ALPHENAAR ^GRAMMOFOONPLATEN Democratisering in Polen wordt voortgezet Mollet kreeg vertrouwen van Franse Assemblée Eisenhower betreurt gebruik van Russische troepen „Desorganisatie in Hongarije moest voorkomen worden", zegt Sjepilov Russische troepen redenen van blijven alleen om staatsbelang Vroegere protectoraten nu vijanden Een verenigd Noordafrikaans front tegen Frankrijk in wording VRIJDAG. 26 OKTOBER 1956 11 Zestien „spionnen" blijven in arrest te Cairo Repatriërende Ambonezen gaan echt naar Ambon Plan van India om Suez- kwestie op te lossen Eisenhower en Stevenson zijn het volslagen oneens Nieuwe waarschuwing tegen waterstofbomproeven Indonesische premier antwoordt dr. Drees Amerikaanse actie tegen de „Queen Mary"? Alarm in Oost-Duitsland Picasso werd gisteren vijfenzeventig jaar Nederlandse violist heeft succes in de V.S. WASHINGTON/MOSKOU (Reuter/ AFP). De Amerikaanse regering betreurt de tussenkomst van Russische strijdkrach ten in Hongarije, aldus een verklaring van Eisenhower, die is uitgegeven, nadat de president een telefoongesprek met zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles had gehad. Eisenhower zegt verder, dat de Rus sische strijdkrachten volgens de bepalingen van een vredesverdrag uit Hongarije „had den moeten worden teruggetrokken". De aanwezigheid van Russische troepen heeft, zoals thans blijkt, niet ten doel Hongarije te beschermen tegen agressie, doch veeleer een bezetting door troepen van een vreem de mogendheid ten bate van haar eigen oogmerken voort te zetten. De Verenigde Staten beschouwen de ontwikkelingen in Hongarije als een nieuw blijk van het vurig verlangen naar vrijheid, dat het Hongaarse volk reeds lang koestert. De president is van mening, dat de eisen van de Hongaar se studenten en arbeiders duidelijk over eenkomen met de rechten van de mens, die in het UNO Handvest zijn verankerd en die ook voor het Hongaarse volk zijn ge waarborgd door het vredesverdrag dat ook de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hebben ondertekend. Eisenhower heeft het program van zijn verkiezingscampagne gewijzigd. Hij zal nooit langer dan 24 uur buiten Washing ton verblijven. Premier Nehroe van India heeft in Nieuw Delhi gezegd dat hij de gebeurte nissen in Oost-Europa ziet als een „natio nalistische opstand" als gevolg waarvan sommige landen hun eigen binnenlandse politiek zullen vaststellen. Ontevredenheid De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sjepilov heeft in Moskou verklaard, dat de Russische troepen in Hongarije te hulp waren geroepen om een desorganisa tie van het nationale leven te voorkomen. Hij is van oordeel, dat de omstandigheden in Polen zeer verschillend en veel beter zijn dan in Hongarije, waar „contra-revo lutionaire elementen tussenbeide zijn ge komen. Er is daar een ingewikkelde be weging aan de gang. Er is om vele uiteen lopende redenen ontevredenheid gerezen. Er hebben zich moeilijkheden in de ma teriële omstandigheden van de bevolking voorgedaan, er zijn bureaucratische metho den bij het bestuur ontstaan en het volk heeft een democratisering geëist. Vijandige krachten lokten wanordelijkheden uit, die lang tevoren waren voorbereid. Het schijnt, dat zij de bedoeling hadden, zich meester te maken van zekere instellingen, vooral het radiostation en dergelijke gebouwen, aldus'Sjepilov volgens Belgische journa listen. Hij zei dat het Poolse volk weet hoe het de situatie moet behandelen. Er is in ge heel Polen een beweging van solidariteit. Daarom bestaan er sterke patriottische ge voelens. De regering heeft de bevolking op geroepen de discipline te bewaren teneinde enige zeer ernstige economische vraagstuk ken op te lossen, aldus Sjepilov. Verontwaardiging Ia Tsjechoslowakije zijn arbeidersbijeen komsten gehouden om uitdrukking te ge ven aan „de verontwaardiging over de contra-revolutionaire provocatie in Hon garije" en steun te betuigen aan de Tsje- choslowaakse communistische partij. In re soluties betuigden de arbeiders opnieuw hun trouw aan de partijleiding, het inter nationale proletariaat en aan de Sovjet- Unie. Volgens het partijorgaan „Rude Pravo" maken de Tsjechische arbeiders zich bezorgd over de ontwikkeling in Hon garije. Het blad waarschuwt de bevolking, op haar hoede te zijn voor een herhaling van de Hongaarse gebeurtenissen in Tsje choslowakije. In Praag is nog steeds een Russische delegatie van dertien man, die de- banden is komen versterken. Bezorgdheid In Joegoslavische regerings- en partij kringen maakt men zich ongerust omdat deze ontwikkeling in Hongarije een zware slag voor het socialisme kan zijn. Men meent dat de Hongaarse leiders niet bere kend zijn voor de taak het socialisme tot ontwikkeling te brengen. De Joegoslavi sche leiders maken zich er vooral ongerust over dat het gebruik van Russische troe pen om de opstand te onderdrukken, de positie van de Russische leiders, die nog steeds wensen dat het Kremlin een krach tig standpunt inneemt bij het onderhou den der betrekkingen met de regeringen der Oosteuropese staten, zal versterken. Zwakheid „De Italiaanse communisten betreuren het dat de Hongaarse regering er niet in is geslaagd, met eigen middelen de contra revolutionaire aanval af te slaan en dat zij het nodig heeft geacht, haar toevlucht tot Russische hulp te nemen om de volks macht en het socialistische bewind te ver dedigen", zo wordt gezegd in een verkla ring van het Italiaanse partijbestuur, dat in het gebeurde een „bewijs van de kenne lijke zwakheid van de Hongaarse partij" ziet. CAIRO (United Press) De zestien leden van een Egyptische spionage-groep, onder wie vier Engelsen zijn na een eerste gerechtelijk vooronderzoek opnieuw voor de tijd van 45 dagen opgesloten. De vernieuwde opsluiting van de ver dachten is geschied op verzoek van de Egyptische procureur-generaal Iiafez Sa- bek, die donderdag zijn verzoek indiende, op grond van het feit dat het onderzoek tegen de verdachten nog niet afgesloten is. Alle 16 verdachten werden gearresteerd tijdens een grote razzia, die op 27 augustus begon. Zij worden ervan beschuldigd deel te hebben uitgemaakt van een door Britten geleide Egyptische spionage-organisatie, die politieke en militaire geheimen ver zamelde. De zestien verdachten kunnen tot 28 november opgesloten blijven. De vier Engelse verdachten zijn James Winhurn, Charles Pittuck, James Zarb en John Stanley, die allen voor Europese fir ma's in Egypte werkzaam zijn. Eén Joego slaaf en elf Egyptenaren maakten verder deel uit van de groep. Donderdagavond is een Haarlemse bromfietser, die in de omgeving van Tres long te Hillegom op het rijwielpad reed, ge vallen. Hij liep een hersenschudding op en is in de Mariastichting te Haarlem opge nomen. ADVERTENTIE Friese beschuit proef ze eens vers van Uw bakker..., ADVERTENTIE KRUISWEG 49 - HAARLEM - TEL. 11532 P.S. Dat wij ook piano's, muziekinstrumenten en bladmuziek verkopen, weet u toch wel! Indonesisch woordvoerder: DJAKARTA (ANP) Een woordvoer der van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag berich ten uit Nederland tegengesproken, waarin wordt gezegd, dat Ambonezen, die naar Indonesië wensen terug te keren, zeker moeilijkheden zouden ondervinden na te rugkeer in Indonesië. De woordvoerder zeide, dat Ambonezen, die uit Nederland in Indonesië terugkeren, onder de zorg vallen van de regering, in samenwerking met de Molukse sociale organisaties. In tussen heeft een dagblad op Ternate, de „Penghubung" onlangs een beroep gedaan op de regering een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de Ambonezen, die wen sen te repatriëren. Het blad schrijft te vrezen, dat opstandige R.M.S.-aanhangers zich onder de Ambonezen kunnen bevin den, die uit Nederland terugkeren. De eerste groep Ambonese gezinnen is 4 oktober in Djakarta aangekomen. Na korte tijd in Djakarta te hebben vertoefd, zijn zij naar hun geboorteplaatsen in de Molukken vertrokken. NIEUW DELHI (Reuter/U.P.). De rege ring van India heeft een plan bekend ge maakt voor een regeling van de Suez- kwestie. Volgens het Indiase voorstel zal de gebruikersvereniging bestaan uit Frank rijk, Groot-Brittannië, de Verenigde Sta ten, de Sovjet-Unie, Egypte, India en Ja pan, met vertegenwoordigers van Austra lië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Oost-Azië, het Midden-Oosten, Afrika, Oost-, Noord- Zuid-, West-Europa en Latijns-Amerika. Bij meningsverschillen zal als uiterste instantie het Internationale Gerechtshof te Den Haag beslissen of, zo partijen daarover overeenstemming kunnen bereiken, een UNO-orgaan. De compensatie, voortvloeien de uit Egypte's nationalisatie van het ka naal, dient door arbitrage geregeld te wor den, wanneer overeenstemming uitblijft. De gebruiksvereniging (SCUA) zou con tact onderhouden tussen de Egyptische kanaalmaatschappij en de gebruikersver eniging en zal regelmatig, en daarenboven op verzoek der partijen, bijeenkomen. In de verbeterde conventie van 1888 zou moe ten worden vastgesteld welke passagegel den Egypte ten hoogste in rekening mag brengen. Het plan stelt Eypte verantwoor delijk voor onderhoud en verdere ontwik keling van het Suezkanaal, teneinde het te doen beantwoorden aan de moderne eisen. Egypte zal ter informatie de jaarrapporten van de Egyptische kanaalmaatschappij ter .informatie aan de UNO doen toekomen. Er zou een reglement komen voor de functio nering van het kanaal. Volgens een woordvoerder van het In diase ministerie van Buitenlandse Zaken zijn dit de voorstellen, die Krisjna Menon, de Indiase minister zonder portefeuille, tij dens zijn bezoek aan Londen en New York had aangeboden. United Press verneemt in Port Said dat het Egyptische schema voor onderhoud en ontwikkeling van het Suezkanaal in gevaar komt doordat de westelijke landen onge veer zestig percent van de tolgelden ach terhouden. Het vier-jarenplan voor het kanaal dat in 1954 begon onder de oude Suezkanaal-maatschappij is nog niet half voltooid. De Egyptische maatschappij heeft de nodige nieuwe contracten voor de onderhouds- en ontwikkelingswerken nog niet kunnen sluiten. Boelganins boodschap is verkeerd uitgelegd volgens Pravda NEW YORK (Reuter/A.F.P.) Presi dent Eisenhower heeft in een verkiezings toespraak, die door radio en televisie werd uitgezonden, te New York verklaard, dat zijn regering „er zonder ophouden naar zal streven tot ontwapening te komen, zodat de geschiedenis nimmer zal kunnen zeggen, dat deze generatie de menslievendheid aan een ijzeren kruis heeft doen nagelen". De president oefende critiek op Stevensons voorstel, dat de Verenigde Staten het ini tiatief zullen nemen om tot een internatio nale overeenkomst voor het verbieden van proefnemingen met kernwapens te komen. Hij verzette zich eveneens tegen het denk beeld van zijn Democratische medekandi daat voor het presidentschap om „onder met de nationale veiligheid verenigbare voorwaarden" de militaire dienstplicht in de Verenigde Staten op te heffen. Eisen hower gaf een optimistisch beeld van de Amerikaanse economie en van de vooruit zichten op een blijvende wereldvrede. Het Russische partijblad Pravda heeft het antwoord van Eisenhower op de bood schap van premier Boelganin over het ver bieden van kernwapens gepubliceerd, naast een lang artikel „dat men als een officieus Russisch antwoord kan beschouwen. De schrijver van het artikel die met „Obser vator" ondertekent, constateert, dat Eisen hower Boelganins boodschap verkeerd heeft uitgelegd. Hij verklaart te hopen, dat de president van de Verenigde -Staten de argumenten van het Russische regerings hoofd ernstig in overweging zal nemen. WASHINGTON (United Press) Een commissie van vier uit de federatie van Amerikaanse geleerden is van oordeel dat de radioactiviteit door waterstofbomproe ven wellicht al over de rode streep is. Het komt ons voor, aldus de commissie, dat. het gevaar van radio-actieve straling ernstiger is dan officiële verklaringen willen doen geloven. Een groep van negentien geleer den van de universiteit van Rochester zegt in een verklaring, dat president Eisen hower's verklaring over de waterstofbom weinig inzicht toont in de belangrijke kwes tie van het gevaar van waterstofbomproe ven. De Nobelprijswinnaar dr. Linus Pauling van de technische universiteit van Califor- nië, heeft verklaard dat hij en een aantal andere genetici bezorgd zijn over de hui dige en toekomstige invloeden van verdere kernwapenproeven op het menselijk ras. Dr. Pauling wees op een rapport van de Amerikaanse commissie voor de atoom energie, waarin wordt gezegd dat ver scheidene bewoners van de staat Nevada, als gevolg van de kernproeven daar, genoeg radio-actieve stoffen in hun lichamen heb ben gekregen om hun levensverwachting met drie maanden te bekorten. Dr. Pauling schat dat alle wereldbewo ners gemiddeld een tiende röntgen kern straling hebben opgenomen. De genoemde bewoners van Nevada hadden vijf röntgen opgenomen. „Zonder twijfel zal de wetenschap tot de slotsom komen dat blootstelling aan radio actieve straling de mens lichter vatbaar maakt, en dat er een samenhang bestaat tussen geestelijke storingen en kernstra ling", aldus dr. Pauling. Niet iedereen is in staat zo'n acrobati sche „Rock and Roll"-dans uit te voe ren als inwoners van Kenya. Op het ritme van de tam-tam voerden dansers van de Akamba-stam inheemse dansen uit toen prinses Margaret van Enge land - die een tournee door Oost- Afrika maakt - het Machakos district, ruim tachtig kilometer van de hoofd stad Nairobi, bezocht. Op de foto ziet men de „rock 'n' rollers" in actie. - - WARSCHAU/BERLIJN (Reuter/AFP) Het centrale comité van de Poolse commu nistische partij heeft een onderzoek aange kondigd naar de antecedenten van diege nen, die de laatste jaren leidende posities hebben bekleed in Poolse veiligheidsorga nisaties. Er is een commissie van onderzoek benoemd onder leiding van Roman Nivak, een voormalig lid van het politiek bureau. De procureur-generaal Marian Rybicki is een der leden van de commissie. Alle ver oordelingen door de veiligheidsorganen in de laatste jaren zullen worden herzien. In juristenkringen te Warschau is men ervan overtuigd, dat er geen personen die na de onlusten te Poznan in juni werden gear resteerd, meer voor de rechter zullen wor den geleid. Er zouden nog twintig mensen gevangen worden gehouden. De vijf Russische divisies, die met het oog op de toestand in Polen naar de Oost- duitse grens waren gedirigeerd, worden naar hun normale kwartieren teruggetok- ken, zo verluidt te West-Berlijn De een heden van het Russische leger in Polen „zijn reeds op hun bases teruggekeerd of bezig terug te keren", zo meldt het Poolse persbureau PAP. „Wij moeten begrijpen, dat ons onwrikbaar bondgenootschap met de Sovjet-Unie een waarborg vormt voor onze westelijke grenzen en zelfs al kunnen wij geen grote vriendschap voor de Sovjet- Unie tonen, dan nog moeten een koele be rekening, een logische analyse van de fei ten van onze politieke situatie ons er toe brengen, met kracht vast te houden aan de alliantie met de Sovjet-Unie", zo heeft een commentator voor radio-Warschau verklaai-d. Afgezien van deze „redenen van staatsbelang" moet dit bondgenootschap „gebaseerd zijn op de onvoorwaardelijke souvereiniteit van Polen en op een onaf hankelijke buitenlandse en economische politiek. „Alles wijst erop, dat de Sovjet- Unie de wijzigingen in ons land heeft be grepen en deze waardeert", aldus de com mentator. Partijsecretaris Vladislav Gomoelka heeft zijn reis naar Moskou uitgesteld, totdat hij zekerheid heeft dat alle Russische troepen naar hun bases zijn teruggekeerd, zo ver neemt United Press. Gomoelka zou giste ren aan het hoofd van een delegatie naar Moskou zijn vertrokken Nieuwe Koers Binnenkort zullen op een voltallige bij eenkomst van de centrale raad der Poolse vakbonden „een diepgaande analyse van de begane fouten en juiste richtlijnen voor de toekomst" worden opgesteld. Het nieu wen centrale partij comité heeft een reso lutie gepubliceerd, waarin het anti-semi- tisme en nationalistische neigingen wor den veroordeeld. De beperkingen betref fende geheimhouding zullen uit het partij- leven verwijderd worden. Vrije verkiezing van partijfunctionarissen wordt gewaar borgd. Voor industriële investeringen be stemde uitgaven zullen verder besnoeid worden. Meer fabrieken zullen overgaan op de produktie van verbruiksgoederen. De leiders van partij en staat moeten persoonlijk verantwoordelijk zijn voor hun taken. Dit moet een van de grondbeginse len van de socialistische democratie zijn. De partij veroordeelt de pogingen om de arbeidersklasse en de intelligentia tegen elkaar op te zetten. De arbeiders moeten rechtstreeks worden betrokken bij het be heer van socialistische ondernemingen. Er moet meer, beter en goedkoper geprodu ceerd worden. De ondernemingen krijgen meer autonomie. De arbeiders krijgen ook meer stem bij de benoeming en het ontslag van de directie. Er zullen vaker vergaderingen van het parlement worden gehouden. Het wetge vende werk komt bij het parlement te be rusten, dat toezicht houdt op het werk van de regering. Voor dat doel zal er een eer ste kamer bij komen. Slechts in uitzonde ringsgevallen zullen besluiten, die onder de competentie van het parlement vallen door de raad van state worden genomen In de laatste tijd heeft men op partij vergaderingen, in het parlement en in de pers uitingen van anti-semitisme kunnen waarnemen. Er zijn ongeveer zestigduizend Joden in Polen. Voor de oorlog leefden er meer dan 3.500.000, van wie 350.000 in Warschau. Tijdens de tweede wereldoorlog werden ongeveer drie miljoen Poolse Jo den door de nazi's vermoord. In 1948 gin gen er ongeveer 100.000 naar Israel. Vol gens de Israëlische delegatie in Warschau zijn in de afgelopen twee maanden bijna duizend Poolse Joden naar Israel vertrok ken. De meeste Poolse Joden wonen thans in Vroclav (Breslau) en de steden Stettin Lodz en Kattowice (Stalingrad). In de regering hebben slechts heel wei nig mannen van Joodse afkomst zitting. In het politieke bureau van de partij is Zam brovski de enige Jood. Veel Joden hebben echter belangrijke functies op de departe menten en vooral bij de schrijvers en in tellectuelen treden zij op de voorgrond Joodse kringen in Warschau deelden mede dat er klachten waren over het feit, dat er op sommige regeringsbureaus teveel Joden werkten en dat „men al meer dan drie jaar bezig is dezen te verwijderen". Veel Joden hebben Poolse namen aan genomen en slechts weinige wonen de diensten in de grote synagoge in Warschau bij. Een Joodse waarnemer zei „Wij trach ten ons zoveel mogelijk op de achtergrond te houden". De Joodse gemeenschappen in Israel, die afkomstig zijn uit Polen en Hongarije, heb ben met het oog op de gebeurtenissen in deze landen aan de Israëlische regering gevraagd „tussenbeide te komen om de emigratie van de Joden uit deze landen te bespoedigen, omdat zij vrezen dat de Jo den in Polen en Hongarije anders aan gro te gevaren zullen blootstaan". DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister-president, Ali Sastroamidjojo heeft woensdag gezegd, dat het niet Indo nesië was, dat de verslechtering van de diplomatieke betrekkingen met Nederland veroorzaakte, maar de Nederlanders zelf. Ali Sastroamidjojo gaf commentaar op de regeringsverklaring van minister-presi dent dr. Drees in de vergadering van de Tweede Kamer op dinsdag. Dr. Drees be schuldigde hierbij Indonesië, dat het de normale diplomatieke betrekkingen tussen beide landen heeft belemmerd. De Indonesische premier bracht in her innering, dat Indonesië „menigmaal tever geefs heeft getracht met de Nederlanders te onderhandelen, maar dat deze „een zijdig" West-Irian in zijn grondwet had opgenomen." „Wij zijn vastbesloten te vechten voor de terugkeer van West-Irian tot ons grondgebied. Ook dit jaar zal Indo nesië de kwestie-West-Irian weer voor de Algemene Vergadering van de UNO bren gen", aldus Ali Sastroamidjojo. Hij ver volgde met te zeggen, dat Indonesië niet de internationale wetten had geschonden, zoals dr. Drees heeft verklaard. „Integen deel", aldus de Indonesische premier, „Ne derland zélf heeft de overeenkomsten ge schonden, toen het in 1952 West-Irian in het gebied van het Nederlandse Koninkrijk opnam". Ten aanzien van de beschuldiging van dr. Drees, dat er geen recht en orde zijn in Indonesië, zei Ali Sastroamidjojo: „Deze beschuldiging is geheel ongegrond. De ver klaring van Drees betreffende de proces sen Jungschlager en Schmidt, twee Neder landse onderdanen, die veroordeeld zijn wegeps subversieve acties, noemde Sas troamidjojo „te onbezonnen". „Deze pro cessen zijn gevoerd volgens de bestaande wetten, waarbij bewezen werd, dat recht en orde in Indonesië bestaan", aldus Ali Sastroamidjojo. INDIA DOOR DE LUCHT MET TIBET VERBONDEN NEW DELHI (United Press) Een II- joesjin-transporttoestel van de Indische luchtmacht heeft gisteren met een succes volle vlucht over de Himalaya de luchtver- binding New Delhi-Lhasa (Tibet) tot stand gebracht. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse kamer heeft donderdagavond met een bijzonder ruime meerderheid van 330 stemmen voor en slechts 140 commu nisten tegen, zijn vertrouwen vernieuwd in de regering Guy Mollet. De toelichtingen, waarmede de verschillende woordvoerders de standpunten hunner partijen motiveer den, gaven aanleiding tot een nieuw debat over de regeringspolitiek, een debat, dat gevoerd werd in een atmosfeer, die veel zwaarder geladen was dan tijdens de voor afgaande zittingen en waarvan de jongste gebeurtenissen in Noord-Afrika natuurlijk de oorzaak vormden. Dat door de arrestatie van de vijf Al gerijnse rebellen-leiders en haar diplo matieke nasleep niet alleen politieke krin gen worden beroerd, is intussen ook nog gebleken uit de verschillende ontslag-aan biedingen, die gisteren op de tafel van de minister van Buitenlandse Zaken werden gedeponeerd. Na het ontslag van de staats secretaris voor de Noordafrikaanse aange legenheden, Savary, dat thans officieel is aanvaard en bekend werd gemaakt, heeft ook de Franse ambassadeur in Tunis, De Leusse, die nog maar drie weken in functie was, zich teruggetrokken uit protest tegen de initiatieven van de regering. En ten slotte hebben dan ook nog enkele hoge ambtenaren van het staatssecretariaat voor Noord-Afrika hun werk neergelegd. Van zijn kant heeft nu eveneens de Ma rokkaanse sultan zijn ambassadeur uit Parijs teruggeroepen, zodat wederzijds nu alle officiële contacten zijn verbroken tus sen Parijs en de voormalige protectoraten. In beide landen blijft het erg onrustig en gisteren is er een protest-staking uitge broken onder de Franse ambtenaren in Marokko, waardoor onder meer alle tele foon- en postverbindingen met dat land verbroken waren. Verklaringen van de Tunesische premier, Bourguiba, over ge vechten, die tussen eenheden van zijn nati onale garde en Franse troepen aan de Al gerijnse grens zouden hebben plaats ge grepen, worden in Parijs echter stellig ont kend. Wel hebben de Fransen, die in Ma rokko en in Tunesië nog altijd militaire steunpunten bezitten, de nodige maatre gelen genomen ter eventuele bescherming van hun landgenoten, die nog in die landen woonachtig zijn. De spreker, die donderdag in de kamer zijn critiek op de arrestatie van. de rebel len-leiders het openhartigst en ook het moedigst onder woorden bracht, was onge twijfeld de radicale woordvoerder Pierre Mendès-France. P. M. F. wees op de ..ge varen van een onherstelbare breuk met Tunesië en Marokko en hij herinnerde aan de nieuwe beproeving die Frankrijk van de UNO te wachten zal staan, wanneer de Noordafrikaanse problemen daar op nieuw aan de orde zullen worden gesteld. Critiek en steun van P. M. F. Mendès-France, die bijzonder goed op dreef was, en door een stampvolle kamer met grote oplettendheid gevolgd werd, kon opnieuw de rol spelen van de profeet, naar wiens woorden niet geluisterd was. Niette min was het wel duidelijk, dat de radicale leiden, in tegenstelling met de regering, die hij van de zomer vanwege zijn me ningsverschillen over de Algerijnse poli tiek verlaten had, de zaak niet op de spits wilde drijven, omdat het front met de socialisten nu eenmaal niet mocht worden verbroken. Mendès-France wekte de premier dus op De s aak-T an ja Chwastov WASHINGTON (AFP/Reuter/UP) James L. Hennessy, een hooggeplaatste functionaris van de Amerikaanse immi gratiedienst, heeft verklaard, dgt een on derzoek wordt ingesteld naar de mogelijk heid van actie tegen de Engelse Cunard Line. De „Queen Mary" van de Cunard Line vervoerde de kleine Tanja Chwastov uit de Verenigde Staten, zonder dat zij een paspoort had. Haar vertrek is dus onwet tig. Volgens de Amerikaanse immigratie- wetten kan aan een schip, dat betrokken is geweest bij een schending van deze wet ten, worden verboden nog Amerikaanse havens aan te doen. Geschiedt dit toch, dan kan het schip in beslag worden geno men. Een woordvoerder van de Cunard Line verklaarde in New York, dat nooit passa giers worden aangenomen die geen geldig paspoort hebben. De maatschappij gaat thans na onder welke papieren Tanja Chwastov de reis begon. Eerder was door een lid van de Amerikaanse immigratie dienst medegedeeld dat de Queen Mary ondanks een verbod was uitgevaren. Inmiddels is mevrouw Diaczok, moeder van Tanja Chwastov, in Londen aangeko men om langs gerechtelijke weg te trach ten haar dochtertje weer onder haar hoede te krijgen. Gezin tegengehouden Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft woensdag het vertrek verhinderd van een gezin, dat van het Amerikaanse staatsburgerschap afstand heeft gedaan om zich met een Russisch paspoort naai de Sovjet-Unie te begeven. Serafin Strel- kof, een musicus van Russische afkomst, zijn vrouw, die eveneens in de Sovjet-Unie is geboren, en hun in Amerika geboren dochter werden tegengehouden, toen zij aan boord van de „Queen Elizabeth" wil den gaan. Volgens een woordvoerder van de scheep vaartmaatschappij waren hun papieren „niet In orde". De Amerikaanse wet ver biedt elke Amerikaan van zijn staatsbur gerschap afstand te doen zolang hij zich nog in de Verenigde Staten bevindt. Een vertegenwoordiger van de Sovjet ambassade, die het gezin begeleidde, ver klaarde, dat de ambassade de Strelkofs als Russen beschouwt. op ten spoedigste een begin te maken met radicale politieke en administratieve her vormingen in Algerije om aldus het ver trouwen van de bevolking alsnog te kunr nen winnen. En tenslotte wilde hij dan graag weten wie de verantwoordelijkheid gedragen had van de onderschepping van het Marokkaanse vliegtuig, waarin de vijf rebellen-leiders waren gezeten. Uit het antwoord van de minister-presi dent bleek al direct, dat het nieuwe debat over Algerije zich grotendeels bepaalde tot een polemiek Mollet-Mendès-France. De arrestatie van de vijf rebellen nam Mollet volledig voor zijn rekening, al wilde hij zoals de premier zich uitdrukte de verdienste van het initiatief dan ook pu bliekelijk toekennen aan de minister-re sident in Algerije Robert Lacoste, Op vastberaden toon verklaarde de so cialistische minister-president verder, dat door de verhoren van de rebellen al be vestigd was, dat de Algerijnse opstandelin gen in het geheim ook door Marokko wer den ondersteund. De positie van de regering-Mollet is in het parlement na de stemming ongetwijfeld versterkt kunnen worden. Maar of ook de positie van Frankrijk de laatste dagen in Noord-Afrika werd verbeterd, vreest men alsnog te moeten betwijfelen. Troepenbewegingen Naar Un. Press uit Tunis meldt, heeft de Tunesische regering haar troepen naar de grenzen met Algerije gedirigeerd met de opdracht Franse troepen, die trachten Tunesisch grondgebied te betreden tegen te houden. Inmiddels maakt de politie in geheel Tunesië zich gereed het hoofd te bieden aan een mogelijke nieuwe uitbar sting van anti-Franse onlusten. Het Franse commando in Tunesië bracht intussen zijn 45.000 man troepen in paraat heid, terwijl volgens berichten uit Algerije het Franse oppercommando daar een ge deelte van zijn 450.000 man troepen naar de Tunesische grenzen heeft gedirigeerd. De spanning tussen Frankrijk en het voor malig protectoraat stijgt. Het Tunesische leger, dat ver in de minderheid is tegenover de Franse troepen, heeft versterkingen ge kregen van duizenden leden van de Neo- Destour partij van premier Bourguiba. In de streek van Meknes in Marokko, waar al sedert enige dagen opstandige mohammedanen jacht maken op Europea nen en die afslachten, is het dodental onder Franse ingezetenen tot 41 gestegen. In Rabat, de Marokkaanse hoofdstad, werden de toegangen tot de Europese wijk met tanks van het koninklijke Marokkaan se leger afgesloten. Twee grote detache menten van het Vreemdelingenlegioen trokken de stad binnen. Partijleiders zijn niet gerust over de ontwikkelingen in Polen BERLIJN (Reuter/AFP). - Volgens het Westberlijnse blad „Der Abend" heerst in Oost-Duitsland een toestand van alarm. Volgens het blad hebben de Oostduitse veiligheidspolitie en andere Oostduitse eenheden opdracht gekregen zich gereed te houden om in noodgeval te kunnen in grijpen. Het Oostduitse communistische partijorgaan „Neues Duitschland" heeft medegedeeld, dat in het grootste deel van de genationaliseerde fabrieken in Oost- Berlijn vergaderingen zijn gehouden van fabrieksmilities uit voorzorg tegen aan vallen van de vijanden der arbeiders klasse". Een bijeenkomst van de Oostduitse „Volkskamer" is onverwacht tot de vol gende week verdaagd. Waarnemers bren gen het uitstel in verband met de gebeur tenissen in Polen. De Oostduitse pers zwijgt nog steeds over de rede die partijsecretaris Gomoelka zondag voor het centrale comité van de Poolse partij heeft gehouden. De verkoop van het enige Oostduitse blad dat gedeelten van de toespraak van Gomoelka had gepubliceerd, „BZ am Abend", wordt volgens het Westduitse persbureau DPA gestaakt. Gisteren hebben in Oost-Berlijn duizenden ongewapende leden van be- drijfsmilities een mars door de stad gehou den. Zij marcheerden in groepen van hon derd man en zongen: „Wij zijn geboren om te vechten". Hoewel de gebeurtenissen in Polen door de Oostberlijnse pers volkomen verzwegen worden, vallen de Oostberlijnse bladen wel het westen aan wegens pogin gen tot „inmenging" in Poolse aangelegen heden. In alle bladen wordt gewaarschuwd tegen „de Amerikaanse, Westduitse en Westberlijnse spionage- en sabotage orga nisaties". Volgens de Frankfurter Neue Presse blijft de Oostduitse partijsecretaris Ulbricht voor de Russen de hoeksteen van hun westelijkst gelegen bolwerk. CANNES (U.P.) Pablo Picasso heeft donderdag zijn verjaardag doorgebracht zo als hij vrijwel zijn hele leven heeft doorge bracht: met werken. „Ik heb nog zoveel te doen, dat ik me niet kan permitteren, tijd te verliezen". Maar er was toch gisteravond een diner voor zijn vrienden in Cannes. „Voor mij telt de tijd niet", merkte Picasso op. „Tijd bestaat niet, alles wat erop aan komt, alles wat belangrijk is, is door te gaan met scheppen". Dezer dagen heeft de Nederlandse violist Kees Koper zijn debuut in New York ge maakt met een concert in de Carnegie Hall. Dit concert is door de Amerikaanse critici goed ontvangen, zo blijkt uit de beoordelin gen in de kranten. Kees Koper heeft gestu deerd aan het muzieklyceum te Amsterdam, waar hij in 1948 het einddiploma behaalde! Een jaar tevoren had hij reeds het staats- diploma voor viool behaald.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11