Automatisering: spookbeeld of reddende engel? Symposium over problemen der „druk-op-de-knop"-fabrieken Lubis van „Indonesia Raya" moet terechtstaan 11 mmm Plaats van de mens moeilijkste vraagstuk Als een schaakpartij Zeven jaar niets doen Nieuwe leden der Tweede Kamer Jüngschlagercomités bijeen Inbraken over ijs te Amsterdam berecht Koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst Tekenwedstrijd voor jonge kunstenaars Bijzondere lof voor Nederlands Ballet Generaal Hasselman uit Amerika teruggekeerd Nederlands Kamerorkest in Amsterdams Concert gebouw Mr. H. Lips brengt zaak- Schmidt voor het hof Saarakkoord zal zaterdag getekend worden Prins Bernhard in Amerika Soldaat wist niet dat zijn geweer herladen was Het ongeval te A rnhem Internationale spoorlijn bestond honderd jaar Vijf veroordeelden ontsnapt uit jeugdgevangenis Vier hunner reeds gepakt Decreet voor politieke partijen in Argentinië Pools blad richt verwijten tot Eisenhower en Adenauer Volgens Dulles plegen de Russen geen aggressie Corruptie-nieuws Hij heeft echter zeer veel medestanders MAANDAG 22 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT WW'' •r/W iV/^fsS :-i' v::: PT &|1 jmmmmm la#1?- V «MM N -■v^: Deze ttoee foto's, gemaakt door een koelbloedig amateur-fotograaf op de kotter „Pontchartrain" van de Ameri kaanse kustwacht, geven eèn beeld van het verongelukken van een viermotorige „Stratocruiser" van de Pan American World Airways, die ter hoogte van San Francisco, ver uit de kust, na een motorstoring in de Stille Oceaan stortte. De bovenste foto is genomen op het ogenblik, waarop de machine het water raakt en de staart af breekt. De onderste opname toont het vliegtuigwrak op het water. Op de voorgrond een van de reddingboten van de kotter, waarmee alle 31 inzittenden werden gered, met geredden op weg naar het schip. (Van een redacteur) Automatisering is een toverwoord geworden, waarover sinds enkele jaren iedereen schrijft, spreekt en congresseert. Sommigen zien haar als een tweede industriële revolutie, die leiden zal tot grote werkloosheid; anderen verwachten er integendeel een steeds toenemende welvaart van, ook voor de gewone man. Welke van deze beide zienswijzen is de juiste? Vrijdag heeft het Verbond van protestants-christelijke werkgevers dit probleem onder ogen gezien, waarbij prof. dr. ir. K. M. M. Oberman en drs. J. G. Bavinck hun visies op de automatisering ten beste gaven, waarbij zoals men in ons blad heeft kunnen lezen, vooral de laatstgenoemde een optimistische theorie ontwikkelde. Drs. Bavinck gelooft met name, dat de „automatie", zoals hij deze materie noemt, de reddende engel van onze welvaart kan worden en dat Nederland eigenlijk al veel te laat is met de voorbereiding van de invoering daarvan. Zaterdag, op een „automatiserings-sym- posion", dat door Keesings Historisch Ar chief uitgeschreven was, heeft dezelfde spreker die theorie verder uitgewerkt. „Slechts een klein gedeelte van de verschil lende industrietakken leent zich voor auto matisering, zo betoogde hij, „en ook daar zal zij niet schoksgewijze, maar slechts zeer geleidelijk verwezenlijkt kunnen worden. Voor totale overproduktie behoeft bij het huidige behoeftepeil geen vrees te bestaan; wèl voor een niet-aangepaste produktie in bepaalde sectoren. Daar zou zich dan ook, tengevolge van automatisering, wellicht tijdelijke structurele werkloosheid kunnen voordoen. Wij hebben echter tijd en mid delen genoeg in reserve, om dit gevaar tijdig te ondervangen, bijvoorbeeld door afleiding van de overtollige arbeidskrach ten naar andere sectoren en vooral naar de „diensten-verlenende" bedrijven zoals de toeristen-industrie, het hotel en restaurant bedrijf, de recreatie- en vermaakscentra e.d. „Alleen wanneer automatie samen zou vallen met een dalende economische activi teit, zijn er pijnlijke incidenten te vrezen", aldus drs. Bavinck, „maar wie de automa tisering a priori tot de zondebok uitroept, zoals sommige vakbondorganen dat doen, die maakt zich schuldig aan demagogie Want ook hier geldt, dat het enige wat wij te vrezen hebben, de angst zelf is". Ir. IC. H. van Ginneken, docent aan de r.k. Economische Hogeschool in Tilburg, besprak op het Amsterdamse symposion de mogelijke invloeden van de automatisering op de taak en de plaats van de mens in de onderneming. De topleiding van een bedrijf zal zich steeds meer de mentaliteit van de schaker eigen moeten maken," zo zei hij, ..omdat hij steeds meer zetten en situaties vooruit moet kunnen denken. De materiële „stand" op het schaakbord de vorm geving en de werkelijke produktie wui- den daarbij gereduceerd tot de minst be langrijke fasen van de „schaakpartij" De gewichtigste factor in het spel is het inge wikkelde proces van vóór-denken, vóór stellen en vóór-bereiden geworden. Omdat de termijn van voordenken en voorberei den langer wordt, naarmate de automati sering in een bedrijf verder voortschrijdt, heeft de „druk-op-de-knop-fabriek" van de toekomst behoefte aan een leidinggevende topgroep, wier voornaamste taak het is, besluiten te nemen op lange termijn. Het eigenlijke beheer van de onderneming be hoort tot de zorgen van het tweede plan. In laatste consequentie zullen ook deze voorbereidings- en vóórdenk-processen voor een groot deel door machines moeten worden overgenomen, maar de mens-als- zodanig zal toch aan dit alles leiding en ichting moeten blijven geven. Datzelfde geldt voor de mechanisatie op het niveau van de arbeider, die door de •.automation" een andere taak toebedeeld krijgt: die van super-controleur der machi nale produktie. Hij wordt dus meer „be heerder" en minder „uitvoerder" in het produktieproces,waarbij spierkracht, hand vaardigheid e.d. veel minder gewicht in de schaal gaan leggen dan oplettendheid en andere geestelijke eigenschappen. De tegenwoordige lopende handarbeid doet al een zeer eenzijdig beroep op het gehele arsenaal aan menselijke gaven en caoaci- teiten van de arbeider, maar diens geest blijft daarbij tenminste onaangetast. Komt zo'n arbeider nu in een geautomatiseerde fabriek als controleur in een opgelegd denkproces terecht, dan wordt de geeste lijke aantasting stellig veel erger. Het zal dus nodig zijn, dat deze arbeid meer „aan spreekt" en verlangt, dan alleen maar het overhalen van een hefboom of het in de gaten houden van een aantal meters en instrumenten. Want het nemen-van-beslis- singen alleen is nog geen garantie voor volwaardige arbeid. Hoe er aan dit probleem misschien een mouw te passen ware, belichtte prof. dr. B. C. Lievegoed, die als voorbeeld van de arbeider in een geautomatiseerd bedrijf noemde de man, die niets anders te doen heeft dan het uitkijken naar machine- storingen. „Zo'n man staat bijvoorbeeld zeven jaar lang te wachten op een ongeluk, dat hem in actie zal doen komen b.v. door het indrukken van een alarmsignaal. Zal men voor dit summum aan geestdodend werk mensen kunnen vinden, die met ar beidsvreugde en toewijding hun taak ver richten? Die toewijding is alleen te ver wachten, als de persoonlijke rolopvatting van zo'n arbeider gedekt wordt door zijn sociale status: dat wil zeggen als het werk redelijk beloond wordt en de arbeider in kwestie zijn taak leert begrijpen als een belangrijk en onmisbaar onderdeel in het gehele produktieproces. Een ander gevaar is dat van de vereen zaming van het individu in de geautomati seerde fabriek: het Schrikbeeld van de man, die acht uur per dag moederziel alleen in een enorme machinehal staat en er zich niet eens „moe" kan werken. „Breng die man af en toe eens een kopje koffie en geef hem wat muziek in zijn kluizenaarschap", was de enige remedie die prof. Lievegoed kon aanbevelen. Vereenzaming-als-groep bedreigt wel licht die werkers, wier beroepen niet- geautomatiseerd kunnen worden, zoals mijn-, transport en havenarbeiders. Hun lonen en arbeidsvoorwaarden zullen wel licht achter moeten blijven bij die van de geautomatiseerde beroepen, hetgeen op ernstige sociale spanningen kan uitlopen; die des te ernstiger zijn, omdat deze arbei ders op economische sleutelposities staan. Het zal dan ook voor alles nodig zijn, zo meent prof. Lievegoed, dat de ontelbare sociale en economische haken en ogen die aan het automatiseringsvraagstuk vast zitten, vooraf grondig overwogen en bestu deerd worden. Dit is nog veel belangrijker dan het afwegen van de technische en fi nanciële mogelijkheden, want ook in een robot-onderneming blijft het menselijke element het moeilijkste, het kwetsbaarste en het onberekenbaarste. Na deze inleidingen volgde een uitvoerige discussie, waaraan door vele aanwezigen werd deelgenomen. Het symposion was ge opend door minister J. G. Suurhoff, die er eveneens op wees, dat een verantwoor de doordenking van de risico's en de kan sen der automatisering nog zeer veel vor- singswerk zal vergen. In de plaats van de heren J. G. Suurhoff, mr. J. M. A. H. Luns en prof. dT. J. Zijlstra, die doordat zij ook in het nieuwe kabinet zitting hebben, hun benoeming tot leden der Tweede Kamer niet konden aannemen, zijn benoemd verklaard tot leden der Ka nier de heren J. H. Lamberts te Rotterdam (P.v.d.A.), C. F. Kleisterlee te Rotterdam (KVP) en prof. L. W. G. Scholten te Utrecht (AR). In de plaats van de heren J. de Wilde en J. W. van der Linden, die eveneens hun benoeming niet hebben aan genomen, zijn benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer mej. J. Th. ten Broecke Hoekstra te 's-Gravenhage (WD) en prof. I. N. Th. Diepenhorst te Epe (CHU). In Utrecht is zaterdagavond een ver gadering gehouden van het Nationale Con tactcomité Jungschlager en de plaatselijke Jüngschlagercomités in Nederland, waar van het contactcomité het overkoepelend orgaan is. De afgevaardigden der plaase- lijke comités constateerden met genoegen, dat tussen de beide grote organisaties, die zich thans voor de zaken van de heer Schmidt en de andere gevangen Nederlan ders inspannen, het Nationaal Contact- comité en het Jungschlagerfonds (de com missie Gerbrandy) een nauwe samenwer king tot stand is gekomen. Eenstemmig werd er door de vergadering op aange drongen, dat deze samenwerking op korte termijn nog inniger zal worden. De ver gadering besloot haar volle steun te geven aan de openbare vergadering ten behoeve van Schmidt, welke op 28 oktober in het Concertgebouw te Amsterdam wordt ge houden, en aan de nationale betoging voor Schmidt die men op 10 november in Den Haag hoopt te houden. Het Amsterdamse gex-echtshof heeft uit spraak gedaan in een zaak tegen vier ver dachten, die betrokken zijn geweest bij in braken in winkels aan de Weteringschans. De daders wisten zich toegang te verschaf fen door over het ijs van de dichtgevroren Lijnbaansgracht de achterzijde dezer per celen te bereiken. Voor deze in februari gepleegde inbra ken zijn thans vier vex-dachten veroor deeld, die twee aan twee over en weer el kaar van de inbraak beschuldigen en zei den, alleen schuldig te zijn aan heling. Het hof heeft thans wegens heling de 33-jarige vertegenwoordiger I. A. S. anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek en de 29-jarige G. M. een jaar met aftrek opgelegd, tot welke straf zij ook door de rechtbank wa ren veroordeeld. Wegens diefstad werden de 38-jai-ige A. M. en diens zwager, de 36- jarige H. W. M., een kellner, ieder tot an derhalf jaar met aftrek verooi'deeld. De laatste twee was in eerste aanleg door de rechtbank twee jaar met aftrek opgelegd. Op voordracht van de jury voor de Ko ninklijke Subsidie heeft Koningin Juliana een studiebeurs, groot twaalfhonderd gul den, toegekend aan de volgende jonge schilders en schildei-essen: mevrouw H. M. de Jong, Den Haag; mevrouw N. Schul- tiens-Thunnissen, Maastricht, en de heren J. A. C. Franken, Vught; L. Molin, Berg- Terblijt (Limburg); J. A. Sierhuis, Amster dam en A. J. Veldhoen, Amsterdam. Het bestuur der Therese van Duyl Schwartze Stichting nodigt jonge Neder landse kunstenaars, die de leeftijd van vijf endertig jaar nog niet ovex-schreden heb ben, uit, tot het deelnemen aan een wed strijd. Er worden getekende portretten in zwart en wit verlangd. De wedstrijd wordt gehouden in januari 1957. De jury zal be staan uit: Bart Peizel, Theo Swagemakers, prof. Willem van den Berg, prof. Kuno Brinks, prof. dr. N. Vroom en prof. J. Wie- gers. B. en IV. van Den IJaag geven met subsidie blijk van bewondering „Het Nederlands Ballet heeft in de af gelopen twee seizoenen zijn artistieke be tekenis voor de gemeente 's-Gravenhage duidelijk bewezen. De groep heeft onder leiding van mevrouw Sonia Gaskell met groot enthousiasme gewerkt, hetgeen blijkt uit de nog steeds groeiende publieke be langstelling en de lovende wijze, waarop de pers zich in het algemeen uitlaat over de veelzijdige prestaties van de groep, zo wel op het gebied van het klassieke, als van het moderne ballet". Deze woorden van lof worden het Nederlands Ballet toe gezwaaid door het college van B. en W. van Den Haag, die de gemeenteraad voor stellen het ballet met ingang van het sei zoen 1956-1957 een jaarlijkse subsidie van negentigduizend gulden te verlenen en de huursom voor de studioruimte voor het speelseizoen 1955-1956 kwijt te schelden. De subsidie wordt echter alleen verleend als het rijk het ballet een even groot be drag toekent. Het college is voorts van me ning dat het Nederlands Ballet, vooropge steld dat het op een verantwoorde wijze verder zal kunnen werken, in een nabije toekomst balletkunst zal kunnen geven, die vergelijking met vooraanstaande buiten landse groepen zal kunnen doorstaan. Evenals het Nederlands Ballet, vervolgen B. en W., is het Ballet der Lage Landen te Amsterdam een hardwerkend ensemble, dat in de laatste jaren duidelijk aanwijs bare vorderingen heeft gemaakt, en zij stellen voor. dit ballet, eveneens met in gang van het speelseizoen 1956-1957, een jaarlijkse subsidie te verlenen van vijfen twintigduizend gulden. De chef van de Generale Staf, generaal B. R. P. F. Hasselman, die in Washington de vergadering van het militaire comité van de NAVO-landen heeft bijgewoond, dat daar de drie laatste dagen van de vo rige week werd gehouden, is vanmorgen met het KLM-lijntoestel uit New York op Schiphol teruggekeerd. De generaal zei bij zijn aankomst dat hij over 't resultaat van de uiteraard geheime besprekingen van het comité zeer tevreden is. Het co mité is het hoogste militaire lichaam van de NAVO, gevormd door de chefs van de generale staven. Het komt meestal te Parijs bijeen. Onder leiding van Szymon Goldberg zal het Nederlands Kamerorkest zondagmiddag 28 oktober in de grote zaal van het Con certgebouw in Amsterdam een uitvoering geven van het Concert voor twee violen van Vivaldi, het Vioolconcert in c van Haydn, het Vijfde Brandenburgsconcert van Bach en Eine Kleine Nachtmusik van Mozart. Solistische medewerking zal wor den verleend door Maria Curcio, piano, Szymon Goldberg, viool, Willem Noske, viool, Piet Nijland, viool en Frans Vester, fluit. Het concert begint om half drie. De Nederlandse advocaat H. Lips zal op treden als verdediger van Schmidt. Hij heeft een advocatenpraktijk in Bandung en had reeds vóór de oorlog een praktijk in Indonesië. De heer H. Schmidt is op 15 oktober door rechter Rochjani in het landgerecht te Djakarta veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, daar hij schuldig bevon den werd aan subversieve acties. Na het xu'tspreken van het vonnis heeft Schmidt hoger beroep aangetekend. Mr. Lips is thans voorbereidingen aan het treffen om de zaak-Schmidt op zijn laatst binnen 14 dagen voor het hof te brengen. PARIJS (Reuter/AFP) De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en West-Duitsland, Pineau en Von Brentano, zullen het Frans-Duitse akkoord over de Saar zaterdag in Luxemburg tekenen. Tijdens de besprekingen over de kanali satie van de Moezel te Parijs tussen de minister-president van Luxemburg J. Bech en de Franse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken M. Faure is in begin sel overeenstemming bereikt. Deze week zal het Luxemburgse parlement geraad pleegd worden. Dit is de 52-jarige dr. Werner Forss- mann uit Bad Kreuznach in West- Duitsland, de chirurg, uroloog en cardioloog, die de Nobelprijs voor geneeskunde heeft moeten delen met twee Amerikaanse professoren, André F. Cournand en Dickinson W. Richards. Dr. Forssmann kreeg de prijs voor zijn uitvinding van de hart-katheter, waarmee hij in 1929 experimenteerde. Het is een slang, die in een ader van de linkerarm wordt gebracht en ivordt opgeduwd tot in de linkerhart kamer, waardoor het onderzoek van het hart wordt vergemakkelijkt. Dr. Forssmann nam de eerste proef op zichzelf. De Amerikanen ontwikkelden de uitvinding verder. Prins Bernhard is zaterdagmiddag in New York aangekomen, vanwaar hij met een militair vliegtuig naar Washington dooiwloog. De Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Royen, heette de Prins welkom. Zondag is Prins Bernhard door zijn gast heer, admiraal Jerauld Wright, bevelheb ber van de Atlantische vloot, en tevens opperbevelhebber van de geallieerde zee strijdkrachten in de Atlantische Oceaan, in de „Alibi-club" een informele lunch aan geboden. Dezelfde dag nog is de Prins van Washington naar de luchtbasis van de Amerikaanse marine in Norfolk, Virginia, gevlogen. De Prins kwam om vier uur 's middags op de luchtbasis aan, vergezeld van de admiraal en diens echtgenote. De Prins vloog in het vliegtuig van de admi raal. Vandaag zal de Prins naar de marine luchtbasis in Jacksonville, Florida, vliegen en vandaar naar het supervliegdekschip, „Forrestal", waarop hij de nacht zal door brengen. Omtrent het ongeval in Arnhem, waarbij eexr kind door een schildwacht werd dood geschoten, versti-ekt de legervoorlichtings- dienst de volgende lezing van de toedracht: „de dienstplichtige soldaat C. P. van V., die bij de zij-ingang van de Menno van Coe- hoornkazerne met een collega op planton- wacht stond, werd door enige kinderen met steentjes, gegooid. Hij waarschuwde ze door schertsenderwijs op te merken: „op passen, anders ga ik schieten". Toen de kinderen voortgingen met plagen liep de be trokkene naar het plantonhuisje en pakte het geweer van zijn collega, dat hij 's mid dags ontladen had, waarbij hij de houder met patronen in het plantonhuisje op tafel had gelegd. Toen hij naar buiten kwam, grendelde hij dat geweer-, richtte van de heup op de kinderen en haalde de trekker over. Tot zijn grote ontsteltenis ging een schot af, waardoor de 8-jarige Michiel Vermeer in de hartstreek werd getroffen. Het jongetje is tijdens transport naar het ziekenhuis over leden. Uit het door de Koninklijke Marechaus see ingestelde onderzoek is gebleken, dat de collega van soldaat Van V. later op de middag het geweer wederom had herladen, zodat Van V., die er van overtuigd was, dat hij een ongeladen geweer met zich meedroeg, in feite een geladen geweer af vuurde. Soldaat Van V. is volkomen over stuur ter observatie in de ziekenbarak op gexxomen". Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de oudste internationale ver binding van ons land met Duitsland, de lijn ArnhemObex-hausen, heeft vrijdag een feesttrein met een groot aantal ge nodigden tussen de beide steden gereden. Achter de grote hypermoderne locomo tief van de „Bundesbahn" was een drietal platte wagens gekoppeld, waarop een ko pie was geplaatst van de eerste trein op de lijn NeurenbergFurth. In een der houten wagentjes zaten zes in Biedermeier kostuum geklede meisjes uit Oberhausen. De conducteur kondigde met een bel de aankomst en het vertrek van de trein aan. In Oberhausen werd de trein met over weldigend enthousiasme begroet. De ont vangst ging gepaard met het loslaten van vijfduizend postduiven en een vuurwerk met verscheidene grote stukken die voor namelijk treinen voorstelden. Zondagavond omstreeks acht uur hebben vijf verpleegden kans gezien uit de jeugd gevangenis te Zutfen te ontsnappen. Het zijn jongelui van omstreeks 22 jaar. Twee hunner zijn weer gepakt. Een kwartier nadat de vijf uitbrekers vertrokken waren, werd hun verdwijning bemerkt. Zij waren over verschillende zalen verspreid, zodat verondersteld wordt, dat zij een afspraak voor hun ontsnapping hebben gemaakt. Deze ontsnapping is mo gelijk geweest doordat een der zalen we gens schildex'werkzaamheden, welke daar werden verricht, buiten gebruik was. Via een toilet hebben de knapen de vlucht kun nen nemen. Boven dit toilet bevindt zich een luchtkoker, welke voorzien is van tralies. Een ervan bleek te zijn doorge zaagd. Aanstonds na de ontdekking der ontsnap ping is de politie gealarmeerd. Ook het eigen personeel stelde een onderzoek naar de vluchtelingen in. Vannacht om half een zijn twee van hen door twéé man van het gevangenispersoneel in de buurt van Voorst gegrepen. Vanmorgen zijn nog twee ontvluchte gevangenen gepakt. Eén uitbreker bevindt zich nu nog op vrije voeten. BUENOS AIRES (AFP). De Argen tijnse regering heeft een decreet uitgevaar- digd waarin de functionering van politieke partijen in Argentinië wordt geregeld. Het decreet gax-andeert de vrije ontwikkeling van alle politieke partijen, doch eist van alle partijen die na de revolutie van 16 september 1955 zijn gesticht, een democra tische beginselverklaring, om het ontstaan van totalitaire partijen te verhinderen. Voorts mogen de politieke partijën niet naar een persoon genoemd worden. Dit slaat kennelijk op de reeds eerder ontbon den Peronistische partij. Aangezien de Argentijnse communisti sche partij in september 1955 reeds be stond, wordt van haar dus geen democra tische beginselverklaring geëist. Politieke waarnemers geloven, dat dit decreet de overwinning van de linkse ra dicale partij bij de presidentsverkiezingen, die volgend jaar gehouden zullen worden, mogelijk maakt. SCHENKING AAN GEMEENTEMUSEUM. Aan de gemeente 's-Gravenhage is een schilderij van de onlangs overleden kunst schilder Fernand Léger ten geschenke aan geboden. Het college van B. en W. heeft de gemeenteraad voorgesteld het schilderij, ,.La roue bleue", met bijzondere dank aan de schenker, de heer R. Rosengart te Lu- zem, te aanvaarden en bij de collectie moderne kunst van het Gemteentemuseum te voegen. WARSCHAU (UP/Reuter) Tryboenoe Loedoe, het Poolse partijorgaan, verwijt president Eisenhower vandaag dat de „nieuwe vrijheid" van Polen de Verenigde Staten niet het recht geeft zich te mengen in de binnenlandse zaken van Polen. De Westduitse bondskanselier Adenauer werd voorgehouden dat hij zich niet in de „ont wikkeling van onzv vrijheid" mag mengen. Tryboenoe Loedoe schrijft: „President Eisenhower heeft een verklaring afgelegd welke er op neerkomt dat hij zou helpen in de strijd die de Polen voeren. Wij be grijpen de Amerikaanse geesteshouding vóór de verkiezingen heel goed, maar in dien iemand zo naief is te denken dat de veranderingen in Polen een teken van een nieuwe oriëntering in onze buitenlandse poltiek zün, dan maakt hij een grote fout. De basis van onze politiek was en is vriendschap met de Sovjet-Unie". Waarnemers merken op dat Tryboenoe Loedoe gisteren openhartig toegaf dat er „anti-Russische elementen" in Polen zijn. „De grondslag van onze politiek is vriend schap met de Sovjet-Unie en de arbeiden de massa steunt die over het algemeen". Eisenhower heeft bij monde van zijn perssecretaris verklaard, dat „alle vrien den van het Poolse volk sympathiseren met zijn traditioneel verlangen naar vrij heid en onafhankelijkheid". Geen ingrijpen De Amerikaanse minister van Buiten lands Zaken, Dulles, heeft in een vraag gesprek voor de televisie verklaard dat de Kremlin-leiders voor een „ernstig dilem ma" staan nu hun liberalere politiek krach ten oproept die niet tegengehouden kunnen worden. Gevraagd of de Amerikaanse re gering de ontwikkeling van „nationaal communisme" gunstig acht, antwoordde Dulles: „Het belangrijkste is het verbrok kelen van de zuilenstructuur van het Sov jetrijk". Het binnenrukken van Russische troepen in Polen beschouwt Dulles niet als agressie. Hy wees erop „dat Polen deel uit maakt van het pact van Warschau en dat de Sovjet-Unie daaraan het recht ontleent troepen in Polen te houden." „Ik geloof niet dat we onder welke om standigheden ook onze gewapende macht naar Polen of Oost-Duitsland kunnen zen den. Dat zou een volledige wereldoorlog verhaasten." Dulles zei dat het „indiscreet" zou zijn andere speciale maatregelen te noemen, die de Verenigde Staten zouden kunnen nemen. Hij verwees slechts naar „De stem van Amerika" en Radio vrij Europa. Dulles zei tenslotte dat zijn regering over de Poolse toestand nauw voeling houdt met de regeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk. Geen antivoord Spasovski, de Poolse ambassadeur in de Verenigde Staten, heeft zaterdag te Wash ington een bezoek gebracht aan de Ameri kaanse plaatsvervangende onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Murphy. Murphy zou inlichtingen gevraagd hebben over de berichten volgens welke Kroesjts- jev bij zijn bliksembezoek aan Warschau aan de Poolse communistische leiders een- ultimatum heeft gesteld. Kroesjtsjev zou. hun de keus hebben gelaten „te gehoor-'' zamen of vernietigd te worden". De ambas sadeur zou gezegd hebben dat hij niets wist van een dergelijk bericht en niet in staat was er commentaar op te leveren. Geen overgave „Een akkoord tussen het Duitse volk en een vrij Polen is mogelijk, zelfs waar schijnlijk", zo zei Adenauer zondag in een rede over de Westduitse buitenlandse poli tiek te Dortmund. „De ontwikkeling in Polen versterkt mijn hoop, dat het eens in Europa weer tot vrede en vrijheid voor alle volken zal komen". Naar zijn mening kunnen dan alle bestaande geschillen wor den geruimd. Het Duitse volk zou echter nooit zijn rechten op het voormalige Duitse gebied achter de Oder en Neisse prijs geven, aldus Adenauer. DJAKARTA (A.N.P.) Mochtar Lubis, de hoofdredacteur van liet te Djakarta ver schijnende onafhankelijke blad „Indonesia Raya" zal binnenkort voor het gerecht wor den gedaagd om zich te verantwoorden over een verslag, dat op 14 augustus in zijn krant heeft gestaan, en dat de kop droeg: „Minis ter van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdul- gani, betrokken in een corruptieschandaal van 1.500.000 rupiahs". „Indonesia Raya" was het eerste blad, dat het nieuws bracht van het bijna aanhouden van de minister van Buitenlandse Zaken op de vooravond van diens vertrek naar de Londense con ferentie over het Suezkanaal op 13 augus tus. Inmiddels hebben de vereniging van uit gevers van Indonesische kranten en de vereniging van Indonesische journalisten heden de oprichting aangekondigd van een gezamenlijk actiecomité om de verdere stappen te coördineren, die genomen moe ten worden in de pogingen om te bereiken, dat de militaire verordening, waarbij „destructieve en px-ovocatieve berichtgeving wordt verboden", wordt ingetrokken. Deze militaire verordening heeft in de Indonesi sche perswereld grote opschudding gewekt en ook de buitenlandse pers heeft grote belangstelling voor deze kwestie. Bijna alle Indonesische kranten hebben het verbod veroordeeld en het bestempeld als een be perking van de persvrijheid. De uitvoerende raad van de Indonesische journalistenvereniging heeft heden weer een verklaring uitgegeven. Hierin wordt betreurd, dat er nog geen oplossing is ge vonden voor de verordening van 14 sep tember. De verklaring zegt, dat reeds een maand is verstx-eken sinds de eerste ver klaring van de journalistenvereniging, waarin de verordening werd veroordeeld als een blijvend gevaar voor de persvrij heid en waarin opheffing van het besluit werd geëist. De verklaring van heden zegt. dat de volgende stappen van de vex-eniging zullen worden genomen, afhankelijk van de tijd en de toestand, en op basis van de oorspronkelijke eis van de journalisten vereniging.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3