Laat degenen die dat wensen verhuizen naar het platteland RODENT Panda en de Meesteivmadiër r Bestemming van buitenplaatsen en bossen in Zuid-Kennemerland VERDELG Raad voor Woningbouw adviseert: Wereldnieuws TccU ió Uet zo 2 Naar ontspanning in vrije natuur zal worden gezocht In het verleden Invloed zeewind Helikopter voor twaalf passagiers Examens Caltex bestelt twee „supertanks" in Antwerpen Gezin, zeventien personen, door brand dakloos Radio geeft woensdag Nieuwe „Statendam" maakt eerste reis in februari T. J. Twijnstra lid van de Bankraad Prinses Beatrix bezoekt binnenkort Groningen Kinderverlamming rat en muis J met Vijfde mei moet nationale feestdag zijn Mees Toxopeus 70 jaar Brand in distilleerderij te Rotterdam Geen water bij de jenever GEWRICHTSPIJN thermogene STILT PIJN DOOR WARMTE KAMPER UIEN DINSDAG 23 OKTOBER 1956 DE GROTE COMPLEXEN bossen en buitenplaatsen in Zuid-Kennemerland zijn in het ontwerp-streekplan met andere terreinen in een zodanige bestemming opge nomen, dat zij zoveel mogelijk onaangetast kunnen worden gelaten, namelijk met een bestemming, die voor het behoud van hun schoonheid bevorderlijk is. Zij kunnen al naar gelang van hun aard en ligging en hun tegenwoordig gebruik bij gemeente lijk plan nader worden aangewezen voor de recreatie (bossen en duingebied) of voor buitenplaatsen en bijzondere bebouwing. Ook de plaatselijk vrij brede strook jonge duinen benoorden de Zandvoortselaan, die landschappelijk geen bijzondere kwali teiten heeft en van het gebied voor intensieve recreatie is gescheiden door de op te heffen trambaan, die bestemd is voor recreatiebaan (fietspad), heeft ten dele deze bestemming gekregen. Deze mededelingen zijn gedaan in de toelichting op het ontwerp-streekplan Zuid-Kennemerland. Over de bijzondere bebouwing vermeldt de toelichting dat gedacht wordt aan bebouwing voor de volksgezondheid of voor culturele doel einden, zoals vakantiekolonies en herstel lingsoorden, waarvoor de nabijheid van het recreatiegebied van belang is, aan conferentie-oorden e.d. Door buitenplaat sen en bijzondere bebouwing en andere dergelijke terreinen in één bestemming te verenigen, wordt vastgelegd, dat er uit hoofde van het streekbelang geen bezwaar tegen bestaat b.v. een buitenplaats in bij zondere bebouwing te veranderen en om gekeerd, indien de aard van het terrein blijft overeenkomen met de regionale be tekenis van het terrein voor landschap, natuurschoon en recreatie. De vraag ligt voor de hand aldus de toelichting waarvoor deze zoveel moge lijk intact te houden terreinen met al dan niet architectonisch waardevolle gebouwen kunnen worden gebruikt. Vooropgesteld zij, dat in de toekomst nog in veel sterkere mate dan thans op of nabij deze terreinen ontspanning zal worden gezocht in de vrije natuur, zowel omdat de behoeften der mensen, mede door hun steeds minder met de natuur verbonden arbeid, meer en meer in die richting gaan en de stedelijke be volking, bij wie die behoeften in het bij zonder leven, in verhouding in de toe komst groter zal worden. Dientengevolge zal ook de behoefte aan gebouwen ten dienste van de recreatie toenemen. Er valt niet alleen te denken aan een daagse ontspanning, maar ook aan nacht verblijf, meerdaagse bijeenkomsten van allerlei soort, vakantie-oorden voor be paalde verenigingen of groepen der be volking, retraitehuizen, rusthuizen enz. Gebouwen met bijzondere verzamelingen of bibliotheken kunnen wellicht als zo danig worden gebruikt en geperfectio neerd, terwijl bijzondere plantentuinen, gebouwen met bijzondere architectonische waarde e.d. eveneens met het oog op hun betekenis als cultuurmonumenten kunnen worden gehandhaafd, ook zijn wellicht enkele gewone hotels of pensions op hun plaats, als het duingebied bij opensluiting voor het publiek meer toeristen zal trek ken. In de toelichting wordt er aan herinnerd, dat langs de rand der duinen en op de oude binnenduinregels zich de voornaam ste bossen der duinstreek bevinden. In vroeger eeuwen waren zij veel groter van omvang en meer in aantal, maar ook nu van een onvergelijkelijke schoonheid en be roemd om hun landschap, flora en fauna. Zij liggen vrijwel alle in twee (plaatselijk drie) evenwijdige stroken kalkarm oud duinlandschap, dus op dezelfde bodem als de reeds in de zestiende eeuw grotendeels verdwenen, vroeger een groter gebied be slaande, oerwouden en veelal juist op de grens van hoge en lage gronden. De oude indrukwekkende natuur van deze wouden zal men dus tevergeefs zoeken; de bossen zijn, opslag daargelaten, door mensen aan gelegd en met zorg onderhouden en dra gen daar de kenmerken van. De meeste der bossen behoren tot de buitenplaatsen (hofsteden en jachthuizen), die vroeger in en op de rand daarvan door Amsterdamse en Haarlemse kooplieden en regenten zijn gesticht. Zij staan voor een groot deel op de plaats van de oudtijds in deze streek in het oude en langs de rand van het jonge duinlandschap aan wezige burchten, waarvan nog slechts wat vergane glorie over is, zoals de ruïne van het Huis Te Cleeff (thans stadskweektuin van Haarlem), wat oude stenen van Ael- brechtsberg (Huis te Bloemendaal) bij het Meertje van Caprera en een bijgebouw, poort en droge slotgracht met brug van het Slot te Heemstede. Meegedeeld wordt, dat de in het streek plan aangegeven indeling meebrengt, dat de bossen elkaar tegen de schadelijke in vloed van de zeewind blijven beschermen. De ervaring in vroeger jaren heeft geleerd, dat men in de duinstreek geen bossen kan rooien zonder in wijde omtrek schade te berokkenen aan de beplantingen. Er is ge let op een zodanige indeling en een zo danige vorm, dat groene verbindingsstro ken ontstaan tussen de overige woonwijken en de natuurruimte daarbuiten, alsook tus sen de recreatiegebieden onderling, waar door deze langs mooie wegen en paden be reikbaar kunnen worden en beter aan het doel beantwoorden. ADVERTENTIE De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft op de lijn Dortmund-Duis- burg-Eindhoven-Brussel de Sikorsky S 58- helikopter in gebruik genomen. Het toe stel biedt plaats aan twaalf passagiers. De kruissnelheid bedraagt 180 kilometer per uur. Leiden. Doctoraal examen rechten: J. Kist, Amsterdam; C. E. Th. Dinaux, Leiden. Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte (cum laude): C. W. M. Verhoeven, geboren te Udenhout, op proefschrift getiteld „De symboliek van de voet". Utrecht. De heer I. Mulder te Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: J. B. P. Kapelle, Amster dam; voor het doctoraal examen geneeskun de: mej. Ch. W. Angkuw, Utrcht; H. M. A. Limpens, Kerkrade, H. Poen, Utrecht; D. Reeders, Gorinchem; P. J. P. van de Werf, Bolsward; C. Lageweg, Heenvliet; voor het semi-arts amen: B. Q. A. Enneking, Til burg; mej. H. J. M. H. van der Heijden, Utrecht; H. J. M. Joosten, Arnhem; mej. M. H. Nieuwenhuis. Utrecht; voor het arts examen: H. Bierlee, Amsterdam; P. J. A. L. van der Hil; Wiillemstad; mej. P. N. Liem, Utrecht: D. van de Wetering, Rotterdam; H. P. Zwetsloot, Nijkerk. De Nederlandse Pacific Tankvaartmaat- schappij, de tot de Caltexgroep behorende Nederlandse rederij, heeft bij de werf John Cockerill te Antwerpen twee 45.000 tons „supertankers" besteld. Het grootste tank schip dat thans onder Nederlandse vlag vaart, is de „Caltex Rotterdam" (32.500 ton) eveneens behorende tot de N.P.T.M. Deze maatschappij heeft tevens nog een tank schip van dezelfde tonnage in bestelling bij de werf Wilton Fijenoord te Schiedam. Er zijn eveneens twee in aanbouw in Japan. De nieuwe super-tankschepen, waarvan men verwacht, dat ze omstreeks 1960-'61 gereed zullen zijn en die onder Neder landse vlag zullen gaan varen, worden 217 meter lang en 32 meter breed. De dead weight tonnage bedraagt 45.000 ton, de inhoud van de tanks bedraagt 16.560 000 gallons. (Een gallon is 4,54 liter.) verlenen, indien de verhuizing niet gepaard gaat met woningruil. De raad meent echter, dat van bepaalde plattelandsgemeenten, die profiteren van het nieuwe subsidie- en goedkeuringsbeleid, in het nationaal belang kan worden verlangd, dat een deel van de extra-verkregen woningen voor deze categorieën wordt gereserveerd. Voorlopig denkt de raad aan een regeling ten behoeve van gezinnen uit de drie grootste gemeenten. Mocht de regeling in de praktijk voldoen, dan zou zij kunnen worden uitgebreid tot andere grote gemeenten. Aan de platte landsgemeenten, waarvoor een vestigingsvoorkeur bestaat en die in staat zijn haar woningtekort snel in te halen of die grotendeels door de woningnood heen zijn, zou bij de verlening van bouwcapaciteit de voorwaarde moeten worden gesteld, dat een deel van de extra-woningen voor huisvesting van gezinnen uit grote steden wordt bestemd. ADVERTENTIE 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten Door tot nu toe onbekende oorzaak is er brand uitgebroken in de woning van de familie G. Tiemstra te Den Hoorn, in de ge meente Leens. Het huis brandde geheel af. De inboedel ging verloren. De familie, be staande uit man, vrouw en vijftien kinde ren, is hierdoor dakloos geworden. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch blussen mocht niet meer baten. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.a40 Surinaamse volksmuziek. 10.05 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 De gouden vuilnisman, hoorspel. 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Negro spirituals. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, causerie. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Platen. 15.00 Jeugdorkest. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koer sen. 17.45 Platen. 18.00 Gemengd koor. 18.20 Platen. 18.30 Viool, cello en orgel. 18.45 Spectrum van het Christelijk organisatie- en Verenigingsleven, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Orgelconcert. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouworkest en soliste. 21.10 Weg en werk der Kerkhervor mers, causerie. 21.30 Platen. 21.40 Muzikale vragenbeantwoording. 22.00 Filmbeschou wing. 22.10 Kamermuziek. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.0° Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 De Ontbiit- club. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Pla ten. 10.45 Idem. 11.30 Gevarieerd program ma. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumen taal trio. 18.0n Nieuws. 18.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Lichte muziek. 13.50 Me dische kroniek. 14.00 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Idem. 17.25 Roemeens orkest. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee. Bloemen en planten in Suriname. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.40 Actualiteiten. 18.50 Piano. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Bezitsvorming, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tien jaar Belgisch-Nederlands Cultureel Accoord. 20.15 In opa's jonge jaren. 22.35 Ritmisch strijkorkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50 —24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. TELEVISIE (V.A.R.A., N.C.R.V.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. 20.00 Filmka der. 20.15 Het schip, TV-spel. 21.30 Reportage vergadering Raad van Europa. 22.00 Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Mozart Homo Lud- ensemble. 14.00 Schoolradio. 16.02 Omroep orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Causerie 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Omroep orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.11 Platen. 22.45 Liederen. 22.55—23.00 Nieuws. De directie van de HollandAmerika Lijn deelt mede, dat de eerste reis van het nieuwe 23.000 ton metende s.s. „Staten dam", dat in aanbouw is op de werf van Wilton-Fijenoord, vastgesteld is op 6 febr. 1957. De reis gaat van Rotterdam naar New York, waarbij Le Havre en Southampton worden aangelopen. De aankomst te New York is op vrijdag 15 februari. In New York zal gedurende enige dagen aan boord een aantal ontvangsten van autoriteiten en relaties worden gehouden, waarna het schip van New York uit enige reizen zal ondernemen naar de midden- Amerikaanse wateren. Van 23 februari tot en met 12 maart gaat het schip naar San Juan (Porto Rico), La Guaira (Venezuela), Curagao. Cristobal (Panama), San Bias, Port au Prince (Haiti), Kingston (Jamaica) en Havana (Cuba) als aanloophavens. Daarna wordt van 16 maart tot en met 27 maart een 11-daagse reis gemaakt met als aanloophavens St. Thomas, Martinique, Barbados, Trinidad en Santa Lucia. Van 29 maart tot en met 13 april gaat de „Staten dam" naar Martinique, Barbados, La Guaira. Curagao, Kingston en Havana. Op 16 april vertrekt het schip naar Rot terdam, waar het op 24 april wordt ver wacht. Daarna zal het gaan varen in de regelmatige transatlantische dienst. De minister van Financiën heeft met in gang van 30 oktober 1956 tot leden van de Bankraad benoemd ir. G. P. F. Royackers te 's Gravenhage, prof. dr. J. Tinbergen te 's Gravenhage en de heer T. J. Twijnstra te Maarssen. De heer Twijnstra volgt de heer H. P. Gelderman op. Ir. Royackers en prof. Tin bergen zijn herbenoemd. De raad meent dat voorlopig alleen die gezinnen van de regeling kunnen profite ren, die in Amsterdam, Den Haag of Rot terdam een huurwoning vrij maken, omdat aan huurwoningen in die gemeenten de grootste behoefte bestaat. De raad is er zich van bewust, dat de regeling geen grote bijdrage tot leniging van de woningnood kan opleveren. Er wordt echter toch enige ontlasting voor de grote steden mee bereikt. Op den duur zal de regeling in betekenis winnen, naar mate meer plattelandsgemeenten het eigen woningtekort tot oplossing hebben ge bracht en er bouwcapaciteit beschikbaar is voor de bouw van woningen. Ander beleid: meer huizen Wat het subsidie- en goedkeuringsbe leid betreft deelt de Raad voor de Woning bouw de verwachting van de minister, dat door het ombuigen van het beleid meer woningen zullen kunnen worden gebouwd, Evenwel zullen niet alle gemeenten in ge lijke mate kunnen profiteren van de nieu we regeling. Verwacht moet worden, dat vele kleinere gemeenten in versneld tem po het woningtekort zullen kunnen inha len, terwijl de grotere gemeenten niet zo veel meer woningen dan voorheen zullen kunnen bouwen. Dit wordt in de grotere gemeenten veroorzaakt door spoedig optre dende spanningen op de bouwmarkt en door de beperkte hoeveelheid onmiddellijk beschikbare bouwrijpe grond. Overwerk De raad voor de Woningbouw heeft voorts de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een aanbeveling voor gelegd over de mogelijkheid van overwerk in het bouwbedrijf. De raad acht overwerk in beginsel een ongewenst en ongezond verschijnsel. In bepaalde gevallen kan echter de overwerk- vergunning gunstige resultaten afwerpen. Daarom dient de mogelijkheio om langer dan 48 uur te kunnen werken en hiervoor op korte termijn vergunning te verkrijgen, aanwezig te zijn. Een algemene overwerkvergunning acht de raad ongewenst. Voorts is de raad van mening, dat geen onderscheid moet worden gemaakt tussen woningbouw en burgerlijke- en utiliteits bouw. Zo dit nodig mocht zijn, moet de mo gelijkheid tot overwerken ook gelden voor de toeleveringsbedrijven. Tenslotte meent de raad, dat voor overwerk een hogere toeslag op de overuren moet worden gege ven dan thans het geval is. Bovendien zou kunnen worden onderzocht of het mogelijk zou zijn fiscale faciliteiten te geven. ADVERTENTIE Prinses Beatrix heeft het voornemen op 15 november Groningen te bezoeken. In de rijksuniversiteit aldaar zal zij een inlich tend gesprek bijwonen, waarin de sociolo gische zijde van de ontwikkeling van Delf zijl zal worden behandeld. In aansluiting op dit gesprek zal de prinses des middags dc in Delfzijl in uitvoering zijnde werken bezichtigen. Zij zal in Delfzijl tevens een gedenkteken onthullen, dat ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de zeevaart school voor de in de oorlog gevallen oud- leerlingen van deze school is opgericht. Het gedenkteken is ontworpen en uitge voerd door de Groningse beeldhouwster mevrouw Dekkingba van Haeften. De in het monument gegrifte tekst is van de Groningse dichteres Vasalis (mevrouw Drooglever Fortuyn). In de week'van 7 tot en met 13 oktober zijn aangegeven zevenenzestig gevallen van kinderverlamming met verlammingsver schijnselen en vier gevallen zonder nadere aanduiding. Van de zevenenzestig gevallen met ver lammingsverschijnselen werden aangegeven in Groningen twee, in Friesland vijf, in Drente één, in Overijssel één, in Gelderland tien, in Noordholland twaalf (twee in Am sterdam, Haarlem, Heemstede en Wormer, één in Aalsmeer, Alkmaar, Beverwijk en Edam), in Zuid-Holland veertien, in Noord- Brabant twaalf en in Limburg tien. Van de zestien gevallen van kinderverlamming, zonder verlammingsverschijnselen werden aangegeven in Friesland één, in Overijsel één, in Utrecht één, in Noordholland één (Beverwijk), in Zuid-Holland drie, in Noord-Brabant drie en in Limburg zes. Van de vier gevallen van kinderverlamming zonder nadere aanduiding is één geval aan gegeven in Gelderland, twee in Utrecht en één in Zuid-Holland. Kamerleden herhalen: In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Algemene Zaken wordt wederom aandacht besteed aan de nationale feestdag. Enige Kamer leden menen, dat aan deze aangelegenheid, hoe dikwijls zij ook reeds in de Kamer be sproken is, niet stilzwijgend mag worden vorbijgegaan. Zij achten de houding van de regering ten opzichte van de viering van de vijfde mei teleurstellend. Niet alleen is door grote delen van de bevolking de wens uitgesproken deze dag als nationale bevrij dingsdag gehandhaafd te zien en feestelijk te doen vieren, waarvoor een van de voor waarden is, dat op deze dag het werk ge heel of althans een halve dag wordt stop gezet, maar ook heeft de meerderheid der Kamer door het aanvaarden van een motie diezelfde wens kenbaar gemaakt. Men vroeg thans of het nieuwe kabinet bereid is deze wens van bevolking en volksver tegenwoordiging in 1957 en volgende jaren te vervullen. De mensenredder Mees Toxopeus heeft maandag op Schiermonnikoog zijn zeven tigste verjaardag gevierd. Het eerste tele gram, dat hij ontving was van Prinses Wil- helmina, die telegrafeerde dat zij met Prins Hendrik meermalen zijn reddingen en zijn moed had bewonderd. Ook waren er telegrammen van Koningin Juliana en Prins Bernhard met felicitaties. Voorts was er een groot bloemstuk van de Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Red dingsmaatschappij. De reddingscommissie onder voorzitterschap van burgemeester J. Anker heeft ook van haar medeleven doen blijken. Maandagavond is vermoedelijk tenge volge van kortsluiting brand uitgebroken in een pand aan de Burgemeester Hoffman- straat te Rotterdam, dat deels gebruikt wordt door de distillateurs en likeurstokers Hulstkamp en Zoon en deels door een wijn handel. De brand woedde op de derde etage, die door Hulstkamp voor de opslag van oude meubelen wordt gebruikt, en op de tweede, waar de wijnhandel tienduizend lege fles sen had opgeslagen. Het vuur werd door twee luchtkokers aangezogen en daardoor sloegen spoedig de vlammen boven het dak uit.. Bij het ketelhuis liggen in de grond tien grote reservoirs, tezamen bevattend 140.000 liter jenever. Om te voorkomen dat het bluswater in deze tanks zou lopen, wer den in allerijl dammen van zand opgëwör- pen. Tijdens de watersnoodramp was het ketelhuis van het bedrijf, dat op het Noor dereiland ligt, ondergelopen. Daarna had men zand en scheppen aangeschaft om dit een tweede keer te kunnen voorkomen. Deze materialen kwamen nu goed van pas. De brandweer had de brand spoedig ge blust. Op de bovenverdiepingen werd door het vuur voor ongeveer tienduizend gulden schade aangericht. ADVERTENTIE Als de kou zich vastzet tussen spieren en gewrichten, leg dan Thermogène watten op de pijnlijke plek. Een heerlijke warmtebron, die pijn en stijf heid verjaagt. Grenskwestie. De voormalige Birmaanse premier Oe Noe, is te Peking voor een bezoek van zeven dagen aan communis tisch China aangekomen. Hij zal met de Chinese regering spreken over een op lossing van de tussen China en Birma bestaande grenskwestie. Bekrachtigd. Het hooggerechtshof van de Amerikaanse staat Colorado heeft te Denver het doodvonnis van de Ameri kaan John Gilbert Graham bekrachtigd omdat hij indertijd het vliegtuig met 44 personen had laten verongelukken, waarin ook zijn 54-jarige moeder reisde. Graham zal in de week voorafgaande aan 12 januari worden terechtgesteld. Rustig. In een van haar eerste officiële bekendmakingen heeft de nieuwe mili taire junta van Honduras een algemene politieke amnestie afgekondigd. Alle politieke gevangenen die tijdens de op stand van 1 augustus werden gevangen gezet, zullen op vrije voeten worden ge steld. Het is rustig in het land. S.S. De njeuwe Westduitse minister van Defensie, Strauss, heeft bepaald dat voormalige S.S.-officieren, die de rang van kolonel of hoger hebben bekleed, niet in aanmerking komen voor het nieuwe leger. Van voormalige S.S.'ers beneden de kolonelsrang, die zich voor dienstneming aanmelden, zal nauwkeu rig worden nagegaan of zij destijds al of niet onder dwang zijn ingelijfd en of hun verwerping van de handelwijzen der nationaal-socialisten oprecht is. Bezoek. De Franse premier Guy Mollet en zijn minister van Buitenlandse Za ken, Christian Pineau, zullen op 10 november op uitnodiging van de Bel gische regering naar Brussel gaan voor besprekingen met. eerste minister Achille van Acker en de minister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak. De Franse ministers zullen vergezeld zijn van Maurice Faure, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Honderdduizend. Kolonel Peter Townsend is in alle stilte met zijn „Landrover" uit Brussel vertrokken voor een wereldreis van honderdduizend kilometer. Midden-Frankrijk. Gewekt door een trein conducteur, stond Julian Ducreux op, opende de coupédeur en stapte uit, den kende dat hij op de plaats van zijn bestemming was aangekomen. De trein van Roanne naar St. Etienne raasde met een snelheid van honderd kilometer ner uur door midden-Frankrijk. Julian kwam er met lichte verwondingen af Overschot. In een vergadering van de houtcommissie der Economische Com missie voor Europa van de UNO, heeft de Zweedse secretaris-generaal van de E.C.E., Gunnar Myrdal, medegedeeld dat de Europese vraag naar hout kleiner is dan het aanbod. Zelfs de daling van de houtprijzen schijnt geen ommekeer te hebben teweeg gebracht. Noord en zuid. De regering van Soedan wijt de opstand die in augustus 1955 in de drie zuidelijke provincies van het land is uitgebroken, ten dele aan op hitsing door leerlingen van christelijke scholen in deze gebieden. Voorts wordt gewezen op het gebrek aan vertrouwen van de bevolking in het Soedanese be stuur, omdat ambtenaren uit het noor den een overheersende positie in het zuiden kregen. Omhoog. Twee officieren van de Ameri kaanse marine zullen op 1 november in de staat Minnesota proberen een ballon vaart-record te verbeteren. Zij willen in een plastic ballon met. een aluminium gondel op ongeveer 22.500 meter hoogte wetenschappelijke gegevens over de stratosfeer verzamelen. Het hoogte record voor ballons is 21.718 meter. Het werd gevestigd door twee officieren van het Amerikaanse leger, in november 1953. Byval. Het denkbeeld het paspoort af te schaffen en een Europese reis-kaart in te voeren, heeft veel bijval gevonden tijdens de eerste dag van het congres van toeristenorganisaties in Wenen. In de U.I.O.O.T., unie van officiële toe ristenorganisaties, zijn ruim vijftig lan den vertegenwoordigd door meer dan tweehonderd afgevaardigden. Onderzoek. President Eisenhower zal in het komende weekeinde medisch wor den onderzocht. Niet later dan maandag zullen acht artsen hun rapport over de gezondheidstoestand van Eisenhower opstellen. Volgens de partijsecretaris van de president, Hagerty, is de gezond heidstoestand van Eisenhower uit stekend. 38. Terwijl Panda de dauw dronk, die meneer Plutanus voor hem in de punt muts had laten stromen, tastte Joris in zijn zakken en haalde na lang zoeken een verkreukeld tientje tevoorschijn. „Geluk kig dat ik dit nog bezit", mompelde hij. „Spaarzaamheid kan wel eens nuttig zijn". Hij wenkte Plutanus, die doelloos een beetje rondzweefde en reikte hem het bil jet over. „Ziedaar", zei hij. „Het zou een schone, innerlijke daad zijn, indien ge dat zelfde kunstje eens met dit aardige pa piertje herhaalde. Stop het in uw muts en laat het andere biljetjes aantrekken" „Waar dient dit papier voor?", vroeg Plu tanus. „Uiterlingen gebruiken het om zich innerlijke vreugden te verschaffen", ant woordde Joris. „Het verzamelen er van is zeer innerlijk en wordt dan ook incasso genoemd". Deze verklaring scheen de ma giër te bevredigen. Hij stopte het tientje in de muts, zoals hij eerst met een dauw drop had gedaan en meteen fladderden van alle zijden tientjes toe. „Hoe in en in schoon", mompelde Joris verrukt. „Al maar waar komen ze vandaan?!", riep Panda uit. Dat zouden zij weldra merken. HET IS inderdaad waar, dat een inge zetene van de stad Kampen zich nergens in den lande als Kamper bekend kan ma ken, of een veelzeggend lachje glijdt over het gezicht van de toehoorder, die direct bereid is een toespeling te maken op de alom bekende Kamper-uien. En wanneer we afzien van onze eigen aanvechting om een serie geestigheden ten koste van de Kampers af te vuren, krijgen we vrije tijd om ons te bezin nen op de vraag waarom juist de stad Kampen wordt ge noemd als de bron waar in het verleden allerlei domheden en dwaasheden werden begaan. Van oudsher werden over allerlei streken, steden en dorpen, zowel hier als in het buitenland, de meest onnozele verhalen verteld, om dat men zich nu eenmaal graag ten koste van een ander vermaakte. Daar om is het juist zo merkwaardig, dat hier te lande al dergelijke verhalen zijn gecon centreerd op de stad Kampen, wier roem rucht verleden voor deze smaad werkelijk geen aanleiding heeft gegeven. U kunt zich voorstellen, dat de Kamper uien de Kampers, zacht gezegd, reeds lang verdrieten, al zijn zij in den regel te goed moedig en te wellevend om dit te laten merken. En het is dan ook geen wonder dat tenslotte een Kamper eens in de ge schiedenis is gaan snuffelen om de her komst van de Kamper-uien op te sporen. De man in kwestie is een bekend uitgever in de stad en wist dus wel in welke rich ting hij ongeveer moest zoeken. Het resul taat, dat hij twintig jaar geleden publiceer de, zuiverde de stad Kampen van iedere blaam, maar zoals met vele vastgeroeste gewoonten Kampen is desondanks in een kwade reuk blijven staan. Het onder zoek wees uit, dat een zekere J. J. Fels in het midden van de vorige eeuw verant woordelijk moet worden gesteld voor de blaam die Kampen sindsdien heeft getrof fen. Fels was een begaafd en veelzijdig man, een bekwaam tekenaar en schilder, maar tevens een niet' onverdienstelijk dich ter, of laten we liever zeggen: rijmer. Dank zij deze laatste gave, kon Fels op samen komsten van sociëteit sleden en rederijkers succes oogsten met allerlei verzen en vers jes die in 1844 in druk verschenen onder de naam Kamper Stukjes", waarin allerlei folkloristische kluchtige verhalen, legen- den en sagen op de stad Kam- pen toepasselijk waren ge maakt. Deze Kamper Stukjes, die vele herdrukken beleefden en overal in den lande zeer populair werden, kregen op den duur de naam Kamper- uien (hoe, is niet precies be kend, maar we kunnen het wel vermoeden Het belangrijkste van deze kwestie is echter, dat Fels de stof voor zijn Kamper Stukjes zoals gebleken is, r:oor een belang rijk deel geput heeft uit Das Lalebuch (Het Narrenboek) uit 1507, dat allerlei „uien" bevat die in de stad Lalenburg door de Lalenburgers zouden zijn beleefd, en welk boek in 1811 als Narrenbuch werd herdrukt. Een groot deel van de grollen die aan de Kampers worden toegeschreven, kwamen daarin voor en Fels heeft daar dankbaar gebruik van gemaakt door ze op de stad Kampen toepasselijk te maken. Nu Kampen in de volgende jaren getooid was met de naam der onnozelheid, hebben anderen aan de reeks van grollen en kluch ten op eigen gelegenheid nog het een er. ander toegevoegd (zoals het verhaal over de stadspoort). Kort en goed: Kampen draagt ten on rechte de naam, omdat de uien vanuit het buitenland zijn geïmporteerd. Weet u, tussen twee haakjes, dat uien vroeger als een voortreffelijk geneesmid del bekend stonden? Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PétiVon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2