(HOEST Aankomend export correspondent Techniek heeft relatie tussen mens en God verstoord Amsterdamse Beurs DINSDAG 23 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Prof. Van Riesseti op S.S.R.-lustrum Nederlandse douaniers schoten op Belgisch gebied Meer Franse culturele centra in Israel Hoorn se bankdirecteur vrijï?e«r>roken LISSE Groene Kruis verhoogt contributie Gebouw wordt mogelijk grondig gerestaureerd HILLEGOM Winterprogramma Katho lieke Culturele Kring HOOFDDORP Het Witte Kruis Interessante lezing van J. Henskens in Hoofddorp M iddenstandsorganisatie bestaat veertig jaar Mr. Cornells nam afscheid van Residentie-Orkest Vier doden bij ongelukken in het verkeer Leraren protesteren tegen salarisdiscriminatie Expositie van Vlaamse boeken in Utrecht Ziekteverzekering voor bejaarden Anonieme telefoontjes brengen onrust teweeg Haarlemse moeders moeten zich niet laten intimideren Haarlemse Loopschool wordt uitgebreid Noorwegen en Nederland wisselen kunst uit Scheepvaart PERSSTERS PLAKSTERS en LEERLINGEN Het negende lustrum van de afdeling pelft van de studentenvereniging S.S.R. (societas studiosorum reformatorum) is officieel geopend met een openbare ver gadering in de aula der Technische Hoge school. In deze bijeenkomst hield prof. dr. jr. H. van Riessen, bijzonder hoogleraar in de calvinistische wijsbegeerte, een voor dracht over het onderwerp ,.De techniek als pedagoog". Na deze rede maakte de president bekend, dat het bestuur had be sloten prof. Van Riessen, wegens zijn grote verdiensten voor de S.S.R., te benoemen tot erelid. In zijn voordracht zei prof. Van Riessen, dat de techniek in de Westerse cultuur een dominerende plaats inneemt, terwijl die cultuur zich in een crisis bevindt. Het lijkt er veel op, dat onze cultuur is vast gelopen en de mensheid onmachtig staat tegenover de ontwrichting. Men wijt de malaise in de cultuur soms aan de tech niek, maar deze deelt niet in de crisis; zij bezit integendeel een positieve ontwikke ling. Uitvoerig ging de spreker in op wat op timisten en pessimisten over de techniek zeggen, waarna hij opmerkte, dat het er eigenlijk weinig toe doet of men de tech niek beschouwt als een neutrale macht dan wel als een demonische invloed. De kern van de kwestie wordt benaderd als men de vraag stelt of de ontwikkeling van de techniek ook invloed heeft op het geloofsleven. De vragen, welke de spreker vervolgens stelde, waren: kan de techniek de mens vormen en moet men die invloed van de techniek aanvaarden? Hij benaderde deze vragen achtereenvolgens van de mens en van de techniek uit, waarna hij consta teerde dat de techniek inderdaad vormen de eigenschappen bezit. Het werken in de techniek kweekt en sterkt verbeelding, constructiviteit, daadkracht, dynamiek en optimisme. Er zijn echter ook schaduw zijden: gebrek aan historisch besef, opper vlakkigheid en een neiging tot materialis me, doordat de technicus teveel naar de toekomst ziet. Komende tot de vraag, welke invloed de techniek heeft op de levensovertuiging of het geloofsleven van de mens, zei de spre ker, dat men geneigd zou zijn te zeggen, dat zy geloof schenkt in de menselyke macht en de gemeenschap met de mede mens. Achter alle indrukwekkende mani festaties van macht staat echter een ge weldige machteloosheid. De mens, die macht wilde verwerven door de techniek, is slaaf ervan geworden. Hy heeft zftn De rechtbank van Antwerpen heeft uit spraak gedaan in het grensgeval, dat ge beurde in de nacht van 28 op 29 juli, waar bij de smokkelaar M. te Wüstwezel door twee Nederlandse douanebeambten, die hem tot over de grens achtervolgden, werd beschoten en gewond raakte. De douanebeambte K. S. werd wegens het toebrengen van letsel veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding aan de burgerlijke partij bij voorraad van B. frs 33.255 en 15 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf. De tweede douanebeambte O. werd vrij gesproken omdat de beschuldiging van ver boden wapendracht niet in aanmerking ge nomen werd. Naar „De Joodse wachter" meldt, zullen na het succes van de Franse culturele cen tra in Jeruzalem, Tel Aviv en Haifa in de loop van dit jaar ook dergelijke instituten worden geopend in Berseba en Beit-Sjean. De Franse ambassadeur in Israel, de heer Pierre Gilbert, en vertegenwoordigers van de gemeente Tel Aviv hebben een overeen- komst getekend betreffende de stichting van een middelbare school voor twaalfhon derd leerlingen, waar de nadruk zal wor den gelegd op de Franse cultuur. Het Lon don Ballet Theatre zal in november een tournee van drie weken door Israel maken. Opvoeringen worden gegeven in Jeruzalem. Tel Aviv en Haifa. Namens de regering der Verenigde Staten heeft de Amerikaanse ambassadeur in Israel, Edward B. Lawson. de Israëlische regering enige honderden boekwerken op juridisch gebied aangebo den. De dertienjarige Israëlische pianist Daniël Barenboim. die ook in Nederland speelde, zal midden december in Athene als solist optreden met het Afheens Phil- harmonisch Orkest. Daarna gaat hij op uit nodiging voor twee maanden naar de Ver enigde Staten. Het Israeiisch Philharmonisch Orkest heeft 2 oktober het winterseizoen geopend met een concert in Tel Aviv. Het zal het laatste concert zijn in „Ohel Sjem", want voortaan wordt gemusiceerd in het Frede ric Man Auditorium, dat plaats biedt aan achtentwintighonderd luisteraars. Als gast- dirigenten zullen in het nieuwe seizoen onder meer optreden Sergio Celibidache, Georg Solti, Walter Susskind, Pierre Der- vaux van de Opéra Comique in Parijs en de Israëliërs Heinz Freudenthal, Georg Singer en Michale Taube. De rechtbank te Alkmaar heeft de Hoornse bankdirecteur B. van B., die te recht had gestaan verdacht van het plegen van valsheid in geschrifte, vrijgesproken, daar de rechtbank het. ten laste gelegde niet bewezen achtte. Veertien dagen ge leden had de officier van Justitie mr. dr. J. Vellinga, een maand voorwaardelijk met een proeftiid van drie jaar en een boete van 50 of 25 dagen geëist. B. zou ter wille van een cliënt van de Nederlandse Credietbank een cheque voor intern gebruik met een valse handtekening hebben gesigneerd. Daarbij zou de bedoe ling hebben voorgezeten daarmee deze cliënt de belasting te doen ontduiken. MINISTER CALS REIKT PRIJS DER NEDERLANDSE LETTEREN UIT Wegens haar verblijf buitenslands kan Koningin Juliana geen gevolg geven aan haar voornemen, zaterdag in de ridderzaal in Den Haag de prijs der Nederlandse Let teren uit te reiken aan Herman Teirlinck. De prijsuitreiking zal nu geschieden door öe minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. reserve aan vryc verantwoordelijkheid verloren. De oorzaak hiervan is, dat hij zichzelf heeft overschat en het verkeer mei de levende God werd uitgeschakeld. En deze verbreking van de relatie met God heeft ook de relatie met de medemens gestoord. „Hoe zullen wij ons uit die benauwing bevrijden?" vroeg de spreker zich tenslotte af. Zijn antwoord luidde: „door het herstel van onze juiste relatie met God. Hij heeft ons de techniek als een zegening geschon ken en straft ons als wij die aanwenden voor een vergroting van onze eigen macht". Er is een goede kans dat het Groene Kruisgebouw te Lisse, dat niet meer aan de eisen des tyds voldoet en is afgekeurd, binnen niet al te lange tyd geheel zal worden gerestaureerd. Gisteravond kreeg het bestuur tijdens een druk bezochte vergadering van de leden volmacht door te gaan met hel uit werken der plannen, waarmee een bedrag van rond f 75.000,gemoeid zal zyn. Om althans een deel der kosten te kunnen op vangen zal de contributie van f 5,per jaar op f 10,worden gebracht. De voorzitter van het Groene Kruis, dr. J. M. van Dijk, vond het prettig dit keer eens veel leden welkom te kunnen heten Het bezoek aan de vorige vergaderingen was altijd minimaal geweest. De laatste jaren had men maar geen ledenvergade ring meer gehouden. In een uitvoerig verslag gaf de secre taris, de heer A. van Aalst, een bloem lezing van hetgeen de zusters het afgelopen jaar hebben gedaan en de penningmeéster, de heer Zaneveld kon een batig saldo mel den van f 448.15. Dat had men in hoofd zaak te danken aan de vele inentingen, waarvoor een provinciaal fonds subsidie verstrekte. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de aftredende heren dr. J. M. van Dijk, A. Zaneveld en R. Segers werden herkozen. De vacatures dr. Haase en dr. Th. Ruys jr werden vervuld door de heren A. Schra- vendeel en W. v. d. Lee. Wat de bouwplannen aangaat, kon dr. Van Dijk meedelen, dat men het magazijn, dat thans aan de overkant is gevestigd, ook in het te verbouwen gebouw wil onder brengen mét woonruimte voor de con cierge, mevrouw De Kooker en de beide zusters Dubbeldam en Soetekouw. Het zal nodig zijn een complete ver dieping op het huidige gebouw te laten zetten, terwijl de benedenverdieping ook grondig gemoderniseerd zal moeten wor den. Speciaal voor het consultatiebureau voor zuigelingen moeten verschillende voorzieningen worden getroffen, waardoor het mogelijk wordt dat de zuigelingen onderzocht en uitgekleed—worden- zonder gevaar te lopen door een ander kind te worden geïnfecteerd. De klachten over het lange wachten zullen met ingang van 1 november tot het verleden gaan behoren, daar het Wit-Gele Kruis dan een eigen consultatiebureau gaat beginnen. Het zal dan bij het Groene Kruis minder druk worden. De kosten van de verbouwing, waarover men breedvoerig van gedachten wisselde, zullen f 75.000,— bedragen. Voor nieuw bouw voelde men niet zo veel. Weliswaar zouden niet veel meer kosten hiermee zijn gemoeid, maar wèl zou men minstens drie jaar moeten wachten, voor men met de bouw kon gaan beginnen, terwijl men ook niet weet hoe hoog de bouwkosten over drie jaar zullen liggen. De gemeente geeft een renteloos voor schot voor een derde deel van de bouw som, die binnen 25 jaar afgelost moet zijn Daar de kosten er op de een of andere manier uit moet komen zal de contributie verhoogd moeten worden en wel van f 5. tot minimaal f 10,Slechts voor ouden van dagen, die deze verhoging niet kunnen betalen of andere gezinnen die door een of andere oorzaak in financiële moeilijk heden zijn geraakt, zal een uitzondering worden gemaakt. Daar het voor vele leden ongetwijfeld een bezwaar zal worden dit bedrag in één keer te fourneren, zal de mogelijkheid opengesteld worden het in vier termijnen te doen. Meegedeeld werd nog dat het Groene Kruis in Lisse momenteel 1235 leden telt Het bestuur van de onlangs opgerichte Katholieke Culturele Kring te Hillegom is erin geslaagd een flink aantal leden voor zijn werk te interesseren. De activiteit van de bestuursleden heeft ertoe geleid, dat een voldoend aantal belangstellenden kon worden ingeschreven. Het voor het doorgaan van de culturele avonden nood zakelijke aantal werd zelfs in ruime mate overschreden. Het winterprogramma moest echter desondanks bescheiden zijn, omdat zelfs bij de loeneming van het ledental de financië le middelen nog zeer beperkt zijn. Niette min is men erin geslaagd drie gevarieerde bijeenkomsten te beleggen. Het winterprogramma wordt geopend met een toneelavond door de toneelgroep „Studio" op 27 december in zaal Flora. Het toneelgezelschap zal het bekende stuk „De indringster" spelen. De tweede bijeen komst op 26 februari is gewijd aan een godsdienstig onderwerp. De heer J. Domi- nicus, leraar aan het r.k. lyceum te Alk maar, zal dan een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp: „De vrijmet selarij". Op 9 april, in de vasten, zal de Katholieke Culturele Kring aandacht schenken aan het Lij d ensgeb e ur enJoh an Lauxterman zal deze avond in solotoneel spelen „Barabbas" van de Zweedse schrij ver Par Lagerkvist. Ook deze avonden worden in Flora gehouden. Als de drie avonden slagen en men de beschikking krijgt over ruimere financiële middelen, zal mogelijk reeds volgend seizoen het aantal culturele avonden worden verdub beld. Belangstellenden kunnen inlichtingen krijgen bij de heren J. van Roode, Meer- laan 92, en C. van Leeuwen, Meerstraat 43, Hillegom. In het gebouw van het Witte Kruis te Hoofddorp is maandagavond een leden vergadering gehouden van de kring Hoofd dorp van de Noordhollandse Vereniging Het Witte Kruis. Behandeld werd de beschrij vingsbrief van de binnenkort te houden algemene vergadering. De najaarsvergadering van de afdeling Haarlemmermeer is bepaald op woensdag 31 oktober in hotel „De Beurs" te Hoofd dorp. Na afloop van het huishoudelijk ge deelte zal een lerares van de Voedingsraad te Den Haag een lezing houden over „Voe ding en gezondheid". Het kind en zijn speelgoed" Maandagavond was het in de grote zaal van de Beurs te Hoofddorp een gezellige drukte van vaders en moeders, die waren gekomen om te luisteren naar de voordracht van de heer Jacques Henskens over het onderwerp „Het kind en zijn speelgoed". Nadat deze spreker was ingeleid door de heer D. Deddens, gaf hij een uiteenzetting van de waarde en de betekenis, die het speelgoed voor een kind heeft. Dit geeft de jongen of het meisje niet alleen bezigheid, maar is ook van invloed op de vorming van het karakter en op het ontwikkelen van de aangeboren aanleg. Daarom moet het kind juist datgene worden gegeven, waaraan het behoefte heeft. Op deze wijze draagt de gever niet slechts bij tot de juiste vorming, maar voorkomt hij ook, dat zijn cadeau als niet gewild terzijde wordt gelegd. Een geheel speciale rol in het kinder leven zijn de gezelschapsspelen. Deze leren het kind „teamwork" volgens spelregels, sportiviteit en „tegen het verlies kunnen". In de zaal waren enkele grote stands met speelgoed voor alle leeftijden tentoonge steld. Deze waren in de pauze het domein van de ouders. Moeders vermaakten zich bij de tentoongestelde poppen en vaders waan den zich weer in hun jeugdjaren bij de tafels met auto's en ander gemechaniseerd speelgoed. Dit gemechaniseerde speelgoed was het onderwerp van toelichting en demonstratie na de pauze. Dit gedeelte van de avond was namelijk gewijd aan speelgoed voor oudere jongens met een technische inslag. De afdeling Haarlemmermeer van de Koninklijke Nederlandse Middenstands bond bestaat veertig jaar. Dit feit zal op dinsdag 30 oktober gevierd worden met een cabaretavond in theater „Royal" aan de Kruisweg te Hoofddorp. In verband met zijn benoeming bij Phi lips Phonografische Industrie te Baarn heeft de directeur van het Residentie- Orkest. mr. Evert Cornells, maandag af scheid genomen tijdens een druk bezochte receptie in hotel Kurhaus in Den Haag. Op deze receptie werd het eerst het woord gevoerd door de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer J. van Zwijn- drecht. die tevens sprak als voorzitter van het Haags Cultureel Centrum en als be stuurslid van het Holland-Festival. Deze zéi "ondèr meer: Het Residentie-Orkest verliest in u een voortreffelijk directeur, die vooral geijverd heeft voor de sociale positie van de leden, alsmede voor het culturele leven van Den Haag. In dit ver band wees de heer Van Zwijndrecht op hetgeen mr. Cornelis heeft gedaan voor de totstandkoming van het Nederlands Ballet. Namens het gemeentebestuur bood hij hem het fotoboek ,,'s-Gravenhage" aan en uit naam van het Haags Cultureel Centrum een schilderij, vervaardigd door Jan van Heel. Daarna sprak de dirigent van het Residentie-Orkest, Willem van Otterloo. Speciaal roemde Van Otterloo het ar tistieke inzicht van Evert Cornelis. Namens de vereniging van vrienden van het Resi dentie-Orkest bood mr. D. J. van Gilzen hem een wereldatlas aan voor zijn toe komstige reizen. De heer F. Zaalberg van Zeist voerde namens de Nederlandse Opera het woord (Evert Cornelis heeft deel uit gemaakt van het Haags Operacomité) en offreerde hem eveneens een cadeau. Uit naam van de Nederlandse orkesten werd het woord gevoerd door de heer E. Bomli. De heer D. W Walkate sprak namens de personeelsverenigingen en bood ook een cadeau aan De directeur van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen, de heer M. L. Deinum, roemde de uitstekende sa menwerking, die er tussen de heer Cor nelis en hem was geweest. Wethouder C. H. P. W. van den Oever, op het ogenblik loco-burgemeester, dankte de heer Cornelis voor alles, wat deze voor bet Haagse muziekleven heeft gedaan. De directeur van de Koninklijke Schouwburg, de heer G J. van Leersum, die als cere moniemeester optrad, las daarna een aan tal telegrammen voor, waarin de beste wensen voor de nieuwe loopbaan van de heer Cornelis werden uitgesproken. Ten slotte was het woord aan Evert Cornelis zelf. Hij zei onder meer, dat het zijn vrouw en hem grote moeite had gekost om dit besluit te nemen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3'4 Nederl.'47 90 90/ 3 Nedl 1962/64 92/4 92/ A K U 233/ 230 Caivé Delft 340 340 Van Gelder Zonen 214 211 K. N. Hoogovens 334 332 Nederl. Ford 418 415 N. Kabelfabriek 310 310 gew.Philips Gloeil. 278 275 pref.Philips Gloeil. 164/ 164/ Unilever 403 401 Wilton Fijenoord 348/ 347 Dordtsche Petrol. 822/ 820 Konkl. Petroleum 813/ 809 y A'dam Rubber 76 75 Holl. Amer. Lijn. 195/ 196 N. Scheepv. Unie 165/ 167 Phs. van Ommeren 334/ 334 H. V. A 98/ 98 Verg. Deli Mijen 106/ 106/ Amsterd. Bank 234 234 Ned. Handel Mij 185/ 185 Rotterd. Bank 200/ 200/ Twentsche Bank. 206 206 Anaconda Copper 79 78 Bethlehem Steel. 168% 169 U. S. Steel 688/i. 68/ General Motors 47% 47/ Shell Union 77/ 77 38% 38 Twee berijders van een motorrijwiel, de bestuurder de 30-jarige loodgieter F. A. Heyman uit Vianen en de duo-passagier de 18-jarige E. Toom, leerl.-loodg. uit Utrecht, zijn hedenmorgen omgekomen bij een on geluk, dat gebeurde op de Biltsestraatweg ter hoogte van Steinenburg te De Bilt- Zij waren voor hun bedrijf, de firma Kers bergen te Utrecht, op weg naar een karwei te Zeist. De bestuurder begaf zich op de inhaalbaan om een auto te passeren. Uit tegengestelde richting kwam een NBM- bus van de lijn ZeistUtrecht- Ook deze reed op de inhaalbaan. Vermoedelijk heeft de bestuurder van de motorfiets plotseling de bus naar de weg af zien zwenken en is daardoor geschrokken. Hij remde, het ach terwiel blokkeerde en de motor gleed on deruit- De beide mannen op de motor wer den weggeslingerd in de richting van de bus. Ondanks krachtig remmen door de chauffeur werden beide mannen aangere den en gedood. De 12-jarige M. H. C. Hagen uit de Jan Steenstraat te Schiedam is in de Burge meester Knappertlaan aldaar door een per sonenauto aangereden en tegen het weg dek geslingerd. Het meisje kwam juist voor een passerende bestelauto terecht en werd door deze nog enkele meters meege sleurd. Zij kreeg zware verwondingen en werd naar het gemeenteziekenhuis ver voerd. Daar is zij enkele uren later over leden. De 79-jarige landbouwer B. Baltink is tengevolge van een verkeersongeluk om het leven gekomen. B., die te Boekelo woont, reed ter hoogte van de oude Buur- serdijk de Haaksbergerstraat over en werd daarbij aangereden door een personen auto. B. werd zo zwaar gewond, dat hij ter plaatse overleed. In het Spinozalyceum te Amsterdam is een protestvergadering gehouden, georga niseerd door de vier lerarenorganisaties: A.V.M.O., C.V.H.M.O., Genootschap, en St. Bonaventura. In deze bijeenkomst, die werd bijgewoond door vierhonderd leraren, werd met kracht stelling genomen tegen de door de regering genomen maatregel om de docenten bij het voorbereidend hogeren middelbaar onderwijs niet te laten delen in de jongste algemene salarisverhoging voor hogere ambtenaren. Evenals bij de protest vergadering in Eindhoven sprak hier dr. A. la Fleur uit Overveen. De vergadering nam een motie aan, waarin verontwaardiging wordt uitgespro ken over de onlangs genomen regeringsbe slissing. Vastgesteld werd dat de door de regering gebezigde motivering der uitslui ting in alle opzichten onjuist is; dat van een goede functionering van het V.H.M.O. geen sprake is gezien de resultaten van de laatste enquête ingesteld door de raad van leraren; dat de discriminatie van de do centen, veroorzaakt door de gewraakte maatregel der regering, het V.H.M.O. nog verder zal ontwrichten en onherstelbare schade zal toebrengen; tenslotte, dat de regering hierdoor de belangen van het ge hele Nederlandse volk verwaarloost en de positie van ons land cultureel en econo misch ondergraaft. De leraren verzoeken in de motie de regering met de meeste aandrang de on rechtvaardige achterstelling van de Ieraren onmiddellijk ongedaan te maken. Besloten werd de motie ter kennis te bren gen van de ministerraad, de Kamerfracties der politieke partijen, de centrale van hogere ambtenaren en de raad van leraren. De ambassadeur van België in Neder land, baron F. van der Straten-Waillet, heeft maandag in Utrecht de tentoonstel ling „Het Nederlandse boek uit Vlaande ren" geopend. Deze expositie is tot stand gekomen op initiatief van de Vlaamse uit gevers in samenwekring met de afdeling Utrecht van de Nederlandse boekver kopersbond. De voorzitter van de Vlaamse uitgeversbond, de heer E. de Bock, heeft er bij deze gelegenheid op gewezen, dat de voorraden van de Vlaamse boekhande laren gemiddeld uit ongeveer zestig per cent Hollandse boeken bestaan. Daaren tegen meent de heer De Bock dat de Vlaamse boeken, die in Vlaanderen wor den uitgegeven in de Nederlandse taal, in Nederland nog niet voldoende geaccepteerd zijn. De Nederlander is misschien geneigd dat verschijnsel aan een minder goed vak manschap van de Vlaamse uitgever toe te schrijven. De Vlaming heeft volgens hem, soms het gevoel, dat hij tegen vooroordelen strijdt. Sprekende over de groei van de Vlaamse uitgeverij zei de heer De Bock, dat deze hoopvolle perspectieven biedt. Er werden in 1919 in België driehonderdzes entachtig Vlaamse boeken uitgegeven, het geen zeventien percent van de hele Bel gische produktie uitmaakt. In 1955 was het vierenvijftig percent van de Belgische pro duktie. De import van Nederlandse boeken stijgt ook. Er werd in 1935 voor ongeveer zes miljoen franken geïmporteerd, in 1955 was het een bedrag van ongeveer zesen tachtig miljoen franken. De activiteit van de Vlaamse uitgevers werkt de import uit Nederland in de hand, aldus de heer De Bock, die voorts opmerkte dat ook omge keerd een normale export uit Vlaanderen de Nederlandse boekhandel niet behoeft te schaden. Zeer vele Tweede Kamerleden kunnen zich vereninigen met de strekking en de hoofdlijnen van het wetsontwerp tot rege ling van de ziekenfondsverzekering voor bejaarden. Men achtte echter de in het ontwerp op 3300 gestelde inkomensgrens, bij over schrijding waarvan een bejaarde niet meer voor toetreding tot de zelfstandige ver zekering in aanmerking zal komen, te laag. Gehoopt werd dat de regering bij nadere overweging tot een verbetering bereid zal zijn. Men veronderstelde, dat bij de voor bereiding van het ontwerp nog geen reke ning was gehouden met het feit, dat het algemeen ouderdomspensioen bij de in voering op 1 januari 1957 vermoedelijk ruim 1400 zal bedragen Opgemerkt werd, dat de overgang van het premiebedrag bij het passeren van de grens van f 3300 wel een grote sprong (van f 1 per week op f 2,80 tot f 4 per week) te zien geeft. Zij verzochten de regering te overwegen dit verschil te verkleinen. Sinds enige tijd worden moeders in Haar lem opgebeld door een man, die er een ge woonte van maakt onzedelijke taal en be dreigingen ten aanzien van de kin deren te uiten. Bij voorkomende ge vallen doet men er goed aan geen acht te slaan op de bedreigingen, aangezien deze niet worden volvoerd. Men kan zich na een dergelijk telefoongesprek het beste onmid dellijk tot de politie, afdeling recherche, wenden. In de afgelopen week heeft zich nog een dergelijk geval voorgedaan, waarbij een bewoonster van de Van Dortstraat ernstig werd verontrust. De mogelijkheid bestaat dat er meer dan één van dergelijke mensen naar alle waarschijnlijkheid psychisch gestoorden in Haarlem opereren. De politie is er reeds in geslaagd één van deze mensen aan te houden en heeft de zaak verder in onder zoek. Er bestaan plannen de Haarlemse Loop- school voor personen met beenhandicaps een belangrijke uitbreiding te doen onder gaan. Momenteel is de loopschool gevestigd in het gebouw van de Führopschool aan de Planetenlaan te Haarlem, Gemiddeld twintig personen volgen thans onder lei ding van twee instructeurs de oefeningen. Momenteel wordt over de uitbreidings plannen onderhandeld. Het ligt in de be doeling, de uitbreiding begin volgend jaar te realiseren. Nederland en Noorwegen hebben in mei van dit jaar een cultureel verdrag gesloten. Ter uitvoering van dit verdrag is ingesteld een gemengde commissie, die dezer dagen in Den Haag voor de eerste maal is bijeenge komen. De vergadering, die geopend werd door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen stond onder voorzitter schap van prof. dr. C. J. Gorter en werd tevens bijgewoond door de Nederlandse ambassadeur in Noorwegen en de Noorse ambassadeur in Nederland. Besloten werd de beide regeringen te adviseren over te gaan tot een jaarlijkse uitwisseling van hoogleraren en andere deskundigen, die over en weer voordrachten zullen houden en contacten met hun collega's zullen aan knopen, voorts dat de middelen beschik baar worden gesteld voor een uitwisseling van wetenschappelijke assistenten en andere personen, die researchwerk ver richten. Aanbevolen werd dat jaarlijks twee studiebeurzen zullen worden uitge wisseld voor studenten aan instellingen van hoger onderwijs en hogere kunstacademies, 'oenevens een aantal kleinere beurzen voor het bijwonen van zomercursussen in het andere land. Op het gebied van de kunsten werden maatregelen aanbevolen voor het uitwisselen van muziekpartituren, het bevorderen van vertalingen uit de Neder landse respectievelijk de Noorse litteratuur en voorts voor het, indien enigszins moge lijk. bevorderen van uitwisselingsconcerten. Tenslotte werd aanbevolen, dat in 1957 in verschillende plaatsen in Noorwegen tentoonstellingen van Nederlandse grafi sche kunst zullen worden georganiseerd en in Nederland een tentoonstelling van Noor se kunst. Aagtekerk, 23 te Aden. Alphard, 22 v. Freetown n. Rotterdam. Ampenan, 22 te Belawan. Amstelbrug, pass. 22 Finisterre n Hamburg. Argos. 22 te Famagusta. Amstelslot, 22 te Londen v. Amsterdam. Abbekerk. 22 te Kobe. Ariadne, pass. 21 Kp. Mondego n. Rotterdam. Attis, 22 te Paramaribo. Amstelland, 20 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Andijk, 21 v. Rotterdam te Antwerpen. Abbedijk. 23 te Havana. Alcyone. 24 te Vitoria verw. Annenkerk, 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Arkeldijk, 22 v. Suez n. Belawan. Boissevain. 22 te Nagoya v. Osaka. Bonaire, 22 600 m. z.z.w. Flores n. Plymouth. Breda. 22 v. Willemstad n. Antwerpen. Britsum. 21 385 m. w.n.w. Key West n. Londen Baarn. 21 te Bremen. Batjan, 23 te Port Said. Bali, 22 tc Amsterdam. Boskoop, 25 te Rotterdam verw. Blommersdijk, 21 v. Rotterdam te Antwerpen. Caltex Delft. 22 dw. Golf v. Marisa n. Suez. Cradle of Liberty, pass. 20 Fayal Az. n. P Said Camerounkust, 21 te Hamburg. Castor. 22 te Aruba v. Port Au Prince. Concepcion, 21 70 m. z. Kp. Verd. eil. naar Sao Francisco Do Sul. Charis, 17 te Trinidad. Caltex Nederland. 20 v. Vlissingen n Sidon. Caltex Pernis, 23 te Pta Cardon. Congokust, 22 v. Bordeaux n. Dakar. Drente, pass. 22 Minicoy n. Aden. Delfland. 22 45 m. n.n.o. Ushant n. Buen. Aires. Duivendrecht, 22 v. Rotterdam n. Houston. Delft, 23 v. Amsterdam n. San Juan. Esso Den Haag. pass. 22 Kp. Bon n. Sidon. Elizabeth B, pass..23 Malta n. Sidon. Esso Rotterdam, pass. 22 Gibraltar n. Antwerpen. Eemland, 22 rede Ilheos. Eendracht. 23 v. Ventspils n. Antwerpen. Friesland SSM, 23 te Leith. Felipes, 22 v. Tj. Priok n. Singapore. Guineekust, 21 te Freetown v. Dakar. Graveland. pass. 23 Finisterre n. Recife. Gordias, 24 te Rotterdam verw. Groote Beer, 22 v. Rotterdam n. Quebec. Groote Kerk, 24 te Brisbane. Haarlem, 24 te Londen verw. v. Kingston. Holland. 22 te Zanzibar verw. v. Mocaimboa Da Praia. Hersilia, 22 te Paramaribo v Georgetown Heelsum, 22 te New Orleans Hydra. 20 v. Ciudad Trujillo n. Guanta. Hilversum, pass 21 Muscat n. Kwinana. Hos, 20 v. Rotterdam n. Palermo. Inulia. 21 te Rotterdam. Jupiter, 21 v. Algiers n. Tunis. Japara KRL, 21 te Rotterdam. Koningswaard, 23 te Baükpapan. Karimata, 20 v. Port Said n. Napels Karimata, 21 45 m. z.o. Gardo (Kreta) n. Napels. Katelysia, 22 75 m. w. Djedda n. Montreal. Kellia, 22 te Curacao v. Buenos Aires. Kota Baroe, 22 te New York v. Philadelphia. Kalydon, 22 v. Liverpool n. Rotterdam. Kenia, pass. 22 Mona eil. n. New York. Kryptos, 22 te Rotterdam. Lissekerk, 22 110 m. w.z.w. Kreta n. Port Said. Loenerkerk, 22 60 m. z. Kreta v. P. Said n. Genua. Laertes, 22 te Liverpool v. Avonmouth. Luna, 21 te Barcelona. Leto, 21 te Rotterdam. Laagkerk, 22 v. Spez n. Marseille. Leopoldskerk, pass. 23 Aden n. Ummsaid. Louis Lantz, 22 v. Monrovia n. Las Palmas. Maaslloyd, 23 te Port Said. Murena, 23 te Baükpapan. Maasland. 23 te Montevideo v. Santos. Musi, 24 te Benkulen verw. v. Palembang. Merwede, 22 te Sapele. Mylady, 22 te Hampton Roads. Maashaven, 21 te Rotterdam. Mariekerk, 21 v. Amsterdam n. Hamburg. Maasdam, 23 te New York. Mataram, 23 te Bilbao. Mapia, 23 te Amsterdam. Modjokerto, 23 te Port Said. Nias. 23 te Penang. Nieuw Holland, 22 v. Priok n. Singapore. Noordam, 22 te New York. Nigerstroom, 23 te Lagos v. Takoradi. Notos. 22 te Amsterdam. Ouwerkerk, 24 te Singapore verw. v. Cebu. Oranjefontein, 22 te Hamburg v. Antwerpen. Oranjestad. 23 te Aruba. Prins Willem II, 25 te Montreal verw. Peperkust. 20 v. Douala n. Calabar. Prins Casimir, 22 te Antwerpen. Pr. Joh. Willem Friso, 22 te Quebec v. Montreal. Prins Alexander, 21 te Bremen. Poelau Laut, 20 v. Amsterdam n. Galveston. Prins Frederik Willem, 23 v. R'dam n. Chicago. Pendrecht, pass. 22 Malta n. Tripoli. P. G. Thuün, 23 te Seven Islands. Purfina Nederl., pass. 22 Pto. Rico n. L. Piedras. Pygmalion, 21 v, Rotterdam te Hamburg. Prins Casimir, 22 te Antwerpen. Rijnkerk, pass. 22 Finiesterre n. Marseille. Raki, 20 te Cheribon. Reyniersz, 22 te Toli Toli. Rondo, 21 690 m. n.w. Minikoy n. Belawan. Riouw, 22 te Sungeigerong v. Singapore. Ruys. 22 v. Durban n. Port Elizabeth. Sibajak. 22 v. Sydney n. Surabaja. Sloterdijk, pass. 22 Kp. Race n. New York. Stad Schiedam, pass. 22 Kp. St. Vincent naar Civita Vecchia. Statue of Liberty, 20 660 m. z.z.o. Cape Race n. Mena. Stad Dordrecht, 23 te Spezia v. Rotterdam. Sabang, 22 te Samarinda v. Donggala. Stanvac Selo, 22 te Singapore v. Palembang. Stad Amsterdam, 22 te Wabana Stad Breda, 22 v. Rotterdam n. Seven Islands. Stentor, 21 580 m. n.o. Trinidad n. Port of Spain. Senegalkust, 20 te Rotterdam. Soestdijk, 22 v. Rotterdam te Hamburg. Sommelsdijk. 21 v. Rotterdam te Hamburg. Stad Leiden, 23 te Suez. Sumatra, pass. 22 Gibraltar n. Port Said. Stad Rotterdam. 22 te Vlaardingen. Tomini, 22 te Houston. Themisto. 22 te Montreal. Tjibantjet, 22 te Kobe v. Makasar. Trajanus, 22 te Grenada v. Trinidad. Tavari, 21 te Zanzibar. Tiba. 22 v. Santos n. Montevideo. Tiberius, 20 v. Tela n. Belize. Tjisondari, 19 te Singapore. Tegelberg, 22 v. Montevideo n. Santos. Telamon, 22 te Curacao. Umala, 22 v. Spezia n. Volos. Van Noort, 20 v. Proboüngo n. Shanghai. Van Neck, 23 te Singapore. W. Alton Jones. 22 v. Philadelph. n. Pta. Cardon. Weltevreden, 22 te Singapore. Woensdrecht. 22 te Pulubukum v. Baükpapan. Willem Ruys, 22 v. Port Said n. Napels. Waal, 23 te Rotterdam. Wonosari, pass. 22 Kp. Guardafui n. Suez. Westerdam, 22 te Rotterdam. IJssel. 22 te Lissabon. Zijpenberg, pass. 23 Finisterre n. IJmuiden. Zuiderkruis, 22 te Papeete. Zuiderzee, 21 225 m. z.z.o.t Flores n. Baltimore. Zeeland, 22 400 m. z.w. Bermudas n. St. Nazaire. KLEINE VAART Alcetas. 21 dw. Finisterre n. Rotterdam. Anna Elizabeth. 22 v. IJmuiden te Londen. Audacia, 22 dw. Hebriden n. Napels. Admiraal Courbet. 22 v. Vlissingen te Naestved. Admiraal De Ruyter, 22 op proefvaart. Admiraal, Nelson. 22 v. Antwerpen te Dublin. Atlas, 21 v. Cadiz te Amsterdam. Badzo, 21 v. Londen te Rotterdam. Boreas, pass. 02 Gibraltar n. Amsterdam. Batavier I, pass. 22 Kp. Sines n. Casablanca. Batavier III. pass. 22 Burlings n. Bordeaux. Bernina. pass. 22 Kiel n. Kopenhagen. Corrie B, 22 20 m. n.o. Casquets n. Rotterdam. Coolhaven, 22 v. Rotterdam te Kopenhagen verw Corsica, pass. 22 Vlissingen n. Terneuzen. Curacao, pass. 22 Startpoint n. Amsterdam. Crescendo, 22 v. Hamburg te Rotterdam. Da Capo, 22 v. Rotterdam te Lissabon verw. Donata, pass. 22 Falstar n. Waddinxveen. Diligentia, 22 v. Vlaardingen te Liverpool. Driebergen, 22 v. Swansea n. Amsterdam. Daniël, 22 v. Galway te Newport verw. Draco, pass. 21 Ouessant n. Bordeaux. Europa, 22 v. Rotterdam n. Londen. Eibergen. 22 v. Pt. Talbot n. Rouaan. Eyo S, pass. 22 Esbjerg n. Gouda. Ferocia, 22 dw. Ouessant n. Cardiff. Frema, 22 v. Sheerness te Middlesbro. Flevo, pass. 21 Schiermonnikoog n. Antwerpen. Gerrie S. 22 v. Swansea te Rotterdam, Hydra, 22 v. Brugge n. St. Valery S. Somme. Haaksbergen, pass. 22 Vlissingen n. Teignmouth. Hoogland. 22 v. Rotterdam n. Port Talbot. Hoogezand, 22 40 m. n.o. Ouessant n. Gent. Inspecteur Mellema, 18 v. Belfast te Liverpool. Jan. pass. 22 Goeree n. Antwerpen. Leuvehaven, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Mira, 22 dw. Gotland n. Hernosand. Midsland. 22 v. Grangemouth te Rotterdam. Megrez N. 22 te Montevideo verw. Midas, 21 v. Malta n. Bari. Merwehaven, 22 20 m. z.w. Finisterre n. Casabl. Netta, 21 v. Limassol te Bagnoli. Navis, 22 180 m. n.o. Kp. Finisterre n. Goole. Oceaan, pass. 22 Texel n Rotterdam. Omlandia, 22 210 m.t z.w Ouessant n Goole. Pavo, 20 v. Mantyluoto te Zaandam. Paloma, 22 v. Gefle te IJmuiden verw. Paul Westers, verw. pass. 22 Kielerkanaal. President Roosevelt. 22 150 m. n.o. Smithknoll n. Gothenburg. Paloma, 22 v. Gefle te IJmuiden. Plato. 21 v. Rotterdam te Triëst. Sonja, D. pass. 22 Hanstholm n. Huil. Sonsbeek, 22 v. Lissabon te Londen. Stortemelk, pass. 22 Landsend n. Malmö. Statenlaan. pass. 22 Ouessant n. Malta. Ton S. 21 v. Rotterdam n. Dagenham. Twee Gebroeders. 22 dw. zuidk. Sardinië n. Lond. Theano. 22 v. Rotterdam te Dublin. Tilly. 20 v. Kristinehamn n. Zaandam. Trito, 22 v. Dublin te Amsterdam. Ubbergen, 22 v. Rotterdam te Nantes verw. Volharding, 22 dw. Cartagena n. Barcelona. Virgo, 22 bij Kalmarsund n. Londen. Willy, 23 v. Leith te Le Havre verw. Westerdok. 21 v. Amsterdam te Londen. Wiebold Böhmer. 22 v. Kopenhagen te A'dam. Walenburgh, 22 te Brunsbüttel verw. v. St.holm. Westerems, 2 2v. Tunadal te Antwerpen. IJsselborg, 22 v. Hernosand te Londen. Zevenbergen, 22 v. Oran te Cork verw. Zwaantiena, 22 v. Sarpsborg te Amsterdam verw. SLEEPVAART Cycloop, 20 1230 m. w.z.w. S. Miguel n. St. Naz. Maas, 21 te Hoek van Holland. Noordzee. 21 60 m. n.w. Sabang n. Haiphong. Oostzee, 21 160 m. z.o. Suez n. Karachi. Poolzee. 21 v. Mersin te Izmir. Rode Zee. 20 v. Lissabon te Maasluis. Thames. 20 90 m. z.z.o. westp. Kreta n R'dam. Zeeland. 21 400 m. z.w Bermudas n. St. Nazaire Zwarte Zee. 20 v Hoek v. Holland n. Gibraltar. HARTJE, Spec. Zaken Da meshoeden, vraagt BEKW. VERKOOPSTER, AANK. VERKOOPSTER en voor haar filiaal Zeestr. 7 Beverwijk AANK. VERKOOPSTER met gevoel voor mode. niet ben. 20 jaar. Soil. Gr. Hout straat 97. WASSERIJ EVERS vraagt Brouwersvaart 58 - 60. Wie heeft voor mij te koop: 4 of 6 ANTIEKE STOELEN tafel en/of bureau. Brieven no. 3898. GEZOCHT door uitgeverij-drukkerij te Haarlem, ter assis tentie van de verkoopleider buitenland. VEREISTEN Min. Mulo-opleiding, enige grafische kennis, goede kennis van Engelse taal. BEDOELING De administratie, orderbehandeling en order correspondentie. tenslotte zelfstandig te behandelen en bij gebleken geschiktheid tevens bij de verkoop te assisteren. Brieven met uitvoerige inlichtingen en vermelding van verwacht salaris onder nummer 3885, aan het bureau van dit blad. fit l

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3