Kroesjtsjev onverwacht in het democratiserende Warschau MM'iétmM Prins Bernhard brengt bezoek van elf dagen aan Amerika OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Felle aanval in Pravda op Poolse anti-socialisten HET WEER: Aanhoudend zacht Opwinding in Polen na Gomoelka's eerherstel Koningin Juliana naar Sicilië vertrokken Wensen DEZE WEEK IN ERBIJ Gronings eredoctoraat voor mevrouw Bouman Soldaat schoot kind dood Reis was reeds een jaar geleden vastgesteld Ontmoeting met Dulles jjjBg S IRIUMPH Voor korte vakantie Vragen over publikatie inzake Koninklijk Huis Nederlandsche Bank verhoogt disconto Het woord is aan De oorlog die wij niet voeren 71c JAARGANG No 88 u\ ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 301e JAARGANG No 241 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 et, p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WARSCHAU (Reuter/United Press) De Russische partijsecretaris Kroesjts jev en de eerste vice-premiers Molotov, Kaganovitsj en Mikojan zijn gistermiddag onverwacht in Warschau aangekomen, waar zij zich begaven naar de ver gadering van het centrale comité van de Poolse communistische partij, die net liet besluit had genomen de in eer herstelde titoist Gomoelka en drie lotgenoten weer in de partijleiding op te nemen. De vergadering werd na de aankomst van de Russen tot heden verdaagd. De Russische delegatie, waarvan de leden gistermiddag niet aanwezig waren bij de plechtige ondertekening van het Japans-Russische akkoord door premier Boelganin en premier Hatojama, .is vanmorgen weer uit Warschau vertrokken, uitgeleide gedaan door alle leden van het Poolse partijbestuur, onder wie Gomoelka. In een communiqué is mede gedeeld dat binnenkort een Poolse partijdelegatie naar Moskou zal gaan om met de Russische partijleiding te spreken over versteviging van de politieke en economische samenwerking en over de versterking van de vriendschap en samenwerking tussen de partijen. Intussen heeft het Russische partijor- gaan „Pravda" een scherpe veroordeling uitgesproken over „revisionisten en capi- tulanten" in Polen, die de socialistische weg verwerpen. Poolse dagbladen, aldus de „Pravda" zaaien wantrouwen, trekken de communistische leerstellingen in twij fel en proheren ideologische middelen van buitenlandse oorsprong in te voeren. Een deel van de Poolse pers voert een an ti-socialistische campagne, aldus meldt de „Pravda"-correspondent uit Warschau. In het Poolse jeugdorgaan „Sztandar Mlodych" werd gisteren een aanval gedaan op de communistische politiek. Volgens het blad bestaat de neiging de pers te muilkorven.. Ondanks de beloften is er n.og geen sprake van openhartigheid in het nationale en politieke leven. De reden van deze gang van zaken moet worden ge zocht in conservatieve krachten, verbon den met het Stalin-tijdperk, die er belang bij hebben, de democratisering te belem meren. De herverkiezingen van figuren, die spotten met het vertrouwen van het volk zal niet worden toegestaan. De hui dige toestand kan niet voortduren, aldus het blad. De komst van de Russen bracht in War schau grote opwinding teweeg. De route naar het vliegveld van Warschau was door de politie geheel afgezet. De „New York Times" meldt uit War schau, dat Kroesjtsjev „met troepen rond om Warschau" kracht heeft bijgezet aan eisen voor handhaving van pro-Russische Poolse leiders. Volgens Poolse zegslieden stelde Kroesjtsjev, vergezeld van vele offi cieren van het Russische leger, het ulti matum, dat het oude politieke partijbureau ongewijzigd gehandhaafd moest worden. Om alle misverstanden te voorkomen werd er bij gezegd, dat maarschalk Rokossovski, de vroegere officier van het Russische leger die in 1949 minister van Defensie in Polen en opperbevelhebber van de Pool se strijdkrachten werd, troepen bij War schau had opgesteld. Of dat Russische of Poolse troepen waren, is niet bekend, zo verklaarden de Poolse zegslieden volgens de correspondent van'„New York Times". Gomoelka die in 1951 gevangen werd genomen op beschuldiging van spionage is nooit openbaar berecht. Zijn aanhang zou enorm zijn. Grote veranderingen in partij en regering schijnen onvermijdelijk. De liberalisatie en de democratisering van het regime onder de druk van de massa duren voort. Van Molotov en Kaganovitsj is al eens gezegd, dat zij gekant zijn tegen een te snelle liberalisatie van de Oosteu- ropese communistische landen, Kroesjtsjev en Mikojan worden in enige mate verant woordelijk geacht voor het inslaan van de „nieuwe koers" na de dood van Stalin. Op verscheidene massabijeenkomsten van jonge mensen en arbeiders in Polen zijn resoluties aangenomen, waarin meer democratie en meer wijzigingen in het land gevraagd worden, aldus meldt radio- Warschau. Stefan Ignar, de vice-voorzitter van de Poolse verenigde boerenpartij, heeft op een voltallige bestuursvergadering ver klaard, dat de boerenpartij „een haar toe komend deel" in de regering van Polen moet hebben, aldus meldt radio-Warschau. „In het verleden was het de gewoonte over de rol van onze partij te zwijgen", zo zei Ignar. „De Poolse verenigde arbeiders partij kan zonder haar politieke bondge noten niet over alles in Polen beslissen. Er moet een nauwere samenwerking In du nummer beginnen wij een nieuwe c 8 rubriek, een.frivool aanhangsel van het g voorbijglijdende nieuws, onder de titel: 8 i „In de caravan"blz. 5 c; 8 Ter gelegenheid van het eeuwfeest van \-\ het Engelse humoristische weekblad Punch is een gedenkboek verschenen, 8 dat wordt besproken op blz. 3 O Bob Buys schrijft over een expositie 0 van het levenswerk van Matisse blz. 7 Zestig jaar geleden reed de eerste auto- g mobiel in ons landblz. 1 1 8 Verder onder meer de rubrieken: Voor de microfoon, Grote geesten in hun ge- 8 wone doen, Onze namen, Voor de jeugd en de nieuwe puzzel. De rubriek „Ker- keiijlc leven" zal men voortaan aan- 'i treffen op pag. 4 van de gewone krant. a yxccooxooooo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Zwaarbewolkt met enkele opklaringen, maar aanvankelijk wat lichte regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. 21 oktober Zon op 7.17 uur. onder 17.35 uur. Maan op 18.20 uur onder 9.23 uur 22 oktober Zon op 7.19 uur, onder 17.33 uur. Maan op 19.05 uur, onder 10.33 uur. Maanstanden 19 oktober 18.24 uur: volle maan 26 oktober 19.02 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 20 oktober Hoog water: 3.47 en 16.04 uur. Laag water: 11.50 en uur. Zondag 21 oktober Hoog water: 4.21 en 16.40 uur. Laag water: 0.08 en 12.24 uur. Maandag 22 oktober Hoog water: 4.57 en 17.14 uur. Laag water: 0.46 en 12.57 uur. WOOOCCOCCW0030CO.T'ÏOOOOOCOC>COCX>K>2000»X>CXX»XOOOD3COO( TOENEMENDE WIND In het zeegebied tussen Groenland en IJsland bevindt zich nu een depressie, die de luchtcirculatie op het grootste deel van de oceaan beheerst en ook voor het weer in onze omgeving van betekeni" be gint te worden. Deze depressie is van La brador afkomstig en vertoonde vanochtend een laagste barometerstand van 958 mb. Ze heeft op grote hoogte in de atmosfeer enorme hoeveelheden warme lucht in de richting van de Britse eilanden doen stro men. Hierdoor werd aan een nabij Ierland gelegen depressie de gelegenheid tot ver dere ontwikkeling ontnomen, met het ge volg, dat deze nu snel in betekenis af neemt. Aan de oostflank van de IJslandse de pressie bevindt zich een gebied van 400 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ tot 500 km breedte, waarin een zware storm uit zuidwest tot zuid woedt. Dit gebied verplaatst zich in oostelijke rich ting en zal waarschijnlijk morgen het noordelijk deel van de Nobrdzee berei ken. Ook in onze omgeving wordt de wind iets sterker, eveneens uit zuidwest tot zuid. De aanvoer van voor de tijd van het jaar zachte lucht duurt daarom voort, zo dat temperaturen boven normaal waar schijnlijk blij en. De kans op regen is mor gen overdag niet groot. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) os c c 4> u ut Weerstoestand buitenland "O 5 y. a o o V i'C 25 z£ Stockholm onbewolkt W 12 0 Oslo half bew. ono 12 0 Kopenhagen regen zw 13 2 Aberdeen mist windst. 13 12 Londen motregen zw 13 1 Amsterdam geheel bew. z 15 0.1 Luxemburg zwaar bew zw 17 0 Parijs nevel zzw 15 0 Bordeaux motregen wnw 20 0 Grenoble mist windst. 21 0 Nice licht bew. nw 21 0 Berlijn regen z 14 0 Frankfort nevel wzw 17 1 München licht bew zzw 16 2 Ziirich mist ono 18 0 Genève mist windst. 20 0 Locarno mist o 18 0 Wenen nevel windst. Innsbruck mist windst. 15 0,4 Rome nevel 0 23 1 Ajaccio licht bew. ono 22 0 Mallorca licht bew. windst. 26 0 komen", aldus Ignar. „Er moet rekening worden gehouden met andere politieke partijen. Waar het kwesties van landbouw en het platteland betreft, moet de mening van de verenigde boerenpartij in aanmer king genomen worden". De „ministerraad moet het grondwettelijke, hoogste uitvoe rende en administratieve regeringsorgaan worden en het regeringspresidium moet afgeschaft worden". Voorts eiste Ignar af schaffing van „de preventieve censuur". De subcommissie van de „Sejm" (de Poolse tweede kamer) heeft aanbevolen bij de verkiezingen geheime stemming ver plicht te stellen. Volgens de huidige kies wet mag de kiezer in het geheim zijn stem uitbrengen, als hij dat wenst. Andere voorstellen van de subcommissie, die de volgende week door de „Sejm" be sproken zullen worden, omvatten: in een kiesdistrict moeten meer kandidaten ge steld worden dan er zetels voor dit district beschikbaar zijn. De functie van vice- afgevaardigde moet afgeschaft worden. Op de stembureaus moeten verslaggevers en „vertrouwensmannen" van organisaties, die kandidaten gesteld hebben, tegenwoordig kunnen zijn, aldus meldt radio-Warschau. Een woordvoerder van de Poolse regering heeft verklaard geen commentaar te heb ben op berichten over troepenbewegingen in Polen. ADVERTENTIE BARTELIORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BÖLSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 DUFFEL MONTY-COATS 59.50 De senaat van de rijksuniversiteit te Groningen heeft in zijn vergadering van vrijdagmiddag besloten, een ere doctoraat in de rechtsgeleerdheid toe te kennen aan mevrouw M. S. Bou manVan den Berg, wegens de voor treffelijke wijze, waarop zij - hoewel zelf geen juriste - de verdediging van de in Indonesië gevangen genomen Ne derlanders Jungschlager en Schmidt heeft gevoerd, en de bijzondere moed, die zij daarbij aan de dag heeft gelegd. Als promotor van mevrouw Bou man zal optreden prof. mr. B. V. A. Röling, hoogleraar in het Strafrecht en het Strafprocesrecht. De dag van de promotie zal nog nader worden vastgesteld. Omstreeks half zeven vrijdagavond is in Arnhem op de Klarendaalseweg een tra gisch ongeval gebeurd. De dienstplichtige soldaat C. P. van P., die bij de Menno van Coehoornkazerne op wacht stond, werd door jongens met stenen gegooid en ge plaagd niet stokken. De soldaat wilde de jongens wegjagen door schertsenderwijs te dreigen op hen te zullen schieten. Hij ontlaadde zijn geweer en bedreigde er daarna de jongens mee. Hierbij haalde hij de trekker over. Tot zijn grote schrik bleek toch nog een kogel in het geweer te zijn achtergebleven. Hij trof de acht-jarige Michael Vermeer dodelijk. Vrijdagmiddag werd te Schiedam op het 23.000 ton metende s.s. Statendam, het in aanbouw zijnde zusterschip van de „Rijndam" en de „Maasdam", de schoor steen geplaatst. Het ongeveer 21 ton wegende aluminium gevaarte is 9Va meter hoog, 13 meter lang en 6 meter breed. Het werd met een drijvende bok over water aangevoerd. Op het moment dat de foto werd gemaakt, zweefde de schoorsteen boven het sloependek. Vrijdagavond om kwart over negen is Prins Bernhard, vergezeld van zijn secre taris, dr. F. A. de Graaff, van Schiphol naar de Verenigde Staten vertrokken. Op uitnodiging van admiraal Jerauld Wright, opperbevelhebber der geallieerde zeestrijd krachten in de Atlantische Oceaan en van de Amerikaanse atlantische vloot, zal de Prins een bezoek aan de marinebasis Nor folk brengen. Verder staan nog bezoeken aan Washington, Asheville, New Orleans en New York op het programma. Korte tijd voor hij in het vliegtuig stapte, stond de Prins een aantal journalisten te woord. Hij zei dat deze reis naar Amerika reeds bijna een jaar geleden was vastge steld. Als onderdeel van het bezoek aan de marinebasis Norfolk zal de Prins aan boord van het modernste vliegdekschip „Fo restall" vlootoefeningen bijwonen. Dinsdag avond zal hij in Washington aanwezig zijn bij de uitreiking van de Willem de 7wij- gerprijs aan de Amerikaanse journalist, die in 1955 het beste artikel over de Ameri kaans-Nederlandse verhoudingen heeft ge schreven. Het bericht, dat minister Foster Dulles bij deze plechtigheid aanwezig zal zijn. was Prins Bernhard officieel nog niet bekend. „Vermoedelijk zullen wij elkaar vrien delijk gedag zeggen, maar daar zal het wel bij blijven. Mijn programma voor de elf dagen dat ik in Amerika ben, is precies uitgestippeld," zei de Prins. „Maar wanneer de gelegenheid zich voor zou doen. bent u dan niet van plan met de minister bijvoorbeeld te spreken over de betrekkingen tussen Amerika en Nederland of over de moeilijkheden, die de K.L.M. in Amerika ondervindt?", vroeg een der jour nalisten. „Uiteraard probeer ik waar ik ter wereld ook kom. altijd indien dat mogelijk is, de Nederlandse belangen te behartigen. Maar eerlijk gezegd geloof ik niet, dat ik op het ogenblik de aangewezen persoon ben om over de moeilijkheden van de K.L.M. met minister Dulles te gaan spreken, aangezien dit op regeringsniveau ligt," aldus de Prins Na Washington zal Prins Bernhard een bezoek brengen aan een fabriek van de A.K.U. in Asheville. In New Orleans zal hij een rede houden voor de vereniging tot bestudering van internationale vraagstuk ken. Tot slot staat op het programma een bezoek van de Prins aan de Nederlandse Kamer van Koophandel in New York. Op 2 november hoopt de Prins in Nederland terug te zijn. Weerstoestand binnenland (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder geheel bew. zzw 13 0,1 Ypenburg geheel bew. zzw 12 0,3 Vlissingen geheel bew. zzw 12 0,1 Eelde lichte regen zzw 11 0,1 De Bilt lichte regen zzw 12 0,1 Twente geheel bew. z 12 0,1 Eindhoven zwaar bew. zzw 11 0 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zzo 12 0,1 IvSiv'- ,Q, J-:-; - w ...v OP HET DUIN aan de voet van de Noor- derpier te IJmuiden is in de afgelopen maanden een vreemdsoortig stalen en be tonnen bouwwerk verrezen. Het is een groot radarkuststation, dat binnenkort in gebruik zal worden genomen en dat werd gebouwd door N.V. Aannemingsbedrijf v.h. F. Broersma uit Haarlem. DE KONINKLIJKE Marine, die onder meer bij de bouw is betfokken en die wij gisteren via de Marine Voorlichtingsdienst om nadere inlichtingen vroegen, was niet bereid nadere gegevens over het doel van dit nieuwe radarstation te IJmuiden te verstrekken. Zoals bekend is beschikt IJmuiden al op de kustwachtpost bij de Zuidpier over een haven radarinstallatie. Het bereik van het radarkuststation op de Noordpier overtreft echter verre dat van de semaphore. Ons is bekend dat het nieuwe radarstation zal worden ingeschakeld in de kustverdedi gingsorganisatie der NATO. Op een vraag of hij nog plannen had om na zijn reis naar Amerika de Olympische Spelen in Australië te bezoeken, antwoord de Prins Bernhard ontkennend. „Het spijt me zeer, ik had de spelen graag willen bijwonen," zei hij. „Ik heb er drie uit nodigingen voor ontvangen. Prins Philip van Engeland, die er wel heengaat, heeft mij destijds in Stockholm al voorgesteld er samen heen te gaan. Maar het is volstrekt onmogelijk, ik heb er geen tijd voor." Over zijn recent verblijf in Tanganyika vertelde de Prins, dat hij in hoofdzaak zwerftochten had gemaakt achter het wild aan, om het te filmen. Hij had soms vijftig kilometer per dag gelopen en slechts wei nig gejaagd. Wel had hij een olifant ge schoten en een gazelle. Hij beschouwde zijn verblijf in Afrika als een echte vakantie. Glimlachend zei de Prins: „Daar word ik niet door verslaggevers lastiggevallen. Laat ik er meteen bij zeggen: niet door buiten landse verslaggevers. Want u maakt het mij op mijn vakantietochten nooit lastig." Op de uitgestrekte landerijen die de Prins in Tanganyika bezit, is zijn bedrijfsleider, ir. Willems, met een bulldozer bezig de terreinen te effenen. Gebouwen staan er niet. De Prins en drie vrienden hebben er dan ook onder de blote hemel of in een tent geslapen. In Tanganyika liggen vol gens de Prins voor Nederland mogelijk heden open. Er zijn al Nederlandse onder nemingen, zowel industriële als handels ondernemingen en grote farms. Onze land genoten hebben er een bijzonder goede naam. Met een grapje nam de Prins afscneid van de journalisten. „Met mijn been gaat het iets beter. Het is heus niet gekomen doordat er een olifant op getrapt heeft" zei hij lachend. ADVERTENTIE Kantoormachinehande! HARTOG Schoterweg 122, Haarlem, Tel. 12681 Naar het ANP verneemt is Koningin Juliana hedenmorgen van het vliegveld Soesterberg vertrokken om een korte va kantie te gaan doorbrengen op Sicilië. De lange duur van de kabinetsformatie heeft het de Koningin niet mogelijk gemaakt eerder in de zomer een vakantie te onder nemen. De Koningin zal op haar reis, die een strikt privé karakter draagt, vergezeld worden door twee vriendinnen uit haar studententijd, mevrouw 's Jacob-Valliant en mejuffrouw M. Michelin. De reis wordt met de regeringsdakota gemaakt. Het Eerste Kamerlid de heer J. Reijers (CHU) heeft aan de minister-president, te vens minister van Algemene Zaken, de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Was de materiële inhoud van het op 12 juni 1956 in het Duitse weekblad „Der Spiegel" verschenen artikel over ons ko ningshuis vóór de publikatie, althans op 8 juni 1956, aan de regering, althans aan de toenmalige minister van Buitenlandse Za ken bekend? 2. Zo ja, welke maatregelen heeft de re gering en met name de minister van Bui tenlandse Zaken getroffen om deze voor ons Staatshoofd kwetsende en het interna tionaal aanzien van ons land schadende publikatie te voorkomen, te verhinderen of te doen wijzigen? De Nederlandsche Bank heeft met in gang van maandag haar rente-tarieven met Vi percent verhoogd, onder andere in verband met de minder gunstige ontwik keling van de betalingsbalans en de toene ming van de kredietverlening door het bankwezen. Thomas a Kempis: In het oordelen over anderen doet de mens een onvruchtbaar werk. In de voortdurende strijd aan de grenzen tussen Israel en zijn Arabische buurlanden zijn sedert het begin van het vorige iaar 617 doden gevallen, zo blijkt uit het jongste rapport van generaal Burns aan de UNO. Zeshonderdzeventien doden in 21 maanden dus, of gemiddeld bijna één per dag. Een afschuwelijke toestand. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen dat Nederland met zijn buurlanden in een zo danige staat van oorlog (het woord „wapen stilstand" klinkt hierbij zo cynisch) zou raken, dat daaruit eenzelfde eindeloze reeks van grens-incidenten, overvallen, wraak oefeningen en hoe zij verder mogen heten, zouden voortkomen als die welke zich daarginds bijna dagelijks voltrekken. Maar wat wij ons helemaal niet kunnen voorstel len. is dat de toestand, waarin het Neder landse volk in dat geval zou leven, maar voor één-tiende zo afschuwelijk zou zijn als die waarin het thans verkeert: dat het levensgevaar, waaraan de gemiddelde Nederlander dan zou bloot staan, maar voor één-tiende zo groot zou zijn als het gevaar dat hem nu dagelijks bedreigt. Wij voeren géén oorlog; en toch vallen er de laatste tijd hier te lande niet gemiddeld één, maar gemiddeld tien doden per dag. De UNO heeft naar ons land nog geen commissie gezonden, die moet trachten verder bloedvergieten te voorkomen. Maar laat ons dit goed beseffen zo'n com missie zou hier tien keer zoveel te doen hebben als aan de Israelisch-Arabische grenzen! Het zou voor de hand liggen, te beweren dat de „Veilig Verkeersdag" van woensdag, met zijn tien doden op de weg, een enorm fiasco, een blamage voor het Verbond voor Veilig Verkeer is geworden, omdat de weg gebruikers die dag blijkbaar geen haar beter hebben gereden, geen zier beter heb ben opgelet en zich geen jota méér van waarschuwingen en vermaningen hebben aangetrokken dan anders. Maar misschien is dat niet zo. Misschien hebben velen zich wél beter gedragen, maar daarbij onder vonden dat er factoren in 't spel zijn, waar tegen de correctste en meest beheerste wijze van rijden niet is opgewassen. En in dat geval ligt althans een deel van de schuld aan het fiasco van woensdag niet bij de weggebruikers, maar elders. Dat er op de Hollandse wegen woeste en onverantwoorde automobilisten en motor rijders te over zijn, daarop heeft ons blad al meer dan eens gewezen. Dat er daar naast ook „snelheids-branie's" zijn onder de bromfietsers en zelfs onder de gewone pedalentrappers en dat ook menig voet ganger door achteloosheid verkeers-onge- vallen veroorzaakt, is ook al vaak gezegd. En het valt dus niet te ontkennen dat er aan de mentaliteit van vele weggebruikers een heleboel ontbreekt. Maar, al staat het dan ook vast dat grondige verkeers-opvoeding van alle weg gebruikers van automobilisten tot en met voetgangers een dringende nood zakelijkheid is, men moet vooral niet menen, dat zelfs de beste verkeers-opvoe ding alleen een einde zou kunnen maken aan de dagelijkse slachting op onze wegen. Want daarvoor zijn heel andere maatrege len nodig. Daarvoor is in de allereerste plaats nodig, dat qns wegennet wordt aangepast aan de intensiteit van het verkeer, en niet alleen aan de intensiteit van nu, maar ook aan die van de naaste toekomst. Verkeers veiligheid begint met veilige wegen. Daar is veel geld voor nodig. Maar hoeveel geld zou er niet nodig zijn, en wórden uit gegeven, als het zou gaan om onze beveili ging tegen grens-incidenten en andere oorlogsdaden zoals die in het Midden-Oos ten, ook al zouden deze slechts één-tiende van de slachtoffers eisen die de verkeers- moloch maakt? En naast veilige wegen hebben wij drin gend behoefte aan een moderne verkeers- wetgeving, waarbij het niet moet kunnen voorkomen dat een klein onderdeel als het wettig-maken van oversteekplaatsen maan den en maanden in het parlementaire ap paraat blijft vastzitten. Wij betreuren het daarom, dat het mini sterie van Verkeer en Waterstaat niet, zo als even het plan is geweest, bij de kabi netsformatie gesplitst is, zodat een zelf standig ministerie van Verkeer zijn volle aandacht aan deze problemen had kunnen wijden. En evenzeer betreuren wij het, dat er zelfs geen speciale Staatssecretaris voor Verkeerszaken is gekomen, hoewel er juist op dat gebied een schreeuwende behoefte is aan een „sterke man", bevoegd en ge machtigd om verkeerskwesties op on bureaucratische wijze aan te pakken en op efficiënte wijze op te lossen. Als Nederland in een „wapenstilstand" met zijn buurlanden ware verwikkeld, zou er koortsachtig naar zo'n man worden ge zocht. Het is nu tien maal zo nodig, dat we er een vinden. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1