Belgisch kabinet geeft voet aan parlementair toerisme Europese markt liever als „toestand" dan als instelling Tweede dinsdag in november is nog steeds begin van parlementair jaar Britse reactie in Straatsburg: Jhr. van der Goes waarschuwt voor vervaging van oorspronkelijk plan Proces begonnen tegen de Nederlander H. de Braai Grote belangstelling in Madjalengka America Illustrated maakt furore in Moskou Nationale communistische partij in Frankrijk Hongaren eisen vertrek van Russische troepen Kardinaal Mindszenty moet vrij STADION NIEUWTJES Woningverwaarlozing en huur-bezwaarschriften Polen maakt einde aan culturele uitwisseling Zes Westduitse minister presidenten naar Moskou Particuliere conversatie van Adenauer beluisterd Beierse Premier Högner verdedigt zijn vrije tijd Frans-Russische handel in Parijs op de helling Darul Islam overviel truck met wegwerkers Overval op weekendgangers in bergoord verijdeld Stevenson deelt de mening van Eisenhower Staking op tien Westduitse scheepswerven Europese conferentie over onreinheid van de Rijn Minister Strauss schrapt 1400 tanks Oostenrijkse kanselier op officieel bezoek in Bonn Nieuwe Sovjet-ambassa deurs in Wenen en Bonn Kopenhagen overweegt de diensttijd te beperken Hammarskjoeld pleit voor het nieuwe nationalisme Vijfde Internationale Dirigentencursus DINSDAG 23 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Brussel) De eerste Belgische minister Van Acker en de minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, brengen op uitnodiging van premier Boelgamin en partijsecretaris Kroesjtsjev een bezoek aan de Sovjet-Unie, hetgeen nogal wat critiek heeft uitgelokt. Zowel in de regering als in de oppositiepartij zijn er voor- en tegenstanders van wat „parlemen tair toerisme" wordt genoemd. Leden van de tweede kamer zijn onder leiding van de 85-jarige voorzitter Kamiel Huysmans, naar communistisch China ge gaan, een delegatie van rooms-katholieke senatoren heeft op Formosa maarschalk Tsjang Kai Tsjek bezocht, en nu is dit be zoek aan Rusland gevolgd. Over het algemeen hoort men niet veel over die reizen. Het grote publiek onder kent niet spoedig het waardevolle karakter van dergelijke vriendschapsbezoeken. In vooraanstaande kringen hoort men een be zadigder oordeel dat evenwel niet veel af wijkt van de mening van de gewone man. Waarom, zo luidt de vraag, gaan onze par lementsleden op reis, terwijl het parlement elk jaar weer niet klaar komt met de be spreking van de begrotingen? Als de mees te Europese parlementen reeds lang aan het werk zijn, houden de Belgische politici hardnekkig vast aan hun tweede dinsdag van november, een overblijfsel uit een reactionair" verleden. Voor de eerste wereldoorlog was het parlement bijkans uitsluitend samengesteld uit notabelen, die pas in november naar Brussel kwamen om hun wetgevende ar beid te vervullen. Het was toch ondenkbaar de jacht op reebok en fazant te laten schie ten om in Brussel wetten te gaan maken Het trage op gang komen van het Bel gisch parlement heeft, evenals voor de oor log het onvriendelijke gevolg dat de rege ring gedwongen is aan de kamers „voor lopige twaalfden" te vragen. Dit betekent dat inderhaast een speciale wet wordt in gediend, die de regering machtigt te be schikken over twee of drie twaalfde delen van de totale begroting, daar een aantal MADJALENGKA (ANP) Honderden belangstellenden stonden bij het gebouw van het landgerecht in het plaatsje Madja lengka, ten noordoosten van Bandung, waar landrechter Dwidjono vanochtend een begin heeft gemaakt met het proces tegen de Nederlander H. de Braai. Madja lengka ligt in het gebied, dat berucht is om de activiteiten van de Darul Islam in 1951 en 1952 en dat nog steeds onveilig is. De 31-jarige beklaagde is in januari 1954, enige weken nadat Schmidt door de poli tie in Bandung was gearresteerd, aange houden. Hij wordt ervan verdacht t°t de volgelingen van Schmidt te behoren. Als getuige in de zaak tegen Schmidt heeft De Braai aanvankelijk verklaard betrekkin gen te hebben onderhouden met een bende van de „Darul Islam", doch later trok hij deze verklaring in. In de tenlastelegging, die de officier van justitie Kamsat in de zwaar bewaakte rechtzaal voorlas, wordt De Braai er van beschuldigd in de jaren 1951 en 1952 ge wapende benden in het gebied van Madja lengka te hebben gesteund. Voorts zou hij aan acties van benden hebben deelgeno men, die onder leiding stonden van Van Kleef, Sobar, Smit en Salmantarsi. Vol gens de tenlastelegging zou beklaagde kantoorwerkzaamheden voor de D.I. heb ben verricht en zou hij betrokken zijn ge weest bij verscheidene gewapende over vallen. De Braai, die tijdens de zitting zeer kalm scheen, verklaarde onschuldig te zijn. Hij deelde de rechter mede nooit meer in Madjalengka te zijn geweest sinds zijn achtste jaar. De eerste getuige was de voormalige commandant van de D.I. Kalamudin, die De Braai drie keer in gezelschap van op standelingen zou hebben gezien in novem ber en december 1952. De derde keer zou hij De Braai hebben gezien in gezelschap van de opstandelingenleider Kartowuwir- jo, de „opperbevelhebber" van de D.I. in West-Java. Op vragen van de rechter zei Kamaludin De Braai te herkennen als een helper van de Darul Islam. Op een vraag van de Nederlandse ver dediger mr. Lips waarom hij nooit met be klaagde had gesproken zei getuige, dat hij hem niet kon verstaan. De tweede getuige, een zekere Sai, even eens een voormalig lid van de D.I., be weerde De Braai drie dagen en nachten bij een bende van de D.I. te hebben gezien. De Braai was volgens hem gewapend met een brengun. Tijdens de zitting deden zich geen inci denten voor. De ongeveer 1500 toeschou wers in en buiten de rechtzaal deden geen enkele poging de orde te verstoren. De zit ting werd bijgewoond door mr. Van Woer den van het Nederlandse consulaat in Ban dung. De volgende zitting werd bepaald op 5 november. WASHINGTON United Press). In de Verenigde Staten is een officieel Russisch tijdschrift verschenen en in Moskou de „America Illustrated". Het Amerikaanse tijdschrift was uitverkocht. Het liep storm, maar het grootste gedeelte van de menigte, die zich om de kiosken in het centrum van Moskou verdrong, vroeg vergeefs om een nummer, daar de oplaag tot vijftigduizend is beperkt. PARIJS (Reuter). Auguste Lecoeur, vroeger een van de drie leiders aan de top van de Franse communistische partij, heeft in Noord-Frankrijk een partij van afge scheiden communisten gesticht met de naam „democratische en nationale communis tische beweging". Lecoeur werd in novem ber wegens afwijkend gedrag uit de Franse partij gestoten, nadat hij critiek had uit geoefend op zijn collega's die volgens hem een te star beleid voerden. departementale ramingen niet tijdig wor den goedgekeurd. Zou men zoals in andere landen, in september of oktober beginnen met de openbare debatten over de begro tingen, dan zou de jaarlijkse, voor de rege ring en het parlement zo vernederende ko medie van de „voorlopige twaalfden" wor den vermeden. De reis van Van Acker en Spaak naar Moskou wordt mede becritiseerd, omdat hieruit blijkt dat de regering het goede voorbeeld niet geeft en integendeel zelf voet geeft aan het parlementair toerisme. LONDEN (United Press). De Londen- se Daily Telegraph meldt uit Boedapest dat in Gyoer de terugtrekking van Russi sche troepen en de vrijlating van kardinaal Mindszenty, de roomskatholieke primaat van Hongarije, geëist is door sprekers op een openbare bijeenkomst in het afgelopen weekeinde. De bijeenkomst werd door een krant in Gyoer beschreven als het eerste geheel vrije en openbare debat sedert 1948. Voor zitter was Gyula Hay, een schrijver die de Kossuth-prijs voor litteratuur gewonnen heeft. Hij was een vooraanstaand lid van de groep communistische auteurs die een jaar geleden het verlangen naar artistieke vrijheid heeft uitgesproken. Drie weken geleden verklaarde hij dat het een schrij ver vrij moet staan te denken als een marxist of een niet-marxist. Lajos Simon, een ander lid van de groep rebellerende schrijvers, zei dat de Russen welkome gas ten in Hongarije zijn, maar dat de aanwe zigheid van militaire eenheden niet langer nodig is. „Wij leven in een tijdperk van grote veranderingen, die in Rusland begon nen met de dood van Stalin. In de Hon gaars-Russische betrekkingen is deze ver andering helaas nauwelijks merkbaar. Joegoslavië is er in geslaagd zijn volledige onafhankelijkheid te beschermen, Polen en China volgen een eigen weg naar het socialisme, gebaseerd op nationale ken merken. Wij moeten deze nuttige praktijk ook in ons land ontwikkelen. De opheffing van Russische bases in Hongarije zou een onderdeel zijn van een onafhankelijke binnenlandse en buitenlandse politiek. Hay zei niet in godsdienst te geloven, maar hij keurt af dat een regering zich er mee be moeit. Hij zei dat de Hongaarse journalisten, binnenkort een zware slag zullen toebren gen aan hen die proberen de Hongaarse kranten de geschiedenis te laten vervalsen. ADVERTENTIE j TED DRAKE is een legendarische man. In zijn jonge jaren was hij de Abe van het Gemenebest. Deze Drake is woensdag in het Olympisch Stadion, j Niet als speler, maar als manager van de London Combination, een elftal van sterren en sterretjes, dat als tegenstan- der zal fungeren van het voorlopig Nederlands Elftal. In dat Nederlands elftal krijgt de j j Feyenoorder Moulijn nu zijn kans en bij deze gelegenheid behoeft het Am- sterdamse publiek niet zijn hart vast te houden Van der Hart en de zijnen zullen tot taak krijgen om zich de Engelse top- scorers Bradford en Arthur Rowley van het lijf te houden. Een zware taak 5 voor hen in de „klassieker": Nederl. XI-tal London Combination I Woensdag om half vier in het Olym- j pisch Stadion. Vele huurders van woningen, waarvan de op 31 augustus 1955 verschuldigde huur met vijf percent werd verhoogd op grond van de jongste wijziging in de huurwet, hebben bij hun gemeentebesturen een ver zoek'ingediend om deze huurverhoging ver vallen te verklaren, omdat de verhuurder de woning niet behoorlijk onderhoudt, Tot 1 juli 1956 werden 3156 verzoeken tot vervallenverklaring van de huurver hoging van vijf percent ingediend. Van deze verzoeken werden er 2079 in de laat ste maanden van 1955 ingediend, 544 in het eerste en 533 in het tweede kwartaal van 1956. Op 1 juli 1956 waren van deze verzoeken 2794 afgehandeld. Hiervan zijn 1553 ver zoeken ignewilligd, 434 aangehouden, 732 afgewezen en 75 op andere wijze afgedaan, bijvoorbeeld door intrekking van het ver zoek of wegens niet-ontvankelijkver- klaring. (Van onze speciale correspondent) Over de totstandkoming van de alge mene gemeenschappelijke markt van de zes landen, die reeds een gemeenschap pelijke Europese markt voor Kolen en Staal vormen, bestaat nog steeds onzeker heid, nu de ministers van de zes landen op hun conferentie van zaterdag en zondag te Parijs nog niet tot resultaten zijn ge komen. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft maandag tóch maar het voorgenomen debat over de ge meenschappelijke markt gehouden. Van daag zou zij nader worden ingelicht door de Belgische minister van Economische Zaken, Jean Rey, die daarvoor naar Straatsburg zou overkomen. Het is de be doeling, dat de Raadgevende Vergadering een aanbeveling over de gemeenschappe lijke markt vaststelt. Deze is ontworpen ten dele in de politieke en ten dele in de economische commissie. Er blijkt een aan zienlijk meningsverschil tussen deze twee commissies te bestaan. De rapporteurs van de economische commissie, de Duitse chris ten-democraat Hellwig en de Engelse so cialist Jenkins, hadden grote bezwaren tegen het door het Nederlandse socialis tische Tweede Kamerlid jhr. mr. M. van der Goes van Naters als rapporteur van de politieke commissie ontwikkelde denk beeld omtrent de organen, waarmee deze de gemeenschappelijke markt uitgerust wil zien. Het meningsverschil komt hierop neer: in de economische commissie ziet men de gemeenschappelijke markt als een gebied van verschillende landen, die hun onderlinge handelsbelemmeringen hebben Zondag zijn in Jordanië algemene verkiezingen gehouden voor een nieuw parle ment. Op de foto ziet men de premier, Ibrahim Hasjeh, te Amman, de Jordaanse hoofdstad, zijn stem in de bus deponeren. (Van onze correspondent in Wenen) De Poolse minister van Culturele Zaken, Kuryluk, heeft verklaard dat Polen een einde maakt aan de culturele uitwisseling van kunstenaars en ensembles met andere landen „omdat dit voor Polen niet ren dabel is". Van nu af zullen dergelijke con tracten uitsluitend op commerciële basis worden afgesloten. (Van onze correspondent in Bonn) Zes minister-presidenten van Westduitse deelstaten zullen binnen korte tijd naar Moskou gaan, zo is in Bonn besloten door de Bondsraad, die uit vertegenwoordigers van de bondsstaten bestaat. Een paar maanden voordat de parlementaire vakan tie begon, had het Russische parlement (Opperste Sovjet) een groep Westduitse parlementsleden naar Moskou genodigd. Maandenlang is er gewikt en gewogen, of men deze invitatie al of niet zou aannemen. De bondsdag heeft haar kortgeleden aan vaard en de bondsraad heeft dat voorbeeld nu gevolgd. De bondsdag was niet van plan geweest de belangrijkste volksvertegen woordigers te laten gaan, maar nu de bondsraad zulke vooraanstaande figuren afvaardigt, zullen de politieke partijen ver moedelijk enkele fractievoorzitters aan de reis laten deelnemen. Het staat nog niet vast, wanneer het gezelschap de tocht aan vaardt, maar dat het spoedig zal gebeuren, wordt niet betwijfeld. (Van onze correspondent in Bonn Bondskanselier Adenauer wil in het ver volg niet meer een radiorede in een der opname-ateliers van de West-Duitse om- roepmaatschappijen in het parlementsge bouw te Bonn houden omdat een gedeelte van een particulier gesprek, dat hij voor zijn radiotoespraak over de wijzigingen in het kabinet, met het hoofd van de rege ringsvoorlichtingsdienst, Von Eckardt, had, door de microfoon te horen is geweest. In enkele, reeds aangesloten radio-studio's kon men de conversatie horen en daardoor zijn ook journalisten en krantenlezers te weten gekomen wat Adenauer liever niet publiek had willen maken. Men hoorde Adenauer zeggen: „Von Brentano is zo wild ais een stier, dat hij geen vice-kanselier ge worden is". Waarop Von Eckardt zei: „Ik heb net met hem getelefoneerd. Zijn stem klonk niet meer zo opgewonden als tevo ren. Nu wil hij mij mee naar Parijs nemen, maar ik heb er helemaal geen zin in". Adenauer antwoordde: „Mijnheer Von Brentano zal er aan moeten wennen dat u in mijn dienst bent en niet in de zijne". Vervolgens zei de bondskanselier nog: „Ook Erhard heeft zich bitter beklaagd". In Bonn en in verschillende dagbladen hebben geruchten de ronde gedaan, dat zo wel de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano als de bondsminister voor Economische Zaken prof. Erhard in aan merking zouden komen voor het vice-kan- selierschap. Adenauer zal voortaan alleen in zijn bondskanselarij of nog liever in zijn huis te Rhöndorf aan de voet van de Drachen- fels radiotoespraken houden. opgeheven en hun tarieven bij invoer uit andere landen het z.g. buitentarief hebben gelijkgetrokken. Jhr. Van der Goes wil hier zijnerzijds met nadruk aan toe voegen, dat het doel van de gemeen schappelijke markt moet zijn economische expansie, ontwikkeling van de werkge legenheid en verhoging van het levenspeil. Om die doeleinden tot hun recht te laten komen, zullen welomschreven organen zoals uitvoerende commissies, parlemen taire assemblée's nodig zijn, van daar dus jhr. Van der Goes' aanduiding van die organen in de aanbeveling van de Raad gevende Vergadering. Naast deze tegenstelling en ook in ver band daarmee moet worden gezien de Engelse bereidheid (en, naar gisteren bleek, ook Scandinavië's geneigdheid) om met de gemeenschappelijke markt een vrijhandels zone, zij het niet voor de agrarische sector, te vormen. Dit moet betekenen dat de onderlinge handelsbelemmeringen tussen het gebied van de gemeenschappelijke markt en Engeland (en eventuele andere landen) zouden worden opgeheven; maai de Engelse rechten bij invoer uit andere landen zouden onafhankelijk daarvan blij ven vastgesteld. Britse remmen Naar Jenkins als rapporteur van de eco nomische commissie en lord John Hope na mens de Britse regering, uiteenzetten, kon Engeland niet verder gaan, want er be staat een voorkeurstarief voor het han delsverkeer tussen Engeland en de landen van het Britse Gemenebest. Dat zou in het gedrang komen als Engeland ook het bui tenlands tarief van gemeenschappelijke markt zou moeten toepassen. Verder konden de Engelsen (en ook de Scandinaviërs) geen waardering hebben voor de verlangens van jhr. Van der Goes inzake de organen. Zij zouden kennelijk veel liever zien, dat de gemeenschappe lijke markt niet een bijzondere, radicale vorm zou krijgen. Het is begrijpelijk, dat jhr. Van der Goes onder deze omstandig heden met instemming herinnerde aan het geen René Mayer, president van de Hoge Autoriteit der EGKS, zaterdag in Straats burg had gezegd: „De zes moeten zélf een gemeenschappelijke markt vormen en op richten en de eventuele vrijhandelszone met andere landen niet in aanmerking nemen". De mogelijkheid dat de invloed van Engelse betogen ove: de vrijhandels zone ertoe zou leiden, dat de gemeen schappelijke markt „minder volmaakt" zou worden, lijkt immers niet denkbeeldig. Er zou vandaag over de tekst van de aanbe veling worden beslist. De raadgevende vergadering heeft voorts een aanbeveling ten gunste van een Euro pese conventie inzake verplichte verzeke ring van automobilisten vastgesteld. (Van onze correspondent in Bonn) De 69-jarige socialistische minister-presi dent van het grootste Westduitse bonds- land Beieren, Wilhelm Högner, heeft zich onlangs aangesloten bij een bewe ging, die er in het belang van de geeste lijke en de lichamelijke gezondheid naar streeft zo min mogelijk politieke verga deringen, congressen en andere bijeen komsten op zaterdagen en zondagen bij te wonen en in ieder geval het laatste weekeinde van de maand vrij te houden. Zaterdag zal hij tegen heug en meug wel aanwezig moeten zijn bij de plechtigheid ter ere van het tienjarige bestaan van de bond van oorlogsinvaliden. Bondspresi dent prof. Heuss komt er voor uit Bonn. Men verwacht in de „Bayernhalle" te Mün- chen ongeveer vierduizend vertegenwoor digers van de regionale invalidenvereni- gingen en een aantal afvaardigingen uit het buitenland. Högner is van plan de zaal klokslag twaalf te verlaten omdat dan voor de meeste mensen de werkweek eindigt. PARIJS (Reuter). Te Parijs zijn on derhandelingen begonnen over een regeling van de handel tussen Frankrijk en de Sov jet-Unie op lange termijn. De Russische de legatie staat onder leiding van de vice-mi nister voor de Buitenlandse Handel, Pavel Koemikin. Tijdens het bezoek dat premier Mollet in mei aan Moskou bracht werd be sloten een langlopende handelsovereen komst te sluiten. Een van de belemmeringen in de ontwik keling van de handel tussen de beide lan den is volgens Franse kringen het onzekere karakter van de Russische aankopen. In Franse handelskringen klaagt men, dat de Sovjet-Unie een grote verscheidenheid van monsters koopt zonder bestellingen op grote schaal te doen. Men hoopt meer re gelmaat in de goederenuitwisseling te brengen door middel van een langlopende overeenkomst. Een andere hinderpaal is het verbod inzake de levering van goederen van strategische waarde, die Franse le veranties van vrachtschepen, elektronisch materieel en bepaalde kapitaalgoederen onmogelijk maakt. Frankrijk hoopt, dat dit verbod na de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten zal worden verzacht. DJAKARTA (A.N.P.) Een uit drie honderd man bestaande bewapende bende van de Darul Islam heeft zaterdagnacht een overval gepleegd op de puntjak, een bergoord, ongeveer 90 km ten zuiden van Djakarta gelegen. Dit is de tweede keer in drie maanden, dat een overval op de punt jak is gepleegd. De bende stormde 20 hui zen binnen, plunderde deze en stormde voorts een aantal bungalows in, eisten on der bedreiging met het geweer, van de mensen, die daar het weekend doorbrach ten, geld. Een gezamelijke eenheid van leger en politie, die onmiddellijk ter plaatse was, slaagde er in de aanvallers na een heftig vuurgevecht te verdrijven. Er waren heden in Djakarta geen verdere bijzonderheden te verkrijgen. Berichten uit Bandung, die pas vandaag Djakarta bereikten, maken melding van een andere bende, die een overval deed op een vrachtauto, waarin 40 personen zaten. Dit geschiedde vorige week vrijdag, hierbij werden 16 personen gedood en 10 ernstig gewond. Deze mensen, waaronder enige soldaten als bescherming, reden op een vrachtauto van een onderneming tussen Sindangsari en Tjiamis, waar zij de weg zouden repa reren. De terroristen, die zich verborgen hadden achter struiken lang de weg, open oen een spervuur op de vrachtauto, totdat die tot stilstand kwam. De passagiers, die de aanslag overleef den, werden door de bende vrijgelaten, na dat deze hen van hun kostbaarheden had beroofd. Of) Boelganins voorstel moet echter serieus worden ingegaan CHICAGO (Reuter) De Democrati sche kandidaat voor het Amerikaanse pre sidentschap Adlai Stevenson heeft ver klaard het oordeel van zijn Republikeinse tegenstander president Eisenhower te de len, dat de jongste boodschap van de Rus sische premier Boelganin inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Verenigde Staten inhoudt. Stevenson voeg de er echter aan toe, dat Boelganins voor stellen dadelijk aan een onderzoek dienen te worden onderworpen. Stevenson zei, dat het niet de eerste keer is, dat de Russische leiders zich bemoeien met de verkiezin gen. Volgens hem hebben de Russen dui delijk doen blijken, dat zij hopen op een tweede ambtstermijn van Eisenhower. Boelganin zou vorig jaar te Genève heb ben verklaard te hopen, dat Eisenhower zal worden herkozen. „Ook later hebben Russische leiders gezegd, dat zij het liefst Eisenhower als president zien", zo zei Ste venson. Eisenhowers antwoord op Boelganins boodschap vond Stevenson niet gelukkig. In elk geval moeten de Verenigde Staten ingaan op de voorstellen om te onderzoe ken of de voorstellen oprecht bedoeld zijn. (Van onze correspondent in Bonn) Morgen breekt op tien van de achten twintig scheepswerven in Sleeswijk-Hol- stein een staking uit. Tot deze werven be hoort de Howaldts-werf in Kiel, die met een personeel van 13.000 man de grootste scheepswerf van West-Duitsland is. Ande re zwaartepunten van de stakingsbewe ging liggen in Lübeck, Flensburg, Rens- burg en Neu-Miinster. Voorlopig zullen 16.000 van de 65.000 metaalbewerkers aan de staking deelnemen. Het hoofdbestuur van de vakbond voor metaalindustrie heeft goedgekeurd dat het werk wordt neergelegd. Tussen de werkgevers en de werknemers ziin geschillen gerezen over het doorbeta len van de lonen tijdens ziekte, over ver hoging van het vakantiegeld en verlenging van de vakantie. De voorzitter van de vak bond der metaalbewerkers in Sleeswijk- Holstein Willumeit verklaarde dat de sta king „bescheiden" begint in tien bedrijven. De Howaldts-werf heeft laten weten dat zij 1600 arbeiders zal ontslaan, wanneer- het werk wordt neergelegd en dat voor 1500 andere arbeiders een kortere werk tijd zal worden ingevoerd, omdat er toch al weinig schepen in reparatie komen. Toeneming van gehalte bacteriën, radio-activiteit en zouten MEERSBURG (DPA). De Zwitserse deskundige prof. dr. Jaag, heeft op een in ternationale bijeenkomst te Meersburg aan het Bodenmeer, waar gesproken werd over de bescherming van Europese vaar wateren, een „Rijn-unie" voorgesteld naar het voorbeeld van de Europese gemeen schap voor Kolen en Staal. Deze unie zou de bescherming en de zuivering van het ernstig verontreinigd Rijnwater moeten overnemen. Om te beginnen zou een orga nisatie onder toezicht van alle Rijnoever- staten moeten worden geschapen, die er voor zorgt, dat de toevloeiende wateren en het afvalwater voor zij in het Rijnwater komen, worden gezuiverd. Aan internatio nale organisaties, als de Wereldbank of de Organisatie voor Europese Economische Sa menwerking, zouden gelden gevraagd kunnen worden en de in 1950 opgerichte Rijncommissie zou haar onderzoekingen over de toestand van het water ook tot het gebied van het Bodenmeer moeten uitstrek ken. Het bacteriëngehalte van het Rijn water neemt stroomafwaarts zeer sterk toe. Bovendien is in de beneden-Rijn en in Nederland een belangrijke verzilting waar genomen. De deelnemers aan de bijeenkomst, die uit tien Europese landen afkomstig waren, constateerden dat ook de vervuiling van Donau, Moezel en Saar op verontrustende wijze toeneemt. Zij drongen ook aan op maatregelen, die de wateren moeten be schermen tegen een mogelijke radio-actieve besmetting. Zwitserse woordvoerders deel den mede, dat uit periodieke metingen in het Bodenmeer in augustus en september van dit jaar een toeneming is gebleken van radio-actieve neerslag. Ër is besloten tot oprichting van een Europese werkge meenschap tot bescherming van de wate ren, waarvoor men alle belanghebbende Europese staten zal uitnodigen. Over vier jaar kan de Westduitse industrie de monsters zelf maken (Van onze correspondent in Bonn) Er waait een nieuwe wind in het West duitse ministerie van Defensie sinds Strauss, de gewezen minister van Kern energie de leiding heeft overgenomen. Nauwelijks zat hij op zijn nieuwe stoel, of hij kondigde al een reorganisatie van het legerplan aan.. Hij wil over twee of drie weken met zijn voorstellen bij de bonds regering en de bondspresident aankomen. Zijn voorganger Blank was voornemens geweest het leger met ongeveer vierdui zend tanks uit te rusten. Strauss vindt dit te veel. Hij is van oordeel dat behalve de 1300 tanks, die het Westduitse leger van Washington cadeau krijgt, nog 1200 mo derne tanks behoeven te worden gekocht' Centurions en Conquerors van de Britten en M-47 en M-48 van de Verenigde Staten. Strauss hoopt dat de Westduitse industrie over vier jaar zelf tanks kan leveren. G eivetensbezwaren In verscheidene Westduitse steden wei geren ambtenaren op grond van gewetens bezwaar de eerste dienstplichtigen voor het leger in te schrijven. In Dortmund is de registratie voor onbepaalde tijd uitgesteld, omdat alle vijftien ambtenaren weigerden. Zij kunnen volgens de wet niet worden verplicht dit werk te doen. Er worden nu vrijwilligers gevraagd voor de inschrijving. In verscheidene steden hebben de jon gelui die in 1937 zijn geboren en in april onder de wapens moeten komen, aan de oproep om zich te laten inschrijven, geen gehoor gegeven. In andere plaatsen ver schenen er maar een paar. Zij krijgen nu een persoonlijke „uitnodiging" en als dat niet helpt, zal de politie ingrijpen. (Van onze correspondent in Wenen) De Oostenrijkse kanselier Julius Raab brengt een officieel bezoek aan de West duitse bondsrepubliek van maandag tot donderdag. Hij is door bondskansenier Audenauer en minister Von Brentano in Bonn ontvangen. Er wordt alleen gespro ken over de algemene Duits-Oostenrijkse betrekkingen. De vraagstukken van het Duitse bezit in Oostenrijk of de verhoging van de export naar Duitsland zullen onbe sproken blijven. Slechts een enkele voor middag zal gewijd zijn aan politieke onder werpen. Het is het eerste staatsiebezoek van een Oostenrijks regeringshoofd aan Duitsland sinds 27 jaar. Bij zijn aankomst op het station van Bonn verklaarde Raab te hopen dat het bezoek zou leiden tot „versterking en ver betering van de banden die Oostenrijk en Duitsland verbinden" en zou bijdragen tot „de opbouw van een verenigd Europa". De beide kanseliers inspecteerden een erewacht van het Westduitse leger. Een militaire kapel speelde de volksliederen. Daarna reden Raab en Adenauer naar Bad Godesberg. Vorig jaar heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, Oostenrijk bezocht. (Van onze correspondent in Wenen) De Russische regering heeft Serge G. Lapin tot ambassadeur in Wenen benoemd als opvolger van Illjitsjov, die Zorin in Bonn opvolgt. Lapin is specialist in Oos tenrijkse zaken. Van 1952 af was hij aan het hoofd van de derde Europese sectie in het' ministerie van Buitenlandse Zaken te Moskou. Hij nam deel aan de besprekingen over het Oostenrijkse staatsverdrag en be geleidde minister Molotov naar Wenen toen dit verdrag werd ondertekend. KOPENHAGEN (Reuter) De Deense premier. Hansen, heeft in het parlement verklaard, dat de defensie-uitgaven in het huidige financiële jaar met ongeveer 25 miljoen gulden zijn verminderd. De com missie voor defensiezaken zal de moge lijkheid van een beperking van de dienst plicht van zestien tot twaalf maanden bestuderen. Hansen zei, dat de militaire leiders van de Noordatlantische Verdrags organisatie nog steeds een diensttijd van tenminste achttien maanden noodzakelijk achten. Achtergebleven gebieden moeten in gemeenschap ontwikkeld worden NEW YORK (U.P.) De secretaris generaal van de UNO Dag Hammarskjoeld zegt in een inleiding op het jaarverslag over de periode van 15 juni 1955 tot 15 juni 1956, dat de UNO er toe moet bijdragen, de overgangstijd voor Afrika te vergemakke lijken. Hij acht het duidelijk, dat op vele plaatsen in Afrika de economische, sociale en politieke ontwikkeling moet worden ver sneld, wil men ernstige spanningen voor komen. Hij wijst op de noodzaak met ge zamenlijke krachten de economische vraag stukken van de tenachtergebleven gebie den tot een oplossing te brengen. Een eer ste vereiste noemt hij een internationale stabilisering van de prijzen voor verbruiks- goederen. Hammarskjoeld gaat uitvoerig in op het verschijnen van een nieuw nationalisme in de wereld en de toepassing van het begin sel der zelfbeschikking. Het nieuwe natio nalisme kan een opbouwend element zijn, dat de waardigheid van volken kan ver groten en hun beste morele bronnen kan aanboren. In een tijdperk van ernstige spanningen in het gevoelsleven kan dit na tionalisme echter ook zijn uitdrukking vin den in daden die feitelijk vijandig zijn aan de gedurige groei van het nationale leven. De UNO moge kunnen helpen bij het voo- komen van zulk een zelf-vernietigende ont wikkeling, aldus Hammarskjoeld. Voor de vijfde internationale dirigenten cursus van de Nederlandse Radio Unie, die van 17 juni tot en met 20 juli 1957 in Hil versum zal worden gehouden, zijn als docenten uitgenodigd de heren Willem van Otterloo, dirigent van 't Residentie-Orkest, en Albert Wolff, muziekdirecteur van da Opéra Comique in Parijs.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6