DE SAMENZWEERDERS Schrale puntenoogst van de Overgangsklassers Jules Rimet - erevoorzitter FIFA - in Parijs overleden MERUJN EN DE WONDERBESSEN Loes Zandvliet als de vierde estafette-zwemster naar Spelen? 5 DE TAFELTENNISCOMPETITIE DenemarkenNederland op het televisiescherm? HOOFDPIJN? WEG HOOFDPIJN! Taimanov leidt nog in Aljechin-schaaktoernooi Keeper Albanees voetbal elftal vlucht naar westen Het Oosten bijna kampioen van Kennemerland Herdenkingsteken voor wielrenner Ockers Kostbaar paard ondergaat gevaarlijke operatie Sport in 't kort Nina wil naar Melbourne De zesdaagse in Berlijn S. Henstra voorzitter EDO Fortuna (Geleen) versloeg Stockport County Leo Horn leidt Manchester UnitedBorussia Lotty Heniger gisteravond in Vlaardingen uitgeschakeld VERVOLGVERHAAL^ door Friedrich Bruegel^ Nieuwe leiders in bridge- competitie voor paren Dammen Jozeph Blankenaar in provinciale eindstrijd Agenda voor Haarlem WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 De puntenoogst, die de Haarlemse over- rangsklassers het afgelopen weekeinde in de tafeltenniscompetitie behaalde, was niet bij zonder groot. TOG deed het het beste met een fraaie zesvier zege op A VGA 2. HBC en Togido deelden de punten, maar Heem stede noch GTTC konden tot winst komen. GlTC kwam juist iets tekort tegen Povac 2, terwijl Heemstede bij WGA een negeneen nederlaag leed. Deze laatste uitslag bewees, dat het verliezen of winnen tegen WGA sterk afhaankelijk is van de dag waarop de wedstryd gespeeld wordt. Komt men op een weekdag bjj de Amsterdammers, dan ont moet men een bijzonder sterk team, waar tegen, Heemstede heeft het ervaren, het uiterst moeilijk spelen is. Op zaterdagavond echter moet VVGA het met zeer zwakke invallers doen, met als gevolg goede winstkansen voor de tegenstanders. Heem stede trof het dus slecht, daar de wedstrijd al op Vrijdag werd gespeeld. Geen enkel spel kon gewonnen worden. Slechts het dubbelspel gaf de gasten gelegenheid de eer te redden, zodat de uitslag dus negen- een werd. GTTC trof het bij Povac al evenmin. Harde tafels, met ten hoogste een meter tussenruimte werkten goed spel niet in de hand. Desondanks konden Theo Blom en Piet Sleper elk twee winstpartijen behalen, maar Ad Spee kon opnieuw geen punt sco ren. Het dubbelspel, dat dus de beslissing moest brengen, werd een ruime zege voor de gastheren, zodat de uitslag dus zes—vier W TOG deed het in Amsterdam veel beter en klopte AVGA 2 met zes—vier. Meijer bleek voor de Haarlemmers een groot struikelblok, maar Klabou en Duits konden Kunst en v. Rossum wel aan, terwijl Kuiper hier nog een winstpunt op Kunst aan kon toevoegen. Ruime winst in het dubelspel bezorgden de Haarlemmers tenslotte de volle winst. Togido en HBC leverden een felle en spannende wedstrijd, die in een gelijke pun tenverdeling eindigde. Of dit de verhouding juist weergeeft valt moeilijk te zeggen, daar beide teams hun resultaten enigszins teleur stellend vonden. Vooral voor HBC was het resultaat, ge zien het scoreverloop, vrij matig: 2—1, 42 en zelfs 5—3. Bij Togido was Kees Schoof op nieuw in goede vorm, hetgeen hij bewees met drie overwinningen in twee games. Slechts tegen Guus Pliester scheen er een derde game nodig te zijn, want pas na ver lenging kon Schoof met 2220 winnen. Rob Voogt en Jan v. d. Dries speelden een lang durige en saaie partij. Rob Voogt kreeg van tijd tot tijd behoorlijke kansen, waarop hij echter geen aanval durfde wagen. De kansen van v. d. Dries waren zo bescheiden dat hij het prefereerde geduld te oefenen. Uitein delijk had dit resultaat, want met 21—18 in de derde game bracht hij de wedstrijd op zijn naam. Bij de gastheren zorgden v. d. Dries en Pliester elk voor twee punten door te winnen van v. Eijk en Voogt, terwijl Smit Voogt zelfs ook nog een derde nederlaag toe bracht. Het dubbelspel, dat tenslotte de Togido-ploeg nog de halve winst zou moe ten brengen, werd een ruime overwinning voor Schoofv. Eijk. De rangslijst ziet er nu als volgt uit: Disnie 3 2 1 - 5 18—12 2 2 - - 4 14— 6 TOG 3 2 - 1 4 18—12 HBC 3 1 2 - 4 16—14 AMVJ 3 - 3 - 3 15—15 Togido 3 1 1 1 3 15—15 VVGA 3 1 - 2 2 15—15 GTTC 3 1 2 2 14—16 Heemstede 3 1 - 2 2 9—21 AVGA 2 3 - 1 2 1 12—18 Sparta 4 1 - - 1 - 4— 6 Zondag wordt in het tafeltennishuis Guus Wolters aan de Jansstraat in Haarlem de wedstrijd Kennemerland—Noordhollands Noorderkwartier gespeeld. De keuze-com missie heeft helaas haar werk nog niet be ëindigd, zodat van de samenstelling van de teams nog niets valt te zeggen. Zondag 28 oktober wordt, eveneens in de Jansstraat, door Togido een toernooi voor de afdeling Kennemerland gehouden. De Nederlandse Televisie Stichting heeft van de Deense voetbalbond toestemming verkregen de interland voetbalwedstrijd Denemarken—Nederland, die op zondag 4 november in Kopenhagen wordt gespeeld, in Nederland uit te zenden. De Westduiste tele visie zal transito van het beeld verzorgen. Het wachten is nog op de toestemming van de KNVB voor uitzending van deze recht streekse reportage, aldus de NTS. ADVERTENTIE Gisteren is in een ziekenhuis te Park's, waar hij een operatie onderging, de ere voorzitter van de F.I.F.A. (Internationale Voetbal Federatie), de heer Jules Rimet, overleden. Hy was 83 jaar. De heer Rimet is president geweest van de F.I.F.A. van 1921 tot 1954. De heer Rimet is gedurende een zeer groot aantal jaren een zeer vooraanstaande man geweest in internationale voetbal kringen. Hij was een zeer bekwaam be stuurder, die vooral een grote rol speelde bij de vooruitgang van het voetbal In zijn eigen land, Frankrijk. In 1910 werd de thans overledene president van de Ligue de Football Association, waarna hij in 1919 voorzitter werd van de Fédération Fran- gaise de Football en hij bleef dat dertig jaar lang. In 1921 koos men de Fransman als op volger van wijlen Woodfall tot voorzitter van de Fédération Internationale de Foot ball Association, of wel de F.I.F.A. In 1954 achtte Rimet de tijd gekomen om afscheid te nemen vpn het werk dat hem zo na aan het hart lag. Hij stelde zijn zetel beschik- Het Aljechin-herdenkingstoernooi is i Moskou voortgezet met het spelen van de partijen uit de vijfde ronde. Alleen de partij BotwinnikBronstein heeft geen doorgang kunnen vinden, in verband met ziekte van Bronstein. De resultaten waren: Taimanov—Szabo '/i—Sliwa—Unzicker afgebroken: Stahl- bergNajdorf Gligoric—Padevsky afgebroken: Uhlman—Pachman Ke- resCiocaltea Golombek—Smyslov 01. De stand na de vijfde ronde luidt: 1. Tai manov (Rusland) 4 pnt.: 2. Smyslov (Rus land) 3% pnt.; 3. Botwinnik (Rusland) 3 pnt. en 1 afgebroken; 4/7. Najdorf (Argentinië), Stahlberg (Zweden), Pachman (Tsj.sl.) en Szabo (Hongarije) ieder 3 punten. De doelverdediger van het nationale voet balelftal van Albanië is op 4 september naar West-Berlijn gevlucht, waar hem politiek asiel is verleend, aldus werd in Frankfort vernomen. Quemal Vogli, 26 jaar, wist aan de aan dacht van de geheime politie te ontsnappen tijdens een tournee door andere communis tische landen en vluchtte naar Berlijn. Hij werd naar West-Duitsland overgevlogen, waar hij als politieke vluchteling werd ont vangen. Door deze week ook van de Haarlem- Oosterkwartier-dammers met 137 te win nen staat Het Oosten, de kampioen van het vorig jaar, wel bijzonder fraai in de le klasse damcompetitie van Haarlem en om streken. Indien deze week de wedstrijd tegen damclub Beverwijk wordt gewonnen, dan leveren de twee laatste wedstrijden Ilillegom thuis en Haarlemse Damclub 2 uit geen ge vaar meer -op voor het prolongeren van de kampioenstitel Haarlem en omstreken. Be verwijk zal een kleine overwinning behalen op VKD De stand is voorlopig 108 in het voordeel van BDC. maar de uiteindelijke uitslag wordt 11_9. Sportief leverde een goede prestatie door thuis te winnen van Haarlemse Dam club 2. Voorlopig is het 97 in het voordeel van de IJmuider dammers, doch het wordt een 12—8 of 11—9 overwinning voor Sportief DCIJ 2 behaalde zijn eerste overwinning op Hillegom met 15—5. In de tweede klasse is Stabiel begonnen met een 155 overwinning op VKD 2. Zand- voort moest met 137 erkennen dat KNC sterker speelde op het honderd ruiten bord In Belgische wielerkringen heeft men be sloten ter nagedachtenis aan de wielrenner Stan Ockers een herdenkingsteken op te richten. Dit herdenkingsteken zou dan ko men te staan bij Embourg. het stadje, waar Stan Ockers in 1953 de Italiaan Defilippis loste in de Waalse Pijl en daar de basis legde voor zijn overwinninig te Luik. Een groep van vier beroemde vee-artsen is gisteravond begonnen met een moeilijke en gevaarlijke operatie aan het linker ach terbeen van Swaps, een zeer goed ren paard, dat in 1955 de Kentucky Der-by won. Swaps verwondde zijn been zondag bij het verlaten van de stal aan een scherpe steen in de muur. Hij steigerde en begon toen mank te lopen. Een Röntgen-onder- zoek wees uit dat het vierjarige paard een gecompliceerde beenbreuk had opgelopen, vlak onder de knie. De buitenkant van het been was los gekomen van de rest van het been. In een poging het paard te redden, ont wierpen de vier artsen een soort kist, waar in het been van Swaps precies past, en een draagbaai-, waarin het paard in de nood zakelijke houding kan worden getakeld. Swaps, die een miljoen dollar waard is, zal na de operatie in de draagbaar blijven hangen om de wond te laten genezen. Voor de operatie werd Swaps een pijn stillende injectie gegeven. Volgens de art sen zal het enige weken duren voor zij kunnen zeggen of de breuk geneest. Het paard zal drie of vier maanden in de draagbaar moeten blijven. Als de opera tie mislukt, zal het dier onmiddellijk wor den afgemaakt. Rex C. Ellsworth en John W. Galbreath, de eigenaars van Swaps, hebben al 848.900 dollar met dit paard ge wonnen. HUBERT HOUBEN. De vroegere Duitse kampioen in de sprint Hubert Houben wordt sinds twee weken in het stedelijk ziekenhuis in Krefeld verpleegd voor een gevaarlijke keelziekte. Houben die thans 59 jaar is, be hoorde dertig jaar geleden tot de beste sprin ters ter wereld. Zijn beste tijd op de 100 meter, die echter niet in een wedstrijd ge maakt werd, was 10.3 sec. Nina Ponomareva, de Russische discus werpster, die momenteel met het Russische schip „Vjatsjelav Molotov" van Londen onderweg is naar Leningrad, heeft in Stock holm aan de pers verklaard, dat zij aan de Olympische Spelen in Melbourne zal deel nemen. „Die kwestie met de hoeden was een provocatie. Mijn eer is ongerept en ik ben vast van plan mijn sportloopbaan voort te zetten", zei Nina. De kapitein van de „Vjatsjelav Molotov" heeft een deel van het dek van zijn schip met touw laten afschieten. Daar heeft Nina, ach ter schermen van canvas, detraining voort gezet. Het Russische schip bleef tien uur in de haven van Stockholm liggen en de passa giers kregen toestemming enkele uren van boord te gaan. Nina heeft evenwel het schip niet verlaten. Dinsdagavond luidde de stand in de zes daagse in Berlijn: 1. Ziege—Terruzzi (Did./ It.) 297 pnt.; 2. IntraHolzmann (Did.) 223 pnt.; 3. Nielsen—Klamer (Den.) 222 pnt.; 4. SteenbergenSevereijns (Belg.) 180 pnt.; 5. ArnoldBughdahl (Austr./Dld.) 140 pnt.. De Nederlanders Derksen en Van Vliet staan op de negende plaats op twee ronden met 139 pnt. Tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering van de Haarlemse voet balvereniging EDO is de heer S. Henstra gekozen tot voorzitter in de plaats van de heer R. Cats. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer C. de Best. De heer R. Cats tot voor kort voorzit ter van EDO heeft bedankt voor deze functie. Het bestuur meende dat de functie van algemeen voorzitter en voorzitter van de afdeling betaald voetbal niet in één hand moesten liggen, maar de heer Cats dacht hier anders over. Ondanks vele pogingen gelukte het niet om hem tot andere gedachten te brengen, zo schrijft men in het clubblad van EDO. De heer Cats is bijna acht jaar voorzitter van EDO geweest en heeft deze moeilijke functie op een buitengewone wijze vervuld. Met de hulp van de andere bestuurders heeft hij EDO op een hoger plan gebracht. Zelfs na veel moeite was het gelukt om hem verkozen te krijgen als bondsafge- vaardigde, zodat hij midden in het bonds- werk zat, wat voor de vereniging van groot nut was. Het bestuur brengt hem gaarne dank voor alles wat hij voor het voetbal in het algemeen en voor EDO in het bijzonder gedaan heeft, aldus „De EDO'er". baar en werd opgevolgd door de Belg Sel- draayers. Jules nam het initiatief tot het spelen van een wereldkampioenschap voetbal. Het wereldbekertoernooi werd gespeeld in 1930, 1934, 1938, 1950 en 1954. De naam Wereld beker werd te zijner ere veranderd in Jules Rimetbeker. De Limburgse club Fortuna (Geleen) ver sloeg in een vriendschappelijke wedstrijd de Engelse derde divisie club Stockport County met 30. Bij de rust was de stand 10 in het voor deel van Fortuna. De doelpunten werden ge scoord-door Carlier, Huis en Appel. De voetbalwedstrijd voor de achtste fina les van het toernooi om de Europese voetbal beker tussen Manchester United en Borussia (Dortmund), die vanavond in Manchester wordt gespeeld, zal worden geleid door Leo Horn (Bentveld). Als grensrechters zijn aan gewezen de heren F. Hugens (Roermond) en C. Bronkhorst (Amsterdam). Merlijn had het bericht gelezen en nu sprak hij met enkele burgers, om er meer van te horen. Ja, het was zo; iedereen praatte er angstig over. De draak was een gevaarlijk monster, dat misschien wel mensen zou aanvallen ook. En daarom leef den de burgers van Berlicstein nu in onrust. Ze dachten niet meer aan hun werk en niemand durfde 's avonds meer buiten de stad te komen. „Het is een verschrikkelijk beest!", vertelde één van de Berlicsteiners. „Het is groter dan een huis en heeft een vreselijke bek met scherpe tanden en uit zijn neusgaten blaast het rook en vuur!" 25-26 In het Kolpa-bad in Vlaardingen, waar van het water dinsdagavond 19J/2 graad was, is een verbeten strijd gevoerd voor de aanwijzing van de vierde zwemster van de estafetteploeg 4 x 100 meter voor Melbour ne, Naar bekend kwamen drie kandidaten voor deze vierde plaats in aanmerking, na melijk Greetje Kraan (De Robben), Loes Zandvliet (Golfbrekers, Leiden), en Lotty Heniger (R.D.Z.) Tijdens de nationale kampioenschappen in Amsterdam op 1 en 2 september, werd de ploeg voor Melbourne samengesteld met de aantekening, dat de aanwijzing van de vierde zwemster voor het estafette- nummer later zou plaats vinden. In de pe riode tussen 2 september en dinsdagavond ging de training van de drie kandidaten voort en ook enkele malen werd daarbij op tijd gezwommen, prestaties, welke nim mer door de sportcommissie van de K.N. Z.B. aan de belangstellende buitenwereld zijn bekend gemaakt. Op 28 september zou een laatste selectie tegen het horloge worden gehouden, maai de sportcommissie achtte termen aanwezig om opnieuw een wedstrijd tegen het uur werk tussen de drie meisjes te laten zwem men, echter ditmaal op een minder gebrui kelijke wijze, namelijk in een estafette nummer, met de bepaling dat de drie meis jes niet tegen elkaar zouden mogen uitko men. Drie volkomen willekeurige esta fette-ploegen waren samengesteld voor dinsdagavond en de loting had uitgewezen dat Lotty Heniger als tweede zwemster in de eerste estafette zou zwemmen, Loes Zandvliet in de tweede ploeg als derde zwemster en Greetje Kraan in de derde ploeg als laatste zwemster. In de kring midden-Nederland van de K.N.Z.B., waarin „De Robben" zijn opge nomen, had men tegen deze wijze van se lectie geprotesteerd in een telegram met het verzoek om de drie meisjes op een nor male 100 meter wedstrijd tegen elkaar te laten uitkomen. De sportcommissie had evenwel haar standpunt gehandhaafd. Zeer nerveus liepen de drie kandidaten in en buiten het zwembad rond, een zenuw achtigheid, welke nog verhoogd werd door het feit dat men 20 minuten later dan de vastgestelde tijd begon. Het was de drie meisjes aan te zien, dat zij in abnormaal nerveuze stemming aan de start kwamen. Lotty Heniger schakelde zichzelf uit en voor haar werd 1 min. 10 sec. afgedrukt. Voor Greetje Kraan waren de tijden van de drie officials 1 min. 6,8 sec., 1 min. 7,2 sec. en nogmaals 1 min. 7,2 sec.; voor Loes Zandvliet 1 min. 6,9 sec., 1 min. 7,2 sec. en 1 min. 7,3 sec. Het resultaat was dus, dat aangezien men de gemiddelde tijden neemt, voor beide meisjes 1 min. 7,2 sec. in het proces-verbaal liet opschrijven. Greetje Kraan was te vroeg gestart. Het advies van de K.N.Z.B. zal woens dagmiddag aan het N.O.C. worden over handigd, waarna een beslissing zal worden genomen. Na afloop van deze wel zeer eigenaardige wedstrijd waren insiders van mening, dat Loes Zandvliet als vierde zwemster aan het N.O.C. zal worden voor gedragen. Men grondde dit oordeel op het feit, dat Loes Zandvliet, die in de afgelopen periode zich heeft omgeschakeld op een nieuwe stijl, nog steeds vooruit gaat, ter wijl Greetje Kraan op hetzelfde niveau blijft. Overigens wordt toegegeven, dat de gemiddelde tijden van beide zwemstertjes, over het gehele seizoen gerekend, elkaar niets ontlopen. Tijdens internationale atletiekwedstrijden tussen Duitsland en Zweden, die in Keulen zijn gehouden, heeft een Duitse heren-estafetteploeg het zeventien jaar oude Europese record op de 4 X 100 meter estafette gebroken door een tijd van 40 seconden te laten afdrukken. Het oude record, ook gevestigd door een Duitse ploeg, stond op 40,1 seconde. De ploeg 11a de record-verbetering. V.l.n.r. Lothar Knörzer, Manfred Steinbach, Leo Polil en Manfred Germar. Cd Het is dus toch niet zo ernstig, dacht Kratochvil. De afgemeten, plechtstatige stem van Kubrna had hem vertrouwen geschonken. Het zal mij een genoegen zijn. Als het u zou schikken, mij nu te ontvangen, Spec- tabilis, zou ik gaarne een vertrouwelijk onderhoud met u hebben. Het gaat over de kwestie, waarover u gisteren tegenover de minister gerept hebt en dat is een zaak, die men beter niet door de telefoon kan bespreken. Kratochvil zag dat zijn vrouw, die naast hem stond, haar oren gespitst had en hij dacht er aan hoe zij om Kubrna heen zou draaien, ais hij bij hem thuis zou komen. Ik was juist van plan om voor het bespreken van het een en ander naar het Ministerie te komen. Ik heb een uitnodiging ontvangen van Sofia en ik zou graag hierover het oordeel vernemen van de bevoegde autori teit, voordat ik er op antwoord. Mag ik dus voorstellen, dat ik bij u kom? Dat is buitengewoon vriendelijk van u! Zal ik een auto sturen om u af te halen? Hij legde de hoorn op het toestel, keek zijn vrouw nijdig aan om te voorkomen, dat zij zou vragen wat Kubrna gezegd had en liep naar zijn studeerkamer. Kubrna ontving hem hoffelijk en hij informeerde direct naar de invitatie, die Kratochvil uit Sofia had ont vangen. Het is een onderscheiding voor onze universiteit, zei hij glimlachend. Met de minister van Binnenlandse Zaken zal ik de daaraan verbonden formaliteiten gaarne bespreken. Na deze inleidende woorden kwam Kubrna ter zake. Het was goed geweest, zo merkte hij op, dat gisteren de kwestie-Jablonsky met de minister besproken was. Vandaag had namelijk het Ministerie van Binnenlandse Zaken van zich laten horen, terwijl dr. Formanek, die de zaak in onderzoek had, ook al contact had opgenomen. Alle betrokken instanties betreurden het ten zeerste, dat zulk een veelbelovend geleerde als dr. Jablonsky in deze lamentabele zaak was betrokken. Dr. Formanek, die bui tengewoon begaan is met dr. Jablonsky, was van mening, dat de zaak in geen geval hopeloos was en dat hij hem waarschijnlijk wel zou kunnen redden. Daar dr. Forma nek echter met het onderzoek belast was, kon hij moei lijk ch. Jablonsky zeggen, wat deze moest doen; iemand anders zou dat op zich moeten nemen. De minister had gemeend, dat hij, Kubrna, dr. Jablonsky diende te bena deren en hij was bereid deze pijnlijke taak op zich te nemen, temeer omdat een leven op het spel stond. Maar hij kende zoals ook de minister opgemerkt had Jablonsky niet, zodat hij professor Kratochvil verzocht hem bij dr. Jablonsky te introduceren en om als zwij gende derde bij het gesprek aanwezig te zijn, om daar mede de wetenschappelijke wereld te overtuigen met welk een begrip de nieuwe staat geleerden tegemoet trad, ook al had de betrokkene tegen de regering ge rebelleerd. Kratochvil dacht na. Ik heb mij hopeloos verwikkeld in deze moordzaak. Ook als ik dit niet zou doen, zou ik er bij betrokken blijven. Ik zou me daardoor trouwens verdacht maken. Het is dus maar het beste, als ik ook verder met de minister en Kubrna in contact blijf, voor al ook omdat de minister van Binnenlandse Zaken ge heel op de hoogte is van de kwestie. Kratochvil zeide dus bereid te zijn aan het verzoek te voldoen. Maar, zo voegde hij er aan toe, waarin bestaat eigenlijk voor Jablonsky de mogelijkheid om zich te redden? Hij heeft een uitstekende kans, als hij bekent. Als hij daartoe bereid zou zijn, garandeert de minister een lichte veroordeling. Licht in ieder geval in verhouding met wat hij gedaan heeft. De minister is verder bereid dr. Jablonsky faciliteiten te verlenen, zodat hij gelegen heid heeft tijdens het uitzitten van zijn straf verder zijn academische roeping te volgen, zodat zijn grote talenten niet verloren gaan. Ja, maar, zei dr. Kratochvil in één van zijn zeld zame momenten, dat hij zich gedrongen voelde te rebel leren, ik ben helemaal niet op de hoogte van dr. Ja- blonsky's geval. En nu wordt mij gevraagd hem terzijde te staan voor wat betreft de juridische kant van zijn zaak. Maar ik ben geen advocaat. Zou het niet juister zijn, wanneer een collega van de Juridische Faculteit. Kubrna viel hem in de rede. De jurist, Spectabilis, ben ik. Ik heb, al ben ik ook maar een jong lid van de Faculteit, de juridische graden behaald. Ondanks zijn bereidwilligheid om de wens van de minister van Onderwijs uit te voeren, en zijn angst voor politiek, rechtszittingen en de politie, waarschuwde zijn wetenschappelijk instinct hem tegen dit voorstel. Wat dacht die Kubrna wel? Hij was hoofd van het Presidium van het Ministerie en sedert vele maanden volgde hij reeds een stoomcursus voor administratief recht. Be weerde Kubrna daarom soms, dat hij jurist was? Dat was wel al te gortig! Maar daar hij al zó in deze zaak verwikkeld was, moest hij hier maar niet nader op in gaan. Inderdaad, merkte hij op, al bestaan er funda mentele verschillen tussen administratief recht en straf recht, u bent ongetwijfeld in een positie, om hem van advies te kunnen dienen. Daar ik nu zeker ben van uw medewerking, Spec tabilis, zal ik vandaag nog met dr. Formanek afspreken wanneer wij dr. Jablonsky kunnen opzoeken. Vanavond zult u hierover wel nader horen. Volgens dr. Formaneks mening moet ik dr. Jablonsky niet zozeer een juridisch advies geven, maar een menselijk. Twee overwegingen zijn er: ten eerste: als hij schuldig is, zal een bekentenis zijn geweten ontlasten en ten tweede: als hij bekent, zal de positie, waarin hij verkeert, verbeteren, terwijl de strafmaat daardoor verminderd zal worden. Formanek heeft mij verder duidelijk gemaakt, dat er geen twijfel aan zijn schuld kan bestaan. Kratochvil dacht na. Nu zij mij in hun net gevangen hebben, is het minste wat ik kan doen enige afstand tussen Kubrna en mij te bewaren. Ik ben noch filoloog, noch jurist, laat ik dat voorop stellen, maar volgens mijn mening kan Jablonsky zowel filologisch als juridisch niet een „beklaagde''' genoemd worden. Evenmin kan het meest heldere betoog voldoen de zijn om hem te veroordelen. Ik wacht overigens uw benoeming af, mijnheer. Kratochvil nam hierop afscheid. Het aanbod, om hem met een auto thuis te laten brengen, sloeg hij af; hij ging lopen. Even dacht hij er aan Helena Jablonska op te zoeken om haar te vertellen, wat voor onaan genaamheden hij -zichzelf op de hals had gehaald om haar terwille te zijn, maar bij nader inzien vond hij het toch maar beter dit niet te doen. Hij zou zich maar ergeren, omdat zij hem hiertoe had overgehaald, terwijl hij de handelingen van haar broer volkomen veroordeelde. (Wordt vervolgd). In de hoofdklasse van de parencompetitie hebben de paren BlomNijman en Fels Hunter opmerkelijk goede prestaties gele verd, waardoor zij respectievelijk van de 18de en 15de plaats zijn gestegen naar de 4de en 7de plaats. De leiders, de gebr. Kamoen, waren volkomen uit vorm en zakten af naar de 12de plaats. De stand is hier nu als volgt: 1. Groen Zandbergen 121 p.; 2. mr. KochPolak 120 p.; 3. Ligthart—Zijlstra 118 p.; 4. Blom— Nijman 113 p.; 5. mevr. de Kadtheer Da- niëls 112% p.; 6. TabbersZwager 111 p.; 7. Fels—Hunter 110% p.; 8. Klein—Toeset 110 p.; 9. Boereede Vries 109 p.; 10. Groen Nathans 108% p.; 11. mevr. VeenDriessen 108% p.; 12. gebr. Kamoen 108 p.; 13. dames Cats—Guldemond 106 p.; 14. Bakker—Spruit 105% p.; 15. PrinsVos 104% p.; 16. Fabel Polak 103 p.; 17. Cohende Vries 101 p.; 18. EijkingRaspoort 101 p.; 19. Bosse Metz 98 p.; 20. familie Hafkenscheidt 91 p. In de eerste klasse hebben de heren Mar tin—Orth de leiding van de heren Faase— Van Roon overgenomen en zakte de fam. J. Bakker af van de 4de naar de 11de plaats. Verdere verrassingen bleven uit. De stand is thans: 1. MartinOrth 104% p.; 2. mevr. Meirmansheer Pasveer 101% p.; 3. Faasevan Roon 91% p.; 4. fam. Huisman 91 p.; 5. dames Bouman—Kieck 86% p.; 6. mevra Viskilheer P. Kamoen 85% p.; 7. Spruit—Westerman 85 p.; 8. fam. Vader 84 p.; 9. fam. van Hensbergen 84 p.; 10. v. d. Broek—Dijkhuizen 79% p.; 11. fam. J. Bak ker 78% p.; 12. Braak—De Jong 78 p.; 13. v. d. DussenVan Odijk 77 p.; 14. dames Van Hees—Wafelaar 75 p.; 15. mevr. Prins—heer Cohen Tervaart 74 p.; 16. dames Bieler— Daniëls 68% p. In de tweede klasse hebben de dames FabelPolak resoluut de leiding genomen met een behoorlijke voorsprong op de heren DirkseKluiskens, die zich van de 7de plaats naar de 2de plaats wisten op te werken. De leiders van de vorige zitting maakten een geweldige tuimeling en bezetten nu de 12de plaats. Hier is de stand: 1. Fabel—Polak 117,45 2. Dirkse—Kluiskens 111 3. fam. Peters 104,76 4. mej. v. d. Haar—De Crauw 104,46 5. mej. Van Raadsen—Koopman 102,78 6. fam. De Jong 101,19 7. Van DorstenMotshagen 99,21 8. fam. De Looper 99,01 9. StevensDe Vries 98,52 10. fam. Philippo 98,21 11. Kaptein— van Leeuwen 98,21 12. Slegtenhorst—van Vliet 96.85 13. mevr. Kühn—heer Hac- cou 94,74 14. fam. Heugens 93,75 15. fam. TeunissenVan Manen 90,87 16. GloerichSmalbil 88,99 Door in de vijfde ronde met 173 van Wcerp te winnen is de kampioensploeg Jo zeph Blankenaar reeds zeker van een dei- vier plaatsen in de provinciale eindstrijd dammen. De Jozeph-spelers hebben alle vijf wed strijden met ruim verschil gewonnen en het ziet er naar uit dat de twee nog te spelen wedstrijden tegen St. Bavo en St. Canisius geen moeilijkheden meer zullen opleveren om ook de kampioenstitel van groep A te behalen. De S'. Bavo-spelers wisten met 155 van Weesp te winnen. In groep B speelde Dam- lust tegen Jozeph Blankenaar gelijk. Dam- lust behaalde een 11—9 overwinning op G.S.B. ADVERTENTIE WOENSDAG 17 OKTOBER Lido: „Ave Maria", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les grandes manoeuvres", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Tempel der verleiding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zee der verloren schepen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Po litie zonder wapens", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zwei blaue Augen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, Het Nederlands Ballet. Minerva theater: 8.15 uur, Stichting Nieuw Nederlands Toneelgezel schap met „Detective Story". Kerkgebouw Vestestraat: 8 uur, gemeenteavond van de vereniging van vrijzinnig hervormden. Cau serie over het Leger des Heils. DONDERDAG 18 OKTOBER Minerva: „Aïda", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Ave Maria", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les grandes manoeuvres", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeft., 2, 4.15 en 7 uur. Cinema Palace: „Tempel der verleiding", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zee dei- verloren schepen", 14 jaar, 2.30 uur. Studio: „Politie zonder wapens". 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zwei blaue Augen", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Halsmu seum, 8 uur: Prof. dr. L. van der Pijl spreekt voor de Volksuniversiteit over „Nieuwe visies op de plantenwereld". Zuiderkapel: 8 uur, Dienst 0. 1. v. J. Klein Haneveld.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9