Gemeentelijke orgelbespelingen in Haarlems Concertgebouw „Vondelkwartier" treedt uit Haarlems Speeltuin Verbond Woningbouw verenigingen Belangwekkende voornemens van Albert de Klerk en Piet Kee SLEUTEL WEG f Nachtelijk brandje in Lorentz-lyceum Voorzitter van Merkenstein: „Wij kunnen ook zonder subsidie voort 11 Wij spelen alles Het winterseizoen Veel vragen na inleiding over woningbouwnota „DE SLEUTELSPECIALIST" „Pijlslaan-tunnel" voor voetgangers en wielrijders Jaarprogramma r.-k. Midclenstandsvereniging Ambtsjubileum van ds. A. J. van Rhijn Kantoorklerk verdacht van verduistering van f 6600,- Onbevoegd de tandheel kunde uitgeoefend Krelagehuis als gymnastiekzaal Bloembollencultuur verleent medewerking Georgette Hagedoorn bij Geloof en Wetenschap Examens Burgerlijke Stand van Haarlem ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE VEELHEID van, vraagstukken welke met de huidige toestand in de woning bouw samenhangen is er oorzaak van ge weest, dat de Haarlemse raad bij de be handeling van de woniingbouwnota betrek kelijk weinig aandacht heeft besteed aan de zesde conclusie van, B. en W„ die spe ciaal ging over de woningbouwcorporaties. Het college stelde daarin: „Bevorderd moet worden, dat de woningbouwcorporaties tot de zozeer gewenste concentratie komen, waarbij bijzondere aandacht, dient te wor den geschonken aan het aantrekken van bestuurders, die niet alleen door hun be langstelling maar bovendien door deskun digheid op een of ander van belang zijnd terrein geheel opgewassen zijn tegen hun zoveel zwaarder geworden taak". Daarmee hebben Burgemeester en Wet houders de crisistoestand aangeduid, waar in het woning,bouwverenigingswerk op het ogenblik verkeert, cle van jaar tot jaar toe nemende aantallen der onder haar beheer gestelde woningen ten spijt. In het ge denkboek „Vijftig jaar woningwet" schreef de oud-secretaris van de Nationale Woningraad, het Kamerlid J. Bommer, reeds: „Er dreigt verstarring, er is in het algemeen te weinig medeleven van de zij de der leden, het werk, dat door de pio niers met zoveel enthousiasme wordt aan gepakt, wordt meer en meer routine-ar beid. Jonge mensen, die in cle voetstappen der oudere bestuurders treden, zijn zeld zaam. De bezieling is er een beetje uit, vooral bij de jeugd, die het straks toch zal moeten doen. Wellicht hebben we hier te doen met een algemeen verschijnsel, dat ook elders op maatschappelijk terrein te constateren valt. Dit mag ons echter niet verhinderen ernstig na te gaan. langs wel ke weg bij de woningbouwverenigingen het innerlijk vuur kan worden aangewak kerd. Naar ons oordeel zal het in de eer ste plaats moeten worden gezocht in de versteviging van de financiële positie en daarmede van de zelfstandigheid der wo ningbouwverenigingen. Meer bewegings vrijheid, groter eigen verantwoordelijk heid zal het doel moeten zijn, waarop ge mikt wordt". En enige jaren geleden formuleerde het Haarlemse raadslid M. J. Goedee, wiens scherp inzicht en deskundig oordeel wij bij de debatten van woensdag pijnlijk heb ben gemist, het bondig: „De woningbouw verenigingen lopen gevaar te degraderen tot huurophalers voor de gemeente". Wanneer men cle oorzaken van deze ver mindering aan, élan nagaat, dan vindt men in de eerste plaats inderdaad een zodanige financiële afhankelijkheid van de overheid, dat de vrijheid der woningbouwverenigin gen daardoor in het gedrang komt. Deze si tuatie is na de tweede wereldoorlog ver scherpt omdat de overheid de zogenaamde „onrendabele" top, waarmee enorme be dragen zijn gemoeid, voor haar rekening is gaan nemen. Daartegenover staat, dat de woningbouwcorporaties vrijwel geen eigen kapitaal bezitten ten opzichte van de om vang van haar woningbezit. Dit gebrek aan financiële binding heeft natuurlijk ook gevolgen voor de mate waarin de leden belangstelling tonen voor het werk van de verenigingen. Men ziet het bestuur alleen als een huisbaas waarmee men het goed heeft getroffen. De besturen zelf worden bedolven onder veel administratie en cor respondentie, maar moeten de beslissing in, tal van technische en architectonische vraagstukken aan de betrokken gemeente diensten overlaten. Sporadisch treft men woningbouwverenigingen aan, waarvan het bestuur tezamen met de leden, bepaal de gedachten ontwikkelt over de toekom stige vorm van de volkswoning, over de toeneming van het woongerief, over de ste- debouwkundige vraagstukken welke daar bij moeten worden opgelost. Toegegeven: in deze tijd wordt de grote meederheid der huurders gevormd door mensen, die slechts de wens hebben een eigen dak boven het hoofd te krijgen. Het is om die reden dat zij zich bij een woningbouwvereniging la ten inschrijven en niet, omdat men mede „werkzaam wilde zijn in het belang van de verbetering van de volkshuisvesting". En daar het lid zijn van een woningbouw vereniging ook een te verwaarlozen finan cieel offer met zich brengt, wordt men ook niet op minder ideële wijze aan de vereni ging gebonden. De moeilijkheden die men in Haarlem enige tijd geleder, heeft ge kend toen sommige 'woningbouwverenigin gen wilden overgaan tot een wezenlijke verhoging van het woongerief door bij voorbeeld schuren te vergroten, hetgeen een geringe verhoging van de huur met zich bracht, sproten voor een deel uit deze mentaliteit voort. De burgemeester van Meppel, mr. A. Kleijn, heeft dan ook enige jaren geleden in een reeks artikelen in het orgaan van de Vereniging van Nederlnadse gemeenten, gesteld, dat de nadruk te zeer op het beheer van woningen en te weinig op een gemeenschap van huurders is ko men te liggen. Dat nu is mede een gevolg van de hierboven reeds genoemde talloze beslommeringen van administratieve en technische aard. waaronder de meeste be sturen van woningbouwverenigingen ge blikt gaan. De vraag ligt voor de hand of de besturen van de vijfentwintig Haarlem se woningbouwverenigingen hun Federatie, welke thans veel meer een orgaan is van gemeenschappelijk overleg dan van ge meenschappelijk handelen - men denke bij voorbeeld aan de uitvoering van onder houdswerk niet veel meer dan thans het geval is kunnen gebruiken als een apparaat voor het routinewerk. Men zal dan zelf meer gelegenheid krijgen voor het active ren, van, de huurders en de opbouw van eigen woningbouwbeleid. Het moeilijkste punt blijft echter de verhouding tot de financieel almachtige overheid en cle geringe materiële band van de huurders met hun bouwvereniging, door bemiddeling waarvan zij toch mede-eige naars van complexen van vele honderden woningen zijn. Bij de oplossing van dat probleem zal men er toch van uit moeten gaan, dat de grote meederheid van de be volking op huurwoningen is aangewezen en niet in staat is zich in belangrijke mate financieel aan een woning te binden. Uit de nood worden op het ogenblik wel tal van vormen geboren, waarin woningzoe kenden op de een of andere manier aan een huis worden geholpen, waarvan zij dan hetzij onmiddellijk, hetzij na verloop van tijd als eigenaar worden beschouwd. Deze ontwikkeling is in deze tijd zeer begrijpe- 'nk, maar men behoeft de ogen niet te slui ten voor de kwade kanten daarvan. Een mogelijkheid om de financiële basis van de woningbouwverenigingen te verbreden bestaat echter in een loslaten van de be perking, dat deze organisaties, voor zover zij op grond van de woningwet wérken, uitsluitend arbeiderswoningen kunnen bou wen en beheren. Daar is des te meer aan leiding toe, nu enerzijds de geschoolde vakarbeider een levensstandaard gaat be reiken welke hem op den duur in de buurt van de „middenstand" zal kunnen brengen en anderzijds het huurpeil der nieuwe Sinds begin juni, toen de nieuw be noemde stadsorganisten Piet Kee en Albert de Klerk hun „joyeuse entrée" hielden met een dubbel concert op het beroemde orgel van Christiaan Muller in Haarlems Grole Kerk, is er, afgezien van de aankondiging der programma's, geen publiciteit meer ge geven aan de gemeentelijke orgelbespelin gen. Met belangstelling hebben wij echter dit zomerseizoen gevolgd, met de bedoeling er na afloop een samenvattende beschou wing aan te wijden. Deze kan betrekkelijk kort zijn, daar het onmogelijk is op de prestaties van beide organisten in te gaan. Hun activiteit werd doorkruist, zoals men weet, door het jaarlijkse Internationale Orgelconcours, waarin Klaas Bolt, de orga nist van de kerk de wisselprijs verwierf, dat gevolgd werd door de Orgelacademie, die in haar verloop, evenals in dat der concoursdagen, gelegenheid schonk tal van organisten het grote orgel te horen bespe len. Als schitterende lichtpunten gold daarbij het optreden van Marie Claire Alain en van Anton Huiler. Toen onze stadsorganisten weer regel matig aan de beurt konden komen met de traditionele bespelingen op dinsdagavond en donderdagmiddag, leek dit een briljante voortzetting van de orgeldagen. De buiten gewone belangstelling van vreemdelingen en stadgenoten, die wij steeds constateer den op deze concerten, liet eens te meer Haarlems faam als centrum van orgelcul tuur uitkomen. Wat in 1635 begonnen is met het doel de Haarlemse burgerij een aangename verpozing te verschaffen en de mensen uit de herbergen te houden, is uitgegroeid tot een artistieke attractie, die tot ver in het buitenland bekend is en ge roemd wordt. Het zegt bijvoorbeeld wel iets dat Noorwegen en Amerika jonge or ganisten naar Haarlem zenden om hier hun vorming te voltooien en zo mogelijk straks naar hun land iets mee te nemen van wat de traditie hier tot stand bracht. En het zegt ook wel iets dat zoals verleden week gebeurde een buitenlandse omroep met zijn opname-apparaat naar Haarlem komt om het spel van een der stadsorga nisten te registreren. In een interview, afgenomen op de dag dat beide organisten door de Haarlemse gemeenteraad benoemd werden, verklaarde Piet Kee spontaan: „wij spelen alles". Hij bedoelde natuurlijk „alles wat goed en ver antwoord is" en wilde blijkbaar hiermee te kennen geven dat zowel zijn collega Albert de Klerk als hijzelf niet van plan waren zich exclusief naar een bepaalde mode te richten, maar breed wilden openstaan voor de orgelkunst van vroeger en nu. Dit spontaan gesproken woord hebben beide kunstenaars in hun bespelingen van deze zomer waar gemaakt. Naast de klas sieke Italiaanse, Franse, Spaanse, Engelse, Nederlandse en Duitse litteratuur met het standaardwerk van aartsvader Bach vooraan hebben zij even gul de kunst van Mozart en die van de romantici Franck en Reger ten gehore gebracht, alsmede voor de jongste strevingen van Alain, Hin- demith, Distier, Pepping en Messiaen een evenredige en overtuigende belangstelling getoond. Als van uitzonderlijk belang dient ook gememoreerd te worden, dat de Neder landse orgelkunst van deze tijd bijzonder rijkelijk op de programma's vertegenwoor digd was. Met Hendrik Andriessen aan de kop en verder Anthon van der Horst, Jacob Bijster, Herman Strategier, Jan Mul, Jos van Amelsfoort. Cor Kee, Louis Toebosch. Bernard Bartelink, Piet Kee, Albert de Klerk en nog anderen meer, kwam aldus een respectabele rij componisten aan bod, die ieder op eigen wijze onze orgelcultuur waardig dienen. Voor de openbare bespelingen in het winterseizoen is nu deze regeling getroffen, dat elke maand op een donderdagavond een gratis concert zal worden gegeven op het orgel van Cavaillé Coll in de Concert zaal. Op donderdag aanstaande, 25 oktober, zal daarmee worden begonnen met een bespeling door Albert de Klerk. Uiteraard zullen deze concerten een eigen karakter dragen, dat bepaald wordt door de aard van het romantisch concert orgel. De orgellitteratuur van eeuwen is nauw verwant aan het klankidioom van de periode waarin zij ontstond. Zo is het een algemeen erkend feit, dat de klank idealen van de bouwer van het Haarlemse Concertorgel, de beroemde Fransman Ca vaillé Coll, inspirerend gewerkt hebben op de componisten van zijn tijd en ook van later. Men kan zich het oeuvre van César yyyyyyyxoxcrxx In liet eigenlijke concertseizoen kan het beroemde orgel van Christiaan Muller in de Grote Kerk te Haarlem geen rol spelen, omdat liet probleem der verwarming nog steeds op een oplos sing wacht. Van die omstandigheid maakt de stadsorganist Albert de Klerk gebruik om door een serie uitvoeringen van oktober van dit jaar tot april van het volgende meer bekendheid te geven aan de voortreffelijke eigenschappen van het orgel van Cavaillé Coll in de Gemeentelijke Concertzaal van de Spaarnestad. Er zullen zes concerten plaats hebben op donderdagavonden van 20.15 tot 21.45 uur, te beginnen op 25 oktober, zes pauzeconcerten tussen 12.15 en 13.15 uur en twee middagcon certen voor de jeugd. Al deze uitvoe ringen zijn gratis toegankelijk, zoals dat ook met de gemeentelijke bespelingen in de Grote Kerk het geval is. In bij gaand artikel wordt men uitvoeriger over de plannen ingelicht. OOOOOCOOCOOCOODCOCO^CCOOOOOOOCXXXXXXXDO^OOOOOCOCXXXJOOOCXX Franck, Widor, Guilmant, Dupré, Vierne, Duruflé, Jongen enzovoorts, niet voorstel len, zonder de timbres en de technische mogelijkheden, die Cavaillé Coll aan deze componisten bood. Dit bijzondere aspect van de orgelcultuur kan op de zes gepro jecteerde avonden in de Concertzaal prach tig gedemonstreerd worden. Waaruit weer eens zal blijken wat een zeldzaam bezit dit tweede gemeentelijke orgel, in zijn contrast met het barokinstrument van Muller, voor Haarlem als „centrum van orgelcultuur" betekent. Dit hoeft niet tot eenzijdigheid te leiden in de keuze der te spelen muziek, want de rijkvooi'ziene speeltafel van het concert orgel biedt mogelijkheden genoeg om tege moet te komen aan uiteenlopende stijlen. Zo zal meesterwerk van Bach op de pro gramma's evenmin ontbreken als het deze zomer op het Haarlemse concours bekroon de werk van Doppelbauer, dat ondertussen in de Universal Edition verschenen is met een opdracht aan Albert de Klerk, die het ten doop hield. Een eerste uitvoering is ook voorzien van de laatste voltooide com positie van wijlen Lieven Duvosel: een „Drieluik voor orgel", geschreven voor en opgedragen aan dezelfde organist. Gedacht wordt aan een speciaal kerst programma met een rijke keuze aan „Noëls" En voor de Passietijd is de uit voering vastgesteld van Dupré's „Chemin de la Croix" met medewerking van een declamator, die de „Kruisweg" van Claudel in de Nederlandse versie van Anton van de Velde zal voordragen. Piet Kee stelt zich voor een der grote orgelwerken van Reger aan de beurt te laten komen. En als bij zondere attractie zullen de beide stads organisten samen een improvisatieconcert geven, waarop zij elkaar thema's zullen voorleggen. Wie van het sportieve element in de kunst houdt, zal daaraan zijn hart kunnen ophalen. Het heet van de naald musiceren hoort nu eenmaal tot de orgel- kunst en zoals men weet zijn „beide stads organisten eraan gewaagd. Releveren wij tenslotte dat Albert de Klerk donderdag aanstaande 'óp de eërste avond van de reeks onder meer Pastorale in C van César Franck en de Sonate Hé- roïque van Joseph Jongen op zijn programma heeft, welke beide werken volkomen op het instrument van Cavaillé Coll zijn afgestemd. DE KL. Wethouder Happé sprak voor wijkcomitê Haarlem-Oost Vrijdagavond heeft de Haarlemse wet houder van Openbare Werken en Volks huisvesting, de heer W. F. Happé; voor het wijkcomitê Haarlem-Oost in het gebouw van de speeltuinvereniging „Oostehkwar- tier" in Haarlem-Oost een inleiding ge houden over het rapport van B. en W. van Haarlem over de woningbouw. De wet houder schetste in zijn betoog de gehele gang van zaken in de woningbouw sinds het einde van de oorlog. De punten van deze inleiding waren in grote trekken de zelfde als die uiteengezet in de woning bouwnota, waaraan wij in de afgelopen weken reeds alle aandacht hebben gewijd. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen aan de inleider, waar van vele van de talrijke aanwezigen een dankbaar gebruik hebben gemaakt. Een zo dankbaar gebruik vaak, dat er vragen en klachten werden uitgesproken, die niet onmiddellijk aansloten bij de gehouden in leiding, maar die wel alle rechtstreeks of indirect met de woningbouw en woning toestand te maken hadden. Zo werd de vraag gesteld, hoe het toch staat met de Haarlemse Stichting voor Woningverbetering, waaraan reeds onge veer vier jaar geleden aandacht voor ge vraagd was. Wethouder Happé vertelde, dat er indertijd incidentele verbeteringen aan de oude woningen waren voorgesteld, die op verzoek van Den Haag moesten worden uitgebreid tot alle wenselijke verbeterin gen. Dit was door het gemeentebestuur gedaan, waarna bleek dat het geheel toen bi.,na één miljoen gulden zou gaan kosten. Hiervan is men bij de provinciale directie voor de Woningbouw erg geschrokken. In middels ligt het plan thans in Den Haag en is het op het ogenblik zo, dat er min stens eenmaal in de veertien dagen iemand naar Den Haag gaat om te vragen hoe het er mee staat. Het „frappez toujours" geldt dus in dit geval wel heel sterk. Behalve vele klachten over bestaande nieuwe woningen, werd er ook een opmer king gemaakt over de trage bouw aan de Schipholweg. Naar aanleiding hiervan zei de wethouder, dat er bij de nieuwe bouw plannen op zal worden gelet, dat de juiste aannemer wordt aangetrokken. Slechte ervaringen met thans werkende aannemers zullen hier dus selectief kunnen werken.Een vraag over een eventuele verhoging van de huren bij nieuw te bouwen woningwet woningen, beantwoordde de heer Happé door erop te wijzen, dat woningbouw niet geremd moest worden door het laag houden van de curveprijs met het oog op een te handhaven verschil in huurpeil met grote steden als Amsterdam en Rotterdam. Waar schijnlijk zal het zelfs niet nodig zijn de huren in Haarlem te verhogen tot het peil in die steden. Tenslotte gaf de wethouder, op verzoek, nog een overzicht van het bouwplan in het nieuwe Parkwijk, waaraan wij ook reeds aandacht hebben gewijd en waarbij gezegd werd, dat het niet de bedoeling was de zestig woningen voor maatschappelijk zwakkeren het eerst te bouwen: voor deze woningen is zelfs nog geen architect aan gewezen. Het ligt in de bedoeling, dat alle architecten, die in Parkwijk zullen ontwer pen vier tegelijk aan het werk zullen gaan. Na het beantwoorden van alle vragen sloot voorzitter H. J. Loppersum de bijeen komst, nadat hij er nog zijn teleurstelling over had uitgesproken, dat dit jaar 'Sint Nicolaas in Haarlem niet officieel zal wor den ontvangen. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 In aansluiting op ons uitvoerig artikel over het uitbreidingsplan „Oosterduin" in onze editie van vrijdag j.l. kunnen wij nog mededelen dat het in de bedoeling ligt de tunnel onder de westelijke randweg voor de verbinding PijlslaanHelmlaan uitslui tend voor voetgangers en wielrijders te bestemmen. Men is tot het projecteren van deze tunnel overgegaan op verzoek van de be woners uit de zeeheldenbuurt die aandron gen op een tunnel l5ij de Ampèrelaan. Dit plan stuitte echter op sledebouwkundige bezwaren maar men hoopt dat de bewoners uit de zeeheldenbuurt ook met de „Pijls- laantunnel" tevreden zullen zijn. Overigens kan men zich afvragen waarom een der gelijke belangrijke verbinding tussen de stadswijken ook niet voor autoverkeer wordt geprojecteerd. ADVERTENTIE woningwetwoningen dat van vroegere mid denstandswoningen' is gaan overtreffen, zo dat de nieuwe wijken een sociaal-gemengd karakter hebben' gekregen'. Een ontwikkeling die men slechts kan toejuichen omdat de gemeenschapszin daardoor wordt bevorderd. Dat behoort weliswaar niet tot de taak in engere zin van de woningbouwverenigingen, maar kan van een goede opvatting daarvan een gelukkig uitvloeisel zijn. Vrijdagnacht omstreeks één uur zag de bekende Haarlemse musicus Albert de Klerk een weerschijn van vlammen op de ruiten van het gymnastieklokaal van het Lorentzlyceum aan het Santpoorterplein te Haarlem.. Onmiddellijk belde hij de brandweer op, die binnen enkele minuten met een motorwagen ter plaatse icas. Het bleek, dat er brand was ontstaan in de conciergekamer. De oorzaak is nog niet bekend. Al het meubilair, de 'administratiebescheiden, drie stofzuigers en een stencilmachine werden een prooi van de vlammen. De muren en plafonds werden zwartgeblakerd. Foto: De brandweer tijdens het blussingswerk De r.k. Middenstandsvereniging te Haar lem heeft haar jaarprogramma voor het sei zoen 1956-1957 bekend gemaakt. Het winter seizoen wordt geopend op 24 oktober om acht uur in café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt met een forumavond waar op vragen van leden zullen worden beant woord Het forum is als volgt samengesteld: mr. J. C. Smithuyzen en mevrouw Smithuy- zen, Jacq. van Velsen, gemeenteraadslid, J. G. H. Bosman, directeur katholieke Emigra tiestichting en W. van Willige, directeur Haarlems Bloei. Voorts zal deze avond wor den gekiend. Vorige jaren was het de gewoonte, aan het begin van het seizoen een aantal avonden vast te leggen. Dit jaar zal echter alle aan dacht worden geschonken aan actuele ge beurtenissen. Buiten de werkvergaderingen en traditionele familie-bijeenkomsten, zoals het vastenavondfeest, zullen de leden slechts bij „brandende kwesties" voor een vergade ring worden opgeroepen. De jaarvergadering zal in mei 1957 worden gehouden. Medegedeeld wordt nog, dat volgend jaar bij het vijftigjarig bestaan van de diocesane Middenstandsbond een heilig hart-altaar voor de kathedrale basiliek St. Bavo zal wor den aangeboden. Tevens zal mgr. Huibers een belangrijk bedrag voor de leniging van de kerkennood in het bisdom beschikbaar worden gesteld. In de Oosterkerk te Haarlem werd vrij dagavond met de hervormde wijkgemeente het feit herdacht, dat de wijkpredikant ds. A. J. van Rhijn, vijfentwintig jaar geleden in het ambt werd bevestigd. De jubileum- darg was in de maand mei, maar wegens ziek te van de predikant moest de viering van het zilveren jubileum worden uitgesteld. Ds. W. M. van Asperen opende de avond met een welkomstwoord tot de jubilaris en zijn echtgenote. De spreker heette in het bijzonder de vader van de jubilaris, ds. G. van Rhijn, ds. C. P. Hoekema. doopsgezind predikant en de vertegenwoordiger van de centrale kerkeraad der hervormde gemeente Haarlem welkom. Ouderling J. Ophuysen bood de jubilaris namens de wijkgemeente een fauteuil aan. Medewerking aan deze avond verleenden het Oosterkerkkoor onder leiding van de heer J. van der Velden en de heer Van Ek, die enige gedichten van Jacob Revius, De Nobel en Willem van Mérode voordroeg. De organist Teke Bijlsma speelde Prélu- dium en Fuga in e. klein van J. S. Bach en een eigen compositie. De avond werd besloten met het zingen van psalm 118 vers 1-14. Hierna kreeg de gemeente gelegenheid ds. A. J. van Rhijn en zijn echtgenote geluk te wensen. De buitengewone ledenvergadering van de Haarlemse speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier", die vrijdagavond in het clubgebouw van deze vereniging aan de Vergierdeweg in Oud-Schoten is gehouden, heeft zich op duidelijke wijze achter het beleid van haar bestuur gesteld ten op zichte van de verhouding met het Haar lems Speeltuin Verbond. Deze vergadering was bijeengeroepen met het oog op het reeds door ons vermelde feit, dat het dage lijks bestuur van dit verbond in de gerezen moeilijkheden en het gebrek aan samen werking tussen het verbond en de speel tuinvereniging „Het Vondelkwartier" aan leiding meende te moeten zien om binnen kort bij het verbondsbestuur een voorstel in te dienen om acht met name genoemde bestuursleden van deze vereniging van hun functie te ontheffen. In zijn openingswoord gaf de voorzitter van „Het Vondelkwartier", de heer H. van Merkestein, een overzicht van de resultaten welke in de afgelopen jaren door het be stuur en de leidsters en leiders werden bereikt. Het clubgebouw kon door een ge slaagde „bliksem-actie" van een geheel nieuw interieur worden voorzien; een klim- en glijtoren, die voor Haarlem uniek zal zijn, is in aanbouw, terwijl hard gewerkt wordt aan een nieuwe verwarmingsinstal latie. Het ruimteprobleem is echter nog steeds urgent, aangezien wekelijks meer dan 600 kinderen, verdeeld over 31 clubjes, gedurende 27 lesuren bezig gehouden moe ten worden. De heer Van Merkestein hoopte dan ook dat de plannen voor een nieuw en groter clubgebouw zeer spoedig verwezenlijkt zouden mogen worden. Hij wekte de leden op het bestuur in zijn mooie, maar vaak zeer moeilijke taak zo veel mogelijk bij te staan, zodat het speel tuinwerk onder alle omstandigheden door gang zal kunnen vinden. Vervolgens besprak de secretaris van „Het Vondelkwartier", de heer G. C. Kunt- zel, uitvoerig de geschilpunten, welke tot de huidige crisis in de verhouding tussen het Haarlems Speeltuin Verbond en „Het Vondelkwartier" hebben geleid, te begin nen met het niet rechtsgeldige besluit, ge nomen op de ledenvergadering van „Von delkwartier" van 14 december 1954, met het doel de vereniging op te heffen en te maken tot een afdeling van het Verbond. De heer Kuntzel legde er de nadruk op, dat een niet handelen volgens de konink lijk goedgekeurde statuten van een ver eniging schorsing van het bestuur en zelfs strafrechterlijke vervolging tengevolge kan hebben. Na vorenbedoelde ledenvergade ring, waarbij de rechtsgeldigheid van de genomen besluiten door het verbondsbe stuur nimmer in twijfel is getrokken, maar waarmede een groot deel van de leden van „Het Vondelkwartier" zich niet kon vereni gen. was de verhouding tot en de samen werking met het verbond gaandeweg slech ter geworden. Het hierna volgende agendapunt inzake het gevoerde en te voeren bestuursbeleid ontlokte een levendige discussie. Eén der sprekers stelde de vraag, of het gemeentebestuur wel voldoende op de hoogte was van de gerezen moeilijkheden en of bij een eventuele breuk met het verbond de vereniging niet meer zou profi teren van de gemeentelijke subsidie. De voorzitter antwoordde dat een dezer dagen een bespreking zal plaats vinden met de inspecteur van de dienst voor lichame lijke opvoeding en de jeugdzaken. Wat de subsidie betreft, weliswaar is reeds eerder een bedekte toespeling gemaakt dat aan speeltuinen buiten het verbond geen sub sidie kon worden toegekend, maar spreker meende dat uiteindelijk de gemeenteraad zich hierover zal moeten uitspreken. Bo vendien achtte de heer Van Merkestein de financiële positie van de vereniging sterk genoeg om eventueel ook zonder gemeente lijke subsidie voort te kunnen gaan. Vermanend woord De heer De Groot, oud-voorzitter van het Haarlems Speeltuin Verbond en van „Het Vondelkwartier", liet een waarschuwende stem horen om geen onberaden stappen te doen. Hjj adviseerde de vergadering om, indien hiertoe geen dringende noodzaak aanwezig was, niet buiten het verbond te treden. Bjj de vervolgens gehouden stemming bleek, dat de vergadering met slechts één De politie te Almelo heeft de 23-jarige kantoorbediende E. F. J. L. uit Rotterdam aangehouden, die ervan verdacht wordt een bedrag van 6600 te hebben verduis terd. De man, die platzak was, is naar Rotterdam overgebracht. Het geheel zou zich als volgt hebben toegedragen: In de afgelopen zomer had hij kans gezien zich ten nadele van zijn patroon, een Rotterdamse brandstoffen- handelaar, een bedrag van 4500 toe te eigenen. Toen hij op 22 augustus bovendien nog een bedrag van 2100 in handen kreeg ging hij er van door. Hij huurde een scoo ter en bezocht Antwerpen en Brussel. Van daar koerste hij naar Duitsland. Hij leefde op grote voet en weldra was het geld op, zodat hij de scooter moest verkopen. Zwer vend trok hij, toen ook het voor de scooter verkregen geld verdwenen was naar Frankrijk, waar hij tenslotte in een kamp van het Vreemdelingenlegioen terecht kwam. Toen men hem na een paar dagen vroeg voor dienstneming te tekenen, weigerde hij. Na veel omzwervingen kwam hij tenslotte weer in Duitsland terecht en in Osnabrück kreeg hij van iemand wat geld te leen om naar ons land terug te keren. Onmiddellijk na de grensoverschrijding werd hij ge arresteerd. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen de 45-jarige tandtechnicus W. F. van H„ die in twee tandheelkundige inrichtingen te Rotterdam, te weten aan de Bergweg en aan de Dordtselaan, extracties verrichtte en gipsafdrukken maakte, het geen hem als tandtechnicus niet zou zijn toegestaan. Hij is reeds driemaal voor het zelfde feit veroordeeld. In beide inrichtin gen heeft de politie het instrumentarium in beslag genomen. stem tegen haar goedkeuring hechtte aan het gevoerde bestuursbeleid en dat men zich niet meer als een afdeling van het Haarlems Speeltuin Verbond beschouwde. „Het Vondelkwartier" zal dus als zelfstan dige vereniging het speeltuinwerk voort zetten. De heer Van Merkestein dankte de ver gadering voor het in het bestuur gestelde vertrouwen en hij sprak de hoop uit dat de vereniging zich thans nog meer dan te voren in het belang van de jeugd zal kun nen wijden aan haar taak in de gemeen schap. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur heeft besloten medewerking te verlenen aan de gemeente Haarlem, inzake de verhuur van het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem wegens het grote tekort aan gymnastieklokalen. De gemeente Haarlem had zich tot Bloembollencultuur gewend met de vraag het Krelagehuis te mogen huren op uren, dat het niet door de vereniging wordt ge bruikt. Het doel is in het gebouw sport te laten beoefenen door sportbonden en door Haarlemse scholen. Het hoofdbestuur van Bloembollencul tuur staat welwillend tegenover het ver zoek en zal aan de gemeente een huur prijs voorleggen. Wat het gebruik van het Krelagehuis als gymnastiekzaal betreft vernemen wij, dat het in het bijzonder gebruikt zal worden voor het voortgezet onderwijs. Op de scho len voor dit onderwijs is een groot gebrek aan ruimte voor het geven van gymna stiekonderwijs. Als de gemeenteraad be sluit een overeenkomst met Bloembollen cultuur aan te gaan kan voor een deel in een ernstige behoefte worden voorzien. Voor de tweede keer dit seizoen traden Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck in de Haarlemse Stadsschouwburg op. Vrij dagavond hebben zij de leden van de ver eniging „Geloof en Wetenschap" enige uren plezierig bezig gehouden. Het had aanvankelijk in de bedoeling van Georgette Hagedoorn gelegen een voor dracht te geven, waarin „de vrouw" weer spiegeld werd. Wegens bijzondere omstan digheden had zij niet voldoende tijd ge vonden zich hierop voor te bereiden. Toch kregen de leden een indruk van haar toe komstig programma, want enkele liederen, gewijd aan de vrouw, bracht zij reeds ten gehore. Haar repertoire voor dit gedeelte had zij gekozen uit Amerikaanse, Neder landse en Franse werken. Georgette Hagedoorn had voor deze avond een bijzonder goede keuze gemaakt. Het betrof een bijeenkomst van Geloof en Wetenschap en daarom had zij, zoals zij dat noemde, vijf werken gekozen die betrek king hebben op het geloof. Twee er van waren naar een tekst van Martinus Nij- hoff en de andere waren Franse kerstlie deren. Zij werden op bijzonder goede wijze voorgedragen. Een maand geleden is Georgette Hage doorn voor de televisie opgetreden met een voordracht over een bezoek aan een mu seum te Brugge, waar een schilderij van de Vlaamse schilder Memlinc hangt. Dit nummer bracht zij deze avond. Vijf crea ties van vrouwelijke bezoekers werden door haar vertolkt, waarvan het publiek bijzon der genoot. Voorts zong Georgette Hagedoorn Neder landse en Franse liedjes, waarvan speciaal dat van de Haarlemmer Jelle de Vries over een piano bijzonder in de smaak viel. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kan didaatsexamens economie: E. H. Loen,, D. Dolman, J. A. H. Lyppens, uilen te Amster dam: B. Q. Schouten, Driehuis-Velsen. Groningen. Doctoraal examen tandheel kunde: G. H. H. M. Erens, Maastricht; G. A. Taatgen, Assen; M. J. F. Kettler, Den Helder; G. Harbers, Hellendoorn; G. K. van Dongen, Groningen; H. D. van der Giessen, Slootdorp. Kandidaatsexamen geneeskunde 2a: J. Bender, Marsum (Fr.). NIEUWE HOOGLERAAR Met ingang van 16 september 1956 is be noemd tot gewoon hoogleraar in de af deling der weg- en waterbouwkunde aan de technische hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de algemene water bouwkunde: ir. L. van Bendegom, thans hoofdingenieur bij de rijkswaterstaat. ADVERTENTIE DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGua. ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers HAARLEM, 19 oktober 1956 ONDERTROUWD: 19 okt., B. A. Loomans en G. M. van Geest; H. Kuvener en Chr. G. Gabeler; F. A. M. Maes en W. J. van Schagen. GEHUWD: 19 okt., J. A. C. Belt en J. W. F. Erdtsieck. BEVALLEN van een zoon: 18 okt., V. van Schaik—Temminck; K. Esveldt—de Vries; M. C. Kuhlmann—Diependaal; C. M. Zeil- straStam; A. H. M. Donkersvan der Meer; 19 okt., H. G. M. ZwartZweers. BEVALLEN van een dochter: 18 okt., L. A. SchooneveldtBosch; W. KloosJansen; E. M. van Eijk—le Febre: A. G. van 't Hof— Müller; E. C. Visser—Willems. OVERLEDEN: 18 okt., A. Fibbe—Kool, 87 j., Westerhoutpark.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11