Eden en Selwyn Lloyd brachten een ijlbezoek aan Parijs Opnieuw bankbiljetten vermist uit Haarlemse drukkerij OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Spoedberaad over Suez en spanning in Palestina HET WEER: Harde wind Suprapto ontkent verklaring van mevrouw Bouman Verwijdering gewenst van een „onverantwoordelijk raadsman" Beroering over zaak-Schmidt Hoger beroep wordt gelukkig buiten publieke sfeer behandeld Nationale Vergadering critisch jegens Pineau Beloning van f 2000 Het beleid van oud-minister Bey en 71e JAARGANG No 85 WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 301e JAARGANG No 238 Stratocruiser van P.A.A. daalde in Stille Oceaan Toestel brakmaar alle 31 inzittenden zijn gered Rechts onbarmhartig Staking van 15.000 man bij BPM in Indonesië Het woord is aan Australische stem over kwestie Nieuw-Guinea De verwikkelingen rondom Soestdijk Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA (A.N.P.) De procureur- generaal, Suprapto, heeft met nadruk de verklaring van mevrouw Bouman ontkend,' dat zij met de president van het Indonesi sche hoge gerechtshof en met hem, Suprap to besprekingen zou hebben gevoerd. Op haar persconferentie in Den Haag zei mevrouw Bouman, dat Suprapto, de presi dent van het hoge gerechtshof, Wirjono, de openbare aanklager, Suwondo, en een grote groep van vooraanstaande Indone siërs erVan overtuigd waren, dat Schmidt onschuldig was. Suprapto verklaarde heden aan de cor respondent van het A.N.P. in Djakarta: „Ik heb mevrouw Bouman nooit ontmoet, laat staan besprekingen met haar gevoerd ge durende de tijd, dat zij optrad als ver dedigster van Schmidt en Jungschlager. Slechts éénmaal, vóórdat zij de verdediging van Schmidt op zich nam, is zij naar mijn kantoor gekomen om mij op de hoogte te ln Zuidlaren is dinsdag de jaarlijkse paardenmarkt gehouden, een evene ment dat altijd duizenden belangstel lenden uit de noordelijke provincies naar dit Drenthe plaatsje doet stromen. Er werden dit jaar 62 paarden aange voerd, die vrijwel alle van eigenaar verwisselden. SAN FRANCISCO (Reuter en U.P.) Een defecte „Stratocruiser" van de Pan American Airways met 31 mensen aan boord, heeft dinsdag als gevolg van motor storing een noodlanding gemaakt op de Stille Oceaan. Het toestel brak hierbij in tweeën. Alle inzittenden zijn gered en aan boord genomen van een weerschip, waar boven het toestel meer dan drie uur had rondgecirkeld voordat het een noodlanding maakte. Het vliegtuig was van Honoloeloe op weg naar San Francisco, de laatste etappe van een vlucht rondom de wereld die in New York begonnen was. Het ongeluk gebeurde op ongeveer 1650 kilometer van de kust en zowat halverwege tussen Hawaii en San Francisco. Het toestel raakte in moeilijkheden toen een motor uitviel en de propeller van een andere motor niet meer normaal functio neerde. Volgens de door de P.A.A. verstrekte passagierslijst bevond zich aan boord van hei toestel de heer H. Braat uit de Krom- melaan te Rotterdam. Er is niemand ge wond. Het weerschip „Pont Chartrain" had een hoeveelheid schuim, waarschijnlijk afkom stig van zijn brandblusinstallatie, op de golven gelegd en zo een betrekkelijk rus tige landingsbaan gereedgemaakt voor het toestel. Toen de Clipper op het water kwam spoot een grote wolk. water omhoog, en kort na de landing, waarbij de neus werd afgebroken, sloeg het toestel een kwartslag om. Bij de passagiers waren acht vrouwen en drie kinderen. De gezagvoerder heeft zijn toestel eerst zoveel benzine laten ver bruiken dat het zo licht mogelijk wérd. Hij kon de benzine niét door de speciale nood- leidingen laten wegstromen, omdat het ge vaar dan zou ontstaan dat het vliegtuig bij zijn noodlanding in een benzinevlek terecht kwam, hetgeen brand en de dood van vele inzittenden tot gevolg had kunnen hebben. Van onze correspondent in Parijs) Het heeft er alle schijn van, dat gisteren in Parijs de zoveelste fase in de Suez- tragedie is ingeluid. Terwijl de Nationale Vergadering haar debatten over deze kwestie voerde, kwamen onverwacht de Britse premier, Sir Anthony Eden en zijn minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd op verzoek van hun Franse ambtgenoten naar Parijs, waar tot diep in de nacht over het kanaalprobleem werd overlegd. Vanmorgen zijn de Britse staatslieden in Londen teruggekeerd en uit een kort communiqué kan blijken, dat de Franse en Britse ministers zich voornamelijk hebben bezig gehouden met de oprichting van de gebruikers vereniging voor het Suezkanaal, waaraan na de uitspraak van de Veiligheids raad in Parijs nog meer gewicht wordt gehecht. Een vroeger denkbeeld zou daarbij zijn opgerakeld. Er moet weer gesproken zijn van een internationaal konvooi, waarin ook een Israëlisch schip zou worden opgenomen en dat bestemd zou zijn om de bedoelingen van Nasser op de proef te stellen. Indien de Egyptische dictator de doortocht van een of meer boten zou weigeren, zouden Londen en Parijs de kwestie van militaire maatre gelen opnieuw aan de orde kunnen stellen. Van officiële Britse zijde is het bericht evenwel stellig ontkend. Pineau heeft gisteren aan een lunch ook met zijn Russische collega Sjepilov gespro ken, die na een tweedaags verblijf in Parijs vanmorgen zijn reis naar Moskou heeft vervolgd via Berlijn. De voornaamste politieke adviseur van president Nasser, luitenant-kolonel Ali Sa- bri, heeft te Caïro gezegd, dat de bespre kingen tussen Egypte, Frankrijk en Groot- Brittannië over het Suezkanaal zullen wor den voortgezet. Sabri, die uit New York terugkeerde, voegde eraan toe: „Geen on derhandelingen in de eigenlijke zin van het woord, maar nadere oriënterende be sprekingen", die binnen een week of tien dagen zouden kunnen beginnen, misschien te Genéve. ccocoocoaxxxxxx>oorxxxxyico3oocxxxxxracoccoooc«xx>cccoco VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking gevolgd door regen. Tijdelijk afnemende, later weer tot matig'of krachtig en langs de kust mogelijk tot hard toenemende wind tussen west en zuid. Lagere tempera turen. 18 oktober Zon op 7.12 uur, onder 17.42 uur. Maan op 16.51 uur, onder 5.45 uur. Maanstanden 19 oktober 18.24 uur: volle maan 26 oktober, 19.02 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmulden Woensdag 17 oktober Hoog water: 2.08 en 14.27 uur. Laag water: 10.01 en 22.14 uur. Donderdag 18 oktober Hoog water: 2.40 en 14.58 uur. Laag water: 10.38 en 22.52 uur. TIJDELIJK REGEN kern van ongeveer 970 millibaar het zee gebied tusen Schotland en IJsland. De tro- Britse eilanden en de Noordzee uit en nam ook bij ons de wind toe. De vochtige lucht, die boven Frankrijk aanwezig was, kwam daardoor in beweging en stroomde later met veel bewolking ook ons land binnen. Het koufront van de depressie trok woensdagmorgen over Engeland naar de Ypenburg Noordzee en zal in de avond de Noordzee- Vlissingen kust bereiken en daarna met enige regen een groot deel van het land passeren. De wind draait naar westelijke richtingen' waarna aanzienlijk koudere oceaanlucht zal binnenstromen, waarin naast opklarin gen ook enkele verspreide buien voorko men. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) 60 i c a S .2 QV f Weerstoestand buitenland ■O 3 c f- v C. 41 re to SSM S£ - z.S Stockholm mist zzo 8 %0 Oslo nevel ozo 8 0 Kopenhagen half bew. z 12 0 Aberdeen regen z 14 6 Londen motregen zzw 17 0,7 Amsterdam motregen zzw 17 0,1 Luxemburg mist z 15 0 Parijs zwaar bew. zzw 20 0 Bordeaux mist windst. 20 0,2 Grenoble nevel windst. 19 0,3 Nice half bew. nw 19 5 Berlijn nevel zo 15 0 Frankfort mist windst. 15 0 München licht bew. zzo 12 0 Zürich mist wnw Genève mist nw 13 0,2 Locarno geheel bew ozo 18 0 Wenen nevel w 14 0 Innsbruck mist windst. 16 0 Rome nevel ono 21 0 Mailorca zwaar bew. windst. 21 0 Weerstoestand binnenland (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, dè neerslag van de laatste 24 uur.) DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Den Helder zwaar bew. zzw 14 0,1 Ypenburg motregen zzw 14 0,5 Vlissingen geheel bew. zzw 14 0,3 Eelde geheel bew. z 12 0 De Bilt geheel bew. z 14 0,1 Twente half bew. z 12 0 Eindhoven zwaar bew. zzw 13 0 Vlv. Z.-Limb. licht bew. z 14 0 Behalve het Suez-probleem is tijdens het Frans-Britse beraad ook over de si tuatie in andere delen van het Midden- Oosten gesproken, inzonderheid over de gespannen verhouding tussen Israel en Jor danië. De Franse Nationale Vergadering heeft tegelijkertijd haar parlementaire seizoen geopend met een serie debatten, die achter eenvolgens aan de Suez-kwestie, Algerije, Saarland, en de sociale en economische po litiek worden gewijd en die volgende week wel met een nieuwe vertrouwenskwestie besloten zullen worden. De regering en Pineau, de minister van Buitenlandse Za ken in het bijzonder hebben gisteren van verschillende kanten harde noten te kra ken gekregen over de politiek, die zij in de Suez-kwestie gevolgd hebben. De onbarm- hartigste woorden kwamen uit de rechtse hoek. Van ie vroegere conservatieve minis ter-president Paul Reynaud kreeg Pineau te horen, dat hij zich onvoldoende op de hoogte had gesteld omtrent de ware bedoe lingen van Washington, en over de prakti sche mogelijkheden van Londen, waardoor Frankrijk voor de wereld in zijn onmacht te kijk wordt gezet. Een ander rechts Ka merlid, Legendre, trok nog wat vinniger van leer én verzocht Pineau zich voortaan aan het schrijven van kinderboeken te houden. Zijn succes daarmee is groter, zo moest de minister vernemen, dan dat van zijn ondernemingen op diplomatiek terrein. Het wederwoord van Pineau was niet bijzonder overtuigend. De minister gaf toe, dat hij zich ook niet helemaal bevredigd voelde. Maar, zo verklaarde hij, men moet niet vergeten, dat Egypte ook een veer heeft moeten laten. Bovendien is het .laatste woord over het Suezkanaal nog niet ge zegd, zo zei hij. De Kamer toonde zich uiterst gereser veerd en politieke kringen waren geneigd het plotselinge bezoek van Eden en Lloyd vooral in het parlementaire licht van even tuele nieuwe Frans-Britse initiatieven in de Suez-kwestie te beschouwen. Het lijkt er op, dat Eden en Lloyd zich naar Parijs hebben gespoed om de gecompromitteerde positie van Pineau in de Nationale Verga dering te helpen versterken. Voor zijn ver trek uit Parijs zei Eden: „Wij hebben zeer volledige en nuttige gesprekken gehad met nauwe overeenstemming. In het communi qué verklaren de staatslieden, dat de voor stellen van de achttien landen voor inter nationaal beheer van het Suezkanaal de grondslag moeten vormen voor een regeling van de kanaalkwestie, tenzij de Egyptische regering met voorstellen komt die aan de zelfde eisen voldoen. Zij zijn bereid derge lijke Egyptische voorstellen te bespreken. Pineau zei in de Nationale Vergadering dat er was voorgesteld een Amerikaanse maatschappij de functionering van het Suezkanaal te laten overnemen. „De Ame rikaanse regering heeft deze gedachte niet aanvaard. Ik geloof dat ik namens de Franse regering en de Nationale Vergade ring kan zeggen, dat als het er om gaat een Frans-Britse en internationale maatschap pij door een Amerikaanse te vervangen, dit denkbeeld door de Franse openbare mening zeer ongunstig zou worden ontvan gen en zij de goede verhouding tussen Frankrijk en de Verenigde Staten ernstig zou verstoren." DJAKARTA (United Press) Onge veer 15.000 werknemers van de B.P.M. in Indonesië hebben het werk neergelegd als protest tegen een besluit der regering in zake vakanties. Men is ontevreden over de beslissing van een bemiddelingscommissie der regering, die vakanties heeft vastge steld die volgens de arbeiders „onvoordelig en onaanvaardbaar" zijn. De stakers zijn lid van de vakverenigingen Persatuan Buru Minjak en Serikat Buru Min jak. Er zijn geen incidenten voorgevallen, al was de situatie volgens een woordvoerder der B.P.M. „ernstig", vooral op Sumatra Men verwacht, dat de staking wel tot donderdag zal duren. De B.P.M. beschouwt de staking als „illegaal". Uit het bedrijf van de Grafische In richting Joh. Enschedé en Zonen ~.v. te Haarlem, :waar de bankbiljetten gedrukt worden, worden voor de tweede keer bin nen enkele weken bankbiljetten vermist. Dit werd maandagmiddag omstreeks twaalf uur ontdekt. Vermist worden twee vel len bankbiljetten, ieder van vierentwintig stuks. Een biljet heeft een waande van f 20. De totale waarde is achtenveertig maal f 20 is f 960. De vermiste bankbiljet ten hebben een paarse kleur en dragen de beeltenis van Boerhaave. vOp het eerste vel komt vierentwintig keer het nummer 060998 voor en op het andere vierentwin tig keer het nummer 060999. De nummers van de biljetten op het eer ste vel zijn: 1 A.N. 060998 2 A.N. 060998 3 A.N. 060998 4 A.N. 060998 5 A.N. 060998 1 A.N. 060998 1 A.P. 060998 2 AP. 060998 3 A.P. 060998 4 AP. 060998 5 AP. 060998 6 A.P. 060998 1 A.O. 060998 2 A.O. 060998 3 A.O. 060998 4 A.O. 060998 5 A.O. 060998 6 A.O. 060998 1 A.Q. 060998 2 A.Q. 060998 3 A.Q. 060998 4 A.Q. 060998 5 A.Q. 060998 6 A.Q. 060998 Op het tweede vel staan de volgende num mers vermeld: 1 A.N. 060999 1 A.O. 060999 2 A.N. 060999 2 A.O. 060999 3 A.N. 060999 3 A.O. 060999 4 A.N. 060999 4 A.O. J60999 5 A.N. 060999 5 A.O. 060999 6 A.N. 060999 6 A.O. 060999 1 A.P. 060999 1 A.Q. 060999 2 A.P. 060999 2 A.Q. 060999 3 A.P. 060999 3 A.Q. 060999 4 A.P. 060999 4 A.Q. 060999 5 A.P. 060999 5 A.Q. 060999 6 AJ?. 060999 6 A.Q. 060999 De Haarlemse .politie verzoekt hen, die een of meer van deze bankbiljetten bij aan bieding herkennen, onmiddellijk zodanige aanwijzingen aan de politie ter plaatse te verschaffen, die kunnen leiden tot opspo ring en aanhouding van de dader(s) en tot opsporing van het vermiste. Aan hem of haar zal een beloning van f 2000 worden uitgekeerd. Het (de) ingeleverde biljet(ten) zal(zul- len) worden vergoed. Sedert dinsdag 25 september worden veertig vellen bankbiljetten van f 25 vermist. stellen van het vertrek van haar man uit het land." In Nederlandse kringen te Djakarta leeft de hoop, dat de kansen voor Schmidt wel licht beter zullen staan, wanneer hij in be roep gaat bij een hogere rechtbank, waar de zittingen gehouden zullen worden uit de buurt van het publiek. Nederlandse krin gen zeiden dat het een lange tijd kan duren, misschien wel een jaar, vóór een hogere rechtbank uitspraak doet. „Maar de dingen staan altijd beter in Indonesië, wanneer het publiek er niet bij is", verklaarde men. Perscommentaren Het blad van de Masjumi, „Abadi", be treurt heden in een hoofdartikel de demon straties en de „Dood aan Schmidt"-cam- pagne, die gehouden zijn, toen het proces tegen Schmidt nog aan de gang was. „Wij willen niet beweren, dat de rechter door de demonstraties en de eisen tot doodstraf is beïnvloed, toen hij het vonnis heeft uit gesproken, maar het is begrijpelijk, dat er mensen zijn, die deze mening wèl zijn toe gedaan. Wij zouden liever hebben gezien dat het landgerecht tot deze uitspraak was gekomen, zonder demonstraties voor het gerechtsgebouw. Dan zouden wij hebben kunnen tonen, dat wij het volste vertrou wen hebben in de rechtspraak en in de op rechtheid van het landgerecht." André Gide: Ik bén nooit, ik word. CANBERRA De Australische rege ring betreurt het, dat de Afrikaans-Azia tische landen opnieuw hebben besloten het geschil tussen Indonesië en Nederland over Westelijk Nieuw Guinea voor de UNO te brengen, zo heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, dinsdag in het parlement verklaard. «occcoccoccor.ccoccccc< ADVERTENTIE BARTELJQRISSTR; HAARLEM TEL 13439 FERD. B0L5TR. 48 A'DAM TEL 717162 Heren Gabardine Jassen ƒ98.50 's-GRAVENHAGE (ANP) In De Telegraaf van 16 oktober 1956 staat een artikel, waarin ernstige critiek wordt geuit op het beleid van de vorige minis ter van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen met betrekking tot een met de hoofdredacteuren der Nederlandse bla den op 8 juni 1956 gehouden vertrou welijke bespreking. Naar aanleiding hiervan deelt de Rijksvoorlichtingsdienst mede. dat be doelde conferentie door minister Beyen is gehouden in overleg met de minister president, teneinde de hoofdredacteuren der Nederlandse pers voor te bereiden op te verwachten publikaties in de bui tenlandse pers. Het toenmalige kabinet heeft zich met Ideze zaak bezig gehouden naar aanlei ding van mededelingen als thans in De Telegraaf zijn opgenomen en heeft daar tegenover als zijn vaste overtuiging ge steld. dat minister Beyen, evenals het gehele kabinet, alles heeft gedaan om Hare Majesteit de Koningin tegen on rechtvaardige aanvallen te beschermen, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. itÓOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOÓCCOOOCOOCXSOOCOOCOCOOOOOOOOCOOÓ (Van onze parlementaire redacteur) In de in juni j.l. door mij geschreven artikelen over „Koning en Ministers" ves tigde ik o.m. de aandacht op een tweetal voor de onderlinge verhoudingen tussen die twee bestanddelen van „de Kroon" van groot belang zijnde regels. Regels van bijzondere waarde met het oog op de juiste gang van zaken in een staatsbestel als, onder anderen, dat van Nederland. Op 22 juni j.l. merkte ik op, dat een van die regels wil, dat aan de constitutionele Koning drie rechten toekomen. Te weten- 1) het recht door de ministers te worden ingelicht; 2) het recht hen aan te sporen, door hun eventueel bepaalde voorstellen te doen of wijzigingen in hun voorstellen (plannen) aan te raden; 3) het recht de ministers te waarschuwen tegen een in de ogen van het staatshoofd door hen te voe ren onjuist beleid. Tot de andere regels, die steeds nauw gezette aandacht alsook naleving verdie nen, aldus stipte ik op 26 juni aan, behoort dat, indien ooit het gevaar mocht ontstaan dat „onverantwoordelijke particulieren", dus personen, die niet de wel op de mi nisters rustende verantwoordelijkheid heb ben, zich tussen deze en het staatshoofd zouden inschuiven, de ministers daar een stokje voor steken. Dit vereist immers het staatsbelang. In dat verband bracht ik nog in herinnering, hoe niemand minder dan de grote staatsrechtdeskundige prof. mr. J. T. Buys al zeventig jaar geleden schreef: wanneer zich aan het hof een in vloed mocht doen gelden, welke naar de mening van het ministerie tot schade strekt van het land. dan zal met of zonder art 25 (destijds 30) van de Grondwet het artikel, dat inhoudt, dat de Koning zijn huis naar eigen goedvinden inricht nie mand het zeker inconstitutioneel achten, wanneer de ministers de verwijdering van die invloed tot voorwaarde maken, welke zij aan de voortzetting van hun bestuur menen te moeten verbinden. Het recht om deze of dergelijke voorwaarde te stellen kan geen grondwetsartikel opheffen". In datzelfde artikel van 26 juni j.l. vermeldde ik ook nog hoe de minister-president dr. Drees in een op verzoek van het bestuur der buitenlandse persvereniging belegde persconferentie, naar aanleiding van hem bij die gelegenheid door aanwezige Engelse journalisten gestelde vragen, ten aanzien van het zoëven aangeroerde punt een, voor publicatie bestemde mening had ken baar gemaakt, die neerkwam op onder schrijving, ook met het oog op de praktijk, van de hier weergegeven theorie van Buys Er bestaat alle aanleiding hierop thans nog eens in het bijzonder de aandacht te vestigen, nu zonneklaar gebleken is, dat er zich zulk een ongewenste invloed van een „onverantwoordelijke raadgéver" in de om geving van het hof bevindt. Ter staving van deze stelling is het afdoende, te wij zen op het van de hand van mr. dr. Van Maasdijk, kamerheer in buitengewone dienst van de Koningin, in De Telegraaf van dinsdagochtend verschenen artikel Daarin toch tracht genoemde functionaris, nu openlijk in de pers, te stoken tussen het staatshoofd en de destijds verantwoor delijke minister van Buitenlandse Zaken. Zulks wegens hetgeen deze op een, op 8 juni j.l. gehouden, vertrouwelijke be spreking met een aantal Nederlandse hoofdredacteuren gezegd zou hebben. De heer Van Maasdijk, president-commissaris van de onderneming die De Telegraaf uit geeft, was bij die bespreking niet aan wezig, wel echter de hoofdredacteur van genoemd blad. Er is weinig fantasie voor nodig om aan te nemen, dat de schrijver van het artikel zijn „wetenschap" heeft ontleend aan vermelde hoofdredacteur. Inmiddels heeft reeds een van de bij die bespreking ook aanwezige hoofdredacteu ren, met name de hoofdredacteur van Het Parool, dinsdagavond in zijn blad onthuld, niet slechts dat .iet voor ingewijden geen nieuws was dat de hoofdredacteur van De Telegraaf het een en ander uit de ver trouwelijke bespreking „spoorslags" aan mr. Van Maasdijk had overgebriefd, maar ook dat laatstgenoemde van wat mr. Beyen destijds heeft meegedeeld „een giftige mis tekening" ten beste heeft gegeven! Nu wordt in parlementaire en politieke kringen in Den Haag reeds sinds half juni als vaststaand aangenomen, dat de presi dent-commissaris van de onderneming die De Telegraaf uitgeeft, het oirbaar heeft geacht zeer kort nadat hij zijn merkwaar dige „wetenschap" had opgedaan, eenzelf de „giftige mis-tekening" als kamerheer in buitengewone dienst tot het staatshoofd te doen doordringen. Tot een blijvende, onaanvaardbare, inconstitutionele situatie heeft dit gelukkig niet geleid en het op genoemde manier verkeerd ingelichte staatshoofd is er tenslotte niet toe over gegaan geen contact mser te willen onder houden met de minister van Buitenlandse Zaken, die mr. Van Maasdijk met zijn „giftige mis-tekening" zwart had willen maken. Iets dergelijks ware trouwens staatsrechtelijk onduldbaar geweest. De bespreking in kwestie met de hoofdredac teuren was immers door minister Beyen gevoerd op verzoek van en in overleg met de minister-president en tijdens die be spreking had hij louter en alleen gehan deld overeenkomstig de aan zijn ambt en aan zijn verantwoordelijkheid als minister op hem rustende verplichtingen. Welaan, evenzeer als er voor het con stitutionele staatshoofd rechten en plichten bestaan, geldt dit voor de verantwoorde lijke raadslieden van de Kroondrager of -draagster. Zo hebben zij b.v. de plicht om, indien het staatshoofd, zonder dat hiervoor enige redelijke grond bestaat, een minister niet verder zou willen ontvangen, daartegen op te komen. Men kan er dan ook van op aan, dat in net onderhavige geval de ministerraad, voor zover dat no dig geweest mocht zijn, bevorderd heeft dat indertijd misleidende, op een „giftige mis-tekening" berust hebbende influiste ringen van de kamerheer in buitengewone dienst mr. Van Maasdijk, uiteindelijk geen, uit een constitutioneel oogpunt onaan vaardbare, gevolgen met zich mee hebben gebracht. Nu intussen aan de dag is ge treden wat voor vlees men in de kuip heeft met die kamerheer in buitengewone dienst, valt er voor de tegenwoordige ver antwoordelijke bewindslieden te zijnen op zichte slechts één ding te doen. Zij zullen onverwijld hebben te bevorderen, dat het ten spoedigste tot verwijdering van deze „onverantwoordelijke raadsman" uit de sfeer van het staatshoofd kome. Iemand, die zich schuldig maakt aan een publicatie als door hem gedaan en van een aard gelijk deze thans in het Parool aan de kaak is gesteld, kan alleen maar onheil veroorzaken. Dit doordat hij, met het zich schuiven tussen de twee in feite ondeelbare elementen, die te samen de Kroon uitmaken, dus tussen Koningin en ministers, voor de goede en gezonde gang van zaken in ons staatsbestel hoogst on gewenste verwikkelingen vermag te schep pen. Indien er nog één bewijs nodig was om te kunnen uitmaken, dat mr. Van Maasdijk als kamerheer in buitengewone dienst volkomen misplaatst is, dan heeft hij dit nu zelf geleverd met zijn artikel in De Telegraaf van dinsdag.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1