kfdeling Haarlem viert veertigjarig bestaan Nazorgwerk staat thans in brandpunt van belangstelling „Ons Genoegen" met koorwerken van Haarlemse componisten Vereniging van Huisvrouwen Saneringsmaatregelen Surplusfonds maken bollenkraam gezond Kortingspercentages bekend gemaakt Bouw nieuwe werkplaats vordert snel Jongetje van 2 lh jaar drinkt uit fles wasbenzine 7 R.-K. dekenaat Hoofddorp ingesteld C.H.-vrouwengroep besprak politieke gebeurtenissen Bromfiets met buddy-seat is een motor Voorstel tot bijdrage bouw nieuw consultatie-bureau Prof. mr. Nolst Trenité te Amersfoort overleden Franse week in Groningen geopend Jeugdschaaktoernooi van S.G. „Rolland" HEEMSTEDE Voorstellen tot krediet- verlening voor scholen Tentoonstelling in werkinrichting en Vleeshal Glazenwasser viel van hoogte van vier meter DINSDAG 23 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ALS IN NOVEMBER de afdeling Haarlem en omstreken der Nederlandse Ver enigd van Huisvrouwen haar veertigjarig bestaan feestelijk herdenkt, dan kan zjj zich verheugen in het feit dat zij in die jaren tot op één na de grootste afdeling in den lande is uitgegroeid. De afdeling Haarlem heeft steeds over een krachtig bestuur beschikt en mede daardoor bleef het grote aantal leden bestendigd. Op het ogenblik telt de afdeling Haarlem en omstreken ongeveer 1750 leden. Er is een tijd geweest in de dertiger jaren, dat de afdeling vierduizend leden telde, toen in overleg met de directie van het Rembrandt-theater aan de leden dezer vereniging reductie werd verleend voor de bioscoopvoorstellingen. Toen daaraan een einde kwam, daalde bet ledental aanzienlijk. Allen die het doel en streven van het bestuur begrepen, bleven de afdeling trouw. Het bestuur heeft behalve een praktische ook een ideële taak, namelijk het stoffelijk en vooral het geestelijk welzijn van de huisvrouw te bevorderen, haar te steunen en te helpen bij haar veelomvattende taak als huis vrouw, een taak die zeker geen sinecure is en haar ook met persoonlijke levens moeilijkheden zoveel mogelijk met raad en daad terzijde te staan. De datum van oprichting is 23 oktober 1916, maar in november zal het jubileum gevierd worden. De dames De Veer-Blok Wybrandi en Thiel-Wehrbein waren dc stichtsters van de afdeling, die spoedig tot bloei kwam. In 1912 werd in Den Haag met dertig vrouwen de grondslag- gelegd van wat de grootste vrouwenvereniging van bet gehele land is geworden. De bedoeling was plaatselijke afdelingen op te richten en Rotterdam deed dat nog in hetzelfde jaar. Haarlem was de negende in de rij van afdelingen. Men slaagde er in zich gaandeweg tot de tweede plaats op te wer den en tot nu toe is zij dat nog. De afdeling Haarlem heeft zich steeds in eminente voorzitsters en bestuursleden mogen verheugen. Er is heel wat werk ver zet om elk jaar belangrijke lezingen, voor drachten, schouwburgvoorstellingen, ex cursies en wat dies meer zij voor te berei den. Veertig jaar geleden werd er met veertig leden begonnen. In de bezettings- iaren mocht de vereniging niet bestaan; boeken, ledenlijsten en gelden werden in beslag genomen, waardoor tal van archief stukken uit de eerste tijd van het bestaan van de afdeling verloren gingen. Aanvan kelijk bestond het bestuur uit zes leden, door de sterke toename der werkzaam heden groeide het aantal uit tot twaalf. De eerste secretaresse was mevrouw Westerveld, de eerste penningmeesteresse mevrouw Lioni-Jungblut, die deze taak achttien jaar met grote toewijding verricht te. De tweede presidente in de rij was mevrouw Brauns-Schagen. Ook mevrouw C. J. Cohen Tervaert-Koch, die tussentijds nog een bezoek aan Indië bracht, heeft veel voor de bloei der vereniging gedaan. Ver der vervulden het voorzitterschap me vrouw J. M. Visser-Brutèl de la Rivière, mevrouw M. C. D. Wesstra-Mackay, me vrouw A. C. Groosmuller-Voet, die van 195219 53 het voorzitsterschap waarnam en dit op voortreffelijke wijze deed. In Maart 1953 werd de tegenwoordige presi dente mevrouw A. Hamaker-Willink ge-, installeerd, die in de drie jaar dat zij nu als voorzitster optreedt haar grote gaven van hoofd en hart tot grote tevredenheid der leden ten dienste der vereniging heeft aangewend. Aangezien de sociale taak der afdeling is toegenomen, is haar taak nu ook zeer veel omvattend geworden. Zij wordt in haar taak bijgestaan door een zeer ijverig bestuur, waarvan wij hier in het bijzonder de secretaresse, mevrouw C. Fonteyn-Vonk wel mogen vermelden, die nu al bijna negen jaar lang bergen werk verzet, zonder dat haar ooit iets te veel is. Een uitstekende secretaresse heeft de afdeling Haarlem ook gehad in mevrouw M. A. de Bruin-Van Scherpenzeel, die deze functie twintig jaar lang vervulde. Ook de teamgeest is bijzonder goed, zoals de presidente ons mededeelde. Het gaat er vooral om de huisvrouw met raad en daad terzijde te staan en het bestuur zal ha& zeer op prijs stellen jonge, intellectuele, werkende vrouwen als lid te mogen be groeten, die vaak' worstelen met huishou delijke moeilijkheden en haar met de ideële en de materiële kant van deze be zigheid te helpen. Belangrijk werk wordt verricht in het Instituut tot voorlichting bij huishoudelijke arbeid, waar alle op de markt komende produkten gekeurd worden. Bij dit insti tuut kan de huisvrouw waardevolle advie zen inwinnen. Verder is er de plaatselijke en de provinciale federatie, waarin vrou wen van allerlei gezindten zitting hebben en waar men gezamenlijk iets tracht op te bouwen, waarmede de huisvrouw haar voordeel kan doen. De Haarlemse afdeling heeft ook een re dactie-commissie die het maandblad ver zorgt, een excursie-commissie, een hand- werkclub, een bridgeclub en een uitstekend zangkoor. Zij beweegt zich dus op een veel zijdig terrein, waarin zij de belangen der huisvrouw allerwege zoveel mogelijk be hartigt. Belangrijk is de taak van de com missie van de huurverhoging die een pro bleem behandelt dat in deze tijd urgent is. Als deze afdeling in november haar veer tigjarig bestaan gaat vieren, kan zij op belangrijk werk terugzien. Op donderdag 8 november zal er des middags en des avonds in de Stadsschouw burg een voorstelling voor de leden gege ven worden. Van 12 tot 14 november wordt er in de Vleeshal een tentoonstelling van fraaie handwerken gehouden, die door wethouder D. J. A. Geluk geopend zal worden. Op donderdag 15 november volgt tot besluit van de feestelijkheden een diner voor de leden in de Vleeshal. De bisschop van Haarlem heeft besloten een dekenaat Hoofddorp van de r.k. kerk in te stellen. Tot het dekenaat Hoofddorp behoren de kerken van Hoofddorp, Bad hoevedorp, Haarlemmerliede (waartoe Spaarndam ook behoort), Halfweg, De Kaag, Lijnden, Nieuw Vennep, Vijfhuizen en Warmond. Tot deken en pastoor te Hoofddorp is be noemd pastoor G. P. A. Alkemade, thans pastoor te Aerdenhout-Bentveld. Hij volgt pastoor W. J. van den Berg op, aan wie om gezondheidsredenen op de meest eervolle wijze ontslag is verleend. De nieuwe deken van Hoofddorp is van februari 1953 af pastoor te Aerdenhout- Bentveld. Hij was zijn priesterloopbaan in 1929 te Naaldwijk begonnen; van 1933 tot 1938 was hij kapelaan van Sint Bavo aan de Leidsevaart en van 1938 tot 1953 rector van het katholiek meisjes-lyceum aan de Rei- nier Vinkeleskade te Amsterdam. In Aerdenhout zal pastoor G. P. A. Alke made worden opgevolgd door de heer W. A. J. Geels, thans kapelaan te Amsterdam. De nieuwe pastoor is veertig jaar en in juni 1933 tot priester gewijd. Voor hij in 1949 kapelaan werd in Amsterdam was hij kape laan te Poeldijk, Alkmaar en Zaandam. Voor de Christelijk Historische Vrou wengroep in Haarlem sprak jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen over ac tuele politieke gebeurtenissen. Beginnend bij de verkiezingsuitslag van 13 juni be sprak zij de kabinetsformatie. Spreekster wees er daarbij op dat een te grote partij politiek bij de vertraging van deze forma tie een belangrijke rol heeft gespeeld. De C.H.-kamerfractie heeft zich daarbij zo veel mogelijk afzijdig gehouden en men wil thans de regeringsverklaring afwach ten. De vele vragen die na de pauze ge steld werden beantwoordde spreekster op vlotte wijze. Bij ministeriële beschikking is het ver boden op een bromfiets een buddy-seat (een langwerpig kussen) te gebruiken, in dien met niet in het bezit is van het rijbe wijs A en de fiets geen kentekenbewijs heeft. De fiets wordt dan beschouwd als een tweewielig motorrijtuig. De Haarlemse politie is voornemens proces-verbaal op te maken tegen hen die een buddy-seat ge bruiken op een bromfiets, als zij geen rij bewijs hebben en niet in het bezit zijn van een kentekenbewijs. Medicinaal Norit De Stichting Bloembollen Surplusfonds heeft de voorlopige kortingspercentages bekend gemaakt. -iDit betekend, dat de bloembollenkwekers van hun verkoop van hyacinten tien percent, van vroege tulpen vijf percent, van late tulpen negen, en van narcissen vijf percent moeten afstaan voor de opkoop van surplusbollen. Opmerkelijk is echter de toevoeging in de verordening, dat het grootste percentage zal worden ge bruikt voor opkoop vanminderwaar dige bloembollen. In de eerste crisisjaren heeft men de enorme overschotten door middel van de ;chting Bloembollen Surplusfonds opge- cht op basis van binnenlandse minimum prijzen. Hierdoor kreeg men een bodem in de markt. Het doel was om een totale in eenstorting van de bloembollencultuur te voorkomen. Dit en de beheersing van de teeltoppervlate hebben de kwekerij van een totale ondergang gered. Na de oorlog, toen de wereld gebrek had aan elementaire levensbehoeften, was er geen plaats voor de bloembollen. Er werd echter bij de teelt niet veel rekening gehouden met dit feit. Het gevolg hiervan was, dat er soms vijf entwintig tot dertig percent over was. Na de oorlog in Korea werd de situatie in de wereld weer wat normaler en kon men zich de luxe van de bloembollenimport veroor loven. Langzamerhand werden de over schotten kleiner, met in 1955 het onpret tige verschijnsel van tekorten. De Stichting Bloembollen Surplusfonds leek toen een verouderd begrip. Men heeft haar echter niet op non-actief gesteld, zoals wel eens werd voorgesteld, maar gebruikt als appa raat om de bloembollenteelt gezond te I Het districts-consultatiebureau voor de maken. bestrijding van de tuberculose, dat geves- Er zat onder de bloembollen namelijk j tigd is aan de Gedempte Oude Gracht 41 betreft virus enigszins vergelijken met tuberculose; daar is men ook niet onmid dellijk volslagen ziek van. Deze opkoop van minderwaardige bollen had ook nog andere gevolgen. Voor die tijd hadden vele kwekers de gewoonte veel te kleine bollen op te planten. Het was jam mer ze weg te gooien, want na twee of drie jaar waren ze ook groot. Nu doen de kwe kers dat niet meer, want ze krijgen er geld voor en gaan dus vanzelf grotere bollen opplanten, die doordat deze een kortere tijd groeien minder kans op ziekworden hebben. De infectieperiode wordt dan ook veel korter, hetgeen een verbetering van de cultures tot gevolg heeft. Van de nood is dus een deugd gemaakt. De kwekers hebben in de afgelopen jaren genoeg verdiend en waren dus sneller ge neigd de minder goede partijen weg te doen. Ze houden sterkere en beter groeiende over en hebben profijt van deze maatregel. Vri. algemeen is men van mening, dat dit de beste saneringsmaatregel sinds 1933 is. Daarom ook zullen de kwekers minder over de kortingspercentages morren; ze zijn veel grotere tegenvallers gewend dan vroeger. Men ziet het economische belang van het verwijderen van minderwaardige partijen in. De opbrengsten moeten name lijk steeds groter worden om de stijgende kosten te kunnen bestrijden. Want de bloembollen zijn vergeleken met 1938 of zelfs met 1945 veel te weinig in prijs ge stegen ten opzichte van de andere artike len. Globaal genomen zijn de bollen hon derd percent duurder geworden, hetgeen van de kosten niet gezegd kan worden. Daardoor zijn de kortingspercentages kos ten geworden die voor de baat uitgingen. Te Amersfoort is zaterdagmorgen in de leeftijd van 88 jaar overleden prof. mr. G. J. Nolst Trenité. De begrafenis is maandag geheel naar de wens van de overledene, in alle stilte op „Rusthof" in Amersfoort ge schied. Prof. mr. Nolst Trenité, die in 1868 te Utrecht werd geboren, is in 1925 te Utrecht tot bijzonder hoogleraar benoemd in de rechtswetenschappen aan de rijksuniversi teit. Hij vestigde zich in Amersfoort, waar hij spoedig belangstelling toonde voor de vereniging „Oost en West", waarvan prof. Nolst Trenité een aantal jaren bestuurslid was. Ook was hij lid van de commissie van toezicht op het rijks opvoedingsgesticht en bestuurslid van de plaatselijke afdeling van de Vrijheidsbond, alsmede van de vereniging „Voor Volkenbond en Vrede". Prof. mr. Nolst Trenité, die ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw was, bleef tot aan zijn 70ste jaar hoogleraar en was tot zijn 78ste jaar nog werkzaam aan de Utrechtse universiteit. De rector-magnificus van de rijksuniver siteit in Groningen, prof. dr. J. Ariens Kappers, heeft maandagavond in de aula van de universiteit de Franse week, die in Groningen wordt gehouden, officieel ge opend. Deze plechtigheid werd bijgewoond door de president-curator en commissaris der Koningin in Groningen, mr. W. A. Of- erhaus, curatoren en hoogleraren. De rec tor-magnificus attendeerde op de opzet van deze week en de diverse kunstzinnige ma nifestaties. Hij dankte voor de komst van Franse hoogleraren naar Groningen en verklaarde de Franse week voor geopend. Namens d& Franse ambassadeur dankte prof Guilhou uit Amsterdam voor het hou den van deze manifestatie. Hij wees op de betekenis van de culturele contacten over en weer en roemde het culturele leven, dat hij in Nederland had aangetroffen. Er worden deze week diverse tentoon stellingen gehouden van schilderkunst, boeken en fotografie. De Groninger Orkest vereniging concerteert vanavond en woensdagavond onder directie van de Franse dirigent Gaston Poulet met als so list diens zoon. de violist Gerard Poulet. In de Schouwburg wordt „Antigone" opge voerd door de „Compagnie Bernard Bi- mont". zuivert Uw maag onmiddellijk De uitslagen van de in de derde ronde voor dit toernooi gespeelde wedstrijden luiden als volgt: SpaargarenE. J. Petersma remise; V. d. Kasteele—Hylkema 1—0; Van OverbeekeD. de Jongh 10; Van Lange- laar—Mazée 0—1; Van Dis—W. F. Petersma O-I; Rabé—Gislof 1—0; Kastelein—v. d. Brink 1—0; Bosscher—Buis remise; Kaste lein—Bosscher 0—1; E. de Jongh—Kastelein 0-1; Vonck—Van Maanen 1—0; Mijnssen— De Weerd 1—0. In de eindwedstrijden, welke gehouden worden op Donderdagavond in gebouw ..Irene", Elswoutslaan 1 te Overveen komen uit R. v. d. Kasteele, W. M. Mazée, W. F. Petersma en D. G. Vonck, Aangezien W. M. Buis en Hans Bosscher nog niet zijn uitge speeld, zal het tussen deze beide jeugdige schakers gaan, wie als finalist zal uitkomen. veel „rommel", die onder de kwekers bleef circuleren. Ze verkochten slechte partijen aan andere kwekers en de teelt ging wer kelijk achteruit. Men is toen op het idee gekomen om deze minderwaardige partijen op te kopen tegen een bepaald bedrag, dat door alle bedrijfsgenoten bij elkaar werd gebracht. Bij de hyacinten heeft dit systeem reeds zeer goed gewerkt. De kwekers kon den de slechte partijen nu even zo gemak kelijk aan het surplusfonds verkopen als vroeger aan hun collega's. Bovendien be grepen ze wel, dat er beter van goede par tijen kan worden gekweekt dan van slechte. Daarbij komt nog, dat de buitenlandse plantenziektenkundigen steeds zwaarder eisen op de tafel van de Nederlandse Plan- tenziektenkundige Dienst deponeerden. Deze gaven hun voorschriften weer door aan de diverse bloembollenkeuringsdien sten, die hadden te zorgen, dat alle gewas sen op de velden prima in orde waren. Men heeft de kwekers eerst de gelegen heid gegeven vrijwillig hun minderwaar dige bollen op te ruimen en langzamerhand werden en worden de touwtjes strakker aangehaald. Door nu gezamenlijk de slechte bollen op te kopen is bijvoorbeeld in de hyacintenteelt veel terrein gewonnen op het zo verraderlijke virus. De narcissen en de tulpen gaan dezelfde kant op. Dit jaar voor het eerst zijn de tulpen te velde ge keurd en iedere partij, waarin te veel virus of degeneratie voorkwam, werd afgekeurd. De gerooide bollen werden door middel van een kleurstof als zodanig herkenbaar gemaakt. Zulke partijen zijn allemaal in de klasse „abnormaal" terecht gekomen en worden vermalen en verkocht als veevoer. Dat het zover moest komen is een kwes tie van „wennen" geweest. Virus en dege neratie werken zeer langzaam, zodat vele kwekers niet eens bemerkten, dat hun par tijen achteruit gingen. Men kan wat dit te Haarlem voldoet niet meer aan de eisen, welke thans aan een zodanig bureau ge steld mogen worden. Binnenkort wordt be gonnen met de bouw van een nieuw bu reau aan de Orionweg te Haarlem. Burgemeester en wethouders van Heem stede stellen de gemeenteraad voor een bijdrage ineens van vijfentwintig cent per inwoner in het te verwachten tekort voor de stichting en inrichting van het gebouw te verlenen aan de Noordhollandse vereni ging tot bestrijding van de tuberculose. Voor de uitbreiding en verbouwing van de Bronsteeschool te Heemstede was een krediet verleend van ongeveer honderd vijftigduizend gulden. In dat krediet was ook een bedrag begrepen van zesduizend gulden voor het maken van een overdekte fietsenstalling. BEen gedeelte van de uitbrei ding is tot stand gekomen. B. en W. stellen nu de raad voor hun een krediet van 1800 gulden te verlenen voor het aankopen van honderd rijwielstandaards en het overkappen van honderd vieren veertig standaards. In de Voorwegschool is het niet mogelijk filmvoorstellingen te geven voor de leer lingen, omdat geen enkel lokaal verduisterd kan worden. Omdat het uit onderwijskundig oogpunt beslist noodzakelijk is de vertoning van leerfilms mogelijk te maken hebben B. en W. de raad voorgesteld de inrichting van één der lokalen zodanig te veranderen, dat het geschikt wordt voor het doel. Hiervoor is een bedrag nodig van 1105 gulden. B. en W. stellen- voorts de raad voor gelden be schikbaar te stellen voor het aanschaffen en uitbreiden van meubilair voor de hoof- denkamer en de personeelskamer in de Nicolaas Beetsschool. Woensdag en donderdag zal de Haarlemse Werkinrichting aan de Botermarkt haar poorten voor geïnteresseerden openstellen en zal een kijkje worden gegund bij het werk van ongeveer tachtig gehandicapten. Tezelfdertijd wordt in de Vleeshal op de bovenverdieping in enige stands een overzicht gegeven van het nazorgwerk ten behoeve van leerlingen, die het buitengewoon lager onderwijs hebben gevolgd. Een bezoek aan de werkplaats en de tentoonstelling in de Vleeshal is alleszins de moeite waard. Want men zal hier een indruk krijgen van hetgeen lichamelijk en geestelijk gehandicapte personen kunnen presteren. In het verleden heeft veel wanbegrip ten opzichte van de gehandicapten hoogtij Een goede nazorg streeft er naar de geestelijk en lichamelijk gehandicapten voor ontsporingen op crimineel en moreel gebied te behoeden. De nazorg is er in de eerste plaats op gericht de jongen of het meisje, die de school verlaten heeft een passende werkkring te bezorgen. In Haarlem vindt men een team van specialisten die in de vorm van regelmatig toezicht en maatschappelijke hulp hun krachten aan deze arbeid wijden. Nazorg in de vorm van plaatsing in een arbeids- inrichting is ook van zeer groot belang. Wie één dezer dagen een bezoek brengt aan de Haarlemse werkinrichting op de Boter markt zal hierover kunnen meepraten. Woensdag 24 en donderdag 25 oktober kan men de blinden bezig zien met het vlech ten van manden. Op drie afdelingen zullen geestelijk gehandicapten hun kunnen tonen op het gebied van borstelwerk. Op De dirigent Jan Hensen van de gemeng de zangvereniging „Ons Genoegen" te Haarlem heeft de sympathieke gedachte gehad om het eerste deel van het concert, dat het koor maandagavond in het gebouw van de H. J. M. V. gegeven heeft, te wijden aan werken van Haarlemse componisten. Strikt genomen behoorde het nummer „Scheepspraet" van Jac. Bonset hier niet bij, omdat de componist te Zandvoort woont. Maar diens relaties met de Haar lemse toonkunstenaars zijn zo nauw, dat men hem gerust als behorend tot de Haar lemse kling kan beschouwen. Het is overi gens geen moeilijke opdracht een program ma samen te stellen met alleen werken van Haarlemse componisten, want er zijn veel meer „Haarlemse" composities voor handen dan men zou vermoeden. Men zou inderdaad verbaasd staan te kijken, wan neer men een overzicht zou kunnen krij gen van de waarlijk goede muziek, die in deze oude stad is ontstaan. Bij het concert van „Ons Genoegen" lie ten zich evenwel enkele factoren gelden, die een bepaalde selectie in de hand werk ten, voornamlijk uitvoeringscapaciteiten, koorsamenstelling, stijltraditie en muzikale sfeer. De avond kreeg daardoor de beko ring van een herinnering aan vervlogen jaren, waarin een solo-lied als „In 't woud" gevierd, maar in de laatste tientallen jaren is men tot het inzicht gekomen, dat men ondanks een gebrek nog tot veel in staat is. Vooral in en na de oorlog zijn op het gebied van de revalidatie het geschikt maken van een geestelijk of lichamelijk gehandicapte voor het vrije bedrijfsleven opmerkelijke resultaten geboekt. Door een wetenschappelijk verantwoorde arbeidstherapie is het moge lijk minder-validen weer nuttig werk te doen verrichten, waardoor hun gevoel voor eigenwaarde wordt verhoogd en arbeidsvreugde bijdraagt tot hun levens geluk. Een bezoek aan de Werkinrichting zal dit ook duidelijk maken: mannen en vrouwen in prettige sfeer vlijtig bezig, het zij met het maken van borstels, het zij met het weven van tapijten of het vlechten van manden in allerlei soorten. Tussen de tewerkgestelden onderling en tussen hen en de leiders van de inrichting heerst een goede geest. de weefafdelingen staat men versteld van de mooie, kleurige tapijten, kleden én lakens, die met zoveel vlijt en élan onder de handen van de meisjes ontstaan. En als men deze tentoonstelling heeft verlaten, dan zal men tot de conclusie zijn gekomen, dat deze mensen door dit werk, waarin zij als het ware hun ziel .leggen het gevoel krijgen, dat zij een nuttige functie in de maatschappij vervullen. En als u tegen het einde van de maand niet al te krap in uw geldmiddelen zit, koop dan op deze ten toonstelling een mat, een theedoek, een borstel of desoods een vatenkwast. De artikelen zijn allemaal van uitstekende kwaliteit enuw geldelijke bijdrage, hoe klein ook, stelt de nazorg in staat andere gehandicapten te laten delen in de arbeidsvreugde, die zij broodnodig hebben. Op de tentoonstelling van buitengewoon lager onderwijs in de Vleeshal te Haarlem zijn op de bovenverdieping verscheidene buitengemeen interessante stands over het nazorgwerk in Haarlem ingericht. Uit het Van der Wallpaviljoen is een fris aandoende verzameling tuinbouwprodukten uitgestald. Het mr. A. Bruchpaviljoen wordt in de vorm van een aantal manden vertegenwoordigd. De meeste stands zijn echter ingericht met artikelen uit de werk inrichting aan de Botermarkt. Beschuttende werkplaats Voorts valt er nog een maquette van de in aanbouw zijnde beschuttende werkplaats aan de Schalkwijkerweg te bewonderen. Deze werkplaats zal in de toekomst werk verschaffen aan tweehonderd lichamelijk gehandicapten. Hier zullen zij weer ge schikt worden gemaakt voor het bedrijfs leven. Immers zij komen uit ziekenhuizen of inrichtingen en zijn tengevolge van een lichamelijk gebrek niet meer in staat het vroegere ambacht uit te oefenen. Met be hulp van revalidatiedeskundigen worden zij in staat gesteld zich in een ambacht te bekwamen, overeenkomstig de aard van de handicap en de aanleg van de gehandicapte. Deze beschuttende werkplaatsen dienen als een overbrugging van de inrichting naar het vrije bedrijf. De lonen worden in deze werkplaatsen met opzet lager gehouden dan die in het normale bedrijfsleven teneinde de gehan dicapte een soort prikkel te geven. Een prikkel om toch maar vooral zijn best te doen in de werkinrichting en binnen de kortst mogelijke tijd weer zijn mannetje te kunnen staan in het vrije bedrijf. En dat lukt dan ook gedeeltelijk, want dertig per- cent van deze mensen vindt weer een blijvende werkkring in de maatschappij. Het noordwestelijke paviljoen aan de Schalkwijkerweg is onlangs gereed ge komen en zal vermoedelijk maandag wor den -geopend. Aan de garage en opslagloods wordt momenteel hard gewerkt en voor het zuidwestelijk administratiegebouw worden de heipalen geslagen. Het is te hopen, dat de beschuttende werkplaats binnen afzien bare tijd volledig in gebruik kan worden senomen. Het ligt in de bedoeling een tim mer- en schilderswerkplaats in te richten. Ook zullen 'n boekbinderij en *n montage- werkplaats worden gebouwd. De werkplaats zal er toe bijdragen vele gehandicapten slagvaardig te maken voor hun strijd om het bestaan. Maandagmorgen om kwart voor negen reed een vrachtauto achteruit de garage uit van het expeditiebedrijf „De Snelle Vis ser aan de Warmoesstraat te Haarlem. Óp dat ogenblik stond de eenenveertigjarige glazenwasser A. van der W. op een hoogte van ruim vier meter op een ladder. De vrachtauto raakte de onderkant van de ladder, waardoor deze weggleed. De glazen wasser sprong van de ladder en brak beide hiel benen. Hij is naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem vervoerd. ding van Jan Hensen staande. Het koor zong met solide klank „Quarn dilecta" van Loots, de reeds genoemde „Scheepspraet" van Bonset en een werkje „O bone Jesu" van de dirigent zelve. Wat de zang naar mijn gevoel benadeelde was de overmaat van scandering ter wille van een te na drukkelijk opgelegde voordracht. Dat was ook het geval met enkele nummers, die het koor na de pauze vertolkte. Maar overi gens heeft „Zang en Vriendschap" een paar goede bassen onder haar leden en enkele zangers, die verdienstelijk solistisch kun nen zingen. De uitvoering van de drie Rus sische volksliederen getuigde hiervan. De koorzang werd afgewisseld door het solistisch optieden van vier vocalisten. De sopraan Nel de Beer heeft een mooie stem, die echter nog steun van een betere adem- techniek en draagkracht behoeft om tot haar recht te komen. De mezzo-sopraan Nini de Vries heeft mij met haar goedge plaatste im fraai getinte stem veel voldoe ning gegeven. Zij zal haar voordracht nog zorgvuldiger moeten gaan opbouwen om de spanning van het lied te kunnen handha ven. De uitblinker onder de solisten was zonder twijfel Joop Ruy venkamp, een zanger met een sonore stem, die hij uitste kend beheerst. Jan Hensen trad zelve ook op als tenor. Behoudens in momenten van uitlaaiende zang, was zijn succes verdiend. Aan de slagvaardige, muzikale begelei ding van de pianiste Emmy van Eden had den zowel de koren als de solisten een gro te stimulerende steun van Philip Loots geestdriftig gewaardeerd werd en waarin koorleden en toehoorders smulden van een dankbaar werk als „Hym ne" van Nico Hoogerwerf of van „Als in een glans" van eerstgenoemde. Thans stond een modern ensemble op het podium, zijn krachlen schenkend aan deze muziek, waarvoor het door zijn dirigent, die de eigenaardigheden van de stijl heel goed kent, was geïnstrueerd. Voorts zong „Ons Genoegen" nog „Avondlied" en het Liedeke van Rozema rijn van Jos. de Klerk in een passende sfeer en ook mooi van klank, wanneer er sprake was van een rustige harmonische ontwikkeling. De melodische zuiverheid bleek nogal eens een problematisch punt. Vergroting van het tonaliteitsbesef bij de zangeressen en zangers kan hier wonderen doen. Voorts zullen de tenoren zich moeten hoeden voor een tê open stemklank. Het hoogtepunt van de prestaties van „Ons Genoegen" kwam na de pauze, toen na het verdienstelijk gezongen koor van de Landslieden uit de opera „Cavalleria Rusticana" van P. Mascagni het „Brahma"- koor door een verrassend mooie klank de bekroning van de avond werd. Aan het concert werd medewerking ver leend door de Liedertafel „Zang en Vriend schap" uit Hilversum, eveneens onder lei- P. Zwaanswijk ADVERTENTIE Hoe vaak leest U zo'n berichtje niet in de krant? Ja eigenlijk kun je ze geen moment uit het oog verliezen, die kinde ren. Voor je het weet Natuurlijk U hebt alle gevaarlijke flesjes en potjes goed weggeborgen voor Uw kleuters. Maar een ongeluk zit in een héél klein hoekje. Wees dan blij dat U Norit in huis hebt. Want door snel veel Norit toe te dienen in afwachting van de direct gewaar schuwde dokter is al dikwijls het leven van een patient gered. Ook voor minder ernstige .gevallen is het trouwens altijd prettig wat Norit in de kast te hebben. Bij slechte spijsvertering, maagzuur, diarree en vele andere maag- en darmstoornissen helpt Norit immers snel en... veilig! (Van onze correspondent in de bollenstreek) Het zomerseizoen is voor Zandvoort al weer geruime tijd achter de rug; de strand stoelen staan in de loodsen opgeslagende badgasten zijn allen vertrokken en voor een paar maanden is Zandvoort alleen nog maar een vriendelijk dorpje dat toevallig aan de Noordzeekust ligt. Met een boulevard die thans vrij is van voorbijschietende auto's en flanerende buitenlanders. Vrij dus ook voor de twaalf jarige Jan van der Staay en de tienjarige Chris Koperdie van de carrosserie van een oude kinderwageneen zeiltje en een ingewikkelde constructie van planken en latjes een zeilwagen maaktenwaarmee zij in een kalm tempovoortgeduwd door de windover de boulevard rijden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11