Beroemde komeetrestanten Zie Boven: Met Esso bent II beter uit! „Nationalisatie Suezkanaal juridisch niet ongeoorloofd £SSO) EXTRA WINTER GRADE Prof. Rolin in Straatsburg: Europese solidariteit, een vaak gebruikte en misbruikte term AUTO-RADIO Naderende depressie nu oorzaak van kleine trek Willem Andriessen solist bij N. Ph. O. in jeugdconcert NAAIMACHINES 7 Zure gelukwens Belgische lonen en prijzen worden bevroren Plafond ingesteld voor netto winsten Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT 1floeren HAARLEM Orgel met vox humana H. 3. MAERTENS N.V. Amerikanen werken tegen in het Londense Suezorgaan Administrateur gevonden maar nog geen zetel Principiële kwestie Officier acht „buddy-seat" op bromfiets niet toegestaan De vogeltrek Moskou en Tokio herstellen diplomatieke betrekkingen Moskou is nog niet gepolst over de dam van Assoean Tiende universiteitsdag te Amsterdam Smyrna- en Soedanwerk Vesten en Jumpers Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 15 tot en met 19 oktober Oud-acteur Mari van Warmelo gehuldigd ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 Van een sjjeciale correspondent) In de afgelopen nacht om half twee ein digde het algemene politieke debat van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, dat twee dagen heeft geduurd. Vier onderling samenhangende onderwer pen waren in de redevoeringen van de on geveer vijftig sprekers te onderscheiden. Om te beginnen twee zaken van min of meer algemene strekking: het beleid van Europa ten aanzien van Oost-Europa en het beleid ten aanzien van Azië en Afrika, en voorts twee vraagstukken, die op zich zelf een kleinere omvang hebben: Suez en Cyprus. De kwestie-Cyprus speelt zich binnen Europa af. De Grieken eisen het vertrek van Engeland en de Turken, die ook aanspraken doen gelden, trachten te genwoordig te sussen. Vrijdagochtend sprak de Griekse minister Kassimatis over deze kwestie, die zijn regering zozeer bezig houdt. Hij beklaagde zich erover, dat de Raadgevende Vergadering nooit besloten had de kwestie nader te onderzoeken. Dit lokte protest van voorzitter Dehousse uit: de afgevaardigden en ook de Grieken heb ben nooit een voorstel dienaangaande in gediend; binnen het kader van het alge meen debat kan er evenwel over Cyprus worden gesproken. De woordenwisseling tussen de voorzit ter en minister had een aantal afgevaardig den op een idee gebracht. Enkele uren later lag er een voorstel ter tafel, ingediend door de Zweedse conservatief Wistrand en een aantal andere afgevaardigden (niet uit Griekenland, Engeland of Turkije): men wilde een commissie van onderzoek voor de kwestie Cyprus instellen. Wistrand ver zocht bij dit onderwerp een spoedprocedure toe te passen, zo'n verzoek moet volgens het reglement van orde onmiddellijk wor den behandeld. Het resultaat was, dat met 27 tegen 59 stemmen en 5 onthoudingen werd besloten de spoedprocedure niet toe te staan. De meerderheid had kennelijk overwogen, dat er in vorige zittingen al gelegenheid genoeg was geweest om een voorstel als het thans ingediende te doen. Het zal nu waarschijnlijk pas in januari nader aan de orde kunnen komen. De Belgische socialist prof. Rolin gaf de Engelsen in overweging zich te spiegelen aan Frankrijk, dat in Tunis en Marokko een oplossing had bereikt, door verbannen leiders terug te laten keren. Men zal zich herinneren, dat de Engelsen bisschop Ma- karios van Cyprus verbannen hebben. Rolin, die als jurist een internationale faam heeft (hij was indertijd bijvoorbeeld advocaat van Mossadeq) heeft ook over de kwestie-Suez gesproken en wel zo, dat de Engelse Labourafgevaardigde Edwards meende, dat men kolonel Nasser kon geluk wensen met dit gratis juridisch advies. (Men zou, naar wij vernemen, die geluk wens ook tot de Raadgevende Vergadering kunnen richten!) Rolin betoogde uitvoerig, dat de nationalisatie van de Suezkanaalmij., hoezeer hij haar politiek betreurde, juri disch niet ongeoorloofd was, omdat de maatschappij een particuliere instelling is volgens Egyptisch recht. En voorts stelde hij vast, dat er in de nationalisatie nooit een „gewapende aanval" kon worden ge zien, waartegen het Handvest der UNO zelfverdediging toestaat. In het verslag van de politieke commissie wordt gesuggereerd, dat er een gerechts hof speciaal voor dit geval moet worden ingesteld; maar, aldus Rolin, „in Den Haag bestaat reeds het Internationale Hof van Justitie.1" De Engelsman Miclay (die juist (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische eerste minister Van Acker heeft maatregelen bekend gemaakt tegen inflalie. Tien percent van de netto-winst van de vennootschappen zal op een specia le rekening bij de nationale bank worden geblokkeerd. Deze heffing treft winsten, die de 38.000 gulden overtreffen. Voor vlees en kolen worden weer maximum prijzen ingesteld. Geen enkele prijsverho ging zal zonder vergunning worden toege staan. Tegen het eind van het jaar worden nog 1,6 miljoen ton Amerikaanse kolen geïm porteerd ten behoeve van enkele indu strieën, onder meer de staalindustrie, waar door goedkopere Belgische kolen ter be schikking van de verbruikers komen. De regering zal zich verzetten tegen loonsverhogingen in de vorm van speciale premies. Om de arbeidsmarkt te normali seren zal een groot aantal buitenlandse ar beiders worden aangeworven. Op een aan tal courante verbruiksgoederen wordt de omzetbelasting verlaagd. Ook de belasting op vlees en vleeswaren zal worden ver laagd. Hierdoor kan de koopkracht van de arbeiders worden gestabiliseerd. De maatregelen zijn met „gemengde ge voelens" onthaald. De voorzitter van de Brusselse afdeling van de socialistische vakbonden, die de liberaal-socialistische regering moeten steunen, heeft verklaard dat de arbeiders nooit een blokkering van de lonen zullen aanvaarden. De arbeiders, aldus deze socialistische voorman, hebben het recht op een aandeel in de hoogcon junctuur. In financiële kringen is de in druk evenmin gunstig. Men verwacht maandag een daling van de beurskoersen. Men zegt dat maximumprijzen in België niet kunnen worden gecontroleerd, omdat er geen controle-ambtenaren zijn. Op een persconferentie deelde de minis ter van Financiën mede, dat de financiële offers voor de regering, voortvloeiende uit de maatregelen, ongeveer l'A miljard frank zullen bedragen. De verminderingen der inkomsten zullen opgevangen worden door begrotingsbeperkingen voor elk departe ment. Ook de investering van de overheid °p het gebied van openbare werken, ver keerswezen en landsverdediging zullen voor een belangrijk bedrag worden be perkt. De conjuncturele winstbelasting zal twee jaar van kracht blijven. minister van Koloniën is geworden) for muleerde nog eens het standpunt van zijn regering, dat militair geweld alleen uiter ste middel mag zijn, welk standpunt het gebruik van geweld dus niet uitsluit. De Fransman De Menton constateerde dat de houding van Dulles in de kwestie Cyprus een scheur in het Atlantisch bond genootschap had veroorzaakt. „Dit is voor Europa het sein om zich aaneen te sluiten", meende hij. De Duitse socialist prof. Carlo Schmidt betoogde, dat zulk een solidariteit in elk geval overleg van Frankrijk en En geland met de andere Europese staten zou hebben vereist; Frankrijk en Engeland hadden zich juist geïsoleerd. Europese soli dariteit met de volken in de satellietstaten kan men van alle kanten horen verlangen. Europese solidariteit moest er echter ook zijn ten aanzien van Azië en Afrika. Carlo Schmidt zei dat de moeilijkheden in Noord- Afrika nooit kunnen worden opgelost, als daar niet voor een redelijk levenspeil wordt gezorgd. Daartoe zal een „Europees Marshall-plan" nodig zijn. Europese solidariteit verlangde de Engel se liberaal lord Layton in de UNO. „Daar moeten de Europese staten een blok vor men", zei hij. Aldus een bloemlezing uit het vele dat wij dezer dagen in het Euro pese parlementaire gezelschap hebben ge hoord. De politieke commissie zal dat alles nog eens overwegen en vrijdag hoopt men dan een slotresolutie in stemming te kun nen brengen. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 96 TELEF.20340 XXXXyOOCJOCOOCOCXXCOOOOOOCXXXXXXXJOOCXXXJOOOCXXXXlOOOOCXXXODC 1 LONDEN (Reuter/AFP). - De organist van een rooms-katholieke kerk te Blackpool in het Engelse graafschap heeft wekenlang rondgelopen met de 8 gedachte dat zijn orgel onder de invloed 8 stond van bovennatuurlijke krachten.: y Toen hij eens, alleen in de kerk, aanft o het oefenen was, hoorde hij plotseling 8 menselijke stemmen uit het elektrische 8 speeltuig spreken, al kon hij de zin van de woorden niet vatten. Dit verschijnsel 3 herhaalde zich daarna verscheidene malen. De organist .durfde er met. nie- 3 mand over praten en hield het geheim8 :j voor zich, totdat het orgel onder de 8 hoogmis van vorige zondag, ten gehore van de parochianen, duidelijk een weer- y bericht weergaf. Het bleek de uitzen- 8 ding van een naburig vliegveld te zijn, die klaarblijkelijk door de elektrische apparatuur van het orgel werd opge- vangen en weergegeven. De pastoor besloot zonder dralen tot „bezwering" 8 van het „bezeten" orgeldoor een elektrotechnicus. g CCCCCO^»X)COCX>200CCOOCCODOOCOSK)COOOCODDOCOCOOCCODa»Ca ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE-STATION NASSAUSTRAAT 5 - HAARLEM - TeL 15220 LONDEN (A.F.P./Reuter) In Ameri kaanse kringen is vernomen, dat de bijeen komst van de bestuursraad van de organi satie van gebruikers van het Suezkanaal weinig concrete resultaten heeft opge leverd, omdat meningsverschil tussen de Verenigde Staten enerzijds en Groot-Brit- tannië en Frankrijk anderzijds bestaat over de rol en het doel van de organisatie. De Verenigde Staten zouden de tolgelden voor Amerikaanse schepen, die door het kanaal varen, alleen aan de organisatie willen be talen, als zij doelmatig functioneert en ook Groot-Brittannië en Frankrijk de tolgelden in de kas van de vereniging storten. Voorts zijn de Amerikanen volgens deze zegslieden van mening, dat de gebruikers organisatie moet optreden als vertegen woordiger van de aangesloten landen bij de Egyptische kanaalautoriteiten, om de vaart door het kanaal te vergemakkelijken en betaling van de tolgelden aan Egypte te verzekeren. Hierdoor zou de functio nering van het kanaal gescheiden kunnen worden van de politieke vraagstukken. Frankrijk en Groot-Brittannië zien echter in de organisatie een middel voor onder handelingen met Egypte over de toekomst van het kanaal. Eyvind Bartels, Deens consul-generaal in New York, is benoemd tot administrateur van de gebruikersvereniging voor het Suezkanaal. Over de zetel van de vereni ging is nog geen beslissing genomen. Bartels heeft in New York tegenover journalisten verklaard, dat internationaal coöperatief bestuur van het kanaal een ideale oplossing van het Suezvraagstuk zou zijn. Een dergelijke oplossing zou wellicht kunnen leiden tot de opheffing van de gebruikersorganisatie. Hij verklaarde opti mistisch gestemd te zijn over de kansen op een regeling van het geschil. De gebruikersvereniging zal volgende week volledig in werking treden. Bartels wordt volgende week in Londen verwacht om met zijn werk te beginnen. Hij is in 1942 in de Deense buitenlandse dienst ge treden. Hij is permanent vertegenwoordiger van zijn land bij de Organisatie voor Euro pese Économische Samenwerking in Parijs geweest en sinds 1953 permanent afgevaar digde bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Amerikaanse regerings ambtenaren en vertegenwoordigers van oliemaatschappijen hebben te Washington besprekingen gevoerd over de mogelijk heden van het voorstel van president Eisenhower tot het bouwen van supertank schepen, met behulp waarvan zo nodig het vervoer van olie door het Suezkanaal over bodig gemaakt kan worden. Regeringskringen hebben reeds gespro ken van de mogelijkheid van het bouwen van ongeveer vijftig supertankschepen, van de klasse van zestigduizend ton of daar boven, die elk ongeveer achttien miljoen dollar zouden kosten. Het Britse schip „Canton" is het tweede schip van de „Peninsular and Oriental", dat vandaag door het kanaal is gegaan sinds de maatschappij heeft besloten haar schepen niet meer om Kaap de Goede Hoop te laten varen. De „Willem Ruys" van de Rotterdamse Lloyd zal naar verwachting maandag door het kanaal varen. Het schip is op de terugreis uit Indonesië. Op de heenreis was het om de Kaap gegaan. De officier van Justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Assen mr. C. J. van Oldenbeek heeft een boete van f 10 of een dag hechtenis geëist tegen de bromfiets eigenaar J. V. te Diever, die terechtstond wegens het berijden van een bromfiets met een zadel, dat niet aan de voorschriften voldoet. J. V. had zijn bromfiets voor de 27ste augustus, de dag waarop de minister van Verkeer en Waterstaat de voorschriften betreffende het uiterlijk van bromfietsen had veranderd, voorzien van een zoge naamde „buddy-seat". In de nieuwe voor schriften was de eis dat een zadel „bruik baar" moest zijn, veranderd in „gebruike lijk". De politie, die tegen J. V. proces-verbaal had opgemaakt, was van mening, dat de bromfiets nu ondergebracht moest worden in de categorie „motorrijwielen" en daar had J. V. niet de vereiste papieren voor. De officier van Justitie haalde in zijn requisitoir de beslissingen van de kanton rechters te Meppel en Hilversum aan, die hadden uitgemaakt dat de minister geen eisen had mogen stellen aan het zadel, om dat dit niet behoort tot het rijwiel als zo danig, maar was het hiermee niet eens. Hij meende dat het zadel wel degelijk tot de bouw van een rijwiel behoort. Nu voorgeschreven is dat men op een bromfiets een voor een rijwiel gebruikelijk zadel moet hebben, achtte hij de zaak erg eenvoudig. Een „buddy-seat" geeft een bromfiets het karakter van een motorrij wiel, het is in ieder geval dan geen brom fiets meer die aan de voorschriften vol doet. Hij attendeerde er op dat het hier in de eerste plaats ging om een principiële kwes tie. De rechter zal uitspraak doen over veertien dagen. Onder invloed van de naderende depres sie en aanwakkerende wind was er van morgen weinig trek, aan zee zag men wat vinken en in het middenduin was er lichte trek van spreeuwen. Deze vlogen over het algemeen zeer laag, enkele groepen ten hoogste een meter boven de grond, zodat men ze bijna over het hoofd zag. Daarbij volgden zij dan de golvingen van het ter rein. De eerste spreeuwen kwamen pas om 8 uur langs vlie gen. De post aan de boulevard telde zesenveertig vin ken, twee troepjes van tien vinkach- tigen men kon ze niet goed iden tificeren twee kepen en twee spreeuwen.De post aan het Kennemerduinmeer telde negenen veertig vinken en een keep, veertien gras piepers en honderdeenendertig spreeuwen. Op het strandje van het meertje waren twee bontbekpieviertjes, ook doortrekkers. Vorige week zondag zaten 's morgens vroeg ongeveer vijftig kauwen bij het meertje, die daar in het dennebos slapen. Vanmor gen zaten er al ruim duizend kauwen op het strandje van het meer, zodat de troep kauwtjes ongemerkt aangroeit. Wij willen u er nog even aan herinneren, dat het uit gestelde radioverslag nu zondagmorgen om ongeveer half negen voor de Vara over Hilversum II wordt uitgezonden. Dit stukje is alleen be stemd voor de nachtbra kers onder u, zij dus die tussen middernacht en het ochtendkrieken vu rige strepen langs de hemel zien flitsen en zich misschien afvragen wat dat betekent. Die lichtflitsen worden veroorzaakt door res tanten van de beroemde komeet van Halley, die om de 75 jaar in de buurt van de aarde wordt gezien en zich laatstelijk in 1910 ver toonde. Kometen vallen echter voortdurend langzaam uiteen en deze trage des integratie laat in de ge volgde baan een lang spoor van stof achter, dat niet stilhangt maar met grote snelheid voort jaagt. (Er is immers niets dat deze afzonderlijke deeltjes afremt). Dit stof spoor - de tech nische term is: zwerm - kruist op twee punten de baan van de aarde en wel daar, waar de aarde zich omstreeks 4 rnei bevindt en daar waar wij nu zijn: rond om de 20ste oktober. Op beide data hebben wij kans, de afzonderlij ke deeltjes van deze zwerm onze dampkring te zien binnendringen en daar het bekende ver schijnsel te veroorzaken dat wij „meteoor" of „vallende ster" noemen. Hun komst is dus te voorspellen en deze val lende sterren heeft men de „Orioniden" gedoopt omdat zij aan de hemel verschijnen in de streek waar de Orion-ster Be- telgeuze zich ophoudt (die alleen na midder nacht te zien is). (In mei heten ze an ders. In de richting waaruit wij ze zien ko men staat dan het ster renbeeld Waterman aan de hemel, Aquarius met zijn latijnse naam. De meteoren, in wezen de zelfde zwerm als die van oktober, heten dan Aquariden). „Zwerm" lijkt een weids woord voor een groep kosmische gruisjes wier onderlinge afstand gemiddeld3420 km bedraagt, zodat men met een keten van twaalf stuks ervan (inachtne- mend deze afstand) de hele aardomtrek zou kunnen omspannen. Het zou dus geen zin hebben, ze met t'.e neus in de nachtlucht te staan afwachten, als zij niet met de respectabele snelheid van 68 kilome ter per seconde voort joegen en ons daardoor een redelijke kans bie den dat wij er enkele tientallen per uur te zien krijgen. Het zijn steentjes, niet groter dan zandkorrels, die door smelting en verdamping hun einde vinden in onze damp kring (als gevolg van de hitte die optreedt bij de door deze grote snelheid ontstaande wrijving), maar die vóór het zover is, de nachthemel nog even verlichten met die lichtflits, die gepaard gaat met het splijten van de luchtmoleculen die het steentje op zijn weg door onze atmosfeer ont moet. G. v. W. MOSKOU (Reuter) Het Russisch - Japanse verdrag dat gisteren in Moskou is getekend, voorziet in beëindiging van de staat van oorlog en het vestigen van di plomatieke betrekkingen. De Sovjet-Unie belooft Habomai en Sjikotan, die tot de zuidelijke Koerillen behoren, na de tot standkoming van een vredesverdrag aan Japan terug te geven. Beide eilanden zijn in 1945 door de Russen bezet. De betrekkingen zullen worden gegrond vest op het UNO-handvest en op het be ginsel, dat elk land het recht heeft op in dividuele of collectieve zelfverdediging. De Sovjet-Unie zal Japans aanvrage om het lidmaatschap van de UNO steunen. De Ja panse gevangenen, die nog in de Sovjet- Unie zijn, zullen worden gerepatrieerd. Over de Japanners die in de Sovjet-Unie verdwenen zijn, zal de Sovjet-Unie blijven trachten opheldering te verkrijgen. De beide landen beloven zich recht streeks noch zijdelings in eikaars binnen landse aangelegenheden te mengen om redenen van economische, politieke of ideo logische aard. De Soyjet-Unie zal van Japan geen herstelbetaling meer eisen. Er is verder overeengekomen zo spoedig mogelijk onderhandelingen te beginnen over handels- en scheepsvaartverdragen. De besprekingen over een vredesverdrag zullen na het herstel der diplomatieke be trekkingen worden voortgezet. Er is ook een handelsprotocol getekend, dat voor ziet in uitbreiding van de handel. Het be vat de meest begunstigingsclausule. In het belang van de eigen veiligheid mogen ech ter verboden of beperkingen worden inge steld. ADVERTENTIE Niet onder woorden te brengen, wat u denkt, wanneer midden op een kruispunt uw motor afslaat. Dit kan u - bij kil en vochtig weer - op de meest ongewenste momenten gebeuren. Want door de snelle verdamping van de benzine koelen de melaaldelen van de carburateur sterk af. Bij dergelijke weersomstandigheden slaat de waterdamp uit de lucht als ijs neer op sproeier of smoorklep. Gevolgenminder motorvermogen, hoger benzineverbruik en afslaan van de motor. Tank Esso Extra Winter Grade, de „winter"benzine bij uitnemendheid met een speciaal „anti stalling" ingrediënt tegen ijsvorming. Snellere start, sneller op temperatuur, geen krachtverlies, lager benzineverbruik en de motor slaat niet af stop bij de bhuw/witte Esso pompen Minister Sjepilov MOSKOU (AFP) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Sjepilov heeft desgevraagd verklaard, dat zijn re gering tot dusver niet de mogelijkheid van eventuele hulp aan Egypte bij de bouw van een stuwdam bij Assoean heeft overwogen, „om de eenvoudige reden dat. wij hierover nog niet zijn gepolst". „In dien wij echter een dergelijk verzoek krij gen, zij wij bereid het nauwkeurig te be studeren", aldus Sjepilov. Hij verklaarde dit tegenover een Amerikaanse correspon dent op een receptie in het Kremlin. In juli liet de minister zich in dezelfde be woordingen over de kwestie uit. President Nasser van Egypte heeft don derdag aan een correspondent van de „New York Times" te Cairo meegedeeld, dat de Sovjet-Unie Egypte belangrijke kredieten op lange termijn voor de bouw van de dam bij Assoean heeft beloofd, maar dat dit aanbod pas na zijn bezoek aan Moskou zou worden aanvaard. Voor de tiende maal is de jaarlijks te rugkerende universiteitsdag van de Am sterdamse Universiteitsvereniging gevierd. De voorzitter dezer vereniging dr. M. W. Holtrop verwelkomde in de aula der hoofdstedelijke universiteit de talrijke deelnemers en de genodigden, onder wie de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en de burgemeester van de hoofdstad, mr. Am. J. d'Ailly, aan wie ter gelegenheid van dit tweede lustrum in de vorm van een bul het erelidmaatschap werd geoffreerd. Ter eigenlijke opening van dit traditionele ochtendcollege sprak de rector magnificus dr. M. W. Holtrop een korte rede uit. ADVERTENTIE Speciaalzaak LABOR Onder leiding van Marinus Adam had vrijdag in de Haarlemse Concertzaal het eerste van de reeks concerten plaats, die het Noordhollands Philharmonisch Orkest in dit seizoen voor de schoolgaande jeugd geeft. Evenals verleden jaar had deze pe dagogische demonstratie twee keer plaats. Het strijkorkest werd eerst zelfstandig aan het werk gezet, namelijk met het voor spel van het bijbelse koorwerk „Le Déluge" (de Zondvloed) van Camille Saint-Saëns, door Adam blijkbaar gekozen om de ge legenheid die het biedt in een rustig fuga- to-deel de vier hoofdpartijen van het strijkorkest te horen intreden en deze te volgen in hun ontwikkeling. Voor de „Variations symphoniques" van César Franck werd de bezetting van het orkest uitgebreid met fluiten, hobo's, klari netten, fagotten, hoorns, trompetten en pauken. Bovendien werd de concertvleu gel naar het voorplan gerold en vertelde Marinus Adam, dat Willem Andriessen, die als solist in dit werk zou optreden, tevens bereid gevonden was vooraf de compositie toe te lichten. Dat is althans tegenover leken geen eenvoudige taak, want Franck's kunst ontsnapt aan de ge wone formulering van de variatietechniek. Andriessen slaagde er niettemin in, met woord en met voorbeeld, inzicht te ver schaffen in de uitzonderlijke structuur van het werk en aan te tonen hoe het uit de strijd der contrasten, die in de aanhef al gehoord worden, opwiekt naar een joyeuse bevrijding, zodat het deemoedige, klagen de thema van het begin aan het slot om getoverd lijkt tot een vreugdezang. En toen de inleider, na het voorspelen van een kenmerkend fragment, zich spontaan de verzuchting: „Mooi, hé!" liet ontvallen, kon hij er van op aan, dat hij het jeugdig gehoor volkomen in de ban dezer geniale muziek had. De gemoedswarmte van zo'n enkel woord kan wonderen doen om de sfeer te bereiken waarin de muziek moet opbloeien. De geestdriftige ovatie, die volgde op de stemmige en briljante uit voering, bewees overduidelijk hoe de jonge lui intens hadden genoten van de heerlijke muziek van Franck en hoe de prestatie van de solist en ook het aandeel van het orkest hun bewondering hadden gewekt. Tenslotte leidde Marinus Adam met enkele woorden de uitvoering in van de ouverture van de opera „Le roi d'IJs" van Lalo, voor welk werk ook het grote koper (trombones en tuba) aan de beurt kwam, zodat nu nagenoeg het volledige orkest op het podium zat. Het effect van de warm bloedige muziek van Lalo, met haar ka rakteristieke solopartijen van klarinet, cello, hoorn en zelfs trombone, alsmede met haar schetterende trompetpassages en haar breed uitzingende hoofdmelodie in het volledige orkest, was zeker van dien aard, dat de jeugdige toehoorders zeer voldaan na dit eerste jeugdconcert. het volgende op 16 november verbeiden en hun schoolmakkers, die nu verstek lie ten gaan, zullen aansporen alsdan ook pre sent te zijn. Jos. de Klerk ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Vrijdag 19 oktober 1956 n.v. Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Telef. 24642 Laagste Hoogste koers koers Alg. Kunstzijde Unie 236 2473/< Van Berkels Patent 192'/2 1943/< Van Gelder Zonen 215Vï 219 Kon. Ned. Hoogovens 334 336 f ed. Kabelfabriek 314 322 Philips 28D/4 286 Unilever 4043/< 410 Wilton-Fijenoord 342 355 Kon. Petroleum 811 824V2 Holland-Amerika Lijn 194'/i 198 Kon. Nederl. Stoomboot Mij177 1811/» Nederl. Scheepvaart Unie 165l/2 170V« Van Ommeren 336V2 340 Amsterdam Rubber73 74'/2 H. V. A96'/* 97 Ver. Deli Mijen 105Vs 105Vg 3—3'/ï% Nederl. '47 90ls/i. 9U/2 3 Invest, cert. Nederl92s/s 93V8 3% Nederl. 1962/64 923/s 93 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.)Aandelen 6.781.336, Deze week (voorl.)Aandelen 6.899.007, Laatste tijdvak 23VU 194V« 218 336 314 2811/» 406V« 355 8143/« 195 178'/4 167'/4 338 74'/j 96'/< 105'/» 91 92,7/S2 92,A« knersverscnil t.o.v. 12 okt. 12 3V4 2 1 10 43/4 3/s 5 3 2>/ï U/2 3 4 S/8 IV» IV» 0 Vis V32 Obligaties 9.700.978,— Ozligaties 10.372.431, Op bijzonder hartelijke wijze heeft vrij dagmiddag in de Amsterdamse Stads schouwburg de huldiging plaats gehad van de oud-acteur Mari van Warmelo, die op die dag negentig jaar is geworden. De di recteur van de Amsterdamse Stadsschouw burg, de heer Joh. M. Bendien, bood na mens het college van B. en W. van Amster dam als eerste gelukwensen aan, gevolgd door de heer Karei Rijken, als vertegen woordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Namens de oud-collega's sprak Emma Morel van de bewondering voor de toneelprestaties van Mari van Warmelo. Voorts werd de oud acteur toegesproken door de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Toneel kunstenaars, Ferd. Sterneberg, door de voorzitter van de Vereniging van Schouw burgdirecteuren, de heer H. Deinum, door de oud-actrices Mien Erfman-Sasbach en Rika Hopper en door Jan Lemaire sr. na mens het Rotterdams Toneel. Er waren tal rijke felicitatietelegrammen van acteurs, actrices, vrienden en bewonderaars.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9