Van dag tot dag do, re, mi a la Rossini Golden Fiction „Rechter Rochjani veroordeelde Schmidt tegen beter weten in" TOERISME. LANGE STERKE NAGELS MüNótfe Vijftig jaar geleden c Wel loslopende Nederlanders in benden in Indonesië" GUNSTIG WEER EEN ENORME STIMULANS "Hoe is het ontstaand Zeventien oktober Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa MEVROUW BOUMAN BESCHULDIGT „Aannemers moeten wel knoeien" zegt advocaat 3 v. Examens Egyptische verenigingen onder regeringstoezicht Aannemer beboet wegens uitbetalen van „zwarte" lonen De vogeltrek Dit woord: UITVETEREN Uit Haarlems Dagblad van 16 oktober 1906 DINSDAG 16 OKTOBER 1956 De dag van morgen, 17 oktober, neemt jjjn plaats in de jaarlijkse rij der gedenk dagen als de „Dag voor Veilig Verkeer." Wat voor andere ge- of herdenkingsdata geldt, moet voor deze veiligverkeersdag n0g des te hartgrondiger worden geaccen tueerd: dat het niet de bedoeling is, enkel op d e z e dag het onderwerp wat diepzin niger te overdenken en overmorgen met een zucht van verlichting weer „als vanouds" te gaan doen. Het Verbond, voor Veilig Verkeer ziet deze zeventiende oktober als het begin van een najaarsactie, maar bo vendien als een mogelijke keer ten goede voor altijd. Daarbij is een flinke dosis op timisme onontbeerlijk voor de organisato ren, doch tevens een grote mate van mede werking van alle weggebruikers. Het Ver bond presenteert zijn actie onder de leuze: Maak van elke dag een veiligverkeers dag!" Het is aan te nemen dat iedereen, die zelf dagelijks van de weg gebruik moet maken of zijn dierbaren dagelijks de straat op ziet gaan, zich deze leuze met grote in stemming eigen zal willen maken. Daarmee zijn we er uiteraard nog niet. Het vraagstuk der verkeersonveiligheid heeft verschillende facetten. Zelfs wanneer alle weggebruikers van goeden wille en grote beschaving waren, zouden ongeluk ken niet uitblijven. Een eenzijdige actie tot iVerkeersopvoeding" kan weinig succes heb ben, wanneer niet tegelijkertijd1 de voor waarden worden geschapen die een veilig verkeer mogelijk maken: een betere ver- keerswetgeving, doelmatiger wegenaanleg, verstandiger stadsbouw en veiliger ver keersmiddelen. Opvoeding en betere om standigheden samen kunnen slechts berei ken, dat tenslotte een verkeerssituatie ont staat, waarin zo weinig mogelijk aan toe val en zorgeloosheid wordt overgelaten en waarin ook degenen, die niét op te voeden zijn, hun vrijheid ot misdragingen verlie zen. Wij hebben de laatste tijd talrijke inge zonden stukken ontvangen over het ver keersgevaar. Dat is een bewijs van het feit, dat deze kwestie velen zeer hoog zit. Daar mee mag de overheid die nog steeds de indruk geeft, niet geheel en al doordrongen te zijn van de urgentie en de noodzaak tot kordaat ingrijpen zeker rekening gaan houden. Een kleine bloemlezing uit deze brieven doet blijken, dat het gezonde ver stand in deze aangelegenheid hoe langer hoe meer een probleem van de eerste rang gaat zien. „Stel, dat in ons land eens iedere dag tien of twaalf slachtoffers zouden vallen van een epidemische ziekte", schrijft een onzer lezers. „Wij zouden al het mogelijke doen ter beveiliging de overheid zou maat regelen nemen, wij zouden onze laatste cent willen geven aan de bestrijding Doch de verkeersonveiligheid wordt apa- tisch ondergaan, bedoelt deze briefschrij ver en hij heeft gelijk. Een andere lezer vertelt zijn ervaringen uit 46 jaar auto rijden. Hij klaagt over de laksheid der justitie, die woeste weggebruikers niet ver volgt. Gelukkig is er in dat opzicht de laat ste tijd enige kentering. Anderen dringen aan op wederinvoering van de maximum snelheid en ook dat detail van de verkeers situatie verdient de grootste aandacht. Doch in het algemeen kan worden gezegd, dat er aan de verkeerswetgeving in ons land heel wat mankeert en aan de menta liteit der weggebruikers eveneens. Wanneer deze twee kwalen eens kordaat en drastisch zouden kunnen worden aangepakt, zou er althans een begin zijn gemaakt met een proces van ordening, dat nog vele jaren zal vergen om tot een enigszins aanvaard bare situatie te kunnen leiden. Zoals zij nu is, kan zij slechts wanorde heten. Amsterdam. Gem. Universiteit. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heren Ph. J. van Vliet en J. J. Bommer, Am sterdam. De najaarszitting van het parlementaire orgaan van de Raad van Europa, de Raad gevende Vergadering, is gisteren begonnen. Volksvertegenwoordigers uit zestien lan den zullen gelegenheid hebben in deze zit ting allerlei vraagstukken te bespreken. Daarbij ook de positie van Europa in de wereldpolitiek. Een belangrijk onderdeel daarvan is de kwestie-Suez, waar de poli tieke commissie, ter voorbereiding van het openbare debat der Raadgevende Vergade ring, zich gisteren mee heeft beziggehou den. Vandaag zou deze commissie haar be sprekingen voortzetten. Het is merkwaardig gelopen met de kwestie-Suez en de Raadgevende Vergade ring. Begin vorige maand had het college van voorzitters en ondervoorzitters vast gesteld, dat het wenselijk was de Raad gevende Vergadering op korte termijn ter bespreking van de kwestie-Suez in buiten gewone zitting bijeen te roepen. Dit werd kenbaar gemaakt aan het ministerscomité, dat evenwel zijn vereiste medewerking niet verleende. Thans zal Suez in de gewone zitting aan de orde komen als een der pun ten in een algemeen politiek debat. De voorzitter van de Raadgevende Ver gadering de Belg Dehousse deed gisteren in de eerste vergadering van de najaarszit ting mededeling van de gang van zaken. Over deze eerste vergadering, die maar kort duurde, valt nog de mededeling te vermelden van de voorzitter, dat de Poolse ministerpresident in negatieve zin had ge antwoord op het telegrafisch verzoek van Dehousse om een delegatie van de Raad gevende Vergadering toe te laten bij de behandeling van het proces van Poznan. Slechts uit de politieke commissie is naar buiten gekomen, dat deze aan mej. Klompé een hartelijke gelukwens heeft gezonden ter gelegenheid van haar benoeming tot minister. Mej. Klompé was een van de actiefste leden van de politieke commissie en trad verscheidene malen als rapporteur op. CAIRO (AFP). Alle verenigingen in Egypte worden ontbonden op grond van een wet, die ter tekening aan president Nasser is voorgelegd. Het doel van deze maatregel is volgens de Egyptische pers „het sociale werk dat door de verenigingen wordt ver richt te verbeteren en alles te corrigeren wat in de statuten der verenigingen eventueel in strijd met de wet of de openbare orde is". Ook de verenigingen op het gebied van wel dadigheid en cultuur vallen onder dit be sluit. De besturen moeten wachten op toestem ming van de overheid om de verenigingen weer op te richten. De statuten moeten eerst worden goedgekeurd. Voor het lidmaatschap van buitenlandse verenigingen is een spe ciale goedkeuring van de regering vereist. In al de operazalen van de wereld klinkt zijn naam: Rossini. Vurig, romantisch, in menig opzicht geniaal. De Maestro had veel noten op zijn zang; toch ...ook De Barbier is een variatie op het zo beperkte Do, Re, Mi. Evenzo is de samensteller van Golden Fiction gebonden aan één gegeven: 's werelds tabakken. Het beste daaruit wordt gekozen, maar het zijn talent en vaardigheid die het resultaat bepalen... Die Golden Fiction maken tot een sublieme compositie. Tot een meesterlijke sigaret. EEN GULDEN GENIETING VOOR 80 CENT Dp vraa? ..wat nu?" hpantwnnr „Rechter Rochjani heeft het vonnis tegen Schmidt tegen beter weten in geveld. Hij kon niet anders. Hij is niet overtuigd van de schuld van Schmidt, evenmin als de officier van justitie Suwono, evenmin als de procureur-generaal, evenmin als tal van juridische autoriteiten en evenmin als tal van vooraanstaande Indonesiërs, die in particuliere gesprekken onder vier ogen toegeven, dat zij de processen als onzin beschouwen. Dit geldt niet voor Sunarjo, die als officier van justitie zijn getuigen thuis repeteerde, wat zij op de zittingen moesten zeggen". Dit oordeel heeft mevrouw Bouman maandagmiddag uitgesproken op een persconferentie in Den Haag, die door een groot aantal binnenlandse en buitenlandse journalisten werd bijgewoond. Mevrouw Bouman heeft Schmidt zeven tig keer in de gevangenis bezocht en lange gesprekken met hem gehad. Zij en haar echtgenoot waren de enigen, die gesprek ken onder vier ogen met Schmidt mochten hebben. De consulaire vertegenwoordigers mochten Schmidt alleen bezoeken in aan wezigheid van de politie of een officier van justitie, waarbij uitsluitend mocht worden gesproken over aangelegenheden die met de zaak zelf niets uitstaande hadden. Mevrouw Bouman zei van hoger beroep niet veel fe verwachten, „tenzij er iets ge beurt, dat de Indonesiërs doet beseffen, dat zij op de verkeerde weg zijn. Rochjani heeft dit vonnis tegen beter weten in ge veld. „In Indonesië is het heel gewoon, dat behandeling in hoger beroep van een een voudige zaak een jaar of nog langer duurt. Intussen kan de propaganda verder gaan, zonder dat er iets tegenover wordt gesteld. Niets wijst er op, dat er in Indonesië een gunstiger koers in zicht is". „Dikwijls is mij de vraag gesteld, of Schmidt en Jungschlager nu werkelijk on schuldig zijn. Ik antwoord hierop met een volmondig ja. Dit is van mij geen stellige overtuiging, maar een zeker weten", zei mevrouw Bouman voorts.. De aantijgingen tegen wijlen Jungschla ger en Schmidt noemde zij „onzinnig". Zij betoogde, dat beiden niét worden beschul digd van op eigen houtje wapens te heb ben gesmokkeld „hetgeen ook beslist niet waar kan zijn", maar dat hun tenlaste wordt gelegd als agent van de Nederlandse regering in samenwerking met de Ameri kaanse en Engelse ambassade in Indonesië onrust hebben trachten te stichten. Bij het weinig nadenkende publiek vinden deze beweringen wel geloof en dit wordt - met op de achtergrond het sentiment tegen het Westen - op velerlei manieren aangewakkerd. Mevrouw Bouman noemde hierbij de talrijke resoluties, die door or ganisaties, vooral van jongeren, in Indo nesië worden aangenomen. Mevrouw Bouman verklaarde voorts, dat er bij het bendewezen in Indonesië wel „loslopende Nederlanders" zijn, die daar op de een of andere wijze verzeild zijn ge raakt. „Van Kleef bestaat of heeft bestaan. Maar het is iets heel anders, of er een Nederlander bij een bende is of dat er door Nederlanders met een bepaald doel opgerichte benden bestaan", zei zij. Wat de straf van Schmidt aangaat, wees mevrouw Bouman op de aanhoudende campagne vooral in de communistische pers. Zo plaatste de „Harian Rakjat" op elke dag, waarop een zitting in de zaak- Schmidt werd gehouden, een aankondiging „Vandaag Schmidt" op de voorpagina. „Je kon er op rekenen, dat er dan weer grotere menigten te hoop zouden lopen. Ook werd in de pers steeds gesproken van de „beul Schmidt". „Verantwoordelijke autoriteiten dorsten zich hiertegen niet te verzetten", zeide me vrouw Bouman. „Bovendien is populari teit in Indonesië een kostbaar en begeerd goed, dat dikwijls de andere grondslagen voor verantwoordelijke functies moet ver vangen". Als voorbeeld noemde zij de wijze van optreden van de officier van justitie Suwondo bij de incidenten, waarvan zij zelf het doel was. Toen bij het terugdringen van het publiek een van de politieman nen overigens niet opzettelijk een van de demonstranten met zijn geweer verwondde en er grote opwinding ontstond, sprak Su wondo de menigte toe, niet om de mensen tot bedaren te brengen, maar om aan te kondigen, dat de betreffende politieman streng zou worden gestraft. Toen organi saties vertegenwoordigers afvaardigden om aan de president van het hooggerechtshof en de procureur-generaal resoluties te overhandigen, waarin de doodstraf tegen Schmidt werd geëist, werd de betogers niet verteld, hoe het hoort te gaan in een rechts staat. „Als de reactie bij de hoogste juridi sche autoriteiten zo is, kan men naar de rest wel raden". Ook voor de geëiste doodstraf tegen Jungschlager bestond juridisch geen enkele grondslag, aldus mevrouw Bouman, maar niemand, inclusief de juristen, dorst daar tegen zijn stem te verheffen. „Er is wel eens critiek uitgeoefend op de slappe Nederlandse houding", aldus ging mevrouw Bouman verder; „maar als men voorzichtig aan deed - zo meenden sommi ge kringen en de Indonesiërs het gezicht niet zouden verliezen, zou de zaak wel op zijn pootjes terecht komen. Ik heb deze the orie nooit geloofd. Zij werd veroorzaakt door een te geringe kennis van de zaak en de achtergronden,. Van het begin af is er een vooropgezet doel geweest: het anti- Nederlandse gevoel te stimuleren en daar mede de éénheid nieuw leven in te blazen. De achtergrond was het heimwee naar de tijd van revolutie, toen er grote eenheid en opofferingsbereidheid bestond. Als een der gelijke opzet van het begin af aan bestaat, dan kan met zachtheid en vriendelijkheid niets worden bereikt". De vraag „wat nu?" beantwoordde me vrouw Bouman met te verklaren, dat zij van hoger beroep weinig verwacht. „Het énige, dat nog kan baten is de Indonesiërs het besef bijbrengen, dat men op de ver keerde weg is. De Indonesiërs zijn gevoelig voor een goede naam in de wereld. Als er koppig wordt volgehouden, is er heel mis schien nog wat aan te doen, hoewel ik vrees, dat de zaak al te ver is gegaan. Al leen in een internationale actie ligt een kans. Er wordt wel eens gezegd, dat bij de UNO weinig kans bestaat, maar een poging mag niet worden nagelaten". „Wil een aannemer zich tegenwoordig kunnen handhaven, dan is hij wel gedwon gen te knoeien. Een aannemer die géén zwarte lonen uitbetaalt, kan tegenwoordig niet meer werken". Dit verklaarde tijdens de zitting van de Haagse politierechter een advocaat, die als verdediger optrad van een aannemer uit Alphen aan de Rijn. Deze aannemer stond terecht wegens het ver strekken van onjuiste opgaven voor de loonbelasting. Hij was hiertoe gekomen omdat hij een bedrag van 10.000 gulden, dat hij aan zwarte lonen had uitbetaald, uit de boeken had weggelaten. De officier van Justitie eiste een boete van 1000 gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden, met drie jaar proeftijd. De verdediger, mr. J. A. la Gro, achtte het niet uitgesloten dat de aannemer bin nenkort weer voor de rechter zal komen wegens het zijns inziens noodgedwongen uitbetalen van zwarte lonen. Pleiter vroeg daarom geen voorwaardelijke gevangenis straf, maar alleen een geldboete op te leg gen. De politierechter veroordeelde de aan nemer hierna tot een boete van 1000 gul den. Voor de Haarlemse economische politie rechter, mr. H. G. Rambonnet stond maan dag een 49-jarige aannemer uit Beverwijk terecht die ervan verdacht werd aan zijn werknemers „zwarte" lonen te hebben uit betaald. De verdachte gaf inderdaad toe aan negen volwassen arbeiders en aan tien jon geren te hoge lonen te hebben gegeven om dat hij, aldus zijn eigen verklaring, anders al zijn mensen moest afstaan aan de Hoog ovens en de tunnelbouw waar men door middel van allerlei toeslagen wél hogere lonen mag uitkeren. Bovendien bestond er voor de betrokken arbeiders, die te werk gesteld waren bij het leggen van rioleringen geen mogelijk heid om volgens het tarievenstelsel te werken. De verdachte deelde echter op de zitting mede, dat hij thans zelf een tarief had ont worpen dat hij binnenkort aan de daartoe bevoegde instanties wilde voorleggen. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, vroeg twee geldboetes, namelijk één van duizend gulden en één van vijfhonderd gulden, welke bedragen door de politierech ter bij het vonnis werden gehalveerd. Nadat gisteren de mist om half tien op getrokken was begon de trek goed. On danks het feit, dat de oost-zuidoosten wind aanwakkerde, bleven de vogels tot in de middag doorvliegen. Het waren niet alleen spreeuwen en vinken, die onder invloed van het hoge drukgebied vlogen, maar alle vogels maakten van het gunstige weer ge bruik. Er vlogen troepjes kieviten langs, ook in het binnenland zag men ze over trekken, en zelfs nog vrij veel late zwa luwen. De trekrichting varieerde van zuid zuidwest, dus evenwijdig met de kust, tot oost-zuidoost. De vogels vlogen met de kop in de wind en lagen daardoor vaak schuin op de trekrichting. De troepen waren niet groot: aantallen veldleeuweriken, spreeu wen, enkele lijsters en vinken kwamen uit zee en vlogen recht 't land oostwaarts in. Van tien uur tot half een pas seerden gisteren 1200 spreeuwen, zeventienhonderd vinken, honderd zestig veldleeuwe riken, honderd graspiepers, hon derdvijftig ringmussen, vier huiszwaluwen, veertig boerenzwaluwen, twintig lijsters, tweehonderd kauwtjes, vijfentwintig bonte kraaien en voor het eerst roeken (een twaalftal), tien pimpelmezen en vier zwar te mezen, vijf witte kwikstaarten, negen houtduiven en vijftien holenduiven. Twee torenvalken trokken zuidwaarts laag over de zeereep. Gisteravond was er weer vrij sterke koperwiekentrek langs de kust. Zij vlogen op vrij grote hoogte. Zondag was er op Terschelling weinig trek hoewel het daar zeer helder was. Op het wad zag men onder andere honderdvijfenzeventig grauwe ganzen en honderd vijf tig smienten. Gis termorgen evenwel was er trek van koper wieken, spreeuwen, vinken en kepen en enkele bonte spreeuwen. Een vermoeide roodborst kwam op de Terschellinger boot neergestreken. In noord-Friesland was zon dag sterke spreeuwentrek, weinig leeuwe- rikentrek. Men zag twintig bonte kraaien en honderd goudplevieren en gisteren was er veel trek van kieviten en goudplevieren. Vanmorgen om zes uur, toen het nog hele maal donker was, hoorde men reeds vogels over komen. Aan zee hing nog wel nevel maar in het binnenland was het helder met zuidoosten wind, vandaar dat er zeer goede trek was. Er passeerden zeer grote troepen spreeuwen, soms wel van tweeduizend vo gels, en vele trokken over zee westwaarts. Enkele vinken staken ook de zee over. De vinken vlogen in losse verspreide troepen. Men telde achtduizend spreeuwen in nor male richting en vierduizend spreeuwen westwaarts over zee, vierentwintig vinken over zee en vijfendertighonderd vinken in normale richting, dertig veldleeuweriken, negenendertig graspiepers, zes koperwie ken, twee grote lijsters, elf bonte kraaien, achttien roeken, vijfenzeventig kauwtjes, twee witte kwikstaarten, twaalf mezen, dertien pimpelmezen, vier koolmezen, tweehonderdzeven ringmussen, vier sijsjes, een grote bonte specht, twee boerenzwa luwen, een roodstaart, vierenveertig kie viten en tien wintertalingen streken ach ter de branding op zee. In het binnenland was wat trek van houtduiven en koper wieken. In de Haarlemmerhout zag men vanmorgen grote troepen houtduiven. Firato gesloten. De internationale radio tentoonstelling iFrato, die in het RAI-gebouw te Amsterdam werd gehouden, is maandag avond gesloten. Zij is door ruim 124.000 be talende bezoekers bezocht, ruim 33.000 meer dan vorig jaar. Een veter is een koordje met nestels, speciaal om schoenen dicht te rijgen. Er is waarschijnlijk verwantschap met voet. Vroeger had het woord een rui mere betekenis. Men verstond er onder: ketting, boei en in het bijzonder: voet boei. Daarbij hoorde een werkwoord veteren dat: boeien betekende. Het Duits kent nog Fessel en fesseln. Nu waren er woorden als: uitschelden en uitfoete- ren en vooral onder invloed van het laatste ging men nu aan het werkwoord veteren het voorvoegsel: uit toevoegen en het geheel gebruiken in gelijke zin als de voorbeelden hadden. Op dezelfde wijze is uitportretteren ontstaan naast uitschilderen. j Van het „Nederlands Centrum voor va kantie en vakantierecreatie" heb ik een ge stencild en interessant „documentatieblad" ontvangen. Deze omslachtige en gewichtig- doenerige namen en termen doen aan de leesbaarheid van dit „documentatieblad" (hè, hègelukkig niets af. De laatste van de twaalf pagina's is ge wijd aan de term „sociaal toerisme". Men zit kennelijk met deze term in de maag en de redactie constateert dat hij „aanleiding geeft tot steeds meer onjuistheden en ver warring". Zij vraagt of iemand soms een betere term weet. Nu, daar wil ik de redactie graag mee helpen; ik stel voor „toerisme". Zonder „sociaal" en zonder te proberen het ene van het andere toerisme te onderscheiden. Want als de hertog van Windsor met zijn Wallis en 327 koffers op reis gaat, dan is dat precies evenveel toerisme en net zo sociaal als wanneer juffrouw Jansen met haar karrebies in de trein stapt om een weekje in een pension in de Achterhoek te gaan verblijven en precies evenveel toeris me als wanneer schrijver dezes met zijn koffertje een beetje naar Parijs gaat. Nu begrijp ik best dat men met de term „sociaal toerisme" de nieuwe populaire en lichtelijk massale vorm bedoelt, die steeds meer wordt toegepast, een vorm die, in be ginsel, moet worden toegejuicht door ieder weldenkend mens die zijn broeder het zijne en zijn zuster het hare toekent; maar ik begrijp ook dat men in dit woord „sociaal" 'n strekking wil leggen, iets van meerder waardigheid, van „dit IS het nou" en van toerisme met een aureool. Wij zoeken het ik geloof, steeds meer in de gewichtige woorden om aan een verschijnsel een bepaalde glans;.te geven, om het een zekere noblesse te verlenen en om het nog mooier te maken dan het van zich zelf en van huis uit reeds is. Want men moet goed begrijpen dat het toerisme van de meneer en zijn mevrouw die in derlui auto en met zijn beidjes een beetje door Italië gaan toeren, precies even sociaal is als het toerisme van de vereni ging in de autobus. En dat de captain of in dustry die in een peperduur hotel gaat logeren om een beetje te wandelen en in de zon te zitten, zijn toerisme even hard no dig heeft als alle anderen het nodig hebben, en dat het socialiter aan hem precies zo goed besteed is als het alle anderen goed doet. Het „Nederlands Centrum voor vakantie en vakantierecreatie" lijkt mij een uiterst nuttig instituut. Het wil de vele tiendui zenden die eindelijk en terecht ook aan bod komen voor het toerisme, de weg wijzen hoe zij daar het meeste nut en genoegen van kunnen hebben. Een lofwaardig stre ven en een prachtig werk. Maar laten wij de dingen zo eenvoudig zien als ze zijn, geen discriminatie toepas sen en begrijpen dat de rijkaard in z'n slee net zo goed een mens is als de niet-rijkaard in de bus. Alle toerisme is „sociaal". Elias De Lutine, het bekende goudschip, houdt weer veler gemoed bezig, hetgeen niet te verwonderen is, indien men de vele millioenen in aanmerking neemt, die sedert 9 October 1799, toen de Lutine in het Vliegat verging, op den bodem van de zee rusten. Er is tot dusverre nog maar een zeer klein gedeelte van de goud- en zilver- schatten uit het wrak gehaald, waarvan in 1800 de waarde werd geschat op twin tig millioen guldens. Van 1800 tot 1801 werden geborgen 58 goudstaven van 0V2 kilogram, 35 zilverstaven van ruim 25 kilogram, 444 gouden en 42.029 zilveren munten. Van 1857 tot 1861 werden ge borgen 41 goudstaven, 64 zilverstaven en 15.044 zilveren munten. Hierna werden alleen nog gouden en zilveren munten opgehaald. De eenige wijze van werken, die resul taat kan opleveren, is, met de waterslang van een daartoe ingerichte stoomboot een gat in den zandbodem t<- spuiten en dit te onderhouden. Een duiker kan dan in dit gat afdalen en onderzoekingen instellen. Met dit systeem zijn in 1870 bij Terschel ling, in 1877 bij IJmuiden en in 1889 bij Scheveningen proefnemingen gedaan, die een schitterend resultaat opleverden Het is onbegrijpelijk dat men destijds deze proefnemingen niet boven de Lutine heeft verricht, waartoe alle gelegenheid was, daar er bij laag water slechts 12 voet wa ter boven de zandlaag op het schip stond. Een jaar heeft de Britse beeldhouwer Sir Jacob Epstein gewerkt aan een beeld van (wijlen) de Zuid-Afrikaanse staatsman, veldmaarschalk Jan Smuts, dat een plaats heeft gekregen op het plein bij de parlementsgebouwen in Londen. Sir Winston Churchill, een goed vriend van Smuts, zal het beeld volgende maand onthullen. De foto laat zien hoe het beeld op zijn plaats wordt gehesen. Op de achtergrond in de steigers de „Big Ben" en een ge deelte van de parlementsgebouwen. (Van een speciale correspondent) ADVERTENTIE 99 ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft in „Woman and Beauty": „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie, genaamd NuNale, die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland -/1.80 per flacon. wiaakt broze nagels sterk

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5