West duits kabinet niet ingrijpend gewijzigd Auto botste tegen een onverlichte oplegger Jordanië eist sancties van Veiligheidsraad tegen Israel Chefarine,4 Stalinist Rakosi is verbannen en wordt niet teruggewenst Chinese steun voor het Pools onafhankelijkheidsstreven Strauss volgt Blank (Defensie) op en Blücher blijft vice-kanselier Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Vier inzittenden omgekomen Perzië als gemachtigde? Onthulling in Hongaars vakbondsblad Aldus bericht de Parijse France-Soir Vanmorgen reeds drie doden in het verkeer 7 Wést-Duitsland riep gezant terug uit Syrië Damascus liet Oostduits consulaat toe Proces wegens apartheid in Bloemfontein begonnen Bonn wenst klein leger met kernwapens VERKOUDEN VLUG... de lekkere ANTISEPTISCHE KEEL-PASTILLE Levenslang voor 17-jarige scholier op Cyprus 17 oktober Amerikaanse bijstand voor kernenergiecentrales WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 (Van onze correspondent in Bonn) ffie had verwacht dat bondskanselier \denauer zijn kabinet ingrijpend zou wijzigen om het beter af te stemmen op de verhouding van de politieke partijen is be drogen uitgekomen. De belangrijkste ver andering- is dat de 51-jarige Theodor Blank ,|S hoofd van het ministerie van verdedi ging is opgevolgd door de minister voor atoomenergie, Franz Jozef Strauss. Reeds in 1950 werd Blank aan het hoofd van het bureau gesteld dat de grondslag voor de toekomstige strijdkrachten moest leggen. Het „bureau Blank" was vijf jaar lang een afdeling van Adenauers bondskanselarij. Het ministerie van verdediging werd pas verleden jaar een zelfstandig departement. Blank stamt uit een arbeidersgezin en was oorspronkelijk meubelmakersknecht. Toen hij dertig jaar was, ging hij naar een avmnasium en studeerde daarna wis- en natuurkunde. Via de christelijke vakbe weging kwam hij in de politiek en in de fristen-democratische unie terecht. Blank beeft zich zes jaar met hart en ziel aan de oprichting en de organisatie van de strijd krachten gegeven. Dat heeft veel van zijn krachten gevergd en het is vaak ondank baar werk geweest. Herhaaldelijk werd hij aangevallen en verantwoordelijk gesteld als het niet zo vlot liep als men had ge hoopt. Zes jaar geleden was hij een krach tige en doortastende figuur. Blanks opvol ger, de tien jaar jongere Strauss, is een stoere Beier, die na de verkiezingen van september 1953 in Adenauers tweede kabi net werd opgenomen. Hij is voortvarend en heeft zich met geestdrift aan het be- ADVERTENTIE ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoo pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten» Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbesirijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. legen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag. want die wordt beschermd door het bestanddeel Chetarox. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondsrepubliek heeft voor het eerst sedert haar ontstaan een van haar gezanten in het buitenland uit protest teruggeroepen. Het is de gezant in Damas cus, de 57-jarige Hans Joachim von der Esch. De reden is dat de Syrische regering heeft goedgekeurd, dat in Damascus ook een consulaat van Oost-Duitsland wordt opgericht. De regering-Adenauer heeft uit drukkelijk verklaard, dat zij het als een „onvriendelijke daad" zou beschouwen, wanneer de een of andere staat, die met ÏVest-Duitsland diplomatieke betrekkingen onderhoudt, ook officiële relaties met Oost- Duitsland zou aanknopen. Syrië heeft- het protest van de hand gewezen als een inmenging in Syrische aangelegenheden. De oprichting van het consulaat vloeide voort uit Oostduits- Syrische handels- en cultuurovereenkom sten. In Bonn wordt het terugroepen van de handelsdeskundige Von der Esch een waarschuwing genoemd. West-Duitsland heeft ook in Caïro laten doorschemeren, dat ingeval Egypte diplomatieke betrekkin gen met Oost-Duitsland zou aanknopen, de Westduitse ambassadeur uit Caïro zou worden teruggeroepen. In Westduitse handels- en industrie kringen zijn de meningen over deze stap van de bondsregering verdeeld. Aan de ene kant geeft men de bondsregering ge lijk, wanneer zij op haar standpunt blijft staan, maar aan de andere kant wordt het betreurd, dat veelbelovende economische mogelijkheden verloren gaan. Men streeft naar nauwe banden met de landen van het oosten om een groter afzetgebied voor de op volle toeren draaiende Westduitse produktie te kunnen vinden. Men zou Damascus ook graag in het uitbreidende luchtnet van de Lufthansa opnemen. Syrië heeft deze Westduitse luchtvaartonder neming tot het voorjaar van 1957 het recht verleend over het land te vliegen. Syrië heeft verleden jaar voor een waar de van 130 miljoen mark uit West-Duits land betrokken. BLOEMFONTEIN (Reuter). De be handeling van de zaak van de Zuidafri- kaanse wet op de senaat van 1955 door het hooggerechtshof te Bloemfontein is begon nen. De geldigheid van deze wet wordt be twist door de verenigde partij, de grootste appositie partij. De uitvoering van deze wet gaf de regering een meerderheid van twee derden in de senaat, waardoor een wet kon woi-den aangenomen waarbij de kleurlingen werden afgevoerd van de kie zerslijst waai-op ook de blanken voorko men. De vex-enigde partij verzoekt ongeldig ^erklax-ing van de wet op de senaat, sub sidiair ongeldig verklaring van de wet, waarbij de kleurlingen op een afzonderlijke kiezerslijst zijn geplaatst. studeren van de kex-nenergie gewijd en zich in deze wetenschap ingewerkt. Het was bekend dat Strauss, die tot de christelijk sociale unie, de Beierse groep van Ade nauers C.D.U. behoort, al geruime tijd de portefeuille van vex-dediging begeerde. Militaire kwesties en atoomenergie zijn in de tegenwoordige tijd nauw verweven. Opvallend is het dat de zestigjarige Blü cher vice-kanselier is gebleven en niet ver vangen is door de minister van Buitenland se Zaken, von Brentano. Adenauer, die tot zijn ergernis telkens weer horen moet dat hij voor een opvolger moet zorgen, heeft von Brentano ongetwijfeld nog niet als zijn officiële plaatsvervanger willen aanvaar den. Blücher is sedert Adenauer in 1949 aan 't bewind kwam, onafgebroken vice- kanselier geweest, hoewel hij tezamen met de drie andere bondsministers van de vrije volkspartij ontslag heeft gevraagd. Blücher deed zulks ook toen de vrije demo cratische partij zich splitste en de andere groep de regeringscoalitie verliet. Van de andere drie ministers van de vrije demo cratische volkspartij, die hun ontslag heb ben aangeboden, heeft Adenauer Neumayer en Hermann Schafer laten gaan. Preusker (woningbouw) is gebleven. Ook Waldemar Kraft (minister zonder portefeuille) is uit het kabinet verwijderd. Hij was een van de oprichters der vluchtelingenpartij, die naar de C.D.U. is overgegaan. Het minis terie van Justitie wordt door dr. von Mer- katz, van de conservatieve Duitse partij ovex-genomen, die zijn ministerie voor aan gelegenheden van de Bondsraad behoudt, dat niet veel tijd vergt. De minister voor Posterijen, ir. Balke, volgt Strauss op, maar hij zal voorlopig de leiding van het postministerie behouden. Het kabinet telt nu zestien in plaats van twintig leden. In Beieren, dat graag in Bonn meespreekt, heeft de hervorming grote voldoening gewekt, omdat vier Beier se C.S.U.-ministers sleutelposities in het kabinet innemen: prof. Erhard (Economi sche Zaken), Fx-itz Schaffer (Financiën), Strauss (Verdediging) en Balke (Atoom energie). BONN (United Press) In diplomatieke kringen te Bonn verluidt, dat West-Duits land zijn'NAVO-plan voor een leger van een half miljoen man (twaalf divisies) waarschijnlijk nooit zal kunnen verwezen lijken. In plaats daarvan zal Bonn streven naar een kleiner, gestroomlijnd leger van 300.000 man, uitgerust met de nieuwste tactische kernwapens. De kans dat de Bundeswehr die richting zal kiezen, is aanzienlijk groter gewoi-den door het ontslag van Blank, de minister van Defensie, die werd opgevolgd door Strauss, tot nu toe minister voor kenx- energie. Straus was het niet eens met Blanks massale opbouw van het nieuwe leger. Strauss, een deskundige op het ge bied van de kernenergie, geeft de voorkeur aan een beweeglijk, klein leger, dat is be wapend met tactische atoomwapens. Als Strauss zijn plannen uitvoert, dan zal dat voor het leger onder meer het volgen de betekenen. Ten eerste een strijdmacht van 300.000 man, voor het merendeel be roepsmilitairen, die voor lange tijd hebben getekend en vrijwilligers. Ten tweede: een vertraging van de recrutering met als ge volg dat de eerste oproep per 1 april 1957 niet zal doorgaan wegens gebrek aan goede instructeurs om het x-ecruten-leger op te vangen. Ten derde een vertraging in de aankopen van wapens en uitrusting vooral van tanks en vliegtuigen. De Bundeswehr zou slechts het materiaal aanschaffen dat zij onmiddellijk nodig heeft, om straks niet opgescheept te zijn met een veroudex'de uitrusting. Ten vierde: opvoering van de bewapening met tactische atoomwapens, waarbij de meeste aandacht zal worden be steed aan de uitrusting die de soldaat in een atoomoorlog nodig heeft. Luitenant-generaal Hans Speidel, staf chef van het Westduitse leger, is in gezel schap van generaal Hans Georg von Tem- pelhoff, chef van de Duitse NAVO-afvaar- diging, in Washington aangekomen voor de vergadering van het militaire comité van de NAVO. ADVERTENTIE De nieuwe BM shag van VAN NELLE ligt vooraan. In smaak, in geur, in kwaliteit De pure (lange Virginia tabak rolt gemakkelijk. U zult genieten van deze nieuwe VAN NELLE shag! Op de rijksweg LeeuwardenGroningen is dinsdagavond om kwart voor acht een personenauto in volle vaart tegen de achterzijde van een grote oplegger gereden en er gedeeltelijk onder geschoven. De chauffeur van de trekker met oplegger was enkele ogenblikken tevoren gestopt omdat hij gemerkt had dat de achterlichten van de oplegger niet brandden. Toen hij, samen met enige voorbijgangers, probeerde het wrak van de auto onder de oplegger vandaan te trekken, scheurde de benzinetank. De uitstromende benzine vatte vlam, waardoor het onmogelijk was de vier inzittenden van de auto te hulp te komen. Drie van hen kwamen in de vlammen om. De vierde werd, nadat de politie uit Bergum met een schuimblusser de vlammen had gedoofd, met brandwonden overdekt naar een ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht, waar lxij in de afgelopen nacht is overleden. De slachtoffers zijn de 23-jarige W. Brouwer, de 18-jarige J. Tabak, de 16- jarige J. Bosma en de 16-jarige W. Boers- ma, allen uit Hardegarijp. Zij waren op weg naar een bijeenkomst van een jonge lingsvereniging in Noord-Bex-gum. De trekker met oplegger van de fa. W. van Achteren uit Oude Pekela was, geladen met 20 ton papierrollen, onderweg van Wormerveer naar Oude Pekela. De chauf feur, de 63-jarige A. S., bemerkte even voorbij het kruispunt Quatre Bras in de richting Groningen, dat tengevolge van het doorslaan van een zekering de achterver lichting niet meer brandde. Hij stopte direct en zag op dit moment in de achter uitkijkspiegel een auto naderen. Teneinde de bestuurder daarvan te waarschuwen sprong hij uit de cabine en rende naar de achterzijde van de vrachtauto, maar het was reeds te laat. De personenauto botste in volle vaart tegen zijn wagen en schoot er gedeeltelijk onder. De vrachtautochauffeur en enige toege snelde voorbijgangers probeerden het wrak onder de vrachtwagen vandaan te trekken, maar doordat de benzinetank scheux-de, ontstond een laaiende vuurzee, waar men machteloos tegenover stond. Toen korte tijd later politie uit Bergum arriveerde, kon men met een schuimblusser een van de inzittenden voor een verbrandingsdood spax-en. De andere drie inzittenden waren bij de komst van de politie i-eeds overleden. Nadat het vuur, dat ook de rollen papier had aangetast, was geblust, konden de slachtoffers en de met brandwonden over dekte ovex-levende, nadat de auto onder de vrachtwagen was weggetrokken, uit de brokstukken gezaagd worden. De chauffeur van de vrachtauto was door het gebeurde geheel overstuur en is NICOSIA (Un. Press) Een zeventien jaar oude scholier is gistei-en te Nicosia door de Britten tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens het werpen van een bom naar een Engelse militaix-e jeep. Een onderwijzer en twee andere scholieren, die zelf bommen hadden vervaardigd, wer den alle drie tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De zuster van Michel Karaoi- lis die op 9 mei gehangen is wegens de moord op een politieman, is door de politie gearresteex-d. Zij heeft bekend de E.O.K.A. te hebben geholpen en vluchtelingen on derdak te hebben verleend. OPDRACHTEN VOOR COMPONISTEN De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft opdrachten verleend tot het componeren van een werk voor kla rinet of hobo en orkest aan Marinus Flothuis in Amsterdam, een werk voor gemengd koor, eventueel met enkele solisten en orkest aan J. Geraedts in Scheveningen, een of meer werken voor koor a capella aan Wouter Paap in Utrecht, een ballet aan J. Andriessen in Den Haag en een kort stuk voor beiaard aan J. van Dijk in Lekkerkerk. NEW YORK/AMMAN/PARIJS/JERU ZALEM (Reuter, A.F.P. en Un. Press) Dinsdagavond is bekend gemaakt dat de Veiligheidsraad vrijdag bijeen zal komen om de Jordaanse klacht over „agressieda den" van Israel in behandeling te nemen. De Jordaanse afgevaardigde Abdoel Moe- nim Rafai heeft na eèn onderhoud met se cretaris-generaal Hammarskjoeld gezegd, dat Jordanië toepassing van sancties tegen Israel zal eisen. Rafai zei nog, dat Jorda nië, dat geen lid van de raad is, geen re solutie kan indienen. Het zou derhalve een lid van de raad moeten verzoeken zulks uit zijn naam te doen. Volgens Rafai zou dit Perzië kunnen zijn. Perzië is de enige vertegenwoordiger van. de Aziatisch-Afrikaanse landen in de Veiligheidsraad. Jordanië kan alleen als belanghebbende voor de raad vex-schijnen. WENEN, (Reuter/AFP/UP) Het Hon gaarse vakverenigingsblad „Nepszava" schrijft, dat Matias Rakosi een maand of drie geleden werd gedwongen af te treden als eerste partijsecretaris en dat hij op het ogenblik niet in het land is. „Het zou on juist en een vernedering voor onze arbei ders zijn als wij niet openlijk meedeelden, dat Rakosi buiten het land is en dat noch de partij, noch de natie dat anders wenst", aldus het blad. Hij is gedwongen ontslag te nemen, niet om gezondheidsredenen, maar „wegens medeplichtigheid aan de misdadexx, waarvoor Mihaly Fax-kas en enkele offi cieren van de staatsveiligheidsdienst nu worden berecht. „Zijn staat van dienst mag geeix x-eden zijn fouten en schanddaden te vex-helen", aldus „Nepszava", waarvan de vooi-malige socialist Zoltan Horvath, die kort na de beëindiging van de Stalin-cultus uit de gevangenis wei-d ontslagen, hoofd redacteur is. De oud-premier zou met va kantie in de Sovjet-Unie zijn. Horvath PARIJS AFP./Reuter/UP.)Volgens het onafhankelijke Parijse blad „France- Soir" heeft de Chinese communistische lei der Mao Tse Toeng de Poolse communisten onlangs aangemoedigd, te volharden in hun pogingen om politieke onafhankelijkheid van Moskou te verwerven. Het blad zegt uit „onverdachte bron" te hebben verno men, dat Mao zijn mening kenbaar heeft gemaakt tijdens een lang gesprek, dat hij vorige maand te Peking voerde met de eer ste secretaris van de Poolse communisti sche pax-tij, Ochab, die het zevende partij congres in China bijwoonde. „France-Soir", die uitstekende bronnen in Oost-Europa heeft, schrijft dat in het geschil over de leiding van het wereld communisme of het één- dan wel veel hoofdig moet zijn niet alleen de Joego- slaven en Polen tegenover de Russische communistische pax-tij staat, maar ook de machtige communistische partij van China. Het uitgespi-oken standpunt van Mao Tse uit Peking naar Moskou van de eerste Rus sische vice-premier Anastas Mikojan, al dus „France-Soix-". Te Warschau is medegedeeld dat Vla- dyslav Gomoelka, de 51-jarige voormalige partijsecretaris, die in 1949 uit de partij werd gezet, waarna hij in 1951, op beschul diging van spionage, gevangen gezet, in Juli in ere werd hersteld, maandag heeft deel genomen aan een vergadering van het po litieke bureau der pax-tij. Het politieke bu reau is in feite de instantie die Polen be- stuux-t. Volgens het onafhankelijke partij- blad „Le Monde" zal Gomoelka binnenkort de plaats van Ochab innemen. De openbai-e aanklagers hebben dinsdag te Poznan strenge straffen geëist voor drie jongelieden, die beschuldigd zijn van het aanvallen van politiebureaus en plunderen van winkels tijdens de ongeregeldheden van 28 juni. Zij zouden wapens hebben willen bemachtigen. Voor vijf andere ver dachten, die van hetzelfde worden beschul- digd, eisten zij, gezien bepaalde verzach- Toeng veroorzaakte het plotselinge vertrek tende omstandigheden, passende straffen. drong er bij alle stalinistische leiders in Hongarije op aan, de conclusie te trekken en af te treden. V olksfronteis Het blad „Litteraire Gazet" eist reorga nisatie van het volksfront op de grondslag, die oud-premier Imre Nagy het in 1954 heeft gegeven, waardoor het alle sociale groepen omvat zoals arbeiders, boeren, in tellectuelen, handwerkslieden en kleine burgers. Het paxiijorgaan „Szabad Nep", aange haald door radio-Boedapest, acht het ge- vaai'lijk zonder nadenken de dogma's van het marxisme en leninisme te aanvaarden en de stellingen van Stalin klakkeloos over te nemen. De Sovjet-staat en het Sovjet- recht kunnen als voox-beeld dienen, maar dit betekent nog niet, dat er geen critiek op kan wox-den uitgeoefend. Het blad schrijft, dat elke Hongaar boven achttien jaar een paspoort moet kunnen krijgen. „Een vrije staat moet vrije burgers hebben en iedereen moet elk westelijk land kunnen bezoeken". Volgens een Joodse vluchte ling, die in Wenen aangekomen is, zijn alle Hongaarse Joden, die in het „Stalin-tijd- perk" als „Zionisten" gevangen waren ge nomen, vrijgelaten. De Hongaarse Zionisten kunnen wel moeilijk een werkvergunning krijgen. De autoriteiten geven vex-gunning voor emigratie naar Israël en „neutrale" landen. Een Joegoslavische parlementaire dele gatie zal eind oktober op uitnodiging van het Hongaarse parlement naar Hongarije gaan, voor het eerst sedert Tito's breuk met de Coininform in 1948. Dit bezoek zou een gevolg zijn van de besprekingen tussen president Tito en Erno Geroe, de Hongaarse partijsecretax-is. Omtrent het verloop van de besprekingen te Belgrado verkeert men in het onzekere. Volgens een woox-dvoerder van de Joegoslavische pax-tij woi-dt er goede voortgang gemaakt in kameraadschappe lijke sfeex-. De Italiaanse communistische delegatie, die onder leiding van plaats-vexwangend secretaris van de partij, Luigi Longo, van een studie-bezoek van tien dagen aan Bel grado in Rome is' teruggekeerd is tevreden over haar ontmoeting met Tito. Longo zei, dat hij onder de indruk was gekomen van „de brede kijk van Tito". Wij hebben nu een duidelijk beeld van de Joe goslavische socialistische realiteit. De twee partijen zijn overeengekomen vaak delega ties uit te wisselen, teneinde de banden nau wer aan te halen. Saoedi-Arabië en Jemen hebben aan de Veiligheidsraad een geschreven verklaring doen toekomen, waarin Engeland en Frankrijk ervan worden beschuldigd, de heerschappij te zoeken in het Midden- Oosten. Generaal Ali Abunuwar, commandant van het Jordaanse leger, heeft gezegd dat de te Amman gestationeerde straalvlieg tuigen van de Britse luchtmacht desge vraagd de Jordaanse troepen zullen steu nen bij een aanval van de kant van Is rael. Ook Iraakse strijdkrachten zijn in ge val van nood ter beschikking'van Jordanië. Zij zullen onder Jordaans bevel staan. Van Syrië, Saoedi-Arabië, Egypte en Irak heeft Jordanië wapens en uitrusting gekregen. „Zware" wapens en uitrusting zijn dins dag sedert middernacht uit Syrië Jordanië binnengekomen als „gift van het Syrische volk" voor het „volk van Jordanië". Dit heeft de Syrische ambassadeur, Foead Ka- damani, te Amman meegedeeld. Het Syri sche volk acht het een nationale plicht deze wapens te schenken ter verstei-king van de Jordaanse defensiepositie aan de grens met Israel, aldus de ambassadeur. Volgens berichten te Amman bevindt zich onder de Syrische wapens voor Jordanië een aantal Tsjechoslowaakse tanks, kanon nen, anti-tankwapens en mortieren. Syrië heeft onlangs een wapenovereenkomst met Tsjecho-Slowakije gesloten. Y.S. waarschuwen Israel De Amex-ikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft op zijn persconferentie verklaard dat Amerika elk slachtoffer van een agressie in Pales tina te hulp zal komen. Dulles wilde geen mening uitspreken over het eerder gemelde voornemen van 'Irak om troepen naar Jordanië te zenden teneinde de toestand in dat land te stabi liseren. Hij achtte de situatie uiterst moei lijk door de vele verdragen en overeen komsten. Amerika is niet van plan daax'in e<-1 beslissende rol te spelen, zo zei hij. Uit diplomatieke bron in Washington komt de mededeling dat de Verenigde Sta ten een beroep gedaan hebben op Israel om een zo groot mogelijke matiging en voorzichtigheid te betrachten tegenover Jordanië op dit kritieke moment van de Middenoostelijke aangelegenheden. Naar in welingelichte kringen te Parijs vernomen wordt zullen Frankrijk en En geland Jordanië verzoeken de voor zon dag vastgestelde verkiezingen voor onbe paalde tijd uit te stellen. Engeland zou na melijk bevreesd zijn, dat er een parlement zal komen dat overweldigend sterk sym pathiseert met het Egyptische standpunt in de Suezkwestie, Daarom steunt Enge land het plan om Iraakse troepen in Jor danië op te stel len, tegelijkertijd daarmede de be staande regering, die gebaseerd is op een niet sterk pro-Egyptisch par lement, een rug gesteun gevend. Frankrijk is ech ter de mening toe gedaan dat Enge land door deze handelingen te genover Israel komt te staan, en als gevolg daar van: tegenover Frankrijk. Om dit dilemma op te lossen zou een verzoek aan Jor danië om de ver kiezingen uit te stellen, de enige mogelijkheid be vatten. met een zenuwschok naar Hardegarijp overgebracht. Even voordat het ongeluk gebeurde kwam uit de richting Groningen een auto, waar van de bestuurder bij het passeren van de stilstaande onverlichte vrachtauto de grote lichten heeft ontstoken. Vei-moed wordt dat de bestuurder van de verongelukte auto daardoor is verblind en de stilstaande vrachtwagen niet heeft opgemerkt. Vandaag, 17 oktober, is de grote lan delijke actie van het Verbond voor Veilig Verkeer begonnen. De hoop van het verbond dat deze dag er een zou zijn zonder slachtoffers van het verkeer is helaas niet in vervulling gegaan. Reeds vóór het middaguur kwamen twee men sen bij verkeersongelukken om het leven. Op de Lichtenvoortseweg te Groenloo werd vanmorgen om half acht de 70-jarige weduwe Emaus bij het oversteken van de weg door een autobus aangereden. Zij was vrijwel onmiddellijk dood. Het ongeluk ge schiedde vlak voor haar woning. Zij stak plotseling de weg over, toen de bus reeds zo dichtbij was dat de chauffeur haar niet meer kon ontwijken. Het tweede dodelijke ongeluk gebeurde op de provinciale weg Vlagtwedde-Ter Apel. Omstreeks half tien wilde de 39- jarige landarbeider P. Groenewold uit Rijsdam gemeente Vlagtwedde, met een paard de weg oversteken. Hij werd aan gereden door een vrachtauto met aanhang wagen uit Nieuwe Schans en zo ernstig ge wond dat hij enkele ogenblikken later overleed. Een dergelijk ongeluk gebeurde heden even over twaalf uur in Nijverdal. Een zes jarig dochtertje van de familie Schuilen burg, dat uit school kwam, stak plotseling de weg over en kwam onder een bestel auto. Het kind was op slag dood. Gisteren, zes Gisteren kwamen bij verkeersongelukken zes mensen om het leven, waarvan vier bij de ernstige autobotsing nabij Quatre Bras in Friesland. Op de rijksweg AmersfoortApeldoorn i-eed de 69-jarige heer W. uit Hilversum bij Voorthuizen door onbekende oorzaak met zijn auto tegen een boom. Hij was op sJag dood. In Giesen wilde de 11-jarige Jantje Dek ker, die met haar zusje op de Gasselterweg wandelde, de rijweg oversteken. Zij liet een auto passeren, maar zag niet dat ook van de andere kant een auto naderde. Zij werd door deze wagen aangereden en zo ernstig gewond dat zij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is overleden. Bij de poging het meisje te ontwijken reed de automobilist, een vertegenwoordi ger uit Groningen, in een sloot. Hij kreeg geen letsel, maar zijn wagen liep schade op. Washington stelt de voorwaarden, onder andere aan Nederland WASHINGTON/LONDEN (Reuter) De Amerikaanse commissie voor atoom energie en de expoi-t-import bank der Amerikaanse regering hebben bekendge maakt, dat zij bereid zijn regeringen en particuliere maatschappijen in andere lan den technische en financiële hulp te ver lenen bij het bouwen van kernenergie centrales. Deze bijstand is uitsluitend be stemd voor de landen, die er in samen werking met de Verenigde Staten voor zorgen, dat de hulp voor vreedzame doel einden wordt gebruikt Een van de voor waarden is, dat alleen Amerikaans mate rieel en Amerikaanse technische diensten mogen worden gebruikt. Onder andere is reeds een overeenkomst voor samenwer king op het gebied van kernreactoren ge sloten met Nederland en Zwitserland. Volgens Sir John Cockci-oft, directeur van het centrum voor atoomonderzoek te Harwell, overtreffen de Britse vorderin gen bij het kernonderzoek, de meest opti mistische verwachtingen. Waarschijnlijk zal Groot-Brittannië aanzienlijk eerder dan de gestelde datum in 1975 in staat zijn in zijn kerncentrales jaarlijks een hoeveelheid energie op te wekken, die anders met veer tig miljoen ton steenkool zou moeten wox-den verkregen. In 1962 zal Groot-Brit- tannië kernreactoren met een opwekkings- vermogen van 1.200.000 kwu hebben. Groot-Brittanixië zal dan even ver zijn als de Verenigde Staten, aldus Sir John.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11