mm directeur nationale park vraagt natuur geen geweld aan te doen Noodbrug in Spaarndam gisteren voor het eerst beproefd Twee burgemeesters wandelden langs denkbeeldige weg Binnenkort B.l.o.-tentoonstelling in de Haarlemse Vleeshal Lift per fiets naar Aerdenhout, leverde Amerikaan 10 dollar op SPRINGBOK Belangrijk initiatief Unieke expositie vooral van belang voor onderwijskrachten bij het g.l.o. mSmlÊÈlSi^ÊlÈ HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Paddestoelen zoeken met beleid Opstandige maag? Gestoorde spijsvertering Medicinaal Norit zuivert Uw maag onmiddellijk! Burgerlijke Stand van Haarlem Gebrek aan ruimte veroorzaakte heel wat moeilijkheden J ubileum-wandeltochten van „Jan Passtoors" R.-K. Zwerversbeweging „Natura" viert lustrum Vèrkeersborden Twee gevallen van kinder verlamming te Haarlem „Veiligheid voor voet- gangers" UNESCO-expositie op 17 oktober in Vishal V erkeer smoeili jkheden in Haarlems centrum Raadslid stelt vragen aan B. en IV. Verdiensten en bezwaren van plan-De Ranitz tijdens terreinverkenning getoetst DINSDAG 16 OKTOBER 1956 li Vele scholen organiseren in deze tijd licrfsttentoonstellingen, gewijd aan de natuurDikwijls worden de kinderen erop uitgezonden om paddestoelen, tak jes en dergelijke te verzamelen en zij trekken dan bos en duin in, op speur tocht naar het schoons dat de natuur te bieden heeft. In het nationale park „De lienneinerduinen' worden jaarlijks op orote schaal paddestoelen, vruchten enz. verzameld, wat echter helaas ten koste mat van het natuurschoon. O De directeur van de stichting „Het natio nale park de Kènnemerduinen", ir. E. C. M. Roderkerk, heeft thans een schrijven uit gezonden. waarin hij een beroep doet op de medewerking van bezoekers aan het natio nale park. De directeur dringt erop aan in De Kennemerduinen" geen materialen te verzamelen, want „iedere bezoeker van het nationale park moet kunnen genieten van al hetgeen de herfst biedt". Ir. Roderkerk acht het onjuist, dat het verzamelen van het materiaal wordt opge dragen aan de kinderen zelf, zonder dat daarbij van voldoende leiding sprake is. Gezien het belang van de tentoonstellingen, wil ir. Roderkerk zich graag beschikbaar stellen voor het organiseren van herfst- wandelingen en het inrichten van kleine, goed verantwoorde exposities op de scho len. De natuurvoortbrengselen worden dan verzameld op plaatsen, die voor het publiek onbereikbaar zijn en dus wordt het natuur schoon geen geweld aangedaan. „Ik wil pertinent niet spreken van ver nielingen", zei ir. Roderkerk in een toe lichting op zijn schrijven. „Maar als padde stoelen, vruchten en takjes worden afge plukt, moet dit verantwoord gebeuren". En de directeur zed verder: „Als alle vier a vijfduizend personen, die het nationale park afgelopen zondag hebben bezocht, een takje bessen meenemen, dan zouden de struiken kunnen worden toegetakeld. En veelal wordt juist vlak langs de paden ge plukt". Het zou ten koste van het nationale park gaan, als de vijfduizend bezoekers, die op vele zondagen worden geboekt, ieder een souvenir mee naar huis nemen. De bezoe kers gedragen zich echter opvallend goed; het verzamelen door de kinderen moet ech ter in goede banen worden geleid, wil aan het park geen schade worden toegebracht. „Het is veel prettiger, als men de mooie paddestoelen laat staan en de bessen laat hangen, want dan kan ieder er van genie ten", aldus ir. Roderkerk, die zeker geen verordening wil uitvaardigen om het af- ADVERTENTIE Medicinaal Norit is een zuiver natuur- gencesmiddel. Door zijn sterk adsorptie- vermogen is Norit in staat vele schadelijke bestanddelen onmiddellijk uit de spijsver teringsorganen weg te nemen. Dit is Norit 10.000 maal vergroot onder de elektronen-micros coop. Norit werkt als een fpons. Het zuigt direct alle kwade stoffen in zich op. Norit helpt snel en veilig tegen vele maagstoornissen (oprispingen, bran derigheid, maagzuur), darmstoornissen (diarree), slechte spijsvertering („opge blazen gevoel"), onbehaaglijkheid (na overvloedig gebruik van alcoholische dran ken) en voedselvergiftiging (onmiddellijk dc dokter waarschuwen). U kunt bet elk ogenblik nodig hebben neem het daarom vandaag nog in huis! plukken te verbieden. Want: de bezoeker moet zich vrij voelen en van hem wordt verwacht, dat hij zich in „De Kennemer duinen" niet te buiten gaat aan het afpluk ken van allerlei fraaie takjes en vruchten. Het komt voor, dat van één paddestoel soort verscheidene exemplaren voor het inrichten van een tentoonstelling worden meegenomen. Enkele bezoekers verlieten het park met een schoenendoos, waarin zich zes a zeven aardsterren bevonden. Het bleek, dat de enkele paddestoelen van dit soort hierdoor uit het park waren ver dwenen. Di een ander geval waren van één soort twintig paddestoelen verzameld. Twee meisjes hadden van hun leraar opdracht gekregen, zoveel mogelijk paddestoelen te verzamelen. Het gevolg was, dat zij het nationale park verlieten met hun fietstassen vol, na een gehele dag op zoek naar zeld zame exemplaren te zijn geweest. Een fraaie opname van panterama- nieten in De Kennemerduinen". Een ander voorbeeld: de directeur ont dekte op een mooi plekje een fraaie vlie- genzwam. Hij spoedde zich naar huis om zijn fototoestel te halen, ten einde het na tuurbeeld van het nationale park op de plaat vast te leggen. Toen de directeur terugkwam, bleek de vliegenzwam te zijn afgeplukt Ir. Roderkerk zou graag meer service bieden aan de bezoekers van „De Kenne merduinen", maar personeelsschaarste ver hindert verdere dienstverlening aan het publiek. Gedacht wordt nog aan de inscha keling van oudere padvinders. De scholen zullen op ir. Roderkerk ech ter niet spoedig een tevergeefs beroep doen. De directeur ziet graag dat zijn medewer king wordt ingeroepen voor het samenstel len van natuur-tentoonstellingen of voor het leiden van excursies. Geregeld bezoe ken schoolkinderen onder leiding van cle directeur of een andere deskundige het nationale park en de leerlingen zijn enthou siast over deze deskundige rondleidingen. Voor alles moet verarming van het terrein worden tegengegaan en leraren en onder wijzers doen er daarom goed aan, eerst contact met de directeur van „De Kenne merduinen" op te nemen, alvorens leerlin gen voor het verzamelen van paddestoelen enz. erop uit te sturen. HAARLEM, 15 oktober 1956 ONDERTROUWD: 15 okt., H. Griffioen en U Hamoen; J. F. Pools en H. J. Fijnheer. GEHUWD: 15 okt,, H. P. de Gruijter en A. H. Stolk. BEVALLEN van een zoon: 12 okt., M. A. J. Disseldorp—Zwetsloot; 13 okt., F. H. Be- rendse—van Dalen; M. Bakker—Ritsema; M. G. IngwersenGoldschmeding; J. H. Tim mermansde Jong; 14 >kt„ J. OonkZeg waard; 15 okt., M. E. Peek—Becker. BEVALLEN van een dochter: 13 okt., J. G. A. FreniSmit; J. 1,1. van Maren—Deen; M. M. T. HoogstratenStimm; P. E. van Reijen- dam—van der Putten; 14 okt., C. H. van Daa- len—Voetelink; M. C. HeesemansBijns- dorp; G. M. H. van Schie—Slaman; 15 okt., A. van LoevezijnZurhaar; H. W. Bakken hovenBeider. OVERLEDEN: 13 okt., C. Kortekaas, 56 j., Gijsbrecht van Aemstelstraat; A. F. Paap, 68 j„ Klarenbeekstraat; M. M. van de Ven Benkemper, 51 j., Gasthuisvest; A. Stolker— Zwager, 76 j., Zuider Buiten Spaarne. Rectificatie. BEVALLEN van een dochter: 12 okt., J. G. ter Averstde Man. Aan de IJdijk bij de sluizen te Spaarn dam wordt momenteel hard gewerkt aan een noodbrug, die in de komende maanden de bestaande Spaarndammerbrug zal moe ten vervangen. Immers deze is gedoemd ie verdwijnen en het, vooral op deze weg, drukke verkeer, voornamelijk uit de rich ting Velsen komende, mag hiervan geen hinder ondervinden. Zware zandauto's denderen af en aan en onder grote belang stelling van het overwegend jeugdige pu bliek is men druk doende zand te storten voor de oostelijke oprit van de noodbrug. De arbeiders lopen koortsachtig en bedrij vig heen en weer, sjouwend met gereed schap, planken en spijkers. De noodbrug moet voor morgen gereed zijn want dan zal de oude brug afgesloten worden voor het verkeer. Deze noodbrug bestaat uit een samen- stelsel van balken en planken en is op rails beweegbaar. Via een lier kan ze open en dicht worden getrokken. Opdat het ge vaarte bij het openschuiven niet topzwaar zal worden heeft men bij de oprit als te genwicht een hoeveelheid grint aange bracht. Bij het terugrollen is het achtereind zwaarder en dit wordt ondervangen door het gewicht van het wiélenstelsel. Maan dagmiddag zijn wij eens een kijkje gaan nemen en hebben een praatje gemaakt met een van de opzichters. Hij vertelde ons, dat het heel wat moeite heeft gekost om deze noodbrug te bouwen omdat er eigenlijk te weinig ruimte voor beschikbaar was. „Toch zal en moet het lukken", zei hij bedrijvig met een duimstokje metend en passend. Maandagmiddag heeft men voor het eerst de noodbrug in de praktijk geprobeerd en (oen bleek, dat ze nog ongeveer twintig centimeter te kort was. Ook moest er nog Onder fraaie weersomstandigheden heeft cle Haarlemse Wandelsport Vereniging „Jan Passtoors" haar jubileum-wandeltochten ge houden. De beschikbaar gestelde herinnering bestond uit een kruisje met het embleem van cle jubilerende vereniging met op het lint een gesp met de jaartallen 19311956. Voor de groepen was er-bovendien nog een groepsprijs in de vorm van een vaantje met passend opschrift in verband met het 25-jarig bestaan der vereniging. Onderstaande verenigingen legden beslag op een extra prijs. Zaterdag: le prijs Vierdaagse detachement Politie Haarlem; 2e prijs: B.B. Utrecht; 3e prijs W.S.V. „Steeds Voorwaarts", Den Haag. Zondag: 25 km., le prijs W.S.V. „De Waal", Rotterdam; 2e prijs W.S.V. „O.D.I.", Hil versum. 20 km.: le prijs Speeltuinvereniging Hillegom. 10 km.: le prijs Tamboerkorps „Risoluto", Amsterdam; 2e prijs W.S.V. „De Duinkan- ters"„ Den Helder; 3e prijs Speeltuinvereni ging „De Nieuwe Brug", Vijfhuizen. Zondag 21 oktober is het precies vijf jaar geleden, dat er in Haarlem een Rooms- Katholieke jeugdvereniging op natuurhisto risch gebied werd opgericht, die thans afdeling Haarlem vormt van de r.k. Zwer versbeweging. De nu ongeveer 70 leden tel lende afdeling werd opgericht op 21 oktober 1951 op de r.k. Mulo „St. Jeroen" met mede werking van het hoofd der school, de heer P. T. Schepers. In die vijf jaren heeft „Na tura" voor haar leden 10 lezingen, 5 tentoon stellingen, 15 bijeenkomsten en 80 excursies georganiseerd. De feestelijkheden ter gelegenheid van dit lustrum zullen in besloten kring worden gevierd. wat meer tegenwicht worden aangebracht. Over deze brug kunnen slechts auto's met een maximaal gewicht van twee ton en een breedte van een meter negentig rijden. Dinsdag zullen er drie borden bij de oude brug worden geplaatst, waarop deze gege vens vermeld zullen staan. Het zware verkeer zal dus om moeten rijden. De bus sen van de NACO, die hét traject Haarlem- Assendelft-Purmerend onderhouden rijden, zoals wij bericht hebben, al over Velsen. De suikerbietenauto's zullen in de nabije toekomst ook een andere route moeten ne men. De verkeerspolitie zal voorts borden aan brengen bij de kruisingen Vergierdeweg- Vondehveg en Vergierdeweg-Slaperdijk en bij Velsen ter hoogte van de Rijksstraat weg-Slaperdijk. Op deze borden zal wor den aangegeven, dat de oude Spaarndam merbrug voor alle verkeer is gesloten. Een dezer dagen zal de bovenbouw van de oude brug worden verwijderd. Men zal dan be ginnen met het verbreden van de oprit en het gereed maken van cle onderbouw van de nieuw brug. In de fabriek wordt reeds gewerkt aan de bovenbouw. Onder- en bo venbouw zullen in enkele maanden lijds ongeveer tegelijkertijd gereed zijn. De nieuwe ophaalbrug zal ruim een meter bre der zijn dan de oude, ook zullen er in te genstelling tot de oude brug trottoirs op worden aangebracht. In de week van 30 september tot en met 6 oktober is aangifte gedaan van zesennegen tig gevallen van kinderverlamming, waarvan negenenzestig gevallen met verlammings verschijnselen. Zestien gevallen met verlam mingsverschijnselen werden aangegeven in Noordholland, waarvan twee in Haarlem. Op donderdag 18 oktober zal in restau rant Brinkmann, Grote Markt, de heer W. Holt, bestuurslid van de Nederlandse ver eniging Bescherming Voetgangers, spreken over het onderwerp „De binnenstad veilig voor voetgangers" De heer Holt ontwierp Om het werk van <le UNESCO, de UNO- organisatie voor opvoeding, wetenschap en cultuur, in de verschillende landen meer bekendheid to geven, heeft, voor wat Ne derland betreft, de Nederlandse afdeling van deze wereldorganisatie al sinds enige jaren in ons land in verscheidene steden een tentoonstelling georganiseerd, die de aandacht op haar veelomvattend werk vestigt. Nu binnenkort deze organisatie haar tienjarig bestaan hoopt te herdenken, komt deze tentoonstelling, die onder de naam „De weg tot elkaar" gehouden wordt, ook naar Haarlem. Van 17 tot en met 24 ok tober zal de expositie te zien zijn In de Vishal, waarbij de bezoekers 's morgens, 's middags en 's avonds in de gelegenheid zullen zijn de tentoonstelling te bezichti gen. Er zijn stands, die het werk van de UNO, de UNESCO, de Wereldgezondheids organisatie en de Voedsel- en Landbouw kundige organisatie van de UNO zullen belichten. In Haarlem zijn al individuele acties ge weest, die aan liet werk van deze wereld organisaties bekendheid hebben gegeven. Zo is er op het Kennemer Lyceum indertijd een inzameling gehouden, die f 1700 heeft opgebracht voor twee middelbare scholen in India, waarbij een blijvend schriftelijk contact is blijven bestaan met deze onder wijsinstellingen aan de voet van het Hima- layagebergte. Dergelijk moreel contact vooral is, naast de geldelijke steun, van belang om de gedachte van het verant woordelijk zijn voor minder ontwikkelde en achtergebleven gebieden te helpen ver breiden en instandhouden. In Amsterdam zal aanstaande zaterdag een grootse optocht worden gehouden, die eveneens hetzelfde doel dient: bekendheid te verschaffen aangaande het werk van de UNESCO en waarvan de heer Jos. van Driel de organisatorische kant verzorgt. De grote stukken, die de werkwijze van de UNESCO uitbeelden, zullen gedragen wor den op de schouders van ruim drieduizend mensen, waarbij ruimschoots met symbolen en emblemen gewerkt zal worden. Het Haarlemse raadslid de heer J. Prikkel (P.v.d.A.) heeft aan het college van Burgemeester en Wethouders een aantal vragen gesteld ter schriftelijke be antwoording over de verkeerssituatie in de Haarlemse binnenstad. De heer Prikkel herinnert in zijn vragen aan het in 1954 als onderdeel van het structuurplan ont worpen verkeersplan voor de binnenstad en wil weten welke plannen er als gevolg daarvan thans in overweging zijn en wel ke volgorde van urgentie daarbij is aan gehouden. Vervolgens stelt de heer Prikkel, dat de concrete verkeerssituatie in de binnenstad dringend verbetering vereist, met name in de Barteljorisstraat. de Koningstraat, de Gierstraat, de Grote en Kleine Hout straten en de Jansstraat. Hij vraagt zich af of ten aanzien van deze straten wel alle nodige denkbare maatregelen zijn ge nomen om een veilig en vlot verkeer te bevorderen. De heer Prikkel denkt daarbij aan verboden voor het laden en lossen op bepaalde uren, een verbod van doorgaand gemotoriseerd verkeer en andere rij- en voertuigen dan wel alleen voor zwaar vrachtverkeer, al of niet met uitzondering van de stadsbussen. Tenslotte vraagt de heer Prikkel wat B. en W. denken te doen om een ongehin derd, uitsluitend gebruik van de trottoirs door voetgangers te bevorderen. Om de onderwijskrachten in en om Haarlem in de gelegenheid te stellen iets meer van de werkwijze van het buitengewoon onderwijs te weten te laten komen, zal er van 22 oktober tot 3 november in de Vleeshal een tentoonstelling worden gehouden, die onder de naam „Buitengewoon Onderwijs 1956" aan vele problemen, die er aan het buitengewoon onderwijs vastzitten, op een over zichtelijke wijze aandacht zal besteden. Het initiatief hiertoe is van de gemeente Haarlem uitgegaan en ook de omliggende gemeenten hebben door een financiële bijdrage of op andere wijze van hun instemming met het plan doen blijken. Deze tentoonstelling zal dan ook slechts tot stand kunnen komen niet alleen dank zij een grote mate van samenwerking tussen belanghebbenden en gemeente bestuur, maar ook dank zij de steun en samenwerking van tal van andere instanties, waarbij met name de schoolbesturen van de bijzondere scholen van alle gezindten grote steun hebben verleend. Met dit initiatief bewijst Haarlem, dat het wat betreft de aandacht, die het be steedt aan het onderwijs en de opvoedings methoden aan gehandicapte kinderen, een eervolle plaats onder de andere steden van Nederland inneemt. Deze eervolle plaats wordt trouwens ook al bewezen door het relatief groot aantal scholen, dat er voor kinderen voor wie het gewone onderwijs moeilijker te volgen is, hier in Haarlem bestaat. De bedoeling, van de tentoonstelling is, zoals gezegd, in de eerste plaats de onder wijskrachten aan de lagere scholen en kleuterscholen een inzicht te geven wat er gedaan kan worden voor kinderen, die het gewone onderwijs moeilijk, maar het bui tengewoon onderwijs misschien bijzonder goed kunnen volgen. Echter niet alleen voor leerkrachten zal de tentoonstelling van belang zijn. Ook tal van andere categorieën mensen en in stellingen zullen vele /oor hen belangrijke aspecten van de opvoedingsproblemen van gehandicapte kinderen ontmoeten. Wij denken in dit verband aan maatschappe lijke werkers, leden van Pro Juventute, Voogdijraad en kinderpolitie en leerlingen van kweekscholen.Behalve deze mensen heeft het organiserend comité, dat bestaat uit vertegenwoordigers van gemeente en buitengewoon onderwijs en onder voorzit terschap staat van de heer J. P. Petersma, ook mensen van de kleuterleidingen uit genodigd een bezoek aan de tentoonstelling te brengen, evenals leden van de Haar lemse ouderraad en oudercommissies, ver tegenwoordigers van de Haarlemse zieken huizen, van het Provinciaal ziekenhuis en van Meer en Bosch. Vele stands De vertegenwoordigers uit onderwijs kringen zullen de expositie groepsgewijs bezoeken, waarvoor men de middagen heeft uitgekozen. De avonden zijn dan be stemd voor mensen buiten het onderwijs. De eerste week is gedacht voor bezoek uit Haarlem, gedurende de tweede week zul len bezoekers uit omliggende plaatsen de tentoonstelling komen bezichtigen. Wat zal er nu op leze zo bijzondere expositie te zien zijn? Dp de begane grond heeft men stands ingericht, die respec tievelijk gewijd zijn aan de scholen voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen, voor moeilijk en zeer moeilijk lerende kinderen en voor kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden. Verder zijn er stands ge wijd aan de openluchtschool voor zieke lijke kinderen, aan de arbeidsbemiddeling, nazorg en b.l.o.-vormen buiten Haarlem, terwijl een viertal lectuurtafels het geheel completeert. Boven worden dan nog aan getroffen stands voor de nazorg en de „jeugdvorming- en volksontwikkelings kampen". Twee burgemeesters, dr. D. H. Peere boom Voller van Bloemendaal en mr. H. M. van Fenema van Zandvoort, hebben maan dag een fikse wandeling van bijna drie uur gemaakt. Zij vertrokken ter hoogte van de Oranjekom bij de Vogelenzangse- weg en hebben vandaar het gehele door de stedebouwkundig adviseur van de gemeen te Bloemendaal, jhr. ir. J. de Ranitz, ont worpen tracé voor een snelverkeersweg Zandvoort-Amsterdam gevolgd tot en met de Ringvaart. Uiteraard werden zij op deze tocht vergezeld door de auteur van dit plan, dat een alternatief beoogt te bieden voor de door de provinciale autoriteiten geprojecteerde oost-westverbinding van Haarlem (Blauwebrug) naar Zandvoort met een doorsnijding van het noordelijk deel van Aerdenhout. Zoals wij reeds enige keren hebben ge schreven verzet met name het gemeente bestuur van Bloemendaal zich tegen dit provinciale plan, omdat dit gepaard gaat met grote offers aan natuurschoon en be- destijds een°plan voor"een" ondergronds bouwing Omgekeerd hebben Gedeputeerde verkeersnet in Haarlem, waarover in ons|staten als hun zienswijze te kennen ge- blad uitvoerig werd bericht. I Seven- dat ]Ulst het Plan"De Ranitz een In de „New York Herald ontzetting ging mijn trein blokje om en in een straat Tribune" heeft een Ameri- niet verder dan Haarlem, stond het voorwerp gepar- kaan, Charles Wasserman, Hoe moest ik nu het ge- een kort verhaal gesclire- deelte Haarlem-Aerdenhout ven over zijn belevenissen, afleggen? Een medepassa- die hij als toerist in Haar- giere, een lang blond meis lems dreven meemaakte, je, vertelde mij, dat er ook Hij toon met dit „reisver- geen andere vervoermidde- haal" een bedrag van tien len waren, die na midder- keerd, waarop wij ons naar Aerdenhout zouden bege ven; niet een auto, maar een fiets. Zij was bereid mij helemaal naar huis te fiet sen en ik mocht achterop de bagagedrager zitten. Na dollar. Zijn relaas luidde: „Ik logeerde in Aerden hout, een forensenstad in Holland en was op een goede dag eens een kijkje gaan nemen in Amsterdam Het was nog al laat gewor den en ik moest mij naai nacht van Haarlem naar enkele minuten fietsen stel- Aerdenhout reden. Toen ik in Haarlem het station uit liep bemerkte ik mismoe dig, dat zij gelijk had. Hei ivas donker en het miezer- de. Het was ook buitenge meen koud voor de tijd van de ik voor ook een eindje te peddelen, terwijl zij dan op haar beurt achterop zou gaan zitten. Daar wilde zij 'echter niets van weten. „Ik ken de weg en heb meer ervaring met fietsen dan u", zei ze, rustig verdei trappend. En zo fietsten wij een half uur achtereen, zij het station haasten om de het jaar. Ik keek om mij laatste trein nog te kunnen heen en zag het lange blon- halen. Men had mij name- de meisje, waarmee ik in lijk gewaarschuwd, dat de de trein had gesproken. Zij trappend en ik achter op treinen in het waterlandje liep op mij toe en bood mij de bagagedrager zittend, na het middernachtelijk uur een lift aan, die ik gretig haar vragen over Amerika niet meer rijden. Tot mijn accepteerde. We liepen een beantwoordend". veel grotere aantasting van het natuur schoon zou betekenen, waarin zij worden bijgevallen door het gemeentebestuur van Heemstede. Bovendien bestaan in agrari sche kringen grote bezwaren tegen het plan-De Ranitz, omdat het zoveel land bouwgronden zou vergen. Daartegenover staat een welwillende be oordeling door de burgemeester van Zand voort. Enige weken geleden hebben wij reeds uitvoerig uiteengezet, dat het plan- De Ranitz naar zijn smaak een prachtige verbinding tussen de badplaats en Amster dam, maar vooral ook naar verder oostelijk gelegen bevolkingscentra zou vormen, het Ruhrgebied op luttele uren afstand van Zandvoort! De wandeling die beide magistraten maandag hebben ondernomen, had vooral ten doel de verschillende aspecten van het plan-De Ranitz, zoals die in de bezwaren naar voren waren gekomen, nader te onderzoeken. Wij hebben vanmorgen beide burgemees ters naar hun bevindingen gevraagd en daaruit kunnen concluderen, dat zij vol komen eensgezind zijn in de opvatting, dat het plan-De Ranitz zeker niet meer natuur schoon aantast dan dat van de provincie. De wandelaars hebben met instemming opgemerkt, dat de Rijn-Kennemerland Watertransportleiding voor een deel het tracé volgt, zoals de heer De Ranitz zich dat ook gaarne wenst en dat, om de aanleg van deze waterleiding mogelijk te maken, reeds nu een brede baan door de bebossing en het duinterrein is gelegd, waarvan bij de realisering van het plan-De Ranitz pro-r fijt kan worden getrokken. De moeilijkheden beginnen pas na Groe- nendaal volgens beide burgemeesters, want zij zijn ook eenstemmig'in hun mening dat het Heemsteedse wandelbos vrijwel geen schade zal ondervinden van de aanleg van de weg-De Ranitz. Zij menen, dat de uiter ste zuidrand met de twee fraaie lanen naar de gemeentekwekerij van weinig belang zijn. Maar het reeds vastgestelde en in uitvoering zijnde uitbreidingsplan voor De Glip vormt natuurlijk wel een technisch obstakel van belang, evenals de overbrug ging van de Ringvaart, omdat dit een hoog gelegen en bovendien beweegbare brug zal moeten worden. Het is begrijpelijk, dat de inzichten om trent de technische bezwaren van het plan- De Ranitz vooral op het laatstgenoemde gedeelte kunnen uiteenlopen, naarmate men de noodzaak van de totstandkoming van deze weg scherper aanvoelt dan wel Bij de onderscheidene schooltypen wordt aangetoond langs welke weg de kinderen op een voor hen geschikte school komen, hoe het onderwijs gegeven wordt, wat het aandeel van het sociale werk is, welke leermiddelen er gebruikt worden en hoe de leerlingen de school verlaten en wat ze dan verder kunnen gaan doen. Tot de instellingen, die daadwerkelijk bijdragen tot en meewerken aan de moge lijkheden tot buitengewoon onderwijs, be hoort in de eerste plaats de gemeente. Burgemeester en wethouders hebben ge ruime tijd geleden opgericht de zogenaam de diagnostische commissie, die onder zoekt hoe de toelating van de leerlingen tot de buitengewone scholen moet worden bewerkstelligd In deze commissie werken samen de jeugdpsycholoog en jetLgdpsy- chiater en de leider van de schoolartsen- dienst. De plaatsing van de kinderen op de buitengewone scholen is aan geen enkele dwang of plicht onderworpen: zij geschiedt in samenspraak en met volledig goed vinden van de ouders. Behalve de in de diagnostische commissie samenwerkende instanties wordt er aan het buitengewoon onderwijs ook medewerking verleend door diensten als de gemeentelijke geneeskun dige en gezondheidsdienst en het bureau bijzondere bemiddeling van het geweste lijk arbeidsbureau. De differentiatie van het buitengewoon onderwijs blijkt wel uit het feit, dat er momenteel twaalf soorten scholen zijn voor op één of andere wijze gehandcapte kin deren. Van deze twaalf types scholen heeft Haarlem er vijf, waarmee de Spaarnestad dus zeer zeker geen gek figuur slaat. ADVERTENTIE aesoW^en-' 6 A 9^0^ 'n Moscatel Geïmporteerd doorOUD-Haarlem de nadelen van het plan van de provincie sterker zal ondervinden. Het is dus aan vaardbaar-, dat de burgemeester van Bloe mendaal deze technische bezwaren tegen het plan-De Ranitz meent te kunnen pareren met de opmerking: „Bij elk wegenplan dat uitgevoerd moet worden zijn er moeilijke en zeer moeilijke vraagstukken welke op gelost moeten worden en daarin verschilt het Bloemendaalse project niet van andere plannen." Voor de burgemeester van Zand voort ligt het accent uiteraard op de snel heid waarmee een en ander te verwerke lijken valt. En hij meent dat de technische èn de daaruit voortvloeiende financiële bezwaren wel eens van dien aard kunnen zijn, dat van een spoedige realisering van het overigens door hem zeer gewaardeerde plan-De Ranitz geen sprake kan zijn. En daar de badplaats tenslotte om een snel verkeersweg zit te springen, is de burge meester van Zandvoort, dat kan men veilig aannemen, al blij met elke verbinding wel ke een voorlopige oplossing kan bieden voor de verkeersmoeilijkheden in het top- seizoen, waarbij hij zich op het standpunt stelt, dat in de toekomst een weg volgens het tracé-De Ranitz waarschijnlijk moeilijk kan worden vermeden. Liefhebbers van natuurschoon zullen overigens en met hen het gemeentebe stuur van Heemstede toch met gemeng de gevoelens hebben kennis genomen van een. zij het nog zo geringe, beknotting van het wandelbos Groenendaal en het aan grenzende bollen terrein. Inderdaad gaat het hier om een „uithoek", maar juist deze minder drukke plekken in een overigens intensief bezocht recreatiegebied hebben zo'n grote waarde voor degenen die zich ook geestelijk willen ontspannen. Daartegenover kan men van Bloemen daalse zijde opmerken, dat in verhouding- tot de Bloemendaalse offers bij een reali sering van de verbinding door het noorde lijk deel van Aerdenhout deze aantasting gering geacht moet worden. Bovendien is een minimum aan terrein nodig, omdat men tot de conclusie is gekomen, dat het maken van een verkeersplein ten dienste van een contactpunt met de Herenweg al daar onmogelijk is en ook van minder be lang. omdat het uit de bollenstreek komen de verkeer Zandvoort altijd nog via de Zandvoortselaan kan bereiken Het is trouwens de bedoeling om op vele plaatsen de weg door middel van voorgespannen betonconstructies hoog boven de begane grond te bouwen. De wandeling van de beide burgemees ters heeft ongetwijfeld groot nut gehad voor een betere beoordeling van het plan- De Ranitz, hoewel deze beoordeling na tuurlijk altijd beïnvloed zal blijven door het inzicht in de plaatselijke belangen welke men wil behartigen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3