NEUROTONIC Zandvoorter buit elektronische mogelijkheden uit CENTRALE BOEKHANDEL Ondanks goede tijd in Haarlem, tóch liever in Keistad Treinen zullen begin november over hulpspoorbanen rijden - ZENUWEN TELEFUHKEH Nieuwe fabriek met toekomstmuziek Omdat Amersfoort géén draaiorgel en de Spaarnestad er vier had Spoorwegwerken te Heemstede Kalenders 1957 Agenda's 13 Gedroogde Spinnekopjes POTTER'S LINIA Contributieverhoging H.M.v.L. voorgesteld Goedkope vliegtochten naar familie in Canada Verzoek aan provinciaal bestuur over busverbinding Ook studie Fabrieksgeheim ZANDVOORT Benoeming onderwijzer Karei Doormanschool Vertoning van film „A man called Peter" Pierement „Zaza" „Bollendam H" 0p 9, 10 en 11 november in Hillegom Burgerlijke Stand van Hillegom niet verdovend maar genezend Voorverwarmd materiaal Televisie specialisten Jubileum-feestavond van de Heemsteedse Schaakclub Huisvrouwen op excursie naar Wageningen LISSE Tweede Kamerlid Th. Koersen sprak voor K.V.P. in Lisse Kinderarts neemt afscheid G. J. Randsdorp in Lissese raad herdacht Groene Kruisgebouw in Lisse afgekeurd ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zoals reeds in ons blad vermeld werd, zullen op vrijdag 26 oktober de nieuwe bedrijfsgebouwen van de technische apparatenfabriek A. J. Versteege te Zand- voort officieel worden geopend. Ir. W. L. van Lakerveld, directeur voor industriële investeringen bij het ministerie van Economische Zaken zal deze plechtigheid in aanwezigheid van een aantal autoriteiten verrichten. Met deze officiële opening wordt de kroon gezet op het werk, dat de heer Versteege in tien na-oorlogsé jaren heeft opgebouwd. Een werk, dat duidelijk aantoont, hoe een oud bedrijf jong kan zijn als een pasgeboren baby. Het bedrijf van de heer Versteege zal over enkele jaren, om precies te zijn in 1964, de eerbiedwaardige ouderdom van honderd jafen bereiken. Een van de voor vaders van de huidige firmant stichtte het bedrijf als smederij en geleidelijk ging het over van vader op zoon. In 1946 deed de vader van de heer A. J. Versteege het over aan zijn zoon, die de produktie van tech nische apparaten ter hand nam. Hij ves tigde het bedrijf in de Rozennobelstraat, maar de bedrijfsruimte bleek de laatste jaren te klein, waardoor de eigenaar aan de Amsterdamse architect R. Herman op dracht gaf, een nieuw bedrijfspand te ont werpen. Verleden jaar augustus begon de Zandvoortse aannemersfirma J. van Sluis- dam en zn met de bouw van de nieuwe fabriek aan de Hoogeweg, waarmee ruim een jaar was gemoeid. Nadat in de na-oorlogse jaren aan de produktie van technische apparatuur was gewerkt, ontdekte de heer Versteege ge leidelijk de mogelijkheden, die de elektro nica, in casu hoogfrequente verhitting, in het bedrijfsleven kan bieden. In middels werden de plastics ook in ons land bekend. De produktie van deze materialen stond in Nederland, maar ook in Amerika, nog in de kinderschoenen en vooral ont brak het aan machines ten einde de plas tics op rationele wijze te verwerken. Het snel toenemende gebruik van deze kunst- produkten dwong de industrie, de meest rationele en snelle produktiemiddelen toe te passen. De heer Versteege „ontdekte" hiervoor de mogelijkheden van de hoogfrequentie. HU bouwde een hoogfrequent lasapparaat, dat hij onder de naam „Colpitt" op de markt bracht. Dit apparaat maakt het mo gelijk alle soorten plastics aan elkaar te lassen op zodanige wijze, dat de lasverbin- ding praktisch even sterk is als 't produkt zelf. Kort samengevat bestaat het principe van het hoogfrequente lassen uit het laten passeren van een elektrische stroom van zeer hoge frequentie door het te lassen ma teriaal. Enkele lagen plastic worden op elkaar geperst en verhit en vloeien daar door volkomen samen tot een geheel. Deze praktische toepassing van de hoog frequentie kreeg spoedig grote bekendheid ADVERTENTIE Dledrlch Landplaegh, eerbiedwaar dig schout in de 17e eeuw placht een zakje gedroogde spinnekopjes op zijn borst te dragen. Voortref felijk middel tegen keelpijn en ver koudheid beweerde hij steeds Wij in de 20e eeuw dragen liever een doosje Potter's Linia bij ons. Een Pottertje op de tong geeft al dadelijk weldadige verzachting bij hoest en keelpijn. in handige platte doos jes bij alle Apoth. en Drogisten 55 cent. POTTER'S LINIA Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM In de algemene vergadering van de Hol- landsche maatschappij van Landbouw, die op 12 december om tien uur in Krasnapolsky te Amsterdam zal worden gehouden, komt een voorstel van het hoofdbestuur aan de orde om de contributie van f 2 te brengen op f 2,50 per ha. In 1955 boekte de maatschappij een voordelig saldo en ook voor dit jaar zijn de financiële verwachtingen evenmin ongun stig, maar de stijging van de kosten is van dien aard, dat het hoofdbestuur van het H.M. v.L. geen afwachtende houding wil aan nemen. Plan van II.M.v.L. De Hollandse! maatschappij van land bouw zal volgent jaar zomer bij voldoende deelname voor de leden enige sterk geredu ceerde vliegtochten naar Canada organiseren in samenwerking met de K.L.M. De leden worden hierdoor in staat gesteld geëmigreer de familieleden te bezoeken. De heen-vluch ten vinden plaats in juni-juli en de bezoekers zullen in de periode augustus-september weer terugkeren. De Gelderse maatschappij van landbouw heeft deze zomer reeds een dergelijke goedkope vliegtocht georgani seerd. De bewoners van Velser- en Spaarndam- roerpolder kunnen geen gebruik maken van de busverbinding Haarlem (Kennemerplein)- Monnikendam, daar de bussen niet in het woongebied van de polderbewoners stoppen. Het hoofdbestuur van de Hollandse maat schappij van landbouw heeft daarom beslo ten. de provinciale overheid te verzoeken een oplossing te zoeken, zodat de bewoners in de toekomst niet van openbaar vervoer verstoken blijven. in binnen- en buitenland. Het T.N.O. (Toe gepast natuurwetenschappelijk onderzoek) interesseerde zich voor de onderzoekingen van de heer Versteege op elektronisch ge bied en plastic-industrieën in binnen- en buitenland toonden dra belangstelling voor het produkt, waarmee de Zandvoortse ondernemer zes jaar geleden op de markt kwam. De lasapparaten worden geheel in eigen bedrijf gefabriceerd en vinden hun weg naar een tiental landen, onder andere naar Amerika, Engeland, Zwitserland, In donesië en India. In de nieuwe fabriek zal niet alleen de produktie van deze kostbare apparatuur ter hand worden genomen, doch zal ook aan research-werk ruime aandacht worden geschonken. Het bedrijf, dat een gespeciali seerde staf van twintig man heeft, biedt onderdak aan een technische staf van vijf man, die op de research-afdeling verre gaande onderzoekingen op elektronisch ge bied verrichten. Deze onderzoekingen wor den niet alleen dienstbaar gemaakt aan de eigen fabriek, maar aan het gehele be drijfsleven. Regelmatig worden vanuit het bedrijfsleven vragen om adviezen gesteld en tussen het bedrijf en de T.N.O. bestaat een nauwe samenwerking. Momenteel is bijvoorbeeld een grote generator van 12 kilowatt-vermogen in aanbouw bestelling van T.N.O. Het bedrijfslaboratorium be schikt over een voortreffelijke meetappara tuur, die men in weinig Nederlandse labo ratoria zal aantreffen. Het in Zandvoort gefabriceerde hoog frequente lasapparaat heeft inmiddels zijn plaats gevonden in de industrieën, die regenkleding, verpakkingen, confectie (luierbroekjes bijvoorbeeld) en huishoude lijke artikelen produceren. Enige honder den machines vonden hun weg naar deze fabriek; men treft de apparaten ook aan bij instellingen, waar men ze niet zou ver moeden, bijvoorbeeld in het centraal labo ratorium van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. En terwijl de technici hun studies voortzetten, gaat de aflevering van de lasinstallatie eveneens gestaag verder. Uiteraard kan men van de heer Ver steege niet verwachten, dat hij zijn ideeën over de toepassing van hoog frequentie in het bedrijfsleven prijs geeft. Want de Zandvoorter is een van de weinige verkenners in een praktisch nog onverkend terrein en zijn ideeën houdt hij angstvallig geheim, alvorens ze volledig te hebben uitgeprobeerd en op hun waarde te hebben beproefd. Maar men kan gerust de juistheid van zijn stelling aannemen: ,,De toepas sing van de elektronica zal talloze pers pectieven bieden." Op elektronisch gebied staat de weten schap eigenlijk nog aan het begin en de toekomst zal uitwijzen, welke mogelijk heden thans nog voor het menselijk brein zijn verborgen. De Zandvoortse apparaten- fabriek bijt zich zeker niet, figuurlijk ge sproken, in de fabricage van lasapparaten voor de plastic-industrie vast, maar zal haar bevindingen ook dienstbaar maken aan andere industrieën. Hierver zei de heer Versteege, eigenaar van een bedrijf waar toekomstmuziek in zit, tenslotte: „Ons be drijf, dat in zijn opzet voor ons land enig is in zijn soort, staat eigenlijk geheel ten dienste van de automatisering van het be drijfsleven en de toekomst zal uitwijzen, welke resultaten wij op dit gebied be reiken". Door de benoeming van de heer H. van Schie tot onderwijzer aan de ulo-school te Zandvoort, dient een nieuwe leerkracht aan de Karei Doormanschool te worden aange steld. B. en W. van Zandvoort hebben hier toe een lijst opgemaakt waarop de vol gende namen voorkomen: C. M. Frenay, on derwijzer aan de o.l.-school te Loenen (Ve- luwe)J. Kelderman, onderwijzer te Mid- den-Beemster; C. M. Maas, onderwijzer te Enschede. ONGELUKKIGE VAL Bij het verlaten van het Theater Monopole in Zandvoort viel de in Zandvoort wonende mevrouw J. A. A. zo ongelukkig dat zij een pols en een voet brak. Zij werd per zieken auto naar het Grote Gasthuis in Haarlem overgebracht. Gemeente-avond Ned. Herv. kerk In theater Monopole te Zandvoort had vrijdagavond de eerste gemeente-avond van de Nederlands Hervormde kerk in het nieuwe winterseizoen plaats, voorbereid door de commissie „bijzonder kerkewerk". De belangstelling voor deze avond was zó groot, dat maar nauwelijks voor alle be zoekers een plaats beschikbaar was. De avond werd geopend door ds. R. H. Old- man, die in zijn welkomstwoord er op wees, dat het de commissie grote moeite had ge kost, de hedenavond te vertonen film: „A man, called Peter" beschikbaar te krijgen. Spreker kondigde vervolgens de eerstvol gende bijzondere gemeente-avond aan op 16 november, waar de heer en mevrouw Hinlopen, die kort geleden terugkeerden van een reis van drie maanden door Israël, over deze reis zullen komen vertellen en hun causerie met door hen vervaardigde kleurendia's zullen toelichten. Na samenzang leidde mevrouw De Ru- Offeringa de film in. Spreekster wees er op, dat men deze film bewust moet onder gaan, onder de titel: Er was een man, ge naamd Pieter", omdat deze hoofdfiguur symboliseert, wat God in de mens kan teweegbrengen, waarbij men tot de con clusie zal komen, dat dit leven levens gevaarlijk is. Spreekster betoogde, dat in deze tijd van realisme, waarvan zij ver scheidene interessante voorbeelden gaf, tóch steeds het meest reële de bijbel blijft, omdat deze een afdoende oplossing biedt voor elk levensprobleem. „De mens", aldus eindigde spreekster, „danst in deze we reld als op een koord, doch wanneer de mens koorddanser is bij de gratie Gods, dan behoedt hem dit voor vallen, dan krijgt het leven waarde en inhoud en ver dwijnt het gevaarvolle element". De Amerikaanse film: „A man, called Peter", hierna vertoond, die het leven van een groot volksprediker in Amerika op aangrijpende wijze in beeld brengt en naast een eenvoudige familiegeschiedenis uit het gezinsleven van deze predikant, prachtige beelden geeft van het kerkelijk leven in Amerika, maakte op allen een diepe in druk. Met samenzang werd deze avond, die zeer geslaagd mag wórden genoemd en waaraan door de heer J. Gebe muzikale medewer king werd verleend door het draaien van verscheidene gramafoonplaten, besloten. „Daar zijn de appeltjes van Oranje weerliet „Zaza" de Amersfoortse bevol king deze week een tikkeltje fierder horen dan gewoonlijk en ook het paard Bobby stapte parmantiger dan we ooit van hem zagen. Zo te zien had opa Jansen het ook best naar z'n zin. Nog ter ere van die 23 in de Hel van Deurne"? Mogelijk, dat we ons dat hebben ingebeeld in onze vreugde. Doet er allemaal niet toe, want we willen het eigenlijk hebben over de bekende, nu ex-Haarlemse draaiorgelfamilie Jansen. De 68-jarige mevrouw Jansen-Dams en haar bijna 72-jarige echtgenoot, beter bekend als „opa", wonen met dochter, schoonzoon en kleindochter nu al weer enige maanden in Amersfoort. Dagelijks trekken zij door de keistedelijke straten met hun prachtige orgel „Zaza", dat wordt voortgetrokken door de trouwe Bobby. Ze maken het goed in Amersfoort; ze zijn gehuisvest en al goed ingeburgerd. Dus namen zij het besluit voorgoed in Amersfoort te blijven. ADVERTENTIE Mevrouw Jansen-Dams vertelde ons, dat het voor haar niet zo gemakkelijk is ge weest afscheid te nemen van Haarlem, waar zij ruim 34 jaar gewoond en „gemu siceerd" heeft. „Het was een prettige stad, mijnheer, zei ze, en de bewoners, ook van de omliggende gemeenten Zandvoort, Bloemendaal en Heemstede, zijn altijd erg vriendelijk engoedgeefs voor ons ge weest. Daarom hebben wij er zo'n beste tijd gehad. Het was wel geen weelde, maar we hadden een goede boterham, met ook nog wat beleg. Wat wil een mens nog meer „Maar", zo ging zij verder, „er waren in Haarlem vier draaiorgels. Toen we hoor den, dat Amersfoort helemaal geen piere ment bezat en dat alle bewoners van die stad dat zo'n gemis vonden, hebben we, op verzoek van de burgemeester van Amersfoort en de directeur van V.V.V. toe gezegd, dat we wel wilden komen, mits... het ons goed zou bevallen. We wilden nog niet direct alle banden met Haarlem ver breken. En nuwe kunnen niet anders zeggen, dan dat we het reuze naar ons zin hebben. De Amersfoorters vallen ons ge weldig mee, niet alleen door hun royale „begunstiging", maar ook door de vrien delijkheid, waarmee ze ons bejegenen". Ja, de ex-Haarlemmers zijn best te spreken over Amersfoort. Zij kregen in middels een mooie woning en daarmee zijn ze uit de voornaamste zorg. Er blijft nog een moeilijke kwestie over: de „huisves ting" voor paard en orgel laat nog wel wat te wensen over. Het pierement staat nu in een vochtige, zeer slecht verlichte loods. Het vocht tast het mechanisme aan en sommige metalen bestanddelen in het binnenste van het orgel gaan al roesten. Bovendien is er geen gelegenheid om zelf reparaties te verrichten, zodat dit ongerief straks veel kosten kan veroorzaken. Ook de box voor Bobby is niet ideaal, hoewel niet helemaal onvoldoende. Maar met hun orgel zitten ze echt een beetje in de zorgen. Mevrouw Jansen heeft zich al tot de gemeentelijke instanties ge wend, maar ze kan niet zeggen, dat de zaak met voortvarendheid is aangepakt. Enfin, ze hoopt maar, dat voor de winter werkelijk inzet, dit euvel zal zijn verhol pen. En dan begint ze weer over Haarlem, waar haar hart (nog steeds) vol van is. Ach mijnheer, we waren er zo aan ge hecht. De mensen daar zullen ons vast De spoorstaven en bevloeringen voor de hulpspoorbanen in de omgeving van de Zandvoortselaan te Heemstede zijn gelegd. Een dieselelektrische lokomotief met een daarachter gekoppelde oude stoomlokomotief met een gezamenlijk ge- Op 9, 10 en 11 november wordt in Treslong te Hillegom Bollendam II" gehouden, een handelsbeurs waaraan ongeveer 25 zaken meewerken. Naast de handelsbeurs is er nog een fancy-fair, waarin verschillende bijzon dere attracties zijn ondergebracht. Iedere avond zal er op de handelsbeurs een Ko ningin van de avond gekozen worden. Iedere vijftigste bezoeker ontvangt een aardige ver. rassing en iedere duizendste bezoeker een polshorloge. Tevens zal er een courant uit gegeven worden, welke door de gehele bol lenstreek verspreid wordt en waaraan een prijsvraag verbonden is waarvoor aantrekke lijke prijzen beschikbaar gesteld zijn. Voorts zal er gedurende de beurs een filmvoorstel ling zijn Speciaal in de middaguren voor de kinderen die op vertoon van hun toegangs bewijs gratis entree hebben voor een leuke kinderfilm. Bij de opening op vrijdagavond 9 novem, ber zal de harmonie „Crescendo" „Bollen dam II" feestelijk inluiden. GEBOREN: Leonardos Robertus, z. van P. J. Rutten en P. M. van Deursen; Petro- nella Anna Cornelia, d. van P. Hesseling cn A. C. Peters; Maria Johanna Agatha, d van A. G. Heemskerk en A. P. N. v. d. Berg; Leonardus Gabriël, z. van W. Uitendaal en L. M. -T. v. d. Burg; Anna Maria, d. van S. F. v. d. Hulst en W. Nieuwenhuis. ONDERTROUWD: A. S. Tiere en J. G. M. v. d. Leeden. GETROUWD: C. v. Dam en M. J. Tijsen; J. M. Lommer en C. M. Pouw; J. F. v. d. Meij en D. A. Weijers; P. N. v. d. Pauw Kraan en J. M. v. d. Putten; W. F. Driessen en J. A. Langeler. OVERLEDEN: A. Rosenkrantz, m. 82 j. ADVERTENTIE wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijden wicht van ongeveer tweehonderd ton zullen dag aan dag onafgebroken over de rails van de hulpsporen denderen. Dit „inrijden" is hoofdzakelijk nodig om de baan een bepaalde vastheid te geven. Bovendien komen eventuele fouten in de constructie van de hulpsporen aan het licht en kunnen alsnog worden verholpen. De elektrificatie van het westelijk hulpspoor nadert haar voltooiing. De portalen voor de. bovenleiding zijn reeds aangebracht. Ook de draagkabels hangen al tussen de jukken. Aan de draagkabels zijn met telkens een tussenruimte van enkele meters draadjes bevestigd, waaraan in de nacht van zondag op maandag de koperen rijdraden zullen worden gemonteerd. Een montagetrein zal de draden „trekken". Er zal hard, heel erg hard gewerkt worden, want maandagochtend moeten de draden, waarvan de elektrische treinen stroom betrekken, boven het westelijk hulpspoor hangen. Dit werk is de montageploeg van de Nederlandse Spoorwegen echter wel toe vertrouwd en zy zal zoals altijd haar kun nen wel weer tonen. Na 22 oktober zal er naarstig gewerkt worden aan de voltooiing van de elektrificatie van het hulpspoor aan de kant van de Leidsevaart. Tevens zullen arbeiders staande op ladderwagens de laatste hand leggen aan de bovenleiding van het westelijke hulpspoor. De rijdraden worden dan zodanig gespannen, dat ze horizontaal komen te hangen. De hulpperrons zijn ook bijna gereed. Een menigte van stratenmakers is over de perrons, die tegel na tegel worden be straat, uitgezwermd. Lichtmasten worden geplaatst. Kabels worden gelegd. Aan de noordwestelijke zijde van de Zandvoortselaan is een tijdelijke blokpost gebouwd, de oude blokpost zal in de nacht van 11 op 12 november, ongeveer tege lijkertijd met het in gebruik nemen van het westelijk spooi*. worden „uitgekleed", dat wil zeggen: alle installatties worden verwijderd Vervolgens zal de blokpost op een spoorwagon worden geladen en naar het goederenstation te Haarlem worden vervoerd. Hier wordt de blokpost tijdelijk opgeslagen. Als het nieuwe haltestation in Aerdenhout in gebruik zal worden ge nomen zal de blokpost gedurende enige tijd op het noordelijk gedeelte van het hoge perron voor de richting Leiden ge plaatst worden. Als het traject Amster damLeiden geheel is voorzien van het N-X-beveiligingssysteem dan zal de blok post echter weer gedoemd zijn te ver dwijnen. Bij het N-X-beveiligingssysteem is deze blokpost niet nodig, omdat de trei nen bij dit systeem zelf automattisch de seinenen wissels bedienen. Deze auto matische beveiliging is op een gedeelte van het traject LeidenAmsterdam al in gevoerd. Maandag 19 november zal het oostelijk hulpspoor in gebruik worden genomen en omstreeks die dag zullen ook de oostelijke slagbomen van de spoorwegovergang Zand voortselaan verplaatst worden naar de hulpspoorbanen. Het oude spoor, waar de treinen gedurende zoveel jaren over ge reden hebben zal dan nooit meer worden gebruikt. Bij de overweg zal tijdelijk een lichtmast geplaatst worden. Bij het buiten gebruik stellen van de overweg wordt de lichtmast weer verwijderd. Zoals wij reeds meldden zal de dubbele woning gelegen aan de oostelijke zijde van de oude spoor baan moeten verdwijnen. De woning wordt echter niet eerder gesloopt of de daarin wonende gezinnen moeten een ander on derdak gevonden hebben. De Heemsteedse huisvesting zal hier voor moeten zorgen. Aan de zuidwest zijde van de Zandvoortse laan is in de laatste weken een plaats- kaartenkantoor gereed gekomen. Het ligt in de bedoeling er twee loketten in aan te brengen. Eén loket voor de verkoop van kaartjes voor de richting Leiden en één voor de richting Amsterdam. Ook zal men aan een loket abonnementen en week kaarten kunnen verkrijgen. De fundering van het nieuwe station zal bestaan uit een aantal putringen ronde betonnen pijpen die in de bodem zullen worden aangebracht en waar de peilers van het nieuwe station op komen te rusten. Gedurende de winter zal constant wor den doorgewerkt. Met B. en W. van Heem stede zal overleg worden gepleegd omtrent het bouwen van loodsen op de toekomstige parkeerplaatsen, waar het materiaal in de wintermaanden kan worden opgeslagen. Bij vriesweer vormt er zich al gauw een ijslaagje op het ijzerwerk, waardoor men het niet kan verwerken in een betoncon structie. Het ligt tevens in de bedoeling de materialen en het gereedschap bij koud weer eerst voor te verwarmen. Het mate riaal is dan beter te verwerken en met het gereedschap kan men makkelijker ar beiden. De directie van het N.V. Spoorwcgbouw- bedryf vestigt er nog eens de aandacht op, dat de spoorweg verboden terrein is en verzoekt de ouders hun kinderen er op te wijzen, dat het spelen op de hulp spoorbanen nu zeer gevaarlyk is vanwege het proetryden. niet vergeten hebben. Vorige week kreeg ik daar het bewijs nog van. Opa moest in Haarlem zijn om nog wat te regelen. Hij zag toen zoveel goeie ouwe bekenden Allemaal vroegen ze: „Zeg opa, wat is dat nou, laten jullie ons in de steek?" Heus, het ging me een beetje aan m'n hart toen ik dat verhaal hoorde. Maar ons besluit staat vast. We zijn nu al zo gewend aan Amersfoort en.... Amersfoort aan ons. Elke week, dat we er op uit trekken, mer ken we dat. Ze gaan ons hoe langer hoe beter kennen en m'n man wordt daar ook al door iedereen opa genoemd. M'n klein dochter is hier op een prima school, bijna net zo'n goeie als in Haarlem. Toch was de Haarlemse school beter...". Of dat laatste gezegde een beetje chau vinisme van moeder Jansen was? Het zou helemaal niet erg zijn, want ze meent het goed. Ze wilde alle Haarlemse ingezetenen nog eens hartelijk bedanken voor de „be gunstiging" in de afgelopen 34 jaar, In Haarlem begonnen ze te draaien. Dat is immers hun bestaan: draaiende door het leven gaan met muziek. Is er een mooiere „loop"-baan denkbaar? Voor u en ons waarschijnlijk nietweet u, in na jaarsstormen, winterkou- en andere misère is het draaien evengoed een levensnood zaak. Een ieder heeft zo z'n bestemming op ons aardbolletje. De mensen een tikje op te vrolijken met parelende pierement klanken is de bestemming van de familie Jansen. En hun nazaten zullen klaar staan om hun taak over te nemen. In Amers foort wordt nu een Haarlemse traditie voortgezet ADVERTENTIE Topservice HAARLEM - TEL. 11470 Hannie Schaftstraat 39 Vrijblijvend vergelijkbare demonstraties met Philips - Nora - Erres Loewe - Opta Het jubileum van de Heemsteedse Schaak club werd vrijdagavond besloten met een feestavond in het hervormd jeugdhuis aan de Herenweg in Heemstede, waaraan de prijsuitreking ter gelegenheid van het ge houden jubileumtoernooi voorafging. Voor zitter H. v. d. Berge opende de avond met een woord van welkom en huldigde vervol gens de heren F. C. Kuvken. W. Smink en F. v. Dort, respectievelijk als wedstrijdlei der en leden van de feestcommissie. Daarna had de prijsuitreiking plaats. Alle winnaars kregen een nuttig geschenk terwijl enkelen onder hen in verband met de geleverde pres taties onderscheiden werden met de zilveren medaille van de gemeente Heemstede. Na het optreden van een goochelaar droeg het lid B. Luuring een door hemzelf vervaar digd gedicht voor over het wel en wee van de jubilerende vereniging. Het feest werd besloten met een partij fancy-schaak waarin de spelregels van het schaakspel op de meest ongehoorde en vaak humoristische wijze tot groot vermaak van de spelers werden ge schonden. De uitslag van het jubileumtournooi luidt als volgt: Zeskampen: Hoofdgroep A: 1. A. Herfst 4 pnt. 2. G. Kranendonk 3y2 pnt. Hoofdgroep B: 1. T. A. Spinhoven 4*4 pnt. plus ereprijs. 2. F. Noordhoek 3 pnt. Hoofdgroep C: 1. J. Blok 4*4 pnt. plus ere prijs. 2. J. Bonkenburg 414 pnt. Ie klasse A: 1. L. Kenzen 4'/$ pnt. plus ere prijs. 2. M. v. Beek 3 pnt. 3. A. Semplonius. Ie klasse B: 1. J. Steenken 4 pnt. 2. W. J. v. Doorn 3*/2 P"h le klasse C: 1. J. Rothert 4 pnt. 2. W. Joren 3 pnt. 2e klasse A: 1. C. W. Kouw 4y2 pnt. plus ereprijs. 2. J. Teeuwen 3 pnt. 2e klasse B: 1. P. Koenraad 3*4 pnt. 2. B. B. Luuring 3 pnt. Prijswinnaars vierkampen: A. W. de Laat 2'4 pnt. B. J. F. Smit 3 pnt. C: E. Winkel. D: H. C. v. Hout. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft vrijdag een excursie naar Wageningen gemaakt. Negentig dames genoten van de prachtige herfsttinten tijdens de bustocht langs de Vecht. Utrecht. Zeist, Doorn en Rhenen naar Wageningen. In Breukelen trof men het dat er kaasmarkt was. waar typische kaaswagen tjes door paarden getrokken veel belang stelling trokken. De commissie van voorbereiding weet steeds tijdens excursies het nuttige met het aangename te verenigen en zo werd na het genieten van de mooie natuur het doel van deze tocht bereikt namelijk het Instituut voor bewaring en verwerking van Tuin- bouwprodukten in Wageningen, gesticht door professor ir. J. J. L. Sprenger. Dit insti tuut bood veel bezienswaardigs. Na een in leiding werd een rondleiding door het ge bouw gemaakt, waar naar middelen wordt gezocht om ziekten van tuinbouwprodukten te bestrijden. Zo zagen de dames deze toe gepast bij appelziekte. Verder kregen zij een indruk hoe het fruit gesorteerd, verpakt en verzonden wordt. Voorts ook van het inblik ken, bevriezen en drogen van de tuinbouw produkten, die dan naar de diepvries-centra worden gezonden. Zeer veel belangstelling hadden de huisvrouwen voor de bereiding van een soort aardbeienjam. Wegens de zeer grote deelname zal deze excursie op woensdag 24 oktober worden herhaald, waarvoor zich al zestig dames op gaven. Ruime sortering Verzending naar het buitenland v/h H. N. MUL en v/h J. M. STAP Grote Houtstraat 63 - Haarlem Telefoon 10305 Op een vrijdagavond in „Mariënburcht" te Lisse gehouden ledenvergadering, heeft de heer Th. Koersen, lid van de Tweede Kamer, voor de afdeling Lisse van de K.V.P. gesproken over: „Bezitsvorming. Wat wil de K.V.P. en wat de P.v.d.A.?" In zijn openingswoord ging de voorzitter der afdeling Lisse, de heer J. A. VV. Floor, het afgelopen jaar nog even na. Bij de ge houden ledenwerfactie behaalde men het hoogste percentage, dat ooit in Lisse is be reikt, namelijk 56 percent. De heer Floor zag hierin het bewijs, dat ook in Lisse een katholiek zelfbewustzijn is ontstaan. Tij dens de actie had men een groep van 40 a 45 mensen bereid gevonden als „stoottroe pen" op te treden. De heer Koersen zette in een bijzonder uitvoerig betoog uiteen, wat de K.V.P. op het gebied der bezitsvorming wil en wat de P.v.d.A. als ideaal ziet. In hoofdzaak kwam zijn betoog hierop neer, dat de K.V.P. aan de bezitsvorming een persoonlijk karakter wil geven, dus het moet werkelijk eigendom zijn en men moet er dus zelf over kunnen beschikken. De P.v.d.A. gaat dit persoonlijke te ver. De P.v.d.A. wil dan ook, aldus spreker, alles in één gemeen schappelijke pot storten. Na de rondvraag volgde nog een be stuursverkiezing, waarin het gehele thans zittende bestuur werd herkozen, op de heer Van Rooyen na, die zich niet herkiesbaar kon stellen. In zijn plaats kwam de heer mr. Bartelds achter de groene tafel. Als afgevaardigde naar de ringvergade- ring gaan twee nog nader aan te wijzen bestuursleden, en de heren W. Lemmers, A. v. d. Lans en J. Ruigrok, als vertegenwoor digers der jongeren. Daar het hoofdbestuur van de K.V.P. verzocht heeft om een hogere afdracht 0,50 per lid meer per jaar) zag men zich verplicht de contributie met hetzelfde be drag te verhogen. Aan het slot werd de heer Randsdorp, die, tijdens zijn leven als vertegenwoordiger der K.V.P. in de gemeenteraad zat, her dacht. Woensdag 31 oktober houdt dr. De Jong van Bure haar laatste zitting op het con sultatiebureau voor zuigelingen in het ge bouwtje van het Lissese Groene Kruis. Na afloop van de zitting zal om half vier een afscheidsreceptie worden gehouden, waar bij niet alleen de moeders, maar ook de vaders worden verwacht. Men wil op deze receptie een tastbaar bewijs van waar dering overhandigen, waarvoor de zusters van het Groene Kruis graag giften aan nemen. Op 63-jarige leeftijd is in Lisse overleden de heer G. J. Randsdorp die sinds november 1945 als vertegenwoordiger der K.V.P. in de gemeenteraad van Lisse zitting had. Vrijdag avond wei-d de overledene in een korte plechtige ï-aadszitting herdacht. De burgemeester noemde het sterven van de heer Randsdorp een smartelijk verlies. De overledene was een harde werker, die respect had voor de overtuiging en het in zicht van een ander en er nooit op uit was zijn zienswijze op te dringen. Uit zijn betogen kwamen bezadigdheid en humor naar voren en nooit wilde hij aan 'n besluit zijn fiat ge ven, als hij niet uitvoerig was voorgelicht. Als voorzitter van de woningcommissie heeft hij het leed van de woningnood mee gemaakt en door zijn beroep heeft hij mogen helpen aan de leniging daarvan. De huizen, die hij in Lisse heeft gebouwd zijn, aldus de burgemeester, monumenten van inzicht en doorzettingsvermogen. Nadat enkele ogenblikken stilte betracht waren, deelde de burgemeester mede, dat hij met de secretaris een bezoek van rouw beklag aan de familie had gebracht. De nes tor van de raad, de heer P. Romijn, dankte voor de woorden, die de voorzitter van het college had gesproken ter nagedachtenis van de overledene. Het Lissese Groene Kruisgebouw voldoet niet meer aan de eisen des tijds. Bevoegde instanties hebben het nu afgekeurd en op de ledenvergadering, die maandag 22 oktober gehouden zal worden, komt dan ook een voorstel aan de orde om de contributie te verhogen. Het gebouw zal namelijk geheel verbouwd en sterk vergroot moeten worden en de kosten moeten althans voor een deel opgevangen kunnen worden uit de contribu ties. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes Jacobus, z. van W. F. Hoogkamer cn H. C. Hoogervorst; Neeltje Wilhelmina. d. van H. J. Kroeze en D. Aan- geenbrug, Karin, d. van A. C. Luijk en M. Verhoeff: Lucia Adriana Francisca, d. van Th. P. van der Ploeg en H. W. A. Koelewijn; Jacob, z van J. Santing en C. van Dijk; Agnes Elisabeth Gertruda, d. van P. Krom en A. C. van den Berg. ONDERTROUWD: P. J. van der Ploeg en P. G. van Zijl. GEHUWD: H. F. Snaar en G. W. A. Hoo gervorst. ADVERTENTIE '-" -v. yNy V r. V stij l en perfectie sinds 1 903

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19