OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hongaarse regering roept hulp in van Russische troepen Gevechten in de straten van Boedapest Mollets aanpak toegejuicht in de Franse Assemblée HET WEER: Minder zacht Titoïst Nagy vervangt premier Hegedues De arrestatie der verzetsleiders Somber, maar toch ambitieus K M0RR!S"44!»4 Verklaring over Soestdijk- kwestie in Tweede Kamer Automobilist beroofd en in het water gegooid Harding verleende gratie aan Griekse Cyprioot Het woord is aan 7le JAARGANG No 91 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 301e JAARGANG No 244 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WENEN (Reuter-U.P.-A.F.P.) De Hongaarse regeririg heeft vandaag de hulp ingeroepen van Russische troepen in het land om de orde te herstellen. De voor malige gezuiverde „Titoïst" Imre Nagy is weer premier creworden na een nacht van straatgevechten, waarin vele militairen, leden van de staatsveiligheidspolitie en burgers zijn gedood. In geheel Hongarije zijn krijgsraden opge richt ter berechting van personen wegens poging tot om verwerping van het bewind, het verwekken van onlusten, moord en brandstichting. De noodtoestand is afgekondigd voor het gehele land. In Boedapest is een uitgaansverbod van kracht. Betogingen en bijeenkomsten zijn verboden. Radio-Boedapest,' die dit meldt, bericht dat de toestand buitengewoon ernstig is. bekendmaking De troepen in van het verzoek aan Russische Hongarije, krachtens het verdrag van Warschau, om op te treden tegen „contra-revolutionairen", volgde onmiddellijk op de bekendmaking, dat Nagy de plaats had ingenomen van premier Hegedues, die evenwel lid blijft van het politieke bureau van de partij evenals de eerste partijsecretaris. Eino Geroe. Na een reusachtige betoging in Boedapest, waarbij tien duizenden mensen de terugkeer van Nagy eisten, braken 's nachts straatgevechten uit, waarbij volgens radio- Boedapest fascistische en reactionaire elementen schaamte loze aanvallen deden op openbare gebouwen en de politie. Prof. Oud sprak namens vijf grootste fracties Prof. mr. P. J. Oud (VVD) ving heden middag bij de vergadering van de Tweede Kamer aldus aan: „Alvorens de redevoe ring aan te vangen, die ik uitsluitend voor mijn eigen verantwoordelijkheid zal uit- spreken, zou ik, als eerste spreker bij deze gedachtenwisseling, een korte verklaring j willen afleggen, mede namens de heren Bruins Slot (A.R.), Burger (Arbeid), Rom- me (K.V.P.) en Tilanus (C.H.). De publikaties in de pers in binnen- en buitenland omtrent hetgeen men de „kwes- tie-Soestdijk" is gaan noemen, hebben in ons land een ernstige verontrusting gewekt. Het betreft hier een aangelegenheid, waar bij de hoogste belangen van ons Koninkrijk zijn betrokken. Zij kan daarom niet gezien worden als een zaak, die alleen de Draag ster der Kroon persoonlijk raakt en waar voor haar raadslieden geen verantwoorde lijkheid dragen. Wij vertrouwen, dat het kabinet zich die verantwoordelijkheid ten volle bewust is en dat, met name ten aan zien van de inrichting van het Huis der Koningin, de maatregelen zullen worden genomen, die in het belang van de onge reptheid der monarchie noodzakelijk blij ken". De gemeente Beverwijk heeft uit het Musée de Lyon aangekocht dit prach tige portret van Magdalena van Erp, geschilderd door Cornelis v. d. Woort, die^nige tijd in Beverwijk heeft ge werkt. Bovendien kocht het gemeente bestuur uit dezelfde verzameling aan het portret van Joost Baeck, de heer van Wïdverhorst, geschilderd door C. v. d. Voort. De regering was op deze aanvallen, „waardoor talrijke burgers, militairen en functionarissen van de staatsveiligheids politie zijn gedood" niet voorbereid. De be volking werd opgeroepen rustig te blijven, „de activiteit van de bloedige contrarevo lutionaire benden" te veroordelen en de Russische en Hongaarse troepen te steunen, die aan deze activiteit een einde moeten maken. Geroe en Hegedues, die juist waren te ruggekeerd van een officieel bezoek aan president Tito en de Joegoslavische partij leiding, hadden eerst laten weten dat het centrale partijcomité vandaag over een week zou vergaderen. Het geroep op straat om de terugkeer van Nagy hield echter aan, waarop werd meegedeeld dat de ver gadering „over enkele dagen" gehouden zou worden. Toen de betogers begonnen het standbeeld van Stalin te ontmantelen, kwam de bekendmaking dat het partijcomité reeds in vergadering was bijeengekomen. Er werd besloten het politieke bureau van de partij te reorganiseren. 's Middags hadden Nagy en een aantal parlementsleden in het parlementsgebouw leden van de betogende jeugdorganisaties ontvangen, die in de afgelopen dagen zijn terugkeer hadden geëist. Nagy werd vorig jaar door de stalinist Rakosi, die thans ver bannen is, ontslagen. Men verwacht dat Nagy vandaag een radio-rede zal houden. In Wenen heeft men de indruk dat Hon gaarse troepen Boedapest hebben bezet. Het radiostation, dat tot heden een getrouw beeld van het verloop der gebeurtenissen heeft gegeven, is blijkbaar overgenomen. Sedert vanmorgen zijn geen bekende stem men van omroepers meer gehoord. Het Hongaarse gezantschap te Wenen heeft medegedeeld, dat de Hongaars-Oos tenrijkse grens „voorlopig" is gesloten. Het telefoonverkeer van het westen met Hon garije is sinds gisteravond verbroken. Rei zigers uit Hongarije, die vanmorgen in We nen zijn aangekomen, hebben troepenbewe gingen in de richting Boedapest waarge nomen. Marseillaise Een speciale correspondent van de Daily Express te Boedapest heeft gemeld, dat betogende studenten gisteren de Marseil laise hebben gezongen. De demonstratie had volgens de organisatoren ten doel de solidariteit van de bevolking met de Polen tot uitdrukking te brengen, maar het werd in feite een nationalistische manifestatie. De demonstratie was georganiseerd door de Petoefi-club, een kring van nationalistisch gezinde communistische intellectuelen. Een verbod van het ministerie van Binnen landse Zaken om de betoging te houden, werd een half uur voor het begin van de betoging ingetrokken. De stoet werd geopend door studenten met kokardes in de nationale kleuren en talrijke Hongaarse vlaggen. Er werd geen enkele rode vlag meegevoerd. Onder het zingen van nationalistische liederen, waar onder het volkslied, dat sinds vele jaren verboden is, begaven de demonstranten zich op ordelijke wijze naar het monument voor generaai Joseph Bern, een uit Polen afkomstige held uit de Hongaarse revolutie van 1948. Hier werd geëist een Pist van meer dan één party by verkiezingen, volledige vrij heid van drukpers en meningsuiting, on- middeliyke afbraak van het monument voor Stalin, volledige reorganisatie van het economische leven in Hongarüe, het uit sluitend ten bate van Hongarije exploiteren van de uranlumlagen in het land en her ziening van de handelsakkoorden met het buitenland. De betoging, waaraan ook tal- ryke arbeiders en ambtenaren deelnamen, duurde or*«reveer drie uur. res, een bekende schrijver, las aan de vV0°( van het standbeeld van gene raal Bern een manifest voor dat als volgt begon: „Wij hebben een keerpunt in onze geschiedenis bereikt. Het gehele Hongaarse volk moet zich aaneensluiten. De leiders van partij en regering zijn er niet in ge slaagd een goed program samen te stellen. Wij stellen hen verantwoordelijk, die kop pig gepoogd hebben het op terreur be rustende bewind van Stalin en Rakosi te herstellen, in plaats van een socialistische democratie tot ontwikkeling te brengen". Radio-Boedapest mei ide op het middag uur, dat de eerste groepen „contra-revo lutionairen" zich hebben overgegeven aan de Russische en Hongaarse troepen, die hebben ingegrepen. In Wenen is van amb telijke zijde verklaard, dat het treinverkeer tussen Oostenrijk en Hongarije vanmorgen vroeg is stopgezet. Het telefoonverkeer tus sen Warschau en Boedapast is te midder nacht verbroken en zal naar verwacht vandaag nog niet hervat worden. Het trein en luchtverkeer tussen de twee hoofd steden functioneert nog wel. Tegen het middaguur zijn in een uitzen- ding van radio Boedapest kreten en scho ten gehoord. Hierop volgde een korte stilte waarna muziek ten gehore werd gebracht. Vijf minuten later werd een rede van Nagy uitgezonden. De Tsjechoslowaakse PTT heeft meege deeld, dat alle telefoonverbindingen met Hongarije verbroken zijn. Een automobilist uit Groningen, de heer Z., die dinsdagavond aan twee personen, een vrouw en een man, bij Hoogkerk een lift wiide geven, werd door hen uit de auto gesleurd, van zijn portefeuille beroofd en in het Hoendiep gegooid. De overvallers verdwenen daarop onmiddellijk. Toen de rijkspolitie aankwam, trof zij de heer Z. enigszins versuft achter in zijn auto zittend aan. Hij vertelde zich niet te kunnen herinneren of hij zelf uit het water was gekropen, of hierbij geholpen was. Ook de verdere gang van zaken bij de overval, zeide de automobilist, een assura deur uit Groningen, zich niet te kunnen herinneren. Zijn portefeuille werd bij hem terugge vonden. Een bedrag van ongeveer f 5000 wordt er uit vermist. De heer Z. heeft wei nig lichamelijk letsel bij de overval opge lopen. NICOSIA (AFP) De Britse gouverneur op Cyprus, Sir John Harding, heeft dinsdag middag de doodstraf voor een Griekse Cy prioot, Nicos Xenophontos. in levenslange gevangenisstraf veranderd. Xenophontos was in April gearresteerd, toen hij een Cy prioot aanviel en verwondde. Deze laatste is echter genezen en heeft verklaard, dat hij niet om politieke redenen was aangevallen. Dit is de eerste maal, dat de doodstraf voor een Griekse Cyprioot is veranderd. Een Britse soldaat is dinsdag om het leven gekomen en vijf zijn gewond bij het ontploffen van een bom in een dorp ten oosten van Nicosia. (Van onze correspondent in Parijs) Zoals gemakkelyk kon worden voorzien heeft de arrestatie van de vijf Algerijnse rebellenleiders door de geheime diensten van het Franse leger, niet nagelaten de ver houdingen van Parüs ook met Marokko en Tunesië een nog weer eens veel scherper karakter te geven. De Marokkaanse sultan, die de vüf Algerijnen als zijn persoonlijke gasten beschouwde, heeft zijn premier Bek- kai en de minister van Buitenlandse Za ken Balafrej naar Parys gestuurd om daar te protesteren tegen deze Franse daad, die door de Mohammedanen wordt beschouwd als een ernstige inbreuk op de goede di plomatieke vormen. Zy hebben van premier Guy MoIIet ge- eist de vijf Algerynen onmiddellijk weer los te laten, maar die eis werd niet aan vaard. Premier Bourguiba van Tunesië had, zoals wü eerder berichtten, zyn am bassadeur reeds eerder uit Parijs terugge roepen en tegenover de Franse vertegen woordiger bij zijn regering heeft ook hy zich in de scherpste bewoordingen over de Franse handelwijze beklaagd. In beide landen vonden dinsdag felle anti-Franse manifestaties plaats, waarbij in Marokko acht Europeanen werden vermoord en over al zijn nu protest-stakingen uitgeroepen. Diplomalen van de Arabische Liga hebben in Londen, Washington en bij de UNO stap pen ondernomen om Frankrijk aan de in ternationale schandpaal te nagelen. Het Franse standpunt werd gisteren in de nationale vergadering na een speciale kabinetszitting, waaraan ook de minister resident Robert Lacoste had deelgenomen, door premier Guy Mollet nader toegelicht. Mollet liet in zeer gedecideerde woorden weten, dat Frankrijk tijdig en duidelijk te gen de spectaculaire ontvangst van de Al gerijnse rebellen door de Marokkaanse en Tunesische hoogwaardigheidsbekleders ge protesteerd had. De regering verwachtte nu diplomatieke complicaties, maar Frank rijk had, zo liet Mollet begrijpen, het volste recht de hand te leggen op de rebellen leiders, die aansprakelijk konden worden gesteld voor de stromen bloed, die in Al gerije vloeiden en voor de onrust, die daar nog altijd heerst. VERWACHTING, medegedeeld door vhet K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond. 3 opgemaakt om 11.15 uur: Minder zacht weer met wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en west. 25 oktober Zon op 7.24 uur, onder 17.27 uur. Maan op 22.19 uur, onder 13.15 uur. Maanstanden 26 oktober 19.02 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 24 oktober Hoog water: 6.20 en 18.38 uur. Laag water: 2.00 en 14.15 uur. 5 La; Donderdag 25 oktober Hoog water: 7.04 en 19.25 uur. Laag water: 2.39 en 14.59 uur. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) tsc c 12 O - dfc E 1E£ ■C ES tb MINDER BESTENDIG Het hogedrukgebied boven het vaste land van Europa, dat enige dagen achtereen het weer in onze streken bepaalde, neemt steeds verder in betekenis af onder invloed van de depressieactiviteit op de Oceaan. Een randstoring van een depressie bij IJsland bereikte vanmorgen Engeland, waar ze vrij veel regen veroorzaakte. Aan de achterzijde van deze randstoring stroomt than* minder zachte oceaanlucht in de rich ting van ons land. Het binnendringen van deze lucht zal gepaard gaan met wat regen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAAIJT PAGINA'S Stockholm zwaar bew. wzw 8 4 Oslo onbewolkt wzw 9 3 Kopenhagen zwaar bew. wzw 12 0,1 Aberdeen regen zzw 13 0,1 Londen onbewolkt zw 16 0 Amsterdam geheel bew. zw 14 0,7 Luxemburg mist z 10 o Parijs zwaar bew. windst. 20 0 Bordeaux mist windst. 21 0 Grenoble mist windst. 19 0 Nice onbewolkt wnw 21 0 Berlijn nevel zzw 15 0 Frankfort motregen wzw 11 0,3 München mict windst. 13 0 Zürich motregen w 10 0,3 Genève motregen windst. 16 0,3 Locarno mist windst. 19 o Wenen licht bew. wnw 18 0 Innsbruck mist windst. 18 0 Rome nevel O 23 0 Ajaccio onbewolkt ono 22 0 Mallorca zwaar bew. windst. 19 38 Weerstoestand binnenland (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder zwaar bew. wzw 13 0,1 Ypenburg zwaar bew. zw 12 0 Vlissingen zwaar bew. zw 12 0 Eelde motregen zw 12 0,1 De Bilt geheel bew. zw 12 0,1 Twente geheel bew. zw 12 0,1 Eindhoven half bew. zw 12 0,1 Vlv. Z.-Limb. half bew. z 12 0 De Algerijnen zullen nu naar Parijs worden overgebracht en de voorlopige verhoren zouden al veel bijzonder belas tend materiaal aan het licht hebben ge bracht. Ook waren er verscheidene ge heime documenten op de rebellenleiders gevonden. De mededelingen van de regeringsleider werden door de Franse Kamer met grote geestdrift ontvangen, speciaal in de rechtse kringen wordt het sterk toegejuicht, dat Frankrijk ..eindelijk zijn tanden eens laat zien". „Wij hebben", zo wordt hier opge merkt, „de Marokkanen, de Tunesiërs en de Algerijnen nu al te lang over ons heen laten wandelen. Dat de arrestatie van de rebellenleiders in Algerije een voor Frank rijk gunstige uitwerking op de gevechts handelingen en de strijdlust zou kunnen hebben, is in beginsel niet uitgesloten De grote fout van Frankrijk is ongetwU- feld weer geweest, dat men de psychologi sche momenten ongebruikt liet passeren en dat men zich onmachtig heeft betoont tijdig een oplossing voor het totaal der Noordafrikaanse problemen voor te stel len. Men is ook hier achter de feiten aan gelopen en het gevaar is nu groot, dat Pa rijs opnieuw door de verdere ontwikkeling zal worden overspoeld en overrompeld. Een positieve bijdrage aan een constructieve po Iitiek van Frankrijk in heel Noord-Afrika heeft men tot dusver ook van de socialis tische regering-Guy Mollet helaas nog nie mogen registreren. Volgens United Press staat buiten Tunis de Franse elfde infanteriedivisie klaar om in te grijpen, wanneer de thans met gum miknuppels en brardweerstralen actieve politie geen kans ziet om de menigten in bedwang te houden. In heel Tunesië en in de grote steden van Marokko hebben alge mene stakingen alle bedrijvigheid verlamd. In de Marokkaanse steden trof de open bare vervoermiddelen hetzelfde lot. In Al gerije is het nog rustig, al patrouilleert het Franse leger er in versterkte mate. In Oran zijn de zaken van moslems gesloten. Wraak (AFP) De in Meknes in Marokko omgekomen Fransen zijn in de meeste ge vallen door een woedende menigte op af schuwelijke wijze vermoord. De wanordelijkheden in Meknes ont stonden, toen een officier van politie, ze kere Abdesselem, om het leven kwam door een schot uit zijn eigen stengun. Dit geschiedde, toen hij een betoger een slag met de sten gaf. Het wapen ging af en de bezitter er van werd dodelijk getroffen. De Marokkaanse betogers dachten even wel, dat het schot door een Fransman was afgevuurd en zij namen bloedig wraak. Drie Fransen werden levend verbrand in hun auto's. Twee anderen werden, voor de ogen van hun kinderen, in hun eigen hui zen met bijlslagen om het leven gebracht. Het gepeupel viel een verpleger aan, die aan de kant van de weg bezig was gewon den te verzorgen en verbrijzelde hem het hoofd met een straatsteen. De zevende Fransman werd in zijn ga rage overvallen. Hij kreeg een slag met de kolf van een karabyn en werd door de ïonigte afgemaakt. Het achtste slacht- Lessing Zij, die gisteren hebben geluisterd naar de door dr. Drees afgelegde regeringsver klaring, zullen wellicht zijn getroffen door de sombere toon, die er herhaaldelijk in klonk en waarmee het ambitieuse program, dat in de verklaring werd ontwikkeld, nogal in tegenspraak was. Reeds in de tweede alinea gewaagde dr. Drees van „nieuwe problemen", die zich voordoen „omdat de geld- en kapitaal markt veel krapper is geworden en de monetaire reserves na geruime tijd bevre digend te zijn gegroeid, thans na een perio de van stilstand sinds verscheidene maan den afnemen." De regering begint dus met te erkennen dat wij als natie gedurende de laatste fase van het vorige, bijna iden tieke, bewind boven onze stand hebben geleefd, ondanks het feit dat het nationale inkomen „een nog niet bereikte hoogte" verkreeg. Onmiddellijk hierna wordt een program ontvouwd, dat een aanzienlijke vermeerdering van uitgaven zal vereisen, zonder dat daarbij duidelijk wordt gemaakt op welke wijze: de daarvoor benodigde mid delen zullen worden verkregen; hierover wordt alleen gezegd, dat de kwestie van de keuze der concrete maatregelen op finan cieel en fiscaal terrein „bij de algemene financiële beschouwingen nader ter sprake kan komen." En de verklaring eindigt, zo als zij begon, met een verwijzing naar de ernstige economische en financiële omstan digheden, die aan de uitvoering van dit veel-omvattende program wel eens grote beperkingen zouden kunnen opleggen. „Reeds dadelijk moet rekening worden ge houden met de moeilijke kaspositie en moet gewaakt worden tegen een inflationistische ontwikkeling," zo wordt in de slotbeschou wing toegegeven. Hoe ernstig de nieuwe moeilijkheden op economisch en monetair terrein (ondanks de „verheugende ontwikkeling van produk- tie en werkgelegenheid") door de regering worden geacht, blijkt wel daaruit dat zij worden vergeleken met problemen als de gevolgen van de oorlog, van de breuk met Indonesië, van de watersnood en van on gunstige internationale ontwikkelingen. Niettemin aanvaardt de regering het pri maat van structuurpolitiek (d.w.z. expansie van onze economie „in de breedte en in de diepte") boven conjunctuurpolitiek, zij het dan ook met die beperking dat de nationale bestedingen, inclusief die van de overheid, zullen worden afgeremd als zij de beschik bare middelen dreigen te overtreffen. Bij vergelijking van al deze punten kan men moeilijk ontkomen aan de indruk, dat de verschillende ministers weliswaar allen hun verlanglijstjes hebben ingediend, maar dat er nog niet voldoende tijd is geweest voor coördinatie van die verlangens onder ling en nog minder voor critische beschou wing ervan in het licht van de financiële mogelijkheden. Met alle respect: Vader Drees herinnerde ons gisteren sterk aan een huisvader, die na het bekijken van de Kerstverlanglijstjes van zijn kroost de ver zuchting slaakt: „Ik gun het de kinders graag, maar waar ik het geld vandaan moet halen, zie ik nog niet. Deze laatste overweging heeft de regering er gelukkig wel toe geleid, te verklaren dat misschien (lees: stellig) niet al haar pro grampunten kunnen worden verwezen lijkt en dat dus met prioriteiten zal moeten worden gewerkt. Wij willen hopen, dat dit niet alleen ten aanzien van de uitvoering der plannen, maar ook voor de afremming der bestedingen zal gelden, zodat het mes het eerst daar in wordt gezet, waar het het dringendst nodig is. Op het gebied van de bureaucratie bijvoorbeeld zouden allereerst grote besparingen tot stand kunnen worden gebracht, vooral als de regering dit terrein als een afzonderlijke „bestedingscategorie" zou beschouwen. Dat veel in deze regeringsverklaring voortgekomen is uit het zoeken naar com promissen tussen de verschillende partijen, is overduidelijk. Dat geldt vooral voor de ongelukkige „oplossing" van het probleem der huurverhoging, een oplossing die wel door geen enkele der betrokken groepen zal worden toegejuicht en die de bureau cratie, in plaats van haar te beperken, al leen maar in de hand kan werken. Alleen uit een kabinetscrisis zoals die van '.956 kan een dergelijk compromis voortkomen. Anderzijds dient opgemerkt, dat de rech terhand, die zich bezig heeft gehouden mei de bevordering van de bezitsvorming, blijk baar niet wist wat de linkerhand aan het doen was inzake een mogelijke belasting op vermogensvermeerdering (waarbij men met vermogensverliezen slechts zijdelings rekening schijnt te zullen houden). Welke principiële tegenstellingen er in dit nieuwe Kabinet leven, had moeilijk duidelijker kunnen worden gedemonstreerd. Het kwart-zinnetje over de bevordering van de verkeersveiligheid kan men moei lijk anders dan bedroevend noemen. De regering herinnert in haar verklaring aan de catastrofale watersnood van 1953 en wijst er met gerechtvaardigde trots op, dat ons volk de gevolgen van die ramp heeft kunnen overwinnen. Maar de verkeers onveiligheid in ons land maakt ieder jaar bijna tweemaal zoveel slachtoffers als de catastrofe van 1953 heeft geëist. Vindt de regering het dan voldoende om zich daar van af te maken met een kwart-zinnetje, dat we bovendien al in zoveel vorige re geringsverklaringen hebben gelezen? Sinwn Koster offer was een Franse brigadier van poliue, wien de keel werd afgesneden. Volgens een later bericht zijn er in Mek nes 27 Europeanen gedood en 25 gewond. ARTEL-IORISSIR. HAARLEM TEL"13439 FERD B0LSTR. 48 A'DAM TEL 717162 HEREN HARRIS TWEEDJASSEN Haarlems Dagblad üxrooooncyxxx x> xx cnc/ xxr rt >ooooooor «r x x x trrccccccca CGOOCÖCX Weerstoestand buitenland Zu c XXXXXXXXXjOUXXXAXXXXJOOUAXx» «xxxcccoooc Wie gek wordt van liefdezou het vroeg of laat ook zonder liefde wel geworden zijn. Verontwaardigde vijanden: de vier van de vijf door de Fransen gearresteerde leiders van het Algerijn- se verzet zien naar hun geleiders. Het zijn van links naar rechts: Ben Bella (algemeen leider van de opstandMohammed Boudiaf, Hoessein Ait Achmed en Moestafa Lasjref. Het hun door de sultan van Marokko ter beschikking gestelde vlieg tuig, dat hen voor onderhandelingen naar Tunesië zou brengenwas onderweg door Franse straal jagers onderschept en op het vliegveld van Algiers tot landen gedwongen. Hun arrestatie veroorzaakte in Algerije, Tunesië en Marokko heftige reacties. Van de situatie in Tunis geeft de bovenste foto een beeld. De meeste arbeiders zijn in staking gegaan en grote menigten teisterden winkels en vernielden voertuigen van aldaar gevestigde Europeanen, die er daarmee nog betrekkelijk goed afkwamen, want in Marokko werden er acht vermoord. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1