NAAIMACHINES MERLIJN EN DE WONDERBESSEN «fc SNELPON VELPON Agenda voor Haarlem Ziekteverzekering voor zelfstandigen Slippende auto botste tegen bodewagen Keuls protest tegen verdrijving der KLM Postbesteller verdacht van omvangrijke pakketten- diefstal fa.JM&chous 5 Unesco-optocht in de hoofdstad Fa. Van Maanen behoudt autobusconcessie in Ermelo Nieuwe voorzitter van Unescocommissie Verzending van zeepost Nederlanders gevraagd EBOH'ers staken de handen uit de mouwen Haags Gemeentemuseum exposeert aanwinsten Ghr. GerefKerk aanvaardt nieuwe bijbelvertaling nog niet Voorstellen van de Bromfietsbond VVV's van Waddeneilan den over vakantiespreiding Engelse auto-industrie is boos op de BBG Begrotingsposten voor het onderwijs moeten verboord worden Academie voor Expressie door woord en gebaar fVERVOLGVERHAAL^ \^door Friedrieh Bruegel J VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 Middenstandsverbond vraagt wettelijke nood voorziening Het bestuur van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen acht het noodzakelijk, dat voor hen, die vrijwillig bü de ziekenfondsen verzekerd zijn, een wettelijke noodvoorziening wordt getroffen opdat zij zich bij de fondsen op dezelfde voorwaarden kunnen verzekeren als de verplicht verzekerden. Het deel van de premie, dat voor de verplicht verzekerden door de werkgever wordt betaald zou voor de vrijwillig verzekerden moeten worden betaald door het rijk, in de vorm van een 5Ubsidie aan de ziekenfondsen. Een afdoende ziekteverzekering ziet het verbondsbestuur alleen in een definitieve wettelijke regeling, waarbij de gehele be volking zonder onderscheid tot een bepaal de inkomensgrens op gelijke voorwaarden verplicht wordt verzekerd. Dit is de conclusie van een pre-advies, dat het verbondsbestuur heeft uitgebracht voor een vergadering van de vakraad, die volgende week dinsdag in Utrecht zal wor den gehouden. Dit pre-advies gaat ervan uit dat ruim één en drie kwart miljoen personen, behorende tot de groep zelfstan digen, vrijwillig zijn verzekerd en dat het risico-draagvlak voor de vrijwillig ver zekerden door 'de scheiding van de ver zekerden in verplichte en vrijwillige be langrijk is ingekrompen. Sedert de bevrijding heeft de overheid tot dekking van de tekorten bij de afdeling vrijwillige verzekering der ziekenfondsen ongeveer 70 miljoen gulden aan subsidie verleend. Daarnaast kwam uit het Ver eveningsfonds hiervoor 40 miljoen beschik baar Totaal is dus in de afgelopen elf jaar 110 miljoen gulden aan subsidies gegeven om de tekorten te dekken. Tegelijkertijd is bijna ieder jaar de contributie voor de vrij willig verzekerden verhoogd, zodat zij thans ongeveer het viervoudige bedraagt van die In 1947.. Het gevolg hiervan is, dat de zo genaamde „goede risico's" uit de zieken fondsen zijn getreden, zodat alleen de „slechtere risico's" zijn overgebleven. Tevens heeft de voortdurende premie verhoging er toe geleid, aldus het pre advies, dat een belangrijk deel der zelf standigen de premie niet meer kan op brengen en uit het ziekenfonds is getreden of dat zal moeten doen. Het verbondsbe stuur vreest, dat door deze ontwikkeling de gezondheidszorg en de medische hulpver lening voor een groot deel van de vrijwillig verzekerden worden bedreigd. Daarom dient op korte termijn een oplossing voor 't waagstuk van de vrijwillige verzekering te worden gevonden. Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Inzittende dodelijk getroffen door uitstekende staaf Donderdagmorgen omstreeks elf uur is op de rijksweg ten zuiden van Wolvega een personenauto tegen een met paard be spannen bodewagen gereden, waarbij een inzittende van de auto, de heer G. Krol uit Amsterdam om het leven is gekomen De auto, bestuurd door de heer A. Schol ten uit Heemstede, wilde de bodewagen passeren. Er naderde echter een tegen ligger. De heer S. remde, maar de auto slipte en gleed door tegen de achterkant van de bodewagen. Een ijzeren staaf, die buiten de wagen uitstak, drong de auto binnen en trof de heer Krol, die daardoor dodelijk gewond werd. De heer S. werd licht gewond en is naar een ziekenhuis in Heerenveen overgebracht. De auto en de bodewagen werden ernstig beschadigd. Nog een dode bü botsing Op de rijksweg AmersfoortApeldoorn in de kom van het dorp Voorthuizen is de W-jarige handelsreiziger K. uit Amster dam met zijn personenauto in botsing ge komen met een slippende militaire vracht wagen. De heer K. is zwaar gewond naar het St. Elizabethziekenhuis te Amersfoort overgebracht, waar hij korte tijd later is overleden. Minister Mansholt is een van de vele sprekers, die zaterdagmiddag in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam het woord zullen voeren ter gele genheid van de tiende verjaardag van de UNESCO, de U.N.O.-organisatie voor on derwijs, opvoeding, wetenschap en cultuur. Hen lange optocht, die van het RAI-gebouw naar het instituut zal trekken, wil de be volking een beeld geven van het werk van deze organisatie. Op het Frederiksplein zullen burgemees ter d'Ailly en ir. F. B. Carbasius Weber, die geruime tijd voor de U.N.O, werkzaam is geweest in India, spreken. De heer E. K. Baumgarlen zal een bood schap van secretaris-generaal Hammar- •kjöld voorlezen. Aan deze openluchtbijeen- *omst werken enkele zangkoren en de Am sterdamse Politiekapel mede. Gedeputeerde Staten van Gelderland zijn van oordeel, dat het gemeentebestuur van Ermelo terecht aan de fix-ma T. van Maanen te Harderwijk vergunning heeft verleend voor het uitoefenen van een autobusdienst op het binnen de gemeente Ermelo gelegen traject Nunspeet-dorp-legerplaats Halfweg. Gedeputeerden hebben het beroep van de Veluwse Autobusdienst hiertegen onge grond verklaard. Ged. Staten verklaren dat de firma Van Maanen, zolang zij in het bezit is van de vei-gunning voor deze autobusdienst, het vervoer van en naar het geleidelijk uit groeiend kampement, heeft kunnen opvan gen. De V.A.D. heeft dit vervoer aanvan kelijk tot tweemaal toe geweigerd. Welis waar onderhoudt de V.A.D. sinds januari 1955 op het traject Elspeet-Halfweg-Nun- speet een autobusdienst als onderdeel van haar interlocale lijnen, maar het gaat niet aan, de sinds mei 1952 voor de firma Van Maanen geldende vergunning voor een autobusdienst thans niet te verlengen. Bij Koninklijk Besluit is op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag ver leend aan prof. dr. H. R. Kruyt als voor zitter van de Commissie voor Internationa le Samenwerking op het gebied van On derwijs, Wetenschap en Cultuur (Nationa le Unesco-commissie Nedeiiand). Tot zijn opvolger is benoemd dr. F. Bender. In een vergadering van de commissie, die in het Vredespaleis in Den Haag is ge houden., is dr. Bender geïnstalleerd door de secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dr. J. Wesselings. Deze deelde daarbij mede, dat de Koningin dir. Bender had be noemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, zulks op grond van het feit dat dr. Bender gedurende tal van ja ren het Nederlandse cultureel en weten schappelijk belang heeft gediend op vele internationale confei-enties als vertegen woordiger van Nederland, meer in het bij zonder als lid van de Uitvoerende Raad van de Unesco, in welk college hij thans nog zitting heeft. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië: s.s. „Uruguay", 22 okt.; Brits Oost-Afrika: s.s. „Le Bour- donnais", 27 okt.; Canada: m.s. „Prins Alexander" 24 okt.; Chili via New York, 24 okt.; Indonesië: s.s. Ulysses", 24 okt.; Ned. Antillen: m.s. „Willemstad", 23 okt.; Ned. Nw. Guinea: m.s. „Japara", 25 okt.; Nieuw Zeeland via Engeland 27 okt.; Unie van Zuid-Afrika, m.s. „Pretoria Castle" 27 okt. BUENOS AIRES (United Press) Laureano, Landaburu, de Braziliaanse mi nister van Binnenlandse Zaken, heeft be kendgemaakt dat de eerste schreden zijn gezet op het pad naar een nieuw, groots opgezet kolonisatieplan, dat moet worden uitgevoerd door ervaren Europese boeren, voornamelijk Fransen en Nederlanders. In een nota aan alle federale districtshoofden vraagt de ministers een snel en grondig rapport over de grond die voor nieuwe land bouwkundige ondernemingen beschikbaar is. Doel van het plan is, de landbouwpro ductie aanzienlijk op te voeren. W ahn-sinn! Het stadsbestuur van Keulen heeft er woensdag op energieke wijze op aange drongen, dat de K.L.M., de Swiss Air en de Deutsche Lufthansa volledige landings- rechten 'op het vliegveld Wahn van de NAVO zullen krijgen. Het Westduitse mi nisterie van verkeer heeft, zoals men weet, de beide buitenlandse luchtvaartmaat schappijen, op verzoek van de Engelsen, de reeds verleende toestemming tot landen op Wahn weer ontnomen. Raad en bestuur van de stad Keulen ver langen thans in een verklaring, dat het mi litaire luchtverkeer op het vliegveld zo no dig geheel ten gunste van de burgerlucht vaart gestaakt zal worden. Op zün minst dient het militaire luchtverkeer zodanig te worden ingekrompen, als voor de behoeften van het economische gebied van Keulen en Bonn noodzakelijk is. De stad Keulen dringt er bij de Bonds regering, de Bondsdag, de Regering en de Landdag van Noord-Eijnland-Westfalen op aan, energieke stappen te doen om een einde te maken aan de onhoudbare toe stand op Wahn. De voetbalvereniging EBOH te Dor drecht, die haar terreinen aan de Admiraal de Ruyterweg heeft moeten ontruimen, omdat ze in een uitbreidingsplan lagen, heeft aan de Zuidendijk een nieuw terrein gekregen. Zondagmiddag om 2 uur zal het feestelijk worden geopend. De leden van EBOH hebben de afgelopen maanden zelf de handen uit de mouwen gestoken om de kosten van het gereed maken van de ter reinen en de bouw van een clubhuis zo laag mogelijk te houden. Het clubhuis is vijfentwintig meter lang en elf meter breed, en bevat een recreatie zaal, een keuken, vier kleedkamers, een bestuurskamer en wasgelegenheid. Het is door een aannemer gebouwd, maar de in richting en afwerking hebben de EBOH'ers zelf verzorgd. De leden van de voetbalvereniging heb ben voorts een overdekte tribune, voor 600 mensen, een open tribune voor 900 per sonen en een staantribune voor 7000 be zoekers gebouwd. Het terreincomplex be staat uit een speelveld en twee oefen- velden. In het begin van december zal in het Haags Gemeentemuseum een tentoonstel ling worden geopend van de aanwinsten van het museum door aankoop en schen king gedurende de jaren 1953, 1954, 1955 en 1956. De tentoonstelling zal een maand duren. Naar aanleiding van het tienjarig bestaan van het Belgisch Nederlands Cul tureel Akkoord zal in het Gemeente museum van 7 november tot 13 januari een tentoonstelling worden gehouden van het wei-k van twaalf Nederlandse en twaalf Belgische schilders. De tentoonstelling is getiteld „Facetten II". In 1949 is in het Gemeentemuseum een dergelijke tentoon stelling gehouden onder de titel „Fa cetten I". De Generale Synode der Christelijk Ge reformeerde Kerken heeft zich bezig ge houden met de vraag, of in deze kerken de nieuwe bijbelvertaling, tot stand ge komen op last van het Nederlands Bijbel genootschap, dient te worden gebruikt. De particuliere synode van het westen had de generale synode verzocht uit te spreken, dat het op zichzelf gewenst is alles in het werk te stellen om te komen tot een zo zuiver mogelijke vertaling van de bijbel en dat de aanvaarding van zo'n vertaling door de kerken geheel verantwoord moet zijn, omdat door onjuiste of minder juiste vertalingen gemakkelijk verkeerde opvat tingen ingang vinden. De nieuwe vertaling van het Nederlands Bijbelgenootschap, hoeveel daarin ook valt te waarderen, is in dit opzicht nog niet geheel bevredigend, aldus de particuliere synode, zodat aan vaarding door de kerken in dit stadium prematuur moet worden geacht. Voorals nog dient dan ook de statenvertaling voor het officieel gebruik der kerken gehand haafd te worden totdat na revisie de-'de- finitieve vertaling van het Bijbelgenoot schap tot stand zal zijn gekomen en de kerken zich daarover hebben uitgesproken. De synode besloot deputaten te benoe men, die de klachten en bezwaren inzake de nieuwe vertaling zullen verzamelen en op de volgende synode zullen rapporteren over de bruikbaarheid ervan. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bromfietsbond heeft de minister van Ver keer en Waterstaat enige voorstellen ge daan die zouden kunnen leiden tot een op lossing van de moeilijkheden, die voor een deel van de bromfietsers zijn gerezen door het Koninklijk Besluit van 22 augustus, waarbij „buddyseats" en velgen breder dan 2 inch verboden zijn. De bromfietsbond stelt voor tot 1 april van het volgend jaar een ovei-gangstermijn aan te houden voor het verbod van de „buddyseats". Voorts verzoekt de bond de grootst toegestane velgbreedte te brengen op 2/ inch, omdat een zeer groot aantal bromfietsen velgen van die breedte heeft en deze velgbreedte volgens de bond de veiligheid bij het rij den verhoogt. Tenslotte wordt de minister gevraagd of het mogelijk is voor bromfietsen die niet voldoen aan de omschrijving in de be schikking, die bij het Koninklijk Besluit is afgekondigd, een kentekenbewijs af te geven. Met het toenemende vreemdelingenver keer naar de vijf Waddeneilanden nemen de problemen waarvoor de Waddenge meentebesturen zich gesteld zien toe. Er ontbreekt geld voor de uitbreiding van de accommodatie en noodzakelijke voorzienin gen kunnen niet worden uitgevoex'd. Dit heeft de heer D. Smid verklaard tijdens de Waddenconferentie, welke donderdag op het eiland Terschelling werd gehouden. Ook het vraagstuk van de vakantie- spreiding maakte onderwerp van langdu rige besprekingen uit op deze conferen tie. Men is van mening dat het uitblijven van vakantiespreiding de Waddeneilanden veel schade berokkent. Tijdens de conferentie werd besloten een telegram aan de ministerraad te zen den, waarin de V.V.V.'s van de Wadden eilanden er met klem op aandringen de vakantiespreiding op korte termijn te rea- lisex-en. Nadat de Engelse auto-tentoonstelling woensdag in Londen geopend was, is nogal wat opschudding veroorzaakt door een televisieprogramma van de BBC, waarin het publiek verzocht werd zijn mening te geven over de Engelse auto's. Die mening was in enkele gevallen niet mals en de fabrikanten wilden terstond de BBC aan sprakelijk stellen voor de hun aangedane smaad. De BBC heeft desgevraagd TV- zendtijd in een volgend programma be schikbaar gesteld, zodat de auto-industrie kan antwoorden op de klachten van de autogebruikers. Een door de TV-verslaggever geïnter viewde chauffeur zei dat Engelse auto's schandalige vehikels zijn. Een ander vond dat Engelse auto's slecht afgewerkt wor den. Een dame vertelde dat haar vader een dure Engelse wagen gekocht had en al meteen remdefecten had moeten laten reparei-en. Een chauffeur zei bijzonder te vreden te zijn over zijn Duitse auto en een dame sprak haar grote tevredenheid uit over haar Italiaanse auto. De Engelse auto-industrie noemt het „een schandaal dat mensen die van auto's geen verstand hebben, zomaar hun menin gen mogen verkondigen." De BBC heeft echter ook mensen aan het woord gelaten die hun Engelse auto's ten zeerste prezen. Mede door de loonronde van oktober 1954 en de salarisherziening van het rijks- en onderwijzend personeel per 1 januari 1955 is voor verschillende takken van on derwijs in 1955 meer geld nodig geweest dan waarop bij de opstelling van de begro ting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor dat jaar was gerekend. Mi nister Cals heeft daarom een wetsontwerp tot wijziging van deze begroting ingediend. De post voor bij voorschot uit te betalen vergoeding over 1955 aan de gemeenten en voor tegemoetkoming aan gemeenten we gens verlies van rijksvergoeding wordt met f 5.450.000 verhoogd tot f 85.650.000. De analoge post voor de bijzondere lagere scholen wordt met f 19.000.000 verhoogd tot f 208.700.000. De subsidies en daarmee verband houdende uitgaven over 1955 en vorige jaren ten behoeve van bijzondere hogere burgerscholen, lycea en middelba- re scholen voor meisjes worden met f 10.338.900 verhoogd tot f46.600.000. De post voor subsidies aan lagere nijverheids scholen voor jongens wordt met f 6.900.000 verhoogd tot f40.614.000, die voor subsi dies aan huishoudscholen, landbouwhuis- houdscholen en scholen voor maatschap pelijk werk met f 3.900.000 tot f 33.992.000. De post voor de spoedcursussen ter op leiding voor de lagei-e acte als onderwijzer wordt met f 2.050.000 verhoogd tot f 3.550.000. Het aantal deelnemers aan deze cursussen was bijna drie keer zo groot als aanvankelijk was verwacht. De gewone kosten voor rijks-, gemeentelijke en bij zondere kweekscholen zijn eveneens geste gen. s/féJ. sneJsW Na een zeer omvangrijk onderzoek door de postale recherche te Arnhem en de ge meentepolitie te Hengelo, een onderzoek dat tweeënhalf jaar heeft geduurd, is te Hengelo gearresteerd de 50-jarige postbe steller A. G. L. B. uit die stad. De man wordt ervan verdacht in de afgelopen jaren niet minder dan tweehonderd voor het bui tenland bestemde geschenkpakketten met een gezamenlijk gewicht van honderden kilo's te hebben gestolen. De gearresteerde stond bij zijn superieuren buitengewoon goed aangeschreven. Lang werd dan ook geaarzeld voor men tot aanhouding over ging. B. heeft evenwel ontkend zich aan dief stal schuldig te hebben gemaakt. Bij een huiszoeking werd een grote partij goederen gevonden, variërende van textiel en levens middelen tot speelgoed en schoenen. De pakketten werden uit het gehele land ge zonden naar Duitsland, Hongarije, de Bal- tische landen en Polen. Een groot aantal klachten over pakketten, die niet te be stemder plaatse arriveerden, was aanlei ding tot het onderzoek. Toen een keer vastgesteld was, dat de pakketten niet in Duitsland, maar in Nederland verdwenen, leidde het spoor naar Hengelo. Woensdag is in Utrecht de „Academie voor expressie door woord en gebaar" ge opend. Op deze academie, die is gehuisvest in het gebouw van een kleuterschool, be ginnen twintig cursisten en dertien vak leerlingen met een tweejarige cursus zich voor te bereiden „op een beroep dat offi cieel nog niet bestaat" zo zei de directrice, mevrouw Reumer. Dóór expressietraining moet het kind worden geleerd de mogelijk heden, die in het menselijke wezen liggen door woord en gebaar tot uitdrukking te brengen. Hiervoor zijn nog geen leerkrach ten in ons land en van een algemeen ver- bi-eid didactisch inzicht is nog geen sprake, aldus de directrice. AAA A*** rz Mocht zij hen echter liever willen opzoeken, nadat de beschuldiging was uitgebracht, dan was dat na tuurlijk ook in orde. Na dit gesprek voelde dr. Formanek zich buitengewoon tevreden. Men had moeilijk in enkele uren méér kunnen doen. HOOFDSTUK XX Toen Agence France Press de ambtelijke mededeling van het Praagse Ministerie van Binnenlandse Zaken juist bekend had gemaakt, bevond Jean Aubrey zich in Parijs. Hij ontbeet in zijn stamcafé, nam een slokje zwarte koffie en sloeg de Figaro open. Op de voor pagina stond met forse létters: Conflict met Tsjecho- slowakije, waaronder het communiqué uit Praag was afgedrukt. Hij las het snel door en toen nog eens lang zaam en zorgvuldig. Het was zijn Jan! Hij voelde zich als het ware bedwelmd. Er onder volgden nog enkele i'egels van de coiTespondent in Praag: enkele bijzonder heden, een schets van Jans levensloop. Er was geen twijfel aan: het was zijn Jan! In een hoofdartikel werd de eis gesteld, dat de Quai d'Orsay een onwrikbaar stand punt moest innemen met betrekking tot de officiële be schuldiging van Praag, dat de Franse ambassade bij deze kwestie op de achtergrond zou hebben gestaan. Hoe is het mogelijk! Ik moet iets doen! Die arme jon gen! Zou hij vergeten hebben, dat hij altijd naar mij toe had kunnen komen? Waarom heeft hij dat krank zinnige land niet verlaten, in plaats van die kerel te vermoorden? Ze zullen hem onthoofden.fusilleren nee.... ophangen. Dat doen ze in Praag: ophangen. Ik móét iets doen! Maar wat? Hij staarde voor zich uit en trachtte na te denken. Ik moet naar Praag. Misschien zou ik daar wat kunnen be reiken. Het was geen gering besluit om naar Praag te gaan. Toen hij, nog vóór de eerste wereldoorlog, de stad had verlaten, had hij gezworen, dat hij nooit meer terug zou keren. Tot nu toe had hy zich aan de eed gehouden. Maar hij kon Jan toch niet aan zijn lot overlaten! Hij móést hem helpen! Nu het voor hem vast stond, dat hij op zo kort moge lijke termijn naar Praag zou gaan, begon hij er over na te denken, hoe hij er zou kunnen komen. Zouden zij hem een visum geven, als hij aantoonde, dat hij in Praag geboren was? Nee, zij zouden hem als een afvallige be schouwen en helemaal niet gesteld zijn op zijn terugkeer. Hij was Fransman, hij had de Franse nationaliteit, en hij moest zich dus op de ambassade presenteren. In Praag hadden ze vreemdelingen altijd gerespecteerd. Deze na tionale eigenschap zou waarschijnlijk wel weinig geleden hebben, meende hij. Hij moest er dan echter goed voor zorgen, dat hij niet door het kleinste gebaar zou verra den, dat hij Tsjechisch kende. Maar kende hij die taal eigenlijk nog wel? Plotseling dacht hij aan Lemonnier, René Lemonnier, zijn vriend uit Aix-en-Provence, die nu een functie be kleedde op het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs. Misschien wist hij iets meer over wat in Praag gebeurd was; misschien zou hij een goede raad kunnen geven of een introductie. Hij belde hem op. Natuurlijk, mon vieux, je kunt direct bij me komen als het dringend is. Jean liep regelrecht naar een taxi. Hoe zou Lemonnier zijn? Hij had hem nog nooit in zijn nieuwe werkkring gezien. In Aix-en-Px-ovence en in Marseille waren zij werkelijk goede vrienden geweest en tijdens de oorlog hadden zij samen benarde momenten doorgemaakt. Maar zou hij op de Quai d'Orsay dezelfde zijn gebleven? Jan maakte zulke onderscheidingen. Een vriend uit de bistro was niet hetzelfde als een vriend op de Prefecture. Maar de Lemonnier uit de Quai d'Orsay was gelukkig de Lemonnier uit Aix gebleven. Hij luisterde aandach tig naar wat Jean te vertellen had en belde toen een collega op, die op de ambassade in Praag gewerkt had, maar uitgewezen was. Deze kwam na enkele ogenblik ken al. Jean herhaalde de geschiedenis. Toen hij uitge sproken was, keek hij Badin, de collega van Lemonnier, vragend aan om te zien, of zijn woorden enige indruk op hem hadden gemaakt. Vóórdat Badin echter iets kon zeggen, antwoordde Lemonnier: Mijnheer Aubrey is een goede vriend van mij. Het is dus niet de bedoeling om hem met een kluitje in het riet weg te sturen. Vertel hem maar openhartig hoe je over deze zaak denkt. En zou je hem kunnen helpen, doe dat dan. Uitstekend, zei Badin. Het is mijn ovex'tuiging, dat uw jonge vriend in Praag in een net verstrikt is, waaruit hij slechts door een wonder gered kan worden. Behalve de officiële berichten hebben wij nog een tele gram van onze ambassade in Praag ontvangen. Al weken lang werd iets dergelijks verwacht. Hier in Parijs heb ben wij de terugroeping verlangd van een van de jongere leden van de Tsjechische ambassade. Volgens de officiële gegevens was hij handels-attaché, maar zijn activiteiten lagen op een geheel ander terrein. Toen hij gearresteerd werd en ondervraagd en zijn terugroeping werd ver langd, heeft zijn ambassadeur geen woord van protest laten horen. Sedert dat moment waren zij er zeker van, dat er in Praag iets zou gebeuren. Dat is het dus geweest. Spionage en moord. Mijnheer Aubrey, u heeft één fout gemaakt. Uit uw woorden heb ik menen te mogen begrijpen, dat u het officiële com muniqué uit Praag als waar beschouwt, omdatom dat het een officiële verklaring is, omdat er beschul digingen in uitgesproken worden jegens een vreemde mogendheid. U moet zich niet vastklampen aan die ge dachte. Het gehele communiquéik herhaal: het ge- héle communiqué, kan uit louter leugens bestaan. Maar het is ook mogelijk, dat enkele punten op waaiTieid be rusten. Uw jonge vriend kan inderdaad Semal vermoord hebben, maar het is best mogelijk, dat iemand anders dat gedaan heeft. Wij hebben in ieder geval niets met die hele geschiedenis te maken. Zij willen ons er echter in betrekken, of ze hebben de bedoeling om de communis ten in onze Kamer aan te moedigen om een hoop stampei te maken. Verder moet u niet de mogelijkheid uitvlak ken, dat iemand in Moskou op een bepaalde knop ge drukt kan hebben, terwijl u er ook rekening mee moet houden, dat zij deze affaire geschapen kunnen hebben met het oog op het binnenland. Dit zijn natuurlijk alle maal veronderstellingen. Zo moet u ook rekening houden met de mogelijkheid, dat zij Semal zélf uit de weg heb ben geruimd. Toen ik nog in Praag was, werd er al ge sproken over yn afwijkingen van de communistische leer. In Praag wordt ieder bewijs gefalceerd, dat zij nodig hebben. Zy zijn daar buitengewoon bedreven in. Als zij moord en spionage willen bewijzen, fabriceren zij zulke bewijzen en tenslotte is het voldoende, als de kranten schrijven, dat alles bewezen is. Het tragische voor ons Fx-ansen is, dat het deels ook onze schuld is, dat zulke toestanden zijn ontstaan. Denkt u maar aan München. Naast SCHOUS Mazewindkleding wij zojuist: stoeisterke ontvingen Black-watch lange broeken, jurkjes en meisjes-pakken in warme winterdessins. Een ruime keuze kunt u maken uit onze collectie coats, manteltjes en jacks, zowel voor jongens als meisjes. Ook ons assortiment wollen truien en vesten vraagt uw bijzondere aandacht. Al deze kinderkleding, leeftijd t/m 8j. Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel. 11266 (k2»o} VRIJDAG 19 OKTOBER Minerva: „De mooiste vrouw ter wereld", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Het trottoir", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jedda", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Losgeld", 14 jaax-, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Frasquita", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hyena's van het wilde westen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Als de kat van huis is", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geboren in ge vangenschap", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Minerva- theater: 8 uur, Dx\ A. L. Constandse spreekt voor de Volksuniversiteit over „De toekomst van Europa". ZATERDAG 20 OKTOBER Lido: „Het trottoir", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Thunderboy", 18 jaar, 23.30 uur. Luxor: „Jedda", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Losgeld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Frasquita", 18 jaar. 2.4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hyena's van het wilde westen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Als de kat van huis is", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geboren in gevangenschap". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadrschouwburg: „Ivanov" Nederlandse Comedie, 7.30 uur. Brinkmann: 15e open tafelronde met het onderwerp: „Ik als ge vangene van de maatschappij". ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Merlijn haalde zijn wonderbessen te voorschijn en bekeek ze peinzend; toen nam hij het boek en las er nog eens aandachtig in. Ja.als alles waar was, wat hier stond, dan moest hij die draak kunnen overwinnen! „Ja, ik doe het!", zei hij ferm en dapper. En toen liep hij met grote stappen de stadspoort uit. „Wat ga jij doen?", vroeg een wachter bij de poort. „Ik ga de draak bevechten!", riep Merlijn. „Opas toch op, jongen, doe het niet!", zei de man. „Dat monster is sterker dan honderd flinke mannen". Maar Merlijn liep door en de wachter ging overal vertellen, wat hij van plan was. ADVERTENTIE ADVERTENTIE AMENZWEERBER (Wordt vervolgd). Baby en kleutertje gekleed door SCHOUS kunnen een koude winter tegemoet zien.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7