Zandvoorts begroting vertoont tekort van achtduizend gulden PETROLE HAHN B. en W. zullen tering naar de nering zetten Lezing over „Gemeenschap der eenzamen" voor humanisten Kort en bondig J. van Sluisdam 40 jaar aannemer K.V.P. Hillegom koos nieuwe voorzitter Bijeenkomst B.B. kring Zuid-Holland I LISSE Gerestaureerd verenigings gebouw „De Engel" geopend Accordeonvereniging „Zandvoort" concerteert Expositie werk van fotografen Lezing over Italië Theorie en Praktijk Ir. Mesu sprak over Deltaplan HAARLEMMERMEER Kruispunt bij Vijfhuizen tijdelijk afgesloten ZIJN Lezing over „De muziek van het leven" Tentoonstellingen „De Indiaan" Actie voor Schmidt door Jungschlagerfonds Pseudo-jurist stond terecht wegens oplichting Examens WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT li 99 DE GEMEENTEBEGROTING VAN ZANDVOORT voor 1957, die Burgemeester en Wethouders een dezer dagen aan de raadsleden hebben toegezonden, vertoont een tekort van tachtigduizend gulden. Dit wordt formeel gedekt door het ramen van een extra bijdrage in de kosten van de gemeentepolitie waarover echter nog geen zekerheid bestaat en voor het overige door te beschikken over een gedeelte van ,le reserve, gevormd uit batige saldi van vorige jaren, pat de begroting een gunstiger beeld vertoont dan die voor 1956, welke laatste uiterst primitief" wordt genoemd, ligt naar de mening van B. en XV. aan het feit, dat de stijging van de uitgaven kon worden opgevangen door een hogere raming van (le inkomsten, welke uit de rijksbelastingen voortvloeien en aan de gemeente ten goede komen. Thans bestaat geen moglijkheid meer, om de inkomsten op te voeren; zij hebben thans een grens bereikt en elke reserve bij de inkomsten ontbreekt. Bij het samenstellen van de concept-be „roting hebben Burgemeester en Wethou ders rekening gehouden met een verhoging van de gasprijs met twee cent per kubieke meter, veroorzaakt door een sterke stij ging van de kolenprs. In een afzonderlijk raadsvoorstel zal hierop nader worden in- jegaan. Tevens is rekening gehouden met een aantal inwoners van 13.400 per 1 janu ari 1957, welk aantal een grote rol speelt bij de uitkeringen uit het gemeentefonds. In de begroting is een verhoging van da salarissen der gemeente-ambtenaren met zes percent per 1 januari opgénomen. De begroting van de gewone dienst sluit opeen bedrag van f 5930.509. 10 en die van de kapitaaldienst met een bedrag aan in komsten van f 12.761.742.43 en aan uitga ven van f 16.371.428.96. Hoewel, zo stellen B. en W. de regel „de tering naar de nering zetten" in zijn volle betekenis voor het gemeentelijk beleid zal gelden, dient het gemeentebstuur zijn volle aandacht te bsteden aan de voortzetting van de ter hand genomen taken, alsmede aan het aanpakken van nieuwe taken. Het gemeentebestuur noemt de begroting „zo sober mogelijk" en de lezer kan deze kwali ficatie ten volle beamen. Wat btreft deze taken gaan de ge dachten van het college uit naar de stichting van een verenigingsgebouw, de aanleg van een rioolzuiverings-in- stallatie en de bouw van schoollokalen, waaruit fiananciële offers voortvloeien, waarvoor de dekkingsmiddelen in de begroting niet aanwezig zijn. Het ge meentebestuur zal er goed aan doen, deze kwestie onder aandacht van de regering te brengen en een verdere verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds te verzoeken. Naar de mening van B. en W. zullen in de nieuwe financiële regeling met het rijk de thans geldende normen voor de uitkeringen moet enworden gecorri geerd. In de toelichting op de diverse posteD wordt met betrekking tot de verdere uit keringen uit het gemeentefonds opgemerkt, dat hierover nog niets definitiefs kan wor den meegedeeld. Het aangaan van geld leningen baart zorgen. De geldmarkt ver toont momenteel een grote krapte. Het levert grote moeilijkheden op, om tégen de door de regering vastgestelde rentegamma geldleningen op lange termijn aan te gaan Voor kleinere gemeenten is dit zelfs on mogelijk. Uitbreiding schoollokalen Door de gestadige toeneming van het aantal leerlingen zal het noodzakelijk zijn, het aantal schoollokalen uit te breiden. B. en W. waren aanvankelijk van mening, dat door het bijbouwen van twee lokalen bij de Hannie Scliaftschool In de behoefte voor het zuidelijk deel van de gemeente kon worden voorzien. De snelle ten uitvoer legging van liet uitbreidingsplan „zuid" heeft het college echter tot het inzicht ge bracht, dat het stichten van een nieuwe zes- klassige school de voorkeur verdient. Nieuwe gymnastieklokalen zullen moeten worden gesticht hij de Hannie Schaft- cn Karei Doormanschool. Door uitbreiding van „plan noord" zal ook de Albert Fles- manschool te klein blijken, reden waarom li. en W. Ie minister hebben verzocht, de louw van nieuwe nieuwe lokalen aan deze tchool op de urgentielijst te plaatsen. Het bestuur van de Mariaschool heeft zich tot de raad gewend orri medewerking voor de bouw van een tweede lagere r.k. school en het bestuur van de christelijke Julianaschool wil een nieuwe kleuterschool bouwen. De nieuwe u.l.o. school, die binnen kort zal worden geopend, blijkt nu reeds te klein om alle leerlingen van de huidige u.l.o. school te kunnen opnemen. In het nieuwe begrotingsjaar zal de raad dan ook een voorstel bereiken, om vier lokalen aan de school te bouwen. Wat betreft het kleu teronderwijs zijn de tekorten in de begro ting aanzienlijk gedaald, doodat dit onder wijs een voorwerp van rijkszorg werd. De spraak!erares zal volgend jaar wederom een volledige dagtaak hebben In juni wa- en nog 33 kinderen in behandeling en ston den achttien op de wachtlijst. Als gevolg van de dit jaar doorgevoerde reorganisatie is het verlies op de begroting Dinsdag 23 oktober zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer J. van Sluisdam zich in Zandvoort vestigde als aannemer, waarmede hij de grondslag legde voor het bouwbedrijf van de firma J. van Sluisdam e" Zn., een bedrijf, dat sindsdien in bouw- kringen grote bekendheid verwierf. Talrijk zijn de gebouwen, die dit bedrijf in Zandvoort deed verrijzen, want steeds legde men voor de plaats van inwoning de grootste interesse aan de dag, zó zelfs, dat meestal voor werk buiten deze gemeente geen tijd meer beschikbaar was. De groot ste activiteit ontplooide men ongetwijfeld in de directe na-oorlogse jaren, toen men bet als de eerste taak zag, het verwoeste en half afgebroken Zandvoort weer op te bouwen Daarbij deed de heer J. van Sluis dam, bijgestaan door zijn zoons en schoon zoon zich kennen als de man. die voor geen moeilijkheden uit de weg ging. Ondanks enorme moeilijkheden in de eerste jaren na be oorlog werd het grootste deel van de villabouw in Zandvoort-Zuid. zowel langs Boulevard als Brederodestraat door dit bedrijf gebouwd en deels ontworpen in ppdracht van particulieren. Ook thans nog t' men voor een belangrijk deel betrokken bij wederopbouw cn uitbreiding van Zand voort. Op dinsdag 23 oktober wordt van 35 Uur in restaurant „Zomerlust" een receptie gehouden. iran het badbedrijf (over 1955 ruim f 33.000) aanzienlijk gedaald. Voor 1957 wordt het verlies geraamd op f 761. Opmerkelijk is. dat het aantal baden geleidelijk blijft dalen Het waterverbruik bedroeg in 1955 495.000 kubieke meter. De winst was f 13.445. Voor 1957 wordt het gebruik ge schat op 587.500 kubieke meter met een netto winst van f 21.900. De winst daalt echter relatief sterk. In 1938 bedroeg deze nog f 2.86 en in 1955 nauwelijkf 1.per inwoner. De opbrengst van de kampeergelden, op gebracht door het trekkerskamp „De bran ding" steeg dit jaar met f 2000 tot f 14.900. De opbrengst van deze gelden wordt daar om voor 1957 aanzienlijk hoger geraamd, namelijk op f 15.000, terwijl de exploi tatiekosten op ruim vijfduizend gulden worden begroot. De bouw van vele nieuwe woningen In Zandvoort is voor B. en W. aanleiding de opbrengst van straat-, grond- en personele belasting iets hoger te ramen dan voor 1956. De opbrengst der vermakelijkheids belasting bedoeg in 1955 f 106.500, waarin begrepen een bedrag van f 33.878 als be lasting van de „Grand prix" voor renwa- gens. Dit jaar werd de „Grand prix" ech ter niet gehouden, waardoor de opbrengst wordt een opbrengst van honderdduizend gulden geraamd. Tenslotte delen B. en W. mede, dat de raad nog een voorstel zal be reiken voor het verlenen van subsidies. In de ledenvergadering van de afdeling Hillegom der Katholieke_Volkspartij, dins dagavond in hotel Sistermans gehouden, is de heer H. A. v. d. List, tot dan toe secre taris van de afdeling, gekozen tot voorzit ter. De heèr Th. de Boer had te kennen gegeven het voorzitterschap niet meer te willen waarnemen. Thans zal het bestuur een nieuwe secretaris moeten aanwijzen. In zijn openingswoord gaf de voorzitter de heer Th. de Boer een uiteenzetting over de verkiezingsuitslag, Ret aantal op de KVP uitgebrachte stemmen noemde hij groot, doch het aantal leden is betrekkelijk klein. Het jaar 1957 leent zich bij uitstek voor opvoering van het ledental, omdat dit geen verkiezingsjaar is. Vooral de jongeren zal politiek besef moeten worden bijge bracht. Voor de bestuursverkiezing stelden mejuffrouw T. Fangmann en de heer W. van Dongen zich niet herkiesbaar. Behalve de heer Verschoor werden de andere be stuursleden herkozen. Mejuffrouw M. Jonkman en de heren P. van Horick en J. van Lierop zullen hun intrede in het be stuur doen. Als kandidaten voor de Kamercentrale en de Statenkring werden aangewezen de heren W. F. van Dam en C. Beyersbergen. De jaarlijkse contributie werd vastgesteld op f3, voor welk bedrag de leden ook een tijdschrift zullen ontvangen. Auto in brand Tijdens reparatiewerkzaamheden aan een auto tegenover het politiebureau te Hillegom, vloog de wagen in brand. Met het schuim- blusapparaat van het politiebureau werden de vlammen gedoofd. Vrijdagavond zal in café-restaurant „Tres long" te Hillegom een bijeenkomst worden gehouden van de B.B.-kring Zuid-Holland I. Opgevoerd wordt een cabaret-programma onder de titel „Het is u van harte gegund". Hieraan werken mee onder andere Martie Verdenius, Jo Spier, Ko van den Bosch, Hans Peters en Julie de Leeuw. De waarnemend voorzitter van de kring, dr. S. baron van Wijnbergen, burgemeester van Wassenaar, zal een openingswoord spreken en de heer A. Borst Pzn.,wijkhoofd van Wassenaar-zuid zal eveneens het woord voeren. Het r.k. verenigingsgebouw in de buurt schap „De Engel" in de gemeente Lisse heeft een ingrijpende restauratie ondergaan. De officiële ingebruikneming van het ge restaureerde gebouw had maandagavond plaats in tegenwoordigheid van de burge meester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf en een vertegenwoordiger van het departe ment van Maatschappelijk Werk. De voorzitter van de stichting „Vereni gingsgebouw „De Engel", de heer P. Ooster- veer, heette de aanwezigen welkom en sprak zijn voldoening en dankbaarheid uit over de totstandgekomen restauratie. Hij dankte vooral de burgemeester en het gemeente bestuur van Lisse voor de ontvangen steun. Burgemeester mr. De Graaf schetste ver volgens de typische plaats, die de buurt schap „De Engel" in de gemeente Lisse in neemt en sprak er zijn voldoening over uit, dat er nu een verenigingsgebouw gekomen was, dat er zijn mocht. Tenslotte getuigde pastoor Roelvink van zijn waardering voor de mensen, die met be scheiden financiële middelen het gebouw hebben kunnen restaureren. Na de officiële opening vulden de meisjes van „De Goede Herder" uit Leiderdorp de rest van de avond met dans en ballet. De accordeonvereniging „Zandvoort" zal zaterdag haar eerste uitvoering in dit sei zoen geven in theater Monopole onder lei ding van de heer Jan Davids. Tijdens dit concert zal de jeugd-afdeling zich laten horen. Medewerking verleent de Haarlemse ac cordeonvereniging „Accordia" en de jeugd groep, welke eveneens onder leiding staan van de heer Davids. Deze vereniging be haalde dit jaar tijdens een concours een eerste prijs in de afdeling uitmuntendheid. Ter afwisseling zal een cabaretprogramma worden geboden onder leiding van de humorist-conferencier Johnny Pims. De amateur-fotografenvereniging „Zand voort" treft voorbereidingen voor een ten toonstelling van door leden gemaakte foto's welke expositie geopend zal worden op zaterdagavond 27 oktober in hotel Keur. Er zullen ongeveer honderd foto's worden getoond; projectie van door leden vervaar digde kleurendia's zal eveneens geschieden. De tentoonstelling zal geopend zijn zater dagavond 27 oktober en zondag de gehele dag. Op de tweede bijeenkomst welke de Cul turele Kring dinsdagavond in „Oud Berg en Dal" te Bennebroek organiseerde, her dacht de voorzitter, de heer P. van der Lijn, het overleden bestuurslid, de heer C. van der Wilden en prees diens nagedachte nis om de grote ijver, die hij steeds voor de kring had getoond. Helaas heeft de overledene, zo sprak de heer Van der Lijn zijn toezegging om in dit seizoen voor de kring weer een film te draaien, niet ge stand kunnen doen. Dat de belangstelling voor de Culturele Kring steeds toeneemt, bleek wel uit de mededeling van de voorzitter, dat het le denaantal thans 138 bedraagt. Hij sprak het vertrouwen uit, dat nog veel meer inge zetenen tot de kring zouden toetreden en wekte de leden op tot een voortdurende propaganda. Mr. C. H. van Dam hield vervolgens een zeer vlotte en buitengewone boeiende cau serie over Italië, het land en het volk, de kunst en de natuur. De spreker gaf eerst een overzicht van het ontstaan van Rome als centrum van het grote Romeinse rijk en de ontwikkeling daarvan tot de tegen woordige Italiaanse republiek. Hij vertelde daarbij tal van bijzonderheden over de vele grote kunstenaars, die dit land heeft gehad en over de schoonheid van het landschap, welk betoog door tal van zeer mooie kleu rendia's werd ondersteund. Veel aandacht wijdde de spreker aan de beeldende kunst, waarvan de verschillende vormen door hem op geestige wijze werden behandeld en waarbij hij zijn betoog met al lerlei anecdoten kruidde, zodat het niet alleen een boeiende maar ook een levendige avond werd. Aan het slot van de toespraak dankte de heer Van der Lijn de spreker voor de buitengewone avond, die hij aan de leden van de kring had geschonken. ADVERTENTIE In hotel Keur te Zandvoort hield de heer P. A. Pols uit Amersfoort dinsdag avond in het kader van de door de ge meenschap „Zandvoort" van het Humanis tisch verbond voorbereide winteravondle zingen een causerie over het onderwerp „Gemeenschap der eenzamen?" Na een inleidend woord van de voorzit ter der gemeenschap, de heer R. de Jong, merkte de heer Pols op, dat het geenszins zijn bedoeling was te spreken over zijn er varingen als humanist bij zijn arbeid on der de gevangenen, hetgeen men zou kun nen veronderstellen. Meermalen echter hoort men, vooral van godsdienstige zijde, de opmerking, dat de humanisten bekla genswaardige mensen zouden zijn, waar over men zich zeer bezorgd betoont. Men zegt dan dikwijls: „de humanist heeft geen houvast en is of wordt daardoor een een zaam mens". Daarom moet, aldus spreker, de humanist tegenover zichzelf en anderen tot meer klaarheid komen. Daarbij verto nen zich twee punten van uitgang, name lijk dat ook voor de humanist het kernpro bleem is de verhouding tot de wereld zo wel in het waarneembare als het niet waarneembare. Steeds opnieuw voelt de mens daarbij de drang naar de gemeen schap, want ook de humanist weet, dat hij voor het écht mens zijn de andere mens brood cn broodnodig heeft Van vereen zaamde mensen is eerst sprake, wanneer alle gemeenschapsgevoel is versluimerd, zoals dat bij sommige gevangenen het ge val is. Ten tweede is de verhouding tot de Bromfietsdieven. Een 16-jarig meisje uit Poeldijk zag in Den Haag de bromfiets van haar vader staan, die enige tijd geleden gestole- was. Zij waarschuwde de politie en een rechercheur betrok de wacht bij de bromfiets. Na een poosje verschenen twee jongens, 18 en 16 jaar, die met de bromfiets wilden wegrijden. Zij werden meegenomen naar het politiebureau, waar zij bekenden de laatste maanden zes brommers te hebben gestolen. De politie wist alle zes nog te achterhalen. „Theorie en Praktijk", de vereniging van leerlingen en oud-leerlingen van de Lissese Rijkstuinbouwschool heeft het winterpro- gramma geopend. De zaal van „De Nachte gaal" was vrijwel geheel bezet, toen de voor zitter. de heer C. Gehrels, de avond met een kort woord opende. Dr. Ir. S. P. Mesu sprak over het Delta-plan, waarvoor de bezoekers grote belangstelling toonden. Uit het gesprokene bleek o.m. dat de boeren en de tuinders in de buurt van Delf zijl even veel belang hebben bij de afsluiting van het Haringvliet als de tuinder in het Westland. De afsluiting van de zeegaten zal niet al leen de veiligheid vergroten, maar ook het middel zijn om de steeds toenemende verzil- ting der cultuurgronden tegen te gaan. Spre ker herinnerde aan de stormramp van febru ari 1953. Het héd nog erger kunnen zijn, daar de omstandigheden niet eens het meest on gunstig waren. De storm had toen een wind kracht van 28 meter per seconde, terwijl het meermalen is voorgekomen dat men 35 me ter per seconde mat. Verder had de wind een tikje meer naar de noordwestelijke kant kunnen zitten, waardoor het water nog hoger was gekomen, terwijl de Rijn, die normaal 2300 m3 per seconde afvoert ér toen door een lage stand maar 1600 m3 naar hier bracht en het maximum van de Rijn 13.000 m3 per seconde bedraagtEen afsluiting van de zeegaten behalve van de Rotterdamse water weg en de Westerschelde geeft vele voor delen. Niet. alleen wat de veiligheid betreft, maar men kan dan ook een groot zoetwater- meer vormen en daarmee de verzilting in het gehele land te lijf gaan. Het zoute water, dat al opgedrongen is voorbij de Parkhaven in Rotterdam kan weer worden teruggedron gen, waardoor de zoetwatervoorziening van het Westland niet in gevaar zal komen: men kan door het bouwen van een stuw in de Rijn meer water door de IJsel afvoeren naar het IJselmeer en daar in de zomer een massa zoetwater vergaren en dat afvoeren via de kanalen naar de gebieden in Noordholland, Friesland, Groningen e.d. die door verzilting worden bedreigd. Verdere voordelen noemde de heer Mesu de ontsluiting der Zeeuwse eilanden, waar "veel goede grond is en die door de slechte verbindingen in de ontwikkeling worden ge remd. De aanwinst betekent vele honderden hectaren cultuurgrond. De medaille heeft echter ook een keerzijde en wel vooral voor de vissers op de Zeeuwse stromen, de kwekers van oesters, mosselen en kreeften enz. Dat Rotterdam kortgeleden van minister mr. J Algera vergunning heeft gekregen om aan de zuidelijke oever van de Rotterdamse Waterweg opnieuw een pe troleumhaven te maken, noemde de heer Me su zeer ongunstig voor de mogelijkheden om de verzilting tegen te gaan. Kon men voor het Westland tot 1895 vrij dicht bij Hoek van Holland de sluis openzetten om zoet water binnen te laten en tot 1921 bij Maassluis, van 1921-1935 moest men al terug naar Vlaardin- gen voor het opdringende zout en na 1935 moest men zijn toevlucht nemen tot de slui zen in de Parkhaven. Het zout water kreeg de kans om verder landinwaarts te dringen door het verbreden van de waterwegen, de aanleg van havens enz. Op het ogenblik moet men de laatste mogelijkheden te baat nemen bij de sluizen in de buurt van de monding der Hollandse IJsel. Wanneer het Delta-plan gerealiseerd wordt, zal men vele mogelijkheden krijgen door het zoetwater bassin dat in de "huidige Zeeuwse stromen wordt gevormd. medemens voor de humanist niet iets sta tisch, waarin men dikwijls verschilt met de opvatting van de christelijk denkenden. Ook de humanist erkent te zijn gebonden aan traditie en geschiedenis, maar hij weet, dat daarnaast levensovertuiging en wer kelijkheid hand in hand dienen te gaan, zulks zich wijzigende naarmate de tijd voortschrijdt en verandert. De verhouding „menswereld" werd zeker niet bepaald voor „nu en altijd". Naar de natuur zit er in iedere mens kennelijk een drang naar zelfstandigheid, een proces dat niet moet worden afgeremd, maar integendeel moet worden gestimu leerd. Zelfstandig worden betekent echter ook: losraken van het geheel en dat kan de mens en niet alleen de mens, maar zelfs een geheel volk als gemeenschap van men sen angstig maken. Het kan ertoe leiden, dat de mens in een soort „vluchtmechanis me" geraakt, bij sommigen uitlopend op een „Rock and rollrage" De humanist echter zal zich aan het ge voel van zelfstandigheid niet mogen, kun nen en willen onttrekken, omdat het voor hem een goed, maar niet het laatste doel is. Het laatste doel immers is, het zich steeds opnieuw inpassen in de gemeenschap der mensen. De moderne humanist heeft in zich de mogelijkheid om het menszijn te verwerkelijken. Ook voor de humanist geldt daarbij dat hij in zich draagt het ge weten, waardoor hij het verschil weet tus sen goed en kwaad, al wordt in humanis tische kringen dit geweten liever aange duid met de naam „waardenbesef". De hu manist is daarom in dit opzicht geen haar beter of slechter dan welk ander mens ook. Hij die meent dat de humanist er toch maar lelijk en eenzaam voorstaat, behoeft zich daarom helemaal niet bezorgd te ma ken, want zowel voor de christen als voor de humanist geldt, dat hij het buiten de gemeenschap niet stellen kan. Het streven naar zelfstandigheid in de mens is wel zó reëel, dat de humanist daarmede het leven nog wel aandurft en er kracht uit putten kan, om staande te blijven, want het be hoort tot het menszijn, anderen de helpen de hand te bieden, maar tenslotte zelfstan dig door het leven te gaan. Dat is een taak, waaraan ieder humanist, die hiermede vol le ernst maakt, méér dan genoeg heeft om deze serieus te volbrengen. Reclasseringscollecte De collecte ten bate van de reclassering heeft in Vijfhuizen en omgeving f201.71 opgebracht. Hun, die bij het ophalen van de inzamelingsenvelopjes niet thuis waren, wordt verzocht hun bijdrage te bezorgen bij of te sturen naar het inzamelingscomi té, p.a. de heer W. A. Braakensiek (Spie ringweg 438) of mevrouw G. C. M. Klaas- sen-Keller (Zwarteweg 1). De laatste loodjes van de werkzaamhe den in het dorp gaan voor de Vijfhuize- naars zwaar wegen. Wegens het definitieve aanleggen van wegen zal van aanstaande maandag af het kruispunt - gevormd door de Spieringweg-d'IJserinckweg en deVijf- huizerweg - voor alle verkeer worden af gesloten. Vermoedelijk zal deze afsluiting een week duren. Ook de bus van Maarse Kroon van Hoofddorp via Vijfhuizen naar Haarlem en terug, zal gedurende deze tijd langs een andere route rijden. Een friction PETROLE HAHN wordt aanbevolen vóór Uw permanent of vóór Uw watergolf. Discreet geparfumeerd. PETROLE HAHN garandeert gezond, soepel en zijdeachtig haar, vergemakkelijkt het kappen. Verlang het bij Uw kapper. tegen haaruitval en hoofdroos. IMP.: N.V. GROOTHANDEL IN PARFUMERIEËN TOILETARTIKELEN v/h FIRMA A. MAAS O.Z. VOORBURGWAL 239 AMSTERDAM Voor de Haarlemse Soefi-beweging heeft mevrouw J. Smit-Kerbert dinsdagavond in zaal Brinkmann aan de Grote Markt een lezing gehouden onder de titel: „De muziek van het leven", waarin de inleidster stelde, dat men het leven kan bezien als muziek, die de Schepper voortdurend door middel van zijn schepping' voortbrengt. Muziek raakt het diepste wezen van de mens, om dat die mens zelf muziek is; van nature zijn de dingen harmonisch, de natuur is tot vorm gekristalliseerde muziek. Spreek ster vroeg zich af, wat de rol was van de mens in de levenssymfonie. En haar ant woord luidde: een zo volmaakt mogelijk uitdrukking geven aan de aan het innerlijk voortgekomen muziek. Het leven van iedere mens moet een constante oefening zijn, wil zijn leven schoonheid uitdrukken. Inleidster meende, dat het huidige levens ritme te snel is geworden, waardoor veel, van de levensmuziek verloren gaat. Nadat spreekster gewezen had op een noodzake lijke gerichtheid op God, sprak zij over de meester Inayat Khan, de stichter van de Soefi-beweging in het westen, wiens voor naamste taak het was, de mensen hun in nerlijke harmonie te doen heiwinden en het van essentieel belang oordeelde in de opvoeding bij de kinderen de zin voor har monie te ontwikkelen. Inayat Khan wijdde zijn latere levensjaren uitsluitend aan het harmoniseren van mensen, hij liet een in nerlijke school na voor hen, die levensver dieping zoeken. Soefisme betekent wijs heid en het wil een uitgestoken hand zijn naar diegenen, die geestelijke leiding zoe ken, zei spreekster tenslotte. Ter gelegenheid van de kinderboeken week 1956 zullen van 31 oktober tot en met 7 november in de jeugdbibliotheken aan de Van Merlenstraat, „Huis te Zaanen" en Van Zeggelenplein tentoonstellingen worden gehouden over Indianen. Aan de meisjes en jongens, die regelmatig deze bibliotheken bezoeken, is gevraagd voor werpen door Indianen gebruikt in te leve ren, tekeningen te maken of versjes en op stellen te maken. Ook is het mogelijk groepswerk in te sturen. Plet bestuur van het Jungschlagerfonds deelt mede: „Het bestuur van het Jungschlager-fonds, diep geschokt door de ontstellende uit spraak, waardoor de Nederlander H. C. J. G. Schmidt door de Indonesische rechter tot levenslange gevangenisstraf werd ver oordeeld, heeft zich beraden over de stap pen welke tot redding van onze landgenoot kunnen worden genomen. De vergadering werd bijgewoond door mevrouw M. Bou- man, wier inlichtingen van de grootste be tekenis waren. Nu de uitspraak is gevallen acht het bestuur het tijdstip aangebroken een grootscheepse actie Ln het buitenland te ontketenen. Daar het bestuur van mening is, dat een actie in het buitenland gesteund moet wor den door het Nederlandse volk, zal hier te lande een openbare vergadering worden belegd op zondagavond 28 oktober in het Concertgebouw te Amsterdam. Voorzitter van het Jungschlagerfonds is prof. mr. P. S. Gerbrandy. De officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar heeft tegen de 36-jarige M. L. uit Bergen, die zich ten onrechte voor jurist had uitgegeven en over de jaren 1953 tot en met 1954 verscheidene personen had op gelicht, twaalf maanden gevangenisstraf geëist, waarvan zes maanden voorwaarde lijk. De verdachte, die het hem ten laste ge legde volkomen toegaf, had tegenover en kele van zijn slachtoffers de indruk ge wekt, dat hij een „Bureau Autovervoer Goederen" had gesticht, waarbij men zich kon aansluiten tegen betaling van f 132.50 per halfjaar, waarvoor men dan rechts kundige bijstand in alle gewenste zaken kon krijgen. Bij zijn correspondentie ge bruikte hij papier met als briefhoofd mr. M. L.. Ook zijn brieven ondertekende hij met mr. M. L. Hij had iemand bewogen tot afgifte van f 5000 en een inwoner van Heemskerk, voor wie hij f 70.000 had belegd, een hono rarium van f2500 in rekening gebracht. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde D. N. R. Chaudhuri, geboren te Calcutta, thans wonende te Lei den en J. F. Masselink (cum laude) te 's-Hertogenbosch; tot doctor in de god geleerdheid J. Hoftijzer te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht M. B. van Meerten. Den Haag en A. M. H. van den Burg te Berkel; voor het doctoraal examen vrije studierech ten in de rechtsgeleerdheid A. D. Patiunom te Leiden: voor het doctoraal examen socio logie F. van der Gaag te Leiden; voor het artsexamen H. H. Stroo. Haarlem. Utrecht: Geslaagd voor het dierenartsexamen: A. C. Bestebroer. Heemstede: E. Hooghiemstra. Utrecht, J. Slingerland, Lekkerkerk; A. Brand. Giessendam; C. Schalk, Hardinxveld; mej. W. C. Eshuis, Almelo: T. Hellinga, Hennaard; P. J. Zur, Utrecht. Voor het doctoraalexamen rechten P. C. ten Haaf. Eindhoven. Voor het doctoraalexamen sociale geografie G. Oosterwal, Huis ter Heide. Voor het semi-artsexamen mej. M. H. Th. Ar- noldussen. Utrecht; mej. F. M. van der Schee, Zeist: J. M. D. de Zeeuw, Den Bosch. Voor het artsexamen R. J. M. Heslenfeld. Hilversum; mej. M. I-I. Kerkhof. Utrecht; D. Oosthoek. Rijssen; H. Verploegh, Utrecht. Leiden; Geslaagd voor het doctoraalexamen geneeskunde II mej. I. van Gent, Leiden; A. G. Dissevelt, Leiden; J. W. Krajenbrink, Rotterdam; L. de Priester. Voorschoten; R. Rövekamp, Den Haag en J. van Ulsen, Delft. Geslaagd voor het semi-artsexamen J. F. v. Duuren en J. P. Dijk huis, Leiden: Tjia Tjin Kian, Oegstgeest en F. van Venetien. Velsen. Geslaagd voor het arts examen J. A. P. M. Beekman, Leiden: F. N. M. Bierens, G. L. Ellinger en E. Scheffer, allen te Den Haag, en H. W. van West. Paramaribo. Delft. Geslaagd voor het examen schei kundig ingenieur: C. Been, Amsterdam, mej. F. C. Beemink, Amersfoort. W. A. Beverloo, Rotterdam, J. F. Bleichrodt, 's Gravenhage, F. Breimer, Hilversum, P. D. Davidse, 's Gra venhage, J. J. F. Draaisma, Delft, P. E. G. M. Evers, Maastricht, E. K. G. Faber, Hen gelo (O.), J. W. Gielkens, Amstenrade, H. H. van der Horst, Delft, C. Huijgen, 's Graven hage, F. H. Huijten (met lof), Heerlen, P. A. H. Kremer, Rijswijk, M. H. van Mens, Hilversum, J. F. M. Nieuwenhuis, 's Graven hage, J. van Oldenborgh, Wassenaar, J. P. T. van Raaij. Wateringen, H. de Ruiter, 's Gravenhage, E. van der Stijl, 's Graven hage, H. J. Vegter, Dordrecht, G. S. A. van Welie (met lof) Dremmel en C. Zweekhorst, Amsterdam. BINNENLAND TV uit Tweede Kamer. De Nederlandse Televisiestichting zal op dinsdag 23 oktober omstreeks 13.00 uur een rechtstreekse uit zending geven van het afleggen van de rege ringsverklaring door minister-president Drees in de Tweede Kamer. Instructie. De Nederlandse onderzeeboot „Walrus" is in de Engelse haven Portsmouth aangekomen. De bemanning zal worden ge ïnstrueerd in het onder water ontsnappen uit een duikboot in een speciaal door de Engelse marine daarvoor geconstrueerde tank. Hazardspel. Bij een inval in een huis aan de Rozengracht te Amsterdam betrapte de politie 24 mannen bij hazardspel. Allen werden in bewaring gesteld. Een van hen, een 34-jarige ?x-beroepsbokser, bleek nog anderhalve maand gevangenisstraf te goed te hebben van een veroordeling wegens ha zardspel in Den Haag. Melk voor Amerikanen. De n.v. Stero- vita 7volgend jaar de helft meer melk en melkprodukten leveren aan de in Europa gelegerde Amerikaanse troepen dan dit jaar. Deze bestelling ter waarde van ruim zes miljoen dollar maakt uitbreiding van de Sterovitafabriek in" Dordrecht noodzakelijk Eervol ontslag. Met ingang van 1 no vember 1956 is aan de vice-admiraal F. T. Burghard op zijn verzoek -ervol ontslag uit de zeedienst verleend wegens langdurige dienst, onder dankbetuiging voor de lang durige en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Drie keer. Een 41-jarige metselaar uit Baarn is al drie keer veroordeeld omdat hij met een bromfiets reed terwijl hij dronken was. De laatste keer veroordeelde de Utrechtse politierechter hem tot een maand gevangenisstraf en verbood hem het brom fietsrijden voor twee jaar. De metselaar ging in beroep, maar de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam heeft beves tiging van het Utrechtse vonnis gevorderd. Nieuw Ranobestuur. De landelijke „Rano", de vereniging van radio-amateurs, die uit eigen middelen en als vrije tijcis- besteding ontspanningsprogramma's in de ziekenhuizen en sanatoria verzorgt, heeft in Dordrecht haar jaarvergadering gehouden. Er werd een nieuw dagelijks bestuur geko zen. De heer B. Poelstra uit Den Haag werd voorzitter. Leien werden G. Belt uit Haar lem, J. Karei uit Den Haag, C. Lint uit Rot terdam (secretaris), W. Quax uit Rotterdam (penningmeester) en W. Zweers uit Dor drecht. In Duitsland verongelukt. De 60-jarige vertegenwoordiger W. F. Zetteler uit Hil versum is bij Berghausen in de buurt van Halle in Westfalen om het leven gekomen toen hij door onbekende oorzaak met gi'ote snelheid met zijn auto tegen een boom reed. H. C. Brinkers overleden. Te Wassenaar is overleden de heer H. C. Brinkers, direc teur van Brinkers margarine- en oliefabrie- ken te Zoetemeer en Oudewater en presi dent-commissaris van Wychen's oliefabrie- ken te Wychen. De heer Brinkers was 64 jaar. Nieuws schip. De Stoomvaartmaatschap pij Nederland heeft de Hcwaldtswerke te Hamburg opdracht gegeven ook het laatste schip van een serie van drie motorvracht schepen te bouwen. Het wordt een schip van 12.000 ton met accomodatie voor 12 passa giers. De levering geschiedt medio 1960. Koninklijk. Het Nederlands Genootschap voor Landbouwwetenschap, dat te Wagenin- gen zijn 70-jarig bestaan viert, mag voortaan het predikaat koninklijk voeren. De burge meester van Wageningen deed mededeling van het desbetreffende koninklijk besluit. Ereleden werden dr. ir. S. Smeding, dr. F. P. Mesu, mr. dr. E. C. J. Mohr en ir. W. C. van Heusden. Luisteraars en kijkers. Het aantal aan gegeven radio-ontvangtoestellen in Neder land bedroeg op 1 oktober 2.205.552 legen 2.197.479 op 1 september. Op 1 oktober 1956 waren er 537.047 aangeslotenen op het draad- omroernet tegen 535.643 op 1 september 1956. Het aantal geregistreerde televisie-ontvan gers steeg van 71.153 op 1 september 1956 tot 77.587 op 1 oktober 1956. Etherpiraten. Voor de rechtbank te Almelo hebben een 26-jarige opperman en een 20-jarige bakkersknecht uit Enschedé terechtgestaan die met clandestiene radio zenders hrr'dpn uitgezonden. Tegen de op perman werd drie maanden, tegen de bak- kersknescht twee weken gevangenisstraf geëist. HAARLEM EN OMGEVING Gouden jubileum. De heer J. Roze, directeur van de machinefabriek A. Bos te Haarlem zal ter gelegenheid van zijn gouden jubileum op 24 oktober 's middags van drie tot vijf uur in café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt een receptie houden. Geslaagd. Voor het examen vakdiploma voor de detailhandel in Sportartikelen slaagde de heer D. J. T. Constandse te Heemstede. Kienen voor goed doel. De aquarium vereniging „De purperkop" te Hillegom zal zaterdagavond in zaal Rutten een kienavond houden, waarvan de netto-opbrengst zal worden bestemd voor de bestrijding van de kinderverlamming. Voorts zullen de jaar verslagen worden uitgebracht en vindt een verkiezing plaats. T-'MIeum. Donderdag 25 oktober hoopt de heer M. Poelman, werkzaam als offset drukker op de afdeling Offsetdrukkerij A van Joh Enschedé en Zonen Grafische In richting N.V. te Haarlem, de dag te herden ken waarop hij 25 jaar bij J»ze vennootschap in dienst is. Cursusavond bestuurdersbond. Op woensdag 7 november zal de bestuurders- bond Haarlem van het NW in het wijk- gebouw van de Nederlands Hervormde ge meente aan de Gedempte Oude Gracht 104 in Haarlem een cursusavond houden waarop drs. J. M. den Uyl, directeur van het weten schappelijk bureau van de Partij van de Ar beid, de „Dr. Wiarai Beekman Stichting", zal spreken over „De arbeid in de wereld van morgen".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3