Middenstand zal zwaardere lasten niet kunnen dragen Dodenrit door Haarlemmerhout Grootste Amerikaanse vlootbezoek ooit aan Nederland gebracht Streekvergadering N.V.M. Urgentieprogramma geeft weg aan tot oplossing moeilijkheden Raadscommissie akkoord met vellen van ongeveer zestig bomen Kort en bondig Rotterdam verwacht maandag: 9 Duo Brun-Polimeni in de Renaissancezaal H. Plant overleden Kruistocht in Baliem-vallei Nieuwe r.-k. school in De Zilk aanbesteed Kraan van vrachtauto gevallen Haagse afdeling stichting 40-45 bezocht Haarlem Beledigende Ambonees Jan Strijbos vertelt over Spitsbergen Waterpoloprogramma Schietwedstrijden voor de politie Verbetering Rijksstraatweg nabii Zoanenlnan DINSDAG 23 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Nederlands Verbond van Midden- slandsvcrenigingen (N.V.M.) vreest, dat de lasten voor de middenstander in het ko- niend jaar zo zwaar zullen worden, dat zij „iet meer te dragen zijn. Het verbond is daarom van mening, dat een weg moet «orden gezocht om deze drukkende last van de schouders der middenstanders af te wentelen. In een openbare streekvergade ring. die het Verbond maandagavond in ho tel ,,De Leeuwerik" te Haarlem heeft ge houden, heeft een tweetal sprekers aan de middenstandsproblemen aandacht geschon den en uiteengezet, dat de kosten van de middenstander aanmerkelijk zullen stijgen, waartegenover een te geringe stijging van je inkomsten staat. De middenstand zelf raaakt zich blijkbaar niet zo druk om al die problemen als de bestuurders, want er was slechts een vijftiental belangstellenden op de streekvergadering aanwezig. Als eerste spreker zette de heer G. C. Overmars, hoofdbestuurslid van de N.V.M., uiteen, door welke maatregelen de onkos ten zullen stijgen. Allereerst zal de mid denstander moeten bijdragen aan de pre miebetaling voor de ouderdomsvoorziening. De invoering van de algemene kinderbij slag heeft tot gevolg, dat ook de zelfstan digen hiervoor premie moeten opbrengen, gen verhoging van de ziekenfondspremie is te verwachten. Eveneens staat een huur verhoging van vijfentwintig percent op sta pel. Rekent men hierbij de aanslag' voor het hoofdbedrijfschap, dan kan de middenstander, aldus de heer Overmars, beslist niet aan bezitsvorming doen. Het is zelfs de vraag, op welke wijze een tegen wicht voor deze zwaardere lasten kan wor den gevormd. De N.V.M. is van mening, dat de premie voor de ouderdomsvoorziening, die de zelf standigen moeten opbrengen, in de prijzen moet worden gecalculeerd. Daarom is een schrijven gezonden aan fabrikanten van merkartikelen, met het verzoek een ge deelte van de winst te laten vallen ten be hoeve van de detaillist gezien de komen de kostenstijging. De produktie zal moeten worden uitgebreid, maar dit kan alleen als de koopkracht niet verslapt. Tevens acht de N.V.M. specialisatie in de middenstands sector gewenst, alsmede een vrijwillige sanering. Onjuist achtte de heer Overmars het, als de huur van de bedrijfspanden éveneens zal worden verhoogd, want ver beteringen in het bedrijfspand komen al tijd voor rekening van de middenstander en deze huurverhoging moet de eigenaar juist in staat stellen verbeteringen aan te brengen. De inleider wilde de aanwezigen geen te somber beeld geven van de narig heid", zoals hij zei, die de middenstander boven het hoofd hangt, maar achtte het dringend noodzakelijk, dat de sociale poli tiek nauwlettend wordt gevolgd. De voorzitter van het Verbond van Mid denstandsverenigingen, de heer M. Rade makers, was verhinderd en daarom sprak in zijn plaats de heer P. J. de Kruif, alge meen secretaris van deze organisatie, die het urgentieprogramma van de N.V.M. uit eenzette welk programma vlak voor de aanvang van de nieuwe parlementaire pe riode is uitgebracht. Dit urgentieprogram ma stelt, dat meer bestaanszekerheid voor de middenstand slechts verkregen kan wor den door toepassing van planmatigheid in produktie en distributie, gericht op de be- hoèftenvoorziening met behoud van een zo groot mogelijke zelfstandige vrijheid. Wil men bereiken dat de middenstand een volwaardig bestanddeel van de volks- Donderdagavond 8 november zal in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum een concert worden gegeven door het Italiaanse duo Brun-Polimeni, dat reeds verscheidene keren voor de Neder landse radio speelde, maar nog niet eerder in ons land in het openbaar is opgetreden. Het duo Virgilio Brun, viool en Teresa Zumaglini Polimeni, piano concerteert geregeld in Duitsland, Frankrijk, Italië en Zwitserland. Het programma voor het con cert in het Frans Halsmuseum, dat wordt gegeven onder auspiciën van de Volks universiteit in Haarlem, in samenwerking met het Italiaans Cultureel Instituut, ver meldt vier sonates, respectievelijk van Mo zart, Pizetti, Busoni en Franck. Maandag is in de leeftijd van eenentach tig jaar overleden de heer H. Plant, oud- rechercheur van politie te Haarlem, die in diverse besturen een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Aanvankelijk was de heer Plant werkzaam in het bouwbedrijf; op 18 mei 1903 werd hij benoemd tot agent van politie bij het Haarlemse korps. Na zestien jaar agent te zijn geweest kwam hij bij de recherche, aan welke afdeling hij tot zijn pensionering in 1933 verbonden is geweest. De heer Plant was dertien jaar voorzit ter van de afdeling Haarlem van de Po litiebond „Verbetering zij ons streven" en behoorde tot de oprichters van het polilie- muziekkorps, thans politiekapel geheten. Gedurende twaalf jaar was hij voorzitter cn vele jaren speelde hij in het korps mee. Voorts was hij gedurende dertien jaar gemeenschap wordt, dan zal een sanerings plan dienen te worden opgesteld, dat tot doel heeft te streven naar een midden- standsbedrijf met een minimum aan inko men van vijfduizend gulden per jaar. Thans zijn er nog vele middenstanders, die een inkomen beneden drieduizend gulden per jaar hebben. De sanering zal echter volledig vrijwillig moeten zijn. Een ander punt in het urgentieprogramma is de wens, een gezonde spreiding van middenstands zaken te bevorderen. Het verbond acht het nodig, dat er een speciale huurwet voor bedrijfsruimten wordt vastgesteld. Bij onteigeningen zal niet alleen cle eigenaar, maar ook de huur der van een bedrijfspand moeten worden schadeloosgesteld. Het N.V.M. acht een wettelijke regeling van het ziekenfondswe zen dringend noodzakelijk, en is tenslotte van mening, dat de middenstand in be stuurscolleges en andere instanties gelijk waardig moet worden vertegenwoordigd en niet door groot-industriëlen mag worden verdrongen. De heer De Kruif deed ten slotte een beroep op de middenstanders, actief aan het organisatiewerk deel te ne men, opdat zij tezamen voor hun belangen kunnen opkomen. In april 1934 landde een amfibie-vlieg tuig van de Christian and Missionary Al liance, een Amerikaans Zendingsgenoot schap, op de Baliem in de gelijknamige vallei, omsloten door 4 a 5000 meter hoge bergen, een der witte plekken op de kaart van Nieuw-Guinea, waar nog nimmer blanken waren doorgedrongen. De landing, die na maandenlange verkenningsvluchten werd uitgevoerd, ging met groot risico ge paard, maar thans is deze vallei, waarvan de bewoners, de Dani's. nog in het stenen tijdperk leven, in alle richtingen doorkruist en overal contact gemaakt met de primi tieve bevolking. Een grote tegenslag was het voor de zending toen het ravitail- leringsvliegtuig met de piloot Lewis neer stortte op een der onbegaanbare berghel lingen, waar het wrak pas maanden later door verkenningsvliegtuigen werd waar genomen. De kleine groep zendelingen, taalgeleerden en dragers kwamen hierdoor in een zeer moeilijke positie, maar dank zij de hulp van de Nederlandse regering konden vluchten met een ander toestel worden gemaakt en de zending beschikte weer over een eigen vliegtuig. Op donderdag 25 oktober zal zendeling W. Könemann over dit pionierswerk ver tellen en tevens een serie kleurendia's pro jecteren. Ook zal een klein filmpje worden vertoond van de eerste Dani. die per vlieg tuig naar Hollandia is gegaan. Deze zendingsavond wordt onder auspi ciën van de Stichting tot verkondiging van het Evangelie en Verspreiding van Chris telijke lectuur in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat gehouden. Er zal een collecte gehouden worden ten bate van het zen dingswerk op Nieuw-Guinea, waar ook mejuffrouw Elze Stringer, vroeger wonen de te Haarlem, als zendelinge-onderwijze- res werkzaam is (in Enarotali bij de Wis selmeren). 1-Iet werk aan de versterking van de duinrand rond de vuurtoren op het eiland Texel vordert snel. Zoals de foto laat zien is de door de zee bedreigde toren thans omgeven door een hecht geconstrueerde dijk, die het verder afbrokkelen van de kuststrook zal voorkomen. Men is met de beschoeiing nog niet geheel gereed. De najaars stormen kunnen echter „komen". Aan de Beukenlaan in De Zilk (Noord- wijkerhout) zal een nieuwe r.k. lagere meisjesschool worden gebouwd. In opdracht van het r.k. schoolbestuur van de H. Hart parochie heeft de heer .Tacq. van Velsen. architect b.n.a. te Haarlem, maandag de bouw van deze school onderhands aanbe steed, waarvoor vier aannemersbedrijven hadden ingeschreven. In verband met drukke werkzaamheden hadden twee Hil- legomse firma's bedankt. Ingeschreven werd als volgt: aannemings bedrijf J. P. A. Nelissen, Haarlem 268.862, bouwbedrijf Klein Schiphorst, Haarlem 261.700; aannemersmij. Noordholland, Haarlem 259.900; bouwbedrijf C. G. Wa- leveld, Haarlem 254.500. De gunning is aangehouden. Reeds voor 1940 bestond de noodzaak de oude r.k. school aan de Beeklaan uit te breiden dan wel geheel te vervangen door een nieuw gebouw. In 1932 werd reeds een plan ontworpen, hetgeen om allerlei rede nen niet is gerealiseerd. Thans zal de nieuwe school in het cen trum van het dorp worden gebouwd, als middelpunt van een nieuwe dorpswijk. De school bevat zeven leslokalen, een ruim handenarbeidlokaal, flinke hal, centrale toiletten, kamer voor het hoofd der school en onderwijzerskamer. De school zal cen traal met oliestook worden verwarmd. Op het aansluitende terrein is een gymnastiek lokaal met was- en kleedruimten ontwor pen, alsmede een parochiële kleuterschool Ten noorden van de school komt een win- kelgalerijt.ie, dat met de andere gebouwen één geheel zal vormen. Verwacht wordt, dat de nieuwbouw in september 1957 in gebruik kan worden genomen. Deze winter zullen, wanneer B. en W. van Haarlem gevolg geven aan het advies van de raadscommissie voor Hout en Plant soenen, bijna zestig bomen in het zuiden van de stad worden geveld. Het grootste deel van deze bomen staat in Den Hout. Dit is het voorlopige resultaat van de jaarlijkse „dodenrit" welke gisteren dooi de raadscommissie voor Hout en Plantsoe nen langs de door de directeur van deze dienst, de heer J. A. Dorresteijn, voor ver wijdering voorgedragen bomen is gemaakt. De lijst van reeds dode, zieke of gevaar voor voorbijgangers, omwonenden en ver keer opleverende woudreuzen was dit jaar zo omvangrijk, dat de commissie aan één dag niet genoeg had, zodat de schouw dezer dagen wordt voortgezet in de andere delen van de stad, waar nog dertig bomen op de nominatie staan om gerooid te wor den. Er gaan negen bomen aan de Span- jaardslaan ..voor de bijl", een paar aan de Hildebrandlaan dikke populieren van wel veertig meter hoog, die gevaarlijk be ginnen te worden voor de bezitters van aangrenzende tuinen verder een paar aan de Helenalaan en voorts overal 'n de Hout verspreid staande exemplaren. Het gaat in hoofdzaak om linden, beuken en eiken. Intussen laat de dienst van Hout en Plantsoenen waarlijk niet alleen bomen sneuvelen, maar wordt er ook hard ge werkt aan een algemeen plan voor de ver jonging van Den Hout. Dit laatste wordt na de vele honderden jaren dat het bos be staat, urgent. De moeilijkheid is echter, dat men niet voorzitter van 'de Vereniging van volks- ™nder meer jonge bomen kan planten op tuinders „Eigen tuin" en verder vervulde hij acht jaar het voorzitterschap van de afdeling Haarlem van de Bond van Ge pensioneerden. Vrijdag 26 oktober om twaalf uur zal zijn stoffelijk overschot op de Noorderbegraaf plaats aan de Vergierdeweg ter aarde worden besteld. Op de Spaarndamseweg te Haarlem ter hoogte van de Haarlemse Sodafabriek had maandagmorgen om kwart voor twaalf personeel van de Haarlemse Machinefa briek voorheen gebroeders Figee een kraan op een truc met oplegger geladen. Toen de bestuurder van de vrachtauto achteruit reed begon het bovenhuis van de kraan te draaien en daarna is de kraan gekan teld. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De kraan was ernstig be schadigd de plaats waar oude hebben gestaan. Het omringende oudere geboomte neemt name lijk zoveel zonlicht weg, dat de jonge aan plant niet wil gedijen. De verjonging van de Hout zal dus gepaard gaan met het systematisch verwijderen van ouder ge boomte om, per gedeelte, tot nieuwe aan plant te kunnen overgaan. Dat wordt een werk dat vele jaren zal duren en waar voor ook kredieten aan de raad gevraagd zullen moeten worden, niet alleen voor de aankoop van jonge bomen, voor zover die niet door de gemeentekwekerij geleverd kunnen worden, maar vooral voor het ar beidsloon dat met dit werk gemoeid is. De opbrengst van het hout zal namelijk niet voldoende zyn om de kosten te dekken. In het algemeen gaat het dit jaar niet om „bekende" bomen, die een vaste plaats in het straatbeeld hebben verworven en daarin moeilijk gemist kunnen worden. Een uitzondering vormt echter de overgebleven kastanje op het kruispunt bij de Zijlbrug. Het vorig jaar sneuvelde de reeds gestor ven kastanje aan de noordzijde van het kruispunt. Uit overwegingen van verkeers veiligheid luidt nu ook de doodsklok over het exemplaar aan de zuidkant. Overigens dient men, hoe jammer het ook is, deze verwijdering van zovele bomen toch wel in haar juiste verhouding te zien. Er zullen deze winter nauwelijks honderd bomen gerooid worden, maar dat maakt op het totaal van veel, meer dan tienduizend bomen langs straten, wegen en op pleinen en vele duizenden bomen in de Haarlem merhout niet uit Bovendien plant Hout en Plantsoenen jaarlijks meer nieuwe bomen dan dat er oude geveld worden. De afdeling Den Haag van de stichting 19401945 heeft met haar leden een ex cursie gemaakt naar Haarlem. Vanmorgen hebben de honderdzeventien deelneemsters onder leiding van de voorzitter van de af deling Haarlem, de heer G. de Boer, de Grote Kerk en enkele specifiek Haarlemse hofjes bezichtigd en bewonderd. De heer K. R. van Staal, lid van het hoofdbestuur der stichting, heeft hen in de Grote Kerk verwelkomd. De loco-burgemeester van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk, heeft de dames ten stadhuize ontvangen. In zijn toespraak tot het gezelschap wees de wethouder op het belangrijke werk, dat de stichting in de afgelopen jaren heeft verricht. „De tijd heeft de in de tweede wereldoorlog ont stane wonden geheeld. Toch moeten we het in die jaren doorgemaakte leed niet geheel vergeten en we moeten op onze hoede zijn, dat ons iels dergelijks nooit meer zal overkomen", zei de wethouder. De heer G. de Boer dankte de wethou der in enige geestige bewoordingen. 's Middags heeft het gezelschap in hotel restaurant Dreefzicht de lunch gebruikt. De dag werd besloten met een kopje thee in „Groenenclaal" te Heemslede. De Alkmaarse politierechter mr. J. N. Alblas heeft cle jeugdige Ambonees F. L„ die in het afzonderingskamp „Oude Zeug" in de Wieringermeer verblijft, wegens be lediging van een ambtenaar in functie ver oordeeld tot een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van een week. L. had op 21 augustus tegen een dienst doend wachtmeester der rijkspolitie de woorden „bami" en „sapi" gebezigd. De wachtmeester, die de Maleise taal machtig was, begreep, dat hij uitgemaakt werd voor een varken en een karbouw. De officier van Justitie had twee maanden gevange nisstraf geëist. In de door de directie van het Minerva Theater samengestelde lezingencyclus van vijf bekende Nederlandse ontdekkingsrei zigers, is het dinsdag 30 oktober de beurt aan de heer Jan P. Strijbos, die zoals be kend onlangs van zijn langdurige zwerf tocht door Spitsbergen is teruggekeerd. Uiteraard zal deze reis het onderwerp voor de lezing zijn, welke onder de titel ..Sval- bard, langs koele stranden" de eerste is. die Jan Strijbos hierover in Kennemerland houdt. Spitsbergen werd reeds in de sagetijd door de Vikingers ontdekt, die het ..Sval- bard" noemden, hetgeen koele stranden betekent. In 1596 werd het eilandenrijk al dus herontdekt door Willem Barendsz. die met. zijn tochtgenoten de kortste weg naar het rijke Indië zocht. Spitsbergen behoort nu sedert 1925 aan Noorwegen en maakt de indruk van een Alpen-hooggehergte. dat tot aan de voet der gletchers in zee ver zonken is. Het beslaat een oppervlakte tweemaal groter dan Nederland en bestaat uit enige grote en een enorm aantal klei nere eilanden. Het binnenland is totaal ..vergletcherd" en vrijwel ontoegankelijk, zodat alle verkeer zich langs de kusten moet begeven. De kust van West-Soits- bergen staat onder invloed van de warme golfstroom en kan in de korfn noolzomer heel goed door toeristen worden bozocht. De temoerafuur stijgt dan dikwiils tot 15- 17 graden Celsius. In de lange winter- neriode daalt deze dan weer tot 25-40 gra den onder het nu'ount. Van 19 april tot 24 augustus gaat de zon niet meer onder: van 27 oktober tot 1-5-'februari staat d^ze °chtër onder de horizon en heerst hier dus de poolnacht. Thans0 "wonen er ongeveer 5400 mensen, waarvan 4000 Pussen die er concessies hebben en bijvoorbeeld in de grote Ysfjord drie steenkoolmijnen exploi teren. Onder de overige bewoners bevin den zich 400 Noren, die hier aben regel matig overwinteren: evenals de ipptste pelsjagers. die voornamelijk jacht maken on poolvossen, sneeuwhoenders. robben en ijsberen. Dank zij de warme golfstroom kunnen er zich tal van planten handhaven: in to taal vermeldt de nlantenlijst niet minder dan 150 soorten. Bomen komen er echter niet meer voor. of zij zijn zo klein en nietig dat deze naam hierop nauwelijks van toe- nassing is. Het aantal vogelsoorten is klein doch het aantal individuen is waarlijk enorm en zij bevolken gedurende de korte zomer in zeer grote drommen de hoge vo- gelbergen en vogelholmen: de meeste zijn zogenaamde ..klifkustvogels", zoals zee koeten. drieteenmeeuwen. kleine alken, unpegaaiduikers en noordse stormvogels Dp rppest algemene toendra-bewoner is wel de eidereend. die vooral op de lage en tal rijke holmen tot nestelen komt. Van de landzoogdieren kunnen alleen het rendier worden genoemd, d» poolvos, de ijsbeer en de poolhaas: waarbij nog de met succes uit Groenland ingevoerde musktisos. De zee zoogdieren worden vertegenwoordigd door de verschillende soorten robben, waarvan de ..Storkobbe" wel de grootste is. Door intensieve en voortdurende achter volging is de walrus bijzonder zeldzaam geworden, hetgeen ook kan worden ver klaard van de verschillende soorten vin- en walvissen. Ter bestudering van land. bodem, fauna en flora heeft Jan P. Strijbos van de laat ste zomer twee maanden in het echt arc tische gebied van Spitsbergen doorge bracht. Tn zijn lezing volgt hij de route nogmaals: een boeiende boottocht langs de eindeloze Noorse fjordenkust, met het be zoek aan de diverse havens en plaatsen, om zich daarna in Tromsö aan boord van de „Lvngen" te begeven, welk schip een regelmatige twaalfdaagse dienst op Spits bergen onderhoudt. Gedurende deze expe ditie. waarbij .Tan Strijbos door zijn echt genote werd vergezeld, werden meer dan vijfhonderd foto's gemaakt en bovendien een kleurensmalfilm. welke het publiek straks een uitstekende indruk geven van dit merkwaardige poolland, met zijn berg- formaties, sneeuwvelden, talrijke glet chers en uitgestrekte toendra's. Aldus een volkomen maagdelijk en ongerept land- schan. waar de mens zich klein en nietig voelt en dat gedurende de korte pool- zomer op zulk een boeiende wijze door de ontelbare vogels en een wonderbaarlijk rijke bloemenwereld wordt opgefleurd. Een land met een droge, gezonde en bacterie- vrije lucht en afgezien van de weinige be woners in de nederzettingen der steen koolmijnen ook een land zonder mensen. Er is geen plek ter wereld, van waar de Noordnool zo dicht kan worden benaderd als Spitsbergen; welk onderwerp een boeiende en interessante lezing belooft. Het programma van de on zaterdag 27 oktober in het Spoi-tfondsenbad in Haarlem vastgestelde waterpolowedstrüden luidt: Kringcompetitie tweede klasse heren: DWT 3NVA 2. Centrale wintercompetitie dames: DWTDVZ. Bekercompetitie dames: HPC GZC. Centrale wintercompetitie heren: HPC GZC. Kringcompetitie heren eerste klasse: W atervr iendenNV A. Van maandag 8 tot en met zaterdag 13 ok tober zijn op de schietbanen te Overveen de nationale en de gewestelijke schietkampioen- schappen (district west) van de Nederlandse Politie Sport Bond gehouden, waaraan zo wel de rijks- en gemeentepolitie alsook de marechaussee deelnamen. Gedurende de gehele week was er een uitstekende stemming onder de deelnemers en tal van autoriteiten gaven in die week van hun belangstelling blijk, o.a. de hoofd commissaris van politie uit Den Haag, dc heer J. H. A. K. Gualthérie van Weez.el, de schietgedelegeerde van district west van de N.P.S.B. de heer Doornspleet uil Alk maar en de heer Derksen uit Enschedé na mens de N.P.S.B. Brigadier H. L. A. van de Pavert, voorzit ter van de Politie Sportclub Bloemendaal, die tezamen met de Zandvoortse Politie Sport Vereniging onder voorzitterschap van de heer C. van Buren en cle Haarlemse Politie Sport Vereniging onder voorzitterschap van de heer L Davidzon als gastheren optraden, komt een woord van lof toe voor de uitste kende organisatie van deze wedstrijden. De militairen van de Ripperda- en de Koude- hornkazerne. die met grote opgewektheid diensten verrichten, ontvingen als herinne ring een ballpoint met inscriptie P.S.C.B. Aan deze wedstrijden namen ook diverse dames deel. De uitslagen van de dames schutters luid den: Personeel pistool: 1. mej. Rosendahl, Vel sen. 42 p.; 2 mej. Merekelbach. Velsen. 37 p.; 3. mej. Goedegebuure, Rotterdam, 34 p.; 4. mei. Berger, Bloemendaal, 29 p. Vaste Baan pistool: 1. mej. mr. Veltkamp Zaandam, 75-53 p.; 2. mej. Rosendahl, Velsen, 75 p.; 3. mej. Merekelbach, Velsen, 53 p.; 4. mei. Berger, Bloemendaal. 9 p. Vrije Baan pistool: 1. mej. Goedegebuure. Rolterdam. 78-23 p.; 2. mej. Berger, Bloemen daal, 52 p. Personeel geweer en Vastebaan geweer- 1. mej. Berger. Bloemendaal, 21 p. Voor de heren werden een groot aantal prij zen beschikbaar gesteld, waarvan telkens de eerste drie prijzen hier vermeld worden. A. Nationaal: Erekorps pistool: 1. H.P.S.S.V I. Heerlen (139 pnt.): 2. Kon. Marechaussee Nuntspeet (137 pnt.); 3. W.P.S.S.. Wassenaar (135 pnt.). Korps pistool, klasse I. nationaal: 1. 4e divisie Kon. Marechaussee. Groningen f231' pnl. (wisselbeker); 2. H.P.S.S.V. I, Heerlen (227 pnt.); 3. Hermandad II, Rotterdam (224 punten). Korns pistool, klasse II, nationaal: 1. W. P. S S., Wassenaar f225 pnt.); 2. Kon. Mare chaussee, Nunspeet f222 pnt.); 3. G. P. S. V., Gouda '*"1 pnt.). Personeel pistool, nationaal: 1. Bosman, Velsen: 2. Versendaal, Rotterdam; 3. Her klots, Koninklijke Marechaussee. Vaste baan. pistool, nationaal: 1. J. Schar- loo, rijkspolitie, Alkmaar; 2. W. van Driel, Kon. Marechaussee; 3. Herklots. Kon. Mare chaussee. Vrije baan pistool, nationaal: 1. Herklots. Kon. Marechaussee; 2. H. Duivens, Kon. Marechaussee: 3. Vianen, Den Haag. A. Nationaal: erekorps geweer: 1. A. P. 5. V., Alkmaar (144 pnt.); 2. P. S. V. A. I, Arnhem f143 pnt.); 3. E. P. S. V., Eindhoven (141 pnt.). Korps geweer klasse I. nationaal: 1. R. P., Alkmaar TI (238 pnt. wisselbeker); 2. S. R. G. A. I. Arnhem (237 pnt.); 3. Hermandad II. Rotterdam (235 pnt.). Korps geweer, klasse II nationaal: 1. P. S. V. A. I. Arnhem (232 pnt.); 2. S. V. K. M. A.. Amsterdam (229 pnt.); 3. Hermandad III, Rotterdam (226 pnt.). Personeel geweer, nationaal: 1. H. de Smit, Eindhoven: 2. Hengstmengel, Bloemendaal; 3. W. Erkelens. rijkspolitie, Alkmaar. Vaste baan geweer nationaal: H. Ringeling. 'S'. R. G. A: 2. Héffgstrherigel. Bloemendaal; 3. P. Vijn. R. S. O. D. U. Vrije baan geweer nationaal: 1. A. Valken- ber, Bloemendaal; 2. E. Hindriks, Kon. Ma rechaussee; 3. W. de Boeck, Wassenaar. Erekorps pistool, District West: 1. R. S. D. A. T, Amsterdam. Korps pistool, klasse I. district West: 1. Hermandad II. Rotterdam (224 pnt. wissel beker i; 2. R. S. D. A. I. Amsterdam (222 pnt); 3. R. P. Alkmaar I (220 pnt.). Korps pistool, klasse II district West: 1. W. P. S. S„ Wasenaar (225 pnt.); 2. G. P. S. V.. Gouda (221 pnt.); 3. P. S. V., Zeist (216 pnt.). Personeel pistool, district West: 1. Bos man. Velsen: 2. Versendaal. Rotterdam; 3. Van der Spek. R. S. D. A. Vaste baan pistool, district West: 1. J. Scharloo. rijkspolitie. Alkmaar; 2. Harten- dorf. Velsen; 3. C. Dekker, Velsen. Vrije baan pistool, district West: 1. Bethle hem, Bloemendaal; 2. Rick. R. P.. Alkmaar; 3. Post.ho.uwer, Haarlem. B. District west: Erekorps geweest: 1. R.P Alkmaar (138 pnt.); 2. P.S.V. Zeist (137 pnt) Korps geweer, klasse I, district west: 1. R.P. Alkmaar II (238 pnt. wisselbeker): 2 Hermandad II, Rotterdam (235 pnt.); 3. P.S. V.H. I. Haarlem (235 pnt.). Korps geweest, klasse II, district west: 1. S.V.K.M.A., Amsterdam (229 pnt.); 2. R.S.D.A. I, Amsterdam (219 pnt.). Personeel geweer, district west: 1. Hengst mengel. Bloemendaal; 2. Erkelens. R.P. Alk maar; 3. B. Anema. Rotterdam. Vaste baan geweer, district west: 1. Hengs*- mengel, Bloemendaal; 2. P. Vijn. R.S.O.D.U 3. H. Ender, Alkmaar R.P. Vrije baan geweer, district west: 1. Hengst mengel, Bloemendaal; 2. Van der Krogt, Was senaar; 3. Tellegen, R.P. Alkmaar. Zij, die de wisselbeker kregen zijn tevens kampioen. De prijsuitreiking zal op vrijdag 16 novem ber te 2 uur geschieden in hotel-cofé-restau- rant ..Roosendaal" te Overveen door de bur gemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Pee reboom Voller. BINNENLAND Johan van Oldenbarneveld. Voor leden van de Bond Oud-Illegale Werkers (Natio naal Federatieve Bond voormalig Verzet) zal mr. A. M. baron van Tuyll van Seroos- kerken een lezing houden over het procés tegen de raadspensionaris Johan van Olden barneveld op vrijdag 26 oktober in de socië teit aan de Kokstraat. Afscheid. Op 31 oktober zal de hoofd ingenieur-directeur van de rijkswaterstaat, ir. H. C. P. de Bruyn, de rijksdienst met pensioen verlaten. Ir. De Bruyn was achter eenvolgens werkzaam bij de aanleg van het Maas-Waalkanaal en in de arrondissementen Roermond en Haarlem. Op 1 augustus 1942 werd hij naar de Directie Bruggen over geplaatst. Een maand later werd hij be noemd tot hoofdingenieur-directeur. Onder zijn leiding werden na de oorlog vele be langrijke bruggen (Moerdijk, Arnhem, Via nen) hersteld en werd de nieuwe brug te Doesburg gebouwd. Op 1 april 1954 werd hij hoofdingenieur-directeur in de Directie Wegen. Stelende Duitser. De 16-jarige Duitse werktuigkundige W. N. uit Dusseldorp ging het afgelopen weekeinde een woning in de Da Costastraat in Amsterdam west binnen. Toen hij de bewoner zag vroeg hij vlug om een kopje koffie en of hij zijn schoenen mocht poetsen. Toen hij daarmede in de keuken bezig was betrapte de vrouw des hui zes hem bij het wegnemen van een porte- monnaie. De knaap werd via een afdelings bureau aan de vreemdelingendienst der politie ter beschikking gesteld. HAARLEM EN OMGEVING Tentoonstelling. Vrijdag 26. zaterdag 27 en zondag 28 oktober houdt de katholieke bond van bejaarden en genensioneerden in het „Stoofke" aan de Stoofsteeg tussen de Koningstraat en de Gedempte Oude Gracht, een tentoonstelling van werkstukken. Vakonderwijzer te Heemstede. B. en W. van Heemstede stellen de gemeenteraad voor om de heer C. Smal. die sedert 1 september in tijdelijke dienst werkzaam is als vak onderwijzer in de lichamelijke oefening aan de openbare scholen voor lager onderwijs, in vaste dienst te benoemen. Forumavond. De oudercommissie van de P. H. v. d. Leijschool in Oud-Schoten belegt vrijda„ 26 oktober in het gymnastiek lokaal van deze school aan de Vondelweg een ouderavond. Na afhandeling van het huishoudelijk gedeelte zal een forum, be staande uit mej. mr. C. J. Krim. inspectrice bij de kinderpolitie; mej. A. Cats, hoofd ener kleuterschool; drs. W. Hazevoet, ge meentelijk adviseur voor maatschappelijk werk; dokter P. de Smit, huisarts; de heer A. J. Poelstra. hoofd ener ULO-school en de heer A. M. J. Mol, hoofd van de P. H. v. d. Leyschool de vragen van de ouders be antwoorden. Het comité van de „B.L.O.-tentoonstel ling 1956" zal donderdag om acht uur een speciale avond houden voor de leden van de Haarlemse Ouderraad en oudercommissies van de openbare scholen in de gemeente Haarlem. Vakantie-centrum. Ter voorkoming van mogelijk misverstand vestigen wij er de aan dacht op. dat het onlangs door het Haarlemse gemeentebestuur aangekochte vakantiecen trum ..Tongeren" in de gemeente Epe (Gld.) geen deel uitmaakt van het gelijknamige landgoed, dat dus niet van eigenaar is ver anderd en ongerept blijft. Plannen worden volgend jaar uitgevoerd In de vergadering van eind juni j.l. van de gemeenteraad van Haarlem werd be sloten tot verbetering van het kruispunt op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord nabij de Zaanenlaan en de Zaanenstraat. Dat was mogelijk doordat voortuinen aange kocht konden worden. Verwacht was, dat de werkzaamheden nog dit jaar uitgevoerd zouden kunnen worden, maar wegens overvloed van werk zaamheden bij Openbare Werken kon hier toe niet worden overgegaan. Het werk staat thans op het programma voor het komende voorjaar. De verbetering van de hoek bij de Zaa nenlaan is een begin van de algehele ver betering op de Rijksstraatweg. De bespre kingen hierover zijn reeds geruime tijd aan de gang en het is over enkele weken twee jaar geleden, dat zich in Haarlem-Noord een comité van actie voor de verkeersvei ligheid van de Schoterwcg en Rijksstraat weg vormde. Er werden handtekeningen verzameld die aan de minister van Ver keer en Waterstaat zijn aangeboden. De dienst van Openbare Werken is be zig de voortuinen van een aantal percelen te verwerven, maar de onderhandelingen hebben een moeizaam verloop. De gemeente is echter na het raadsbe sluit in het bezit van de tuinen op de drie hoeken bij de Zaanenlaan en Zaanenstraat en heeft plannen gemaakt, die echter pas het volgend jaar uitgevoerd kunnen wor den. Men dient dust rustig af te wachten. De „Hunter-Killer group II" van de Ame rikaanse marine, die speciaal is uitgerust voor de bestrijding van onderzeeboten, zal onder bevel van schout-bij-nacht Paul L. Dudley van 29 oktober tot en met 1 novem ber een niel-officieel bezoek aan Rotter dam brengen. Het bezoek van deze groep, die bestaat uit hel vliegdekschip „Antie- tam" (dat maandag, zoals is gemeld, bij Brest aan de grond is gelopen) het vlag- geschip van schout-bij-nacht Dudley, die tevens commandant is van de „carrier divi sion 18" alsmede uit een groot tankschip, zes tordedobootjagers en twee onderzee boten, is bet grootste, dat de Amerikaanse marine ooit aan Nederland heeft gebracht. De schepen hebben in totaal 333 officieren en 3490 onderofficieren, korporaals en man schappen aan boord. Het bezoek aan Rotterdam van de „Hun- ter-Killer group II" vormt een onderdeel van de goodwill- en oefenreis in het gebied van de Atlantische Oceaan en de West- europese wateren, die dit smaldeel op 29 september van dit jaar te Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia is begonnen. Tegen kerstmis worden de schepen in de Verenigde Staten terug verwacht. Brest is de eerste aanlegplaats in West-Europa. Daarna volgt het bezoek aan Rotterdam en aan een aantal andere Europese havens. Het bezoekende Amerikaanse vliegdek schip met de zes torpedobootjagers en de twee onderzeeboten zullen in de middag van donderdag 1 november met een gróót aantal Nederlandse marine-officieren aan boord zee kiezen om de Koninklijke Marine op deze wijze gelegenheid te geven zich van de laatste ontwikkelingen op het ge bied van de onderzeebootbeftrijding op de hoogte te stellen en deze ontwikkelingen in gezamenlijk overleg op hun deugdelijk heid te beproeven. De schepen zullen na deze besprekingen en demonstraties koers zetten naar Vlissingen of Hoek van Hol land, waar de Nederlandse officieren van boord zullen gaan en vanwaar de schepen zullen vertrekken. Schout-bij-nacht Paul L. Dudley zal vermoedelijk reeds zondag 28 oktober des middags per vliegtuig van zijn vlaggeschip in Nederland aankomen. Aan boord van de „Antietam" bevindt zich een squadron onderzeebootbestrij- aingsvliegtuigen van de Amerikaanse At lantische vloot. Het squadron beschikt over Grumman S 2 F-2-vliegtuigen, tweemoto- rige hoogdekkers die vier bemanningsleden hebben. De Grumman S 2 F-2 („Gracker") kan de taken verrichten, die in vele landen twee vliegtuigen moeten uitvoeren, om on derzeeboten op te sporen en te vernietigen. In Nederland geschiedt dat door in paren vliegende Avenger"-vliea:tui -ren

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7