Meer dan 200 auto's worden 's nachts op straat gelaten Krediet van 45 mille voor uitbreiding gevraagd Amsterdamse Beurs MAANDAG 22 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Verversingshuis in Groenendaal K.R.O.-televisie in Minerva Theater HPC-jeugd vierde geslaagd feest Nieuwe terreinen worden bouwrijp gemaakt Gemeente garandeert bouw HBG-sportpark Onteigeningsprocedure voor sportgebouw Verwezenlijking van besluit van Heemsteedse raad In Heemsteedse woningen worden douches aangelegd Mr. dr. Van Bruggen in Eerste Kamer Amerikaans vliegdekschip bij Brest aan de grond Parkeervraagstuk in Heemstede Eeuwfeest r.-k. kapel met luister gevierd Nieuwe stationschef te Santpoort Mislukte aanslag op Kravchenko? Vierde en laatste Britse kernproef in Australië V redesgeruchten in Algerije Donderdag stemming over vertrouwen in Parijs Auto botste tegen twee bomen Lissese bakker veroordeeld wegens verduistering HILLEGOM Burgemeester van Killegom ontvangt Virginians Wandelaars in Hillegom werden geslagen „De purperkop" brengt 70 voor poliobestrijding op Propaganda-avond ten bate van het Zonnehuis BENNEBROEK „De Alpenjagers" besloten seizoen Goed accordeonspel door „Zandvoort" Nieuwe garage officieel in gebruik gesteld Enige weken geleden hebben wij reeds in een uitvoerig artikel aangekondigd, dat het Verversingsbuis in het wandelbos Groe nendaal in Heemstede uitgebreid en geres taureerd zal worden. Het voorstel van B. en YV. van Heemstede aan de gemeenteraad oni hiervoor 45.000 gulden ter beschikking te stellen is thans verschenen en zal in de raadsvergadering van donderdag 25 okto ber behandeld worden. Hetzelfde raadsstuk bevat tevens het voorstel om tienduizend gulden beschik baar te stellen voor het aansluiten van het Verversingshuis, de kinderspeelplaats en het toiletgebouwtje alsmede twee in Groe nendaal staande woningen op het gemeen teriool in de Glipperweg en het voorstel oni het gehele complex van Verversings huis, kinderspeelplaats met kiosk, fietsen stalling en belvedère met het alleenrecht tot exploitatie van de buffetten daarin voor negenduizend gulden per jaar opnieuw voor vijf jaar aan de gebroeders Uitendaal Ie verpachten. Aan de. toelichting van B. en W. ontlenen wij: „Wij achten het billijk, dat zij, die het verversingshuis reeds zoveel jaren in pacht hebben gehad, in de gelegenheid gesteld worden, deze exploitatie na afloop van het pachtcontract voor te zetten. De bedragen, welke de gemeente ten koste legt aan het onderhoud en de ver fraaiing van het wandelbos, de hertenbaan, de kinderboerderij en de volière in aan merking genomen, welke objecten de direc te omgeving van het verversingshuis met zijn aanhorigheden vormen en het bezoek daaraan in sterke mate gunstig beïnvloe den. zijn wij van oordeel, dat de pachtprijs aanmerkelijk verhoogd moet worden, wil de gemeente haar beherende taak op fi nancieel verantwoorde wijze vervullen." „Zowel vóór als tijdens de onderhande lingen met de gebroeders Uitendaal zijn plannen overwogen tot uitbreiding en ver bouwing van het verversingshuis. De in richting van het gebouw zoals die thans is, is niet bevorderlijk aan een efficiente ex ploitatie. De onderlinge verbinding tussen de verschillende zalen is dusdanig, dat de bediening van de afzonderlijke gezelschap pen voortdurend moeilijkheden oplevert. De entree van het gebouw maakt, door het directe uitzicht op het buffet en de keuken, een rommelige indruk en de toegang tot de toiletten,, die door de grote zaal leidt, is niet praktisch. De keuken is niet ingericht naar de eisen welke daaraan, in verband met de omvang van het bedrijf, gesteld moeten worden. Reeds verschillende keren heeft het Mi nerva theater als televisiestudio dienst ge daan, zodat de aanwezigheid van de grote camera's en de daarbij behorende uitge breide staf van technisch personeel in deze zaal al geen bijzondere ervaring meer be tekent. Toch is deze specifieke „televisie- sfeer" altijd nog even interessant, hetgeen ook. zaterdagavond weer gebleken is bij de eerste uiteending in dit seizoen door de K.R.O. Het was een speciaal „Krocodil- programma", samengesteld door Jan Delf- gauw en met Jos. van der Valk als regis seur. En voortreffelijk samengesteld, want het telde een aantal nummers dat in het variété behoorlijk hoog kan worden ge noteerd. In de eerste plaats het duo Moris en Mitch, waarvan een als drummer een verbijsterende virtuositeit demonstreerde. Daarnaast parodieerden zij met behulp van gitaar en klarinet op een geestige wijze de diverse stijlen, waarin de moderne jazz ten gehore gebracht zou kunnen worden. De antipode van dit nummer was Robert Pipa, die enige Franse chansons heeft ge zongen, waarbij juist zijn rustige voor dracht een pakkende sfeer heeft opge roepen. De equilibrist Noberti bleek een veredelde uitvoering van de klassieke slan genmens te zijn. The Nelson Brothers ten slotte amuseerden het publiek met hun komische tapdances, terwijl zij in de meest zonderlinge houdingen enige muziekinstrumenten bespeelden. In dit internationale gezelschap werd Nederland waardig vertegenwoordigd door Christine Spierenburg en Wim Lier met Lies van Altena. De eerste al zangeres, voldoende bekend via de radio, waarbij haar voor dracht van het populaire „Bambino" onge twijfeld met de meeste bijval werd be loond. De beide anderen vormden een elegant danspaar, dat met een zwierige rust en beheersing moderne dansfantasieën demonstreerde. En dan mag stellig het ver sterkte K.R.O.-orkest „Cascade" niet ver geten worden, dat onder leiding van Johnny Ombach niet alleen de virtuoze begeleiding verzorgde, maar ook nog enige populaire melodieën ten uitvoer bracht. Het bekend geworden televisiespel „Kwist wel, kwist niet", onder leiding van Jan Blaaser en Joelde, bracht ditmaal zelfs een Amsterdamse stadhuisbode in „vol ornaat" op het toneel, die met een dame uit de zaal en een volgens het lot aangewezen en daarna uit Heemstede opgeroepen dame mocht trachten zich een der fraaie prijzen te verwerven. De pogingen de originele op drachten uit te voeren verwekten bij het publiek hilariteit, zodat zij hun prijzen onder meer een chique wintermantel en een fraaie schemerlamp ongetwijfeld ruimschoots hebben verdiend. Het laatste woord was ook nu weer aan de omroep- ster, die het besluit van deze succesvolle uitzending met bloemen voor de artiesten heeft opgefleurd. Zaterdagmiddag kwam de jeugd van HPC in het Verversingshuis „Groenendaal" bij een om op haar manier het veertigjarig be staan van de vereniging te vieren. Om twee uur sprak de voorzitter, de heer C. A. Schipper een woord van welkom, waarin hij de jeugd nog eens herinnerde aan de afspraak om toch altijd trouw op de vastgestelde oefenuren te komen. Daama was het woord aan Cakie, de om vangrijke goochelaar uit Alkmaar die met de accordeonnist Theo de Mol en de snel tekenaar mr. Franly de kinderen op een buitengewone wijze hebben bezig gehouden. Vooral Cakie oogstte met zijn toeren een enorm succes. De heer F. Heerkens Thijssen sprak een hartelijk dankwoord tot het gezelschap en het verheugde hem, dat Cakie, die een oude sportvriend van hem is, deze middag zo kostelijk had verzorgd. De feestcommissie 7orgde voor een stroom van tractaties en om ongeveer vijf uur, verlieten de kinderen blij de zaal. Door het maken van verbindingsruimten tussen de zalen, het buffet en de toiletten, het vergroten van de keukens en het ma ken van een centraal liggende entree kun nen al deze bezwaren worden opgeheven. Als een gevolg hiervan zal de grote zaal aanmerkelijk kleiner worden. Het is de bedoeling dit bezwaar op te vangen door een vergroting aan de noordzijde. In het belang van de exploitatie van het verver singshuis zijn deze verbeteringen zeer zeker nodig. De pachters hebben voorts aangedrongen op enige uitbreiding van de overdekte zit gelegenheid voor bezoekers van de speel tuin. De onderhandelingen hierover zijn nog niet geëindigd. De pachters hebben zich bereid ver klaard, boven de aangegeven jaarlijkse pachtsom, een vergoeding van 8% per jaar te betalen over door de gemeente in de ver bouwing van het verversingshuis en de reorganisatie van de kinderspeelplaats te investeren bedragen. Deze vergoeding zal ingaan direct na het gereedkomen van elk der beide objecten." Bij Clipper Dreef Burgemeester en wethouders van Heem stede vragen de gemeenteraad een krediet van f 524.000 te verlenen voor het bouwrijp maken van de terreinen ten westen van de Clipper Dreef. De plannen voor de bouw van 111 woningen in dit gebied worden thans met spoed voorbereid. Reeds zijn 114 woningen in aanbouw. Om de woningbouw in de naaste toekomst niet te doen stagneren is het nodig, het aanleggen van wegen en het uitvoeren van andere, daarmee verband houdende werkzaamheden met spoed aan te vangen. In de kosten is de ophoging van de terreinen de aanleg van riolering en plantsoenen en de betegeling van de toe gangspaden tussen en achter de stroken bebouwing inbegrepen. Voorstel B. en W. IIeemstede B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor om zich in principe bereid te verklaren de betaling van rente en aflos sing te garanderen van een door de stichting sportvelden RKSV-HBC te Heemstede af te sluiten geldlening van honderdduizend gulden. Uit dit bedrag zullen de bouw en inrichitng van een tribune, kleedgelegenheid en club huis en sportzaal bij de sportvelden van HBC aan de Cruquiusweg in Heemstede gefinancierd worden. Voorts verzoeken B. en W. de raad om ten aanzien van het verzoek van de stichting sportvelden RKSV-HBC om een jaarlijkse subisïdie in principe te besluiten dat niet aan deze stichting subsidie zal worden ver leend doch dat telkenjare bij de behandeling van de gemeentebegroting voor het eerst zo mo"elijk bij die .voor 1957 nader zal worden overwogen of en tot welk bedrag een zodanig subsidie verleend zal worden aan de sportvereniging HBC onder beding dat bij de beoordeling van de aanvraag zo wel de financiële positie van de sportver eniging als die van de stichting in aanmer king zal worden genomen. In oktober van het vorige jaar besloot de Heemsteedse gemeenteraad tot stichting van een gemeentelijk sportgebouw ten noorden van de Lanckhorstlaan tussen Bronsteeweg en Heemsteedse Dreef. In dit gebouw, waarvoor de Bloemendaalse ar chitect H. W. van Kempen een ontwerp heeft gemaakt, is een zaal voor gymna stiekonderwijs aan schoolklassen van 216 vierkante meter geprojecteerd. De bouw en inrichtingskosten belopen ruim twee ton. Onderhandelingen, die B. en W. sinds dien met de eigenares van de grond, de N.V. Autogarage Van Lent, hebben ge voerd om alsnog bij minnelijke schikking het benodigde terrein van zeventienhon derd vierkante meter in eigendom te krij gen, hebben tot geen resultaat geleid. Daarom stellen B. en W. de raad nu voor over te gaan tot het voeren van een rechts geding tot onteigening van deze grond. Keukens in Toussaintlaan worden geschilderd De besturen van de Heemsteedse woning bouwverenigingen hebben een enquete in gesteld naar de wenselijkheid van douches en het resultaat hiervan is, dat zich 53 ge gadigden voor een douchegelegenheid heb ben aangemeld. Deze gegadigden wonen respectievelijk in huizen van de woning bouwverenigingen „De Haemstede", „Ber kenrode". „Heemsteeds Belang" en „Oude Posthuis". Van de complexen „De Haem stede" II, III en IV komen 25 woningen nog in aanmerking voor een douche. Deze wo ningen zijn eigendom van de gemeente, maar worden door de woningbouwvereni ging beheerd. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor aan de woningbouwverenigingen voor schotten beschikbaar te stellen en voor de aanleg van douches in de gemeentewonin gen een krediet uit te trekken. In totaal is hiermede een bedrag gemoeid van f 34.757. De aanleg zal een huurverhoging van f 1 per week noodzakelijk maken, met uitzonde ring van de woningen van de vereniging „Oude Posthuis", waar met beperkte kosten douches worden aangelegd, hetgeen een huurverhoging van f 1,50 per maand tot ge volg heeft. De woningbouwvereniging „Heemsteeds Belang" heeft verzocht een voorschot van f7500 te verlenen voor het uitvoeren van schilderwerk in de keukens van 69 wonin gen aan de Bosboom Toussaintlaan. Het is meer dan twintig jaar geleden, dat de keu kens zijn overgeschilderd. Voorgesteld wordt de woningbouwvereniging een voorschot te verlenen. Het Heemsteedse raadslid mr. dr. J. v a n Bruggen (C.H.U.) is benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer. Dit is een ge volg van het niet aanvaarden van zijn be noeming door de heer J. Rustige uit Am sterdam. BREST, (Reuter) Het Amerikaanse vliegdekschip „Antietam" (27.100 ton) js vandaag ongeveer vier kilometer van Brest aan de grond gelopen. Zes sleepboten zijn uit Brest vertrokken om te trachten het schip, dat op weg was naar Brest voor een bezoek van vijf dagen, vlot te trekken. B. en W. VAN HEEMSTEDE hebben kort geleden opdracht verstrekt tot inrich ting van een parkeergelegenheid op de hoek van de Binnenweg en de Julianalaan bij de bushalte. Er kunnen daar veertien auto's parkeren. Deze oplossing verdient naar het oordeel van B. en W. de voorkeur boven de aanleg van parkeerhavens langs de Binnenweg tussen Julianalaan en Spaarnzichtlaan. In de eerste plaats is de daartoe beschikbare ruimte gering, ten tweede levert het in- en uitrijden van I deze havens gevaar voor het verkeer op en ten derde schaden deze parkeerhavens ook het aanzien van de Binnenweg. Dit is wel de belangrijkste conclusie uit een nota van B. en W. aan de raad over het parkeervraagstuk. In januari van dit jaar werd deze nota door de burgemeester aan de raad toegezegd. Uit het stuk blijkt, dat niet minder dan 231 auto's in Heemstede 's nachts op de openbare wegen worden geparkeerd, maar B. en W. menen dat dit overigens geen gevaar oplevert voor het verkeer. De hierboven genoemde 231 auto's wer den als volgt door de politie gespecificeerd: in het deel van de gemeente, oostelijk van de Heemsteedse Dreef tussen de Zand- vaart tot de César Francklaan 36; oostelijk van de Heemsteedse Dreef van de César Francklaan tot de grens met de gemeente Haarlem 43; westelijk van de Heemsteedse Dreef, noordelijk van de Kerklaan tot de Blekersvaart en de Crayenestersingel 24; westelijk van de Crayenestersingel, noor delijk van de Koediefslaan tot de Leidse- vaart 47; zuidelijk van de Kerklaan, weste lijk van de Heemsteedse Dreef en de Val kenburgerlaan, tot de Zandvaart-van Mer- lenvaart (met inbegrip van de Provincie- buurt) 25; Indische buurt en naaste om geving 31; Rivierenbuurt 15. Uit het vorenstaande blijkt dat de meeste auto's 's nachts langs de weg staan in het noordelijk deel van de gemeente. Op „Leeuw en Hooft" staan naar schatting geregeld ruim veertig auto's in de voor het merendeel vrij nauwe straten doch daar deze wegen geen doorgaand verkeer hebben, levert dit geen gevaar op. In de laatste jaren hebben daar dan ook geen ongevalien plaats gevonden, veroorzaakt door stilstaande auto's. In het gebied ten westen van de Craye nestersingel, noordelijk van de Koediefs laan, waar eveneens vrij veel auto's des nachts op de openbare weg plegen te staan, zijn meerdere garages en autoboxen aan wezig. Voor beide wijken zullen de raad in de vergadering van november a.s. wijzi gingen van het uitbreidingsplan ter vast stelling worden aangeboden ten einde de bouw van een aantal garageboxen op een inpandig terrein in elk van deze wijken mogelijk te maken, zulks als uitvloeisel van de terzake in januari aangenomen motie. Hierover schreven wij reeds on langs uitvoerig. Al met al zijn B. en W., aan de hand van het aan ons overgelegde politierapport tot de slotsom gekomen, dat het parkeren van auto's, gedurende de nacht op de wegen geen gevaar voor het openbaar verkeer oplevert. Toch zal, bij het in exploitatie brengen van bouwterreinen en bij de bouw van woningen, rekening moeten gehouden worden met de steeds toenemende be hoefte aan garageruimte. B. en W. verhelen zich overigens niet, dat bepaalde auto bezitters zich gedupeerd zouden gevoelen, wanneer van overheidswege al te zeer zou worden geageerd tegen het parkeren ge durende de nacht van auto's op de open bare weg. Immers zijn er onder hen, die op deze manier al dan niet terecht menen voordeliger uit te zijn door de kosten van stalling uit te sparen. B. en W. gaan vervolgens de maatrege len na welke zijn genomen om de verkeers veiligheid op de Heemsteedse Dreef en de Binnenweg te verbeteren en komen tot de conclusie, dat deze gunstig hebben gewerkt. Het gaat hier om wachtverboden of -be perkingen, al of niet in combinatie met een stopverbod, terwijl tevens een aantal kruispunten als voorrangskruispunten werden aangewezen. Tenslotte schrijft het college; „Men dient daarbij in het oog te houden, dat het, sedert de opheffing van de mogelijkheid tot het voorschrijven van maximum snelheden binnen de bebouwde kommen, uitermate moeilijk Is om vast te stellen of bepaajde weggebruikers op on- verantwoordijke wijze rijden. De weder invoering van de maximum snelheid, die naar wij menen te weten, van Rijkswege in voorbereiding is, zal in de toekomst de gelegenheid bieden om aan te grote snel heden paal en perk te stellen. De automo bilist en de motorrijder, alsmede de jongste gemotoriseerde weggebruiker, te weten de bromfietser, moeten zich realiseren dat men zich in Raadhuisstraat en Binnenweg in winkelstraten bevindt en niet op wegen voor doorgaand snelverkeer. Indien dat hen, die dat uit eigen waarneming blijk baar niet kunnen inzien, aan de hand van de wet kan worden duidelijk gemaakt, zal de veiligheid van het verkeer op de Bin nenweg daar stellig bij winnen". In provinciaal ziekenhuis In het provinciaal ziekenhuis nabij Sant poort is zondag het honderdjarig bestaan van de katholieke kapel gevierd met een pontificaal lof, opgedragen door mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, met assis tentie van pastoor A. van Eden en kape laan Hansen uit Amsterdam, 's Morgens reeds was de luisterrijke kerkelijke feest viering ingezet met een plechtige hoogmis, waarbij de kathedrale koorschool onder leiding van dr. A. J. M. de Kat de gezan gen zong. Op 18 oktober 1856 heeft de toenmalige bisschop van Haarlem mgr. F. J. de Vree de kapel ingezegend. Kapelaan G. A. ten Have van de Bloemendaalse parochie is thans met de zielzorg in het provinciaal ziekenhuis belast- De kapel biedt plaats aan 250 patiënten en heeft enige jaren ge leden enkele verbeteringen ondergaan, waardoor het interieur van het bedehuis aanmerkelijk aan fraaiheid heeft gewon nen. Nadat mgr. Huibers het plechtige lof had gecelebreerd werd onder auspiciën van het herdenkingscomité een receptie gehou den. Als vertegenwoordiger van de Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland gaf het lid van Gedeputeer de Staten de heer L. J. P. N. A. Bouwman te Heemstede van zijn belangstelling blijk. Eveneens aanwezig waren enige leden van Provinciale Staten, de commissie van be stuur van het ziekenhuis, de voltallige di rectie, hoofden van afdelingen, patiënten en priesters, die met de zielzorg in het zie kenhuis zijn belast geweest. Tijdens de receptie wijdde mgr. Huibers in een toespraak aandacht aan dit eeuw feest. Voorts voerden het»woord: gedepu teerde Bouwman namens de Commissaris der Koningin; de heer Jac. Rustige te Am sterdam, voorzitter van de commissie van bestuur, en de heer P. Maas, voorzitter van het herdenkingscomité, die namens het personeel een fraai Mariabeeld aanbood. Ook van de directie werd een prachtig ge schenk ontvangen: een kazuifel voor de eredienst. Tenslotte voerden dr. A. A. Olie rook, pastoor te Bloemendaal, en kapelaan G. A. ten Have, de huidige zielzorger van het provinciaal ziekenhuis, het woord. De stationschef W. G. P. de Vos zal met ingang van 29 oktober worden opge volgd door dq heer K. Oosten thans sta tionschef te Krommenie-Assendelft. Een zekere Peter Martin in New York, die door velen voor de Rus Victor Krav chenko (schrijver van „Ik verkoos de vrij heid") wordt gehouden, is zondag door twee bandieten belaagd. Zij drongen, toen hij op hun bellen open had gedaan, zijn woning binnen. Eén had eem „metalen voorwerp" in de hand. De bewoner vluchtte naar zijn slaapkamer, pakte zijn revolver en zag kans een van beiden in zijn maag te schieten. De ander verkoos de vrijheid, terwijl hij om politie-assistentie belde. Er zal geen vervolging tegen hem wor den ingesteld, omdat hij uit noodweer handelde. Naar hijzelf zegt, zijn er al ver scheidene aanslagen op zijn leven gepleegd sinds hij politiek asiel in de Verenigde Staten kreeg. MARALINGA (Reuter) In de woestijn van Zuid-Australië bij Maralinga is zondag voor de vierde en laatste maal in de huidige serie proeven een Brits kernwapen tot ontploffing gebracht. Het wapen, waarvan de explosieve kracht gelijk was aan die van twintigduizend ton dynamiet, werd in de nacht op de' top van Qen stalen toren tot ontploffing ge bracht. Naar verluidt was de proef de belangrijste van- de huidige reeks. In een verklaring werd gezegd, dat men met de proef „zuiver wetenschappelijke bedoelin gen" had. Er waren geen persvertegen woordigers op het terrein toegelaten. RABAT (AFP) De sultan van Marokko heeft te Rabat een onderhoud van drie uur gehad met de leiders van het Algerijnse „Nationale Bevrijdingsfront". Kroonprins Moelay Hassan was hierbij aanwezig. Waarover het onderhoud ging is niet bekend. Verondersteld wordt, dat de Alge rijnse leiders de sultan zullen vergezellen, wanneer hij naar Tunis gaat voor eèn officieel bezoek aan' Tunesië. Volgens U.P. doen in Algiers geruchten de ronde, dat het Nationale Bevrijdings front de vrede in Algerije zou willen her stellen. De sultan en de Algerijnse leiders zullen in Tunis overleg plegen met premier Bour- guiba, die deze maand ook zijn bemidde ling heeft aangeboden in de strijd tussen Fransen en Algerijnen. Het eerste, ongeveer duizend man sterke contingent Franse militairen, dat uit Alge rije naar Frankrijk is teruggekeerd, waar zijn leden met groot verlof zullen worden gezonden, is zondagochtend met het passa giersschip „Kairoeah" in de haven van Marseille aangekomen, waar onmiddellijk met de ontscheping werd begonnen. PARIJS (Reuter/AFP) De Franse Nationale Vergadering heeft bepaald dat donderdag zal worden gestemd over de kwestie van vertrouwen, die het kabinet- Mollet heeft verbonden aan het debat over de regeringspolitiek. Inmiddels is de nieu we „radicaal-socialistische partij" op na tionale basis georganiseerd. Het bureau van de Nationale Vergadering heeft verklaard zich onbevoegd te achten te beslissen over een klacht van Mendès-France's „republi keinse, radicale en radicaal-socialistische partij" dat de uitgetredenen de partijnaam misbruiken. Het bureau zegt niets te kun nen doen nu de partij van Mendès-France een rechtszaak jegens de dissidenten aan hangig heeft gemaakt. De fractie van de nieuwe partij in de Nationale Vergadering zal bestaan uit veertien afgevaardigden. Zaterdagavond om half negen reed een personenauto, komende uit de Spanjaards- laan te Haarlem, de Wagenweg op en ver leende geen voorrang aan het verkeer ko mende uit de richting Heemstede. Een auto, bestuurd door een vierentwintigjarige Heemstedenaar kon ternauwernood de per sonenauto, die geen voorrang verleende, ontwijken en raakte tengevolge van deze manoeuvre twee bomen. De auto werd on herstelbaar vernield. Persoonlijke ongeval len deden zich echter niet voor. Een vijfentwintigjarige bakkersknecht uit Lisse had zich voor de politierechter te Haarlem voor twee feiten te verantwoor den, namelijk verduistering van een bedrag van ongeveer vijftig gulden ten nadele van zijn patroon, een Zandvoortse bakker, en verduistering van een bromfiets. In het voorjaar werkte hij in Zandvoort en de bakkersknecht droeg geïnde gelden niet af. In Haarlem kocht hij een bromfiets in huurkoop voor f 637. Toen hij f 84 had be taald verkocht hij de fiets voor f 250. Ook zou hij zich aan flessentrekkerij hebben schuldig gemaakt, maar dit feit was hem niet ten laste gelegd. De officier van Justitie eiste een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk, waarna de verdediger, mr. J. C. Smithuysen, opmerkte dat verdachte in het voorjaar begrepen heeft, dat hij verkeerd deed. Hij koos als uitkomst: onderdak te zoeken in het vreem delingenlegioen en hij verliet ons land. Later is hij teruggekeerd. Pleiter achtte een gecombineerde straf een goede oplos sing voor de verdachte en beval die aan. De politierechter vonniste de bakkers knecht overeenkomstig de eis. De burgemeester van Hillegom jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden heeft zaterdagmiddag in „Treslong" een gezelschap van ruim honderd leidende fi guren uit de Amerikaanse staat Virginia ontvangen, die onder leiding van de gou verneur Thomas B. Stanley een reis maken door enkele Europese landen. Op deze reis ontketenen zij belangstelling voor de fees telijkheden waarmee volgend jaar het 350- jarig bestaan van Jamestown in Virginia zal worden gevierd. Nadat de burgemeester het gezelschap had toegesproken, werd een lunch gebruikt, aangeboden door de directie van de Hol- land-Amerika Lijn. Vooraanstaande figu ren uit de bloembollenstreek zaten hierbij aan en overhandigden pakketten bloem bollen aan de dames van het gezelschap. De Virginians zullen na een verblijf in Rotterdam en Den Haag ook een bezoek brengen aan België en op 29 oktober in Le Havre weer op de boot naar Amerika gaan. Op 23 augustus liep een tweeëntwintig- jarige bewoner uit Hillegom door de Hoofd straat aldaar en werd op onvriendelijke wijze aangeroepen door twee Haarlemmers die in een portiek stonden. Toen hij zich omdraaide kreeg hij van een der Haarlem mers, een vijfentwintigjarige koopman, een klap in het gezicht. De Hillegommer liep door en kort daarop ontmoette hij een drie ëntwintigjarige buschauffeur, aan wie hij vertelde geslagen te zijn. De Haarlemmers waren doorgelopen en de koopman gaf de chauffeur eveneens een klap in het gezicht. „U wilt zeker anderen terroriseren", merk te de Haarlemse politierechter op. voor wie de koopman zich weeens mishandeling had te verantwoorden. „Kort geleden is u tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld en thans staat u opnieuw terecht voor een soortgelijk geval. Toen hebt u passagiers in een autobus geslagen". Nadat de officier van Justitie een gevan genisstraf van drie maanden had geëist legde de politierechter de koopman een straf van twee maanden op. Zaterdagavond hield de aquariumvereni ging „De purperkop" te Hillegom haar jaar vergadering in hotel Rutten. Wegens ziekte van de voorzitter de heer A. Daudeij, stond de vergadering onder leiding van de tweede voorzitter, de heer C. v. d. Voorn, die be treurde. dat zo weinig belangstelling voor deze feestavond bestond. Nadat de jaar verslagen waren goedgekeurd, vond de be stuursverkiezing plaats. Alle zittende be stuursleden werden herkozen. Hierna was het officiële gedeelte ten einde en bleef men nog geruime tijd bijeen. Een verloting ten bate van de kinderverlammingbestrijding bracht toch f 70 op. Dit bedrag zal aan Johan Bodegraven worden overgemaakt. Donder dag 8 november zal in Weltevreden de heer A. v. d. Nieuwenhuizen uit Heemstede een lezing houden over vissen en planten. Deze lezing wordt toegelicht met lichtbeelden. In zaal Flora te Hillegom werd zaterdag avond een propagandabiieenkomst gehouden ten bate van het Zonnehuis te Beekbergen, waar een groot aantal chronische zieken wordt verpleegd. Voor deze avond bestond grote belangstelling. Ds. F. Brouwer. Ne derlands Hervormd predikant sprak in zijn openingswoord naar aanleiding van Joh. 5 vers 19, waarin de geschiedenis wordt verhaald van de man, dit 38 jaar ziek was. Spr. wees erop, dat het een christelijke op dracht is, het werk voor de chronische zie ken te steunen. Het verdere programma be stond uit declamatie door de heer J. B. Oostei Md uit Amsterdam, pianospel dooi de, heer J. v. d. Beid en optreden van het dubbelmannenkwartet OKG uit Nieuw- Vennep. Mejuffrouw J. Peet sprak in de pauze een propagandistisch woord. Voorlopig voor de laatste maal hebben zondag „De Alpenjagers" het zeer talrijke publiek, dat in de grote showkas in de Linnaeushof aanwezig was, een gezellige middag bezorgd. Voor -de pauze trad de Tiroler Kapel met medewerking van het zangeresje Cobi Mertens op en na de pauze de Boerenkapel „De Hooischelf" met mede werking van een pseudo Mariene Dietrich. In theater Monopole gaf de accordeonver eniging „Zandvoort" zaterdagavond onder leiding van de heer J. Davids haar eerste concert in dit seizoen, waarvoor de belang stelling zéér groot was en welk concert ge deeltelijk werd bijgewoond door de burge meester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema. De heer J. Keur herdacht in zijn openings woord de overleden ere-voorzitter, de heer M. Weber en memoreerde diens grote ver dienste voor de vereniging, waarna spreker verklaarde, dat de vereniging een bevre digend jaar achter de rug heeft en onder andere een tweede prijs in de eerste afde ling wist te veroveren. Van de vijf nummers, die de vereniging hierna ten gehore bracht, voldeed ons het meest de wals „Künstler- leben" van Johann Strauss, waarin fraai samenspel en goede klankverhouding te bewonderen waren. Ook de potpourri uit de operette „De Vogelkoopman" had veel ver dienstelijks, al moet het ons van het hart, dat wij én in ledenaantal, én in muzikaal opzicht de vereniging wel eens op hoger plan hebben gezien en gehoord. Interne ver enigingsmoeilijkheden van het laatste jaar, zijn niet onopgemerkt voorbijgegaan. Ook het jeugdorkest liet zich deze avond in vijf nummers horen en het werd als steeds weer een aantrekkelijke gebeurtenis. Het was een genot, de ernst en toewijding gade te slaan en te beluisteren, waarmede de jonge muzikanten zich van hun taak kweten, die veel goeds deed beloven voor de toekomst. Met antieke moppen en een enigszins ge affecteerde spraak trachtte de conferencier John Pims de pauzes in het programma aan te vullen. Zijn optreden heeft ons maar ma tig kunnen boeien. Van een geheel ander gehalte waren de verrichtingen van het Marionetten-theater „Philo", voor het eerst in Zandvoort. Vooral vóór de pauze waren de prestaties van het drietal, dat de poppen ten tonele voerde, van een boeiend, inte ressant en muzikaal verantwoord gehalte, waarvan de pianist aan de miniatuur-vleugel wel het hoogtepunt vormde. Wij hopen dit unieke ensemble nog wel eens in Zandvoort terug te zien. Zij brengen een bijzonder attractief programma, dat door het publiek in gespannen aandacht wordt gevolgd. De climax van de avond werd bereikt met het optreden van het piano- en accordeon orkest „Accordia" uit Haarlem, onder lei ding van de heer J. Davids, eerst met een drietal nummers door het jeugdorkest, daar na het A-orkest. Op grandioze wijze heeft dit sublieme ensemble de mogelijkheden van het accordeonspel gedemonstreerd en wij willen gaarne noemen de prachtig ge speelde ouverture „Caprice" van R. Würth- ner en de verbazingwekkende muzikale prestatie, geleverd met de uitvoering van de ouverture „Egmont" van Beethoven. Dat dit tot een der beste accordeonorkesten in ons land gerekend ensemble eerste prijzen be haalde in de afdeling „uitmuntendheid" behoeft zeker geen verwondering te wekken. Technisch knap en muzikaal bewonderens waardig, bracht men beide laatstgenoemde werken tot verklanking. Burgemeester Van Fenema: Zandvoort heeft vier-baans toegangswegen nodig" Zaterdagmiddag heeft de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, de nieuwe garage van de heer C. Davids, ge legen aan de Engelbertsstraat officieel in gebruik gesteld in het bijzijn van zakelijke relaties en andere genodigden van de ge- rage-exploitanit. Deze garage kan een grote aanwinst voor Zandvoort worden genoemd; zij beslaat de gehele linkerzijde van het Schuitengat en is vijftig meter lang en vijfentwintig meter breed. Er kun nen tachtig auto's worden gestald. Een aan gebouwde doorsmeerruimte, geschikt voor de grootste autobussen en vrachtauto's, en twaalf aparte autoboxen, gebouwd op het De Favaugeplein, completeren het geheel. Het bedrijf is op de meest moderne wijze ingericht. Eind oktober 1955 werd met de bouw begonnen en eind mei van dit jaar kon reeds een gedeelte van het bedrijf in werking worden gesteld. De Y .rgemeester gewaagde in zijn toe spraak van de moeilijkheden, die aan de bouw waren voorafgegaan, waarna spreker zijn waardering betuigde voor hetgeen de heer Davids tot stand heeft gebracht en voor het werk van professor C. Wegener Sleeswijk uit Wassenaar, die het fraaie bedrijfspand heeft ontworpen. De burge meester wees er op, dat de architect in zijn plan reeds rekening had gehouden met de uitvoering van de plannen, die bij de stichting „Recreatie Zandvoort" leven. Mr. Van Fenema zei, dat Zandvoort in staat zal zijn elk verkeer, hoe intensief dit ook moge zijn, te verwerken, mits wordt gezorgd voor voortreffelijke toegangswe gen naar het dorp. De burgemeester zei, dat de badplaats behoefte heeft aan vier baans toegangswegen en niet aan twee- baans-wegen, hetgeen hij „ondingen" noemde. De aanleg van parkeergelegenhe- den in de gemeente zal het gemeentebe stuur met voortvarendheid steunen. Spr. besloot met te zeggen, dat hij zich over de totstandkoming van het garagebedrijf ver heugde. Enige zakelijke relaties voerden even eens het woord, waarbij mevrouw Davids een boeket bloemen werd aangeboden. De heer Davids zei, dat het voor hem en zijn echtgenote deze dag dubbel feest was, omdat zij ook hun 25-jarig bruiloftsfeest vierden. Na de officiële opening kreeg men gelegenheid, het bedrijf te bezichtigen. Slotkoers Openings vrijdag koersen 3-314 Nederl.'47 91I/is 91 3 Nedl 1962/64 92s/i# 92% A. K. U. 237)/, 234 Calvé Delft 347)4 340 Van Gelder Zonen 218 216 K. N Hoogovens 336 336 Nederl. Ford 415 418 N. Kabelfabriek 314 314 gew.Philips Gloeil. 281 278 pref.Philips Gloeil. 166 166 Unilever 406)4 402 Wilton Fijenoord 355 353 Dordtsche Petrol. 824 )4 823 Konkl. Petroleum 815 812)4 A'dam Rubber 74)4 75 Holl. Amer. Lijn. 195 194)4 N. Scheepv. Unie 167)4 166 y. Phs. van Ommeren 338 338 H. V. A 96)4 96 Verg. Deli Mijen 105Vs 105)4 Amsterd. Bank 234 233 Ned. Handel Mij 186 186 Rotterd. Bank. 200 199 Twentsche Bank. 207 207 Anaconda Copper 79)4 79 Bethlehem Steel. 169 69 U. S. Steel 69 68)4 Genera] Motors 48 47)4 Shell Union 78 78 381-8 38 K

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7