Oud N.S.-materieel kreeg nieuwe bestemming en gedaante „Instelling gemeenschappelijke markt kan nu geschieden" Hongaarse studenten dreigden met betogingen op straat Rapiditas versloeg sterk WVGS; kleine nederlaag voor Concordia Eisenhower verwijt Boelganin inmenging in verkiezingsstrijd Engeland is bereid hiermee een vrijhandelsgebied te vormen Minister van Onderwijs stemde toe in oprichting van zelfstandige bond DE HANDBALCOMPETITIE Voorstel om proeven met kernwapens te beëindigen prompt verworpen René Mayer tot E.G.K.S.-landen: Oostenrijk erbij Discontoverhoging leidt tot intrekking obligatielening Prinses Beatrix bezocht Frans cabaret De vogeltrek Ook de vogels staan des zondags later op Grote ravage door explosie in Rotterdams winkelpand Bejaarde nachtwaker werd licht gewond Nieuw veer bij Ochten Geen akkoord in Parijs over Euratom en Euromarkt Teleurstellende houding van Frankrijk Kosten wereldkampioen schap dammen geheel gedekt Derde discontoverhoging in dit jaar Marcel Marceau komt naar ons land Prinses Wilhelmina stelde huis beschikbaar voor vluchtelingen A Ijechin-toernooi Duitser Unzicker dwong Botwinnik remise a{ Voorstel contributie verhoging van het KNGV afgewezen MAANDAG 22 OKTOBER 1956 (Van een speciale correspondent) Eenmaal per jaar komen de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en het parlement van de EGKS (De Europese gemeenschap voor kolen en staal) samen in vergadering bijeen. Sommige afgevaardig den zijn van beide instellingen tegelijker tijd lid. Dat is mogelijk doordat de zes continentale landen, die de EGKS vormen, ook behoren tot de zestien landen, die lid zijn van de Raad van Europa. De be doeling van een gecombineerde vergade ring is in ruimere kring de zaken van de EGKS te bespreken en ook de verhouding tussen de EGKS en de staten die daar niet toe behoren, te bezien. Zaterdag heeft zo'n gecombineerde zitting plaats gehad. Zij begon met een uitvoerige rede van de president van de Hoge Autoriteit der EGKS, René Mayer, over wat in het afge lopen jaar door deze organisatie was ver richt. Het interessantste uit deze rede had evenwel betrekking op de toekomst. Op het ogenblik is bü de zes landen van de EGKS de vorming van een algemene gemeenschappelijke markt in voorberei ding. (Een aangelegenheid, die zoals elders in dit blad wordt bericht, inmiddels in een impasse is geraakt. - Red.) Engeland zoekt daartoe een zekere toenadering en zou sa men met die gemeenschappelijke markt een vrijhandelsgebied willen vormen. René Mayer zeide zich hierover te verheugen, doch hü wilde voorop stellen, dat eerst de zes de gemeenschappelijke markt moeten vormen en dat men pas daarna aan de vrijhandelszone zou kunnen beginnen, met andere woorden: de zes moeten hun werk niet door Engeland laten vertragen en zij moeten ook niet in de verleiding komen onder Engelse invloed de gemeenschappe lijke markt minder volkomen te maken, dan op het ogenblik de bedoeling is. Er is voor het overige in deze gecombi neerde vergadering, die alleen gedachten- wisseling en niet het doen van uitspraken ten doel heeft, veel gezegd over migratie, herscholing en veiligheid in bedrijven, dit laatste vooral naar aanleiding van de ramp in Marcinelle. Al deze zaken vergen even wel in de eerste plaats nadere maati-egelen van de nationale regeringen. De Hoge Autoriteit kon hiernaar uiteraard ver wijzen. In een vergadering als deze kan ook de toepassing van de associatie-overeenkomst met Engeland worden besproken. Daar zit een zekere ontwikkeling in, zo bleek uit de rede van René Mayer. Dat Engeland geen speciaal parlementair orgaan voor de as sociatie-overeenkomst wenst, werd door verscheidene afgevaardigden gelaakt ei door niemand goedgepraat. In deze organi satorische kwestie, door verscheidene spre kers aangeroerd, heeft de Hoge Autoriteit ook geen onmiddellijke zeggenschap, al zou zij invloed kunnen uitoefenen. Zo werd door de Franse socialist Moutet gezegd, dat er een Europees ministerie voor energie moést komen. Het gemeenschappelijk toe zicht op de kolen is niet voldoende: op zijn minst zal de hele energievoorziening moe ten worden gecoördineerd. René Mayer zei dat de noodzakelijkheid daarvan nog maals was gebleken bij het onderzoek door de Hoge Autoriteit naar aanleiding van de mogelijkheid, dat olie-toevoer door het Suezkanaal zou worden afgesneden. Sinds april jongstleden is Oostenrijk lid van de Raad van Europa. In de Raad gevende Vergadering zitten thans dus ook Oostenrijkers. Twee van hen, de socialist Czernetz en de christen-democraat Stürgkh, gaven te kennen dat Oostenrijk ook tot de EGKS zal moeten toetreden. De president van de Hoge Autoriteit antwoordde hierop, dat men naar een zo nauw mogelijke as sociatie van Oostenrijk zou moeten streven. Over een volledig lidmaatschap van Oos tenrijk sprak Mayer dus niet, wat wel licht kan worden verklaard door de om standigheid dat bij toetreding van een nieuw lid het verdrag tot instelling van de EGKS, dat geheel op het lidmaatschap van zes landen is gebouwd, op heel veel pun ten zou moeten worden gewijzigd. Intussen zal het tot zo'n wijziging te zijner tijd toch wel eens moeten komen. Het bankiersconsortium onder leiding van Hope en Co. bericht, dat naar aan leiding van de verhoging van de disconto- en de rentetarieven van de Nederlandsche Bank. gebruik is gemaakt van het recht vermeld in het prospectus van 16 oktober 1956, en de uitgifte van f 5.000.000 VA per cent 30-jarige obligaties ten laste van de provincie Noordholland (tweede lening 1956) is teruggenomen. De inschrijfdatum was oorspronkelijk vastgesteld op dinsdag 23 oktober. Ook de 4A percent obligatielening ten laste van de gemeente Emmen, groot f 3.000.000. is ingetrokken. Prinses Beatrix heeft zich zaterdag avond bijzonder geamuseerd getoond bij het nummer van de ..kaarsenverzamelaar" en bij het optreden van ,.Les Quatre Jeu- dis" in het Franse cabaret, dat optrad in het Nieuwe de la Martheater te Amster dam. Zij bezocht de voorstelling in klein gezelschap. Het cabaret geeft vanavond nog een voorstelling in Rotterdam. Zaterdag vlogen er vele koperwieken bij heldere avondhemel langs de kust. Waar nemers in Zandvoort en op Goeree meld den flinke aantallen. Zondagochtend zette de trek laat in. De eerste spreeuwen kwa men pas door om half acht, de eerste vin ken kwart voor acht. Bij de spreeuwen nam het aantal na het eerste uur snel af, er kwamen ten slotte alleen nog kleine vluchten van twintig vogels langs. Op Goeree groeide het aantal spreeuwen juist in de loop van de ochtend, maar zo wel aan de zee weg als op Goeree werden tot elf uur elfhonderd spreeuwen d gingen de eerste in zuidwestelijke Zondag heeft Rapiditas velen verrast door in Weesp het sterke W.V.G.V. met ruim verschil te verslaan (1510). Concordia speelde op eigen veld tegen S.S.V.U. en moest tegen deze goede schutters met een kleine 1210 nederlaag genoegen nemen. De damcsploeg van de rood-witten werd door liet uitstekend spelende Amstel met de alles zeggende uitslag 100 verslagen. De H.O.C.-dames daarentegen lieten zon dagochtend een fris spelletje handbal zien en boekten voor de tweede klasse dames een 94 overwinning op Tonegido uit Wie- ringen. De strijd tussen de damesploegen van Concordia en Amstel was nauwelijks vijf minuten oud en reeds toen keken de rood- witten tegen een 40 achterstand op. De weiuca tul, Amstel-aanval sneed te gemakkelijk door geteld. Laat in de ochtend gingen de eerste I de Haarlemse verdediging heen en hier spreeuwen zeewaarts in zuidwestelijke stond tegenover dat het afspelen van de richting. Het totaal aantal vinken was in Zondagmorgen heeft zich een hevige gas ontploffing voorgedaan in het grote win kelpand van de fa. H. Both aan de Kei zerstraat te Rotterdam. Een 74-jarige nachtwaker, die zich in het gebouw be vond, werd licht gewond. In het pand werd zeer grote schade aangericht aan in ventaris en goederen. Dertig etalagerui ten sprongen in scherven. Een brand, die na de ontploffing was ontstaan, is door een monteur der P.T.T., die voorbijkwam geblust. De nachtwaker Schmidt, die reeds meer dan 30 jaren in dienst is van de firma Both, had zaterdagavond omstreeks acht uur thee gezet in de keuken van de kan tine, op een tussenétage aan de achterzij de van het pand. Daarna is de oude man teruggegaan naar de parterre, waar hij een bed had staan. Zondagmorgen tegen half zeven wilde de nachtwaker weer thee gaan zeten. Hij begaf zich naar de kantine en toen hij een lucifer bij het komfoor aan stak, volgde er een hevige ontploffing. Etalageruiten sprongen, stukken binnen muur werden weggeslagen en plafonds kwamen naar beneden. De oude nachtwa ker, die snij-en brandwonden had opgelo pen, wist het gebouw te verlaten. Buiten zakte hij in elkaar. Een monteur van de P.T.T., de 32-jarige heer G. van der Grift, liep op de Blaak toen hij de slag van de ontploffing hoor de. Hij zag vuur in het pand van Both en rende erheen. Bij het gebouw was de straat bezaaid met glas, bontmantels en japon nen uit de étalages. De heer Van der Grift ging door een vernielde étalage het ge bouw binnen. In de kantine bleken de gordijnen in brand te staan. In deze ruim te hing nog een zware gaslucht. De mon teur sloot de kraan van het gaskomfoor af. Toen greep hij een melkkoker, vulde deze met water en bluste de brandende gordijnen. Inmiddels waren brandweer en politie gearriveerd. Zij vonden de nachtwaker bewusteloos voor het gebouw. Hij werd naar het Coolsingelziekenhuis vervoerd. Men vermoedt dat de nachtwaker zater dagavond nadat hij thee heeft gezet, het kraantje van het gaskomfoor open heeft laten staan. Het is dan echter onbegrijpe lijk, dat hij zondagmorgen geen gaslucht heeft geroken. Personeel van de firma heeft de gehele zondag gewerkt om zoveel mogelijk de sporen van de ontploffing uit te wissen. Maandagmorgen werd begonnen de étala ges van nieuwe ruiten te voorzien. WENEN, (Reuter) Het orgaan van de communistische jeugdbeweging in Honga rije, „Szabad Ifjusag", heeft de Hongaarse studenten gewaarschuwd, niet door demon stralies op straat hun eisen voor een ver zachting van het communistisch bewind kracht bij te zetten, aldus meldt radio-Boe- dapest. Studenten van de universiteiten te Boedapest, Szeged en Pees hebben een uit ijftien punten bestaand program voor een liberalisering van het regime bekendge maakt. Zij voegden hieraan toe, dat zij tot betogingen zouden overgaan, als hun eisen niet binnen twee weken zouden zijn inge willigd. Drieduizend studenten zijn te Sze ged uit de jeugdorganisatie getreden en hebben een zelfstandige bond opgericht, zo schreef Szabad Ifjusjag", zaterdag volgens radio Boedapest. De studenten willen ook minder tijd be steden aan de studie van de landsverdedi ging en het marxisme. Hun verdere eisen zijn: persvrijheid, afschaffing van de dood straf, vaststeling van een maximum voor óe salarissen van hoge ambtenaren, een snelle verhoging van het minimumloon en ontslag en bestraffing van degenen, die verantwoordelijk zijn voor de huidige toe stand aan de universiteit. Volgens het communistische blad had de minister van Onderwijs, Albert Konya, toe stemming gegeven voor de oprichting van een zelfstandige studentenbond. Hij be loofde ook dat de verplichte studie van het Russisch zal worden afgeschaft. De studen ten mogen voortaan zelf de talen kiezen die zij willen leren. De studenten in de rechtswetenschap van Boedapest hebben hun collega's in Szeged steun beloofd. Zij hebben een dag of wat geleden soortgelijke eisen gesteld, aldus het blad. Radio Boedapest meldt dat de Hongaarse regering alle reisbeperkingen, die aan bui tenlandse diplomaten in het land waren opgelegd, heeft opgeheven. Hongarije heeft met Polen en Bulgarije een overeenkomst gesloten tot afschaffing van visa. Bepaalde Hongaren boven 45 jaar kunnen een emi gratiepas aanvragen als zij familie in het buitenland hebben die bereid is hen te onderhouden. De bij de (communistische) arbeiders partij aangesloten vereniging van schrij vers heeft een „zuivering" van de partij geëist, een nieuwe leiding en een buiten gewoon partijcongres voor de algemene ver kiczingen in 1957, aldus meldt het Hongaar, se nieuwsbureau MTI. Volgens een bericht van radio Boedapest heeft president Istvan Dobi „gezworen", dat nimmer meer ge weld zal worden gebruikt tegen boeren om hen te dwingen tot collectivisatie. Imre Nagy, de vroegere eerste minister die weer tot de communistische partij is toegelaten, is opnieuw als lid van de Hon gaarse academie van wetenschappen geïn stalleerd. De weduwe van Laszlo Rajk heeft een schadeloosstelling van 200.000 fo- int (ongeveer 65.000 gulden) ten geschenke gegeven aan de volksscholen. Mevrouw Rajk zei, dat zij sinds augustus voldoende pensioen krijgt voor haar „op onrechtvaar dige gronden vermoorde echtgenoot". Zij verklaarde, dat men „de jaren van terreur, die wij hebben doorgemaakt, kan men niet terugkopen". „Moge het geld daarom nuttig zijn voor hen, wier taak het is onze fouten te herstellen." Bloemendaal driehonderd, op Goeree iets meer. Andere vogelsoorten trokken in zeer kleine aantallen. Er werden enkele veld leeuweriken genoteerd, vijftig graspiepers, wat pimpel- en koolmezen, een witte kwik staart, een tiental roeken, vier bonte 1- aaien en een troep kauwtjes. Wat op Goe ree werd genoteerd komt in verhouding en aantal hiermee overeen. Zwervende zwarte mezen, afkomstig uit Scandinavië, zijn nog steeds in kleine aan tallen aan te treffen. Het is de moeite waard ook eens op beflijsters te letten, die reeds elders werden gezien. Deze zien et- als merels uit, maar zij onderscheiden zich door een witte bef. bal bij Concordia te wensen liet. Verder dan twee afgekeurde doelpunten en een schot op de lat kwamen Tinie Handgraaf c.s. niet. De hoop van het Haarlemse legioen dat Concordia zich na de rust zou herstellen, ging in rook op. Amstel stevende steeds snel combinerend op het Haarlemse doel af en het was dan ook niet te verwonderen, dat de goed spelende Amstelploeg de score tot liefst 100 opvoerde. Duif op dreef De herenploegen van Concordia en S.S.V.U. hebben de talrijke toeschouwers een boeiende strijd voorgeschoteld, die de Utrechtenaren na een spannend slot met 1210 wonnen. Concordia nam door Sauer de leiding, maar S.S.V.U. bleef het ant woord niet schuldig en spoedig stonden de Haarlemmers met 31 achter. Het spel ir. rio nm- I golfde over en weer, maar de Utrechtenaren De Commissaris der Koningin in de pro s „.hntters on Conror- vincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quar- les van Ufford, heeft zaterdag het nieuwe veer over de Waal bij Ochten officieel in- gebruikgesteld. Door de ingebruikneming van dit moderne veer krijgt een belangrijk gedeelte van het land van Maas en Waal een betere verbinding met de omgeving. Het nieuwe veer vormt een belangrijke schakel in de verbinding tussen noord- en zuid. toonden zich goede schutters en Concor- (Van onze correspondent in Parijs) WASHINGTON (A.F.P./Reuter) Pre sident Eisenhower zegt in zijn antwoord op de jongste brief van de Russische premier Boelganin onder meer: „Het verzenden van uw brief tijdens de verkiezingscampagne in de Verenigde Staten, betekent inmenging in onze binnenlandse zaken". Boelganin stelde onmiddellijke beëindiging van de proeven met kernwapens voor, hetgeen Eisenhowers tegenkandidaat, de Democraat Stevenson, ook propageert. Een verklaring van Boelganin over minister Dulles was niet alleen ongerecht vaardigd, maar „persoonlijk grievend voor mij". Men neemt aan, dat dit slaat op een passage in Boelganins brief, waarin hij be weert, dat de minister van Buitenlandse Zaken en andere Amerikaanse functiona rissen redevoeringen hadden gehouden, waarin een „duidelijke verdraaiing" van de Russische politiek werd gegeven. Eisen hower verklaart, dat de Amerikaanse rege ring „niet ontmoedigd" is in haar zoeken naar mogelijkheden van ontwapening. De president geeft opnieuw een uiteenzetting van het standpunt van zijn regering ten aanzien van het ontwapeningsprobleem. Hij legt de nadruk op doeltreffende inspectie- en controlestelsels, hetgeen de Sovjet-Unie steeds heeft geweigerd te aanvaarden. De president spreekt de hoop uit, dat de cor respondentie in overeenstemming met de aanvaarde diplomatieke praktijken zal worden hervat. „Wij laten de deur open voor alle onderhandelingen, die de zaak van de mensheid doeltreffend kunnen dienen", zo schrijft hij. Volgens Boelganin zou het niet bijzonder moeilijk zijn de naleving van een atoom overeenkomst te controleren. Bij de huidige stand van de wetenschap kan geen atoom- of waterstofontploffing teweeggebracht dia's keeper Bruist werd menigmaal aan de tand gevoeld. Op 74 in het voordeel van S.S.V.U. werd gerust. Na de thee werd de achterstand voor de Concordianen nog groter (106), maar dankzij enige goede doelpunten en het uit stekend tactisch inzicht van Jan Duif kon Concordia ophalen tot 1011. De spanning steeg, maar even voor het einde maakte S.S.V.U. met een doelpunt aan alle onze kerheid een einde (1012). Duif scoorde voor zijn team liefst vijf maal. Rapiditas in vorm Rapiditas heeft in Weesp onverwacht een vrij ruime zege op het sterke W.V.G.V. behaald. De Rapiditas-voorhoede speelde zonder de dribbelaar Scheerman en dit kwam deze linie in snelheid zeker ten goede. Tot 33 ging de strijd gelijk op, maar via 53 kon met 64 in het voor deel van de Rapidianen gerust worden. Ook na de rust behield Rapiditas het initiatief en via 75, 95, 126, 137 en 148 werden uiteindelijk met 1510 twee belangrijke punten in de wacht gesleept. Bulters scoorde zes maal, Teunissen en Kruyer beiden drie maal voor de zwart- witten. De strijd tussen H.O.C. en Tonegido voor de tweede klasse dames was aantrekkelijk. H.O.C. combineerde snel en plaatste uit stekend en reeds met rust leidden de rood- witten met 53, de eindstand werd 94 in het voordeel van H.O.C. Mevrouw Huygeng scoorde vier maal, mejuffrouw Kuipers drie maal. De afdeling De heren van H.O.C., die evenals de da mes Tonegido als tegenstander ontmoetten, konden aanvankelijk de score in evenwicht houden (44), maar keken niettemin met rust tegen een 74 achterstand op. Na de pauze kwam het krachtsverschil nog ster ker tot uiting, zodat het einde kwam met een 116 nederlaag voor de Haarlemmers. Rapiditas 2 heeft zoals verwacht het leidende Concordia 2 niet kunnen weer staan, met de rust leidde Concordia met 54, maar na de rust kwam het verschil duidelijker tot uiting: 116. Rapiditas (dames) heeft tegen de reser- ver van IJmond pas na de rust de strijd kunnen beslechten. Na de ruststand 11 scoorden de zwart-witten nog twee keer. Voor Rapiditas maakten de doelpunten de dames Koblens, Breems en Grasman. De dames-reserves van Concordia klopten Full Speed met 52. IJmond bleek veel te sterk voor T.H.B. en klopte de groen-wit- ten met 90. Bij T.H.B.Concordia 3 was de stand met rust 22 gelijk, na rust bleek Concor dia zijn kruit verschoten te hebben en won T.H.B. met 62. Ton Teunissen scoorde vier maal voor T.H.B. De Blinkert heeft in Alkmaar tegen A.V.A. met 125 nederlaag genoegen moeten nemen. A.H.V. won van IJmond 2 met 105. Minister Luns heeft het afgelopen week einde in Parijs geen prettig begin gehad als opvolger van mr. Beyen in diens vroe gere functie van pleitbezorger der Euro pese eenheid. Zaterdagmorgen begon op de Quai d'Orsay de tweedaagse conferentie van de zes ministers van Buitenlandse Za ken van de landen van Klein-Europa met de bedoeling de Europese eenheidsmarkt en de Europese kernenergiegemeenschap Euratom een stapje dichterbij te brengen. Nadat de ministers de eerste dag met de Euratom aardig leken te zijn opgeschoten, stokte het beraad gisteren over de Euro pese eenheidsmarkt het troetelkind van ex-minister Beyen. Op Frankrijk na waren all'» landen het er tenslotte over eens, dat ui _„w die eenheidsmarkt, na een aanloopperiode worden zonder dat zulks in andere landen van ongeveer vijf jaar, rijp moet zijn voor kntVr u wordt waargenomen. Boelganin acht het verwezenlijking. Minister Piriëau wènét incr «f* w®re^kamPioensc,13P wenselijk het- thans, tenminste eens, te- wor- echter, met het oog op de hoge tolmuren, ™rz™r c- Busch bekend die de Franse economie tegen het buiten- geV?a de.h^rvoor opgezette lotertf Tijdens een persconferentie van de den over het verbieden van de proeven met kernwapens in afwachting van een nood zakelijke overeenstemming over een verbod van deze wapens. Boelganin spreekt er zijn verwondering over uit, dat Eisenhower zich laatdunkend heeft uitgelaten over de bereidheid van de Sovjet-Unie om een. einde te maken aan proeven met atoom- en waterstofbommen. Boelganin verklaart, dat er geen reden is voor een dergelijke twijfel. Democratische critiek Stevenson heeft te kennen gegeven, dat hij Eisenhowers afwijzing van het Russi sche aanbod een houding acht, die nauwe lijks te verenigen is met Eisenhowers voor afgaande beoordeling van de bedoelingen der Russen. De Democratische kandidaat voor het vice-presidentschap Kefauver heeft gezegd, dat het Russische voorstel „te goeder trouw gedaan kan zijn". Kefauver zei, dat de Verenigde Staten op grond van vroegere ervaringen het recht hebben, land moeten beschermen, dat zijn land zich ook na die periode eventueel alsnog moet kunnen terugtrekken. Ook premier Guy Mollet acht het volgens Pineau niet ge- oorloofd Frankrijk hechter te binden, zo- een I lang het parlement zich over deze zaak nog niet duidelijk heeft uitgesproken. De zes ministers konden weinig anders doen dan de eenheidsmarkt weer terug te ver wijzen naar de commissie van deskundigen en afscheid te nemen tot een volgende ge legenheid, waarvan de datum nog niet is vastgesteld. Een zoveelste terugslag op de moeizame weg naar de Europese inte gratie, die te teleurstellender is omdat Frankrijk een kabinet heeft, dat met Mollet aan het hoofd en Pineau aan Bui tenlandse Zaken tot de meest Europees- gezinde'"regeringen behoort, die ooit in Parijs hebben gezeteld. Vele Franse poli tici zijn echter van oordeel, dat Frankrijk erbij zou verliezen zich met „arme" Euro wantrouwend te zijn, doch men behoort I pese landen in een enkele markt te „enca- desondanks met de Russen te overleggen A~JJA--- Ook de Democratische gouverneur Averell Harriman heeft Eisenhower gecri- tiseerd wegens zijn onmiddellijke verwer ping van Boelganins voorstel. Donald A. Quarles, de Amerikaanse nailleren". Anderen daarentegen zijn van oordeel, dat het niet langer de middelen bezit zijn koloniën zelf te ontwikkelen, hetgeen volgens hen een eerste vereiste is voor politieke stabiliteit. Minister Luns kon de Nederlandse jour- X^VJlicllU XX. minister voor de luchtmacht, heeft tijdens nalisten weinig nieuws vertellen. Met zijn eerste stappen in de Europese politiek heeft hij moeten ondervinden, dat voort- Sinds korte tijd worden op de lijn Haar lem—Uitgeest proefritten ondernomen met een tot motorpostwagen verbouwd motor rijtuig van het zogenaamde buffermateriaal van de Nederlandse Spoorwegen. Van 1927 af hebben de rijtuigen van dit type de elektrische treinen gevormd in het westpn des lands. Thans wordt dit degelijk rijdende materieel vervangen door ge stroomlijnde treinstellen, die een hogere snelheid kunnen bereiken en ook een moderner comfort bieden. De meeste tus- senrijtuigen van het oude materieel, dat nu voornamelijk nog dienst doet in de treinen AmsterdamAlkmaar via Haarlem en de Zaanstreek, worden bestemd voor door locomotieven getrokken extra treinen, bij voorbeeld voor militair vervoer, en worden daarom ook blauw geschilderd. Een dertig- klascompartimenten en bagage-afdeling) wordt bij een particuliere industrie in Ber gen op Zoom onder auspiciën van de hoofd- wex-kplaats een sinds enige tijd nieuw ingevoerde benaming voor de centrale werkplaatsen te Haarlem verbouwd tot motorpostwagen. In de zijwanden zijn drie grote dubbele schuifdeuren aangebracht voor het in- en uitladen van de postzakken. De kleur is fraai donkerbruin met een brede gele bies ter betere markering bij slecht zicht voor het overige verkeer. Daar het motorvermogen van ruim acht honderd paardekrachten ongewijzigd bleef kunnen deze motorwagens gemakkelijk een paar snelgoedwagens met pakketpost enzo voort ti-ekken. Hun indienststelling zal onder meer reizigerstreinen van druk post vervoer ontlasten, zodat deze treinen dan ttnaiuili U'UU VV V». O - I tal motorrijtuigen (vroeger met tweede- minder oponthoud ondervinden. een televisie-interview gezegd dat Steven sons plan het' gevaar van een atoomoorlog zou kunnen vergroten. (Van onze financiële medewerker) De nieuwe discontoverhoging van de Nederlandsche Bank is de derde in het lopende jaar. Thans bedraagt de verhoging een half percent. Het wisseldisconto komt hierdoor op 3% percent, zodat de voor schotten van de banken bij de Nederland sche Bank met 4K percent en die van par ticulieren met 5 A percent moeten worden betaald. Uit de jongste nota van de regering over de betalingsbalans was reeds duidelijk, dat zij niet zonder bezorgdheid de terug gang van de deviezenreserve bij de Neder landsche Bank heeft gadegeslagen, welke teruggang in het eerste halfjaar van 1956 grotendeels het gevolg was van een sterk toegenomen goederen import en wat de kapitaalrekening van de betalingsbalans betreft van aan het buitenland verleen de kredieten. De goud- en deviezenvoor raad van de Nederlandsche Bank is daar door in het eerste halfjaar met 357 mil joen gedaald, die bij de particuliere banken met 68 miljoen. De nieuwe discontover hoging moet dus in de eerste plaats worden gezien als een poging de kredietverlening aan het buitenland, welke als gevolg van de daar geldende hogere rentetarieven voor de banken vooral in 1955 voordelig was. te remmen. Tevens betekent deze nieuwe disconto-verhoging dat ook de voorwaar den van de kredietgeving in het binnen land worden verzwaard, hetgeen op nieuwe investeringen van invloed kan zijn. NEDERLANDSE GRAFISCHE KUNST IN PARIJS De Nederlandse ambassadeur te Parijs mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout heeft vrijdag in Parijs een ten toonstelling van hedendaagse grafische kunst in Nederland geopend. Vele Franse en Nederlandse persoonlijkheden waren erbij tegenwoordig. varendheid hier nog altijd niet als leidend beginsel is aanvaard. Algemeen aangenomen wordt, dat West- duitse bezwaren tegen Franse eisen een gunstiger resultaat in de laatste stadia van de conferentie hebben verhinderd. Bcvan tegen Aneurin Bevan, de leider van de linker vleugel van de Britse labourpartij, heeft in een redevoering de gedachte van een gemeenschappelijke markt in Europa „ab surd" genoemd en gepleit voor ontwikke ling van de handel van Groot-Brittannië met China en de Sovjet-Unie, zo meldt A.F.P. uit Londen. In de loop van dit seizoen zal het panto mimegezelschap van Marcel Marceau, dat reeds maandenlang uitverkochte huizen in het theater Ambigu in Parijs trekt, een korte toernee door ons land maken. netto f 38.000,heeft opgebracht. De heer Busch betreurde het Jat oud-wereldkam pioen P. Roozenburg niet mee kon spelen vanwege zijn studie en dat ook de Frans man Ghestem wegens werkzaamheden geen maand vry kon nemen. De kosten, die men op ongeveer een ton heeft geraamd, zijn geheel gedekt en men is niet bevreesd als het bordje uitverkocht niet elke avond voor de zalen staat. Voor elke avond werd een zaal gehuurd waar 1000 mensen in kunnen. Gaarne zag men, dat over vier jaar het toernooi nu eens niet door Nederland ge organiseerd zal worden. Het verloren gaan van het internationale karakter van het wereldkampioenschap is anders niet denk beeldig. Met klem verzocht de voorzitter van de IDB onze landgenoot, J. H. Wil- lems, het congres der IDB hierop te wijzen. Wat de propaganda van eventuele na- toernooien aangaat, moet men afwachten, wie van de spelers langer dan een maand in Nederland kan blijven. Dit punt zal dus tijdens het toernooi bekeken moeten worden. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de zevende ronde van het Aljechin her- denkingstoernooi, luiden: StahlbergTai- manov remise; GligoricUnzicker afge broken; BotwinnikNajdorf afgebroken; UhlmanPadevsky afgebroken; Keres— Bronstein remise; GolombekPachman 0—1; Smyslov—Ciocaltea afgebroken. Voor de achtste ronde werden de vol gende partijen gespeeld: SzaboCiocaltea afgebroken; PachmanSmyslov remise; BronsteinGolombek 10; Padevsky— Keres remise; NajdorfUhlman 10; Un zickerBotwinnik remise; TaimanovGli goric remise; SliwaStahlberg afgebroken. Verder werd bekend gemaakt, dat Un zicker zijn afgebroken „>artij uit de zeven de ronde tegen Gligoric zonder verder spe len gewonnen had gegeven. Prinses Wilhelmina heeft een patriciërs woning naast het koninklijk paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag beschikbaar gesteld als tehuis voor bejaarde vluchte lingen aan de stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, waarin ver scheidene kerkgenootschappen samen werken. Vijftien vluchtelingen hebben er reeds hun intrek genomen. Er komen nog zeven, die nu nog in China verblijven. Kort na hun aankomst zijn de tegen woordige vijftien bewoners en bewoonsters, van wie de oudste 95 jaar is, in het aan grenzende paleis op bezoek geweest bij Prinses Wilhelmina, die later een tegen bezoek aflegde en zich van de gang van zaken en van de bevindingen der bewoners op de hoogte stelde Onder presidium van de heer Th. W. Aalbers uit Rotterdam heeft het Konink lijk Nederlands Gymnastiek Verbond za terdag in Utrecht zijn jaarvergadering ge houden, waarbij het bondsvoorstel ver hoging van de contributie wel het voor naamste punt van bespreking vormde. Het merendeel van de aanwezigen was tegen een verhoging van f 1,80 tot f 3,50. Volgens talrijke sprekers zou het leden aantal, dat was gestegen tot ongeveer 161.000, zeker door deze contributieverho ging nadelig worden beïnvloed. Ook het terugbrengen van deze voorgestelde con tributieverhoging van f 3,50 op f 3,30 kon geen genade vinden bij de afgevaardigden, zodat de bondsbestuurderen hun voorstel introkken. Een speciale commissie zal onderzoeken in hoeverre het mogelijk is op de volgende bondsvergadering met. een voorstel tot contributieverhoging te komen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10