Panda em de Meester ^magiër J) Fa. B. ENGELENBERG Geestelijke ontwikkeling blijft achter bij technische vooruitgang De radio geeft dinsdag Wereldnieuws ^oclt ió het zc 2 Minister Mansholt op Unescodag Brand in sociëteit Minerva te Leiden OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Regionale ANWB- leergang in Haarlem Kerkelijk Nieuws Jeugdcentrum in Maarten Maartenshuis 25 jaar Donderdag première van „Figaro" in Den Haag Kwakzalvers op het terrein van dierenartsen Stijging aantal leden van het Witte Kruis Te Rotterdam ontsnapte gevangene aangehouden Uw winkelier hoeft het niet zelf te maken! Rembrandtexposities zondag gesloten Autobusje, waarin negen studenten uit Groningen, verongelukt Intrede predikant en, YOEROEK karpetten ifèJRPSS©.. Koop liever gegarandeerde kwaliteiten wyers HONDEN ETEN MAANDAG 22 OKTOBER 1956 Het werk van de UNO en dat van de Unesco is zaterdagmiddag in Amsterdam in talrijke redevoeringen belicht en door vele jongens en meisjes in beeld gebracht tijdens de viering van de tiende verjaardag van de Unesco, de wetenschappelijke, op voedkundige en culturele organisatie van de UNO. Een ongeveer anderhalve kilo meter lange optocht trok door Amsterdam en in het Koninklijk Instituut voor de Tropen werd een bijeenkomst gehouden, die ook werd bijgewoond door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, dr. S. L. Mansholt. Burgemeester d'Ailly heeft op het Fre- deriksplein temidden der vlaggen van alle bij de UNO aangesloten landen de blauwe vlag met de witte wereldbol van de UNO gehesen. De heer E. K. Baumgarten las daar de boorschap voor, die de secretaris generaal van de UNO, Hammerskjöld, heeft doen uitgaan ter gelegenheid van het feit, dat elf jaar geleden deze organisatie werd opgericht. Ir. F. B. Carbasius Weber, die geruime tijd voor de UNO in India werkzaam is ge weest, sprak over de arbeid der 2400 UNO-deskundigen in 80 landen. De Am sterdamse politiekapel en leden van een aantal zangkoren uit de hoofdstad verleen den medewerking. Voordat men in het Koninklijk Instituut voor de Tropen bijeenkwam, sloegen de autoriteiten de optocht gade, die was sa mengesteld met het doel de bevolking te attenderen op de doelstelling van de Unesco. Ongeveer 100 ruiters en enkele duizenden jongens en meisjes droegen vlaggen, linten en borden met opschriften. De voorzitter van de raad van bestuur van het Unesco-centrum Nederland, dr. F. Bender, opende in de aula van het insti tuut de bijeenkomst. De vertegenwoordi ger van de secretaris-generaal der Unes co te Parijs, dr. G. Zuckerman, gaf een overzicht van het ontstaan der Unesco en sprak over de werkzaamheden en de ont wikkeling in de loop der jaren. Minister Mansholt hield eveneens een rede, waarin hij onder meer zei dat men na de laatste oorlog niet vervallen is in een nihilistisch sceptisme of moedeloosheid, maar dat de gedachten van de mensheid waren gericht op de algehele wederop bouw op een nieuwe grondslag. Helaas is de mens bij de enorme technische ontwik keling, die met deze wederopbouw ge- Door oplettendheid van een brandwacht is de Leidse studentensociëteit Minerva zondagmorgen aan totale vernietiging ont snapt. Om kwart over zeven heeft de man, op weg naar de brandweerkazerne, ont dekt dat de over drie verdiepingen lopen de liftkoker van de sociëteit in lichter laaie stond. De Leidse brandweer rukte met vier wagens aan, overmeesterde het vuur in twintig minuten en kon zich daarna tot nablussen bepalen. De „nachtkroeg", de kleine eetzaal, een bijkeuken en liftkoker zijn uitgebrand. De verwekker van het vuur is vermoedelijk een warmgelopen elektromotor onder in de liftkoker. De schade is nog niet be rekend. ADVERTENTIE Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 STAALBORSTELS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gemengd koor. 7.15 Pla ten. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, cause rie. 180.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Pla ten. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconcert. 12.45 Nieuws. 13.00 Regeringsverklaring door Z. E. Minister President Dr. W. Drees. Pl.m. 14.00 School radio. 14.20 Platen. 14.30 Voor de plattelands vrouwen. 14.40 Cabaret. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee: De Missie in Centraal Nieuw Guinea. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sport- praatje. 18.30 R.V.U.: Ds. A. Pos: De geeste lijke revolutie van de Aziatische volkeren. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.30 Actualiteiten. 20.45 Concertgebouworkest en solist. 21.55 Kampvuren langs de evenaar, causerie. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avongebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amusements muziek. 11.30 Cello en piano. 11.50 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Lichte muziek. 12.45 Nieuws. 13.00 Regeringsverklaring door Z. E. Minis ter-President Dr. W. Drees. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianovoordracht. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wi.i, causerie. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Een Canadese bruidswinkel, causerie. 18.40 Dansmuziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Kamerkoor. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Viool en altviool. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York,, journaal, en New York calling. 23.3523.55 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 13.00—14.00 Regeringsverklaring door Z. E. Minister-President Dr. W. Drees. 20.30 Jour naal en weeroverzicht. 20.4522.35 Film programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Vlaamse liederen. 16.02 Platen. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Omroep-orkest en solist. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Interview 20.30 Platen. 21.00 Omroep-orkest en solist 22.00 Nieuws. 22.11 Pianorecital. 22.5523.00 Nieuws. paard ging, geestelijk ten achter gebleven. De Unesco begreep, dat de menselijke geest moest worden ontwikkeld. Het verschaf fen van technische middelen aan onvol doend ontwikkelde landen betekent een ramp, irdien daarbij de geestelijke ontwik keling van de mens uit het oog wordt ver loren. Dit geldt ook voor Nederland, wan neer men denkt aan de vestiging van de industrie op het platteland. De intellec tuele en morele solidariteit, die de Unesco nastreeft, is volgens de minister het alter natief voc de overbrugging der tegenstel lingen in de wereld. Tenslotte voerde de rector van het In stitute of Social Studies in Den Haag, prof. E. de Vries, het woord. Hij sprak over de betekenis van de Unesco wat de inter nationale contacten op velerlei gebied be treft. Aan de samenkomst verleende een koor van de afdeling Amsterdam der Stichting Jeugd en Muziek medewerking. De gewoonte getrouw houdt de ANWB dit najaar weer in vijf steden eendaagse regionale verkeerstechnische leergangen in aansluiting op de nationale verkeerstech nische leergang, welke de bond op 17, 18 en 19 april van dit jaar te Utrecht ge houden heeft. De leergangen zijn bestemd voor die genen, die in het algemeen bemoeiing heb ben met de inrichting en vormgeving van wegen en de regeling en beveiliging van het verkeer, zoals functionarissen van rijk, provincie en gemeenten, waterschappen, politie etc. en beogen in hoofdzaak de deelnemers kennis te doen nemen van de nieuwste inzichten in de wegenverkeers techniek en hen in staat te stellen de di verse standpunten dienaangaande tijdens de discussies te toetsen. De eerste regionale ANWB-leergang zal worden gehouden op donderdag 25 oktober in Haarlem in café-restaurant Brinkmann. De openingen van deze leergangen zullen steeds verricht worden door de heer A. G. M. Boost directeur wegen en verkeer van de ANWB. Voordrachten zullen achtereenvolgens gehouden worden door: ir. F. F. Venstra, directeur van gemeentewerken te Arnhem over „De vormgeving van straten en het parkeren"; mr. J. M. Harmsen, chef van de juridische afdeling van de ANWB over ,De verkeerstechnische consequenties van enkele begrippen uit de verkeerswet- geving"; de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de ANWB over „Wegmarkeringen"; ir. A. E. J. Nap, hoofd ingenieur van de rijkswaterstaat over „Verkeerspleinen". Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Apeldoorn (vaA dr. F. de Graaff) Th. E. v. d. Brug te Apeldoorn. Geref. Kerken Beroepen te Scheveningen (vac. J. G. Feenstra) H. Sweepe te Leiderdorp. Bedankt voor Workum J. van Tuinen te Schettens. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Drogeham H. van Ommen, kand. te Baarn. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-West E. Venema te Maassluis. Bedankt voor Deventer M. Holtrop te Leeuwarden. Het Internationale Jeugdcentrum, geves tigd in het Maarten Maartenshuis op de grens van Maam en Doorn, zal op vrijdag 2 novemoer zijn vijfentwintigjarig bestaan vieren. Na de ontvangst der gasten in het museum van het huis (het Maarten Maar tenshuis bevat een collectie antiek, speci aal in porcelein) zal men de stichteres van het jeugdcentrum, mejuffrouw A. A. B. E. van der Poorten Schwartz, herdenken, waarna een gedenkplaat in het trappen huis zal worden onthuld. Donderdag 25 oktober zal de Neder landse Opera in Den Haag de première geven van „De bruiloft van Figaro" van Mozart, onder muzikale leiding van Alex ander Krannhals, in een mise-en-scène van Wolf-Dieter Ludwig en met decors van Kurt Halleger. De medewerkenden aan In de te Utrecht gehouden jaarvergade ring van de Maatschappij voor Diergenees kunde heeft de voorzitter, de heer D. Hen- drikse, in zijn openingsrede onder meer ge zegd dat de kwakzalverij in het algemeen en bij de bestrijding van pluimveeziekten zeer ernstige vormen heeft aangenomen. „Van de voorlichters van grote en kleine mengvoederfabrikanten, al of niet in het bezit van het diploma selecteur, zijn velen de vertrouwensman van de pluimveehou ders. Dit behoort niet tot gevolg te hebben, dat zij de plaats van de dierenarts gaan innemen en dat zij de behandeling van de zieke dieren naar zich toetrekken", aldus de heer Hendrikse. „Vele rijdende filiaal houders van geneesmiddelen en entstof- fenfabrieken gaan de boer op, verrichten secties en onderzoeken met vergrootglas en zelfs met microscoop organen en darmin- houd van zieke dieren. Zij stellen diagnose en schrijven geneesmiddelen voor, die zij uit de autovoorraad tegen schreeuwend hoge prijzen afleveren. Met nieuwe genees middelen wordt niet alleen behandeld, maar zelfs geëxperimenteerd". De heer Hendrikse zei voorts dat een groot percentage geneesmiddelen en ent stoffen, welke in de pluimveehouderij wor den gebruikt, buiten de dierenartsen om worden afgeleverd. Daardoor wordt grote schade aan de belangen van pluimveehou ders toegebracht. Signalering van besmet telijke ziekten blijft maar al te vaak ach terwege. Te veel dierenartsen? De voorzitter herinnerde eraan, dat hij reeds drie jaar geleden heeft gewaarschuwd tegen de mening dat de studie voor dieren arts een waarborg zou inhouden voor een toekomstig onbezorgd bestaan. Op het ogen blik hebben vele afgestudeerden nog geen praktijk gevonden. In de komende vier jaar zullen ongeveer driehonderd dierenartsen worden gediplomeerd. Het aantal afgestu deerden zal naar zijn mening in die periode de behoefte aan dierenartsen met tweehon derd overtreffen. Het jaarverslag over 1955 van de Noord hollandse Vereniging „Het Witte Kruis" begint met een woord van dankbare herin nering aan dokter G. H. Bult, die aan het hoofdbestuur, waarvan hij sedert 1939 deel heeft uitgemaakt, ontvallen is. In de algemene vergadering zijn de verdiensten voor de hoofdafdeling en de afdeling Haarlemmermeer herdacht. De arbeid, door de vereniging in al haar geledingen, ten behoeve van de gezond heidszorg in Noordholland verricht, kan hoofdbestuur en afdelingsbesturen tot vol doening stemmen. Hij levert het bewijs, dat de tachtigjarige kruisvereniging met haar tijd is meegegaan. Aan haar oorspron kelijke taak, de bestrijding der besmette lijke ziekten, zijn telkens nieuwe taken toegevoegd. Geleidelijk veranderde de oude vereniging van doelstelling en groei de zij uit tot een organisatie, die haar zor gen uitstrekt over het gehele gebied van de preventieve gezondheidszorg. Met ingang van 1 januari 1955 trad als nieuwe afdeling toe Aerdenhout-Bentveld. Aan het einde van 1955 bedroeg het aan tal leden 171.131 zodat een stijging kon worden geconstateerd van 6421 leden. Het grootste deel der 117 afdelingen heeft reeds het redelijkerwijze te verwachten aantal leden bereikt. Het aantal leden in Haarlem steeg van 7860 tot 8506; in Haarlemmermeer daalde het van 5893 tot 5873; in Halfweg steeg het van 1648 tot 1650: in Heemstede daal de het van 2641 tot 2451; in Aerdenhout- Bentveld steeg het van 629 tot 645; in Bennebroek-Vogelenzang van 902 tot 967; in Beverwijk van 2536 tot 2751; in Bloe- mendaal van 1865 tot 1880; in Spaarndam bleef het aantal leden 400; in Velsen steeg het aantal van 8341 tot 8606; in Zandvoort van 681 tot 796. Te Amersfoort is vannacht na een wilde achtervolging aangehouden de 21-jarige zeeman A. L. uit Zoetermeer, die vrijdag uit de gevangenis te Rotterdam is ontsnapt. L., die zich in de gevangenis correct ge droeg, genoot veel bewegingsvrijheid. Hij mocht vrijdag zelfs de vuilnisemmer buiten zetten. Zijn vrienden stonden daar, die L. meenamen. In Amersfoort kwam vannacht een einde aan het avontuur toen een auto op onver antwoordelijke wijze de verkeerspolitie in haalde. Er ontstond een wilde achtervol ging, waarbij nog een taxi werd geramd. Tenslotte reed de auto in een sloot. Er kropen drie mannen uit, die zich van de waarschuwingsschoten niets aantrokken en in de duisternis ontkwamen. Later werd op de Heiligenbergerweg in Amersfoort de modderige en natte zeeman A. L. aangehouden. Hij was een van de inzittenden. Zijn vrienden zijn nog voort vluchtig. De auto was geleend in Hooge- deze uitvoering zijn Fritz Ollendorff, Sci- veen bij de woonwagenbewoner B. P. P. pio Colombo, Gré van Swol-Brouwenstijn, Marilyn Tyler, Cora Canne Meijer, Jo van de Meent, Guus Hoekman, Frans Vroons, Chris van Woerkum, Gee Smith en Nelly Burbach. De première voor Amsterdam heeft plaats op vrijdag 26 oktober in de Stadsschouwburg. ADVERTENTIE Het is heus niet moeilijk voor Uw winkelier om U het vloei te geven dat U vraagt. Als U „Mascotte" zegt, dan krijgt U MascotteI Het ligt voor U klaar! Bij elke winkelier! Want denk er om: al kosten vloeitjes eigenlijk maar weinig, ze zijn van enorm belang voor de kwaliteit van Uw sigaretten. Vraag daarom altijd het 3x betere Mascotte-vloei. Dan haalt U ólles uit Uw shag wat er aan rookgenot in zit! j'-V Geslipt. Tengevolge van het gladde wegdek is zondagavond om half zeven op de Houtbrug te Haarlem een twintigjarige bromfietser geslipt en gevallen. Met een her senschudding is hij in de Mariastichting te Haarlem opgenomen. Zondagmiddag zijn de tentoonstellingen van tekeningen en schilderijen van Rem brandt, respectievelijk in het Rijksmuseum te Amsterdam en in het Museum Bovmans te Rotterdam, gesloten. De expositie in Amsterdam trok vijfenzeventigduizend be zoekers. De daarvoor gehóuden tentoon stelling van schilderijen trok driehonderd- dertigduizend belangstellenden. In Mu seum Boymans bedraagt het aantal bezoe kers in totaal tweehonderdzevenenzeventig duizend. Van dit aantal belangstellenden bezochten tweehonderdzevenentwintigdui- zend zeshonderdzestig mensen de expositie van schilderijen. Geschat wordt, dat het totale aantal bezoekers in Rotterdam voor zestig percent uit buitenlanders bestond. Nog nooit heeft een tentoonstelling in Museum Boymans zoveel bezoekers ge trokken. Een autobusje met negen leden van het Groningse studentencorps „Vindicat atque Polit" is vrijdagavond even ten zuiden van Nijmegen driemaal over de weg gekanteld, tengevolge waarvan twee der inzittenden zwaar werden gewond. In totaal moesten vier studenten worden opgenomen in het akademisch St. Radboudziekenhuis te Nij megen. Het ongeluk gebeurde op de hoofdver keersweg van Nijmegen naar het zuiden, vlak bij het plaatsje Malden. De bestuur der F. Humbert schijnt door een tegenlig ger verblind te zijn juist toen hij een bocht moest nemen. Het gevolg was dat de wagen aan de linkerkant van de weg met een aan tal betonnen paaltjes in botsing kwam, waardoor hij driemaal kantelde; alle in zittenden werden uit de bus geslingerd. Van de vier studenten, die in het zieken huis zijn opgenomen, was de heer D. Mul der er het ergst aan toe. Hij zou een sche- delbasisfractuur hebben gekregen. De heren A. Creutzberg, rector van de senaat en P. van Lookeren Campagne liepen bei den een ernstige hersenschudding op. De heer F. Humbert werd opgenomen, omdat hij leed onder de gevolgen van een shock. De overige inzittenden kregen geen letsel van betekenis. De studenten waren op weg naar de Ardennen in België. 37. Dank zij de bijzondere krachten van meneer Plutanus, bevond ons drietal zich nu plotseling in een park. Panda kon nog maar steeds niet goed wennen aan deze plotselinge plaatsveranderingen. Verbluft leunde hij tegen een boom en staarde met knipperende ogen naar Plutanus, die weer zijn geliefde hoofdstand had ingenomen. „Wat ziet ge bleek, jeugdige uiterling", zei Plutanus. „Drink een weinig dauw, dat zal u goed doen". Aldus sprekend schudde hij een dauwdrop van een blad en ving dit op in zijn puntmuts. Hij mompelde enkele moeilijke woorden enopeens schoten van alle kanten dauwdruppels toe en ver zamelden zich in de muts, die al gauw tot de rand gevuld was! „Hè! Dat is een aar dig kunstje!", riep Panda uit. „Hoe doet u dat, meneer Plutanus?!" „Heel eenvou dig", antwoordde de magiër, „een drup in de innerlijke muts trekt alle druppels uit de omgeving aan". Joris spitste de oren. „Hm", dacht hij. „Hier ligt een rijpe mogelijkheid, om de gaven van deze in teressante grijsaard voordelig aan te wen den. Eens proberen, of hij datzelfde kunst je met bankbiljetten kan uithalen!" De intrede van ds. J. P. Jacobszoon, als doopsgezind predikant te IJmuiden is vast gesteld op zondagmiddag 28 oktober in het kerkgebouw aan de Helmstraat te IJmui den. Ds. Jacobszoon was voordien doops gezind predikant te Oldeboorn. BEELD VAN EDUARD VERKADE IN AMSTERDAMSE STADSSCHOUWBURG In de Amsterdamse Stadsschouwburg heeft de wethouder voor Kunstzaken,' mr. A. de Roos, zaterdagnamiddag 't borstbeeld van de thans achtenzeventigjarige acteur- regisseur Eduard Verkade onthuld. Het beeld, een aantal jaren geleden door de beeldhouwer L. H. Sondaar vervaardigd, werd door prof. mr. A. Pitlo aan het ge meentebestuur overgedragen. Verscheidene acteurs en actrices woonden de plechtig heid bij. De acteur Albert van Dalsum voerde hierbij het woord. ADVERTENTIE 'iHmimmiHiimimiiiijiiiiiiMiiiii: afd. tapijten Onplezierig;. De Britse minister voor de Luchtvaart heeft in Dundee toegegeven, dat het hoogst onplezierig is dat de En gelse koninklijke familie voor reizen naar het buitenland gebruik moet ma ken van ir Amerika gebouwde vlieg tuigen. „Zij behoefde zeker niet in toe stellen van buitenlandse makelij te rei zen als wij niet te kampen hadden met moeilijkheden aan die van ons", zei hij. Regelbaar. Dr. K. G. McWhirter van de universiteit van Oxford heeft in een artikel in' het wetenschappelijke tijd schrift „Nature" verklaard, dat het zuur- en alkali-gehalte ir. het bloed var de vader het geslacht van de kinderen bepaalt. Het zou wellicht mogelijk kun nen zijn het geslacht van kinderen voor uit te bepalen, door regeling van het diëet van de vader, zo schreef hij. Aanstichter. Een politie-patrouille heeft vandaag 160 kilometer ten noorden van Nairobi Dedan Kimathi gevangen geno men, die man die vier jaar geleden de Mau Mau opstand tegen het Britse ge zag en de Britse burgers deed ont staan. Men had reeds enkele dagen ge leden een hinderlaag gelegd voor Kimathi. Regime. De nationale raad van de Falanx partij in Spanje bestudeert twee wets ontwerpen. die ten doel hebben het dic- toriale regime wat soepeler te ma ken. Zij voorzien in de benoeming van een premier door de opvolger van Fran co en geven het parlement en de na tionale raad van de Falanx het recht kritiek op ministers uit te oefenen. Kras. Volgens Tass heeft Abdulla Mago- medov uit Daghestan (Noord-Kauka- sus) dezer dagen zijn 117de verjaardag gevierd. Hij gaat nog elke dag zwem men en werd op zijn 93ste jaar nog va der. Windvlaag. Een plotselinge windvlaag heeft tenminste 15 kleine bootjes in de baai van Galveston Bay doen kapseizen. Volgens de kustwacht zijn twee perso nen verdronken en ongeveer 20 wor den vermist. Ruim 100 mensen zijn be trokken bij de reddingsacties. Staatsgrijpers. Een militair triumviraat heeft in Honduras een staatsgreep uit gevoerd en de macht overgenomen. De staatsgreep ging gepaard met een on bloedige revolutie. Het staatshoofd Julio Lozano heeft de macht moeten afstaan aan de directeur van de militaire aca demie, de bevelhebber van de lucht macht en een legermajoor. Vliegensvlug. Artsen van een ziekenhuis in Hamburg, die een baby van zes weken behandelden die een aanval van kink hoest had, hebben de hulp ingeroepen van een Amerikaanse luchtvaartmaat schappij om uit Amerika een genees middel te krijgen dat in Duitsland niet voorhanden was. Binnen 24 uur was het middel er. Ontploffing. Kort na middernacht is in de woestijnvlakte van Maralinga in Australië op een stalen toren de vierde Engelse atoombom van dit seizoen, te vens de laatste van een serie, ontploft. De leider van het onderzoek, Sir Wil liam Penney, verklaarde dat de explo sie een succes is geworden. Lawine. Bij Garwhal in de Himalaja zijn 23 mensen om het-leven gekomen door een lawine. In het betrokken gebied is de laatste tijd drie meter sneeuw geval len. Koutje. De arts van Sir Winston Churchill heeft verklaard dat de bejaarde Engelse staatsman, die aan de Riviera vertoeft, een lichte kou heeft en dat er geen re den tot ongerustheid is. Uit Londen is lady Churchill per vliegtuig naar Nice vertrokken om zich bij haar echtgenoot te voegen. Churchill heeft kou gevat toen hij in de tuin van een kennis zat ta werken. Kenya-buik. Prinses Margaret van Enge land is in Nairobi van haar ziekbed ge komen om een tuinfeest, waar 8000 gas ten aanwezig waren, bij te wonen. De middag tevoren had de prinses een lunchbijeenkomst met notabelen niet bijgewoond wegens een kleine maag aandoening, die plaatselijk bekend staat als „Kenya-buik". Standbeeld. De loco-burgemeester en de secretaris van Naarden zijn samen met onderwijzers uit verschillende landen getuige geweest van de onthulling van een standbeeld voor de zeventiende eeuwse Boheemse pionier op onderwijs gebied Jan Amos Komensky, in zijn Tsjechische geboorteplaats Brod Uhers- ky. Komensky's werken verschenen gro tendeels in ons land, waarheen hij we gens de vervolging van protestanten in zijn geboorteland was gevlucht. KENNISSEN van ons wisten in de laat ste oorlog wel eens een stukje vlees te bemachtigen, waarvan de herkomst niet helemaal duidelijk was. Insiders behoeven we natuurlijk niet te verzekeren, dat de onduidelijkheid in dit geval niet school in de bewandelde distributiewegen, die niet geheel parallel liepen met de voorgeschre ven paden, maar dat het determineren van het vlees moeilijkheden ople- verde. De duistere leverancier had de verzekering gegeven, dat een schaap deze lap had afgestaan, maar ernstige twij fel weerhield onze kennissen van een overhaaste maaltijd. Een te hulp geroepen vriend stond vervolgens lange tijd in ernstig gepeins naar het vreemdsoortige vlees te staren en verklaarde nadenkend dat het hem niets zou verbazen wanneer het hondenvlees zou zijn. Of deze deskundige ervaring met hon denvlees had opgedaan, zouden we niet durven beweren, maar een feit is het in ieder geval dat alléén al het uiten van een dergelijke veronderstelling voor de adspirant-smulpapen aanleiding te over was om bleek om de neus te worden en af te zien van de consumptie van dit vlees. Een verschijnsel, waaruit we kunnen af leiden. Ie dat vlees beter van erkende slagers kan worden betrokken en 2e dat hondenvlees in onze samenleving niet ge waardeerd wordt. Toch zijn er verschillende volken die graag hond eten. Bij de Eskimo's is in dit opzicht geen vaste lijn te trekken. De hond speelt in hun mytologie een belangrijke rol, zodat we ons best kunnen voorstellen dat het doden van dit dier bij sommige stammen taboe is. Daar staat echter weer tegenover, dat de Eskimo's in den regel vrij slecht voor htm sledehonden zorgen en dat door enkele stammen de hond ook inderdaad gegeten wordt. Erg hard moeten we die Eskimo's hierom niet vallen, want dit gebruik kan best geboren zijn in tijden van grote nood. En eenmaal geleerd is (wellicht ook ten opzichte van honden vlees) altijd begeerd. Bij de Chinezen die erkende fijnproe- vers zijn (al zal hun smaak niet altijd met de onze over eenstemmen) ligt de zaak wat anders. Hoewel China veel vuldig door hongersnood is getroffen, behoeven we hier toch niet te veronderstel- J len, dat honger de bewoners tot het eten van honden- vlees heeft genoopt. De chow chow, welke hond pas in 1870 voor het eerst in Europa werd ingevoerd en vooral de laatste tien tallen jaren hier erg in de mode is ge komen, werd vóór dien reeds meer dan 100 jaren gefokt in de Chinese kloosters. Niet vanwege de eigenaardige blauwe kleur van tong en mondslijmvlies, die zeker een nadere studie waard zijn, maar om met veel smaak te worden geconsu meerd. Tsjau betekent in het Chinees trouwens ook eten. Zodat de zin: „Roep chow chow eens binnen" in het Chinees niets anders betekent dan: „Roep het eten eens binnen". Beland in de culinaire genoegens, heb ben we een mooie gelegenheid te antwoor den op de vraag van een lezer, die ons naar aanleiding van de onlangs besproken Kamper uien vraagt, hoe Kampen aan die uien is gekomen. Wel, ze zijn daar geïm porteerd vanuit Duitsland! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2