Eén Europese markt tegenover Russisch economisch offensief v> DE SAMENZWEERDERS Agenda voor Haarlem MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Vérstrekkend rapport aan Raadgevende Vergadering van Raad van Europa ZATERDAG 2 0 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 1957 O.%.9orftuiüa KERKELIJK LEVEN Egypte en de kerk Wetten van Koran Nieuwe kerken Liberale critiek op Brits regeringsbeleid Communistische critiek op de Franse regeringspolitiek Conferentie in Parijs over Euratom en Euromarkt Londen wijst een agitator onder de reservisten aan Geredden van lijnvliegtuig der P.A.A. in San Francisco Relaas van H. Braat fê-in de maxMtd €é&e dag SANOSTOL Frans-Nederlandse dag in Rijssel Zó boeienfl is nu PANORAMA TNI-stafchef roept officieren bijeen Vakbondleiders in Indonesië verhoord Twee kinderen verdronken toen schip zonk 57 fVERVOLGVERHAAL^ indoor Friedrich Bruegelj Strauss verdedigt proeven met waterstofbommen Sjepilov wil Stevensons voorstel hespreken STRAATSBURG. (United Press) In een rapport gericht aan de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa is een beroep gedaan op het vrije Europa om zijn economie samen te bundelen tot één gemeenschappelijke markt, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan het grote eco nomische offensief van Rusland. Dit beroep is in hoofdzaak gericht tot Engeland en de Skandinaviselie landen met het verzoek, hetzij zich bij de voorgestelde gemeen schappelijke markt van zes landen aan te sluiten van het Schaman-plan, hetzij deel te gaan uitmaken van een vrijhandels-ge bied, rondom deze markt. Het rapport is naar voren gebracht door twee van de voornaamste organen van de Raadgevende Vergadering, de commissie voor algemene zaken en de economische commissie. Het zal maandag in een vol tallige zitting van de raad worden behan deld. ADVERTENTIE Bestel nü reeds uw SUCCES-INTERIEUR voor Bij de SUCCES-dealer voor Haarlem en omstreken: Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 WIE DE LAATSTE maanden aan Egyp te denkt zal als regel zeker in de eerste plaats aan het Suez-kanaal denken. In ieder geval zal de belangstelling niet in de eerste plaats uitgaan naar de Koptische Kerk. En toch is de plaats, die deze kerk zal gaan innemen in het moderne Egypte veelzeggend voor de wijze, waarop het land in de rij der volkerengemeenschap zijn weg wil gaan. De Koptische Kerk bestaat reeds meer dan duizend jaar. Maar laten we niét na denken over de illusie, dat de Kerk over de wereld die belangstelling zou genieten, die haar, gezien haar leeftijd, toch eigenlijk wel toekomt. Allerlei min of meer belang rijke politieke of persoonlijke kwesties winnen het in dit opzicht gewoonlijk ge makkelijk van de Kerk. Dit mag' vroeger anders zijn geweest, tegenwoordig komt de Kerk in veruit tie meeste gevallen niet meer vooraan in de gedachten der mensen. Het zal intussen in deze rubriek geen betoog behoeven, dat we deze houding allerminst toejuichen. Toch zal niemand ontkennen, dat de plaats, die een land voor dé Kérk inruimt van groot belang is om iets te begrijpen van de wijze, waarop men in de wereld wil staan. Dit geldt met name ook voor die landen, die tn onze tijd op weg zijn een moderne staat te worden. Een van deze landen is Egypte, dat momenteel in het brandpunt van de belang stelling staat. WAS ER vele eeuwen geleden sprake van een christelijk land, in het begin van de achtste eeuw wist de Koptische Kerk door allerlei omstandigheden geen stand meer te houden tegen de opdringende stroom van mohammedaanse Arabieren Het was onder deze druk, dat de eens grootste kerk voor een zeer belangrijk deel verdween, waarmee Egypte ophield een christelijk land te zijn en de wetten van do koran geldig werden. Wie in Cairo aankomt kan ook nu nog een volgens de regels van de koran geregeld leven ontdekken. Vooral tijdens de gebedsuren komt dit duidelijk tot uiting. Natuurlijk zijn er nog wel christenen, maar hun aantal is niet groot. Wie thans christen is heeft zich op soms verre van eenvoudige wijze met zijn voor geslacht aan de sterke "drang der Islamt- tisering weten te onttrekken. Het is ook tegenwoordig voor vele christenen niet ge makkelijk om de verzoeking om hun christelijk geloof op te geven, te weerstaan Want is men christen dan leeft men eigen lijk in een soort maatschappelijk ghetto. Openbare ambten mogen door christenen niet worden bekleed, terwijl allerlei andere nadelen en verdachtmakingen helaas nogal eens voorkomen. Het komt nooit voor, dat er mohamme danen zijn, die zich door een Koptische priester laten dopen, terwijl ook van de zijde van de protestantse zendingsgenoot schappen, die al ongeveer een eeuw in het land werken, slechts uiterst zelden berich ten van een doopbediening binnenkomen. Ondanks alle moeilijkheden gaat de Egyptische Koptische Kerk naast enkele protestantse en rooms-katholieke vreemde lingengemeenten haar weg met haar tra ditioneel patriarchaat in Alexandrië. Zij is lid van de Wereldraad van Kerken, waar door gehoopt mag worden, dat haar lange en verzwakkende isolering eens zal worden opgeheven. Over haar denken ten aanzien van en haar handelen van de bijbel uit zou wel het een en ander kunnen worden opge merkt. We willen dat in deze rubriek nier doen. Onze bedoeling is slechts de aandacht erop te vestigen, dat, wanneer men aan Egypte denkt er ook nog wel iets anders is dan een Suez-kanaalkwestie. INMIDDELS gaat men ook in Egypte begrijpen, dat de bestaande situatie in een moderne staat niét geduld kan worden. Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat men zich bezig gaat houden met het probleem van de vrijheid van Godsdienst. Een der ge volgen hiervan is, dat er een wet afgekon digd is, waarbij het de Egyptische christe nen wordt toegestaan om nieuwe kerken te bouwen, hetgeen voorheen niet mogelijk was. Natuurlijk is men er hiermee nog lang niet. Hoe de verdere loop zal zijn is moeilijk te voorzien. Maar het is hoe dan ook in ieder geval duidelijk, dat het juist is om te beweren, dat, wil een land „mee doen", en dat wil Egypte, het beslist nood zakelijk is, dat de christelijke kerk de plaats krijgt, die haar toekomt. In Egypte zal er nogal wat moeten veranderen. Laten we hopen, dat de vrijheid van kerkbouw het begin is van een reeks veranderingen ten goede. „De gemeenschappelijke markt", zo con stateert het rapport, „zal snel een maximale economische ontwikkeling mogelijk maken en gelijk op kunnen gaan met het Rus sische economische offensief. Moeten wij de bedreiging miskennen die zou voortkomen uit een constante verhoging van de Rus sische economische prestaties?" vraagt de rapporteur van de algemene commissie, de Nederlander Van der Goes van Naters. In een motie van twaalf punten, die dooi de twee commissies aan de Europese as semblee van 138 leden wordt voorgelegd, wordt geconstateerd, dat de doeltreffend heid, stabiliteit en groei van de Europese economie en haar geschiktheid om mede te helpen aan de ontwikkeling van de on der-ontwikkelde landen op doeltreffende wijze verbeterd kunnen worden door de instelling van een gemeenschappelijke markt in Europa. Het initiatief van de OEES wordt verwel komd, wat betreft het instellen van een bijzondere werkgroep voor het bestuderen van mogelijke vormen van multilaterale associatie tussen de Douane-unie, in het rapport van Brussel voorzien (Schuman- landen), en ledenlanden, die daarin geen deel hebben, en in het bijzonder de sug gestie, dat het gebied van de gemeenschap pelijke markt uitgebreid zou kunnen wor den door zowel de Douane-unie er in op te nemen als ook op een basis van een vrijhandels-gebied, die andere landen, die bereid zijn om hun handels-barrières met de zes mogendheden en met elkander af te schaffen. Voorts wordt er bij de regeringen, die aan de onderhandelingen voor het instel len van een gemeenschappelijke markt deelnemen, op aangedrongen nauwkeurig de juiste scheiding van de bevoegdheden tussen de instituten, die opgericht zullen worden, vast te stellen. Het rapport dringt er voorts bij de lan den van het Schuman-plan (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Benelux- staten) op aan maatregelen te nemen voor de verkiezing van een raad voor de ge meenschappelijke markt door middel van algemeen kiesrecht aan het einde van een overgangs-periode. Overzeese landen De overtuiging wordt te kennen gegeven, dat overzeese landen, die constitutionele of bijzondere economische banden hebben met de staten, die aan de onderhandelingen van Brussel deelnemen er voordeel bij zouden hebben tot de gemeenschappelijke markt te behoren. Op de regeringen van leden-landen, die niet aan de onderhandelingen van Brussel deelnemen worden de gevolgen van hun niet deelnemen aan een gemeenschappe lijke Europese markt voor hun export vooruitzichten „in ernstige overweging ge geven". En op de regeringen van de deelnemende landen wordt een beroep gedaan er voor te zorgen, dat de gemeenschappelijke markt zich niet ontwikkelt' in een politiek-isola- tionistisch optreden of verwordt, tot een protectionistisch gebied. Van deze regerin gen wordt ook gevraagd om manier en middelen te overwegen, teneinde zo gauw mogelijk de overgebleven hinderpalen voor de handel, de betalingen en de migratie tussen alle leden-landen van de Raad van Europa uit de weg te ruimen. Tenslotte wordt de hoop geuit, dat zo veel mogelijk leden van de Raad van Euro pa in staat zullen zijn zich bij de Europese gemeenschappelijke markt aan te sluiten of tenminste deel uit te maken van een ge bied van vrije handel daaromheen. GLOUCESTER/PARIJS, (Reuter) De voorzitter van de Britse liberale partij, Leonard Behrens, heeft op een bijeenkomst van liberalen gezegd, dat de conservatieve regering „een internationaal gevaar" is. De liberale partij is ontsteld over de bui tenlandse politiek van de regering. „Als het Gemenebest tenslotte uiteengerukt wordt, als de invloed van de Sovjet-Unie wordt uitgebreid, als dit land de sympa thie van zijn vrienden verliest, als er wer kelijk een derde wereldoorlog komt, zal dit niet te wijten zijn aan een of ander toekomstige regering maar aan de huidige", aldus Behrens. De Franse communistische partij heeft verklaard, dat de kwestie-Suez in alle lan den de socialistische en de communistische partijen tot elkaar heeft gebracht, met uit zondering van de partijen in Frankrijk, om een vreedzame regeling te zoeken. De sa menwerking van communisten en socialis ten was beslissend bij het terugdringen van „oorlogsophitsers". In de critiek op het beleid van de socialistische premier Mollet in Algerije en in de kwestie-Suez wordt gezegd: „feiten bewijzen de strijdvaardige socialist, dat zijn partij nu al tien jaar lang, door geen akkoord met de communis ten aan te gaan, wordt gedoemd tot mach teloosheid, wanneer zij in de oppositie is, en tot overgave aan de reactionairen, wan neer zij aan de macht is". PARIJS (Reuter) Vandaag en mor gen zullen de ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal trachten de Europese integratie te bespoedigen. De ministers zullen de voorgenomen gemeen schap voor kernenergie (Euratom) bespre ken en het plan voor een gemeenschappe lijke markt, dat ook een voorstel tot vor ming va n een groot vrij handelsgebied in Europa omvat, waarmede Groot-Brittan- nië zich mogelijk zal associëren. Naar vernomen wordt zijn België en Frankrijk het er over eens, dat hun Afrikaanse gebie den geleidelijk aan de gemeenschappelijke markt deel moeten nemen. Men hoopt, dat de ministers in staat zullen zijn enkele moeilijkheden tot oplos sing te brengen, die bij de besprekingen der deskundigen bleken te bestaan. Vol gens een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken moet men geen opzienbarende resultaten van deze bijeenkomst verwachten. Jean Monnet's actie-comité voor de ver enigde staten van Europa heeft een be roep gedaan op de zes regeringen de on derhandelingen zo snel mogelijk te beëin digen. (Van onze correspondent in Londen) Communistische agitators worden er van verdacht een van de voornaamste oorzaken te zijn van de ontevredenheid onder de op geroepen reservisten. Het Britse departe ment van Oorlog heeft de ongewone stap genomen door een der communistische agi tators „bi.i name te noemen; een chauffeur uit Abéx-aeen, die een protest-brief bestemd voor de prémier heeft doen rondgaan onder de troepen, die voor een week verlof uit Duitsland per schip zijn teruggekeerd. Er staat in deze brief, dat de resei-visten in ge val van nood hun plicht zullen doen, maar „een invasie van Egypte zou betekenen dat we niet alleen zullen verliezen, wat we wil len behouden de olie van het Midden- Oosten maar dat deze ook zal leiden tot een derde wereldoorlog. Laten we daarom naar huis terugkeren en ons normale le ven hervatten. SAN FRANCISCO. De 25 passagiers en de zeven leden van de bemanning van de „Stratocruiser" van de Pan American Air lines, die dinsdag halverwege de Hawaiï- eilanden en de Amerikaanse westkust een noodlanding op zee maakte, zijn vrijdag aan boord van een boot van de Amerikaan se kustwacht te San Francisco aangeko men. Een van hen, de heer H. Braat uit Rot terdam, vertelde, dat er aan boord van het vliegtuig „niet veel opwinding" was, toen het toestel de landing uitvoerde. „Het ging ontzettend snel. Nadat het vliegtuig was geland, klom ik op de vleugel, waar het water mij slechts tot de enkels kwam. Zelfs mijn overjas werd niet nat". Spoedig was de heer Bi-aat door een reddingboot opgepikt. Hij was vol lof over het doeltref fende optreden van de bemanning van het vliegtuig. Ook prees hij gezagvoerder Wil liam Earle van de kustwachtboot en zijn bemanning. Merlijn was op weg gegaan naar het hol van de draak. Buiten de stad ontmoette hij een man, die zich naar de stad haastte; hij vroeg hem, oj dit de goede weg was naar de schuilplaats van de draak. „Ja", zei de man bevend. „Het hol ligt daarginds, bij die hoge berg. Je kunt op een kwartier afstand zijn vreselijke gesnurk al duidelijk horenPas op, dat je er niet te dicht bij komt!" „Dat wil ik juist wèl", zei Merlijn. „Ik ga dat beest bevechten!" De man jammerde en probeerde Merlijn tegen te houden, maar het hielp niet. Mer lijn liep recht naar de gevaarlijke plaats... 31-32 ADVERTENTIE In de Noordfranse stad Rijssel werd vrijdag een Fi-ans-Nederlandse dag gehou den. Het initiatief tot deze dag werd geno men door de KLM met medewerking van de voorlichtingsambtenaren van de ge meenten Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Dit initiatief gaf gelegenheid om vast. te stellen, dat de pex-sattaché aan de Nederlandse ambassade in Parijs, thans Cultureel en pex-sattaché, de heer S. de Gorter, die reeds lang in Parijs woont, se dert de bevrijding in regeringsdienst is en van 1951 af attaché aan de Nederlandse ambassade in Parijs, belangrijk voorberei dend werk heeft verricht, dat thans op dui delijke wijze vruchten afwerpt. Van Fran se zijde was het vooral mr. Ph. Kah, die deze dag heeft voorbereid. Er werd in de voormiddag een krans ge legd aan de voet van het herdenkingsmo nument op de Grand Place. Hierna was er een ontvangst van de Nederlandse delega tie door het „Syndicat d'initiative" en „Les amis de Lille". Even later ontving de waarnemend burgemeester van Rijssel, de senator Bertrand, het Nederlandse gezel schap op het fraaie stadhuis. Hier werd aan de heer De Gorter de ere-medaille van de stad Rijssel aangeboden. Mr. J. Mijkse- naar bood namens Amstei-dam een fraaie panoramakaart van de stad Amsterdam aan. De Haagse bloemenkoningin offreerde een bloemruiker en een boekwerk over Den Haag. De heer J. Nieuwenhuis bood namens Rotterdam een bord van Delfts blauw aan, evenals de heer J. Vet namens de V.V.V. Gelderland, 's Middags waren 'véle "gasten aangezeten aan een lunch, aan geboden door de K.L.M. Daarna werd er in de universiteit -te Rijssel eeu tentoon stelling geopend van reprodukties van werken van Rembrandt en Nederlandse boekwerken over kunst. De heer De Gorter hield een inleiding tot de tentoonstelling. Ten slotte heeft Anton van Duinkerken des avonds in de universiteit van Rijssel op boeiende wijze over Rembrandt gespi'oken. De Nederlandse documentaire „Het open venster", een film over de Nederlandse schilderkunst van de zeventiende eeuw, werd tot besluit van de bijeenkomst ver toond. ADVERTENTIE 1® DJAKARTA, (United Press) De In donesische legerstafchef, generaal-majoor Abdul Haris Nantion, en de commandanten van de zeven territoria zullen in de nabije toekomst bijeen komen orfi te pogen de moeilijkheden in het Indonesisch leger op te lossen, zo werd dondex-dag in Djakarta uit officiële bron vernomen. Een gelijksoortige bijeenkomst was vorig jaar op 16 februari in Djokja gehouden, waarbij alle officiex-en beloofden de een heid te bewaren. Volgens de officiële zegslieden zal op de aanstaande bijeenkomst vooral worden ge- spx-oken over de speciale commissie van onderzoek, die was ingesteld om officieren te verhoren, die verdacht worden van poli tieke activiteiten en corruptie. Voorts zal worden beraadslaagd over de middelen om opstandige bewegingen, zoals de Darul Is lam, te bestrijden. DJAKARTA (A.N.P. en United Press) De leidei-s van de communistische vak bond „Perbum" en van de onafhankelijke vakbond S.B.M.M., die in strijd met de be staande voorschriften een staking van 4 dagen hadden georganiseerd onder de ar- beiders van de Koninklijke Shell-groep in Indonesië, zijn door de politie verhoord. De staking, die donderdag is geëindigd, werd door het kabinet veroordeeld. De verliezen, die de regering door deze sta king leed, bedroegen meer dan 1 miljoen rupia per dag. Het verkeer in vele steden ondervond grote hinder door het tekort aan benzine, niaar dé Koninklijke Shell- groep slaagde erin ongeveer direct na het eindigen van de staking de levering van benzine te hervatten. Een invloedrijk lid van het Indonesische parlement, Erningpradja, heeft de regering ervoor gewaarschuwd, dat de communis tische partij „toenemende en voortdurende druk" op haar zal uitoefenen indien zij geen maatregelen neemt tegen de commu nistische vakbond, die een onwettige sta king tegen de B.P.M. organiseerde. Erningpradja, die lid is van de Partai Nasionalis Indonesia (P.N.I.verklaarde, dat de staking gericht was tegen de rege ring om de communistische macht te testen. Zij wezen erop, dat de nationalisten de communistische partij, die 39 zetels in het parlement bezet, niet gaarne voor het hoofd stoten, daar zij met hun hulp het hoofd kunnen bieden aan de Islamietische par tijen. Twee kinderen zijn verdronken toen van morgen om helfzes door tot nu toe onbe kende oorzaak het circa 130 ton metende schip „Nieuwe Zorg", dat in liet Wilhelmi- nakanaal teOosterhout voor de wal lag, is gezonken, Het schip, dat met zand geladen was, is eigendom van schipper A. van der List. De volwassenen konden tijdig van boord komen. Lemonnier onderbrak Badin. Mijn vriend is vastbesloten om naar Praag te gaan. Zo gauw als maar mogelijk is. Hoe moet hij aan een visum komen? Een aanbeveling van ons zou zijn kansen maar verkleinen Badin lachte. Hun techniek is op het ogenblik, dat zij hem een vragenlijst laten invullen, of hij nu wel of niet van ons een aanbeveling heeft. Zijn antwoorden telegraferen zij dan naar Praag, waarna het Ministerie van Binnenland se Zaken, drie, vier of vijf weken later „neen" zegt. Maar er moet toch een mogelijkheid zijn.... riep Jean uit. Zeker, die is er, zei Badin glimlachend. Als u een aanbeveling heeft van het Communistische Pax-tij- seci'etax'iaat. Als ik een mogelijkheid zou zien, om dat te doen, zei Jean zou ik geen moment aarzelen. Maar ik heb geen communistische contacten. Als u mij niet kunt hel pen, kan niemand het. Ik geloof niet, dat u er verstandig aan zoudt doen om te gaan, zei Badin in een poging om Aubrey te ver zoenen met de gedachte, dat hij geen visum zou krijgen. U zoudt niet eens de gelegenheid ki-ijgen om met uw vriend te praten. Het zou verspillen van tijd, energie engeld zijn. U moet mij mijn openhartigheid maar vergeven, maar een vriend in de Praagse gevangenis is een dode vriend. En het maakt hoegenaamd geen ver schil of hij Semal nu wel of niet vermoord heeft. Ik móét naar Praag, herhaalde Jean. Ik moet alles proberen. Dat is mijn plicht. Een ogenblik, zei Badin. Ik zou graag even met mijnheer Lemonnier alleen spx-eken. Jean verliet het vertrek. Hij behoefde slechts vijf mi nuten te wachten, maar het leek hem een uur toe. Toen werd hij weer binnengelaten. Er bestaat nog een tweede weg, die naar Praag voert, zei Badin. Maar er zijn zekere risico's aan ver bonden. Als u daarvoor niet terugschrikt, zou ik u kunnen helpen. Voor mij kunnen er geen risico's zijn, antwoordde Jean. Ik ben al een oude man en ik zal geruster sterven, als ik geprobeerd heb in Praag iets te bereiken. De woorden deden hem blozen van schaamte; ze had den wel erg pathetisch geklonken! Badin knikte. Goed. Er bestaat dus een risico, maar dat is niet al te groot, als u handig en verstandig bent. Ik zal u inti-oduceren bij mijnheer Jakub Kazimir Plock. Het is een goede bekende van mij, een zwart-handelaar uit Praag. Opdat u mij niet kunt misverstaan, wil ik er met nadx-uk op wijzen, dat ik geen belangstelling aan de dag leg voor zijn zaken. Een diplomaat in Praag leert twee soorten mensen kennen. Zijn officiële x-elaties, omdat hij met iemand over het weer moet kunnen praten en iemand moet kunnen opbellen, als er iets gebeurd is. En dan zijn er de zwarte handelaars. Officieel geautori seerde zwarte handelaars, niet gewone knoeiers. Zij heb ben speciale privileges. De Skodafabrieken hebben bij voorbeeld koper nodig. De westelijke landen leveren het echter niet. Plock zorgt er dus voor. De Kabelfabriek te Bratislava heeft lood nodig, Kolben-Danek kan de fabriek wel sluiten, als er geen Zweeds staal komt, een trein lading magnesium is in Oostenrijk opgehouden, de auto- mobielproduktie stagneert, omdat er geen kogellagers zijn.... en dit alles omdat het Westen niet wil leveren. Plock zorgt er nu voor, dat deze goedei-en tóch Tsjecho- slowakije binnenkomen, doch tegen prijzen, d'ie drie tot vier maal boven de prijzen van de wereldmarkt liggen. Hij betaalt met dollars, Zwitserse francs of Zweedse kro nen. Plock bezit een document, dat voor de meeste men sen ir Tsjechoslowakije iets onbekends is: een paspoort Maar om zijn paspoort te behouden, moet hij op goede voet staan met het Ministerie van Binnenlandse Zaken, moet hij hun van tijd tot tijd inlichtingen kunnen geven. Voor zijn zaken moet hij met het Ministerie van Buiten landse Handel vriendschappelijke relaties onderhouden en omdat hij in het buitenland de steun nodig heeft van de ambassades en gezantschappen, moet hij op het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken beschermers hebben. Overal moet hij met steekpenningen werken. Zij zuigen hem als bloedzuigers uit. En omdat hij visa nodig heeft, moet hij ook met de buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigingen in Praag goede verbindingen onder houden. Zo heb ik Plock leren kennen, en ik heb dat contact goed onderhouden. Het is zeker, dat hij het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken heel wat inlichtingen geeft, want anders zou hij het niet zo ver gebracht heb ben. Maar hij zal hun niet iets vertellen, als hij weet, dat ik dat niet prettig zou vinden. Zoals alle mensen in zijn positie, heeft Plock zijn geld in het buitenland onder gebracht. In hax-de valuta en op geheime rekeningen. Hij weet, dat het Ministerie hem op een goede dag zal vragen iets te doen, dat nu juist iets te riskant voor hem is. Hij jongleert met de bepalingen van het handels recht, maar van het strafrecht houdt hij zie-fc verre. Wanneer het zo ver zal zijn, wil hij zijn toevluujut in het buitenlarxd zoeken, en dat betekent voor hem Frankrijk. Zijn familie is hier al en hij heeft me reeds gevxaagd, of ik bij de Prefectuur een goed woord. voor hem wil doen. Hij zou, als de nood daar is, graag een „permis de séjour pex-manent" ontvangen en wel op een zo discreet mogelijke wijze. Pe Tsjechische ambassade mag dat niet te weten komen. Plock is er al druk mee bezig en hij hoopt om hier in het westen zaken te kunnen gaan doen. Als u met hem in zee durft te gaan, zal ik hem opbellen. Hij houdt er niet van, als iets op schrift gesteld wordt. Jean knikte instemmend. Ik zou zelfs de hulp van de duivel geaccepteerd hebben om naar Praag te komen. Plock is geen duivel. Hij heeft zich slechts één doel gesteld: zijn eigen vooi-deel. Hij vliegt, geloof ik, nog vóór Pasen naar Praag. Als hij u meeneemt, moet hem dat iets opleveren. Het kan u dus heel wat gaan kosten. U moet precies nagaan, wat u hem kunt bieden, en u moet steeds voorzichtig met hem zijn. Stelt u zich maar eens voor wat voor roofdiereigenschappen hij wel niet moet bezitten om zich in deze positie te handhaven. Omdat ik in Praag ben geweest, weet ik wat dat betekent. Ik heb dan ook een zeker respect voor hem en ik onderhoud het contact met hem, omdat ik nogal nieuwsgierig ben uit gevallen en omdat ik wil weten, hoe hij het er tenslotte van af zal brengen. Ja, wat zou ik hem kunnen aanbieden? vroeg Aubrey. Ik ben goed gesitueerd, ook nu nog, ik heb. Mon Dieu! riep Badin uit. Ik heb niet de minste belangstelling voor Plocks zaken. Hij heeft een firma, waarin hij waarschijnlijk wel Frans kapitaal kan gebrui ken. Hij doet dat natuurlijk in overleg met Praag. Zijn onderneming krijgt daardoor een internationaal tintje. Tenminste voor een bepaalde periode. Via de officiële kanalen hebben wij gewaarschuwd, geen deelneming in zijn zaken te nemen. (Wordt vervolgd). BATTLE CREEK (Reuter). Admiraal Lewis Stx-auss, de voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie, heeft verklaax'd dat de proeven met waterstof bommen voortgezet moeten worden, niet slechts om nieuwe wapens te vinden, maar ook om gegevens te verzamelen over de wijze waarop de burgers tegen een vijan delijke aanval beschermd kunnen worden, „In schrille tegenstelling tot onze politiek en handelwijze", aldus Strauss, verstrek, ken de communisten dergelijke gegevens over hun proeven niet. Hij zei ook dat de proeven van enkele maanden geleden op Eniwetok in de Stille Oceaan „nadruk heb ben gelegd op de ontwikkeling van ver dedigingswapens, waaronder kernladingen voor pi-ojectielen, bestemd om vijandelijke aanvallen te land, ter zee of in de lucht te onderscheppen". Stx'auss haalde een recent wetenschappe lijk vei-slag aan waarin wordt gezegd dat de biologische schade van proeven met atoomkracht in vredestijd, waaronder proe ven met wapens tot nu toe, „in de grond van de zaak te verwaarlozen valt". De Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Dmitri S.iepilov, heeft tijdens een receptie op het Kremlin ter ere van de Japanse premier, Hatojama, verklaard, dat de Sov jet-Unie „steeds bei-eid" is, het voorstel van Stevenson, de democratische kandi daat voor het Amerikaanse president schap, om proeven met waterstofbommen stop te zetten, te bespreken. Nieuwe boodschap Premier Boelganin heeft vrijdag weer een boodschap aan president Eisenhower doen toekomen. De inhoud van het stuk is nog niet bekend. Vorige bx-ieven, die de twee regei-ingsleiders hebben gewisseld, hadden betrekking op de ontwapening. In zijn boodschap van 11 september deed Boelganin een beroep op Eisenhower een einde te maken aan de proeven met atoom- en waterstofbommen. Een dergelijke stap zou volgens Boelganin de eerste belang rijke stap zijn naar een onvoorwaardelijk verbod van dit soort wapens voor massa vernietiging. ZATERDAG 20 OKTOBER LMo- „Het trottoir", 18 jaar 7 en 9.15 uur. „Thundex-boy". 18 jaar, 23.30 uur. Luxor: „Jedda", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Losgeld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Fx-asquita". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hyena's van het wilde westen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Als de kat van huis is", alle leeft., 7 en 9.15 uui\ Frans Hals: „Geboren in gevangenschap", 18 jaar, 7 en 9.15 uux\ Stadsschouwburg: „Ivanov" Neder- lanadse Comedie, 7.30 uur. Brinkmann: 15e open tafelronde met het onderwerp: „Ik als gevangene van de maatschappij". ZONDAG 21 OKTOBER Minerva: „Sjors van de x-ebellenclub", alle leeft.. en 4.15 uur. „De mooiste vrouw ter wereld", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Afri kaans avontuur", 14 jaar, 11 uur. „Het trot toir", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 11 uur. „Als de kat van huis is", alle lee"\. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Stolen face", 18 jaar, 11 uur. „Geboren in gevangenschap", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het grote avontuur", alle leeft., 11 uur. „Rausom", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Gaslicht", 18 jaar, 10.30 uur. „Frasquita, het pikante avontuur", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jedd?", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hyena's van het wilde westen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: „Ivanov" van de Nederlanadse Comedie, 7.30 uur. Brinkmann: 4 en 8 uur, 15e open tafel ronde met het onderwerp: „Ik als gevangene van de maatschappij". Zuiderkapel: dienst onder leiding van A. H. Agtereek, 10 uur. Th. Dikkes, 5 uur. Jeugddienst onder leiding van F. Roosink, 8 uur. Grote Kerk: 7 uur, Bijzondere kerkdienst o. 1. v. ds. D. van Krugten van Soest, m. m. v. het Oosterkerkkoor en Klaas Bolt, orgel. Zangdienst van 6.45 uur af. MAANDAG 22 OKTOBER Minerva: „De mooiste vrouw ter wereld", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Het trottoir", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Als de kat van huis is", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geboren in gevangenschap", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Losgeld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Frasquita, het pikante avontuur", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jedda", 18 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Salome", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Gezel schap Johan Kaart met „De viel Mullers", 8 uur. Concertgebouw: Pianorecital door Jan Smeterlin, 8 uur. Frans Halsmuseum: 8 uur, Lezing volksuniversiteit over: „Verhouding tussen godsdienst en kunst". Gebouw Zang en Vrindschap: Geestelijk centrum de Gro tere wereld, 8 uur. Begijnhofkapel: 8 uur. Interkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 7.30 uur af.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6