J11 oenemend verlangen naar een Tien jaar culturele tussen België en samenwerking Nederland HORLOGES VA IEL Belgische expeditie als elfde naar het zuidpoolgebied Zwenking in Djakarta Van dag tot dag 11™ 1 ^blijkens recente maatregelen ingezien J2kmes?tr*,huid7 Ter handhaving van rechten en traditie Groaiiiigens eer 1 betere relatie met Nederland Bioscooppersoneel verkocht toegangsbewijzen twee maal Brit prijst „zelfbeheersing van Jordaans bondgenoot" RADIO TELEVISIE Protestvergadering leraren De haargroei-tonic die werkelijk helpt Wapensmokkel verscherpt controverse Cairo-Parijs Nieuw Guinea-beleid opent of sluit de deur eek BRIL van KEIP een... kam HAAR? Vele bijzondere manifestaties in Den Haag met kunstenaars uit beide landen Kerkelijk Nieuws ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 gewone prestaties In het belang van de Nederlandse arrestanten in Indonesië, een êre-doctoraat in de rechten werd verleend, heeft de senaat van de Rijksuniversiteit in Groningen daartoe besloten. Het is allerminst onze bedoeling, onszelf in de hoogte te steken en te beweren dat wij dat toch maar eens goed hebben ge daan, of het te doen voorkomen alsof ons blad in Gi-oningen zó algemeen gelezen wordt dat het bewuste artikel een Gro ningse volksbeweging heeft veroorzaakt, waaraan de senaat van de universiteit daar ter stede tenslotte heeft moeten toe geven. Integendeel. Wij willen niet onszèlf feli citeren, wij willen heel Nederland felici teren, juist omdat uit het snelle besluit van de Groningse universiteit zo duidelijk blijkt, dat de in ons blad uitgesproken ge dachte niet slechts bij ons leefde maar ook wat veel belangrijker is bij de leiders van het Nederlandse universitaire leven. DJAKARTA (ANP) In een commentaar op de vorming van de nieuwe Neder landse regering onder leiding van dr. Drees, verklaarde de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de correspondent van het A.N.P. te Djakarta, dat „Indonesische politici, die met dr. Drees in contact waren geweest, hem hadden leren kennen als een integer en ernstig staatsman", wiens „analyse van het Indone sische probleem" naar hun mening echter helaas niet juist was geweest. De woord voerder, oud-minister A. Mononutu, zeide tenslotte te hopen, dat de nieuwe regering onder leiding van dezelfde dr. Drees, die het vorige kabinet leidde, „in het licht van de nieuwe verhoudingen in de wereld, speciaal tussen het Westen en Azië en Afrika, een beter begrip zal tonen voor de mogelijkheden tot verbetering van de betrekkin gen tussen Indonesië en Nederland". Zijn woorden volgden op recente uitlatingen van Indonesische vooraanstaande personen in particuliere gesprekken met Nederlan ders te Djakarta, dat, gezien „de mislukking van Genève" op een vruchtbaar gesprek tussen beide landen wel nauwelijks meer zou mogen worden gerekend, indien de ministers Drees en Luns in dezelfde functies in een nieuwe regering zouden terug keren. Men zou daaruit de conclusie kunnen trekken, dat bedoelde Indonesische voor aanstaande personen de zaken wel wat te In het verleden hebben sommige van die zwart afschilderen of dat inmiddels de of- leiders wel eens blijk gegeven van een conservatisme en formalisme, die eigenlijk niet goed meer pasten in 't kader van onze moderne samenleving. Uit conservatief en formalistisch oogpunt zou er tegen een ere-doctoraat voor mevrouw Bouman best een en ander kunnen worden aangevoerd. Wij feliciteren er ons land mee, dat zulke overwegingen, als zij er al zijn geweest, ficiële zienswijze een wijziging heeft on dergaan. Er wordt voorts enige waarde gehecht aan een uitvoerig artikel in de onafhanke lijke „Indonesian Observer" over de Indo nesische handelsbetrekkingen, waarin ge zegd wordt, dat „het tijd wordt de vete te beslechten, die voor geen der beide par tijen voordelig is". Dez waarnemers menen, dat dit artikel niet alleen de mening weergeeft van de re- dacteur, die het schreef, maar dat het mag in elk geval niet de doorslag hebben ge- worcjen beschouwd als de weerslag van geven. naar verzoening neigende gedachten, wei- Het zou ons niet verbazen als de aan- ke zouden leven onder een niet onbelang- staande promotor van mevrouw Bouman, I riJke »roeP der Indonesische leiders. de hoogleraar in het strafrecht en het Buitenlandse diplomatieke waarnemers en. Nederlandse zakenlieden zijn het erover strafprocesrecht prof. mr. B. V. A. Röhling, eens, dat dergelijke dagbladcommentaren het initiatief tot deze waarlijk prachtige niet als op zichzelf staande zaken te be- daad van de Groningse universiteit zou schouwen zijn Zij menen, dat de sfeer ten aanzien van Nederland een wijziging heeft blijken te hebben genomen. Het zou niet ondergaan, ook al voegen zij daaraan on- de eerste keer zijn geweest dat prof. Röh- middellijk toe, dat die wijziging geens- ling een ongebruikelijk en bewondering- zins betrekking heeft op de punten van ge- wekkend denkbeeld zou hebben ontwik- en,w.el aHerminst ophetvoor Indo- rnesie belangrijkste geschilpunt: West keld. Dat prof. Röhling bijzondere belang stelling voor, en interessante ideeën over, het internationale strafrecht heeft, zal het dubbel belangwekkend maken, te luisteren naar wat hij straks, bij de ere-promotie van mevrouw Bouman, zal hebben te zeg gen over het Nederlands-Indonesische as pect van de strafprocessen in Djakarta. Irian, de Indonesische naam voor Neder land Nieuw-Guinea. Geen voordeel Men is het er in brede kring over eens, dat de huidige abnormale ver houdingen althans tot nu toe geen materiële voordelen hebben opgele verd. Het is in Djakarta geen geheim, dat verscheidene diplomatieke verte genwoordigers van Westerse landen bij de regering hun bezorgdheid" heb ben uitgesproken over de Indonesische beslissing om de.,schulden aan Neder land niet langer të erkennen. En het is al evenmin een geheim, dat potentiële investeerders die zich tot de ambassa des van die landen wenden, steevast op deze unilaterale daad van Indone sië opmerkzaam worden gemaakt. De in de Engelse taal verschijnende „Times of Indonesia" schreef vorige week: „Sinds 1949 is nog geen cent buitenlands kapitaal in Indonesië ge ïnvesteerd, ondanks het feit, dat de re publiek een van de rijkste nog niet ge- exploiteerde landen ter wereld is De Indonesische argumentatie voor de verloochening van de schulden is in het kort deze: de annulering van de schulden was een eerste uitvoering van het besluit tot opheffing van de overeenkomsten welke ter Ronde Tafelconferentie waren bereikt. Deze overeenkomsten waren door Nederland reeds geschonden toen het het omstreden gebied van West-Irian als Ne derlands Nieuw-Guinea in zijn grondwe opnam. „Merdeka" stelde het aldus: „He jarenlange conflict over West-Irian heef zulke ernstige vormen aangenomen, da Indonesië tenslotte gedwongen was een politiek te volgen, die Nederland groot na deel berokkent. Gezien de uitgebreide economische belangen van Nederland in dit land, ligt hét voor de hand, dat Indo nesië maatregelen neemt tegen deze be langen, waarvan de annulering van de schulden de eerste is". Maar intussen groeit het besef, dat het aantal maatregelen, dat men zou kunnen nemen, welke wel de Nederlandse en niet de eigen belangen zou treffen, zeer be- bezoekers hadden verkocht en het daarmee I perkt is. De jongste maatregelen ter bevor- verkregen geld in eigen zak hadden ge- dering van de export, ter bestrijding van stoken het euvel der onwettige occupatie van on- De portier, de 47-jarige Amsterdammer dernemingsgronden en ter beteugeling van J. IJ B werd veroordeeld tot een jaar met al te drieste eisen van de voor het meren- aftrek waarvan drie maanden voorwaar- deel door communisten beheerste vakorga- delijk met een proeftijd van drie iaar. nisaties, zouden terwijl zij duidelijk gericht Tegen hem had de officier van Justitie +ien waren op het eigen Indonesische belang, maanden, waarvan vijf voorwaardelijk ge- bij onverkorte uitvoering, automatisch te- eist vens resulteren in een betere bestaansmo- De rechtbank legde beide cassières. de gelijkheid voor de betrokken buitenlandse 31-jarige F. L. G. S. en de 34-jarige M. C. S. ondernemingen en bedrijven, van D., beiden uit Zandvoort. een voor waardelijke gevangenisstraf van vijf maan den met drie jaar proeftijd op en een geld boete van 100 alsmede onder toezicht- stelling van de reclassering. Deze vonnis sen zijn overeenkomstig de eis van de officier. DAT IS GOED GEZIEN GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Twee cassières uit Zandvoort en portier uit Amsterdam veroordeeld De rechtbank te Amsterdam heeft drie vroegere employees van een Amsterdams bioscooptheater veroordeeld omdat ze ge durende een periode van drie maanden gebruikte toegangsbewijzen opnieuw aan Het is ook om het groeiend besef van deze verwevenheid van belangen, dat men waarde meent te mogen hechten aan de stemmen tot een nieuwe benadering van de hangende problemen, die thans in de ndonesische pers en in vooralsnog voor namelijk particuliere gesprekken met In donesische leiders worden gehoord. Men moet daarbij in aanmerking nemen, dat in het persoonlijke vlak de verhoudingen ;ussen Nederlanders en Indonesiërs ook in de afgelopen maanden van een tot het nul punt gedaalde temperatuur in de officiële betrekkingen., op zuiver zakelijke gronden dan wel wegens oude bestaande vriend schappen veelal uitstekend zijn gebleven. De „Indonesian Observer" noemde het communiqué, dat de Nederlandse en In donesische journalisten na hun bijeen komst te Zürich uitgaven, een goed begin. Het blad staat ook in deze mening niet alleen. Er is in Djakarta méér dan journa listieke belangstelling geweest voor dit be wijs van de mogelijkheid tot een gesprek over zaken, welke ook met de politiek raakpunten hebben. Palestina in Veiligheidsraad NEW YORK, (Reuter) De Jordaanse vertegenwoordiger Abdoel Monem Rifa'i heeft in de Veiligheidsraad gezegd, dat zijn land zelf maatregelen zal moeten nemen ter bescherming van zijn grenzen als de UNO niets doet. De raad besprak de klacht van Jordanië over Israëlische aanvalsdaden. Israel heeft van zijn kant Jordanië van schending van het bestand beschuldigd. Rifa'i wil economische en diplomatieke sancties tegen Israel genomen zien. De „aggressie" van Israel kon niet meer met de naam grensincidenten worden aange duid. „Het is oorlog", zei hij. De „zoge naamde vergeldingsaanvaillen" van Israel ontspruiten volgens de Jordaniër aan een expansionistische politiek. De Israëliër Kidron zei, dat Jordanië verantwoordelijk is voor het bloedvergie ten. Als Jordanië zijn aanvallen wil staken is de vrede aan de grens gewaarborgd. Wanneer Israels permanente afgevaardig de Abba Eban, die voor overleg in Tel Aviv verblijft, terug is, zal hij „een gedetailleerd verslag van de Jordaanse aanvallen" geven. De Brit Sir Pierson Dixon zei, dat het aan de grote zelfbeheersing van Jordanië te danken is, dat de toestand niet uit de hand is gelopen. „Onze Jordaanse bond genoot heeft onze sympathie en lof. Meer wil ik niet zeggen", aldus Dixon. De Rus Sobolev sprak van de „duide lijke ongeprovoceerde" Israëlische aanval van 10 oktober en zei, dat de Sovjet-Unie het „bijzonder onrustbarend" vindt, dat Israel heeft toegegeven die aanval als ver geldingsmaatregel op touw te hebben gezet. Vergelding was in strijd met de aanbeve lingen van de Veiligheidsraad. Er dienden maatregelen te worden genomen om een dergelijk optreden in de toekomst te voor komen. Bernard Cornut-Gentille van Frankrijk, de voorzitter van de raad, verzocht Jorda nië en Israel niet te volstaan met hun grie ven kenbaar te maken, maar ook hun goede wil te tonen. Zonder dat kon dit debat geen resultaat opleveren. voor hen die meer eisen In de aula van het Gymnasium Augus- tinianum te Eindhoven is een regionale pro testvergadering van rectoren, directeuren en docepten werkzaam bij het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs en het middelbaar nijverheidsonderwijs in midden- en oost-Brabant, noord- en mid den-Limburg gehouden, die door ongeveer 300 personen is bezocht. Dr. A. la Fleur, voorzitter van de raad van leraren uit Overveen, hield een uit voerig betoog waarin hij verklaarde dat het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs op schandelijke wijze is en wordt verwaarloosd. Hij voorzag als gevolg hier van de invoering van een beperking van het jaarlijks toe te laten aantal leerlingen. Bij het voorbereidend hoger-middelbaar onderwijs en middelbaar nijverheidsonder wijs is een „schreeuwend gebrek" aan be voegde docenten, aldus de heer La Fleur, die voorts mededeelde dat een door de raad van leraren gehouden enquête heeft uitgewezen dat op 15 september op 374 scholen 944 lesuren per week waren ver vallen wegens gebrek aan bevoegde leraren. De vergadering besloot telegrammen te zenden aan de minister-president en aan de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Binnenlandse Za ken alsmede aan de politieke partijen waarin geprotesteerd wordt tegen de uit sluiting der leraren bij de salarisverbete ring der hogere ambtenaren en erop wordt aangedrongen dat „aan de leraren alsnog die plaats wordt teruggegeven welke zij naar recht en billijkheid dienen in te ne men in het midden van de hogere ambte naren". Daar moet U iets aan doen - voor Uzelf en voor allen, die U zien. En nu kunt U er iets aan doen! Want als de haarwortels nog aanwezig zijn (en dat is bijna altijd het geval) kan Callo U helpen. Een Callo-kuur, gecombineerd met het gebruik van vitamine B-complex (uit bruinbrood, gistvlokken enz.) geeft U in enkele maanden Uw haar terug! Naast onze bekende topmerken OMEGA - TISSOT - BUREN brengen wij een grote sortering Anker-horloges vanaf 36.50 GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM SPECIAALZAAK SINDS 1883 te Andel Ned. Herv. Kerk M. Ottevanger te Beroepen Leiden. Bedankt voor Leiden A. A. Koolhaas te Amersfoort voor Hedel A. G. Haring te Loon op Zand. Aangenomen naar Voorburg (wijkgem. Noordeinde) B. J. Lietaert Peerbolte, woon achtig te Huizum. Geref. Kerken Aangenomen naar Knijpe G. de Ruiter te Noordwolde naar Molenaarsgraaf- Brandwijk T. S. van Leeuwen, kand. te Scheveningen. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Zwolle (3e pred.pl.) C. G. Bos te Emmeloord. Bedankt voor IJmuiden J. Faber te De venter. Oud Geref. Gemeenten Bedankt voor Giessendarn J. Wiltink te Doetinchem. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Hoofddorp-Haarlemmer- meer F. R. van der Meulen te Ternaard. Binnenland In de loop van 1945 werden de eerste besprekingen gehouden ter voorbereiding van een cultureel akkoord tussen België en Nederland, dat op 24 januari 1946 door de respectievelijke ministers Buisseret en Van der Leeuw werd geparafeerd. Voor dien had de gemengde technische commis sie reeds vergaderd. Kort nadien werd overeenstemming bereikt over de eerste grote uitwisseling van schilderijen tussen de beide landen. Sindsdien is het cultureel akkoord het draagvlak geworden van een groot aantal activiteiten op uiteenliggende terreinen. Daarvan geeft het zojuist ge reedgekomen ge.dgp.lf.boek „Tien ja.ar cul turele samenwerking België-Nederland" een indrukwekkend beeld. Deze publikatie. ingeleid door de .voorzitters! der genoemde commissie, Julien Kuypers en mr. H. J. Reinink, bevat artikelen over de onder nomen pogingen tot gelijkstelling van ge tuigschriften, over wederzijdse vakantie cursussen voor leraren, over de herziening van geschiedkundige en aardrijkskundige boeken, over componistendagen en zoge naamde museumconcerten, over tentoon stellingen en conferenties der Nederlandse letteren, benevens een verslag van de sa menwerking op het gebied van de spelling der gemeenschappelijke taal. In het voor woord wordt gewezen op het grote belang van het aankweken van onderling begrip en betere waardering tussen twee nabuur volken in een tijd, waarin afstanden in eenschrompelen en de staatsgrenzen lang zamerhand worden aangevoeld als onwer kelijke. kunstmatige scheidslijnen. In dit korte bestek kunnen slechts en kele voorbeelden van de betoonde samen werking worden gegeven. Jaarlijks worden zestien Nederlandse hoogleraren in de ge legenheid gesteld gastcolleges aan Belgi sche universiteiten te geven. Tien Belgi sche hoogleraren bezoeken jaarlijks Neder landse instellingen van hoger onderwijs. In de afgelopen tien jaren werden bijna driehonderdvijftig studiebeurzen (waaron der zeven aan kunstenaars) voor een ver blijf van in totaal ruim negenhonderd maanden in Nederland aan Belgen ver leend. Aan Nederlanders werden twee honderdzeventig van de-gelijke bijzondere studietoelagen verleend. Er zijn voorts speciale subsidies van groepsreizen van studenten, wetenschappelijke excursies. Van de zeer belangrijke „conferenties der Nederlandse letteren" zijn in de laatste jaren de vooimaamste resoluties en aanbe veling ook in deze kolommen gepubliceerd. De samenwerking tussen letterkundigen en tussen de boekhandel in de ruimste zin van het woord uit beide landen is aan zienlijk verbeterd. Ondanks de vele prak tische moeilijkheden is er een toenemende uitwisseling van toneelvoorstellingen. Feestelijke viering Het tienjarig bestaan van deze Neder lands-Belgische samenwerking wordt ge vierd met een feestelijk programma, dat door de samenwerking van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met het Haags Cultureel Centrum tot stand is gekomen. Hierin is men geslaagd de aan het akkoord ten grondslag liggende idee op velerlei artistiek gebied tot uiting te doen komen. De officiële opening heeft plaats op 26 oktober in de Koninklijke Schouw burg met een voorstelling door het Neder lands Ballet onder leiding van Sonia Gas- kell met medewerking van twee Belgische solisten, die in „La Péri" van Perrot op muziek van Dukas zullen optreden. Verder wordt de première gegeven van een in op dracht van de Johan Wagenaarstichting door Henk Badings gecomponeerd ballet, getiteld „Sphère". Op zaterdag 27 oktober heeft de uitrei king plaats van de voor het eerst (aan Herman Teirlinck) toegekende vijfjaarlijk se Prijs der Nederlandse Letteren in de 1 Ridderzaal te 's-Gravenhage, welke plech tigheid vermoedelijk, wegens het verblijf buitenslands van Koningin Juliana, door minister mr. J. M. L. Th. Cals, zal geschie den. Talrijke Belgische auteurs zullen hier bij aanwezig zijn: Maurice Roelants, Ge- Walschap, Karei Jonckheere, Ray- Herremans, Achillis Mussche, Hu- be.Lampo, Raymond Brulez en anderen. Uiteraard zal ook de Nederlandse letter kunde ruimschoots vertegenwoordigd zijn. 1-Iet programma vermeldt verder achter eenvolgens: een concert door de Konink- ijke Militaire Kapel, een concert door het Museum-Kamerorkest onder leiding van Dirk Balfoort, de première van de nieuwe kleurenfilm „Un Siècle d'Or" van Paul Haesaerts en van de documentaire „En de zee was niet meer" van Bert Haanstra, een uitvoering van ..Beatrijs" naar het drama „Ik dien" van Teirlinck door de Konink lijke Opera van Gent, koorzang door de Groupe Vocal Fritz Hoyois. een artifex- orgelconcert en een beiaardbespeling door Staf Mees, een causerie door Godfried Romans over. zijn Vlaamse rondreis, de première van „Berenvel" van Paul Wil- lems onder regie van Joris Diels en met muziek van Jurriaan Andriessen door de Haagse Comedie, de opvoering van het folkloristische spel „Tijl Uilenspiegel" door het Jeugdtheater van Antwerpen onder leiding van Corry Lievens en tenslotte (op 14 November) een galaconcert door het Residentie-Orkest met de Belgische gast- dirigent Daniel Sternefeld en de Belgische pianist Frédéric Gevers. Drie exposities Ook buiten Den Haag zijn bijzondere manifestaties georganiseerd. In Vlissingen wordt in de maand november de Belgische tentoonstelling „Collectie Volkaert" ge houden. In Rotterdam concerteert op 1 november het Groot Symfonieorkest van het N.I.R. onder leiding van Frans André in de Rivièrahal met de Nederlandse pia nist Henk Lagendaal als solist. In Maas tricht wordt muziek van Nederlandse en Belgische componisten gespeeld door het Limburgs Symfonieorkest onder leiding van André Rieu op 7 november. Het is een verheugend verschijnsel, dat alle Neder landse radioverenigingen ruimschoots aan dacht aan de verjaardag van het cultureel akkoord zullen besteden. Tenslotte -moet nog gewezen worden op drie bijzondere exposities in Den Haag: in het Gemeentemuseum worden werken ge toond van twaalf jonge Belgische en twaalf jonge Nederlandse schilders en voorts (on der de titel „Van jaar tot jaar, van boek tot boek") de hoogtepunten van vijftig jaar gemeenschappelijke letterkunde, terwijl de Haagse Kunstkring werken van baron Isidoor Opsomer en Jan Sluijters laat zien. De Egyptische ambassadeur in Parijs is op de Quay d'Orsay ontboden om nadere inlichtingen en uitleg te verstrekken over het smokkelschip „Athos", dat twee dagen geleden langs de Algerijnse kust werd aan gehouden. De Fransen hebben toen een voorraad oorlogstuig in beslag genomen, waarmede drie a vierduizend rebellen vol ledig bewapend hadden kunnen worden en een voorlopig onderzoek moet al aan het licht hebben gebracht, dat dit materiaal in Alexandrië door Egyptische soldaten was geladen. De Griekse kapitein van het schip zou een volledige bekentenis hebben afge legd. Hij zou onder dwang van de Egypti sche autoriteiten het commando van de Athos een voormalig Engels schip, dat nu aan Egypte zou behoren op zich heb ben genomen. De bemanning moest echter onwetend blijven van de werkelijke be stemming van de duizenden geweren en stuks munitie, die officieel in Marokko zouden worden gelost. In werkelijkheid had de lading echter in kleine pakken aan de Algerijnse rebellen moeten worden af geleverd. De Athos is de rijkste buit, die de Fransen sedert het begin van de Algerijnse opstand in handen is gevallen en de zwarte waarde van het wapentuig loopt in de mil jarden francs. Doch ook om andere dan alleen maar materiële redenen hecht men in Parijs bijzonder grote betekenis aan deze affaire. Men zou nu het onomstotelijk be wijs hebben gevonden van het feit, waar over in Parijs natuurlijk nooit getwijfeld werd, dat Egypte de Algerijnse opstande lingen niet alleen langs morele weg, maar ook met wapenen blijft steunen. Frankrijk beschouwt die steun als een directe inmen ging in een binnenlandse aangelegenheid en hoogst waarschijnlijk zal deze kwestie dan ook bij de Veiligheidsraad aanhangig worden gemaakt. Naar het verband, dat Parijs vervolgens tussen deze klacht en de Suezkwestie hoopt te zullen kunnen leggen, behoeft men zo lijkt ons niet zo heel lang te zoeken. PARIJS (Reuter) De Egyptische am bassade te Parijs heeft het bericht, dat het jacht met wapens uit Egypte afkomstig zou zijn, „fantastisch" genoemd. De ambassade verklaart, dat het Egypte als gevolg van de internationale toestand niet mogelijk is moderne wapens af te staan, daar het land hieraan voor zijn veiligheid zelf behoefte heeft. - Babyaerm-zeep BRUSSEL (Belga) Zestig jaar na de expeditie van de „Belgica" van comman dant Adrien de Gerlache zullen vijftien Belgen onder leiding van zijn zoon Gaston nogmaals de nationale vlag planten in het Zuidpoolgebied. De kabinetsraad heeft zijn instemming betuigd met het plan van de expeditie, die een onderdeel vormt van het internationale geofysische jaar. De inter nationale raad van wetenschappelijke ver enigingen heeft onder de naam „interna tionaal geofysisch jaar" voor 195758 een omvangrijk program van gelijktijdige waarnemingen in de gehele wereld opge steld. De geofysische wetenschap bestu deert stelselmatig het Zuidpoolgebied, dat nog grotendeels onbekend is en aan opper vlakte gelijk aan de Verenigde Staten en Europa samen. Tot dusver hadden 10 landen aanvaard voorlopige Zuidpoolbases te organiseren op de door het comité voor het internationale geofysische jaar aanbevolen plaatsen: de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Austra lië, Nieuw-Zeeland, de Sovjet-Unie, Frank rijk, Noorwegen, Argentinië, Chili en Ja pan, landen die een Zuidpooltraditie heb ben en rechten op dat continent doen gel den. Ook België meent de plicht te hebben zijn Zuidpooltraditie en rechten te hand haven. De Franse ontdekkingsreiziger Charbot schreef indertijd: „De Zuidpool werd veroverd, omdat De Gerlache als eer ste een Zuidpooloverwintering aandurfde." De Belgica-expeditie van 18971899 ont dekte een brede zeestraat begrensd door kusten en eilanden die Belgische namen dragen. Zij verrichtte daar ook talrijke wetenschappelijke waarnemingen. België's aandeel in de aardrijkskunde en wetenschappelijke ontdekking van de Zuid poolgebieden heeft op aandringen van het ministerie van Openbaar Onderwijs de regering er toe aangezet, een nieuwe expe ditie aan te moedigen en haar een krediet van veertig miljoen francs toe te kennen. Het doel van de expeditie is voornamelijk van wetenschappelijke aard. De Belgische basis zal samen met de andere stations het program van waarnemingen op het gebied van de weerkunde, ionosfeer, het aardmag netisme, de poollichten, de zwaartekracht meting en de gletsjerkunde afwerken. Het Belgische comité voor het geofysi sche jaar zal onder voorzitterschap van Edmond Lahaye, directeur van het ko ninklijk weerkundig instituut, dit weten schappelijk program uitwerken en beslis sen over de middelen welke voor de uit voering ervan vereist zijn. De expeditie zal bestaan uit de leider, De Gerlache, twee weerkundigen, een specia list in aardmagnetisme en atmosferische optica, een ionosfeer-deskundige, een glets- jerkundige, een aardkundige, een dokter, twee radiotelegrafisten, drie werktuigkun digen, een cineast en een kok. De expeditie krijgt voor haar voorbereiding technische raadgevingen van de Franse ontdekkings reiziger Paul-Emile Victor. Nauwelijks 24 uur nadat in een hoofd-i Y y t artikel in ons blad werd betoogd, hoelCrCttlGCnSCHClppClljkG UGlClTlgGTl ZVOFUGtl ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Dames zowel als heren vin den er evenveel baat bij Prijs f 6.50 per flacon. Ver krijgbaar bij kappers, par fumeriezaken en drogisten. Er ligt een gratis brochure (met uitvoerige inlichtingen en foto's met attesten) voor U klaar. Vraag deze aan Uw winkelier of bijInstituut ENORGA, van Merlenstraat 120. Den Haag. van Dr. Jos de Cock ADVERTENTIE De Technische Hogeschool in Delft beschikt thans over een complex imposante nieuwe gebouwen. Van de omvang van deze uitbreiding geeft deze K.L.M.- Aerocartofoto een interessant beeld. (Van onze correspondent in Parijs) ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5