voor de stemming een compromisresolutie in, maar het trok deze in, toen het eerste deel van de Brits-Franse resolutie was goedgekeurd. In de Joego slavische resolutie werd vastgesteld, dat er overeenstemming is over de zes beginselen en dat de onderhandelingen moeten wor den voortgezet. Er werd bovendien een be roep op alle partijen gedaan geen maat regelen te nemen, die de onderhandelingen zouden kunnen belemmeren. to s s c O Li Weerstoestand buitenland wind richt maxi temp giste: ës Stockholm onbewolkt wnw 12 0 Oslo nevel n 12 0 Kopenhagen mist no 12 0 Aberdeen mist windst. 15 0 Londen mist O 16 0 Amsterdam mist O 14 0 Luxemburg mist on o 16 0 Parijs nevel ozo 15 0 Bordeaux zwaar bew. ozo 21 0 Grenoble mist windst. 18 0 Nice zwaar bew. wnw 20 0 Berlijn mist z 15 0 Frankfort nevel ono 13 0 München mist ozo 14 0 Zürich mist windst. 16 0 Genève mist windst. 14 0 Locarno mist windst. 17 0 Wenen zwaar bew. windst. 16 0 Innsbruck mist windst. 17 0 Rome onbewolkt windst. 21 0 Ajaccio onbewolkt ono 20 0 Mallorcu regen nno 24 0,4 Weerstoestand binnenland (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Den Helder mist zo 10 0,1 Ypenburg mist ozo 10 0 Vlissingen dichte mist O 9 0 Eelde mist O 8 0 De Bilt mist O 9 0 Twente geheel bew. O 11 0 Eindhoven mist OZO 9 0 Vlv. Z.-Limb. dichte mist ono 8 0 Minstens zeventig inbraken en insluipin gen moet Gerrit de Stotteraar volgens de politie op zijn geweten hebben. Een dertig tal hiervan kan de politie aan de hand van de achterhaalde gestolen goederen bewij zen. Nog niet alle buit van Gerrit is ge vonden, hoewel men nog twee nieuwe schuiladressen van deze aartsinbreker heeft achterhaald, waar men voor vele duizenden aan goederen heeft aangetrof fen. Onder de valse naam Visser heeft „De Stotteraar", naar de politie thans bekend is, op drie plaatsen in Amsterdam kamers gehuurd en steeds gaf hij zich bij de men sen, hij wie hij zijn intrek nam, uit voor musicus. Onmiddellijk na de arrestatie van Gerrit heeft men één adres in Oost kunnen vin den. Nadien hebben zich nog twee verdere verhuurders gemeld. De recherche heeft enige zeer kostbare sieraden, die destijds uit een woning in de Marnixstraat zijn gestolen, teruggevonden bij Banken van Lening, waar Gerrit ze te gelde had gemaakt. De lommerdbriefjes had hij in de schuiladressen bewaard. De politie zoekt nog naar een grote hutkoffer, alsmede een grote grijze en een iets klei nere bruine handkoffer, die vol gestolen goederen moeten zitten. Het is vast komen te staan, dat Gerrit deze inbraken en insluipingen de laatste drie maanden heeft gepleegd. Hij leefde er goed van en reed rond in een auto, die hij eerlijk gekocht had, ondanks het feit dat hij gesteund werd door de gemeente lijke dienst voor Sociale Zaken. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lloyd, die vandaag of morgen naar Londen zal terugkeren, zei tot verslag gevers, dat „de verantwoordelijkheid voor dit resultaat niet bij ons ligt". Een Britse woordvoerder zei te New York niet verrast te zullen zijn als er nieuwe besprekingen zullen worden gehouden. Hij zei er niet zeker van te zijn of „onderhandelingen" voor deze besprekingen een goed woord zou zijn. „Zover ik het heb begrepen, zullen de besprekingen ter verduidelijking van elkanders standpunt worden voortgezet", zo zei hij. Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zal van het verworpen deel van de Brits-Franse reso lutie toch nog morele invloed uitgaan. De Franse minister van Buitenlandse Za ken, Pineau, die als voorzitter van de raad optrad, is gisteravond naar Parijs vertrok ken. Hij zei, dat de stemming over het tweede deel van de resolutie meer moreel gezag aan de gebruikersorganisatie heeft gegeven. Hij wees er op, dat slechts twee landen zich tegen de voorstellen hebben uitgesproken. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Fawzi, wilde niet zeg gen of hij tevreden was met het resultaat van het debat. Hij is niet van plan dadelijk naar Egypte terug te keren. Sjepilov is zondag uit de Verenigde Sta ten vertrokken, maar, zo zei hij, „Ik ver wacht binnenkort in New York terug te zijn." Men vat dit op als een aanwijzing, dat hij de zitting van de UNO-Assemblee, die op 12 november begint, zal bijwonen. ADVERTENTIE 1931 Met grote voldoening delen wij u mee, dat onze zaak 17 oktober haar 25-jarig bestaan hoopt te herdenken. Voor het in ons gestelde vertrouwen betuigen wij u onze grote erkentelijk heid. Wij zullen in de toekomst dit vertrouwen waardig blijven. Perseusstraat 53 Pegasusstraat 69 D. G. LAM Rund-, Kalfs- en VarkenssIagerU LONDEN en HONGKONG (AFP en UP). Premier Tsjoe En Lai van communis tisch China heeft bij de Britse zaakgelas tigde in Peking geprotesteerd tegen de Britse houding in Hongkong bij de rel letjes van de laatste dagen. Hij gaf uiting aan zijn „grote verontwaardiging en diepe bezorgdheid over de vele doden en ge wonden onder de vreedzame Chinese in woners van Kowloon (Hongkong) en de zware schade aan hun bezittingen. Tsjoe stelt „agenten van de Kwomintang" (na tionalistisch China) verantwoordelijk voor de wandaden. Hij is ontstemd over het feit, dat de Britten geen doeltreffende maatregelen hebben genomen om de onge regeldheden te stuiten. Bij de vechtpartijen zijn volgens de laat ste gegevens 45 personen om het leven ge komen en 369 gewond. Een der om het leven gekomenen is mevrouw Ernst, de echtgenote van de Zwitserse vice-consul te Hongkong. Ook de Chinese chauffeur van de taxi, waarin het echtpaar Ernst reed, is om het leven gebracht. Hij werd door het gepeupel aan zijn auto vastge bonden en met benzine overgoten, waarna men hem levend liet verbranden. Onder de doden bevinden zich verder geen Europeanen. Elf der gewonden zijn echter blanken. Te Hongkong zijn meer dan drieduizend personen, die ervan worden verdacht deel te hebben genomen aan de gevechten tus sen communistisch- en nationalistisch ge zinde Chinezen, gearresteerd. Het Centraal Stembureau in Den Haag heeft zaterdag onder voorzitterschap van prof. mr. dr. G. van den Bergh op grond van de verkiezindsresultaten van 13 juli en de daarvoor vastgestelde kandidaten lijsten bepaald, hoe de nieuwe Tweede Ka mer, die op grond van de jongste Grond wetswijzigingen uit honderdvijftig leden zal bestaan, zal zijn samengesteld. De Partij van de Arbeid krijgt in de Kamer van Hon derdvijftig 50 (34) zetels, de K.V.P. 49 (33), de Anti-Revolutionaire Partij 15 (10), de Christelijk Historische Unie 13 (8), de Par tij voor Vrijheid en Democratie eveneens 13 (9), de Communistische Partij Nederland 7 (4) en dè Staatkundig Gereformeerde Partij 3 (2). Het aantal zetels dat deze partijen in de „oude" Tweede Kamer bezetten, is tussen haakjes geplaatst. Het staat nog niet definitief vast wie er zitting in de uitgebreide Tweede Kamer zullen krijgen, aangezien ook leden zijn aangewezen, die tot minister of tot staats secretaris zijn benoemd. Nadat zij voor het Kamerlidmaatschap zullen hebben bedankt, zal het Centraal Stembureau alsnog de genen moeten aanwijzen die hun plaatsen zullen innemen. Het liet niet in de bedoe ling van de regering om ter gelegenheid van de uitbreiding van het aantal leden der Eerste en Tweede Kamer over te gaan tot sluiting van de gewone op 18 september geopende zitting der Staten-Generaal en tot opening van een nieuwe zitting. Een dergelijke sluiting met daaropvol gende hernieuwde opening wordt niet door ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL, 13439 FERD. B0LSTR 48 A'DAM TEL 717162 Falcon Harris Tweedjassen WASHINGTON (United Press). Presi dent Eisenhower heeft gisteren zijn 66ste verjaardag gevierd. Hij ging 's morgens naar de kerk en werd vervolgens verrast door een concert van een legerorkest in de tuin van het Witte Huis. De familie Eisen hower was voltallig, ook al moest de presi dent de feestvierenden enige uren verlaten ter voorbereiding van verkiezingsredevoe ringen die hij tijdens zijn komende reis naar Minnesota, Oregon en Washington zal uitspreken. enig grondwettelijk voorschrift vereist Bovendien bestaan er bezwaren van prak tische aard tegen. De uitbreiding van het ledental der beide Kamers zal dus ge schieden tijdens de gewone zitting 1956- 1957. 's-GRAVENHAGE (A.N.P.) „In rege ringskringen", aldus de Rijksvoorlichtings dienst, „heeft men met verbazing en ver ontwaardiging kennis genomen van be weringen in het Britse zondagsblad „Sun day Pictorial" als zouden er in Nederland ministers en politici zijn, die in contact met de moeder van Z.K.H. de Prins der Neder landen er naar zouden streven H. M. de Koningin tot abdicatie te bewegen. Het spreekt vanzelf", zo gaat de Rijksvoorlich tingsdienst verder, „dat hiervan schijn noch schaduw waar is. Het is diep te betreuren, dat niet geschroomd wordt dergelijke on zinnige beweringen aan de openbaarheid prijs te geven". Van bevoegde zijde verneemt het A.N.P. in verband met onzekerheden, die blijken voort te bestaan naar aanleiding van in de afgelopen zomer betreffende Soestdijk ge rezen vragen, het volgende: „De bemoeiingen, waartoe de Koningin reeds geruime tijd geleden opdracht had gegeven tot het bereiken van een doel matiger coördinatie van de verschillende diensten van het Koninklijk Huis, vinden geregeld voortgang. De Koningin wenst zich uiteraard op de te treffen voorzienin gen rustig te beraden, teneinde naar alle zijden een zo juist en bevredigend mogelijk resultaat tot stand te zien komen. Natuur lijk zal ook nog verder overleg te plegen zijn met Prins Bernhard, waartoe pas na diens terugkeer uit Amerika in begin no vember de gelegenheid zal bestaan. Voorts diene dat de Koningin indertijd heeft gemeend het beste de rust der ge moederen in den lande, alsmede die van alle betrokkenen, te bevorderen, door voor onbepaalde tijd geen betrekkingen met mej. G. Hofmans te onderhouden, met wie hieromtrent volkomen eensgezindheid bleek te bestaan. Het behoeft dan ook niet meer te worden bevestigd, dat sindsdien gener lei verbinding, direct of indirect, wordt onderhouden.Wanneer van sommige zijden, met name in de buitenlandse persorganen, erop is gezinspeeld, dat zulks anders zou zijn, is dit totaal in strijd met de waar heid". (Van een speciale correspondent) STRAATSBURG, maandag Indien men de Engelsen in de Assemblée der West- europese Unie mag geloven, voelt Groot- Brittannië er nog steeds weinig voor om toe te treden tot de ontworpen Europese gemeenschap op het gebied van de kern energie, genoemd Euratom. Dat de Britse parlementsleden nochtans voor een aanbe veling stemden van de raad van de West- Europese Unie om de zeven leden-staten een verdrag te laten sluiten inzake de kern energie, was niet zo verwonderlijk. Over de vorm van de samenwerking die in zo'n verdrag zou moeten worden vastgelegd, wordt in de aanbeveling namelijk niet ge rept. Des te meer sprak daarover echter de in leider van het debat, de Italiaan Benvenuti. Deze leidt de Italiaanse delegatie naar de besprekingen over Euratom in Brussel. Hij hield een regelrecht pleidooi voor een Euratom van de zeven. En regelrecht daar tegenin gingen de Britse conservatieve af gevaardigde lord Stonehaven en zijn socia listische landgenoot John Edwards. De afgevaardigde Benvenuti had mede op Engelands eigen belang gewezen, maar lord Stonehaven, deskundige op het gebied van de kernenergie, gaf een indrukwekkend overzicht van de prestaties van zijn land op dit nieuwste terrein, concluderend, dat Engeland Europa niet nodig had. De nadruk, die de heer Benvenuti had gelegd op Engelands eigenbelang bij dit project deed lord Stonehaven naar deze zeide denken aan het verhaal van de sol daat die een knoop had en een vriendelijke oude dame om een hemd vroeg om eraan te naaien. De heer Edwards betoogde, dat men vaak tezeer de nadruk legde op de in stitutionele kant van deze zaak. „Engeland wordt het vaak zo moeilijk gemaakt door de manier waarop men de voorstellen tot ons richt. Als men ons voorstelde de zaak van de samenwerking op het gebied van de kernenergie zakelijk te bespreken en te zoeken naar een minimum van institu tionele voorzieningen dan zouden wij er wèl wat voor voelen", aldus Edwards. De Assemblée van de Westeuropese unie heeft haar tweede gewone zitting besloten met begrotingszaken. Er was enig debat over de begroting van 1.957, die een eind bedrag van ruim 76 miljoen Franse francs aanwijst. Dat is gering vergeleken bij de begrotingen der andere Europese Assem bles. De vaste staf van leden der West europese Unie is dan ook opvallend klein. Men bracht hulde aan deze kleine staf. Men viel echter over het geringe bedrag, dat was gedoteerd voor publiciteit. De Assem blée is over het aanstellen van een publi- citeitsfunctionaris al een hele tijd in een strijd gewikkeld met de ministers. Nu gaat men proberen voor publiciteit het vijf voudige, 2J/2 miljoen francs, uit te trekken van het bedrag dat daar dit jaar beschik baar voor is. Maar die 2i/2 miljoen zijn bij lange na niet voldoende.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1