Golden Fiction „Indonesische leiders weten alles, maar grijpen niet in Polen steunen Gomoelka en stellen Moskou eisen Ook Russisch parlement wordt gedemocratiseerd Smeterlin speelde Chopin En toch, een zelfde Do, Re, Mi Vijftig jaar geleden Ontwikkeling Weggevoerden moeten terugkeren; Kroesjtsjevs verlangens onthuld Kroesjtsjev kondigt wijziging aan in taken van de Opperste Sovjet Hoest Uw Kind...! S I ROO P "Hoe is het ontstaand J Mevrouw Bouman antwoordt in open brief op verwijt van Mooyman Van dag tot dag j Kerkelijk Nieuws Troepenbewegingen in Polen nog niet waar genomen Ontvangst op Catshuis ter I ere van mevrouw Bouman Luit.-generaal Baretta gaat binnenkort met pensioen Dit woord: FIASCO De vogeltrek Alleen wat beweging in de luwte Uit Haarlems Dagblad van 23 oktober 1906 DINSDAG 23 OKTOBER 1956 Tijdens de viering van de jaarlijkse Unesco-dag heeft minister Mansholt in Amsterdam gewezen op het betreurens waardige feit, dat de geestelijke ontwikke ling der mensheid ver ten achter is ge bleven bij de technische vooruitgang. Bij de herdenking van de oprichting der Unes co, de cultureel-wetenschappelijke organi satie der UNO, viel dit jaar de bijzondere nadruk op het tienjarig bestaan van dit UNO-orgaan en er was dus alle reden nog even in het algemeen de doelstellingen en de onmisbaarheid ervan te onderstrepen. Dat minister Mansholt zijn korte rede vatte in bovenaangehaalde stelling, had ongetwijfeld een tweeledig doel: ten eerste om te waarschuwen tegen een overschat ting van de waarde van deze technische vooruitgang en ten tweede om de noodzaak van een grotere inspanning op het gebied der geestelijke ontwikkeling te accen tueren. Geestelijke ontwikkeling is een veelom vattend begrip, het telt talrijke facetten en niet iedereen verstaat er hetzelfde onder. Soms zelfs wordt beperking der geestelijke vrijheid en geestelijke vorming in een bepaalde, uitsluitende richting als geestelijke ontwikkeling aangediend, ter wijl het in feite een geestelijke verarming betekent. Een zeer noodzakelijke voorwaarde tot waarlijke geestelijke vooruitgang over de ganse wereld ligt dus in een absolute vrij heid des geestes en een bevordering van de omstandigheden, die deze vrijheid kunnen doen gedijen. De werkzaamheden van de Unesco dienen dus in de eerste plaats ge richt te zijn op een nauwlettend signaleren van de tekortkomingen in de situatie der geestelijke vrijheid, waar ook ter wereld, en een onvermoeide strijd tegen deze te kortkomingen. Dat daarbij landen-leden der Unesco op de tenen zullen moesten worden getrapt, lijkt onvermijdelijk. Want de geestelijke vrijheid is inderdaad in deze technisch zo wonderbaarlijke tijd in vele opzichten nog slechts aan een begin harer mogelijkheden toe, ook al plegen regeringen hoog op te geven van de grote vrijheden, die hun systemen aan hun volken toestaan. Wanneer men denkt aan de geweldige technische vooruitgang van de laatste vijf tig jaren, en men beschouwt daarbij de in vloed van deze techniek op de maatschap pelijke omstandigheden, dan springt in het oog dat de mens in een hoek gedrongen wordt door zijn eigen uitvindingen en. zich met grote moeite verdedigt tegen de aan- 'il fft vallen op zijn persoonlijkheid. De mense lijke persoonlijkheid en de mate waarin de mens zich in geestelijke onafhankelijk heid vormen kan zijn twee dingen die vol komen van elkander afhangen. De machine heeft de persoonlijkheid afbreuk gedaan en het verlangen van de mens naar geeste lijke rijkdom verminderd. Hij is daardoor een williger prooi voor afhankelijke me ningsvorming en geestelijke dictatuur, waaruit tenslotte de politieke dictatuur ge makkelijk tevoorschijn kan treden. Het werk der Unesco kan slechts van buitenaf de mens trachten te helpen. Hij zelf zal van binnenuit de kracht moeten opbrengen, zijn belagers af te schudden en in de techniek zowel als in de maatschap pelijke omstandigheden die daaruit voort komen elementen van persoonlijk geluk, persoonlijke geestelijke rijkdom en onaf hankelijk oordeel te putten. Wanneer de Unesco daarbij de voor waarden mede zal helpen scheppen die nodig zijn, zal zij een goed werk verrichten en zeer zeker op het hoofdstuk goede wer ken haar hoofdorganisatie, de UNO, voor bijstreven. ADVERTENTIE 'n Puur genie, vol sprankelende, geestige melodieën: Mozart Het kind, de jongeman kende toch maar zeven noten, 't Do, Re, Mi, Fa, Sol. Het was zijn speels genie, zijn vindingrijke geest die eindeloos voortborduurde op dit thema. Ook de samensteller van Golden Fiction is gebonden aan één gegeven: 's werelds tabakken. Het beste daaruit wordt gekozen, maar het zijn talent en vaardigheid, die het resultaat bepalen... Die Golden Fiction maken tot een sublieme compositie. Tot een meesterlijke sigaret. EEN GULDEN GENIETING VOOR 80 CENT LONDEN (Reuter/A.F.P.) De plaat selijke organisaties van de Poolse commu nistische partij te Szscecin (het vroegere Stettin) hebben op een gemeenschappelijke vergadering de repatriëring van de Poolse burgers geëist, die zich nog in de Sovjet- Unie bevinden, voorts het eerherstel van de generaals Berling en Spychalski en excuus van de schrijver van het artikel in de Pravda van zaterdag, dat beledigend is voor de Poolse pers, aldus bericht radio- Warschau. Elke toespeling op de Poolse soevereiniteit werd door stormachtig applaus gevolgd, maar slechts weinig aan wezigen applaudisseerden, toen men over Poolse solidariteit met de andere landen uit het socialistische kamp sprak. Een vertegenwoordiger van de plaatse lijke arbeiders in de scheepsbouw stelde in onverbloemde bewoordingen de volgende eisen: Ten eerste: verwijdering uit de partij, de regering en het leger van die personen, die door de toepassing van een verkeerde economische politiek in Stalins tijd verantwoordelijk kunnen worden ge steld voor de huidige moeilijke toestand. Hij eiste hun berechting. Ten tweede: De Poolse afvaardiging moet in Moskou zorgen voor de terugkeer van alle Poolse burgers, die nog in de Sovjet-Unie verblijven; de terugkeer in het volksleger van beproefde patriotten, de officieren, die tijdens Stalins bewind werden verwijderd en een officiële verantwoording waarvoor het bedrag van 1500 miljoen goudroebels is besteed in de tijd van verhoogde inspanning van de Pool se werkende klasse. Daarna eisten verscheidene sprekers dat MOSKOU (Reuter) De secretaris van de communistische partij van de Sovjet- Unie, Kroesjtsjev, heeft tot een Italiaanse afvaardiging gezegd, dat in de Sovjet-Unie een nieuwe wet wordt opgesteld tot demo cratisering en wijziging van de taken van de Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjet-Unie, aldus is van Italiaanse zijde in Moskou vernomen. Kroesjtsjev zou in antwoord op vragen hebben gezegd, dat de destalinisering in afgelegen delen van de Sovjet-Unie op enig verzet was gestuit, maar niet in de grote steden. De destalini sering wordt echter voortgezet. Als voor beeld noemde Kroesjtsjev de nieuwe wet op het parlement. De delegatie, waarmede Kroesjtsjev langdurig heeft gesproken, wordt door „Unita", het dagblad der Italiaanse com munistische partij, beschreven als een „af vaardiging der Italiaanse vredesbeweging", onder leiding van een linkse socialist. Vol gens „Unita" deelde Kroesjtsjev de dele gatie mede, dat de Sovjet-Unie bereid is een internationale overeenkomst, die het nemen van proeven met kernwapens ver biedt te sluiten. Men beschuldigt ons er van, dat wij de wereld willen veroveren. Ik zou geen communist zijn, wanneer ik niet de wens koesterde, dat de arbeidende klasse in alle landen ter wereld de macht in handen krijgt. Er is echter maar één oorlog, die wij aanvaarden, namelijk een botsing der beginselen, aldus Kroesjtsjev, volgens Unita. Een lid der delegatie vroeg Kroesjtsjev of hij meent dat in bepaalde westerse landen de werkende klasse door socia listen kan worden geleid en of deze dan door het Kremlin zouden worden gesteund. Kroesjtsjev antwoordde: Deze mogelijk heid bestaat, omdat het niet om het etiket gaat, dat de partij draagt, maar om haar politiek. Alleen een waarlijk revolutio naire en niet opportunistische partij kan de werkende klasse leiden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudega-Eernewoude (toez.V W. v. d. Ven te Zaandijk; te Stellendam en te Polsbroek en Vlist: Iz. Kok, kand. te Veenendaal; door de generale synode tot predikant voor buitengewone werkzaam heden met binding van hun standplaats aan de kerk in haar geheel (legerpredikan- ten): W. C. van Dam, kandidaat te Gilze Rijen; H. Hoeksema, id. te Arnhem; G. J. Droppers id. te Rotterdam-Z.; J. W. Jong bloed, id. te Woensdrecht; W. J. Schunhart, id. te Soest en B. Zoodsma, id. te Venlo. Geref. Kerken Beroepen te Ter Apel: E. Torenbeek te Scherpenzeel (Geld.); te Zuidhorn: A. Brink te Joure. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Middelburg: J. P. Geels te Haarlem-C. het doel van Kroesjtsjevs bezoek aan War schau openbaar zal worden gemaakt. Iemand, die namens het leger sprak, zei: „Wij belovèn de vredegrehs'langs"de Oder en Neisse te bewaken als onze oogappel". Ook zijn woorden oogstten luide bijval. Een andere spreker eiste waarborgen voor de volledige onafhankelijkheid van het Sejm (Parlement), de rechterlijke macht en het beroep van openbaar aanklager en voorts controle van het parlement op de regering. Hij eiste ook, dat de regerings controle op de pers zal worden beperkt tot artikelen over de defensie of ondermijnen de activiteit. Historisch De Poolse strijdkrachten, de politie en de binnenlandse veiligheidsdienst hebben zich achter partijsecretaris Gomoelka ge schaard en hem steun toegezegd. In vele andere plaatsen werd Gomoelka op bijeen komsten steun beloofd. De pers heeft haar instemming betuigd met de rede van Gomoelka op het achtste congres van het centrale partijcomité. Te Warschau waren de bladen, waarin Go- moelka's verkiezing tot secretaris-generaal van de partij werd gemeld, vrijwel dade lijk uitverkocht. Het partij-orgaan „Tri- boena Loedoe", dat anders gekenmerkt wordt door een sobere opmaak, gaf nu met vette letters de namen van de leden van het nieuwe partijbestuur met hun foto's. Alle bladen noemden zondag een histo rische dag. Ook gisteren zijn in het gehele land bijeenkomsten van arbeiders, boeren, intellectuelen en studenten gehouden, waarop steun werd betuigd aan het nieuwe partijprogram. Gelijkheid De Triboena Loedoe schrijft dat Polens bondgenootschap en vriendschap met de Sovjet-Unie, gegrondvest op volkomen ge lijkheid, de hoeksteen blijft van de politiek van het land. Als iemand zo naïef is te veronderstellen dat de veranderingen dui den op een nieuwe koers in onze buiten landse politiek, beeft hij het mis. Als iemand gelooft, dat de democratisering van ons binnenlandse leven en verdere poli tieke en economische hervormingen wijzen op een afwijking van het socialisme en verzwakking van onze verbondenheid met de andere socialistische landen, heeft hij het evenzeer bij het verkeerde eind. Polen heeft zijn keus eens en voor altijd gemaakt: opbouw van het socialisme samen met de Sovjet-Unie, China en alle broederlanden", aldus het Poolse blad. Te Warschau verluidt dat het politieke bureau van de partij maandagavond heeft gesproken over de toekomst van de minis ter van Defensie maarschalk Rokossovski. Volgens onbevestigde berichten zou hij naar Moskou zijn gegaan. Men gelooft dat hij nog een tijdlang in functie zal blijven volgens een compromis tussen de Polen en Kroesjtsjev. Het parlement komt dinsdag bijeen voor een zitting, die waarschijnlijk een week zal duren. Er zal ondermeer worden gesproken over een wetsontwerp tot betaling van schadeloosstelling aan personen die het slachtoffer van onjuist optreden van de staat zijn geweest. Te Poznan gaan geruchten over een alge mene amnestie voor de gevangenen in de zaak van de ongeregeldheden op 28 juni. Ambtenaren van de rechtbank te Poznan zeiden niets hiervan te weten. Drie ver dachten zijn uit voorarrest ontslagen. Het proces is verdaagd tot 6 november om alsnog een aantal getuigen te kunnen horen. Ongeveer 5000 arbeiders van de locomotievenfabriek Zispo te Poznan, wier grieven hebben geleid tot de ongeregeld heden op 28 juni, hebben Gomoelka, steun toegezegd. Minder vluchtelingen in West-Berlijn POZNAN (Reuter) Zowel te Warschau als te Poznan hebben maandag onbevestig de berichten de ronde gedaan over troepen bewegingen. Volgens één ervan zou zater dag een groot aantal voertuigen van het Russische leger uit Oost-Duitsland in de richting van Warschau zijn gereden. Weste lijke waarnemers hebben hiervan geen be vestiging kunnen krijgen. In verscheidene delen van Polen zijn Russische troepen ge legerd krachtens een akkoord uit de oorlog over beveiliging van de verbindingen tus sen de Sovjet-Unie en Oost-Duits-land. Het Russische hoofdkwartier in Polen is geves tigd in Legnica. Personeel van de militaire missies van de westelijke geallieerden te Potsdam (Oost- Duitsland) is verboden in bepaalde gebie den langs de Poolse grens te reizen, aldus heeft het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in Europa laten weten. Een woordvoerder wilde niet zeggen of men deze maatregelen in verband brengt met de gebeurtenissen in Polen. Dergelijke reis beperkingen komen veelvuldig voor, ook van westelijke zijde, indien er manoeuvres worden gehouden of troepen worden ver plaatst. Berichten van het Westberiijuse blad B.Z. over Russische troepenbewegingen zijn in Oost- en Westberlijnse kringen niet be vestigd. De strijdgroep tegen onmenselijk heid, een anti-communistische organisatie, sprak de berichten van B.Z. tegen. De strijdgroep, die goede contacten in Oost- Duitsland onderhoudt, heeft niets verno men van troepenbewegingen van enige omvang. Volgens Westberlijnse ambtenaren is het aantal vluchtelingen uit Oost-Duitsland sedert de jongste politieke ontwikkeling in Polen sterk achteruitgegaan. In het week einde werden ongeveer 800 vluchtelingen ingeschreven tegen een gemiddelde van 1.200 tot 1.400. ADVERTENTIE Talm niet langer, grijp dadelijk inl Om kinderhoest te bestrijden is er De heer en mevrouw Goekoop hebben maandag ter ere van mevrouw Mieke Bou man te hunnen huize, het Catshuis Sorgh- vliet, een ontvangst gehouden, welke bij zonder druk bezocht was. Zeer vele be langstellenden, onder wie vooraanstaande persoonlijkheden, hebben de heer en me vrouw Bouman eer en hulde gebracht. Me vrouw Bouman kreeg bloemen en geschen ken. Mr. A. Goekoop is een van de onderteke naars van het manifest van zeven, dat tot doel had recht te verkrijgen voor nu wijlen de heer Jungschlager. Luitenant-generaal A. Baretta, chef van de Luchtmachtstaf, zal op 1 november wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zijn functie neerleggen en de luchtmacht verlaten. Dit Italiaanse woord komt in het Ne derlands, Frans en Duits voor in de be tekenis: mislukking, echec. Men zegt: fiasco maken, faire fiasco, fiasko mach en voor: uitgefloten worden, mis hagen. Het woord fiasco betekent eigenlijk: fles en ook wel: steen in de vorm van een fles. Appicare i! fiasco adi alcuno wil letterlijk zeggen: Iemand een fles omhangen. Het was namelijk in vroeger tijden gewoonte vrouwen die veroor deeld waren wegens schelden en kijven, een steen om de hals te hangen d;ie de gedaante van een fles had. Figuurlijk betekent de Italiaanse zegswijze: iemand een smet aanwrijven, iemand van iets betichten. MEVROUW BOUMAN HEEFT thans in een open brief geantwoord op het verwijt, dat haar beschermer van weleer, de journalist Willem Mooyman van „De Nieuws gier" haar gemaakt had, naar aanleiding van haar persconferentie In Den Haag. Op deze persconferentie heeft mevrouw Bouman destijds de overtuiging geuit, dat rechter Rochjani Schmidt „tegen beter weten in" veroordeeld had en de heer Mooy man had geschreven, dat zij daardoor de indruk had gewekt „een fantaste, om niet te zeggen leugenachtig te zijn". „Ik kan uiteraard niet boos zijn over deze slip, omdat je ook eens een tijdje geleden mijn leven hebt gered", aldus begint zij haar brief, „dit laatste is ook de reden, waarom ik op het geval inga en zal trachten je duidelijk te maken waarom ik, na rijp beraad en overleg, besloot deze voor mij onomstotelijk vaststaande feiten wereldkundig te maken." Duitsers onder het Hitler- Mevrouuw Bouman gaat in haar brief „eerst haar beschuldiging" nog wat uitbrei den. „Niet alleen de procureur-generaal Suprapto en de president van de hoge raad Wirjono, ook andere vooraanstaande ge zagsdragers, zoals het hoofd van de staats politie Sukamto, vice-premier Roem en vice-president Hatta en enige hoge officie ren zijn er van op de hoogte, dat de zaken tegen de gearresteerde Nederlanders een frame-up zijn", zo schrijft zij. Ten aanzien van de procureur-generaal en de president van de hoge raad spreekt dat, volgens haar, vanzelf. „De waanzin nige verhalen, waar het procesdossier uit is samengesteld zijn zo absurd, en boven dien zó verward en vol tegenspraken, dat niemand met enig verstand er aan kan ge loven. Na lezing van 't soortgelijke dossier in de zaak Jungschlager besloot de met de behandeling van deze zaak belaste rechter, mr. Liem, dan ook Jungschlager onmiddel lijk op vrije voeten te stellen. De uitvoering van dit besluit is door de Indonesische ge zagsdragers onmogelijk gemaakt. Het was zover dat mevrouw Jungschlager thuis alles klaar had voor de feestelijke ontvangst van haar man. Maar hij kwam niet en is nooit gekomen. Daarna begon de intimi datie van mr. Liem. Hij werd ziek en trok zich terug", aldus mevrouw Bouman. Suprapto en Wirjono en ook de andere genoemde autoriteiten zijn door de verdedi ging in het beginstadium haarfijn op de hoogte gebracht van de feiten. „En wat heeft het geholpen? Zeker, er is voor ge zorgd, dat de krankzinnig gemartelde Kolk bij zijn familie terugkwam. Mogelijk door de invloed van vice-president I-Iatta, aan wie mijn man een lange en uitvoerig ge documenteerde brief heeft geschreven. Maar denk je, dat Hatta niet begrepen heeft, dat het in de andere gevallen na venant is toegegaan? Suprapto heeft, einde lijk, mr. Michael, die door meer dan 40 ge tuigen als de bendeleider Bosch was „her kend", losgelaten. Niet echter dan nadat op allerlei wijzen geprobeerd was met deze loslatingen stilzwijgen onzerzijds over di verse schandelijkheden te kopen. Denk je, dat Suprapto niet weet, dat ook Schmidt als bendeleider „herkend" is door daartoe gepreste, bedreigde en omgekochte getui gen? Het zijn gedeeltelijk dezelfde perso nen geweest. Motieven Géén van hen echter en zij behoren tot het beste, dat Indonesië biedt heeft ooit de zaak durven aanpakken. En zij hadden daarvoor motieven. Suprapto meende, dat het hem zijn baan zou kosten als hij er iets aan deed. Niet, dat hij daar op zichzelf zo bang voor was. Maar wie zou hem dan opvolgen? Als op zijn stoel een ander zat zou misschien zelfs een Michael niet meer vrijkomen. Om van andere zaken, waar het om het lot van Indonesiërs gaat, maar niet te spreken. Mr. Roem dacht en denkt en misschien niet ten onrechte, dat hij de positie van de Masjumi in gevaar zou brengen door iets te doen, dat door politieke tegenstanders ogenblikkelijk luidkeels als pro-Nederlands zou worden aangemerkt. En zo had en heeft ieder het zijne. Maar accepteer jij die motieven? Doet het je niet levendig denken aan de houding van De Poolse pianist Jan Smeterlin, die maandagavond in de Haarlemse Concert zaal voor een talrijk publiek optrad, speel de natuurlijk Chopin. Hij behoort nog tot de generatie van hen die in de geest van de Chopinistische ver beelding opgegroeid zijn, die zich haar be wogenheid als een natuurlijke reflex on dergaan. haar trots, haar hartstocht, haar melancholie, haar ironie, haar geparfu meerde hoffelijkheid vermogen eigen te maken en het muzikale oeuvre van de grote Pool dan ook lijken te interpreteren alsof het hun eigen werk zou zijn. Dit raakt niet zozeer de technische kwestie van de vertolking als wel de vermeende geestelijke verwantschap en het zich open stellen voor de poëzie en de dramatiek van een kunstenaarsleven in de branding van de hoogromantiek. Jongere virtuozen zullen allicht in een klaardere, naar uiterste cor rectheid strevende vertolking de nadruk verleggen naar de technische problemen die Chopin opgeroepen heeft, maar dan ten koste van de innerlijke stuwing en van de emotionele aanleiding, die ze, als vreemd aan hun wezen, niet meer zo kunnen aan voelen, laat staan tot uitdrukking kunnen brengen. Maar Smeterlin durft zich te laten gaan, tot in het zwoele toe. Zijn tempo rubato zwijmelt als een boom in de wind. Bij dat al is zijn techniek altijd nog briljant ge noeg om zijn inzichten waar te maken. Het kost hem wel eens moeite om het zuivere klankevenwicht te vinden. Maar als hij dit gevonden heeft en dat was volmaakt het geval in het programmagedeelte na de pauze dan gaat er van zijn spel een overtuigende kracht uit. Wij hoorden van hem deze avond onder meer de Balladen in g en in f, de Sonate in b, een paar Etudes en het zelden gespeelde eerste Scherzo (in b, opus 20) dat als met ironische bedoeling deze naam kreeg, want er is geen eigen lijke scherts in deze hartstochtelijke com positie. Chopin schreef dit werk op twin tigjarige leeftijd na de val van Warschau en nog klinkt het als een uiting van rade loosheid in geestelijk verzet tegen de Rus sische overweldiger. Jan Smeterlin heeft er ons een levensechte en geladen vertol king van laten horen. Het was dan wel geen feestelijk, maar niettemin een over tuigend en overweldigend slot van het programma, dan men kon begrijpen als een tragische werkelijkheid, die nog niets van haar actualiteit verloren heeft. Ontspanning daarop volgde in de vorm van een aantal toegiften, waarmee de on vermoeibare virtuoos altijd zo gul is. Jos. de Klerk weldenkende regiem?" Verder in de brief schrijft mevrouw Bouman: „Je hebt gezien, dat het nodig is geweest om onthullingen te doen uit per soonlijke gesprekken, die de betrokken autoriteiten met mij of anderen hebben ge had. Ik had andere gronden genoeg om te zeggen wat ik zei. Maar ik verzeker je, dat als ik dat in het belang van de arrestanten acht, ik dat wel ga doen. En dat zal wel komen ook. Je zult ervan opkijken. Ik moet dat wel doen, want het gaat hier om men senlevens". „Je vraagt verder, waarom ik op de zit tingen aan niet duidelijker heb gesproken. Herinner je je niet, wat er met mijn man is gebeurd, die dat wél deed? Vanaf het moment, dat zij hem naar het leven gingen staan zoals later mij, was duidelijk, dat ik, als ik de beklaagden wilde blijven bijstaan, een ander systeem moest volgen. En dat heb ik gedaan. Ik heb onder andere ge tracht om door het aan de kaak stellen van de leugenachtigheid der getuigen, meer dan men zelf blijkbaar durfde doen, de moge lijkheid voor een rechtvaardig vonnis te vergroten. En ik heb mij. strikt binnen de perken van wat een verdediger geoorloofd is, gehouden. Maar nu bestaat daarvoor geen reden meer. En ik zal spreken. Niet alleen hier, maar ook elders. Want mijn stellige overtuiging is, dat alleen nog maar andere middelen, heel misschien, zullen baten." Er stond gisteren een krachtig westen wind aan de kust. Er was geen trek. Meer in de luwte, in de Kennemerduinen en bij het Brouwerskolkje kwamen wel vogels langs. Naar het noorden en noordwesten zag men enkele vinken en kepen vliegen, tegengesteld dus aan de normale richting. Het aantal was niet groot, een honderdtal per half uur. Zowel in noordelijke als in zuidelijke richting werden wat koperwie ken gezien. Spreeuwen waren er ditkeer helemaal niet, men zag slechts een putter - tje en zes sijzen. Op Goeree was het beeld totaal anders. De trek was daar wel nor maal gericht en er kwamen veel spreeuwen langs. Het weer was er dan ook veel gun stiger, matige zui delijke wind bij weinig bewolking. Men noteerde er: zeventienduizend vij fhonderd spreeuwen, negen honderd vinken, zevenentwintig graspiepers, zes tien roeken en een beflijster. Voorts zag men dertig grauwe ganzen, die voedsel zochten om het gors. In de Kennemerduinen zijn in de denne- bossen al enige tijd kuifmezen te zien. De kuifmees geldt als het voorbeeld van een standvogel. Rondzwervende individuen zijn in onze streek dan ook tamelijk zeldzaam. Bij het Brouwerskolkje hoorde men nog de heldere roep van een bonte specht. Zondag werden bij Spaarndam nog zeven boeren zwaluwen gezien en in de haven in IJmui- den een late grote stern. Vandaag kwamen tot acht uur aan de kust slechts een lijster achtige en een smelleken langs. Het smel- leken is de kleinste roofvogel in ons land. Hij broedt in noordelijke streken. In het binnenduin was er ook zo goed als geen trek. Gedurende drie kwartier vlogen der tien vinken naar het noorden en elf vinken in normale richting. Wat lijsterachtig en zwierven heen en weer. Men zag ook nog een slechtvalk en een witte kwikstaart. Groote blijdschap heerschte er te Hoofddorp na de ontvangst van telegram men, meldende dat de Tweede Kamer de subsidie had toegestaan voor den aanleg van spoorwegen door den Haarlemmer meerpolder. In een oogwenk wapperden van vele gebouwen en woningen de Ne- derlandsche driekleur. Allerwege heersch te groote blijdschap. Men was alom van meening dat Haarlemmermeer, bevrijd van hare boeien, een schoone toekomst tegemoet gaat.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5