Verkeersstatistiek toont toename van verkeersongelukken in Haarlem aan BOLERO Belangrijke verbetering van de Haarlemse steunnormen Fraai vakantiecentrum voor Haarlemse jeugd Op Dag van Veilig Verkeer": Gevel aan Haarlems Grote Markt wordt in oude 'trant hersteld lezers schrijven ons hun mening over de toenemende verkeersonveiligheid Kilo's slanker BonKorets „De Prins-Student" door Diogé Te koop gevraagd Lustrumconcert „Elga" 9 Twee koninklijke onderscheidingen Werkzaamheden in Bloemendaal Burgerlijke Stand van Haarlem Regeling bezoek aan Blo-tentoonstelling SHERRY DRY PALE PRIJS PER FLES F 4.90 Dodelijk ongeval in tunnelbouwput Nieuwe ingang naar raadhuis Overveen Lezing over „Samen bouwen" voor huisvrouwen Nationale ploegwedstrijd in Nieuw Vennep Echtpaar mr. A. F. van Hall zestig jaar getrouwd Middenstanders houden streekvergadering WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vandaag, 17 oktober, de „Dag van het Veilig Verkeer" ontvingen wij het sta tistisch kwartaal overzicht van de verkeersongevallen in Haarlem, voor de ge meente Haarlem samengesteld door het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam. Uit het ter vergelijking gegeven overzicht van de verkeersongevallen in de afgelopen vijf jaar blijkt, dat de toeneming hiervan in 1955, vergeleken met 1954 ongeveer 15 percent bedraagt, namelijk van 1.547 tot 1.777. Gelukkig komt deze uitbreiding geheel en al voor rekening van de ongelukken met uit sluitend materiële schade, want het aantal verkeersongevallen met lichamelijk letsel vertoonde een kleine daling van 416 tot 412. Het aantal doden bij ver keersongelukken geeft evenwel weer een stijging aan van 11 tot 16, waar tegen over staat, dat het aantal zwaargewonden daalde van 273 tot 245. Verder blijl uit de gepubliceerde statistiek, dat 9 van de 16 personen, die in 1955 door ver keersongevallen óm het leven kwamen ouder dan 60 jaar waren. Tot deze leeftijdsgroep behoorden voorts 41 van de 263 ernstig gewonden. Verder blijkt, dat de oorzaak van de toeneming van de verkeersongevallen bij alle categorieën weggebruikers moet worden gezocht. Bestuurders van personenauto's en brom fietsen komen er in dit overzicht wel heel slecht van af; de door hen veroorzaakte ongelukken vertoonden een stijging van respectievelijk 482 tot 565 en van 93 op 137, waarbij de laatste getallen die van 1955, de eerste die van 1954 voorstellen. Een laatste tabel wijst aan, dat de meeste ongelukken ontstaan door het niet verlenen van voorrang: in 1955 in 47 per cent van alle ongelukken, in 1954 in 49 percent hiervan. Andere oorzaken zijn: on voorzichtig achteruitrijden: 4 percent, niet rechts rijden: 4 percent, geen of verkeerd signaal: 3 percent, verkeerd inhalen: 2 per cent. Hieruit blijkt, dat het niet verlenen van voorrang niet alleen de oorzaak is van het meeste aantal verkeersongelukken in 1955, maar ook in alle voorgaande jaren. Wat zijn nu de reacties van het publiek op dergelijke cijfers, wat is de houding van de mensen ten opzichte van de steeds toenemende verkeersonveiligheid? Ver scheidene lezers schreven ons brieoen over dit onderwerp. Eén van deze lezers schreef: „Haarlem is wat het verkeer be treft niet de gevaarlijkste stad van Noord- holland, of van Nederland, of van Europa, maar van de gehele wereld. Er is in Haar lem één straat, die van het Soendaplein met één onderbreking (het station) door loopt tot het Houtplein. Door deze straat met verschillende namen wordt al het ver keer geperst. Het zware wegverkeer, dat bijna allemaal behoort tot het doorgaande verkeer gaat er door, evenals iedere vijf minuten drie autobussen achter elkaar, af gezien nog van de gewone files auto's". Deze lezer houdt verder een pleidooi voor de voetganger, die naar zijn mening bijna niet meer aan bod komt in de tegenwoor dige verkeersdrukte. Hij constateert voorts e?n grote mate van ongedisciplineerdheid bij de andere weggebruikers, waarbij voor al de fietsers het m.oeten ontgelden, die „met de fiets aan de hand op de trottoirs gaan winkelen". Een andere lezer evenwel stelt vast, dat naar zijn mening „de voet ganger nog steeds de onschuld zelve strafbaar gesteld moet worden, als hij er gens anders dan bij'-de zebra-oversteekr paden oversteekt". Deze lezer is waar schijnlijk niet bij voorkeur een voetganger, maar fietst misschien veel, of gaat per bromfiets 'naar zijn werk. Speciale gezichtshock En hier ligt de moeilijkheid van veel wensen en klachten op het gebied van de toenemende verkeersonveiligheid. De mees te mensen zien de andere weggebruikers van uit een zeer speciale gezichtshoek. Een gezichtshoek, die veelal bepaald wordt door de manier, waarop zij zelf van de weg gebruik maken. Deze gang" van zaken is niet verwonderlijk en zeker begrijpelijk, hoewel daardoor nog niet te verontschul digen. Men merkt het br zichzelf, zodra men aan het verkeer deelneemt op twee of meer manieren Iedereen is op gezette tijden wel eens wandelaar (hoewel deze wijze van voortbewegen steeds ongewoner dreigt te worden) maar daarnaast rijdt men ook vaak op een fiets of bromfiets. Misschien ook zelfs wel op een motorfiets of in een auto. Naarmate men het ene vervoermiddel door een ander vervangt, verandert de kijk op het verkeer als totali teit De wandelaars tonen zich altijd het meeste gehaast, als zij bij de oversteek plaatsen of op willekeurige andere punten de straat willen oversteken. Zij verwensen dan de eindeloze stroom auto's, fietsen, bromfietsen en scooters, die het oversteken bijna tot een onmogelijkheid maakt. En Bij Koninklijk Besluit is aan de heer M. A. Hartendorp te Bloemendaal, ver tegenwoordiger bij de n.v. Machinefabriek en Ijzergieterij „Holland" te Bergen op Zoom en aan de heer G. Th. Steentjes te Haarlem, chef van de afdeling fabriek van W H. Spiegel n.v. schoonmaakbedrijf en glazenwasserij te Amsterdam, toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Nu de gehele nieuwe geasfalteerde dek laag gereed is gekomen, is de Iepenlaan te Bloemendaal weer geheel berijdbaar voor het verkeer. 4 a De rioleringswerkzaamheden aan de Julianalaan tussen het viaduct en het Stoop plein te Overveen vinde.. gestadig voort gang. Men is thans bezig bij het Stoopplein nieuwe lichtmasten aan te brengen. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde <en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstopping meer. Veroverende charme «traalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES HAARLEM, 16 oktober 1956 ONDERTROUWD: 16 okt.. C. J. Westen berg en E. Kohier; A. C. Stutterheim en C. C. Brake]; J. M. van Schagen en B. A. Martin; E. L. .J. Cornans en J. A. van Warmerdam; F. W. Boots en N. M. Trip; J. Hoetmer en J. H. Mentjox. GEHUWD: 16 okt.. J. A. van Brugge en W. F. de Boer; Th. J. F. Vermolen en C. J. van den Nouwland; W. J. de Wolf en H. Wajer. BEVALLEN van een zoon: 14 okt., G. W. SpierenburgHannenberg; 15 okt., J. A. Hendrikxde Groot; H. A. Brinckde Jong; N. van SebenMaarsen; M. Lousvan de Kolk; J. de JongMeijer. BEVALLEN van een dochter: 14 okt., G. L. Paap—Weiss; A. M. J. Vollbehr—Schutter; 15 okt., J. H de Kleuver—Felix; G. J. Dek kers- Kok; M. P. Th. Kinket—van der Wij den; J. StahlieStruis; 16 okt., C. M. de Haanvan Opstal. OVERLEDEN: 12 okt.. C. Knegjens, 74 j., Houtplein; 13 okt., Th. N. Voorn, 42 j.. Kam perlaan; 14 okt., D. Feenstra, 85 j., Gasthuis- ves', B. KreimaVogelaar, 54. j., Gasthuis- vest; 15 okt., J. van Veen, 65 j., Zuidpolder- straal. vaak wachten zij niet eens tot de kust vol komen vrij is, maar proberen nog gauw voor een naderende auto de andere kant te bereiken. Maar neem nu diezelfde voet ganger, desnoods één dag later, als hij zelf achter het stuur van een auto gezeten is en let op zijn reactie als een voet ganger juist voor zijn wielen probeert over te steken. Hetzelfde geldt voor de bromfietser, die automobilisten verwenst, als zij 's avonds hun lichten niet dimmen. Maar als hij een week later zelf automo bilist geworden is, vindt hij het zo hinder lijk als hij bij het donker voor iedere- tegenligger het knopje van zijn licht moet bedienen. Al deze zaken komen juist vandaag in een bijzonder licht te staan, omdat het 17 oktober: „De Dag voor Veilig Verkeer" is. Een dag waarop bijzondere bezinning nodig is en waarbij wij zeker de talrijke slachtoffers, die er in ons land en ook in Haarlem dagelijks vallen, in gedachten moeten houden. Ais -en ernstige waar schuwing, dat liet, indien er niet iets ver andert, in ons dichtbevolkte land de ver keerde kant opgaat voor zover het de toenemende verkeersonveiligheid betreft. Veel suggesties Er moet iets veranderd worden en vele lezers zijn met suggesties ge komen, waarvan sommige wellicht, technisch gesproken, onbruikbaar zijn, maar waarvan andere door hun een voud misschien waardevolle tips be vatten voor de autoriteiten, die met de regeling van de verkeersvraagstukken te maken hebben. Zo bevat een brief van een lezer maar liefst 24 punten, waarop volgens hem verbetering van de verkeers situatie mogelijk is. De door hem voor gestelde maatregelen variëren van het invoeren van een maximum snelheid, voorgeschreven verlichting en® keu ringsbewijzen, verplichte rijbewijzen voor bromfietsers en verplichte w.a.- verzekering tot het aanleggen van bromfietspaden, versterken van de ver keerspolitie en aanleggen van onder grondse oversteektunnels en parkeer plaatsen. Al deze voorstellen zullen ze ker door vele weldenkende mensen worden onderschreven en de wense lijkheid van de laatstgenoemde punten zullen door de bevoegde autoriteiten zeker worden erkend. Het bezwaar is echter, dat al deze mogelijkheden voor lopig door tal van oorzaken nog tot de vrome wensen zullen blijven behoren, omdat er geen geld voor beschikbaar is, of omdat factoren als personeels- schaarste een remmende invloed heb ben. Weer een andere lezer beschrijft, hoe hem, na een bezoek aan Engeland gebleken is, dat er in dat land zó'n gFote verkeers- discipline heerst, dat er, volgens hem, minder ongelukken gebeuren dan op het continent. Deze laatste veronderstelling is natuurlijk niet bewezen, maar vast staat, dat er door een grotere verkeersdiscipline minder kans op ongelukken is. Voor alles zal echter dan de psyche van de weggebruiker moeten veranderen. Ieder, die op welke wfóze dan ook aan het verkeer deelneemt (en wie doet dat tegen woordig niet), zal situaties ook eens van uit het gezichtspunt van de andere cate gorieën weggebruikers moeten bekijken. Dan ontstaat vanzelf meer begrip en een grotere mate van hoffelijkheid, waardoor tal van verkeersdelicten achterwege zullen kunnen blijven. Dan zal zelfs de ideeën bus, die een lezer voorstelt aan te brengen, niet meer nodig zijn. En dan zal de op merking van de Jezer, die Haarlem de gevaarlijkste stad van de wereld noemt, spoedig alle grond missen. Iets waar de lezer zelf waarschijnlijk het meest ver heugd over zal zijn. Met betrekking tot de B.l.o.-tentoonstelling, die 22 oktober in de Vleeshal te Haarlem ge opend zal worden, kunnen wij nog berichten, dat het onderwijzend personeel van de scholen voor g.l.o., v.g.l.o., b.l.o. en kleuter scholen de tentoonstelling in de morgen- en middaguren zal bezoeken. Op woensdag en zaterdagmiddag, alsmede des avonds heb ben de kweekscholen en eventuele andere groepen van belangstellenden toegang. Rartij van de Arbeid Haarlem bespreekt synodale groep De afdeling Haarlem van de Protestants- christelijke werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid heeft voor donderdag 18 ok tober een vergadering uitgeschreven, welke ook is bedoeld voor leden uit de omgeving. Deze vergadering wordt gehouden in het remonstrantenhuis aan de Wilhelmina- straat. Spreker is drs. J. M. van Stralen, die verslag uitbrengt over de landelijke ver gadering van de protestants-christelijke werkgemeenschap in de P.v.d.A. te Utrecht, waar is behandeld de oproep van de Ne derlands hervormde synode tot bezinning op het vraagstuk Nieuw-Guinea. Na afloop van deze rede wordt de gelegenheid open gesteld tot discussie. ADVERTENTIE SHIPPED BY PA LOM I NO VERG AR A J ER Ei' D E LA FR ONTERA S PA 1 N 1 Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM Arbeider onder vallende buis De Velscnse tunnelbouw heeft gister middag haar vijfde dode geëist: de 55-jarige Beverwiiker W. Douwma, arbeider bij de bronbemalingsfirma II. J. Tjaden en Zoon werd door een vallende buis van 400 kilo dusdanig gewond, dat hij vrijwel onmid dellijk overleed. Het ongeval gebeurde gistermiddag om streeks drie uur in de tunnelbouw zuid, waar men bezig was met het opruimen van bronbemalingsapparatuur. Daartoe was een houten driepoot boven een stuk af te bran den pijpleiding geplaatst, om de buis op te kunnen hijsen. Op het moment dat de af gebrande buis in de bok hing, knapte één van de houten poten, waardoor de buis naar beneden kwam en de arbeider D. aan de borst trof. Hij was op slag dood. In de ochtenduren was omstreeks half Het voornemen bestaat in Overveen een verbinding te maken voor het rijverkeer tussen de Céaralaan en het raadhuis. Deze ingang, die een ontlasting zal beteke nen voor de gevaarlijke in-en-uitrit van het raadhuis, zal ter hoogte van het kantoor van de gemeenteontvanger komen. Ook bij trouwerijen zal dit een aanzienlijke verbetering betekenen. Dinsdag 23 oktober om kwart over twee zal mevrouw N. C. Bakker-De Ruiter in restaurant Brinkmann te Haarlem een le zing houden voor de afdeling Haarlem en omstreken van' de Nederlandse vrouwen elektriciteitsvereniging. De lezing is ge titeld; „Samen bouwen". De diverse punten, die mevr. Bakker naar voren zal brengen zijn onder andere: samenstelling en doel van de Nederlandse huishoudraad, woning nood en de mogelijkheid om goede wo ningen te bouwen, functie en taak van de acht reeds eerder een ongeval gebeurd, dat architect en de arbeid van de woning-com- beter afliep: de 27-jarige Heemsteedse ar beider A. S. viel van een stelling van onge veer een meter hoogte en kwam zo onge lukkig terecht, dat hij met een hersen schudding en een gebroken bovenbeen in de Joannes de Deo te Haarlem moest worden opgenomen. missie van de Nederlandse huishoudraad. Zij zal voorts nog iets vertellen over de samenwerkende organisaties, de vrouwen adviescommissie, de permanente tentoon stelling te Rotterdam en de mogelijkheid voor de vrouw om mede te werken aan de woningbouw. Ook Zwolse gas duurder. De gemeente raad van Zwolle heeft besloten de gasprijs voor particulieren met 1,6 cent per kubieke meter te verhogen. Naar wij vernemen hebben B. en \V. van Haarlem andermaal b loten tot een ver betering van normbedragen voor de door de gemeentelijke dienst van Sociale Zakcu gesteunden. In de eerste plaats wordt de brandstof- fentoeslag verhoogd van vier gulden tot vier gulden vijftig per week voor de ge zinnen en van 2,50 tot f 2,75 voor de alleenstaande kamerbewoners. Vervolgens is de kinderbijslag voor de kinderen van tien jaar en ouder met twee gulden verhoogd tot zeven gulden per week. Voor kinderen tot en met vier jaar blijft de bijslag vier gulden en van vijf tot en met negen jaar vijf gulden per weck. Tenslotte is er een belangrijke verbete ring gekomen in de aftrekregeling van de verdiensten van inwonende kinderen. Tot nu toe werden de nettoverdiensten en de niet uit arbeid verkregen inkomsten van inwonende kinderen voor de helft van de steunbedragen afgetrokken, waarbij voor kinderen beneden 21 jaar een bedrag van veertien en boven die leeftijd eenentwintig gulden per week vrij werd gelaten. Bij de nieuwe regeling, welke gelijk is aan de thans ook in Amsterdam geldende maatstaven, worden kinderen boven 25 jaar meer als kostgangers beschouwd en wordt alleen een bedrag gekort voor kost en inwoning, waarbij er een zekere ver houding bestaat tussen dit bedrag en de eigen verdiensten der kinderen. Op deze wijze hopen B. en W. van Haarlem ertoe bij te dragen, dat deze oudere kinderen ook de gelegenheid krijgen te sparen. Men zal intussen opmerken, dat het sparen voor bijvoorbeeld trouwplannen toch wel eerder dan 25 jaar begint en dat het aanbeveling zou verdienen in de naaste toekomst de leeftijdsgrens voor deze gun stiger regeling om dit sparen effectiever te doen zijn nog een paar jaar te ver lagen. Evenals voorgaande jaren zal de Neder landse Chr. Jonge Boeren- en Tuinders- bond een nationale ploegwedstrijd houden, ditmaal op donderdag 25 oktober op het bedrijf van de heer C. M. Verkuyl te Nieuw Vennep. Vooraf zijn in bijna alle provincies selec tiewedstrijden gehouden. Twintig van de beste ploegers uit alle delen .van het land zullen elkaar nu bekampen om het kam pioenschap binnen de Nederlandse C.J.B.T.B. Maandag 22 oktober hopen mr. A. F. van Hall en mevrouw P. J. van Hall-Boissevain de dag te herdenken dat zij zestig jaar geleden te Amsterdam in het huwelijk zijn gelreden. Op die dag is mr. Van Hall zesentachtig jaar. Van 1922 tot 1942 hebben de heer en me vrouw Van Hall in Aerdenhout gewoond. Door de Duitsers werden zij gedwongen hun villa te verlaten, waarna zij hun intrek na men in „Spaar en Hout" aan de Kleine Hout weg. In dit gebouw zullen zij zondagmiddag van drie tot halfvijf een receptie houden. Mr. Van Hall is in financiële kringen, zo wel nationaal als internationaal een geziene figuur geweest en op het ogenblik vervult hij nog enkele commissariaten van instel lingen. Vele jaren is hij bankier in de hoofd stad geweest; daar vervulde hij bestuurs functies in organisaties in het economische leven. Het bekende toneelstuk „Oud-Heidel- berg" van W. Meijer-Förster is door de componist Sigmund Romberg omgewerkt tot een operette. De romantische amou reuze inhoud van het stuk leende zich hiertoe wel. Maar een gelijkwaardige ver vanging van „Oud Heidelberg" is de ope rette, die tot titel „De Prins-Student" kreeg, niet geworden. Dat kon men ook niet verwachten van een bewerking, die met haar toevoegsels van gezongen dia logen, solistische ontboezemingen en andere muzikale, overwegend luchtige elementen onvermijdelijk tot een veruiterlijking en tot een ontbinding van de logische ont wikkeling van het oorspronkelijke toneel werk moest leiden. De kern van deze stu dentengeschiedenis bleef echter behouden en ook de studentenliederen, die in de operette zijn opgenomen, doen denken aan de bedoelde opzet van het toneelstuk. Daarbij is er veel plaats ingeruimd voor komische scènes, die men nu eenmaal van een operette verwacht en beleven wil, maar die in dit geval aan het slot een wat geforceerd opgewekt karakter geven. Dat kon moeilijk anders, omdat een echte operette de toehoorders niet met een in druk van verloren illusies naar huis kan laten gaan. Wij hebben daarom bij de opvoering van „De Prins-Student" door het dilettanten- operettegezelschap „Diogé" dinsdagavond in de Haarlemse stadsschouwbrug het af scheid van de kelnerin Kathie van „haar" prins Karl Heinz maar niet al te ernstig genomen en inplaats daarvan gedacht aan alle vermakelijke gebeurtenissen, die als komend uit een heel bijzondere hoorn des overvloeds de vele toeschouwers overstelp ten en die de schouwburgzaal haast bij voortduring deden daveren van de lach. De regisseur Cor Zwart heeft voor het uitbuiten van de komische kanten van hel stuk een bijzondere aanleg getoond. Ik denk hierbij vooral aan het tweede be drijf, dat werkelijk uitmuntte door een ononderbroken aaneenschakeling van on gedwongen vrolijkheid. De veroorzakers van al die vrolijkheid hadden er ten min ste evenveel plezier van als het opgetogen auditorium Maar Cor Zwart verdient nog een ander compliment en dat was voor zijn waarlijk uitmuntend spel als dr. Jüll- ner, van welke rol hij een waardige, zuiver menselijke typering gaf en waarbij hij een voortreffelijk evenwicht van expressie wist te verkrijgen. Over het spel van Suze Spoelder als Kathie kon men, de remmingen door de operettebewerking in aanmerking ge nomen, zeer tevreden zijn. Jaap Kaan wist een goede indruk te geven van prins Karl Heinz en voor de rol van de kamer heer Lutz had men moeilijk een geschik ter figuur dan Jan Vander kunnen vinden. Wat hij liet zien was in één woord koste lijk. Kick Steenkist als de bode Keilerman deed niet voor hem onder. En voorts mo gen de pittig spelende Lenie Vander (Anas- tasia) en Corrie Hooft (prinses Marga- retha) niet onvermeld blijven. Enkele kleinere rollen pasten voldoende in de ont wikkeling van het spel. De koren zongen goed en het ballet onder leiding van Hen- ny Meyers blonk wel in het bijzonder uit in de Can-can-achtige dans. Bij de dirigent Henk Steenkist was dé muzikale leiding van de opvoering in ver trouwde handen. Het orkest, waarvan enkele blazers door hun spel opvielen, was een goede steun voor alle medewerkenden op het toneel. V. Zwaanswijk In een van de prachtigste natuurgebieden van ons land ligt in de gemeente Epe op de Veluwe het landgoed „Tongeren", dat de gemeente Haarlem heeft aangekocht voor het kindervakantiewerk. Volgend jaar reeds zullen hier tientallen Haarlemse kinderen kunnen genieten van de vrije natuur. Deze winter zal het tehuis voor het vakantie werk worden ingericht en volgend jaar vroeg in het voorjaar zal het in gebruik worden genomen. De foto toont het hoofdgebouw, gelegen aan de weg Epe-Vierhouten. Er zullen on geveer tien slaapkamers voor ieder acht a tien personen worden ingericht. Voorts zijn in dit gebouw een eetzaal en recreatiezaal ter beschikking. Op het landgoed staan voorts een garage, die als handenarbeid- ruimte zal worden ingericht, een beheer derswoning en een bungalow. Tot het te huis behoort een bos van drie hectaren, waar Haarlemse jeugdgroepen zullen kun nen kamperen. In de onmiddellijke nabijheid van het landgoed liggen uitgestrekte bossen, die voor het grootste gedeelte vrij toegankelijk zijn: de Gortelse bossen. Dichtbij liggen ook de kroondomeinen waar men nog het edelwild kan aantreffen. Niet ver van het vakantiecentrum liggen heidevelden en een zandverstuiving, terwijl in de omgeving vier zwembaden worden geëxploiteerd. Dit vakantiecentrum is bestemd voor de uitzending van kinderen en in het voor- en najaar zullen de scholen er zogenaamde schoolwerkweken kunnen organiseren. Voorts ligt het in de bedoeling, diverse schoolklassen voor een maand naar het landgoed te zenden, waar de kinderen dan gewoon onderwijs ontvangen, zij het met ruime tijden gezond verblijf in de bossen. Ook in de wintermaanden behoeft het centrum niet ongebruikt te blijven. Er kunnen conferenties worden georganiseerd en ook bejaarden of rustbehoevende huis moeders zouden hier een welverdiende rust kunnen genieten. Verwacht mag worden, dat ook de Haar lemse jeugdraad een dankbaar gebruik van dit prachtige buitencentrum maakt. Want het vakantieverblijf is bestemd voor de jeugd en deze zal het zeker niet ongebruikt laten. Het landgoed heet thans nog „Ton geren", maar er wordt wel aan gedacht, het een voor de Haarlemse jeugd sprekender naam te geven. Misschien leven er bij de jongeren ideeën voor een treffende naam? Opgave hiervan heeft mogelijk tot gevolg, dat het centrum bij de officiële opening in het voorjaar met een toepaselijke benaming wordt gedoopt. I-Iet Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen (N.V.M.) houdt op maandag 22 oktober in „De Leeuwerik" te Haarlem een openbare streekvergadering voor de middenstand van Haarlem en om geving. Sprekers zijn de voorzitter van het N.V.M., de heer M. Rademakers en de heer G. J. Overmans, lid van het hoofdbestuur van het N.V.M. Tijdens deze vergadering zullen de volgende onderwerpen behandeld worden: „Het urgentieprogramma van het N.V.M." en „Hoe vindt de middenstand compensatie voor de aanstaande huurver hoging en de premie voor de oudedags voorziening?" ADVERTENTIE Oude mahonie tafels, stoelen, theestoven, leunstoelen, canapé's, mog. beschadigd zijn. Ook wormgaatjes geen bezwaar. Brieven onder no. 3795, aan het bur. v. d. hl. ADVERTENTIE Propaganda-bijeenkomst rattenbestrijding Op dinsdag 30 oktober wordt er in het PEN-gebouw te Bloemendaal een propagan- da-bijeenkomst voor rattenbestrijding ge houden. Deze avond zal een instructief ka rakter dragen en tevens zullen er films wor den vertoond. Behalve tal van instanties die direct bij de raltenverdelging betrokken zijn, is ook iedere andere belangstellende op deze avond van harte welkom. „Elga" is een personeelsvereniging van de Haarlemse gemeentelijke energiebedrij ven. Het vertegenwoordigt de meerstem mige mannenzang in de vorm van het dub bel kwartet, het intieme genre van samen zang dat vroeger in onze contreien veel vuldig beoefend werd, doch dat tegenwoor dig slechts weinig levenskracht meer lijkt te bezitten. Dit soort samenzingen heeft altijd geteerd op de romantische lyriek uit de kinderjaren van de liedertafelbeweging. De mens in onze gemechaniseerde wereld is over het algemeen te nuchter geworden om voor deze stijl nog warm te kunnen lopen. Bovendien is de evolutie van het genre gestrand op beperkte mogelijkheden van de meeste dezer ensembles. „Elga" vijf jaar geleden gesticht houdt zich, onder leiding van W. A. v. d. Bijl, aan de traditie en vindt daarin een sympathieke vorm van vrije tijdsbesteding. Dinsdagavond werd in de grote zaal van het H.J.M.V.-gebouw aan de Lange Margarethastraat te Haarlem het eerste lustrum gevierd met een uitvoering van tal van dierbare stukjes, waarover ik geen kwaad woord wil zeggen, om de doodeen voudige reden dat men er zich niet aan hoefde te vertillen en er dus mee kon laten blijken, dat, zelfs met bescheiden krachten, het samenzingen een genoeglijke bezigheid kan zijn. Daar ik echter op deze uitvoering als criticus genodigd was, acht ik het. bij alle waardering voor het ge- bodene toch mijn plicht de dirigent erop te wijzen, dat aan de vocaalvorming nog duchtig dient gewerkt te worden en dat met rustiger tempi en verfijnder dynamiek een meer homogeen klankgeheel kan wor den bereikt. De avond kreeg een opgewekt karakter door het optreden van de boerenkapel „De Hooimijters" leden van Harmonie Crescendo Jas. dn Klerk Er komt eindelijk schot in de herbouw van het voor het aspect van de Grote Markt zo belangrijke pand no. 21 aan de oostelijke zijde ter hoogte van het Studio theater. Dit perceel, waarin vroeger de boekhan del van de Gebroeders Brederode was ge vestigd, is thans het eigendom van de Na tionale Levensverzekeringbank te .Rotter dam, die het gekocht heeft nadat het gemeentebestuur de kans om het aan te kopen voorbij heeft laten gaan om er een filiaal te vestigen. Omtrent het toekomstige exterieur van het pand is nogal wat te doen geweest. De directie van de „Nationale" geeft de voor keur aan herbouw van de oude stijl, waar bij de moeilijkheid vooral is, dat de hui dige, uit de achttiende eeuw daterende gevel niet zonder ingrijpende maatregelen welke in eerste aanleg op een vrijwel volledige afbraak neerkomen gerestau- reerd kan worden. De heren R. Hirschig uit Den Haag en G. J. Stap uit Haarlem hadden aanvanke lijk een plan gemaakt voor een nieuw „achttiende eeuwse" halsgevel, welke ech ter in het geheel niet overeenstemde met de nog bestaande geve] en daarvan juist in zijn hoofdvorm en indeling wezenlijk ver schilde. In feite ging het om een copie van een Haagse gevel. Bovendien kwam het archaïsme ook in de achtergevel tot uiting, daar deze in de stijl van het begin van de negentiende eeuw was gehouden. De Schoonheidscommissie heeft over dat ont werp dan ook geen gunstig advies aan B. en W. kunnen uitbrengen. Daarop hebben de heren Hirschig en Stap een ander ontwerp gemaakt, waarin de hoofdvorm van de huidige halsgevel wel wordt bewaard, zodat de huidige raarn- indeling en de ingang in het midden blijven gehandhaafd. Er zullen echter op de top en de uiteinden van de hals énige passende ornamenten worden aangebracht. Om B. en W. in hun besluitvorming te steunen heeft de directeur van Openbare Werken, ir. Ch. van der Vlis, over dit vraagstuk een nota geschreven. Deze is, naar hij ons in een onderhoud meedeelde, van mening dat bij totale verdwijning van een oud gebouw, nieuwbouw in eigentijdse trant de voorkeur verdient boven een restauratie welke slechts een imitatie van een vroegere bouwstijl zou betekenen. Met het tweede ontwerp van de heren Hirschig en Stap (waarin ook de negentiende eeuwse achtergevel is losgelaten) is dit echter niet het geval, omdat in feite de bestaande gevel wordt gerestaureerd. Dat daartoe het pand eerst vrijwel afgebroken moet wor den, vormf slechts een technisch aspect van de kwestie. Iets anders zou het zijn, aldus de directeur van Openbare Werken, indien men bijvoorbeeld de oorspronkelijke gothische gevel, waarvan nog een gravure bestaat, had willen nabootsen. Ook dan had van een in principe verwerpelijk streven gesproken kunnen worden, want niemand herinnert zich die gevel meer Thans echter wordt een bestaande gevel slei hts in vroe gere luister hersteld, temeer omdat ook zoveel mogelijk van dezelfde stenen wordt gebruikt, welke, voor zover zij niet toe reikend mochten zijn, worden aangevuld met andere stenen uit dezelfde periode. De Schoonheidscommissie heeft thans dan ook een gunstig advies aan B. en W. uitge bracht. Het valt dan ook te verwachten, dat de herbouwingswerkzaamheden eerlang kunnen beginnen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7