Koningin prijst Liberia als symbool der vrijheid President van Liberia blijft tot 28 oktober in ons land Een staatsiebezoek in beeld „FISK JUBILEE SINGERS" Banket ten hove en galaconcert besloten eerste bezoekdag Gala-avond in het Concertgebouw 5 Cartoonactie bezorgt studenten 450 kamers Van Beinum eredoctor A msterdamse Universiteit Hij zal onder meer de Hoogovens en de sluizen in IJmuiden bezichtigen Bezoek aan Aalsmeer Prins Bernhard is naar Nederland onderweg Mej. Klompé heeft haar nieuwe taak aanvaard Afscheid van internationaal werk met bezwaard hart Examens „Vijfduizend jaar schrift en schrijven" Automatisch aggregaat voor de semafoor DINSDAG 16 OKTOBER 1956 In aanwezigheid van vertegenwoordigers van alle studentengroeperingen aan de universiteit van Amsterdam, de Asva- ledenraad, zijn maandagavond in klinken de munt de prijzen uitgereikt aan de teke naars der bekroonde cartoons van de prijs vraag, waarmee de Amsterdamse studen ten belangstelling vroegen voor hun ka- mernood. Medegedeeld werd, dat als ge volg van de actie vierhonderdvijftig kamers in Amsterdam werden aangeboden, terwijl mag worden aangenomen, dat ook in andere Nederlandse universiteitssteden deze po ging verlichting van de studentenkamer- nood teweeg gebracht heeft. Vorig jaar kwamen door het plaatsen van adverten ties in Amsterdam slechts dertig kamers voor dit doel beschikbaar. Helaas heeft de toegenomen ruchtbaarheid ook geleid tot prijsopdrijving en het stellen van andere buitensporige voorwaarden. In de foyer van de studentenbioscoop Kriterion' heeft de Asva-praeses tenslotte de tentoonstelling gesloten. De senaat van de gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam heeft maandagmiddag besloten het eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte te verlenen aan Eduard van Beinum, dirigent van het Concertgebouw orkest. De senaat zal nader overleg plegen met de nieuwe eredoctor over de datum, waar op hij deze onderscheiding zal aanvaarden. In de met veelkleurige dahlia's versierde Burgerzaal van het Paleis op de Dam begon gisteravond om halfacht het ceremoniële galadiner ter ere van de hoge gasten uit Afrika dat het glanspunt van de eerste dag van het bezoek van de Liberiaanse president geworden is. „In zekere zin begroeten wij u als oude vrienden, wanneer wij denken aan de lange geschiedenis van de banden die ons verenigen", zo sprak Koningin Juliana in haar tafelrede tot de heer en mevrouw Tubman. „Wij zijn trots op onze aanzienlijke handelsbetrekkingen, die teruggaan tot bijna aan de geboorte van uw land. Wij zijn niet alleen verheugd, dat deze betrekkingen in de laatste tijd van jaar tot jaar toenemen, maar ook, dat wij daardoor een belangrijk aandeel hebben in uw steeds toenemende welvaart", zo vervolgde de Koningin en zij herinnerde er aan, dat het niet de eèrste keer was, dat een Liberiaanse president Nederland bezocht. Tenslotte noemde de Koningin Liberia een symbool van de vrijheid. „Ook daarom is er verwantschap met ons eigen land, dat in het jongste verleden terwille van vrijheid, gerechtigheid en menselijke waardigheid onderdrukking en vernedering onderging, een onderdrukking en vernedering, die de onderdrukker onteert en niet hen, die daar onder lijden". President Tubman antwoordde met de volgende rede: „Sinds lang bewonderen wij de onversaagde geest, waarmee uw volk onophoudelijk heeft gewerkt om uw mooie land te beschermen tegen de invallen van de zee. Bovendien hebt gij waardevolle stukken grond teruggewonnen uit de storm loop van de golven, Dit voorbeeld van niet-aflatende wils kracht is inderdaad een stoutmoedige in spiratie voor andere volkeren, die met an dere, maar gelijkelijk agressieve krachten te kampen hebben. Wij zijn ons in Liberia bewust van de verlichte leiding, die gij. Majesteit, uw land hebt gegeven. Uw nooit verminderen de belangstelling in het welzijn van uw onderdanen zowel als uw voortdurende persoonlijke toewijding aan de taak, hun levenspeil te verhogen zijn de drijvende kracht geweest aohter hun inspanningen, de bron van hun samengebundelde kracht en het lichtend symbool van hun nationale eenheid. Wij brengen trots een groet aan u en uw volk wegens uw volharding in het belijden van onwankelbare trouw in de grote be ginselen van vrijheid, gerechtigheid en ge lijkheid voor alle mensen en volkeren". Galaconcert In het koninklijk paleis te Amsterdam werd deze foto gemaakt van Koningin Juliana en mevrouw Tubman (beiden zittend) met achter haar president Wil liam Tubman en Prinses Beatrix. gezelschap In de grote zaal van het Concertgebouw hebben Koningin Juliana en haar gasten na het diner het tweede deel van een door het gemeentebestuur aangeboden galacon cert van het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum bijge woond. Te ongeveer tien uur arriveerden de Koningin, haar hoge gasten, Prinses Bea trix en het gevolg, voor het gebouw, waar zij werden ontvangen door de burgemees ter, mr. Arn. J. d'Ailly. Toen de vorstin uit haar auto stapte, riepen verschillenden uit het zeer talrijke publiek buiten het gebouw „Leve de Ko ningin", door velen overgenomen en om gezet in luid gejuich. Hare Majesteit, die was gekleed in een blauwe avondjapon met bontstola en een diadeem in het haar, nam met haar gasten plaats op het balkon tegenover het podium. Na de volksliederen speelde het orkest de Symfonische Etude van Hendrik Andriessen en La Mer van Claude Debussy. Onder de aanwezigen bevonden zich tal rijke leden van het kabinet, onder meer dr W. Drees, prof. dr. J. Zijlstra en mr. J. M. L. Th. Cals. Een reeks foto's van het staatsiebezoek, dat de president van Liberia mr. Wil liam V. S. Tubman en mevr. Tubman brengen aan Nederland. Hiernaast: een zoon van de gezant van Liberia in ons land biedt Prinses Beatrix bloemen aan bij haar aankomst in het Concert gebouw, waar zij een galaconcert bij woonde. De foto geheel onderaan werd genomen in de pauze van het concert. Koningin Juliana wordt begroet door dirigent Eduard van Beinum. Naast de vorstin president Tubman. De foto daarboven toont ons de Koningin en de president tijdens de rit van het Cen traal Station naar het paleis op de Dam. De aankomst van de president en het voorstellen van zijn gevolg ten slotte is op de foto, onmiddellijk onder deze tekst, vastgelegd. Kennismaking met stadsbestuur In de Van Speijckzaal van het Paleis hebben de gasten uit Liberia gistermiddag leden van het stadsbestuur van Amsterdam ontvangen. Tegen half vier betraden de heer en mevrouw Tubman, vergezeld door Koningin Juliana, Prinses Beatrix en en kele leden van het gevolg de zaal, waar vijf wethouders, vijf fractievoorzitters en de gemeentesecretaris hen wachtten. Burgemeester d'Ailly sprak een wel komstwoord namens het gemeentebestuur tot de eregasten. Hij zei onder meer: „Wij begroeten in u, mijnheer de president, het hoofd en de vertegenwoordiger van een vrije natie, waarmee wij al vele jaren nauwe betrekkingen onderhouden. Uw be zoek aan ons land kenmerkt de geweldige en steeds groeiende ontwikkeling van uw land, zowel op commercieel- en industrieei- als op landbouwgebied." De president applaudisseerde na deze toe spraak en onderhield zich, evenals zijn echtgenote, geruime tijd met de wethou ders en de fractievoorzitters. Ook de Ko ningin en Prinses Beatrix mengden zich onder de stadsbestuurders en spraken ge ruime tijd met hen. Vrijdag 25 oktober wordt in Rotterdam een scheepswerf bezocht. Des avonds is er op kasteel Oud-Wassenaar een ontvangst, te geven door de minister van Economische Zaken. Zaterdag 27 oktober geven de gezant van Liberia en mevrouw Peal een lunch in hun residentie. Geen stram militair gelid, maar een dei nende, jubelende schare van vierhonderd Aalsmeerse schoolkinderen allen met oranjevlaggetjes en -strikken getooid vormden de erewacht van Europa's bloe- mendorp toen president en mevrouw Tub man in gezelschap van hun koninklijke gastvrouw daar vanochtend arriveerden voor een bezoek aan de Centrale Aals meerse Bloemenveiling. Bij de ingang van het veilinggebouw, waar vele honderden kijkers samengestroomd waren, boden twee kabouters, de achtjarige Anneke Buisman en de elf jaar oude Hella Ross, de hoge gasten bloemen aan: dieprode „hap- piness"-rozen voor mevrouw Tubman en theerooskleurige „Tawny Golds" voor de Koningin. Na de voorstelling van het bestuur der beide veilingverenigingen traden de hoge bezoekers de hal binnen, waar zij met grote belangstelling kennis namen van de kleurige voortbrengselen der kwekerijen: enorme chrysanten, geurende rozen, kleu rige frezia's, kruidige anjers en honderden andere soorten snijbloemen, die hier gereed gemaakt worden voor de export per vlieg tuig naar alle landen van Europa. Langs het aanvoerkanaal in de hal ging het ver volgens naar de potplantenveiling waar de gasten uit Afrika met grote interesse van de koperstribune af de manipulaties met de grote veilingklok gade sloegen. Om elf uur werd een bezoek gebracht aan de kassen van de grote exportkwekerij van orchideeën aan de Oosteinderweg waar de directeuren, vader en zoon Ba- rentsen, het hoge gezelschap rondleidden en inlichtten over de vele problemen van het telen van deze tere en kostbare bloem soorten. De orchideeën die in dit bedrijf gekweekt worden zijn oorspronkelijk tro pische variëteiten, afkomstig uit Brazilië, Indonesië en andere landen rond de evenaar. Bij sommige soorten duurt het zes tot acht jaar voor de plant bloemen gaat dragen en al die tijd moeten de plant jes met veel zorg worden omringd. De vochtigheidsgraad en de temperatuur in de kassen moeten steeds constant blijven, het zaad dient uitgezaaid te worden op een steriele bodem van een zeer bepaalde chemische samenstelling en de planten, waarop zij zich later vasthechten, moeten eveneens aan talloze bijzondere eisen vol doen wil de kweker na vele jaren zijn moeite beloond zien. Derhalve zijn orchi deeën zeer duur, te duur in het algemeen voor het binnenland. Het gros van de teelt gaat dan ook als snijbloemen naar andere landen, het zaad wordt door de hele we reld gestuurd. Na het bezichtigen van dit bedrijf bood een der kwekers aan me vrouw Tubman en aan de Koningin boe ketten aan, waarin het puikje van de or chideeën-oogst met vele variëteiten was sa mengevoegd. Prins Bernhard is hedenmorgen uit Arusha in Tanganyika, waar hij drie we ken heeft vertoefd, per vliegtuig naar Ne derland vertrokken. Maandagavond heeft de Prins aange zeten aan een diner ter gelegenheid van het bezoek van Prinses Margaret van Engeland aan Arusha. De nieuwe minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Marga Klompé, heeft maan dag haar intrede gedaan op haar departe ment. Des middags heeft zij een aantal journalisten ontvangen. Op politieke vra gen is zij daarbij niet ingegaan en vragen over zakelijke problemen leken haar voor barig. Zo kon zij ook niet ingaan op het vraagstuk der Ambonezen. Op de vraag, wie haar arbeid op inter nationaal terrein zal overnemen, antwoord de zij, dat de beslissing hierover bij de fractie van de K.V.P. ligt. Met een be zwaard hart zal zij afscheid nemen van de verschillende assemblées, waarin zij zit ting heeft. Op een vraag of een bepaald departe ment beter door een vrouw dan door een man kan worden beheerd, zei zij in het politieke werk het gevoel te hebben gehad, dat man en vrouw elkaar aanvullen. Men kan niet zeggen, dat dit of dat beter door een man dan door een vrouw kan worden gedaan. Zo leek het haar ook onjuist te zeggen, dat het beheer van het departement van Maatschappelijk Werk beter kan geschie den door een vrouw. Uit een oogpunt van ridderlijkheid zouden de belangen der vrouwen eigenlijk moeten worden bepleit door een man. Op het departement wordt gewerkt aan het stimuleren van alle krach ten, die in het maatschappelijk werk leven. Na de oorlog is het maatschappelijk werk naar alle kanten gaan groeien. Het werk neemt afstand van de armenzorg en zoekt een nieuwe benadering van de mens. Men speurt naar de oorzaken van de nood om die weg te kunnen nemen. Mej.. Klompé zei de grootste waardering te hebben voor het werk van haar ambts voorganger, die het departement heeft ge creëerd. Tenslotte zei zij, een verband te zien tussen haar nieuwe werk en het vroegere op internationaal terrein. Met verdragen kan men volken niet leren met elkander te leven. Het komt aan op de mentaliteit der enkelingen. De taak van het departement van Maatschappelijk Werk houdt daar nauw verband mee. DE ..LIGA NIEUW BEELDEN" EXPOSEERT IN DORDRECHT Werk van schilders, beeldhouwers en typografen van de „Liga nieuw beelden" wordt van 19 oktober tot en met 11 no vember tentoongesteld in het gebouw van „Pictura" in Dordrecht. Het Amerikaanse negerkoor „The Fisk Jubilee Singers" gaf maandagavond in het gebouw „Diligentia" in Den Haag een concert. Het is een ensemble, dat al op een bestaan van vijfentachtig jaar kan bogen. Het koor werd in Ï871 gevormd uit stu denten van de Fisk-universiteit te Nash ville in Tenessee, een hogeschool, die in 1866 was opgericht ten behoeve van de vrijgekochte of op andere wijze vrij gewor den negerslaven en die werd genoemd naar een der ijverigste bevorderaars van het onderwijs aan de kleurlingen: generaal Clinton B. Fisk. Reeds kort na de oprichting van het negerkoor werden tournees door de Ver enigde Staten en naar Europa ondernomen. Het succes van de „The Fisk Jubilee Sin gers" was overweldigend. En gelet op de ovationele bijval, waarmede het optreden van het koor in Den Haag werd beloond, ziet het er naar uit, dat de zangeressen en zangers de roemrijke traditie zullen voortzetten. Evenals hun voorgangers zongen zijn in hoofdzaak negro-spirituals, de liederen, waarin hun religieuze be wogenheid en hun menselijk sentiment een prachtige uitdrukkingsvorm konden krij gen. Al een paar eeuwen lang betekende het zingen van deze spirituals voor de neger slaven een vlucht uit een harde, wrede werkelijkheid. In deze liederen beleefden zij reeds als in een extatische droom het be loofde gelukzalige oord van verlossing en vrede. In wezen zijn de uitvoeringen van 1 spirituals in onze tijd dezelfde als die waarmede de Jubileesingers van 1871 de wereld in verrukking brachten. Maar de bewerkingen, die de negerzanges nu brach ten, spraken wel degelijk van een harmo nische vernieuwing. In dit opzicht Is de leider van het koor John W. Work met zijn tijd meegegaan. Nog van veel groter vooruitstrevend heid getuigden de koorwerken van moderne Amerikaanse componisten, die door het koor met een verrassend begrip voor har monische ontwikkeling werden vertolkt. Zo klonk Dirge for two veterans" van Norman Lockwood aangrijpend door mu zikale uitbeelding van een gevoelige tekst en was „The Jazz of this hotel" met zyn karakteristieke pianobegeleiding een merk waardig voorbeeld van impressionisme. Van de hand van John W. Work zelve was „I've known rivers" een compositie op een zinrijke tekst, waar een parlando-frag- ment een eigenaardig effect bracht met een waarschijnlijk zeer persoonlijke, aan een rasmentaliteit gebonden bedoeling. Hoe dit zij, in muzikaal opzicht bewandelde de componist nieuwe wegen. Over de uitvoeringen zelf kan ik niet dan met grote lof gewagen. Hier stond een volmaakt gedisciplineerd koor op het po dium, dat niet onder de directe leiding van zijn dirigent zong en dat die leiding ook niet nodig had. Prachtige stemmen waren in het ensemble verenigd, die ook solistisch een grote schoonheid voort brachten en een bijzonder expressief ver mogen hadden. Het zou te ver voeren de vele solisten afzonderlijk te noemen en te bespreken. Maar voor de ontroerende alt solo in „Were you there?" wil ik toch een uitzondering maken. Daarnaast moet nog de stralende sopraan worden vermeld, die in tal van liederen uitblonk. Zoals reeds gezegd is, was het succes van de Jubilee Singers enorm. De toehoorders, die de zaal van „Diligentia" geheel vulden, waren opgetogen en pas na vier toegiften kon het koor dit concert, dat het enige was dat tijdens de Europese tournee in Nederland werd gegeven, besluiten. P. Zwaanswijk Amsterdam. Gem. Universiteit. Geslaagd voor het doctoraal examen sociale geografie de heer A. O. Kouwenhoven. Delft, en voor het kandidaatsexamen sociale geografie de heer H. J. Swagerman, Amsterdam. Groningen. Geslaagd vor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid F. H. A. Arisz, Groningen, en W. Sinninghe Damsté, Den Haag. Voorts staat rechts de dochter van de Liberiaanse gasten en links haar vrien dinnetje Bankie King. Deze foto kan niet beschouwd worden als 'n staatsie portret omdat Prins Bernhard aan het ontbreekt. Ter gelegenheid van het staatsiebezoek van de president van Liberia aan ons land had maandagavond een galaconcert van het Concertgebouworkest plaats, waarvan de tweede helft werd bijgewoond door Konin gin Juliana en Prinses Beatrix met haar hoge bezoekers. Voorts waren aanwezig een groot aantal genodigden: leden van het corps diplomatique en autoriteiten van rijk en gemeente, waaronder de hoofdstedelijke burgemeester. Een bijzonder feestelijk aan zien had de zaal gekregen door de garne ring met haar bougainvilleas over de ge- helee breedte van het podium, de rijke ver siering met palmen en heesters aan de achterzijde daarvan en de grote medaillons van gele chrysanten tegen de rand van het balkon. Het programma werd begonnen met de ouverture „Carnaval remain" van Berlioz, door het orkest onder leiding van Eduard van Beinum ten gehore gebracht met alle vaart en verve die dit stuk steeds weer tot een effectrijk openingsnummer maken. Deze typisch-Franse muzikale eigenschap pen vormden wel een contrast met de con templatieve instelling en doorwerktheid van Brahms' derde symfonie. Wordt bij Berlioz de nog steeds enigszins bizar aan doende vormgeving gedekt door de leven digheid van ritmes en klankkleuren, bij Brahms weegt, althans in deze symfonie, de ernst van het spel wel zeer zwaar. Wel licht miste de voordracht ook juist iets aan plastiek, hadden hoofd- en nevenstemmen duidelijker tegen elkaar moeten afsteken om meer tekening in de klank te brengen. Nu liet het geheel ondanks mooie momen ten, bijvoorbeeld in de tweede themagroep van het eerste deel met zijn melancholieke walsbeweging en in de stormachtige finale, een wat mistige indruk achter. Nadat de hoge gasten binnengekomen waren en de volksliederen geklonken had den, werd de tweede helft begonnen met een Nederlands werk, de Etude Sympho- nique van Hendrik Andriessen uit 1952. Het is een logisch opgebouwd stuk, helder van klank, waarvan de lengte goed in ver houding staat tot het belang van de motie ven. Het hoogtepunt van deze avond vormde echter een bezielde vertolking van „La Mer" van Debussy, waarin alle wisse lende stemmingen en aspecten van het oer- element in muziek gesublimeerd zijn. De vergezichten over het watervlak in de vroege morgen, het uiteenspatten van de golven tot zondoorglansde kristallen, de be weging van het water van lichte, rimpeling tot het aanrollen van telkens nieuwe en hogere schuimkoppen, dit alles, door de componist uit één grote conceptie tot in de fijnste details met een pointillistische tech niek uitgewerkt, kreeg weer de betekenis van de primaire impressie in de handen van het orkest en zijn dirigent. En ook was er dikwijls die eigenaardige holle en tevens penetrant toon die in deze noten verbor gen ligt, alsof het ruisen van de golven en het krijsen van de meeuwen boven het on herbergzame water terugkaatsen tegen de niet minder onmenselijke hemelkoepel, tot één echo versmolten. Het was een ge denkwaardig besluit van dit concert. Sas Bunge' De president van Liberia en mevrouw Tubman blijven na afloop van het staats bezoek nog tot 28 oktober in ons land. Op 28 oktober vertrekken zij per trein naar Zwitserland, waar het laatste der vijf staatsbezoeken aan West-Europese landen wordt gebracht. Tijdens het niet-officiële verblijf in ons land zal de president nog een groot aantal bezoeken afleggen. Op donderdag 18 oktober, na een thee In het paleis Soestdijk, waarmee het staats bezoek wordt afgesloten, zal er in kasteel De Hoge Vuursche een ontvangst worden gegeven door de Holland-West-Afrika Lijn. Op vrijdag 19 oktober wordt een bezoek aan het parlement gebracht. Des avonds wordt op kasteel Oud-Wassenaar een ont vangst gegeven door de gezant van Liberia. Zaterdag 20 oktober worden de glas fabrieken in Leerdam en de Janskerk in Gouda bezocht. Door de Oost-Afrikaanse Compagnie zal in Vlaardingen een lunch worden aangeboden. Op zondag 21 oktober zullen de president van Liberia en mevrouw Tubman een dienst bijwonen in de Anglo-Amerikaanse kerk in Den Haag. Op maandag 22 oktober worden de Phi- lipsfabrieken in Eindhoven bezocht. Dinsdag 23 oktober staan bezoeken aan de Heinekens brouwerijen te Amsterdam en de distilleerderijen van Bols op het pro gramma. De K.L.M. biedt des middags op Schiphol een lunch aan. Des middags zal de president op kasteel Oud-Wassenaar een delegatie van de Orde der Goede Tempe lieren ontvangen. Woensdag 24 oktober wordt een bezoek gebracht aan de Hoogovens en Staalfabrie ken en aan de sluizen te IJmuiden. Des middags wordt door de n.v. Müller en Co., agenten van de „Liberia Mining Cy" in hotel Duin en Kruidberg te Santpoort een lunch aangeboden. Mevrouw Peal, echt genote van de gezant van Liberia, geeft des middags een thee. Donderdag 25 oktober worden Van Vlis- singens textielfabrieken te Helmond be zocht. Des avonds geven de gezant van Liberia en mevrouw Peal een diner. Internationale expositie in Amsterdam Van 10 december 1956 tot 10 maart 1957 wordt in het Koninklijk Instituut voor de Tropen een internationale tentoonstelling „Vijfduizend jaar schrift en schrijven" ge houden, die dit instituut organiseert ter illustratie van het belang der bestrijding van het analfabetisme in de onderontwik kelde gebieden en ter herdenking van het vijftigjarig bestaan van de vereniging van leraren in het schoonschrijven m.o. en de stenografie „Groote", in samenwerking met de stichting Amsterdams Schriftmu seum. Dr. W. Drees heeft het beschermheer schap daarvan aanvaard. Teneinde deze tentoonstelling allerwegen bekend te ma ken en tevens ter herdenking van het feit dat dit jaar voor de dertigste maal de zo genaamde kinderpostzegels zijn uitgegeven is thans tevens een nationale schrijf-, teken- en kleur wedstrijd 1956 uitgeschre ven. Naar ruim tienduizend scholen zijn exemplaren van „De wedstrijdkrant van Nederland" gezonden waarin alle bijzon derheden over deze wedstrijd en de voor waarden, waaronder de gehele jeugd daar aan kan deelnemen, zijn opgenomen. Elk van deze kranten bevat voorts een gratis toegangsbewijs voor tien personen tot de tentoonstelling, namelijk voor de zes leer lingen, die de beste inzendingen van hun school hebben gestuurd, en voor vier leer krachten. B. en W. hebben aan de Amsterdamse gemeenteraad voorgesteld tot medewerking aan de vervanging van het diesel-nood- aggregaat in het Semafoorgebouw te IJmuiden door een automatisch-startend aggregaat, en hiervoor een bijdrage van 50% te verlenen in de nettokosten, die worden geraamd op 14.000,

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9