Dertienhonderd belangstellenden voor expositie van werkstukken Complex r.-k. bejaardenwoningen in gebruik genomen B.l.o.-expositie in Ridderzaal officieel geopend „Tierelantijnen" in opgeschilderd Leidseplein Theater Hoofdinspecteur looft eensgezindheid, waarin zij tot stand kwam Nabij kathedrale basiliek Kalenders 1957 Op Prinsenhof geparkeerde auto vermist en gevonden Leerlingenopleiding Conrad-Stork Rutte winnaar van de sluitingswedstrnd Grote BB-oefening in Haarlem Postbode kreeg pak slaag bij vergissing J. Ackermann overleden Concert Haarlemse muziekkorpsen Haarlemse matroos na val uit mast overleden Dr. A. Constandse spreekt heden over Suezkanaal Boekhandel VEKO Telefoon 11706 „Vondelkwartier" liet kinderen weer instuiven Huisvrouw wegens belediging veroordeeld MAANDAG 22 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vanmorgen om tien uur had in de Ridderzaal van het Haarlemse stadhuis in het bijzijn van tal van genodigden de Ridderzaal was geheel met gasten ge vuld de officiële opening plaats van de tentoonstelling voor buitengewoon lager onderwijs B.L.O.-tentoonstelling 1956 die van vandaag af tot 3 novem ber in de Vleeshal op de Grote Markt zal worden gehouden. Zoals wij reeds be richt hebben is de tentoonstelling gewijd aan alle vormen van het buitengewoon lager onderwijs en zal vooral door leerkrachten van het gewoon lager onderwijs bezocht worden. De Haarlemse wethouder van Onderwijs, Lichamelijke Opvoeding en Sport, Jeugdzaken, Kunstzaken en Vreemdelingenverkeer, de heer D. T. A. Geluk, sprak allereerst zijn voldoening uit over het feit, dat de tentoonstelling in Haar lem kan worden gehouden, waarna de heer J. P. Petersma, namens het comité van voorbereiding in het kort doel en totstandkoming van de expositie uiteen zette. Hierna was de beurt aan de hoofdinspecteur van het Buitengewoon Lager Onderwijs, de heer N. Y. Vlietstra, die de eigenlijke opening verrichtte, na net uitspreken van een zeer uitvoerige rede, waarin hij het belang van een dergelijke expositie belichtte. Wethouder Geluk begon zijn toespraak n:et het xvelkom heten van de talrijke ge nodigden. onder wie zich bevonden de bur gemeesters van Heemstede, Zandvoort, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Ben- nebroek, Bloemendaal, Haarlemmermeer et: Beverwijk, vertegenwoordigers van de departementen van Ónderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de hoofdinspecteur van het Blo. de inspecteurs van het l.o. van de inspecties Haarlem, Leiden, Velsen en Nieuweramstel, de Haarlemse kinderrech ter, mr. E. J. W. Top, de directeuren van de Rijks- en Gewestelijke Arbeidsbureaus en vertegenwoordigers van onderwijs en bedrijfsleven. De heer Geluk noemde de tentoonstel ling van groot belang voor heel Kennemer- land en schetste de werkzaamheden, die er door het comité van voorbereiding in het afgelopen jaar zijn verricht om de ex positie tot stand te brengen. Het idee tot het houden van de tentoonstelling was on geveer een jaar geleden uitgegaan van de vertegenwoordigers van de verschillende types B.l.o.-scholen in Haarlem, maar er züller. ook stands gewijd zijn aan de takken van Blo, die niet of nog niet in Haarlem bestaan. Esthetisch De heer Geluk meende, dat het geheel zeer esthetisch geworden is, niet in de laat ste plaats dank zij de gaven van de samen steller van de tentoonstelling, de kunste naar L. Tollenaar. Ook bracht de spreker dank aan de leerlingen van de beide Haar lemse ambachtsscholen, die vaak tot 's avonds zeer laat in de Vleeshal hadden gewerkt, evenals de leerlingen van de Kennemer Streekschool voor de opleiding van kleuterleidsters. Op de vraag of het verantwoord was dit alles voor een kleine groep kinderen te doen, meende de heer Geluk bevestigend te moeten antwoorden. Hierna was het woord aan de voorzitter van het comité van voorbereiding, de jeugdpsychiater van de Haarlemse G.G. en G.D. dokter J. P. Petersma, die dank bracht aan allen, die tot de totstandko ming hadden bijgedragen en verder be toogde dat de school aïs werkplaats sléchts' dan zin heeft, als zij niet .geïsoleerd is. en contact heeft met de maatschappij. Hij noemde de tentoonstelling zeer nuttig als zij kan leiden tot een uitwisseling van ge dachten tussen de leerkrachten van het b.l.o. en g.l.o. „Er gebeurt wat in de scho len van het Blo" zo zei de heer Petersma, die eindigde met te wijzen op het grote be lang, dat ook de nazoi-g heeft ten aanzien van de bemiddeling voor het verkrijgen van passend werk voor de leerlingen in de maatschappij. Gezondheidsmakers Hierna sprak de hoofdinspecteur voor het B.l.o., de heer N. Y. Vlietstra. „Het B.l.o. heeft iets te zeggen in het open baar", meende hij. „Vandaar deze tentoon stelling in de Vleeshal". Hij wees op de omstandigheid, dat Haar lem veel bemoeienis heeft gehad met het B.l.o., hetgeen tot uiting kwam in de aan wezigheid van tien B.I.o-scholen met in to taal twaalfhonderd leerlingen. Misschien zal dit aantal in de toekomst nog uitge breid worden met scholen voor slechtho rende en lichamelijk gebrekkige kinderen. Vervolgens schetste de spreker de samen werking van allen, die met de B.l.o-exposi- tie te maken hadden. „In een land, dat prat gaat op een standsverschil, waar de ambtenaren zich volgens loonschalen organiseren, trekt een staf van eensgezinde mensen op ter voor bereiding van de inschakeling van gehan dicapte kinderen in de maatschappij". Dit Een grote personenauto, welke zaterdag avond op het Prinsenhof in Haarlem ont vreemd werd, is zondagmiddag op het Emmaplein in Haarlem teruggevonden. Zaterdagavond deed een 58-jarige Haar lemse koopman bij de recherche aangifte, dat zijn wagen, welke hij om acht uur goed afgesloten en na verwijdering van het con tactsleuteltje op het Prinsenhof had achter gelaten, drie kwartier later bij zijn terug keer verdwenen bleek. Zondagmiddag omstreeks half vier werd de politie door een bewoner van het Emma plein gewaarschuwd, dat reeds enige uren een auto onbeheerd voor zij-n huis stond. De dienstdoende agent bleek de wagen op grond van het signalement als de vermiste te kunnen identificeren. Om kwart over vijf heeft de eigenaar zijn auto weer in be zit kunnen nemen. Een en ander trok nogal wat bekijks, vooral omdat het in de omge ving van het Emmaplein druk was door de ingebruikneming van het complex wonin gen voor bejaarden aan het voorplein van de kathedrale Basiliek. Van de „joyriders" ontbreekt elk spoor. Na de officiële opening van de B.l.o.-tentoonstelling in de Ridderzaal van het Haarlemse stadhuis, hadden de genodigden gelegenheid tot het bezoeken van de tentoonstelling. Men ziet hier een aantal gasten bij één der kleurige stands in de Vleeshal. He sluitingswedstrijd van de Haarlemse 'ielerclub „De Kampioen" om de „Voenhof- Staphorstbeker", is ra een spanrerde strüd ?ewonnen door Rutte. HM versloeg in de eindsprint de gebroeders Cees en Wim van 'Ier Aar met wie hjj een veilige voorsprong had veroverd. Deze drie renners waren reeds in de eerste ronde uit het peloton ontsnapt en lieten zich in het resterende verloop niet meer achtexTialen. Vooral Visser, die de in zijn bezit zijnde beker moest verdedigen, was naar zijn mening een team gezond heidsmakers, die tot ideaal hebben een fysiek, psychisch en sociaal welbehagen, waarbij het gehandicapte kind daar ge bracht wordt, waar zijn gebrek niet meer telt. Met de woorden: „Het is mij een eer en genoegen deze tentoonstelling te ope nen", besloot de heer Vlietstra zijn toe spraak. Hierna hadden de gasten gelegenheid een kop koffie te gebruiken, waarna men naar de Vleeshal trok teneinde een rond gang over de tentoonstelling te maken. Tijdens ons bezoek aan de Vleeshal bleek het, dat de expositie een frisse en open indruk maakte. In het midden ston den drie grote lectuurtafels met een keur ya# bpeken, geschriften en tijdschriften, gewijd aan het buitengewoon onderwijs. Aan de wanden waren de diverse stands ingericht. Grote maquettes, foto's, statistie ken en kleurige beelden gaven daar een overzicht van de problemen, die de ver schillende B.l.o.-scholen te behandelen kregen. Boven was nog een gedeelte van de expositie waar het werk van de kampen en de nazorgdienst van het arbeidsbureau aanschouwelijk werd voorgesteld. Op zaterdagmiddag 2? oktober zal door de A-kring Haarlem van de dienst Bescher ming Bevolking een oefening worden ge houden gecombineerd met de B-kring Noordholland 6 (Haarlemmermeer). Aan deze oefening wordt deelgenomen door een aantal onderdelen van de zelfbescher mingsorganisatie (blokploegen), door de brandweer, de geneeskundige dienst (mo biele geneeskundige groen) en een aantal ploegen van de bedrijfsbescherming van enige diensten en bedrijven. Men gaat bij deze oefening van de ver onderstelling uit dat er om 14.35 uur een bombardement plaats heeft door zes bom menwerpers. De „getroffen" stadsdelen zijn: brug over de ringvaart bi] Vijfhuizen en de Buiten- rustbrug, J. J. Hamclinkslraat, Graafschap straat, Schalkwijkerstraat, Keizer Karei- straat, Noormannenstraat, Arnulfstraat, Hannie Schaftstraat, Rustenburgerlaan, Zuirier Buiten Spaarne, Duivenoorden- straat, Gaelstraat, Pieter Kiesstraat, Ver- spronckweg Stadhuis, PTT-kantoor en GGD-gebouw. Als slot van de oefening zal door alle brandspuiten een watergordijn worden ge legd nabij de Turfmarkt. „Het was een vergissing van ons en ver gissen is menselijk", aldus verdedigde zich een achttienjarige los arbeider uit Haarlem Zaterdagmiddag hield de Werf Conrad en Stork Hijsch n.v. te Haarlem in de can- tine van dit bedrijf een. tentoonstelling van de tijdens de jaarlijkse anbeidswedstrijd door de leerlingen vervaardigde prijswerk- stukken.. De talrijke bezoekers van deze expositie, naar schatting waren het er 1300, uiteraard voor het merendeel be staande uit ouders en familieleden van de leerlingen, hebben een goede indruk ge kregen van de „staat van dienst" van de deelnemers. Alle werkstukken waren na melijk voorzien van een kaart, waarop be halve de naam, leeftijd en leertijd van de leerling tevens diens accuratesse, werk tempo en netheid door middel van een puntenwaardering was aangegeven. De cantine boven de ingang was bet door de leerlingen zelf gekozen motto „Voor ijver is niets onmogelijk" aangebracht was met bloemen en palmen tot een fraaie tentoonstellingsruimte ingericht. De ver schillende werkstukken op het gebied van plaats- en constructiewerk, elektrisch las sen, machinebankwerker modelmaken, revolver- en centerdraaien en elektrisch installeren waren met de daarbij behoren de werktekeningen en foto's in frisse en moderne kleuren gehouden stands samen gebracht. Het geëxposeerde varieerde van kleine machineonderdelen tot reusachtige tuimelbakken. In het midden van de ten toonstelling stonden de schaalmodellen van de drie hoofdprodukten van Conrad-Stork opgesteld: een zee-tinbaggermolen, een topdraaikraan en een diep-olieboor. Voor al het eerstgenoemde model was een pronkstuk van modelbouw en trok terecht veel belangstelling. In een aparte afdeling had men de prijzen uitgestald, gereed schappen voor verschillende doeleinden, welke voor de arbeidswedstrijd waren uit geloofd. Deze prijzen zullen woensdag avond in tegenwoordigheid van de ouders door de directeur van Conrad-Stork, ir. C. H. Holgen, aan de winnaars worden uitge reikt. De heer A. H. W. Pellen, chef van de afdeling personeelszaken, vertelde dat de tentoonstelling door de leermeesters van deze leerlingenopleiding was ingericht en bedoeld is als een stimulans voor de jongens om zo goed mogelijk voor de dag te komen, niet alleen tijdens de wedstrijd maar ook bij hun dagelijkse arbeid in het bedrijf, aangezien dit laatste bij de beoor deling mede in aanmerking wordt geno men. Dit jaar hebben 90 leerlingen in de leeftijd van 14 tót en met 18 jaar aan de arbeidswedstrijd deelgenomen. Aan de wedstrijd kan vier jaar achtereen worden deelgenomen. Aan het eind van het laat ste jaar wordt aan .de leerling, die elk jaar een eerste prijs behaalde, een extra-zilve ren horloge met inscriptie uitgereikt. Hoe wel in de loop van de tijd niet alle van de opgeleide leerlingen voor het bedrijf be houden blijven, is het aantal dat in dienst blijft, ongeveer 50 percent, ruim voldoende om de kosten van de opleiding voor het be drijf verantwoord te maken, aldus de heer Pellen. Dat de geest onder de jongens uit stekend is, bewees wel een voorval op de ochtend van de tentoonstellingsdag toen een aantal leerlingen dat bij het inrichten van de tentoonstelling behulpzaam moest zijn, met een wagentje kwam aanrijden waarin een levensgrote pop lag uitgestrekt, die een bord om de hals had hangen met de woorden „Zo verdienen wij onze 40 percent (leerlingentoeslag) vanmorgen!" Van de gelegenheid om de fabriekshallen te bezichtigen werd een ruim gebruik ge maakt. Een aantal in werking zijnde machi nes werd door leden van het personeel ge- demonstx-eerd, waarbij het publiek vragen kon stellen. In de ouderdom van zevenenzestig jaar is te Haarlem overleden de heer J. Acker mann, oud-leraar aan de Ambachtsschool aan de Kleverparkweg en kerkelijk-ont- vanger van de Hei-vormde gemeente van Haarlem-Noord (Schoten). Van 19151952 is hij verbonden geweest aan de Haarlemse Ambachtsschool, zij het ook dat hij van 1949 om gezondheidsrede nen zijn taak niet meer kon vervullen. Hij gaf les in metaalbewerking en bankwer- ken, waarbij theorie en tekenen inbegrepen waren. Ook was hij leraar aan de Avond- vaktekenschool, die in hetzelfde gebouw ge vestigd was. Als ouderling en kerkelijk-ontvanger heeft de heer Ackermann de Hervormde gemeente in Haarlem-Noord gediend. Eerst was hij geruime tijd ouderling en scriba van de kerkeraad; later leidde hij het ker kelijk bureau en trad op als kerkelijk ontvanger. Ook was hij de laatste tijd op nieuw ouderling, thans met een bijzondere opdracht. In hervormde kringen was de thans overledene een geziene figuur en ook in zijn wijk door zijn aandeel in het orga- nisei-en van jaarlijkse tochten. Donderdagmiddag 25 oktober om drie uur zal in de Immanuëlkerk een rouw dienst worden gehouden, waarna het stof felijk overschot op de Noorderbegraafplaats tei-aarde wordt besteld. heeft zich tot het uiterste ingespannen om 1 voor de politierechter. In de avond van he vluchtelingen tot de orde te roepen. Maar al zijn pogingen waren tevergeefs. De drie koplopers bleven onbereikbaar en in he beslissende eindsprint tussen hen, toonde Rutte over de meeste reserves te beschikken. De uitslag der A- en B-klasse luidde: 1. Rutte, de 60 kilometer in 1 uur 32 minuten en 5 seconden; 2. C. v. d. Aar; 3. W. v. d. Aar; 4. H. Koger; 5. Visser: 6. H. van Stein. C-klasse: 1 Handgraaf. de 30 kilometer in 19 minuten en 38 seconden: 2. Van dei- Geest; 3. Van der Eem; 4. De Cock; 5. Wal ters; Van der Aart. Woensdag 24 oktober wordt in het Con- 'ertgebouw te Haarlem een prestatieconcex-t "egeven van b!' de Haarlemse bond van muziekverenigingen aangesloten verenigin gen. Deze verenigingen zijn: Harmonie "rescendo, Harmonie „Crescendo", Spaax-n- hanx. Kunstkring „Apollo", Christelijk fan farekorps „Arti et Religioni", R.K. Harmonie Sint Bavo" en Harmonie-orkest „Haarlem", 'n de jury hebben zitting de hei-en Jos. de '^lerk, Haarlem. Gerard Boedijn, Hoorn en locus van Yperen. Den Haag. Het doel van het concert is het muzikale peil van de Haarlemse muziekverenigingen te verhogen, dagen. 29 augustus meende hij. toen hij met een even oude vriend in het Noorder Sportpark vertoefde, een jongeman te zien lopen met een meisje, met welke jongen hij onenig heid had en een appeltje wilde schillen. Het verschil van mening ging over een meisje tijdens een dansfeestje. Samen zou den de vrienden de „boosdoener" onder handen nemen en op een avond meenden zij een kans te hebben. In het Noorder Sportpark wandelde ech ter een ander, een tweeëntwintigjarige brievenbesteller, die in gezelschap was van zijn meisje. De twee vrienden slopen door struikgewas en vielen de jeugdige post beambte aan. Toen deze een klap in het gezicht had gekregen en stompen tegen het lichaam, bemerkten de vrienden hun ver gissing, Proces-verbaal werd opgemaakt en maandag had het tweetal zich wegens mishandeling voor de politierechter te Haarlem te verantwoorden. De politierechter toonde zich veront waardigd over het optreden van de jon gens, die een geheel onschuldige wande laar hebben aangevallen en veroordeelde beiden tot een geldboete van 50, subsi diair vijftien dagen hechtenis en een voor waardelijke gevangenisstraf van tien Zondagmiddag zijn vijftig bejaarden woningen van de r.k. coöperatieve woning bouwvereniging St. Josef, die gebouwd zijn tegenover de hoofdingang van de kathe drale basiliek St. Bavo te Haarlem, officieel in gebruik genomen. Een lange voorge schiedenis is aan deze plechtigheid vooraf gegaan, want reeds in 1930 werden de eer ste plannen voor de bouw van bejaarden- woningen gesmeed. Thans zag men dan het resultaat van, wat de voorzitter van de woningbouwvereniging de heer P. Prins, noemde „een moeilijke gang van zaken": gezellige en praktische woningen waarin het voor de bejaarden goed moet zyn te wonen. Geassisteerd door twee geestelijken heeft de plebaan van de kathedx-ale basiliek, ka nunnik H. W. Agterof, de woningen inge zegend, waarna het bestuur van de wo ningbouwvereniging met enige genodigden in de r.k. pastorie bijeenkwam. Onder andere wareh aanwezig de wethouders Happé en Angenent, de directeur van bureau volkshuisvesting, de heer T. C. van Beek, en de architect, de heer P. Cuypers, zoon van de kathedraal-bouwer. De voorzitter van de woningbouwvereni ging, de heer P. Prins, schetste, na een woord van welkom, de lange geschiedenis, die aan de bouw van de vijftig bejaarden woningen is voorafgegaan. In 1930 werd voor het eerst over deze bouw gesproken en enkele jaren later kwam weer een plan ter tafel. In 1942 werden de plannen onder invloed van de oorlog opgeborgen en in 1946 weer te voorschijn gehaald. Talloze besprekingen moesten worden gevoerd, omdat de situatie i'ond de basiliek nauw met het plan betrekking had. In 1949 kon eindelijk de opdracht aan de architect worden versti'ekt. Toen zijn plan gereed was, bleek de raming van de kosten hoger te liggen dan in Den Haag was gedacht. In 1954 kon het plan definitief worden vast gesteld, waarna een jaar later met de bouw werd begonnen. „De haren rijzen te berge als men het dossier van de bouw door neemt". zei de voorzitter, die ook nog me moreerde. dat bezwaren waren uitgebracht tegen het plan, dat een oplossing moest bieden voor de situatie rond de kathedraal. Thans wonen de bejaarden al enkele weken in hun woningen en de voorzitter was van oordeel, dat zij beschikken over een maxi mum aan comfort in een zo beknopt moge lijke ruimte. De heer Prins sprak de hoop uit, dat de bewoners in deze omgeving een rustige levensavond zullen genieten en bracht tenslotte dank aan de gemeentelijke instanties, waarmee moest worden samen gewerkt. „Mogen wij ons steentje bijdragen in de leniging van de woningnood," zei de voorzitter. De wethouder van Openbare Wei'ken en Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé, sprak eveneens over de verbeteringen die door plantsoenaanleg in de toestand rond de basiliek worden aangebracht. Hij zei te hopen, dat de werkzaamheden voor straat- en plantsoenaanleg in een snel tempo zul len verlopen, opdat spoedig dat beeld zal worden gevormd, dat de gemeente voor ogen staat. De basiliek zal dan een waar dige entourage hebben verkregen. Spreker verheugde zich er over, dat weer een com plex bejaardenwoningen was gereed ge komen, waardoor de woningnood zal wor den verlicht. Spreker zei tenslotte te wen sen, dat de bewoners lang in een goede gezondheid van de huizen zullen kunnen profiteren en dat de woningbouwvereni ging St. Josef voor de woningbouw nog veel tot stand zal kunnen brengen. Plebaan Agterof richtte eveneens geluk wensen aan het adres van de woning bouwvereniging en zei zich over de plaats van de bejaardenwoningen te verheugen. Immers: zij staan in de onmiddellijke na bijheid van de basiliek, het godshuis, en juist de bejaarde heeft behoefte aan gees telijke bezinning. Het is zeker niet zo, aldus de plebaan, dat de bejaarden zijn „uitge rangeerd", want ook zij kunnen hun bij drage in het maatschappelijk leven geven. De plebaan sprak de hoop uit, dat de werkzaamheden rond de basiliek snel zul len vorderen, zodat spoedig een fraai plant soen zal zijn aangelegd. De baldadigheid van de jeugd neemt namelijk dag na dag toe en na het gereedkomen van de werk zaamheden zal dit mogelijk verminderen. Spreker noemde de baldadigheid (onder andere het vernielen van glas-in-lood- ramen) „onbeschrijflijk" en het leek hem, of iedereen hiertegen machteloos staat. Nadat de architect, de heer P. Cuypers, gelukwensen had gesproken, voerde de heer Veldman namens het bestuur van de Haai-lemse federatie van woningbouwver enigingen en als voorzitter van de zuster- vex-eniging St. Bavo in Haarlem-Noord het woord. Als laatste in de rij van sprekers zei de heer T. C. van Beek, directeur van het bureau Volkshuisvesting, dat op pret tige wijze tussen deze dienst en de woningbouwvei-eniging was samengewerkt. Vanmorgen vx-oeg is de uit Haarlem af komstige mati'oos G. Smit in een zieken huis te Cuxhaven overleden, na een val van vijftien meter hoogte uit de mast van de „Mai-iekerk". Dit schip van de Vei'- enigde Nederlandse Scheepvaartmaatschap pij maakte een reis van IJmuiden naar Cuxhaven. Wegens ziekte is Anton de Zeeuw ver hinderd hedenavond zijn tweede voor dracht te houden voor leden van Geloof en Wetenschap in de kroonzaal van restaurant Brinkmann over het Suez-kanaal. De bij eenkomst gaat echter wel door. Dr. A. Con standse, redacteur buitenland van het Al gemeen Handelsblad, heeft zich bereid ver klaard zijn visie over het vraagstuk van het Suez-kanaal te geven. Anton de Leeuw zal op woensdag 31 oktober zijn tweede en op 19 november zijn derde lezing houden. Het Leidseplein Theater te Amsterdam heeft een metamorfose ondergaan. De wan den van de garderobe zijn donkerblauw, die van de zaal diepzinnig rood en die van de foyer effen groen geschildei'd, met steeds de zolderingen in dezelfde tint. Men kan er over twisten of het mooi is, maar de verbetering valt niet te ontken nen. Voor de dames is door deze kleur- geving echter het eeuwige probleem van het „wat zal ik nu eens aantrekken?" voor de uitgaansavonden aanzienlijk verhoogd. De nieuwe, comfortabele stoelen zijn na melijk met knalgeel plastic bekleed. Het trio Karin Larsen, Rob van Reyn en Jelle de Vries tx-eedt er met medewer king van de pianist Anton Dijkman de eerstkomende dagen op met een program ma, dat zij aan de buitenkant „Tierelan tijnen" en aan de binnenkant „Tierlan tijnen" noemen, zijnde een door gedeelte lijke verandering verbeterde vooi'tzetting van de intieme kleinkunstrevue, die het daar voor de restauratie van het interieur reeds vertoonde. Ik ben blij er destijds niet over geschreven te hebben, omdat ik wie geen wonderen verwacht nu met een vei-antwoord geweten een bezoek kan aan bevelen. Het is plezierig amusement dat hier geboden wordt door artiesten, die echt schik in hun werk hebben en dit vaak aanstekelijk doen blijken. De enige vrou welijke kracht van het ensemble, de vroe ger met Wim Sonneveld samengewerkt hebbende Karin Larsen, maakt vooi'al goe de beurten met enkele koddige typeringen in de gezongen en gespeelde liedjes over „mannetjes en vrouwtjes". De Duitse „Ballade van nee en ja" door Bert Brecht en Kurt Weill (in de volkstoon) maakt in haar „beschaafde" vertolking bij benade ring de gewenste indruk. In deze herziene versie van „Tierelan tijnen" is het aandeel van Rob van Reyn ingekort, hetgeen een dubbele winst heeft opgeleverd. Want niet alleen is het pro gramma als geheel nu evenwichtiger, bo vendien waardeert men zijn optreden veel meer doordat voor het publiek het element van herkenning in zijn pantomimes het flitsaehtig verrassende blijft behouden. De zijne is een van aard vrij naïeve, om niet te zeggen primitieve kunst, waardoor men zich niet lang laat boeien. Zijn naboot singen van net een beetje ongewone men- son in hun gewone doen zijn kostelijk, knap opgebouwd en ritmisch uitgewerkt, speelse bewijzen van een op het kenmerkende toe gespitst, selectief waarnemingsvermogen. Zijn eenmansscènes zijn geanimeerde ka- rikatux-en, komisch overdreven verteke ningen van typerende details. Het beste is hij wanneer hij binnen de grenzen van zijn specifieke mogelijkheden blijft, met name in het clowneske: het gedupeerde man netje. de onhandige keukenpiet, de op schepperige voetballer, de romantisch aan stellerige pianovirtuoos. Hiermede oogstte hij tex-echt zeer veel succes. Het. poëtische buiten het vlak van het anekdotische is ADVERTENTIE voor uw vrienden overzee, moeten NU verzonden y/orden. Wij hebben een fraaie sortering, en zorgen voor solide verpakking. ZIJLSTRAAT 98 De balletgroep van het Moskotise Bolsjoi Theater, die op het ogenblik in Londen zoveel succes heeft, maakte een uitstapje naar het historische Windsor Castle. De dames en heren vermaakten zich kennelijk bijzonder met de stram para derende schildwacht. voor hem moeilijker bereikbaar. Een Mar cel Marceau die binnenkort met zijn ge zelschap naar ons land komt is daartoe in staat. Maar zelfs die zou zich, geloof ik, niet wagen aan een transformatieschets, zoals die door Rob van Reyn onder de titel „Het Collier" met vergeefse inspanning van zijn overigens geraffineerde krachten werd beproefd. Jelle de Vries, de Haarlemse pianist en tekstdichter, stelde mij voor een probleem. De vorige keer zong hij een paar eigen liedjes en wel zo aardig, dat ik echt naar meer verlangde. Maar nu zijn optreden in derdaad is verlengd, kreeg ik het gevoel van een teveel een teveel van een soms net iets te weinig. Zijn beste werkjes (zo als „In Natura" en „Yolande") doen het prima. De „Poitasj" geheten persiflage van de Hongaarse barpianist is voortreffelijk, ook qua voordracht en zijn malle „Engels voor gevorderden" ontlokt een golf van hilariteit aan de zaal. Hij zingt innemend, maar de onhandige bescheidenheid, waar mee hij langs zijn neus weg zijn menig maal fijngeestige woordspelingen lanceert, is onvoldoende uitgespeeld, zou bewuster tot een „nummer" voor het theater moeten werden gemaakt. Het is soms humor met een knipoog, die het in kleine kring of via een gevoelig registrerend medium als tele visie beter zal doen. In enkele gevallen is de „vondst" te klein of te mager om tot een geheel bevredigend chanson te worden uitgebouwd. Niettemin beluistert men ook dan een geheel eigen geluid, waar men sympathie voor behoudt. Jelle de Vries heeft een onmiskenbaar talent, beschik kend daarbij over fantasie en intelligentie. David Korting De instuif, die de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Oud-Schoten zaterdag middag voor de eerste maal als onderdeel van haar winterclubwei'k hield, heeft meer dan honderd kinderen nuttige ontspanning geboden. Bij de sjoelbakken, de tafels met legpuzzles, de schaak- en damborden, het voetbalspel en andere opwindende gezel schapsspelen was het een drukte van belang. Het twaalftal leidsters en leiders had de handen vol aan de uitbundige kinderschaar. Alleen bij de leestafels, die voorzien waren van kinderlectuur, zaten de kinderen met blosjes op de wangen van opwinding en spanning de avonturen van Bulletje en Bone- staak, Pie' Bell en Donald Duck te „ver slinden". De voorzitter van de winterclubcommis- sie, de heer J. Krudde, zei, dat de belang stelling voor deze instuif de verwachtingen had overtroffen. Hiermee is men weer een stapje nader gekomen tot het doel, dat het bestuur van „Het Vondelkwartier" zich voor ogen heeft gesteld: de kinderen van de stra ten en wegen houden. Als er meer ruimte beschikbaar was, zou men ook op woens dagmiddagen een instuif houden en wellicht ook op andere dagen van de week na school tijd. Het bestuur ziet dan ook reikhalzend uit naar een nieuw en groter gebouw. Haarlemse politierechter Een meningsverschil tussen een klant en een verkoopster over een tegoedbon leidde op 30 augustus van dit jaar tot een vecht en scheldpax-tij die weer tot gevolg had dat de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, vanmorgen twee zaken te behan delen kreeg die in nauw verband stonden met deze ruzie. Een huisvrouw was namelijk op de be wuste dag met een tegoedbon in een win kel in de Barteljorisstraat te Haarlem ge komen om haar geld terug te vragen. Haar werd echter medegedeeld, dat zij wel een andere blouse kon krijgen hetgeen niet be paald naar de zin van de klant was. Zij wierp een asbak door de zaak, gooide een stapel textiel om, beet een verkoopster en braakte een serie beledigende woorden aan het adres van de eigenaar van de zaak uit. De verkoopster had teruggeslagen en de winkelier had de lastige klant zonder meer de deur uitgezet waarna hij een klacht wegens belediging indiende. Voor de politierechter kon de klant, nu als verdachte, zich niet precies meer her inneren was zij allemaal gezegd had, maar de getuigenverklaringen waren voor de officier van Justitie, mr. G. W. F van der Valk Bouman, toch aanleiding genoeg om te constateren dat de verdachte zich kwet send, ongehoord en onjuist tegenover de winkelier had uitgelaten. Wegens beledi ging eiste hij vijftig gulden boete, subsi diair vijftien dagen hechtenis en een voor waardelijke gevangenisstraf voor de tijd van twee weken met een proeftijd van drie jaar. De politierechter vonniste conform deze eis in zoverre althans dat van de voorwaardelijke straf tien dagen werd ge maakt. De verkoopster die terecht stond wegens mishandeling werd conform de eis ont slagen van rechtsvervolging omdat men bewezen achtte dat zij uit noodweer ge handeld had.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11