RODENT J liimt kond alle hout! DE SAMENZWEERDERS VERDELG GETAFLEZ HZPC won wederom het waterpolo- toernooi om de Vrijheidsbokaal Agenda voor Haarlem Klein programma in de HVB, derde nederlaag voor Spaarndam MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Overwinningen voor Aurora, Sport Vereent en Watervliet De korfbalcompetitie 4 rat en muis met Voetbal in Engeland Sunderland kon Manch. United niet stuiten Spartak kampioen van Rusland 1956 Haarlem uitgeschakeld in bekercompetitie Kleine nederlaag na goede wedstrijd tegen Alkmaar EDO verloor vriendschap pelijk van LONGA Nijmeegse burgers gaan NEG steunen Rapid tegen Rode Ster Zaterdagvoetbal Eerste zege voor Telefonia; SIZO blijft winnen Om de voetbalbeker Volendam versloeg Ajax; SCH handhaafde zich THE versloeg Foseholte met ruim verschil Grote Prijs van Lugano gewonnen door Coppi Atmodes won de Leidse estafette-wisselbeker Zeer ruime nederlaag voor Oosterkwartier tegen Roda Arends arbiter bij korfbal interland België-Nederland Russin Zybina verbeterde record kogelslingeren „Vliegende melkboer" faalt bij Australische selectiewedstrijden VERVOLGVERHAAL door Friedrich Bruegel MAANDAG 15 OKTOBER 1956 Het programma in de afdeling Haarlem was deze zondag niet groot, omdat de wed strijden in de tweede ronde van de O.H.C.- beker de aandacht vroegen. Voor Spaarn dam was het een slechte dag, want deze ploeg werd voor de derde maal verslagen. Dit gebeurde tegen Haarlem 5, dat met vier-twee zegevierde. Maar deze uitslag was toch niet het voornaamste feit op deze zondag. Belangrijk was vooral de drie-één overwinning welke B.S.M. over de Hoofd- dorpse Boys behaalde, hetgeen de eerste nederlaag voor de Boys betekende. Wel namen de Boys aanvankelijk een voor sprong uit een strafschop, maar toen kreeg ook B.S.M. een penalty te nemen en daar uit bracht Goossens de stand op gelijke voet. Na de rust bezorgde Nieuwenhuis B.S.M. de leiding en uit een strafschop bracht Goossens de B.S.M.-zege op drie één. D.S.S. kon het tegen I.E.V. niet bolwer ken en verloor met vier-twee. Door deze resultaten luidt de stand: I.E.V. 5—8 VI. Vogels 2—2 Concordia 3—6 D.C.O. 3—2 Hoofdd. B. 4—6 E.D.O. 3 3—2 B.S.M. 3—4 D.S.K. 3—1 Haarlem 5 5—4 Spaarndam 3—0 D.S.S. 4—3 In de eerste klasse B heeft Schoten 3 van Velsen 2 gewonnen. Met twee-één bleven de Schotenaren in de meerderheid, terwijl II.F.C. 3 tegen Stormvogels 4 gelijkspeelde (33). Ripperda 2 voelt zich in de nieuwe omgeving goed thuis, want nu weer werd van Haarlem 3 A gewonnen (drie-nul). Hier ziet de ranglijst er al volgt uit: Schoten 3 R.C.H. 4 Ripperda 2 H.B.C. 3 A.D.O. 2 E.D.O. 4 D.S.B. heeft in de tweede klasse een goede prestatie geleverd door met één-nul van S.V.IJ. te winnen. Dank zij een doel punt van Van der Weyden in de tweede speelhelft zegevierde D.S.B. De belangrijke strijd tussen de plaatse lijke rivalen in Nieuw Vennep tussen de ciub van die naam en D.I.O.S. bracht Nieuw Vennep een twee-nul overwinning. Voor rust gaf Grootveld zijn club de lei ding en na de hervatting stelde Van der Linden de overwinning veilig. De stand is thans: Vog.zang 3—6 Nw. Vennep 3—3 D.S.B. 4—5 S.H.S. 3—2 Alliance 2—4 S.V.IJ. 4—2 Renova 3—4 Heemstede 2—0 D.I.O.S. 44 V.V.D. 2—0 5—7 H.F.C. 3 4—3 3—6 Stormv. 3 4—3 4—6 T.Y.B.B. 2 3—2 3—5 Velsen 2 3—1 3—4 Haarlem 3A 4—1 4—4 Hillegom 2 2—0 ADVERTENTIE Sunderland heeft, hoewel het op eigen terrein speelde, de overwinningenreeks van league-kampioen Manchester United niet kunnen onderbreken. In weerwil van een verwoed offensief van de thuisclub in de eerste minuten van de wedstrijd bleef Man chester voor de 26-ste achtereenvolgende maal ongeslagen. Met 22 punten uit 12 wed strijden slechts twee maal in deze com petitie verloor de club een punt door een gelijk spel voert Manchester United de ranglijst van de eerste divisie aan. Ook de naaste concurrent, Tottenham Hotspur, die uit twaalf Wedstrijden 19 pun ten vergaarde, deed het zaterdag uitstekend. "Wel poogde de tegenstander, Cardiff City, door de buitenspel-val de voorhoede van de Spurs" 't scoren te beletten. Maar toen de Londenaren het spelletje door hadden en het juiste tegenspel hadden gevonden re gende het doelpunten. Robb, de linksbuiten van Tottenham, scoorde een hattrick. Zijn ploeg won met vijf-nul. De „Spurs" hadden trouwens helemaal een goede dag, want het aantal toeschouwers, dat de wedstrijd bijwoonde, 52.429, betekende een record voor deze zaterdag. Nummer drie van de ranglijst, Black pool, de club van Stanley Matthews, was ook al buitengewoon op schot. Preston North End werd hiervan het slachtoffer, door met nul-vier te verliezen. Blackpool heeft 17 punten, evenveel als Burnley. De laatste ploeg heeft evenwel een wedstrijd meer gespeeld en bezet daardoor de vierde plaats. Naast Tottenham en Blackpool beschikt ook Wolverhampton Wanderers over een schotvaardige voorhoede. Bezoeker Ports mouth werd met zes-nul verslagen. Rechts buiten Hooper, die de „Wolves" voor de som van 25.000 pond sterling (bijna 260.000 gulden) van West Ham hebben overgeno men en Muilen, de linksbuiten, waren de grote mannen in de aanvalslinie. Charlton Athletic verloor met één-drie van Arsenal en blijft derhalve laatste. De debuterende linksbinnen van Bir mingham City, de twintig-jarige Larkin, zorgde er voor dat zijn team tenminste één punt uit de wedstrijd tegen Leeds United haalde. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Engelse league luiden: eerste di visie: Aston Villa-Newcastle United 3-1, Blackpool-Preston North End 4-0, Bolton Wanderers-West Bromwich Albion 1-1, Charlton Athletic-Arsenal 1-3, Everton- Chelsea 0-3, Leeds United-Birmingham City 1-1, Luton Town-Sheffield Wednesday 2-0, Manchester City-Burnley 0-1, Sunder land-Manchester United 1-3, Tottenham Hotspur-Cardiff City 5-0, Wolverhampton- Wanderers-Portsmouth 6-0. Tweede divisie: Barnsley-Bristol Rovers 0-2, Blackburn Rovers-Leyton Orient 3-3 Bristol City-Liverpool 2-1, Fulham-Grims- by Town 3-1, Lincoln City-Stoke City 0-1 Nottingham Forest-Bury 5-1, Port Vale Leicester City 2-3, Rotherham United- Miadlesborough 2-3, Sheffield United-Notts County 5-1, Swansea Town-Doncaster Ro vers 4-2, West Ham United-Huddersfield Town 0-2. De Moskouse ploeg Spartak, die zondag met vier-drie van Dynamo Kiev heeft ge wonnen, is daardoor zeker van de eerste plaats in het eindklassement van de kam pioenscompetitie. Het vorig jaar viel de titel ten deel aan de Moskouse Dynamo's. In het bekerprogramma hebben D.C.O., D.S.K., Renova en Concordia van de stan daard elftallen zich weten te handhaven, maar Vliegende Vogels werd verslagen door T.Y.B.B. 2 en ook Alliance zag zich uitgeschakeld door D.E.M. 3. Er waren zondag slechts drieduizend toe schouwers by de bekerwedstrijd tussen Haarlem en Alkmaar, maar de wegblijvers hebben ongelijk gehad. Niet dat er nu groots voetbal werd vertoond, maar de strijd was het aanzien volkomen waard en hoewel er nog wel een en ander viel aan te merken, was het vertoonde spel toch ruimschoots voldoende. Bovendien speel den beide partijen alsof het een competitie wedstrijd gold en de vele spannende mo menten gaven aan deze wedstrijd zeker bekoring. De Haarlemse voorhoede, waarin Groe- neveld ontbrak, viel enigszins tegen. Peg- geman, Kabel en doelman Snabilie stonden hun mannetje, al werd een volslagen mis greep van deze laatste speler bijna nood lottig. Maar de kopbal van Kamperveen ketste tegen de lat. In de Haarlemse defensie toonde De Voogd zich weer de grote man en hij zette de .anders toch wel zeer gevaarlijke Volen- dammer Klaas Smit volkomen schaakmat. Maar de rappe aanvallen van Pitters en Buys bezorgden de Haarlemse achterhoede toch vrij veel hoofdbrekens. Zo kon het gebeuren dat na een half uur de bezoekers de leiding namen toen een schot van Pitters dóór de paal werd ge keerd, maar Schouten daarna de bal achter de jeugdige Haarlem-doelman Kroone joeg. Deze één-nul voorsprong kwam in ernstig gevaar, want Doets stond plotseling alleen voor een vrijwel leeg doel. Hij schoot ech ter onbesuisd naast. Zo bleef de stand dus ongewijzigd en in de tweede helft heeft Haarlem vele wan hopige pogingen in het werk gesteld het getij te keren. Maar Flens, Ketting en kamperveen konden tegen Peggeman c.s. niet op. al ontsnapte het doel van Snabilie een enkele maal ternauwernood aan een doorboring. EDO heeft zaterdagmiddag in Tilburg een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen LONGA, welke door de Haarlem mers met nul-twee verloren werd. De rust was ingegaan met gelijke stand: nul-nul. Het Nijmeegse NEC, uitkomend in de tweede divise B van de sectie betaald voetbal van de K.N.V.B., zal in de toekomst worden gesteund door de burgerij. Er is een comité gevormd, waarin ook personen uit industriële kringen zitting hebben, dat plannen zal uitwerken, die tot doel hebben NEC terug te brengen in de positie die het enkele jaren geleden bezette. De wedstrijden voor de Europa-beker tus sen het Nederlandse Rapid JC en „Rode Ster" uit Belgrado zijn thans definitief vast gesteld op 3 november in Heerlen en 8 no vember in Belgrado. De laatste wedstrijd is enkele dagen vroeger geprojecteerd dan men van plan was. met het oog op het ver trek van de Joegoslavisch Olympische ploeg naar Melbourne. In de zaterdagmiddagcompetitie van de K.N.V.B. heeft SIZO wederom een fraaie overwinning behaald en Telefonia verover de voor de eerste maal de volle buit, waar van SMS in Nieuw Vennep het slachtoffer werd. Een nuttig gelijkspel bereikte Zand- voortmeeuwen. Kinheim kon het op eigen veld tegen SMN niet bolwerken. De wedstrijd tussen OSO en SIZO gaf in het algemeen weinig krachtsverschil te zien, al bleken de aanvallen van de Hille- gomse club gevaarlijker. Door Van der Plas nam SIZO de leiding, waarna Verstraten uit een strafschop de partijen op gelijke voet bracht. Maar toen kreeg ook SIZO een strafschop te nemen en hieruit scoorde Buis, zodat de rust met twee-één voor de Hillegommers aanbrak. In de tweede helft stelde Van der Plas de Hillegomse zege veilig (drie-één). Bij de vierdeklassers kon Zandvoort- meeuwen een kostbaar punt in de bad plaats houden. Nadat de rust met dubbel- blank was ingegaan, namen de Lisser Boys de leiding, maar Paap zorgde voor de gelijkmaker en in de één-één score kwam geen wijziging meer. Kinheim was bij de rust tegen SMN reeds een geslagen ploeg, want op dat moment leidden de bezoekers al met drie nul door doelpunten van Oderkerk en Van Dijk (2 x). Bax en Brussen liepen daarna de achterstand tot twee-drie in, maar Van Dijk zorgde er voor dat SMN met vier- twee zegevierde. IJmuiden kwam tegen AGT tot een vrij verdienstelijk gelijkspel (3) en in Nieuw Vennep behaalde Telefonia de eerste overwinning. SMS werd met twee-één verslagen. In de derde klasse luidt de stand: Huizen 5-10 N. D. S. M. 6-4 S. I. Z. O. 6-9 K. M. V. Z. 5-3 [Jsselmeerv. 4-8 Zuidvogels 3-2 Spakenburg 5-7 S. N. L. 4-2 S. J. V. V. 6-7 Kennemerland 5-1 O. S. O. 5-6 A. M. V. J. 5-0 S. S. V. U. 5-5 Bij de vierdeklassers is de stand: IJmuiden 6-8 S. M. S. 5-5 A. G. T. 5-7 Kinheim 5-4 Robaver 5-7 Telefonia 5-3 Liss. Boys 5-6 Zandvoortm. 5-3 S. M. N. 5-6 S. V. O. W. 4-1 De wedstrijd WageningenS.C.H., voor de eerste ronde van de bekercompetitie, die enkele weken geleden, dertig minuten voor tijd, werd gestaakt bij de stand één twee, is uitgespeeld: Wageningen speelde de resterende tijd met tien man en verloor met twee-drie. De overige uitslagen luiden: tweede ron de: 't Gooi—K.F.C. 3—1; Haarlem—Alk maar 0—1; U.V.S.—S.H.S. 2—2. Tussen- ronde: VolendamAjax 42; N.A.C. Rapid 51. T.H.B. heeft zondag de op de eerste com petitie dag uitgestelde wedstrijd tegen Foreholte moeten spelen en met vier-één een forse zege behaald. T.H.B. was in deze ontmoeting voortdurend sterker, maar pas na 22 minuten slaagde Wiedijk er in de score te openen. Toen bleek het hek van de dam, want even later bracht Keur de stand op twee nul voor de thuisclub. Ook in de tweede helft was T.H.B. hoofdzakelijk aan het woord. Maar ook nu duurde het nog even voor het net werd gevonden. Dit geschied de door Spoor en daarna bracht Wiedijk de stand op vier-nul. T.H.B. geloofde het toen wel, waardoor Foreholte gelegenheid kreeg het spel in handen te nemen. Maar verder dan één tegenpunt liet de Haarlemse club het niet komen (vier-één). Coppi heeft zondag de zevende Grote Prijs van Lugano gewonnen, een rit tegen het uur werk over 76,5 km. Zijn tijd was 1 uur 52 min., 39,2 sec., gem. snelheid 40.744 km/u. Het klassement luidde verder: 2. Graf (Zwitserland) 1.52.57.3; 3. Bouvet (Frank rijk) 1.54.49.3; 4. Charly Gaul (Luxemburg) 1.57.01.3; 5. Vlayen (België) 1.58.35.4. „Atmodes" heeft het wedstrijdseizoen suc cesvol besloten met de overwinning in de Leidse Hout. De estafette over de afstanden 2 x 100 m., 4 x 80 m., 2 x 100 m. werd met ruime voorsprong gewonnen in 2 min. 46.8 sec. met de loopsters: G. Takken, A. de Mooy, T. Takken, E. v. d. Goes, A. Ineke, de Vos, N. Wullems, de Vries, R. v. Drunen, de Vries. De twee meisjesploegen van „Atmodes" bezetten de vierde en zesde plaats in respec- tievelijk 58.9 sec. en 61 sec. De snelle meisjes- ploeg van WIK uit Wassenaar werd eerste in 57.4 sec. Maar de tijd schoot op en Merlijn moest weer verder. Hij borg de bessen weg; later zou hij daar weieens verder naar kijken en proberen of die dingen werkelijk tover kracht hadden. Met frisse moed ging Merlijn weer verder en niet lang daarna bereikte hij de stad Berlicstein. Hij liep onder de grote stadspoort door en kwam nu tussen de huizen. Toen Merlijn in de straten liep, zag hij verbaasd, dat de burgers overal in groepjes bij elkaar stonden en met bezorgde gezichten druk praatten... 21-22 DE PRESTATIES der Haarlemse twaalftallen in de kolfbalcompetitie zyn in stygende lijn. Dat bewezen de resultaten van de afgelopen zondag. In de tweede klasse A won Aurora met vyfdrie van Hespa, waardoor deze ploeg nog vaster op de onderste plaats kwam. Roda was te sterk voor Oosterkwartier, maar een 90 nederlaag hadden wy toch niet verwacht. Watervliet zag kans in 2 B om DVD met een elf—drie nederlaag naar Amsterdam terug te zenden: de Hoogovenclub is dit jaar wel goed op schot. In de derde klasse was het voor Sport Vereent een goede dag. Zelf won het met negenvyf van De Zwaluwen, en aangezien concurrent ZKV een puntje verspeelde aan KVD, hebben Sport Vereent en ZKV de leiding beiden met 6 winstpunten. Oosthoek verloor met vier-één van Hol- ver: de kans is dus zeer groot, dat de Haarlemmers na een één-jarig verblijf in de KNKB naar de HKB terugkeren. In de reserve-klasse bereikte Haarlem 2 een verdienstelijk gelijk spel tegen Ex celsior 2, en dat nog wel in Hilversum. Oosterkwartier 2 en Watervliet 2 ver- lore beiden: eerstegenoemde met zeséén van Rohda 3 en Swift 3 versloeg Water vliet 2 met negen—vijf. Tweede klasse Een zeer productief spelend Watervliet heeft kans gezien om DVD met elfdrie te verslaan. Voor de rust doelpuntte de thuisclub 4 maal en na de thee werd de viernul voorsprong tot elfdrie vergroot. D. v. Ladesteijn maakte 3 punten en de spelers J. de Boer en W. Berghuys elk twee. Een matige wedstrijd was de ontmoeting AuroraHespa. Nadat Hespa de score had geopend, nam Aurora het spel in handen en liep tot drieéén uit. In de tweede helft was de thuisclub sterker en won met vijfdrie. De Aurora-spelers C. v. Dijk en W. v. Maren namen elk 2 doelpunten voor hun rekening. Roda had bij rust reeds een viernul voorsprong tegen Oosterkwartier en won met negennul. 2 A 2 B Allen Weerb. 5-10 Samos 4-8 Roda 4- 8 Groen Geel 4-8 DDV 4- 4 Watervliet 5-6 Olympia 4- 4- Landlust 4-4 Vogel 4- 4 DED 4-3 Aurora 5- 4 DVD 4-3 Fortuna 4- 3 Haarlem 3-2 Oosterkwart. 5- 3 Excelsior 4-2 Hespa 5- 0 OBZB 4-0 Derde klasse Oosthoek heeft geen schutters en daar door werd ook ditmaal verloren. Holver won met vieréén en had reeds bij rust met tweeéén de leiding. Een veel betere wedstrijd was Sport Vereent—De Zwaluwen. In de eerste helft was er nagenoeg geen krachtsverschil, de thuisclub leidde bij de thee met vierdrie. Na de rust sloeg Sport Vereent toe: via ADVERTENTIE kunstharsllim Ceta-Bever zevenvier won het tenslotte met negen- vijf. De gebroeders Otte en de gebroeders Ausma waren danig op schot en scoorden gezamenlijk zeven doelpunten. 3 A 3 B Sport Vereent 4-6 A'dam-Zuid 5-9 ZKV 4-6 Meo 4-7 KVD 5-5 Oosterkwart. 4-5 Altuis. 3-4 Kameo 4-5 Zwaluwen 4-4 BEP 5-3 Tovers 3-3 KCN 4-2 Victoria 4-3 Nieuw Flora 4-2 Zaandam-Z. 5-1 SKV 4-1 3 C KVH 4-5 Animo Ready 3-6 Oosterpark 5-4 Wittenburg 4-6 OKV 2-2 ZKC 3-5 Holver 5-2 Oosthoek 4-0 De Koninklijke Belgische Korfbalbond heeft voor de interlandwedstrijd België Nederland, die op 21 oktober in Antwerpen wordt gespeeld, de Haarlemse scheidsrech ter H. Arends als arbiter aangewezen. De heer Arends bezit bij de korfballers een grote bekendheid en is onder meer voorzitter van de Nederlandse scheids- rechterscommissie. Galina Zybina, de Russsiche wereldre- cordhoudster op het nummer kogelstoten, heeft tijdens wedstrijden in Tasjkent het wereldrecord verbeterd met een worp van 16.76 meter. Het oude record staat op haar naam met 16.29 meter, 5 september 1955 in Leningrad gemaakt. In dat jaar verbe terde zij dit record driemaal namelijk tot 16.32 meter, 16.45 meter en 16.67 meter. Shirley Strickland neemt afscheid van wedstrijdsport De 14.000 toeschouwers, die de selectie wedstrijden van de Australische Olympi- sche atleten in Melbourne hebben bijge woond, zijn getuigen geweest van de dra- matische 5000 meter-wedstrijd, welke Davc .Stephens, bijgenaamd de „Vliegende melk- boer" liep. Zoals bekend is, sukkelt Stephens met een onwillige dij beenspier, een blessure aan de achillespees en aan een leveraandoening. Volkomen fit voor de 5000 meter kwam hij dus niet aan de start. Na de zevende ronde had Stephen met een zware inzinking te kampen. Verbeten zette hij evenwel door en hij slaagde er in de race te volbrengen. Met een halve ron de achterstand op de winnaar Alan Law rence, die een tijd van 14 min. 3.6 sec. liet afdrukken, bereikte Stephens de eind streep. Hij was teleurgesteld en weigerde na afloop een woord te spreken. Hij verliet onmiddellijk de baan. De Olympische kampioene (Shirley Strickland) op de 80 meter horden, won dit nummer in 11 sec., waarmee zij het Australisch record met 0.1 sec. verbeterde, Na de zege verklaarde Shirley Strickland, dat zij zich na de Spelen zal terugtrekken uit de wedstrijdsport. Het nummer 4x110 yards estafette dames werd gewonnen door de ploeg van Nieuw Zuid Wales in de uitstekende tijd van 46.2 sec. De 5000 meter snelwandelen werd ge- wonnen door Keane in 21 min. 7.8 sec. Hij verbeterde hiermee het Australisch record met 1 min. 1.7 sec. By het jaarlyks waterpolo-toernooi van HVGB om de Vryhcids-bokaal, dat zondag avond in het Sportfondsenbad in Haarlem werd gehouden, is wederom het Haagse HZPC als overwinnaar uit de stryd gekomen. In de eerste wedstryd van de avond vonden de Hagenaars een gemakkelijke prooi in HPC. Door Korevaar (2), Schlingeman en Ingeluif verkreeg HZPC voor de rust een vier-nul voorsprong. In de tweede helft ver kleinde Geurtsen voor HPC de achterstand tot twee-vier, waarna Weyhenke de over winning voor HZPC op zes-twee bracht. HVGB bond de strijd aan tegen DZV uit elft dat een drie-nul voorsprong behaalde door Martel (2) en Alberti. Hogeland ver kleinde met twee doelpunten de achterstand. Tot de gelijkmaker kreeg HVGB geen kans. Martel en Alberti stelden de DZV-overwin- ning veilig (vijf-twee). In de strijd tussen de verliezers van de eerste twee wedstrijden bleef HVGB de ZO Hij zou zelfs waarschijnlijk veroordeeld worden tot dwangarbeid in een mijn! Formanek huiverde. Nee, hij mocht in geen geval zijn opdracht verzaken. Hij zou nog eens met Svec gaan praten. Nog gisteravond had hij hem ingelicht over het gesprek met Kosak en had Svec hem lof toegezwaaid. Hij belde Svec op via de geheime lijn naar no. 11. Neen, antwoordde Svec, je kunt op het ogenblik niet langs komenNog steeds bezig met de zaak JablonskyHorak?Wat is de moeilijkheid? Heb je het communiqué dan niet gelezen?Nu, dan weet je toch wat de Partij wil?Ik begrijp niet, wat de zaak nu nog ophoudt.... Heb je soms formeel-juri dische bezwaren zoals Kubka?Als je niet weet, wat je doen moet, zal ik het je vertellen. Je zult drie of vier dagen de tijd hebben om het werk van die oude prutser af te makenEr is overigens geen kwestie van, dat je de verdachten zult kunnen confronteren met onze agent. Jablonsky en Horak zullen echter proberen ons daartoe te dwingenLuister nu goed: wij hebben al een beslissing genomenGoed begrepen dus. In de resterende dagen zul je Jablonsky moeten overtuigen, dat het in zijn eigen belang is om te bekennen. Je kunt hem beloven, dat hij daardoor zijn leven kan redden. Eén doodvonnis is voor ons genoegJa, dat kun je ook wel doen. Laat iemand van het Ministerie van Voor lichting ook maar met Jablonsky praten. Als hij bekent, moet Horak dat ook wel doenIk begrijp je gedach- tengang niet! Als zij beiden weigeren te bekennen, dan zal het proces zonder hen gevoerd worden. We kunnen niet toestaan, dat vijanden van de Partij de draak met ons stekenNatuurlijk! Zelfmoord heeft hetzelfde effect als een terechtstelling.Schiet er nu eens mee op, man! Wérkelijk, ik heb voor deze zaak geen tijd meerAfgesproken dus; ik wil binnen drie dagen resultaten zien. Ik mag je nog wel zeggen, dat de Partij leiding zeer ingenomen was met miln besluit om jou de zaak verder op te dragen.... Nee, je hoeft me niet te bedanken.... Tot ziens.... HOOFSTUK XIX De 14de april begon onplezierig voor professor Kra- tochvil. Zijn huisgenoten hadden vergeten, dat hij on danks de paasvakantie vroeger dan gewoonlijk naar de universiteit wilde gaan. Toen hij de eetkamer bin nenkwam,- was de ontbijttafel nog niet gedekt, zodat hij moest wachten. Mevrouw Kratochvil liep er onver zorgd bij; ze had een doek los om haar hoofd geknoopt, haar kamerjas slordig dichtgemaakt en versleten pan toffels aangeschoten. In haar ogen stond angst, omdat het ontbijt nog niet klaar was. Uit de keuken kwam een demonstratief gekletter van borden Oude vrouwen, dacht Kratochvil, zijn nog erger dan oude mannen. Maar deze onvriendelijke gedachte kon hem niet milder stemmen. Integendeel: zijn nerveusiteit werd er groter door. Terwijl zijn vrouw zenuwachtig heen en weer draaf de, veranderde zijn woede echter in een weldadig aan doend zelf-medelijden. Ik offer mijzelf op om in het raam van het Vijf jarenplan zelfs in de vakanties nog college te geven, waardoor ik notabene mijn produktie-norm overschrijd, en mijn beloning daarvoor is, dat ik met een lege maag de dag moet beginnen omdat jij niet eens het ontbijt op tijd klaar kunt hebben. Hij ging zitten en vroeg naar de ochtendbladen. Deze waren echter nog niet gekomen, zodat hij maar een tijd schrift uit zijn studeerkamer haalde. Hij had echter het ongeluk, het laatste nummer van de „Historische Revue" mee te nemen. Hij sloeg het open op een willekeurige pagina, waarop de volgende voetnoot voorkwam: De opstellen van professor Kratochvil over ons onderwerp moeten tegenwoordig als achterhaald beschouwd wor den. Wij hebben deze daarom niet opgenomen in de bi bliografie. Zonder ook maar te kijken, op welke artikelen die opmerking betrekking had, sloeg hü het tijdschrift nijdig dicht, gaf met zijn vuist een harde klap op de tafel en riep naar zijn vrouw: Ik heb geen tijd meer. Ik ga maar zonder ontbijt weg! Hij rende naar de vestibule, greep zijn jas en terwijl hij worstelde om de ingang van de mouwen te vinden, hoorde hij zijn vrouw smekend roepen: Wacht in hemelsnaam toch nog evenHij sloeg de voordeur echter luid achter zich dicht. Briesend van woede rende hij de trap af. Toen hij in de hal stond, kalmeerde hij echter. Met de waardigheid, een professor eigen, verliet hij het huis. Even dacht hij er nog aan om in een café te ontbijten, maar neen, hij was al aan de late kant. In zijn kamer gekomen, had hij geen tijd meer om nog enkele woorden met zijn assistent te wisselen. De stu denten wachtten al. Hij riep hen één voor één bij zich en stelde hun de gebruikelijke vragen om uit te maken, of zij tot zijn studiegroep konden worden toegelaten. Zijn assistent had reeds hun lidmaatschapskaarten van de Partij gecontroleerd en hij was nagegaan of hup politieke betrouwbaarheid en sociale instelling toelating gedoogden, zodat Kratochvil zich kon beperken tot hun academische kennis. Het examineren verliep normaal, zodat Kratochvil zijn woede voelde verminderen. Tegen twaalf uur liet hij de laatste student bij zich komen. De jongen citeerde zonder blikken of blozen, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, de opvattingen van een zekere professor Smolik, zijn erfvijand, die een leerstoel in Brno bezette omdat Kratochvil jarenlang tegen hem geageerd had om een benoeming in Praag te voorkomen. Een jon gen, die nu al zó verdorven was, wilde hij niet in zijn collegezaal zien. Hij moest maar naar Brno gaan en zich voor de voeten van Smolik neerwerpen. Hij wilde reeds zijn oordeel vellen, maarneen.eerst moet hij er achter komen, wie die jongen was. Men moest zich niet zo gauw blootgeven. Hij keek de papieren van de jongen in, waarop zijn woede ogenblikkelijk terugkeerde. Nee, hij kon die knaap niet wegsturen! Onder het hoofd „Be roep van uw vader" stond: Districts Partijsecretaris en voorzitter van het Nationale Districtscomité te Plzen. Een aanhanger van Smolik.... en hij moest hem wel toelaten! U weet al het een en ander, zei hij, maar in uw lectuur schijnt u mij niet al te kieskeurig toe. In mijn studiegroep hechten we niet al te veel waarde aan sen sationele boeken zoals Smoliks „Een studie over het ker kelijk Slavisch". Indien u in mijn studiegroep wilt blij ven, zult u moeten kunnen aantonen, dat u andere boe ken hebt gelezen. Ik waarschuw u maar. De student had er geen notie van, waarover de pro fessor precies gesproken had. Voor hem waren alle pro fessors gelijk en het enige, wat hij wél begrepen had, was dat professor Kratochvil hem had toegelaten. Hij mom pelde enkele woorden van dank en beloofde te doen, wat Kratochvil gezegd had. Wordt vervólgd Heemstedenarden de baas. Met twee doel punten van Hogeland en één van Halsema had HVGB met het verwisselen van doelen een drie-nul voorsprong. Na de hervatting boekte Geurtsen voor HPC succes, waarna Hogeland de HPC-doelman tweemaal pas seerde. Nadat Tjebbes nogmaals voor HPC raak had geschoten, maakte Halsema voor HVGB het half dozijn doelpunten vol, waarna HVGB met een zes-twee overwinning uit de strijd kwam. In de eindstrijd om de bokaal tussen HZPC en DZV deden beide ploegen weinig voor elkaar onder. Korevaar bezorgde HZPC de leiding waarna Martel voor de gelijkmaker zorgde. Nadat Korevaar nogmaals een Haags doelpunt had gescoord ging de rust in met twee-één voor HZPC. In de tweede helft sloeg de Haagse verdediging de Delftse aan vallen af en werd het Delftse doel slechts eenmaal door Ingeluif doorboord, zodat HZPC met een drie-een overwnning weder om de trofee mee naar Den Haag kon nemen. Door enige zwemwedstrijden werden de waterpolowedstrijden onderbroken. Herman Willemse, Robben, won de 100 meter vrije slag in 59.2 sec., gevolgd door C. Ritton, DJK, 1 min. 2.2 sec. en Fr. Clignet, DZV, 1 min. 2.0 seconde. De gemengde estafette 10 x 331/3 meter vrije slag aspiranten kring Haarlem KNZB werd door de ploeg van de organiserende vereniging HVGB gewonnen in 3 min. 22.2 sec.; Haarlem liet 3 min. 29 sec. afdrukken en kwam na HPC op de derde plaats met 3 min. 40 sec. MAANDAG 15 OKTOBER Minerva: „In de rimboe van Australië", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Ave Maria", H jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les grandes manoeuvres", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Drie mannen in de sneeuw", alk leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Tempel der verleiding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zee der verloren schepen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Politie zonder wapens", H jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bloedgeld", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: 3 uur, Ds. W. G. Overbosch spreekt voor de Volksuniversiteit over „Verhouding tussen godsdienst en kunst". Gebouw „Zang en Vriendschap", 8 uur, de heer L. van der Laan spreekt voor het Geestelijk Centrum „De grotere wereld". Begijnhofkapel: 8 uur, In terkerkelijke samenkomst. Ds. J. Q. van Hoogstraten spreekt over „Rock around the clock", Zangdienst van 7.30 uur af. DINSDAG 16 OKTOBER Minerva: „In de rimboe van Australië", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Ave Maria", M jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les gran des manoeuvres", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt. „Drie mannen in de sneeuw", alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Tempel der verleiding", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zee der ver loren schepen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur, Studio: „Politie zonder wapens", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zwei blaue Augen", 2.30 en 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6