Panda en de Meester«maéiër Israel „ongerust en verbaasd over Britse waarschuwing R G P IJ N TfcERWOGENE man Washington acht Joegoslavië zijn economische hulp waard 7 Herinnering aan Brits-Jordaans pact Iraakse hulp voor Jordanië met tanks en straaljagers staat klaar De radio geeft dinsdag Boedapest, Boekarest en Sofia zouden vrijer zijn dan Praag en Warschau Ex-premier Nagy van Hongarije weer in de partij opgenomen Ontlastende verklaringen van Laszlo Rajk over Tito postuum gepubliceerd NAAIMACHINES Heringa Wuthrich Wereldnieuws TccU i«5 Aet zo V.J Scheuring gemeld in Franse radicale partij Herriot wil aftreden OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Tanker „Eagle" door ontploffing geteisterd Chinees partij-orgaan prijst vrije gedachtenwisseling Op ziin Italiaans naar het communisme Negentien Poolse officieren ten onrechte geëxecuteerd Zoogdieren MAANDAG 15 OKTOBER 1956 99 JERUZALEM (Reuter. A.F.P. en U.P.) De Israëlische regering heeft zondag na een vergadering van vier uur een communiqué uitgegeven, waarin verklaard wordt dat zij met verbazing en ongerustheid kennis ge nomen heeft van de bedreiging van liet Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat Engeland tegen Israel zal optreden op grond van het Brits-Jordaanse verdedi gingsverdrag als Israel zich verzet tegen wijziging van de status quo door legering van Iraakse troepen in Jordanië. Vrijdag maakte het „foreign office" bekend, dat Engeland zijn verplichtingen volgens het Brits-Jordaanse verdrag zal nakomen als Israel Jordanië aanvalt. In een in de nacht van zaterdag op zon dag gepubliceerde verklaring van de Israë lische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir, wordt gezegd, dat. het binnenrukken van Iraakse troepen in Jordanië een gevaar voor Israel zou bete kenen, waartegen Israel maatregelen zal nemen. Volgens de te Jeruzalem uitgegeven ve - klaring heeft Groot-Brittannië Israel mee gedeeld, dat „de Iraakse troepen op het punt staan Jordanië binnen te rukken. De Iraakse eenheden zouden voor onbepaalde tijd in Jordanië worden gelegerd. Mevrouw Meir verklaarde, dat het dui delijk K dat de op handen zijnde troepen bewegingen deel uitmaken van een plan, dat beoogt „de territoriale ambities van Irak te dienen" en een ingrijpende veran dering in de bestaande toestand teweeg te brengen. Zij herinnerde eraan, dat Irak tot de lan den behoort die in 1948 Israel aanvielen en dat het steeds geweigerd heeft een be stand te tekenen. Waarnemers te Tel Aviv zeiden, dat welke maatregelen de Israëlische regering ook zal nemen, deze zullen worden geba seerd op een artikel van de Israelisch- Jordaanse bestandsovereenkomst van april 1949, waarin wordt gezegd, dat Jordaanse troepen de Iraakse eenheden zouden ver vangen in de sector, die toen door Iraakse militairen was bezet. Van betrouwbare zijde te Bagdad is ver nomen, dat naar verwacht wordt de Iraak se eenheden aan de Jordaanse grens zeer kort na een eventueel Jordaans verzoek de grens zuilen overschrijden. De gereed staande afdelingen zijn volledig gemechani seerd en worden ondersteund door eskaders straaljagers en bommenwerpers. De Britse zaakgelastigde in Israel, Peter Westlake. heeft zondag voor de tweede maal in drie dagen een bezoek aan mevr. Meir gebracht, naar verluidt om haar gerust te stellen met de verklaring, dat de Iraakse troepen in voormalig Transjordaans gebied op enige afstand van de Israëlische gren zen gestationeerd, zouden worden en tot kleine aantallen beperkt zouden zijn. In kringen van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken werd gezegd, dat Israel niet gerustgesteld is. Een woord voerder van het ministerie deelde voorts mede, dat de Israëlische ambassadeurs te Londen, Parijs, Washington en Moskou voor overleg zijn teruggeroepen. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft in Tel Aviv bekendgemaakt, dat twee Egyptische commando's gesneuveld zijn bij een gevecht nabij de woning van premier Ben Goerion te Sdeh Boker, in het noorden van de NegebwoestijnTwee Egyp- tenaren werden gewond. De legerwoordvoerder verklaarde, dat de twee gewonde Egyptische militairen gevan-- gen zijn genomen. Zij hebben meegedeeld, dat zij naar Israëlisch gebied gezonden waren om de streek van Sdeh Boker te ver kennen. Zij waren zondagmiddag door een Israëlische patrouille verrast. Zondag heeft een Israëlisch militair ge rechtshof te Tel Aviv een Egyptische com mando, die in april op Israëlisch gebied ge vangen genomen was, ter dood veroordeeld. De man zal opgehangen worden, als het vonnis bekrachtigd wordt. Eerder in dit jaar waren al drie Egyptische commando's ter dood veroordeeld, doch geen van hen is terechtgesteld. ADVERTENTIE Maakt de kou uw spieren onwillig, dan kunt u ze héérlijk vertroetelen met de weldadige warmte van Thermogène. Uw rug "ontdooit" en u kunt weer bukken en tillen. Geslaagd. De heer W. L. Seders, opzich ter bij de Plantsoenendienst te Zandvoort, behaalde in Amsterdam het diploma „Bloe mist-hovenier". LYON (Reuter/A.F.P.) De rechtse minderheid van de Franse radicale partij is zondag uit de partij getreden in Lyon, waar liet jaarcongres van de partij wordt ge houden. De kennisgevingen werden voor gelezen door de partijvoorzitter, Edouard Herriot, en werden met applaus door de meerderheid begroet. Herriot deelde mee, dat hij als voorzitter van de partij zal af treden. „Ik ben lange tijd voorzitter ge weest van een radicale partij die een een heid vormde. Ik wil niet de voorzitter van een partij zijn, die is gescheurd", zo zei hij. De mededeling omtrent een splitsing in de partij kon niet worden bevestigd in het kamp van de rechtse ontevredenen. Naar verluidt zijn de afgevaardigden van mening, dat het aantal afvalligen uit eindelijk wellicht kleiner zal blijken te zijn dan men aanvankelijk verwacht had. Een der leiders van de rechtse dissiden ten verklaarde tegenover de pers, dat de rechtse radicalen het niet eens zijn met de politiek van Mendès-France ten aanzien van Algerije. „Wij staan achter premier Mollet, wij houden niet van Mendès-Fran- ce's totalitaire methoden in de partij", zo voegde hij hieraan toe. Mendès-France verkeert nu in feite in een veel sterkere positie in de radicale partij dan tevoren. In de eerste plaats om dat zijn felste tegenstanders het veld rui men en in de tweede plaats door het af treden van voorzitter Herriot, al houdt men rekening met de mogelijkheid, dat deze nog van gedachten veranderen zal. Het partijprogram dat zondag goedge keurd werd, is in grote trekken van het program van Mendès-France. De voor naamste punten ervan zijn: Staatsplannen voor algemene economische ontwikkeling en modernisering van het land, met aan moediging van particulier initiatief en ver mijding van bureaucratie; een nieuwe poli tieke bedeling voor Algerije, die zo spoedig mogelijk ingevoerd moet worden; de nauwst mogelijke samenwerking met Groot-Brittannië op het gebied van de bui tenlandse politiek en bij de inrichting van een verenigd Europa en nauwkeurige na leving van de verplichtingen volgens het Atlantische pact. Waarnemers geloven, dat de scheuring in de partij niet dadelijk invloed zal hebben op de levensduur van de regering-Mollet. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 HOGE DRUK SLANG MANOMETERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Licht baken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte muziek. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Instrumentaal octet. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 School radio. 14.20 Platen. 14.30 Voor de plattelands vrouwen. 14.40 Gevarieerd programma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Rege ringsuitzending: Rijksdelen overzee: Fanta sie en werkelijkheid bij Papoea's. 18.00 In strumentaal kwartet. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Marialiederen. 18.50 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken, causerie. 19.30 Platen. 20.30 Actualiteiten. 20.45 Platen. 20.50 Instrumentaal kwartet. 21.25 Kampvuren langs de evenaar, causerie. 21.45 Pianorecital. 22.10 Kamerkoor. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 2" 1524.00 Nieuwe platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lich te muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.24 Metro- pole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolrdio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 KLin vrouwenkoor. 15.50 Platen. 16.00 Dansmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Discotaria. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de jeugd. 18.40 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.0° Voor de kinderen. 19.05 Amateurspro gramma. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 AVRO's Bonte Dinsdagavond- trein. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Orgel concert. 22.55 Ik geloof, dat33.00 Nieuws. 23.15 Koersen, actualiteiten en New York calling. 23.35—24.00 Platen. TEJEVTSIF (N.T.S 1 20 30 Journaal en weer bericht 23 •15—22.00 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Omroeporkest. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Symfonie-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Muziek voor millioenen. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.15 Omroep orkest. 22.00 Nieuws. 22.11 Kamermuziek. 22.55—23.00 Nieuws. WASHINGTON (Reuter) Naar ver luidt, heeft de Amerikaanse regering be sloten de economische hulp aan Joegosla vië voort te zetten op grond van het feit, dat het onafhankelijk van Moskou is ge bleven. Volgens reizigers die uit Praag te Wenen zijn aangekomen, hebben de Joegoslavische president, maarschalk Tito, en de Russi sche leiders op hun bijeenkomst te Sotsji, jn de Krim, besloten Roemenië, Hongarije en Bulgarije vrij te laten bij het bepalen van hun weg naar het socialisme, waarbij zij zich zowel de „stijl" van Moskou, als die van Belgrado eigen zouden mogen maken. Polen, Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland zouden echter onder Russische invloed moeten blijven. Deze berichten hebben levendige belang stelling gewekt in Weense ki-ingen van uit gewekenen uit de Oosteuropese staten. Men wijst er op, dat de geloofwaardigheid dezer berichten ondersteuning vindt in het feit dat, terwijl Hongarije, Bulgarije en Roe menië delegaties, onder leiding van voor aanstaande communisten, naar Belgrado zenden, er van Poolse, Tsjechoslowaakse of Oostduitse zijde nog niets van deze strek king is medegedeeld. De Bulgaarse delega tie werd door Tito niet bepaald hartelijk ontvangen. Het vurige Poolse nationalisme, dat bij de wanordelijkheden en de processen in Poznan zo duidelijk tot uiting is gekomen, heeft, volgens deze emigrantenkringen, reeds tot moeilijkheden in de communisti sche partij aanleiding gegeven, hetgeen de saamhorigheid in het communistische sta tenblok afbreuk heeft gedaan. In Tsjechoslowakije is de nagedachtenis van Rudolf Slanskv. voormalig partij secretaris en één der voornaamste slacht offers van het stalinisme, nog niet in ere hersteld. Men gelooft dat dit komt, omdat de regering het niet aandurft haar greep te verslappen op een volk. dat een zo diep gaande traditie van liberale democratie bezit. De kern In Oost-Duitsland is in de afgelopen jaren verscheidene malen gebleken, dat het communistische bewind er slechts met moeite in slaagt de politiek bewuste Oost duitsers te beheersen. Daar de Russen tot elke prijs een Duitse hereniging wensen te voorkomen, achten zy het ook gevaarlijk de buurstaten Polen en Tsjechoslowakije teveel vrijheid te verlenen, daar dit naar Oost-Duitsland zou kunnen overslaan. Volgens de uit Praag te Wenen ontvan gen berichten hebben de Russische leiders er bij Tito op aangedrongen de gemeen schappelijke communistische zaak niet in gevaar te brengen door het aanmoedigen van vrijheidsneigingen in landen, waar dit een gevaar voor het overheersende com munisme zou kunnen betekenen. De Rus sen zouden dit gevaar voor staten als Hon garije, Bulgarije en Roemenië niet zo groot achten, ornaat de inwoners dezer landen meer gewend zijn aan een dictatoriaal be wind. Zestien jeugdige Joegoslaven, die in de Sovjet-Unie waren toen Tito met de Co- minform brak, zijn in hun land terugge keerd. Sinds 1948 heeft het Joegoslavische Rode Kruis herhaaldelijk op hun repatrië ring aangedrongen. Terechtwijzing Het meest gezaghebbende orgaan van de Russische communistische partij, „Commu nist", heeft critiek geleverd op dogmatische communisten, die weigeren de eigenaardig heden en omstandigheden van andere com munistische landen te erkennen en die zekere zienswijzen van buitenlandse com munisten met „anti-marxistisch" bestem pelen. Het blad veroordeelt de doctrinai- ren, die niet de gepaste eerbied hebben voor theoretici van andere communistische landen en geen afwijkingen van de leer wensen te tolereren. „Aangezien de om standigheden waaronder andere commu nistische partijen moeten werken niet ge lijkvormig zijn, dient men uiteenlopende benaderingen van eenzelfde probleem te verwachten", aldus het blad. De ontwikkelingen in het communistische blok zouden kunnen leiden tot het ontstaan van een federatie, gelijkend op het Britse gemenebest, aldus menen diplomatieke waarnemers volgens United Press in Mos kou. Deze federatie zou geen vervangings middel voor de Comintern (communistische internationale) of de Cominform (commu nistisch informatiebureau) zijn, maar een vrije associatie van communistische staten, verenigd door hun gemeenschappelijke, marxistische ideologie en door economische samenwerking en coördinatie. WENEN (Reuter/U.P.). - Oud-premier Imre Nagy ,die vorig jaar uit zijn functies en de Hongaarse communistische partij werd gezet, is officieel weer opgenomen in de partij. Nagy had een schriftelijk ver zoek tot toelating tot de partij ingediend, welk verzoek door het centrale comité is ingewilligd. In het antwoord van het be stuur werd gezegd, dat Nagy weliswaar fouten heeft gemaakt, maar dat deze niet van zo'n ernstig karakter waren, dat uit stoting uit de partij gerechtvaardigd was. De uitstoting was geschied door toedoen van de toenmalige eerste partij-secretaris Matyas Rakosi. In zijn brief aan het cen trale comité verklaart Nagy zich bereid fouten te erkennen, indien men deze kan aantonen. Nagy volgde Rakosi in 1953 op als mi nister-president. Hij legde minder nadruk op de zware industrie en meer cp de produktie van consumptiegoederen. In het voorjaar 1955 werd hij afgezet en negen maanden later uit de partij gesto ten. Rakosi heeft in juli niet zelf ontslag ge nomen om gezondheidsredenen, zoals eerst is bericht, maar had „van het hoogste par tijorgaan bevel gekregen om af te treden", aldus meldt het Hongaarse persbureau MTI. Het persbureau haalt een artikel aan uit het zondagnummer van het vakvereni- gings-dagblad „Nepszava", waarin de ge rehabiliteerde hoofdredacteur Zoltan Hor- vath meedeelt, dat Rakosi medeplichtig is aan daden, waarvoor enkele vroegere offi cieren van de veiligheidsdienst vervolgd zullen worden. De „Nepszava" vermeldt ook verklarin gen die de vroegere minister van Buiten landse Zaken, Laszlo Rajk, voor zijn te rechtstelling in 1949 wegens „Titoïsme en verraad" in de gevangenis zou hebben af gelegd. Rajk, die postuum is gerehabili teerd en vorige week met staatseer herbe graven, zou tegenover een medegevangene, dr. Paul Justus (wiens veroordeling we gens „spionage" tot levenslange gevange nisstraf onlangs als „ongegrond" nietig is verklaard) hebben gezegd: „Mogelijk zult u het overleven, en ik wil dat tenminste iemand de waarheid kent. Ik ben geen sa menzweerder. Op enkele punten heb ik verschil van mening 'met Rakosi. Ik wil het volksfront als een alles omvattende organi satie zien en ik geloofde niet dat Tito een verrader is. Het zou noodlottig zijn het so cialistische kamp te splitsen. Ik wilde de partijorganisaties over deze vraagstukken laten beslissen en het partijleiderschap la ten wijzigen. Daarna zouden we de Sovet- Unie hebben verzocht te bemiddelen. Nog meer Opnieuw zijn zaterdag vijf Hongaarse ge neraals, die indertijd ten onrechte ter dood ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Het onder Liberiaanse vlag varende tankschip „Eagle" (8.318 ton) is zondag ochtend door een explosie geteisterd, ter wijl het schip niet ver van Le Havre ver wijderd was. De eerste stuurman raakte gewond. Het passagiersschip „Homoric" op weg van Le Havre naar Southampton was niet ver van de „Eagle" verwijderd, toen de ontploffing het achterschip van de „Eagle" uiteenreet. De „Homoric!' draaide bij en zond een sloep met een scheepsarts. Volgens de laatste berichten werd een zware rookkolom waargenomen, die uit het achterste gedeelte van de bovenbouw van het schip te voorschijn trad. Het ge troffen schip is door twee Franse sleep boten naar Le Havre gesleept. PARIJS, (AFF) Het officiële orgaan van de Chinese communistische partij heeft steling genomen tegen „de sekta riërs" die zich verzetten tegen de vrije ge dachtenwisseling in de partij en die vrezen, dat het tot uitdrukking brengen van tegen strijdige meningen schadelijk voor de ideo logische eenheid zou zijn. Zonder gesprek ken tussen personen van verschillende me ning bestaat er geen collectieve leiding. „Het is des te noodzakelijker om de ziens wijze van de minderheid te eerbiedigen, daar zij het meer dan eens in onze geschie denis tegenover de meerderheid bij het rechte eind heeft gehad", aldus het Volks dagblad van Peking. 31. In zijn cel had Plutanus weer zijn geliefkoosde houding aangenomen. Het beviel hem daar best, maar alleen hinder de het hem, dat steeds verbaasde cipiers door het raampje van zijn celdeur naar hem keken. „Staar niet naar mij", sprak hij, „ik zoek afzondering, want ik ben Plutanus, wachter van de innerlijke we reld". „Een rare gast, hè?", fluisterde de cipier, „ik ben benieuwd, waar hij voor zit''. „I-Iij zal wel wat uitgespookt hebben", bromde zijn collega, „want ze stoppen de lui niet voor niets in de gevangenis". Dit was waar, voor zover het Joris betrof, die op dat ogenblik juist in de gevangenis wagen werd gestopt wegens een aanslag op het politiebureau. Glimlachend nam hij in de dievenwagen plaats. Maar Panda, die dit lot met hem moest delen, kon hier moeilijk in berusten. „Je hebt ons wat moois geleverd!", riep hij Joris nijdig toe, „nu moeten we allebei naar de gevange nis!" „Maar manneke", zei Joris, „we had den immers afgesproken, dat wij vriend Plutanus onder onze hoede zouden nemen? Welnu, dit was de enige mogelijkheid, om hem in zijnehafzondering te be reiken. Wees dus niet zo zelfzuchtig en denk liever aan onze nobele taak". „Hm", dacht Panda, „zou Joris werkelijk opeens zo onzelfzuchtig geworden zijn, dat hij zelfs in de gevangenis wil om iemand te helpen". zijn gebracht, in Boedapest met militaire eer herbegraven Een grote menigte woon de de plechtigheid bij. „Nepszava" meldt, dat nog meer Hongaren een herbegrafenis zullen krijgen. De lijst van dode „slacht offers van het tijdperk van Rakosi" is nog zeer lang, aldus het blad. Een officiële Hongaarse delegatie van wie onder meer premier Hegedues en Er no Geroe, eerste partij-secretaris is vandaag in Joegoslavië aangekomen voor besprekin gen over de betrekkingen tussen beide par tijen en over economische vraagstukken. De opening van de herfstzitting van het Hongaarse parlement is een week uitge steld wegens deze besprekingen. Een voor aanstaand lid van de Hongaarse partij heeft in Wenen voorspeld dat Zoltan Szan- to, die perschef van Nagy is geweest, ver moedelijk de nieuwe Hongaarse premier zal worden. ROME (Reuter). De Italiaanse com munistische partij heeft een verklaring getiteld „Elementen van een programver klaring" gepubliceerd, die het resultaat is van 'n half jaar besprekingen die sinds de „ont heiliging" van Stal in op het twintigste partijcongres in Moskou, in alle partij organisaties zijn gevoerd. In deze schets voor de toekomstige politiek van de groot ste communistische partij in West-Europa wordt verklaard, dat gezocht zal worden naar „een Italiaanse weg naar het socia lisme", met democratische middelen en zonder gebruik van geweld. De na-oorlogse Italiaanse republikeinse grondwet, die opgesteld is door een grond wetgevende vergadering waarin de com munisten sterk vertegenwoordigd waren, „bevat de essentiële elementen" van het communistische program „voor de ont wikkeling van de Italiaanse gemeenschap en de Italiaanse staat", aldus de ver klaring. Hieraan wordt toegevoegd: „De commu nisten verklaren opnieuw, dat zij nooit geloofd hebben en niet geloven in geweld ter wille van het geweld. Het denkbeeld van een revolutie, opgelegd door middel van vreemde legers, is belachelijk". Het socialisme moet in Italië opgebouwd wor den op een andere wijze dan in andere landen. Voorts pleit het manifest voor de vor ming van een volksfront in Italië. Br zijn reeds 1708 aanvragen om rehabilitatie ontvangen WARSCHAU (Reuter). De Poolse pro cureur-generaal Mariam Rybicki heeft meegedeeld, dat irr 41952 negentien Poolse officieren ten onrechte ter dood zijn ge bracht. Hij deelde dit mee aan een com missie uit het parlement, die is ingesteld om „inbreuken op het socialistische recht" in het verleden te onderzoeken. De officieren zijn indertijd veroordeeld in de zaak tegen generaal-majoor Stanis- law Tatar, die in april in eer is hersteld. Hij was chef-operaties van het Poolse ondergrondse leger in de oorlog. In 1951 is hij, samen met andere officieren, gearres teerd op beschuldiging van spionage. Ta tar kreeg levenslang. Rybicki zei dat tus sen mei en oktober van dit jaar 1.708 aan vragen om eerherstel zijn ontvangen in hoofdzaak van mensen die op valse be schuldiging, bekentenis onder dwang of mishandeling zijn veroordeeld. Er is een wetsontwerp in behandeling om deze slachtoffers schadeloos te stellen. Enkele leden van de parlementaire com missie eisten dat degenen die intertijd be last waren met het ministerie van staats veiligheid vervolgd moeten worden. De procureur-generaal antwoordde dat het onderzoek tegen de schuldigen gaande is en dat binnenkort bijzonderheden zullen worden bekendgemaakt. ADVERTENTIE HAARLEM ELEKTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Uitgelokt. In Tripoli (Libanon) zijn zondag drie arbeiders gearresteerd die ervan beschuldigd worden de staking bij de Iraakse oliemaatschappij (I.P.C.) te heb ben uitgelokt. Door deze staking ligt het werk op de raffinaderij in Tripoli reeds drie dagen stil. Bekering. Ongeveer 200.000 voormalige onaanraakbaren (paria's) die behoorden tot de Hindoe-gemeenschap, hebben zich zondag te Nagpoer in India tijdens een massaplechtigheid tot het boeddis- me bekeerd. Wonder. Michael Bouillard, een jongetje van twee jaar, viel voor de ogen van zijn ouders in een afwateringskanaal bij Aix en Provence. Het kind werd door het water meegesleurd, door een dertig meter lange buis gezogen en kwam aan het andere eind ongedeerd te voorschijn. Buitengewoon. In Madrid is een meisje geboren met twee stel hersenen. Het kind is gezond en levendig. De artsen verwachten, dat het een buitengewone intelligentie zal hebben. Volwassen. Van elke tien volwassenen in de wereld kunnen er vier lezen noch schrijven, aldus een schatting in een boekje met statistische gegevens van de UNO-organisatie voor opvoeding,weten schap en cultuur. Trouw. Vier Tsjechoslowaakse employés van het Belgische gezantschap in Praag, drie vrouwen en een man, zouden zijn gearresteerd op beschuldiging van het „in gevaar brengen van de veiligheid van Tsjechoslowakije". Eén der vrou wen en de man zouden reeds 25 jaar bij het gezantschap werken. Botsing. Twee militaire treinen zijn tijdens een dichte mist in Zuid-Engeland op een baanvak, waarvan uitsluitend door militairen gebruik wordt gemaakt, met elkander in bötsing gekomen, waardoor zes soldaten om het leven kwamen en acht werden gewond. De treinen waren beide op enkel spoor geraakt en reden toen op elkaar in. Overwonnen. Een secretaris van de Rus sische communistische partij, Beljajev, deelt in de Pravda mee, dat de crisis in de landbouw is overwonnen. Hij schreef dat er drie jaar geleden in de Sovjet- Unie gebieden waren geweest, die op het gebied van de landbouw achterlijk waren. Volhouden. De Oostduitse liberaal-demo cratische partij (L.D.P.) heeft besloten haar onderhandelingen met de West- duitse vrije democraten voort te zetten. De L.D.P. maakt deel uit van de, com munistisch overheerste, Oostduitse coa litieregering, het „nationale front". Watersnood. In de omgeving van Nieuw Delhi, de hoofdstad van India, zijn 34 mensen om het leven gekomen door overstroming van de rivier de Hindan. Nieuw Delhi wordt bedreigd door de overstroming van de Joemna, die zon dag de muren van het oude rode fort in de stad heeft bei-eikt. Rondom de stad staat een gebied van 776 vierkante kilo meter onder water. Meer dan zeventig duizend mensen zijn geëvacueerd. Abnormaal. Een Japans weerkundig sta tion heeft zondag abnormaal zware atmosferische schokken geregistreerd, die zwaarder waren dan de schokken die gewoonlijk na atoombomontploffin gen waargenomen worden. De schokken zijn over een periode van dertien uur en 46 minuten waargenomen. Teruggeroepen. Volgens Syrische persbe richten heeft Syrië een Westduits pro test tegen het aanknopen van diploma tieke betrekkingen van Syrië met Oost- Duitsland verworpen. In Bonn is bekend gemaakt, dat de Westduitse ambassa deur in Syrië teruggeroepen is uit pro test tegen de vestiging van een Oost- duits consulaat in Damascus. Opgeschort. De Japanse minister van De fensie, Naka Founada, heeft bekend ge maakt, dat de landmetingswerkzaam heden met het oog op de uitbreiding van een Amerikaanse luchtbasis bij Soe- nakawa zijn opgeschort. Bij betogingen tegen de werkzaamheden zijn vrijdag en zaterdag bijna duizend mensen gewond. De socialisten hebben besloten in het parlement stopzetting van het project te eisen. Aanklager. De Russische ambassadeur te Wenen, Andrej Andrejevitsj Smirnov, is benoemd tot opvolger van Valerian Zorin, die van 26 november 1955 tot 16 juli 1956 ambassadeur te Bonn was. Zorin is nu weer vice-minister van Bui tenlandse Zaken. Smirnov was in 1936 en 1937 één van de medewerkers van Vysjinsky, de openbare aanklager, in de processen tegen Zinovjev, Kamenev en Toetsjatsjevski. TUSSEN DE MENSEN die de vormver anderingen van het leven op aarde door mechanische oorzaken verklaard willen zien, en degenen die het leven gebonden achten aan een scheppend en richtend be ginsel, tussen deze twee groepen dus, be staat een bijkans onoverbrugbare kloof in denkwijze en opvatting. Dat is geen motief om boos op elkaar te zijn. maar kan hoog stens redenen opleveren te trachten elkaar te begrijpen, of tenminste van de wederzijd se motieven kennis te nemen. Daaraan ontbreekt hel nog al eens en het lijkt ons daarom niet ondienstig - en ter afwis seling zelfs wel gewenst - eens een fantasie over te nemen die in populaire boekjes veelvuldig wordt voorgeschoteld ter verklaring van het ontstaan der zoogdieren. Bij deze dieren heeft zich het instinct ontwikkelt, dat de ouders noopt voedsel voor de jongen te zoeken en (we citeren letterlijk): „hierbij moet toen voor de ouders een ernstige moeilijkheid gebleken zijn: waar de kin deren te laten gedurende het voedsel zoe ken? Bij enkele geschiedde dat in een plooi van de buikhuid, welke tot een ware buidel uitgroeide, zoals enkele thans nog levende soorten buideldieren die hebben behouden. Men kan zich nu indenken, dat jonge dieren in zo'n buidel, op lange tochten meegenomen, zich verveelden en zich de tijd kortten door de huid van de moeder te likken. Deze likprikkel heeft aanleiding gegeven tot een reactie der huid, bestaan de in een toeneming der afgescheiden vet- achtige vloeistof, welke de huid in nor male omstandigheden voortbrengt (het zgn. f huidsmeer of sebum). Van die vetachtige afscheiding tot melk is slechts één stap. En ziedaar een fantasie over de afstam ming der zoogdieren en de ontwikkeling van het vermogen, melk af te scheiden, zoals een fysioloog zich veroorloven mag"- De fysioloog die zich deze fantasie ver oorloofde over het langs mechanische weg ontstaan der zoogdieren, is waarlijk niet v de eerste de beste, want we ontlenen dit citaat aan een populair werkje van prof. dr. G. van Rijnberk, die kort geleden overleden is en tal van verdienstelijke publikaties op zijn naam heeft staan. Dat we dit citaat vermelden, wil echter geens zins zeggen, dat we deze opvatting delen, maar geschiedt uitsluitend om het brede verschil te doen zien waarvan we boven spraken. Want voor ons zijn de buidel dieren niet een voorbeeld ter staving van de mechanische opvatting, maar zij zijn juist het bewijs voor een scheppende en richtende kracht in de natuur. Het broedzorginstinct, dat prof. Rijnberk als aanvang stelde en een voorwaarde voor het buidelsysteem moet worden ge acht. kan om te beginnen niet langs me chanische weg worden verklaard. Vervol gens: hoe groeit een plooi van de buikhuid zo plotseling tot een boodschappentas uit, waarin het jong kan worden opgeborgen Ook hier faalt een mechanische verklaring- Maar er zijn nog méér argumenten. On der meer het verslikken, dat we de vorige maal reeds hebben aangeroerd. Daarover morgen. II. Pétillon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2