Niet alleen op 17 oktober, maar ook daarna: veiliger verkeer Zwitsaletten De vijftig nieuwe leden in de Tweede Kamer WYBERT Kinderpostzegelactie is vandaag begonnen Panda en de Meesteï>maóiër Grote landelijke actie van het Verbond voor Veilig Verkeer Radio geeft woensdag Door het kind voor het kind J Wereldnieuws Tock ió Aet zo Kangeroe J Rotterdam wil f 22 miljoen besteden voor uitbreiding van de havens Wordt u gekweld Winkeldieveggen vergaten tas met gestolen goed Twee jaar geëist voor verduistering van 48 mille Frans Duwaerprijzen voor best verzorgde uitgaven Letterkundige expositie in Haags Gemeentemuseum Nieuwe Hongaarse gezant in ons land Mr. E. Cornells verlaat Residentie-Orkest Solodansers naar Brussel Rotterdamse schouwburg wordt verbouwd PEN verleent opdracht aan Stork-Hengelo DINSDAG 16 OKTOBER 195 6 Het Verbond voor Veilig: Verkeer zal een speciale verkeersactie inluiden, waarbij er de nadruk op wordt gelegd, dat veiligheid voor iedereen niet een kwestie is van rechtspraak, maar van algemeen menselijk recht. Dit is de centrale gedachte bij deze actie. „Wat doet u op 17 oktober?" vraagt de rechter, die zich op affiches en in adver tenties richt tot alle groepen weggebrui kers. Het is de bedoeling van 17 oktober een veilig-verkeersdag te maken, een dag zonder verkeersslachtoffers. De afdelingen en consuls van het Ver bond van Veilig Verkeer geven aan be stuurders van rijwielen, bromfietsen en motorrijtuigen goede raad, waardoor de campagne geplaatst wordt in de sfeer van daadwerkelijk hulpbetoon. Op IS oktober zal de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, een radiotoespraak houden. De actie wordt dan voortgezet on der het motto: „Maak van elke dag een veilig-verkeersdag". Begin november krijgt de actie nogmaals een ander aspect. Dan zullen de wegge bruikers attent gemaakt worden op de bij zondere gevaren, welke uit de weersom standigheden kunnen voortvloeien. Ook in december worden waarschuwingen en wenken aan het verkeer gegeven. Een veilig-verkeers-barometer zal het resul- Burgemeester en Wethouders van Rot terdam hebben de gemeenteraad voorge steld, f 22.107.950 beschikbaar te stellen voor de verdere uitvoering van het Botlekplan. In de toelichting wijzen B. en W. op de toe nemende uitbreiding van het goederenver keer. Een belangrijk gedeelte van deze goe derenstroom gaat via Rotterdam. Er zijn aanwijzingen, dat het ertsvervoer belang rijk zal toenemen. B. en W. zijn van mening, dat om de ijzer- en staalfabrieken gedurende het ge hele jaar te kunnen voorzien er grote op slagterreinen in West-Europa dienen te worden ingericht, waarvoor nabij de Hoog ovens in het algemeen niet voldoende ruimte beschikbaar is. De voor dit erts- vervoer vereiste opslagterrein kan Rotter dam in Boltek ter beschikking stellen. Het wordt voorts van groot belang ge acht, dat de Nieuwe Waterweg voor grotere schepen bereikbaar wordt en dat er nabij de mond van de Nieuwe Waterweg een haven voor grote tankers komt. Reeds heeft de minister van Verkeer en Water staat in principe zich bereid verklaard te bevorderen, dat de weg van Rotterdam naar zee geschikt wordt gemaakt voor schepen.met een diepgang van 38 a 39 voet. Met het graven van een tankerhaven zal naar het oordeel van B. en W. een begin moeten worden gemaakt onafhankelijk van de vraag, of van Rotterdam uit een pijp leiding voor het vervoer van olie naar de Ruhr zal worden gelegd. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat u dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en- 8.88. taat daarvan aangeven. Ook wordt een folder verspreid, waarin de nieuwe voet gangersregeling zal worden uiteengezet. De grote actie, die het Verbond voor Vei lig Venkeer begint is mogelijk geworden door een zeer grote financiële bedrage van het Nederlandse bedrijfsleven. ADVERTENTIE Bestrijd UW PIJNEN met. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.40 Amusementsmuziek. 10.05 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 De gouden vuilnisman, hoorspel. 12.00 Platen, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Vo caal ensemble en solist. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte mu ziek. 13.45 Platen. 14.30 Kamerorkest. 15.30 Fluit en clavecimbel. 15.40 Meisjeskoor. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Platen. 18.00 Muzikale cau serie. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Ds. A. Pos: De geestelijke revolutie van de Aziatische volkeren. Tweede lezing. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Orgel concert. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Een goed woord voor een goede zaak. causerie. 19.55 Platen. 20.00 Radiokrant. 2 0.20 Radiofilharmonisch orkest en soliste. 21.00 Weg en werk der kerkhervormers, cau serie. 21.20 Geestelijke liederen. 21.50 Muzi kale causerie. 22.10 Lichte muizek. 22.35 Re portage uit Cyprus. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.30 —24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 De Ont- bijtclub. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Na- ten. 10.45 Idem. 11.30 Sho* -boat-reprises. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.i8 Dansmuziek. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Orgel. 17.20 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Journalistiek, vroeger en nu, op Curapao. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Hammondtrio. 18.40 Actualiteiten. 18.50 Platen. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Voordracht met muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, causerie. 20.15 Platen. 20.55 Er gebeurt hier nooit wat, hoorspel. 22.05 Platen. 22.15 Tus sen mens en nevelvlek, causerie. 22.30 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50— 24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. TELEVISIE (A.V.R.O., N.T.S., V.A.R.A.) 17 0017 30 Voor de kinderen. 19.30—20 30 Eurovisie: Sportreportage. 20.30 Gat in de muur, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen 13.00 Nieuws. 13.10 Platen. 14.00 Schoo' adio. 16.02 Platen. 16.15 Licht orkest 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. :0.00 Omroe: orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.40 Idem. 22.55—23.00 Nieuws. De Utrechtse recherche heeft een 54- jarige inwoonster van Soest en haar twee dochters van 25 en 31 jaar aangehouden, die verdacht worden van diefstal van een grote partij textiel ten nadele van een ma gazijn aan het Vreeburg te Utrecht. In dit warenhuis bleef vrijdag een tas achter, die door een der verkoopsters werd gevonden en aan de kassa afgegeven. Toen men de tas opende om te zien of er wellicht een adres in zat van de eigenares, kwam men tot de ontdekking dat er vijf gloed nieuwe truitjes in zaten, nog op de han gertjes van het magazijn. De politie werd erbij gehaald en onderwierp de tas aan een nader onderzoek. Zij vond twee spoorkaar tjes Soest-Utrecht. Uit een etiketje in de tas kon worden opgemaakt dat de tas uit een winkel in Soest afkomstig was. De winkelier wist wie de tas enkele dagen geleden had gekocht. Toen was de recher che spoedig op het goede adres.Bij de moeder thuis werden ongeveer zestig japonnen, mantelpakken en truitjes aan getroffen, alles nog op de hangertjes van het grote warenhuis. Bij de dochters, die eveneens in Soest wonen, was de voorraad minder groot. De moeder gaf alleen de dief stal van twee japonnen en een mantel pakje toe. Het overige goed zou zij hebben gekocht. De vrouwen zijn in het hoofdbureau van politie te Utrecht opgesloten. Zij zul len ter beschikking van de officier van Justitie worden gesteld. De 45-jarige boekhouder M. van D. uit Veenoord heeft voor de arrondissements rechtbank te Assen terecht gestaan omdat hij in de jaren 19521955 een bedrag van ruim. f 48.000 had .verduisterd ten nadele van een aardappelmeelfabriek te Veen oord. De boekhouder, getrouwd en vader van vijf kinderen, verdiende in 1952 f 320 per maand. Later kreeg hij tien gulden verhoging, maar dat zette niet veel zoden aan de dijk, temeer omdat drie van zijn kinderen ziek werden. Om uit de zorgen te komen, en ook uit een zekere wrok tegen l.et bestuur ging de boekhouder er toe over bedragen uit de kas te nemen, zo verklaarde hij. Hij ver viel daarbij van kwaad tot erger en in het begin van dit jaar bleek het verduisterde bedrag te zijn opgelopen tot f 48.000. De officier van Justitie was van mening dat het bestuur van de aardappelmeel fabriek de verdachte zeer schriel had be handeld, doch aangezien dit geen excuus kan worden genoemd voor de geraffineerde wijze, waarop de man tewerk is gegaan, luidde zyn cis twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Een jury, bestaande uit G. Kiljan, J. W. Schrofer en B. J. H. Stroman, zal na 15 no vember de inzendingen beoordelen van de ontwerpers, die door hen verzorgde in druk verschenen werken in aanmerking wensen te komen voor de door de gemeente Amsterdam uitgeloofde Frans Duwaerprijzen-1956, elk groot vijfhonderd gulden. Een prijs is be schikbaar voor het typografisch best ver zorgde boek, tijdschrift of handelsdrukwerk in Nederland, verschenen tussen 1 oktober 1955 en 1 oktober 1956. Een tweede prijs is beschikbaar voor het best geslaagde boek of andere kostbare uitgave, bij vervaardiging waarvan niet in de eerste plaats commerciële overwegingen en de wens van zo groot mo gelijke verspreiding gegolden hebben. Deze werken dienen eveneens tussen 1 oktober 1955 en 1 oktober 1956 te zijn verschenen. Op 20 oktober zal de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, in het Haagse Gemeente museum de tentoonstelling „Van jaar tot jaar, van boek tot boek" openen. Deze ten toonstelling, die een aantal hoogtepunten in de Nederlandse letterkunde van 1905 tot 1955 zal weergeven, is georganiseerd door het Nederlands Letterkundig Museum in samenwerking met de Gemeentelijke dienst voor Schone Kunsten, ter gelegenheid van de zesde Algemene Conferentie der Neder landse Letteren en het tienjarig bestaan van het Nederlands-Belgisch Cultureel Akkoord. SALZBURGS MARIONETTENTHEATER NAAR NEDERLAND Het Salzburgs Marionettentheater, dat de laatste vijf jaar in het winterseizoen in Noord- en Zuici-Amerika tournee's maakte en in de zomermaanden in Salz'ourg is op getreden, zal weer een rondreis door Ne derland maken. Reeds zijn vijftig voorstel lingen vastgesteld. Het grootste succes hadden in Amerika de opera's van Mozart „Die Zauberflöte" en „Don Giovanni". Eerstgenoemde opera zal in de bezetting der „Salzburger Festspiele" (op de band opgenomen) ook in Nederland worden ge geven, waaraan onder meer medewerkten: Irmgard Seefried, Anneliese Kupper. Will- ma Lipp, Anton Dermotu, Josef Greindl en Paul Schoefflee, alsmede de Wiener Philharmoniker en het koor van de Weense Staatsopera. De eerste openbare voorstel lingen zullen gegeven worden in Arnhem (Stadsschouwburg) op vrijdag 26, in Den Haag (Diligentia) op zaterdag 27, en in Alkmaar (schouwburg 't Gulden Vlies) op woensdag 31 October met de opera „Die Zauberflöte". Zeer waarschijnlijk zal het Marionettentheater niet in Haarlem optre den. Het Centraal Stembureau in Den Haag heeft, zoals wij gisteren mededeelden, vijftig nieuwe leden van de Tweede Kamer aangewezen boven cle honderd, die op 19 juni van dit jaar benoemd werden ver klaard. Op 9 oktober benoemde het Centraal Stembureau plaatsvervangers voor de demissionaire ministers en staatssecreta rissen, aangezien deze hun functies slechts drie maanden mochten combineren met het Kamerlidmaatschap, een termijn die door de langdurige kabinetsformatie werd overschreden. Op 9 oktober werden de volgende plaats vervangers benoemd: voor dr. W. Drees: II. J. v. d. Born, Am sterdam (P.v.d.A.); voor mr. dr. A. A. van Rhijn: J. Reehorst, Rotterdam (P.v.d.A.); voor dr. S. L. Mansholt: H. M. Franssen, Assen (P.v.d.A.) ;-voor J. G. Suurhoff: J. C. Deex-ing, Rotterdam (P.v.d.A.); voor mr. J. M. A. H. Luns: W. J. Schuijt, Amsterdam (K.V.P.); voor mr. J. M. L. Th. Cals: M. M. A. A. Janssen, Zeist (K.V.P.); voor mr. F. J. F. M. van Thiel: P. A. Blaisse, 's-Gra- venhage (K.V.P.); voor prof. dr. J, Zijlstra: prof. mr. P. Gerbrandy, 's-Gravenhage (A.R.); voor mr, J. Algera: C. van der Zaal, Harlingen (A.R.); en voor ir. C. Staf: J. de Ruiter, Heerenveen (C.H.). De vijftig leden, die zaterdag door het Centraal Stembureau werden aangewezen, zijn: Voor de P.v.d.A.: W. Drees, 's-Graven hage; J. G. Suui-hoff, Naarden; A. A. van Rhijn, 's-Gravenhage; S. L. Mansholt, Was senaar; F. H. J. M. Daams, 's-Gravenhage; J. H. Lamberts, Rottex-dam; J. M. den Uyl, Amstexxlam; C. L. Patijn, 's-Gravenhage; I. Baart, 's-Gravenhage; Th. J. Westerhout, Middelburg; F. Schurer, Heerenveen; H. Vredeling, Huis ter Heide; F. J. Kranen burg, 's-Gravenhage; W. Wierda, Arnhem; ADVERTENTIE Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met Hongarije is in ons land thans weer ver- tegenwoordigd door een gezant. De heer Joszef Karpati heeft onlangs zijn geloofs brieven als gezant en gevolmachtigd mi nister van Hongarije aan de Koningin aan geboden. Sedert januari 1952 werd Honga rije, na het vertrek van gezant Bölöni, door zaakgelastigden vertegenwoordigd. De nieuwe gezant is veertig jaar oud en kwam na de oorlog in 1948 in dienst bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Hon garije. Hij werd benoemd tot attaché aan de Hongaarse legatie te Belgrado. Daarna was hij twee jaar tweede secretaris aan de Hongaarse legatie in Zwitserland en ver volgens gedurende twee jaar eerste secre taris aan de legatie te Teheran. Een jaar was hij zaakgelastigde van Hongarije te Brussel. In 1954 werd hij benoemd tot on derminister van Buitenlandse Zaken, waarna in de tweede helft van dit jaar zijn benoeming tot gezant van Hongarije in Nederland volgde. Vandaag is de dertigste kinderpost zegelactie begonnen. Schoolkinderen bel len aan bij ieder Nederlands gezin om de kinderpostzegels en -prentbriefkaar ten aan de man te brengen en zo doende een belangrijke som bij te dra gen in het resultaat van de actie voor het misdeelde of verwaarloosde kind. Een half miljoen schoolkinderen van zesduizeml scholen is op pad gegaan voor deze der tigste kinderpostzegelactie. De eerste actie in 1924 bracht netto f 24.000.op. Maai' sinds de schoolleerlingen de plaatselijke comité's met hun werk steunen, steeg de opbrengst van 1 miljoen gulden in 1953 tot 1.4 miljoen in 1955. De leerlingen noteren de bestellingen en na 12 november worden de zegels met de historische en beroemde kinderkopjes benevens de kleurige prent briefkaarten met de kinderen in folkloris tische klederdracht van Max Nauta of met de sprookjesprenten van Frans Lammers prompt geleverd. Vanaf die datum zijn de zegels ook op alle postkantoren verkrijg baar. Er zijn twintigduizend letterlijk of fi guurlijk ongezonde kinderen in de talrijke Nederlandse tehuizen, verpleeginrichtingen of pleeggezinnen. Eén op de honderdvijfen twintig Nederlandse kinderen onder cle achttien jaar is ziek of zwak, geestelijk of lichamelijk misdeeld, verwaarloosd of veelal door de schuld der ouders op het verkeerde pad geraakt. Zij worden ver zorgd en opgevoed in een der 350 tehuizen, die ons land telt. Meer en meer gaat men er de laatste jaren toe over, de door de ouders verwaarloosde, lichamelijk cn geestelijk gezonde kinderen uit de sfeer van de gestichten en tehuizen over te brengen naar eigen, kleine gezinnen in een eigen tehuis, met een „vader en moeder", doorgaans een gehuwd paar, dat met liefde de leiding op zich heeft genomen. De Nederlandse staat treedt bij de kin- dei'bescherming regelend, coördinerend en toezichthoudend op; ook steunt hij finan cieel tot 80 a 90 percent. Voor het ontbre kende deel dienen de particuliere organi saties zelf te zorgen. Deze historisch ge- gi'oeide situatie vindt in ons land algemeen instemming. Het is thans cle taak van het Nederlandse volk om de ontbrekende tien tot twintig percent bijeen te brengen. De opbrengst wordt verdeeld door het Neder lands Comité voor Kinderpostzegels te Den Haag onder voorzitterschap van mr. J. Oudewater, die tevens praeses is van de nationale federatie de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming. Van 12 tot en met 17 november wordt in museum Fodor te Amsterdam een interna tionale tentoonstelling van weldadigheids zegels gehouden, er is een tekenwedstrijd voor het maken van een gekleurde prent briefkaart voor de schooljeugd uitgeschre ven en enkele leerlingen van een bij loting aangewezen tiental scholen uit elke provin cie en uit de steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, mogen met een leer kracht naar cle feestdag „Voor het kind", die in december wordt gehouden. Deze feestdag is mogelijk dank zij het bedrijfs leven. Mr. Evert Cornells, directeur van de ver eniging het Residentie-Orkest, gaat bin nenkort Den Haag verlaten in verband met het aanvaarden van een werkkring elders Gedurende een periode van ruim zeven jaar heeft de heer Cornelis een belangrijke plaats ingenomen in het culturele leven van Den Haag. De besturen van het Haags Cultu reel Centrum, de vereniging „Het Resi dentie-Orkest", de Nederlandsche Opera, het Holland Festival en van het Nederlands Ballet, hebben daarom een ontvangst voor bereid, waarop allen die met de heer Cor nelis in relatie stonden, persoonlijk af scheid van hem kunnen nemen. Deze ont vangst zal maandag 22 oktober in het Kurhaus te Scheveningen worden ge houden. Linda Manez en Jaap Flier, beiden solo dansers van het Nederlands Ballet, zullen op 19 oktober hun medewerking verlenen aan een uitvoering van de tweede akte van „Het Zwanenmeer" in een voorstelling van het ballet van de Koninklijke Muntschouw burg in Brussel. G. Boekhoven, Nieuwe Pekela, en mejuf frouw A. P. Schilthuis, 's-Gravenhage. Voor de K.V.P.: F. J. F. M. van Thiel, Helmond; J. Th. M. de Vreeze, Utrecht; G. M. J. Veldkamp, Breda; B. J. van Buel, Oss; W. P. G. Assmann, Roosendaal; J. M. L. Th. Cals, 's-Gravenhage; L. A. H. Albe- ring, Rijswijk (Z.H.); J. Zwanikken, Hil versum; B. J. Vex-hoeven, Arnhem; J. M. A. II. Luns, Wassenaar; J. M. A. C. van Don gen, Aardenbux-g; mejuffrouw A. H. Nolte, Amsterdam; F. J. H .Bachg, 's-Gravenhage; Th. M. J. de Graaf, Lisse; H. C. W. Moor man, Voorbui'g en A. M. I. H. Baeten, Maas tricht. Voor de A.R.-partij: J. Zijlstra, Amster dam; J. Algera, 's-Gravenhage; J. Smallen- broek, Assen; B. W. Biesheuvel, Wassenaar; Th. A. Versteeg, Amsterdam. (In de vaca ture van prof. P. Gerbrandy, die destijds voor het lidmaatschap bedankte, werd tus sentijds door de benoeming van de heer J. van Eibergen, Utrecht, voorzien). Voor de Chr. Hist. Unie: C. Staf, Arn hem; C. J. van Mastrigt, Zeist; M. R. H. Calmeyei-, 's-Gx-avenhage; C. F. van der Peijl, Goes, en J. W. van der Linden, 's-Gravenhage. Voor de V.V.D.: E. H. Toxopeus, Breda; C. Berkhouwer, Alkmaar; J. de Wilde, Am sterdam, en F. G. van Dijk, 's-Gravenhage. Voor de C.P.N.: J. Haken, Amsterdam; mevrouw M. E. LipsOdinot, Hilversum, en M. Bakker, Zaandam. Voor de Staatk. Geref. Party: D. Kodde, Zouteland. Hiex-uit blijkt dus, dat de huidige minis ters en staatssecretarissen, wederom lid geworden zijn van de Tweede Kamer. Zo dra zij voor dit lidmaatschap hebben be dankt zullen in hun plaats worden aange wezen: voor W. Drees: mevrouw U. Tellegen Veldstra, Maarssen (P.v.d.A.); voor S. L. Mansholt: J. J. Kramer, Brunssum (P.v.d.A.); voor J. G. Suurhof: H. Willemse, Rotterdam (P.v.d.A.); voor A. A. van Rhijn en H. J. Hofstra: B. van den Tempel, 's-Gravenhage (P.v.d.A.), en M. Vrolijk, 's-Gravenhage (P.v.d.A.); voor F. J. Kra nenburg: J. Koopman, Voorburg (P.v.d.A.); voor J. M. A. H. Luns: C. F. Kleistexdee, Rotterdam (K.V.P.); voor mejuffrouw M. A. M. Klompé en J. M. L. Th. Cals: E. G. M. Rooi vink, Almelo (K.V.P.) en M. P. van Buijtenen, Leeuwarden (K.V.P.)voor G. M. J. Veldkamp: J. G. Warringa, Vught (K.V.P.); voor H. Q. W. Moorman: G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck, Holtum-Born (K.V.P.); voor J. Zijlstra en J. Algex*a: L. W. G. Scholten, Utrecht (A.R.) en J. Meu- link, Enschedé (A.R.), en voor C. Staf: I. N. Th. Diepenhorst, Epe (C.H.). Ook in deze lijst zijn nog wijzigingen te verwachten, omdat enkele benoemden en waarschijnlijk te benoemen leden -ook in de Eerste Kamer werden gekozen. Tegelijk met een belangrijke vernieu wing van de inventaris willen B. en W. van Rotterdam overgaan tot verbouwing van de Rotterdamse schouwburg, die zij voornamelijk in het belang van het Rotter dams Toneel noodzakelijk achten. Het schematische verbouwingsplan, dat nog op enkele punten herzien zal moeten worden, bestaat voornamelijk in een uitbi-eiding aan de achtei-zijde, de bouw van een foyer met een glazen wand boven de hoofdin gang en de vervanging van het koepelvor mige zaalplafond door een vlak, dat tot verbetering van de akoestiek zou moeten leiden. Voor het maken van een plan en het inwinnen van bedoelde adviezen stel len B. en W. de raad voor een bedrag van zestienduizend gulden beschikbaar te stellen. Het provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland heeft aan de koninklijke machinefabriek gebr. Stork en co n.v. te Hengelo de levering opgedragen van twee stuks generatoren, elk van 125.000 kw, te fabriceren door de elektrotechnische indu strie v/h W. Smit en co te Slikkerveer. Het P.E.N. had deze firma reeds een opdracht gegeven voor twee turbines, elk groot 125.000 kw. Vermoeden. Thailand heeft een vennin- dering of algehele stopzetting van de invoer uit China bevolen, omdat de regering vermoedt, dat de opbrengst van de goederen gebruikt wordt voor ondergrondse activiteit in Thailand. Eenheid. Het Britse liberale blad „News Chronicle" meldt, dat het met zeven andere Europese bladen de Europese eenheid gaat px-opageren. Deze zeven kranten zijn de Volkskrant (Amster dam), Le Figai-o (Parijs), Fi-anc-Tireur (Parijs), Frankfurter Neue Presse (Frankfort), La Stampa (Turijn), Het Laatste Nieuws (Brussel) en Luxembur ger Wort (Luxemburg). Sober. Het vei'kiezingshoofdkwartier van de Republikeinse vice-president Nixon heeft verboden, dat bij propaganda- tochten Cadillacs worden gebruikt. De Republikeinen willen geen stof geven aan de democraten, die beweren dat de G.O.P. een partij van rijkaax'ds is. Botsing. Een dubbele treinbotsing in Japan heei't tenminste aan 32 mensen het leven gekost. Naar schatting liggen nog vier stoffelijke overschotten bekneld. De meeste slachtoffex-s zijn leerlingen van een middelbare school in Tokio, die een uitstapje naar Osaka maakten. Vliegende schotel. Het Franse instituut voor luchtvaartonderzoek heeft het be staan onthuld van een pilootloze vlie gende schotel, die vertikaal stijgt en landt. De machine is uitgerust met een straalmotor en ziet er uit als een grote spin. Het toestel weegt 2500 kilo en wordt radiografisch bestuurd. Vry. John Chirila, een der vier Roemenen die zijn vex-oordeeld wegens hun bezet ting van de Roemeense legatie in Bern, is op vrije voeten gesteld. Chirila, die tot dertig maanden dwangarbeid werd vex-oordeeld, is de tweede van het vier tal die de vrijheid krijgt: de eerste, Di- mitru Ochiu, werd uit Zwitserland ge wezen, kort na het proces in juni. Hoger. Volgens x-adio-Moskou willen de Russen een toren bouwen, die 200 meter hoger moet worden dan de Eifeltoren (bijna 300 meter-). Zij zal gebruikt wor den om drie progi-amma's uit te zenden. De toren zal een platform krijgen op 300 meter hoogte om bezoekers een panorama te geven van Moskou. Drankzuchtig. Om de toeneming van het gebruik van sterke drank in Zweden te beperken zal het Zweedse parlement spoedig besluiten de prijzen van sterke drank te vei-dubbelen. Om hamsteren te verhinderen, zal het wetsontwerp op een avondzitting worden ingediend en onmiddellijk van kracht wox-den. Het drankverbruik begon onmiddellijk te stijgen nadat de 40 jaar oude drank rantsoenering per 1 oktober 1955 was opgeheven. Wantrouwen. De Japanse socialistische partij heeft gevraagd om bijeenroeping, in buitengewone zitting, van het Ja panse parlement om een onderzoek in te stellen naar gewelddaden die de Ja panse politie gepleegd zou hebben bij de relletjes uit protest tegen de vergroting van een Amerikaans vliegveld. De so cialisten willen een motie van wantrou wen tegen de regeling indienen. Onze fouten. Er zal een film worden ge maakt over het drama van Terrazzano, waar twee geesteszieke broers een school bezet hielden en de 97 kinderen en drie onderwijzeressen met de dood bedreigden. Een filmmaatschappij laat een grondige studie maken van hetgeen daar op 10 oktober is gebeurd. Volgens de twee tekstschrijvers zal ieder detail in de film „onze fouten" worden weer gegeven. Zij zullen proberen een ge sprek te hebben met de broers die de school bezetten. Zware stem. Big Ben, de befaamde klok van de Londense parlementstoren heeft het gewonnen van „Great Tom", zijn rivaal van de St. Paul's kathedraal, in de kwestie wie in de toekomst voor de BBC de tijd zal aangeven. „Great Tom" nam begin juli deze taak over van „Big Ben", die gerepax-eerd moest worden. Tom kreeg bewonderaars, die aan zijn „fijnere" klank de voorkeur gaven boven de „toonloze trillingen" van Ben. Ti-ouwe aanhangers van Big Ben smaal den op het „zwakke stemmetje" van Great Tom, dat, zo zeiden zij, ons er al te zeer aan herinnert hoever zij van onze gx-ote dagen zijn afgedwaald Er werd een opiniepeiling in de pers gehouden en Big Ben kreeg de meerder heid. De BBC heeft meegedeeld dat Big Ben over ongeveer een maand zijn taak zal hervatten. 32. „Alle cellen zijn vol", zei de gevange nisdirecteur, toen Panda en Joris bij hem werden gebracht. „Sluit die twee dus maar op bij die rare grijsaard, die zich Plutanus noemt". Joris gaf Panda tersluiks een knipoogje. „We boffen", fluisterde hij, „nu komen we meteen waar we zijn moeten". Maar Panda kon het nog steeds geen bof vinden, dat hij in een cel zou worden op gesloten. Bedrukt volgde hij de cipier door de sombere gang. „Kop op, manneke", i hun echter een bittere teleurstelling fluisterde Joris, „wij zullen hier niet lang„Sakkerloot!", riep de cipier, zodra hij de verblijven, daar zal Plutanus wel voor celdeur had geopend, .,de ouwe Plutanus zot gen. Hij is immers zeer bedreven in het is verdwenen„Verdwenenbromde uitdrijven van gevangenen?" Deze woorden Joris onthutst, „hoe onattent! Na al de vrolijkten Panda weer wat op. „Het is moeite die we ervoor over hadden om hem waar", dacht hij. „Meneer Plutanus hoeft maar even met zijn vingers te knippen en we zijn meteen ergens anders". Er wachtte te bereiken, had hij toch minstens eer$t op ons moeten wachten!" „En hoe komen WIJ er nu uit?", voegde Panda hieraan toe. „WIJ kunnen niet toveren WERDEN DE buideldieren, waarvan restanten zijn aangetroffen in afzettingen uit het Krijttijdperk van Noord-Amerika en Mongolië, lot voor kort door de aan hangers der evolutie theorieën beschouwd als de primitiefste zoogdieren, waarvan de overige zoogdieren (bij wie de eerste ont wikkeling der jongen steeds in het moe derlichaam plaats vindt) zouden afstammen, thans moet men erkennen, dat van deze hele zgn. afstammingsgeschiedenis niets, maar dan ook totaal niets be- kend is. Wanneer de jonge buideldie ren geboren worden, zijn het volkomen onvoldragen vruch ten ter lengte van hoogstens 2 cm (bij de reuzen kangeroe). Desondanks zijn deze, kort na de paring geboren diertjes, voorzien van een specifiek instinct, dal hun gebiedt langs een door de moeder over de haren van de buidel gelikt spoor, naar boven te kruipen, met welk doel zij voor zien zijn van goed ontwikkelde klauwtjes, waarmee zij zich in de haren kunnen vastklampen. Deze tocht dxiurt 5 tot 30 minuten en moet beschouwd worden als een krachtsexplosie, teweeg gebracht door de onweerstaanbare drang van het instinct. Het wijfje raakt de vrucht niet aan en, va.lt het diertje per ongeluk op de grond, dan bekommert de moeder er zich ook niet verder om. In de buidel aangekomen, grijpt het jon ge dier de tepel. Daarmee is de energie van zijn kant uitgeput, xvant het diertje is te zwak om de tepel in de mond te hou den en het ontbreekt hem eveneens aan kracht om te zuigen Daarom moet nu een ander deel van het vlan in werking tre den. De tepel zwelt aan de top zó sterk op, dat hij niet meer uil de mond van het jonge dier kan schieten, en bij sommige soorten vergroeit de tepel zelfs tijdelijk met het slijmvlies van de mond. Het klei ne dier ligt nu in de buidel stevig ver ankerd, maar in het laatste geval is de iepel toch zó lang (soms wel 4 cm) dat het jonge leven een zekere mate van bewe gingsvrijheid is gelaten. Hiermee is de zaak niet ten einde, want het jonge dier is te zxvak om te zuigen, zodat alles vergeefs zou zijn, indien ook hierin niet was voorzien. Door spiercon tracties van de moeder wordt de melk uit de tepel gespoten, zodat het jong op gere gelde tijden zijn portie krijgt toegediend. Echter, ook dit systeem zou falen, indien niet nog aan enige andere bij-omstandig heden was gedacht. Immers, het jonge dier haalt op nor male wijze adem en zou zich in de voortdurende slaap toestand (tijdens welke perio de het gevoed wordt) beslist verslikken. Maar dat gebeurt niet, want tijdens de bui del-periode komt het strot tenhoofd in de neusholte te liggen, zodat de voedsel- en de luchtweg volkomen ge scheiden zijn en verslikken uitgesloten is. Later, wanneer de buidelbaby's flink ge groeid en krachtiger geworden zijn, ver dwijnen al deze voorzieningen weer, omdat ze overbodig zijn geioorden. We behoeven gelukkig niemand om een oordeel over de uiUroering van clit plan te vragen, maar zouden toch graag willen, dat u hier tegenover eens stelde de mecha nistische verklaring, die veronderstelt dat de buidel een boodschappentas is, waarin door het likken van het jong (dat iich ver veelde!) een reactie in de huid plaats vindt, „bestaande in een toeneming der afgescheiden vetachtige vloeistof, welke de huid ook onder normale omstandighe den voortbrengt", gelijk prof. Rijnberk het uitdrukte. Over het feit. dat melk nog wel vrat anders is dan hvidsmeer (voor het eerst in 1835 door Virchmv als zodanig vergeleken) spreken we niet eens. We moeten het echter wel eens hebben over honden die met de neus, en hun soort genoten die met de ogen jagen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) II. Petition

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2