DE SAMENZWEERDERS MERLIJN EN DE WONDERBESSEN r Britse kernenergiecentrale zal morgen in werking gaan Als Stevenson president wordt zal hij de H-bom bestrijden Mikojan erkent Israels recht in het Suezkanaal Koningin Elizabeth verricht opening Democratische kandidaat acht de tijd rijp voor internationaal overleg Frankrijk behoudt zich vrijheid van handelen voor, zegt Pineau Internationaal protestants congres te Straatsburg Massa-demonstratie in Wenen voor Zuid-Tirol Extremisten buitten de gelegenheid uit Vertegenwoordiger in Djakarta aangehouden Eerste statuutdag voor betrekkingen met de West Kanselier Raab maant de Oostenrijkers tot matiging Eisenhowers plan voor een luchtinspectie uitvoerbaar Eerherstel verwacht voor Poolse Titoïst Gomoelka VERVOLGVERHAAL v^door Friedrich Bruegel J Socioloog getuigt in Poznan voor acht verdachten Mijna religieuze betoging tegen onrecht „(Jueen Mary" verlegde koers voor gewonden KLM wacht af in Oostenrijk Agenda voor Haarlem DINSDAG 16 OKTOBER 1956 Morgen opent koningin Elizabeth II van Groot- •rittannië de grootste kernenergiecentrale ter wereld, Calder Hall, in het graafschap Cumber land. Het is de eerste door atoomenergie gedre ven elektrische centrale, die ook stroom beschik baar stelt voor industriële en huiselijke doelein den. Drie jaren is er gebouwd aan de centrale van Calder Hall, waaraan zeven jaren van studie cn experimenten vooraf zijn gegaan. Calder Hall heeft twee atoomzuilen, die ieder bestaan uit een cilindrisch blok grafiet, waarin zich verticale kanalen bevinden, die staafjes ura nium bevatten. De warmte, opgewekt door atoom splitsing in de zuilen wordt door een gesloten stroom koolzuurgas onder druk door de kanalen geleid naar de warmte-uitwisselaars of ketels. De aangevoerde hitte maakt daar van water over verhitte stoom, die enige turbines in beweging brengt, die turbines wekken 90.000 kwu elektri citeit op. In de installatie wint men tevens plutonium voor defensie-doeleinden waardoor het stroompro- duktievermogen van Calder Hall niet ver boven de 90.000 kwu ligt. In de komende jaren zal Groot-Brittannië nog vier centrales bouwen van het type Calder Hall en twaalf andere centrales. Die zestien centrales zullen (in 1965) een totale capaciteit hebben van ten minste twee miljoen kwu. Groot-Brittannië ziet zich evenals andere landen geplaatst voor een steeds toenemende vraag naar energie, waaraan op den duur niet voldaan kan worden uit de voorhanden zijnde hoeveelheden aardolie en waterkracht. De Verenigde Staten hebben nog geen enkele door kernenergie gedreven elektrische centrale, Rusland heeft er één met een capaciteit van ongeveer vijf percent van die van Cal der Hall. Ook Frankrijk heeft vorige week een kleine centrale geopend. Tweehonderd journalisten uit bijna alle Europese landen, behalve Rusland, hebben de installaties gisteren bezocht. De Russen hadden de uitnodiging niet aanvaard. ADVERTENTIE Deze speciale moderne VERLOVINGS RING rrtet facetten van wit- en geel goud is zeer bijzonder v.a. 95.- p. paar Bij vindt u het. De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarl. (Van onze correspondent in Wenen) Zaterdagavond is voor het Weense ge meentehuis een betoging ten gunste van Zuid-Tirol gehouden, waaraan twintigdui zend mensen hebben deelgenomen. Leden van Tiroolse verenigingen in klederdracht, voormalige front- en verzetstrijders, een groot aantal Sudeten-Duitsers en studen ten-organisaties van alle mogelijke schake ringen trokken langs de Ringstrasse, waar duizenden nieuwsgierigen de optocht gade sloegen. Op .spandoeken werden leuzen met een extremistische en hatelijke inslag meegevoerd, waarin bijvoorbeeld Zuid- Tirol voor Oostenrijk werd opgeëist en minister Figl werd aangeraden af te treden. Toen de burgemeester van Wenen, als eerste spreker, het gematigde standpunt van de regering uiteenzette en het akkoord van Parijs de basis noemde, waarop men met Italië diende te onderhandelen, brak er zo'n oorverdovend geschreeuw en gefluit los, dat hij het podium moest verlaten. Demonstratief speelde daarop een Tirools orkest het lied van Andreas Hofer. Ook de spreker van de Oostenrijkse volkspartij, de afgevaardigde Gorbach, werd herhaalde lijk onderbroken, omdat hij niet op de ge wenste manier sprak. Daar tegenover werd het pro-Duitse parlementslid Gredler fana tiek toegejuicht, toen hij het akkoord van Parijs aanviel en zijn demagogische rede voering met de woorden besloot: „Zuid-Tirol blijft Duits". Tenslotte werd in een reso lutie de eis gesteld, dat Zuid-Tirol volle autonomie moet krijgen en dat deze eis voor de UNO moet worden gebracht door de regering. Het gejuich bewees, dat de meeste demonstranten de inhoud niet had den begrepen, want de autonomie blijft binnen de grenzen van het akkoord van Parijs. Het is duidelijk dat extremistische ele menten van deze gelegenheid misbruik hebben gemaakt om rustige en verstandige onderhandelingen te boycotten. Aan de gerechtvaardigde aanspraken van Zuid- Tirol is afbreuk gedaan. De betoging was zo beschamend, dat de Oostenrijkse radio er slechts een zeer verkorte uitzending van gaf. „Neues Oesterreich" schrijft: „Wat zich op het Weense raadhuisplein heeft afgespeeld, is eerder van nadeel dan van voordeel geweest voor de herziening van de Italiaanse politiek". Alle Italiaanse bladen protesteerden tegen deze demonstratie en spraken van „inmenging in Italië's binnenlandse aange legenheden". DJAKARTA (ANP). De politie van Bandjermasin heeft een vertegenwoordiger van Lindeteves in Surabaja aangehouden wegens verduistering van 900.000 rupiahs. Tegen deze vertegenwoordiger, E. A. R. had de directie van Lindeteves een aan klacht ingediend. Volgens de politie heeft hij een beken tenis afgelegd. STRAATSBURG (AFP). Te Straats burg is zondag een driedaags internatio naal congres van protestanten geëindigd, waaraan tweeduizend afgevaardigden van protestantse gemeenten in Oost-Frankrijk en vijftig vertegenwoordiger* van pro testantse kerken in Zwitserland, België, Nederland, Zweden en Finland hebben deelgenomen. Het thema van het congres, dat vrijdag bégon, was „God zei, waar is uw broeder" (Genesis 4 9). Verdeeld in -vijftien commissies hebben de afgevaar digden gesproken over verschillende poli tieke en sociale vraagstukken. Over Alge rije heeft het congres een resolutie aan genomen, waarin alle protestanten opge roepen worden elke politiek te steunen die pacificatie en een algemene verzoening tussen Mohammedanen en Fransen tot doel heeft. Zondag werd het congres besloten met een grote bijeenkomst in de open lucht, die door 55.000 personen werd bijgewoond, 's Ochtends hadden duizenden een kerk dienst in de open lucht bijgewoond. Vrij dag werd ter gelegenheid van het congres een tentoonstelling van „Hedendaagse protestantse religieuze kunst" geopend. Met het doel zich te bezinnen op de staatkundige, culturele en economische banden tussen Nederland en de rijksdelen in de West, zal in december in Amster dam onder auspiciën van de Koninklijke vereniging „Oost en West" afdeling Am sterdam, het Koninklijk Instituut voor de Tropen en de Sticusa (Stichting Culturele Samenwerking Suriname en de Nederland se Antillen) een statuutdag worden ge houden. Vrijdagavond 14 december wordt in Krasnapolsky een scholierenbijeen komst gehouden, die onder meer zal wor den bijgewoond door Prinses Irene en haar klasgenoten. Zij zullen, in een opstelwed strijd over de West, meedingen naar een aantal prijzen. De hoofdprijs is een reis naar de West per vliegtuig en een verblijf aldaar van vier weken. De bedoeling van deze scholierenbijeenkomst is de school jeugd de nodige aanvullende kennis te ver schaffen over de West in woord en beeld en te trachten contacten te leggen' tussen de Nederlandse schooljeugd en die in de West. Zaterdagochtend 15 december is er in de grote aula van het Instituut voor de Tropen een bijeenkomst voor volwasse nen. "oorzitter van het ere-comité van deze eerste statuutdag is Prins Bernhard, leden zijn onder meer de beide gevolmach tigde ministers uit de West, mr. R. H. Pos en de heer W. F. M. Lampe en voorts mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Amster dam. (Van onze correspondent in Wenen) In een radiotoespraak heeft de Oosten rijkse kanselier Raab zowel werknemers als werkgevers opgeroepen in hun eisen gematigd te blijven en geduld te oefenen. De regering wil haar beloften vervullen, maar men moet haar de tijd gunnen. Met het oog op de huidige stakingen en loon eisen maakt Oostenrijk een moeilijke tijd door, maar het land heeft in het verleden voor veel grotere moeilijkheden gestaan, die toch werden opgelost. De kanselier deed een beroep op de huisvrouwen Oos tenrijkse produkten, vooral fruit, te kopen, dat goedkoper is dan het buitenlandse. Raab spoorde verder de twee regerings partijen aan de problemen samen op te lossen in een geest van gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid. Proef genomen boven groot gebied in Italië van Milaan tot Sicilië ROME (United Press) Uit de resul taten van een proef in Italië is gebleken dat het plan van president Eisenhower in zake een vrije luchtcontrole uitvoerbaar is. Gedurende vijf dagen hebben jagers van de Italiaanse luchtmacht honderdduizenden foto's gemaakt van gebieden van Milaan en Genua tot Rome, Napels en Sicilië. Geen detail op de grond bleef onopgemerkt. Het blijkt dat geen enkele belangrijke instal latie verborgen kan worden voor luchtver- kenningen. Volgens de officiële gegevens is het mogelijk voor een volledige lucht- brigade het gehele 117.471 vierkante mijlen grote Italiaanse grondgebied in een vlucht van een uur te fotograferen. President Eisenhower had destijds voor gesteld dat Russische vliegtuigen boven de Verenigde Staten zouden fotograferen, terwijl Amerikaanse vliegtuigen hetzelfde boven Rusland zouden doen. Dit om zich ervan te overtuigen dat de andere geen agressieve oorlog voorbereidt. Functionarissen zeggen dat de luchtfoto's zo duidelijk zijn, dat zelfs het type vlieg tuigen op de begane grond of de grootte van kisten die in achtertuinen staan, kun nen worden vastgesteld. De foto's werden genomen van vliegtuigen uit die met een snelheid van 435 tot 620 mijl per uur vlo gen op hoogten tot 12.000 meter. WARSCHAU (United Press) Vladis lav Gomoelka, de voormalige leider van de Poolse communisten die in 1951 wegens „Titoïstische afwijkingen" gearresteerd werd, heeft in Warschau een* bijeenkomst van het politieke bureau bijgewoond, waar in de komende zitting van het voltallige centrale comité der Poolse communistische partij werd voorbereid. Men veronderstelt dat Gomoelka de plaats zal innemen van Hilray Mine, die de vorige week aftrad ala eerste vice-premier, vermoedelijk wegens de economische toestand en de ongeregeld heden in Poznan. „In de industriële ontwikkeling zijn wij ongeveer tien jaar achter bij de voornaam ste kapitalistische landen van Europa", zo schreef dezer dagen het partij-orgaan „Trybuna Ludu" „Wij zijn dertig tot veer tig jaar achter op Amerika", aldus het blad. De voorzitter van de coöperatieve boerenraad heeft een parlementaire com missie gezegd dat in de laatste maanden 20.000 boeren zich hebben teruggetrokken van de collectivisering in de landbouw. Veel van deze boeren waren gedwongen tot de kolchozen toe te treden. „Wat zou hier aan de hand zijn?", vroeg Merlijn zich verbaasd af. „Waarom slaan al die mensen zo druk te praten? En waarom zouden ze zo bedrukt kijken?" Toen zag hij een papier, dat bij een aanplakbord was opgehangen; en toen begreep hij het. Want daarop stond te lezen, dat in de bergen buiten de stad een woeste draak was verschenen, die elke nacht uit zijn hol kwam en dan wel vier of vyf koeien en paarden aanviel cn verslond. En dat was een ramp voor de bewoners! En verder stond er nog op de aankondiging, dat hij, die een middel wist om het monster te verslaan, tien beurzen met goud als beloning zou ontvangen! 23-24 CHICAGO (Reuter/AFP/UP) Adlai Stevenson, de Democratische presidents kandidaat, heeft in Chicago verklaard, dat zijn eerste daad als hij tot president gekozen wordt ,zal zijn door internationaal overleg een einde te maken aan de proeven met waterstofbommen. „Waar wachten we op?" zo vroeg hij in een rede die door de televisie werd uitgezonden. Sinds Steven son vier maanden geleden, voor de verkie zingscampagne begon, pleitte voor beëin diging van de proeven met waterstofbom men, hebben zowel Groot-Brittannië als de Sovjet-Unie verklaard, dat zij bereid zijn met de Verenigde Staten te streven naar beëindiging van de proefnemingen. Stevenson zei van deze gunstige gelegen heid gebruik te willen maken, door een MOSKOU (Reuter) De eerste Rus sische vice-premier Anastas Mikojan heeft in een gesprek met westelijke verslag gevers op een receptie op de Afghaanse ambassade in Moskou verklaard, dat de schepen van alle landen, ook van Israel, gelijke rechten moeten hebben bij de vaart door het Suezkanaal. Hü voegde daaraan toe, dat Israels gebruik van het kanaal niet zo'n heel ernstig probleem is, daar zijn handel voornamelijk over de Middel landse Zee gaat. Het ziet er naar zijn mening naar uit, dat de Suezkwestie door onderhandelen zal worden opgelost. De Israëlische ambassadeur in Moskou zei: „dit is de eerste keer dat zij ons gebruik van het kanaal aanroeren". In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad zegt de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken Fawzi, dat de Britse premier Eden tegen de aanbe velingen van de raad ingaat. Hij haalde een zin uit Edens toespraak op de conser vatieve partijconferentie te Llandudno in Wales aan, waarin hij zegt dat het gebruik van geweld in de Suezkwestie niet uit gesloten is. Volgens Fawzi zijn Groot-Brit tannië en Frankrijk niet teruggekomen van de militaire en economische maatregelen die zij onmiddellijk na de nationalisatie van het kanaal hebben genomen, waar door het geschil in de politieke sfeer wordt getrokken. Fawzi heeft in New York na een onderhoud met de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, verklaard, dat nog geen datum of plaats is vastge steld voor verdere besprekingen met Fran se en Britse vertegenwoordigers. Na zijn terugkeer uit New Ybrk heeft de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Pineau, te Parijs tegenover verslag gevers verklaard, dat „Frankrijk zich vol ledig vrijheid van handelen voorbehoudt, wegens het veto van de Sovjet-Unie, dat de mogelijkheden, door het tweede deel van de Frans-Britse voorstellen geboden, ongedaan maakt". De raad van commissarissen van de Suez- kanaalmaatschappij verklaart in een ver slag, dat te Parijs is voorgelezen op een vergadering van aandeelhouders, dat hij rekent op de algehele steun van de Britse en de Franse regering voor de verdediging van haar rechtmatige belangen. Op de ver gadering werd een resolutie aangenomen, waarin de tot dusver, door de maatschap pij, genomen maatregelen worden goed gekeurd. Er werden 27 "an de 509 stemmen tegen de resolutie uitgebracht. In het ver slag wordt gezegd, dat twee maanden na de naasting van het kanaal 58 percent van alle tolgelden aan de maatschappij werden betaald. De rest is betaald aan de Egyp tische maatschappij. I conferentie of overleg op wat voor niveau ook. President Eisenhower heeft deze opvat ting van Stevenson „een theatraal gebaar" genoemd, dat gevaarlijk zou kunnen zijn voor de Amerikaanse veiligheid. Een aan tal vooraanstaande atoomgeleerden heeft zich evenwel gemeenschappelijk voor Ste vensons standpunt uitgesproken. Tien ge leerden van het California Institute of Technology zeggen in een gemeenschappe lijke verklaring dat het van het grootste belang is dat deze kwestie en vraagstuk ken als de buitenlandse politiek en onze militaire kwetsbaarheid geen deel uitma ken van de politieke discussies. Na tien jaar onderhandelen heeft de wereld geen andere zekerheid met betrokking tot het leven op aarde dan de zwakke hoop dat geen enkel land de trekker zal overhalen uit vrees voor eigen vernietiging, aldus de geleerden, die waarschuwen dat de komen de vier jaar kunnen beslissen over het voortduren van onze beschaving. Stevenson gaf toe, dat het wellicht niet mogelijk zal zijn in de naaste toekomst een internationale overeenkomst te berei ken die verdere proefnemingen verhindert. De produktie van waterstof wapens en verder onderzoek op dit gebied zou voort gezet moeten worden. De waterstofbom is reeds zo krachtig, dat een bom de grootste stad op de wereld verwoesten kan, aldus Stevenson. Als elke man, vrouw en kind op de aarde met een staaf dynamiet van zeven kilogram onder de arm zou lopen, zou de totale ontplof fingskracht gelijk staan aan die van een waterstofbom van twintig megaton en zo'n bom is reeds tot ontploffing gebracht. Stevenson haalde voorts de verklaring van Harold Stassen, de adviseur van Eisen hower voor ontwapening, aan, dat over een jaar het geheim van de waterstofbom over de gehele wereld verspreid zal zijn. „Denk u eens in wat gebeuren kan", aldus Steven son, „als een maniak, een tweede Hitier, de waterstofbom bezit. En stelt u de gevolgen voor als een dozijn landen proeven met waterstofbommen gaan nemen en de at mosfeer besmetten met radio-actief mate riaal". PRIX D'EXCELLENCE VOOR PIANO NAAR NIJMEGENAAR De pianist Jacques Hendriks in Nijmegen heeft aan het Amsterdams conservatorium de „Prix d'excellence" behaald voor piano. Tevens werd hem toegekend de Elisabeth Everts-prijs, alsmede de jubileumprijs van de Maatschappij tot Bevordering van Toon kunst. Jacques Hendriks was leerling van de pianist Jan Ode. ADVERTENTIE C? Kratochvil liet hem toen gaan, maar zijn humeur was nu zó slecht geworden, dat toen zijn assistent hem iets wilde vragen, één blik al genoeg was om hem te doen verdwijnen. Dit was echter een fout, want hierdoor hoorde hij pas een uur later een nieuwtje, waar hij grote interesse voor had. Hij liep langzaam naar huis, omdat hij daar niet voor half één wilde zijn. Thuis gekomen, werd hij verwel komd met de boodschap, dat mijnheer Kubrna van het Ministerie van Onderwijs had opgebeld. Tegen één uur zou hij nog eens opbellen. Kratochvil had een hekel aan zulk soort boodschappen, want je werd daardoor in een zenuwachtige spanning gebracht. Hij keek zijn post door. Eén brief bracht hem gelukkig in een beter humeur. Het was een in de meest vleiende bewoordingen gestelde uitnodiging om aan de universiteit van Sofia een lezing te houden. Dat was tenminste iets, alhoewel hij het nóg meer op prijs gesteld zou hebben, als de universiteit van Oxford, Cambridge, Padua of de Sorbonne hem een der gelijke invitatie gestuurd zou hebben. Hij liep de eetkamer binnen. Toen de maaltijd geser veerd werd, vertelde hij over de jongeman, die het ge waagd had Smolik te citeren, doch hij moest hiervoor een standje van zijn vrouw incasseren. Mevrouw Kra- tochvilova zei, dat zij Smolik, toen zij hem laatst ont moet had, bijzonder charmant had gevonden, en dat hij zo'n aardige vrouw had. Het zou helemaal niet onver standig zijn, vond zij, als hij, Kratochvil, een verzoenend gebaar zou maken. Hij was toch de oudste van hun bei den en bekender dan Smolik. Er zijn op de hele wereld, zo zei mevrouw Hratoch- vilova, nauwelijks tien mensen, die jullie menings verschillen begrijpen, en het is trouwens beter om in deze moeilijke tijden geen onnodige vijanden te maken Kratochvils woede werd door de woorden van zijn vrouw weer aangewakkerd. Wat moest hij hier nu op antwoorden? Alle filologen ter wereld, de faculteiten, academies en maatschappijen van wetenschappen volg den als het ware op de voet hun dispuut, maar zijn vrouw verlaagde zijn meningsstrijd met Smolik tot een soort burenpraatje. Verbeten klemde hij de lippen op elkaar en stond van tafel op. Hij trok zich terug in zijn studeer vertrek. Hij ging in een gemakkelijke stoel zitten, schonk zich zelf een kopje koffie in en stak één van de goede Mace donische sigaretten op, die de universiteit van Belgrado hem gestuurd had, toen men nog kon corresponderen. Hij greep vervolgens naar de kranten. Eerst wilde hij het Partijblad even doorbladeren, maar hij had nauwelijks de voorpagina onder ogen gekregen, of hij verbleekte. Zijn blik had Jablonsky's naam getroffen. Deze stond met zware letters en onderstreept op een opvallende plaats; het was een soort woedekreet. Hij voelde zich alsof hij zo juist een fikse klap op het hoofd te incasseren had gekregen. Langzaam las hij het communiqué. Einde lijk drong de strekking er van tot hem door. Zijn pupil was bij een moordaanslag betrokken! Dit zou hem op zichzelf niet verontrust hebben, ware het niet, dat hij juist de vorige dag met de minister van Onderwijs ge sproken had! Waarom had hij zich daartoe ook laten overhalen? Altijd maakte hij dezelfde fout, altijd liet hij zich meeslepen door zijn dagdromen. Maar Helena had het hem gevraagd! Een paar uur, nadat hij met haar gesproken had, was hij al bij de minister geweest. Wat had hij ook weer precies gezegd? Kratochvil trachtte het gesprek weer voor de geest te roepen. Eerst had hij over de universi teit gesproken, toen over de uitwisseling van boeken met Amerika, vervolgens over de relaties met universiteiten in het westen, en tenslotte hijherinnerde het zich weer woordelijk had hij gezegd: En dan is er nog die pijnlijke kwestie met Jablonsky, lid van onze facul teit. Zou het niet wenselijk zijn om op zijn academische prestaties te wijzen? Ik heb zo juist uit betrouwbare bron vernomen, dat hij geen ernstig vergrijp kan hebben be gaan. Dat waren zijn woorden geweest. Kratochvil vond het dan ook gelukkig, dat niet hij, maar de minister, gezegd, had: Een jonge, geniale geleerde met een grote toe komst voor zich. Waarschijnlijk had de minister dat ge zegd, omdat hij nooit iemand uit liet spreken, omdat hij altijd interrumpeerde.... Nu hij het communiqué gelezen had, moest hij zich wel van de zaak distanciëren, vond hij. Dat Helena hem dit aangedaan had! Vrouwen hadden geen ver antwoordelijkheidsgevoel! Kubrna had ongetwijfeld in verband met deze affaire opgebeld. Het beste was waar schijnlijk om straks, wanneer hij weer zou opbellen, „niet thuis" te geven en de minister een brief te schrij ven. Hij ging achter zijn bureau zitten, greep een vel postpapier, en begon: Excellentie, Het is met grote spijt. Nee, eeh brief was ook niet goed. Tot nu toe was er nog niets op schrift gesteld. Een brief zou in het archief opge borgen worden, zodat zijn inmenging, die momenteel nog niet officieel geboekstaafd was, vastgelegd zou zijn. En dat zou wel eens als een wapen tégen hem gebruikt kunnen worden! Interventie ten behoeve van een vijand van Partij en Regering! Het was tóch maar het beste het bij een mondeling gesprek te laten. Zou hij soms Kubrna opbellen? Nee, dan zou hij de indruk wekken, dat hij de zaak serieus opnam. Tenslotte had hij niet wérkelijk geïntervenieerd, maar tijdens een langdurig onderhoud slechts enkele woorden over deze kwestie gesproken. Hij liep door zijn kamer heen en weer en voelde zich angstig, nerveus en nijdig. Een tweede sigaret stak hij op. De dokter had hem wel gewaarschuwd voor over matig roken, maar een crisis zoals deze kon hij zonder sigaretten niet verwerken. Zijn blik viel op het tijd schrift, waarin de denigrerende voetnoot was afgedrukt. Achterhaald! Hoe durven ze het te zeggen! Hij liet zich in een stoel vallen en bestudeerde de versieringen van het plafond. In de kamer naast zijn studeervertrek begon de tele foon te bellen. Voordat hij bij het apparaat was, had zijn vrouw echter reeds de hoorn van het toestel genomen. Het was Kubrna. Zij begon direct opgetogen te praten, vroeg hoe zijn vrouw het maakte en hoe het met de kin deren ging, informeerde naar zijn plannen voor de paas dagen, of zij in de stad zouden blijven of dat zij naar buiten zouden gaan enzovoortenzovoort.enzo voort. Daarbij moest zij nog zoetelijk glimlachen, alsof Kubrna haar kon zienKratochvil stond in de deur opening en maakte bezwerende gebaren, maar zij ratelde maar dcor. Ze meende natuurlijk, dat zij de zaak van haar man een dienst bewees door een opgewek* gesprek met een zo belangrijk ambtenaar als Kubrna te voeren. Tenslotte gaf zij de hoorn aan Kratochvil over. Hij greep haar beet alsof het de laatste strohalm was, die hem het leven moest redden. Afgemeten zei Kubrna: Al mijn respect, Spectabilis! Zou ik u zonder om wegen uit naam van de minister een gunst mogen vragen? (Wordt vervolgd). POZNAN (Reuter) De Poolse profes sor in de sociologie Chalanski is maandag als getuige opgetreden in het proces te Poznan tegen acht jongelieden, die be schuldigd worden van overvallen op poli tiebureaus met het doel wapens te krijgen om het hoofdbureau van de veiligheids politie aan te vallen. De professor ver klaarde, dat de overval van de menigte op het bureau „een uitbarsting van woede is geweest tegen de wreedheid van de veiligheidspolitie". Er was een demonstra tie aan voorafgegaan die volgens hem „een betoging geweest was tegen het onrecht, die door het zingen van geestelijke liede ren bijna een religieus karakter had gekre. gen". Het gerucht dat de veiligheidspolitie op kinderen schoot wekte bij de massa een herinnering aan de onwettige en wrede methoden, die in het verleden door de vei. ligheidspolitie zijn toegepast, 't Gezicht van vrouwen en kinderen, die gewond neervie len, prikkelde de gevoelens van de massa nog heviger en op dit ogenblik aldus de professor hield de veiligheidspolitie in de ogen van de menigte op de vertegen woordigster van de regering en het recht te zijn. Mensen die in een dergelijke toe stand wapens ter hand nemen, zijn niet in staat zich te beheersen. De professor acht het niet uitgesloten dat er onder de menig te bepaalde „misdadige elementen" ge weest zijn. Hij betoogde evenwel dat men „in een dergelijke toestand de misdadige bedoelingen niet kan beoordelen of uitleg gen". De openbare aanklager zei tegen het hof, dat hij zijn mening, uitgesproken aan het begin van het proces, handhaafde, dat het hof er geen behoefte aan heeft de me ning van de professor te horen. De verde digers vroegen meer getuigen op te roepen. De rechter zei echter van mening té zijn dat, als het hof dit verzoek zou toestaan, het ook politie-ambtenaren van het hoofd bureau als getuigen zou moeten horen, het geen volgens het hof geen zin heeft voor de zaak in kwestie. De rechter weigerde eveneens getuigen te hoi-en van de Zispo- locomotievenfabriek, die vlak voor het uit breken van de staking van besprekingen in Warschau over de grieven van de ar beiders van de fabriek in Poznan onver- richterzake waren teruggekeerd. Het passagiersschip „Queen Mary" heeft bijna 18 uur vertraging gehad door een mislukte poging een Grieks vrachtschip te helpen. De Cunard Line maakt bekend dat het vrachtschip „Ania" een SOS had uitge zonden over het feit, dat twee opvarenden gewond waren bij een explosie ter hoogte van Cape Race. De Queen Mary wijzigde koers om te trachten de twee gewonden over te nemen, daar de Griek geen dokter aan boord had. Inmiddels heeft de Queen Mary gemeld dat de poging mislukt is en dat de oude koers naar New York weer is ingeslagen. (Van onze correspondent in Wenen Met voldoening heeft men in Oostenrijk kennis genomen van het besluit dat de twee concurrerende luchtvaartverenigin gen „Air Austria" en „Austrian Airways" tot één maatschappij zullen worden samen gesmolten. De grote vraag i- nu, hoe mer. de contracten zal afwikkelen, die reeds met de KLM en de SAS zijn gesloten. Van Oostenrijkse zijde schijnt mer te verwach ten dat de twee buitenlandse maatschap pijen eveneens tot nauwe samenwerking zullen besluiten. Oostenrijk zal waarschijn lijk een van de concurrenten een aanzien lijke financiële schadevergoeding moeten betalen, óf aan een van de twee een ver gunning moeten aanbieden voor een voor delige vliegdienst gedurende een aantal ja ren, De KLM wacht af, daar Oostenrijk- een oplossing moet vinden voor een com plicatie, die het zelf heeft veroorzaakt. DINSDAG 16 OKTOBER Minerva: „In de rimboe van Australië alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Ave Maria", H jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les grandes ma noeuvres", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeft., 7 e" 9.15 uur. Cinema Palace: „Tempel der ver leiding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Boxy: ,.D« zee der verloren schepen", 14 jaar, 7 en 9.1' uur. Studio; „Politie zonder wapens". H jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Zwei blaue Augen", 8 uur. Frans Halsmuseum: 8 uur, Voor de Volks universiteit spreekt de heer W. G. van Maa- nen over „Mens en type in de roman". WOENSDAG 17 OKTOBER Lido: „Ave Maria", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les grandes manoeuvres. 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: mannen in de sneeuw", alle leeft., 2, 4.15, en 9.15 uur. Cinema Palace: „Tempel der ver leiding", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy; „De zee der verloren schepen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Politie zonder wa pens", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Fnns Hals: „Zwei blaue Augen", 2.30, 7 en 9.1a uur. Stadsschouwburg: 8 uur. Het Neder- lands Ballet. Minerva theater: 8.15 uur, Sticn- ting Nieuw Nederlands Toneelgezelschap me- „Detective Itory". Kerkgebouw Vestestraai, 8 uur, gemeenteavond van de vereniging van vrijzinnig hervormden. Causerie over Leger des Heils.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6