Bouw woningen aan Stephensonstraat en aan de Haspelstraat Taxiondernemers werden het niet eens over tarieven buitenritten ui Aanstaande psychiater gemeente Haarlem kwart eeuw arts SABA BLAUPUNKT PHILIPS ERRES RADIO en TELEVISIE „TRAVIATA" Zij gaan B. en W. van Haarlem vragen provisiestelsel af te schaffen Kort en bondig VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 HAARLExMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Begin van nieuwe orgeltraditie Albert de Klerk speelde in de Concertzaal Burgerlijke Stand van Haarlem A mateurtoneel Goede voorstelling van „Nieuw Leven" Tehuis voor Militairen is uitgebreid Gelijkrichter stoorde televisie-uitzendingen Lotte Goslar komt ook in het Minerva Theater G. A. Bisschop overleden B. en W. vragen 6400,- voor geneeskundig schooltoezicht Subsidie aan opera gezelschap „Forum" Bejaarden tonen fra&ie zelfgemaakte werkstukken MEVROUW, Teraardebestelling J. Ackermann Verbreding van de Rijksstraatweg Verkeersongelukken bij oversteken van de weg Tweede lustrum „St. Bernardus" B. en W. stellen voor aan Rano subsidie te verlenen Mr. A. Bruch afgetreden als voorzitter bij A.R. Verkeerssituatie in binnenstad in studie Christen Vrouwenbond te Bloemendaal Nog geen bestemming van gronden In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zullen voorstellen aan de orde komen om gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van zestig en van zevenendertig woningen. In Haarlem-Zuidwest (aan de Stephenson straat) zal de gemeente woningwetwoningen laten bouwen, waarvan de exploitatie wordt opgedragen aan de Stichting Centraal Wo- ningbehcer. De vereniging „Tuinwijk- Noord" is voornemens zevenendertig wo ningen te bouwen in Sinnevelt. Voor de bouw van zestig woningwetwo ningen (twintig benedenwoningen en veer tig etage woningen) op een aan de Stephen sonstraat in Haarlem-Zuidwest gelegen ter rein, zomede voor de aanschaffing en plaat sing van gasgeisers in die woningen, vragen B. en W. aan de gemeenteraad een bedrag van f 778.130 beschikbaar te stellen. Het komt B. en W. gewenst voor de bouw te doen plaats hebben door de gemeente Haarlem en het complex te zijner tijd aan de Stichting „Centraal Woningbeheer" in beheer en exploitatie te geven. Dit heeft het voordeel, dat meer mogelijkheden worden geboden voor opschuiving van bewoners van de bestaande gemeentecomplexen met lagere huurprijzen, teneinde die woningen vrij te maken voor economisch zwakkeren. Deze stichting heeft reeds een complex ge meentewoningen, gelegen aan en nabij de Pijlslaan, in beheer en exploitatie. Bij het complex behoort een kantoor, dat gelegen De gemeentelijke orgelbespelingen in de Grote Kerk, die zoals men weet in de zomer worden gegeven, zullen dit jaar een directe voortzetting krijgen met orgelbe spelingen in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem, die de stadsorganisten Albert de Klerk en Piet Kee in het komende win terseizoen denken te verzorgen. Aan dit voornemen werd donderdagavond door Albert de Klerk reeds uitvoering gegeven. De belangstelling voor deze bespeling had groter kunnen en moeten zijn. Wij staan hier echter voor een nieuwe gang van za ken in het Haarlemse muziekleven, die naar ik hoop een vertrouwde traditie zal worden, zoals dat het geval is met de zomerconcerten in de Grote Kerk. Zij, die donderdagavond met vertrouwen in de nieuwe muzikale onderneming naar de gemeentelijke Concertzaal waren ge komen, zijn voor hun aanmoedigende hou ding rijkelijk beloond met een concert, waarop het orgel van Cavaillé Coll onder de handen en voeten van Albert de Klerk triomfen vierde. Het sprak weer zijn rijk getinte klankentaai als een onbedorven meesterwerk van orgelbouwkunst, waarop onze „orgelstad" niet trots genoeg kan zijn. Inderdaad is de dispositie van dit orgel aangepast aan de geest van de Franse mu zikale romantiek van de tweede helft der negentiende eeuw. Maar dit neemt niet weg, dat dit vorstelijke instrument ook mu ziek uit het vervlogen baroktijdperk der achttiende eeuw kan dienen met een doel treffende registratie. Dat bewees Albert de Klerk met de glasheldere, tintelend snelle en ook ingetogen voordrachten van de Fan tasia in G en de prachtige Partita over „Sei gegrüsset, Jesu gühig" van Johann Sebastian Bach, waarbij zich een verrassende klank schoonheid ontplooide door het opnemen van de zeldzaam fraaie tongwerken van het instrument in het geheel der labiaal- stemmen. Het Praeludium en Fuga in d van Felix Mendelssohn Bartholdy werd hierna in een virtuoze uitvoering de logische voorberei ding voor de romantiek van werken van César Franck en Joseph Jongen, die na de' pauze werden gespeeld. Van César Franck vertolkte Albert de Klerk de Pastorale en hierbij kon de organist overtuigend aan tonen, welk een eenheid er bestaat tussen muziek en de bedoelde klanktinten van het bijzondere orgel. Albert de Klerk besloot zijn concert met de voordracht van de Sonate Eroïca opus 94 van Joseph Jongen, een werk dat met zijn Liszt-achtig allure een maximum van tech nische beheersing vergde. Deze helden sonate peilt niet overal heel diep, maar in de virtuoze uitvoering heeft het werk veel voldoening gegeven. Het werd een briljante afsluiting van dit eerste winterorgelconcert. P. Zwaanswijk ADVERTENTIE Radio- en Grammofoonhande' KLEINE HOUTSTR. 25 - TEL. 14828 Service en Reparatie door EIGEN vakkundig personeel HAARLEM, 25 oktober 1956 ONDERTROUWD: 25 okt„ J. G. Welters en Th. M. B. van der Voort. GEHUWD: 25 okt., J. P. van der Lans en E. W. Jansen: R. Nachtweh en C. A. Hon- nebier; D. F van Eeden en E. Ingerman; K. van Dijk en A. van Randen; W. A. Wam- steeker en H. van den Berge; D. Bouter en T. A. J. Roest; H. J. Eeden en G. J. Re- meijer. BEVALLEN van een zoon; 24 okt., D. E. Blom-Plaat; 25 okt., H. M. W. Felix—van Looij; J. Laurenssen—van Temmen; C. M. J. WillemsWegen. t BEVALLEN van een dochter: 24 okt., C. Vink—Markerink; M. H. Pardon—van der Kroft; A. Herder—Metzlar; A. Luiten—Pols; P C. van der Weiden—Lammerse. OVERLEDEN: 22 okt., P. N. van Rooijen, 55 j., Kamperlaan; 23 okt., T. C. Ingenhof— Kloet, 80 j., Marnixstraat; I. Beeremans— Wijkhuizen, 76 j., Duvenvoordestraat; 24 okt,, L. M. Claudius, 25 d., Obistraat. is op ongeveer vijfhonderd meter van de nog te bouwen woningen. Architect van het complex is de heer G. A. M. Loogmans, die reeds een groot aantal woningen in Haarlem-Zuidwest heeft ge bouwd. Het plan omvat drie blokken met in totaal zestig woningen. Achttien wo ningen hebben twee slaapkamers (drie bed den), twaalf woningen twee slaapkamers (vier bedden), achttien woningen drie slaap kamers (vijf bedden) en twaalf woningen vier slaapkamers (zeven bedden). De totale bouwkosten worden begroot op f 766.130. De huren zullen vermoedelijk voorlopig gemiddeld f 10,55 per week en per woning bedragen. Voor de aankoop en het aanbrengen van gasgeisers zal een bedrag van f 12.000 nodig zijn. Voor afschrijving en onderhoud van de geisers zullen de toekom stige bewoners een bedrag van f 0,60 per week boven de huurprijs verschuldigd zijn. Bij het complex zijn gev.-n gemeenschappe lijke tuinen geprojecteerd. De achtertuinen komen ter beschikking van de benedenbe- woners en zijn door middel van een trapje van de woning uit bereikbaar. Aan de voor zijde van de woningen komt over de gehele breedte een groenstrook met speel- en zit gelegenheid. Naar de mening van B. en W. dienen de aanleg en het onderhoud daarvan door en voor rekening van de gemeente te geschieden. In Sinnevelt Een tweede voorstel van B. en W. om de bouw van woningen mogelijk te maken gaat over het beschikbaar stellen van een voorschot aan de woningbouwvereniging „Tuinwijk-Noord" voor het bouwen van een complex van zevenendertig woningen aan de Haspelstraat (Sinnevelt). Architecten van dit complex zijn de he ren Brakel en Buma te Haarlem. De wo ningen worden gebouwd in aansluiting op reeds bestaande huizen nabij de Haspel straat. Schuttingen Ten behoeve van het plaatsen van eenen vijftig betonnen schuttingen bij het blok van honderdnegentien woningen, behorend tot het complex van honderdvijftig arbei derswoningen,, gelegen aan de Graafschap straat, de Hofmeijerstraat, de Karolingen- straat, de Keizer Karelstraat, de Paus Leo- straat en de Pepijnstraat, stellen B. en W. de gemeenteraad voor het reeds verleende voorschot van f 103.655 voor andere werken aan de Haarlemse Woningstichting „Voor uitgang" te verhogen met f 6.650. Wanneer een heus niet zo sterk toneel stuk tóch een effect boekt, dat het als het ware boven zichzelf verheft, is dat meer dan eens te danken aan de vertolking der hoofdrol. Met de centrale figuur van zo'n stuk staat of valt het. Zeer zeker was dat dinsdag- en donderdagavond het geval toen de toneelvereniging „Nieuw Leven" „Wes terman en Zoon" opvoerde, een der pro- dukten, ontsproten aan het brein van Christien van Bommel Kouw en Henk Bak ker. De spil, waar alles om draait is de za kenvrouw Martha Westerman, die meent de ambities van haar overleden echtgenoot niet beter te kunnen dienen dan door zijn firma te laten prevaleren boven alles wat samenhangt met gezinsgeluk. Zij schenkt haar zoon maar een bitter beetje moeder liefde en ook wanneer de zoon is getrouwd eist zij hem helemaal voor de zaak op met als gevolg, dat zij haar schoondochter ra dicaal tegen zich in het harnas jaagt. Het komt tussen moeder en zoon tot een con flict. Wel wordt het in der minne geschikt en leert men de motieven kennen, die Mar tha Westerman tot haar haast onmenselijke houding dreven, maar erg bevredigend is die oplossing niet, zomin als .men uit de motivering nu een geheel acceptabele voor stelling krijgt van de noodzaak, die van Martha Westerman maakte wat zij werd. Zo'n noodzaak toch te sugereren is de zware opgave waarvoor de speelster, met deze rol belast, zich ziet gesteld. Nu beschikt „Nieuw Leven" over een bij zonder talentvolle kracht: Tonny Hage- boutBaay. Zij maakte de rol. Verbluffend zo zuiver als alles resonneert wat zij doet klinken. Verbluffend het gemak, waarmee zij het gevoel stem geeft en het voort laat duren in de stiltes, die zij opzettelijk neemt en vast houdt. Stiltes, die veelzeggender zijn dan honderd woorden tekst. Al was zij te jeugdig naar uiterlijk de rol schrijft voor dat Martha Westerman 70 is, wat op zich zelf al rijkelijk kras mag heten dat is dan ook het enige wat ik op haar heb aan te merken. Aan echt toneel kon men door haar weloverwogen interpretatie zijn hart ophalen. Bob Stompé als haar zoon vertoonde een heel goede opvatting van zijn rol. Hij leef de en werkte inderdaad onder druk, een tikje schutterig en timide, maar niet lach wekkend. Toch zag ik graag, dat hij zich meer laat gaan. De gevoelens waren nu net iets te gereserveerd. Met meer over gave kweet zich Hanny BrakelMisset van de ondankbare taak de opstandige schoon dochter gestalte te geven. Dat zij in II wel wat huilerig was kon men haar moeilijk verwijten. Zij werd nu eenmaal in die hoek gedrongen. Ik constateerde dat ze zich vrijer, maar beheerst, op de planken be weegt. Regisseur Kuyper, die blijk gaf zijn spelers goed in de hand te hebben, zal die ontwikkeling met genoegen gade slaan. Zijn aandeel in de spelprestaties van dit drietal was niet gering. Alleen de mise en scène kon wat minder gewrongen, maar mis schien veroorloofden de spelers zich soms een zijsprongetje, dat niet is voorgeschre ven. Van de overigen leverde Wim Kerk- hoff een degelijke procuratiehouder en vol deed mij in het bijzonder Jaap Sibrandi als een geladen kunstschilder, die het in het leven maar hard te verduren heeft. Men schelde mij een verdere opsomming van namen kwijt. Ik meen dat met deze regels wel is aangeduid, hoe „Nieuw Leven" zijn toneelseizoen alleszins bevre digend is begonnen. P. W. Franse Het Tehuis voor Militairen aan de Jans- weg te Haarlem heeft een aanzienlijke uit breiding ondergaan door aankoop van een belendend huis. De tehuisouders hebben daardoor een gerieflijke woning, de militai ren o.a. twee modern ingerichte salons erbij gekregen en bovendien een speciale gelegen heid tot schrijven van brieven. Donderdag avond 1 november zal het nieuwe gedeelte officiëel in gebruik worden genomen. TERRASVOGELS—ZILVERMEEUWEN De Santpoortei-s beschikken over: Butter; Zaal en Disselköter; Spanjaard, Van Vuuren en Van Eden; Schippers, N. N., Pellemans, 1 Timmer en Bouwer. B. en W. stellen voor andere gelijkrichter aan te schaffen De bezitters van televisietoestellen in de Patrimoniumbuurt en omgeving te Haar lem hebben herhaaldelijk geklaagd over een slechte ontvangst van televisie-uitzen dingen. De storingen worden veroorzaakt door een hoogspanningsgelijkrichter van het gemeentelijk energiebedrijf daar in de buurt. Van de zijde van de gemeente is een diepgaand onderzoek ingesteld naar de mo gelijkheden tot opheffing van deze voor televisiekijkers zo onaangename storingen. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat slechts een afdoende oplossing kan worden ver kregen door de roterende gelijkrichter te vervangen door een selenium-gelijkrich- ter, welke geen bewegende delen heeft en ook geen vonkwerking veroorzaakt. De kosten, die aan de aanschaffing van een dergelijke gelijkrichter zijn verbonden, be dragen naar raming f 11.000. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben de ge meenteraad voorgesteld een dergelijk kre diet ter beschikking te willen stellen. De bekende dansparodiste Lotte Goslar en de Deens-Amerikaanse cabaretier Freddy Albeck maken, zoals wij gisteren berichtten, binnenkort met hun ensemble een tournee door ons land. Thans is bekend, dat het ensemble ook in het Minerva-theater zal optreden en wel op maandag 7 januari. Op woensdag 7 november zal de danseres Cilly Wang in het Minerva Theater optreden. Onwel geworden in Stoops bad Donderdagmiddag omstreeks vier uur is de 39-jarige leraar Engels, de heer C. A. Bisschop, verbonden aan het Triniteits- lyceum aan de Zijlweg, in Stoops Bad te Óverveen plotseling overleden. De heer Bisschop en nog twee leraren waren met tachtig jongens aan het zwem men en hij bevond zich juist in het diepe bad, toen hij onwel werd. Toen men zijn lichaam ophaalde, waren de levensgeesten geweken. De heer Bisschop was een geziene figuur op het lyceum. Hij was sedert 1948 aan het Triniteitslyceum verbonden. In de jaren 1954 tot 1956 gaf hij les aan het Mendel- college en met de nieuwe cursus in sep tember was hij weer aan het lyceum aan de Zijlweg verbonden. De overledene was afkomstig uit Nijmegen en was woonachtig in de Bilderdijkstraat te Haarlem. B. en W. stellen de raad voor om een be drag van 6400.beschikbaar te stellen met oog op de uitbreiding van het geneeskundig schooltoezicht tot de leerlingen van de scho len voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en van de Prof. Dr. Gunning- school. Voorts verzoeken B. en W. de raad om het beschikbaar gestelde krediet van 14.000.ten behoeve van de reorganisatie van de administratie van het geneeskundig schooltoezicht te verhogen met 5500.en nader vast te stellen op 19.500.Tenslotte vragen B. en W. een krediet van 4500.ter voorziening van de centrale verwarmings installatie in het perceel aan het Kenau park 18 van een oliestookinrichting. In dit pand is een deel van het geneeskundig schooltoezicht van de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst gevestigd. Het gebrek aan uniformiteit in de taxi tarieven van Haarlemse taxi-ondernemin gen voor ritten naar de randgemeenten, waarover wij geruime tijd geleden reeds geschreven hebben, was de aanleiding tot een vergadering van de Haarlemse taxi ondernemers, die woensdagmiddag in Brinkmann op de Grote Markt werd ge houden. Op deze vergadering bleek echter geen overeenstemming te bestaan tussen de aanwezigen over een al dan niet invoeren van een nieuw vastgesteld tarief voor rit ten naar de randgemeenten. Een onlangs vastgesteld tarief van tachtig cent per kilo meter vonden de meeste leden te hoog. Dit tarief is niet vastgesteld door B. en W. van Haarlem, zoals wel is gebeurd met het tarief van veertig cent per kilometer in de gemeente Haarlem, waarover over eenstemming bereikt is in de gemeentelijke adviescommissie voor het huurauto- en taxibedrijf. Het gevolg van een en ander is, dat de onderscheidene taxiondernemers zeer verschillende tarieven berekenen. Voorstel B. en W. Haarlem: Voor het geven van drie operavoorstellingen De Nederlandse Opera heeft indertijd te kennen gegeven, dat de onvoldoende ruim te, welke het podium en de orkestbak van de Haarlemse stadsschouwburg biedt, het geven van voorstellingen in Haarlem be let- De Haarlemmers waren dus aangewe zen op Amsterdam, voor zover het ten minste operavoorstellingen betrof. Als het voorstel, dat B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad hebben doen toekomen, wordt aangenomen, zal in deze toestand enige verbetering komen. Het operagezelschap „Forum", dat voor namelijk door subsidies uit noordelijke en oostelijke provincies en gemeenten in stand wordt gehouden en een goede repu tatie geniet, heeft aangeboden in het sei zoen 1956-1957 een drietal operavoorstel lingen in de stadsschouwburg te geven. Hierbij zullen de opera's „De Parelvissers" van C. Bizet, „Rigoletio" van G. Verdi en „La Bohème" van C. Puccini opgevoerd worden. De avondvoorstellingen zullen op woens dag gegeven worden, waardoor de moge lijkheid bestaat één of twee middagvoor stellingen voor de jeugd te geven. Aange zien niet verwacht wordt, dat de avond voorstellingen een sluitende rekening zul len opleveren, heeft het gezelschap aan B. en W. van Haarlem verzocht voor een sub sidie van f 500 per gegeven voorstelling in aanmerking te mogen komen. B. en W. hebben de raad voorgesteld voor dit doel f 1500 ter beschikking te willen stellen. Vanmiddag om 4 uur zal het Haarlemse raadslid de heer A. van der Veldt in het „Stoofke" in de Stoofsteeg een tentoon stelling van werkstukken en fancy-fair openen, die de katholieke Bond van bejaar den en gepensioneerden, afdeling Haarlem, daar vandaag, zaterdag en zondag houdt. De tentoonstelling is vanavond tot 11 uur geopend; zaterdag en zondag van 3 tot 11 uur. Vanmorgen waren de bejaarden nog druk bezig met het inrichten van de expo sitie, waar fraaie werkstukken zijn te be wonderen. De dames hebben hierin het grootste aandeel gehad: talrijke kleedjes en vooral baby-artikelen worden te koop aangeboden. Ook fraaie werkstukjes van schelpen zijn te bezichtigen. Twee prach tige klassieke zeilschepen bewijzen, tot welke grote prestaties de bejaarde in staat is op het gebied van de handvaardigheid. Ook op het gebied van fineerwerk tonen de bejaarden hun vaardigheid. Het bestuur van de bejaardenbond ver wacht, dat de tentoonstelling en de diverse attracties een ruim bedrag zullen opbren gen. Want hieruit moet het Sinterklaas- en Kerstfeest worden bekostigd. De bond ex ploiteert reeds zes bejaardensociëteiten, die grote financiële offers vragen. De twee feesten voor de ongeveer dertienhonderd leden kunnen daarom pas slagen, als de activiteiten van de bond financieel krachtig worden gesteund. Soms wordt zeventig soms zestig cent per kilometer berekend. Over het algemeen zijn de taxionderne mers het er over eens, dat er aan deze ver warrende situatie een einde moet komen, maar men besloot met het vaststellen van een nieuw tarief te wachten tot 1 januari 1957, wanneer er een nieuwe regeling komt ten aanzien van sociale lasten. Men wil dan opnieuw samenkomen om een tarief voor ritten naar de randgemeenten samen te stellen. Op het ogenblik bleek wel, dat men het over de hoogte van een eventueel nieuw tarief nog niet eens is. Tot 1 januari zal de bestaande toestand blijven bestaan. Wel bereikte men overeenstemming over de wenselijkheid om te komen tot afschaf fing van het systeem van provisie. Dit houdt in, dat enige taxiondernemers aan portie-s van ziekenhuizen, theaters, café's en andere ontspanningslokalen provisie geven om te bereiken, dat bij voorkomende gelegenheden de provisiegevende taxion derneming ingeroepen wordt. De meer derheid van de leden achtte het zeer ge wenst, dat dit systeem afgeschaft wordt en tenslotte gaven ook de leden, die het pro visiesysteem toepassen, zich gewonnen. Men besloot om tot B. en W. van Haarlem het verzoek te richten om in de voorwaar den voor de ondernemers een verbodsbe paling voor het verlenen van provisie op te nemen. ADVERTENTIE Voor Uw Lichaamsverzorging stelt GUERLAIN U voor de Sapocëtizeep en de geparfu meerde faIc te gebruiken en voor de verzor ging van Uw haar de "Lotion Végétale". In deze producten zult U eveneens de meest bekende parfums terugvinden .- SHALIMAR, MITSOUKO, L'HEURE BLEUE, VOL DE NUIT, SOUS LE VENT, JICKY. PARIS ONZE OFFICIËLE DÉPOSITAIRES HAARLEM - LEONARD Haute Coiffure - Institut de Beauté - Wajenwei 29 LOUIS PiÈRLOT - Zijlstraat 33 VAN NIEL - Gr. Houtstraat 92 HEEMSTEDE ELIZABETH Institut de Beauté Parfumerie - Zandvoortselaan 75 Onder vele blijken van deelneming is donderdagmiddag op de Noorderbegraaf plaats te Haarlem ter aarde besteld het stoffelijl overschot van de heer J. Acker mann, oud-leraar aan de Ambachtsschool en ouderling en kerkelijk ontvanger der Hervormde gemeente Schoten (Haarlem- Noord). Tevoren leidde dr. H. van der Loos in de Immanuëlkerk een rouwdienst. Na dat gezongen was Psalm 68 vers 10 „Ge loofd zij God met diepst ontzag" ging dr. Van der Loos in gebed voor en las hij Psalm 103. De predikant herinnerde eraan dat de heer Ackermann zondag door een hart verlamming in de Immanuëlkerk overleed, tot ontsteltenis der aanwezigen. Velen die het bericht van het heengaan vernamen hebben persoonlijke herinneringen aan de thans overledene. De predikant zeide her haaldelijk zijn werk voor de kerk te heb ben gadegeslagen. De heer Ackermann had een rusteloos, werkzaam en dienend leven. Voor de nabestaanden betekent zijn heen gaan een grote slag. Zij kunnen met dank baarheid terug zien op zijn persoon. Met gebed en het zingen van Gezang 283 („Blijf bij mij, Heer") werd de rouwdienst ge sloten. In de aula op de Noorderbegraafplaats sprak dr. G. Ph. Scheers namens de cen trale kerkeraad en de kerkvoogdij der Her vormde gemeente Schoten woorden van dank voor het vele dat de heer Ackermann voor de gemeent heeft gedaan in diverse functies. Na orgelspel van „Jesu, joy of man's de siring" van Bach en Gezang 281 („De dag door uwe gunst ontvangen") werd de baai- grafwaarts gedragen. Ds. G. Koch bad het Onze Vader, waarna een familielid van de heer Ackermann woorden van dank sprak. Ter bevordering van de verkeersveiligheid op de Rijbsstraatweg in Haarlem-Noord stel len B. en W. van Haarlem aan de gemeente raad voor gedeelten van voortuinen aan te kopen, ter footte van ongeveer 47 vier kante meter deel uitmakende van de per- celer aan de Rijksstraatweg 86 k en 86 j. De prijs bedraagt f 520. Vandaag 26 oktober herdenkt dr. Pieter Hendrik Asser, thans nog hoofd van de ob servatie-sanatorium-afdeling van de Psychia trische inrichting „Vogelenzang" te Benne- broek, doch binnenkort psychiater van de voor- en nazorgdienst van de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdiens» te Haarlem als opvolger van dr. H. Piccardt, de dag waarop hij voor een kwart eeuw terug zijn arts-diploma behaalde. De jubilaris zag het levenslicht te Kampen in 1905 waar zijn vader rector van het stede lijk gymnasium was. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Groningen en aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam medi cijnen en psychologie en behaalde in 1931 neuroseleer; een groot werk over het alco holisme is in voorbereiding. Het vraagstuk van het alcoholisme heeft zijn bijzondere belangstelling, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij voorzitter is van de Federatie van instel lingen voor de Zorg voor alcoholisten. Even eens is hij voorzitter van de Nederlandse afdeling van het Internationaal Signifisch genootschap en lid van de commissies voor overleg tussen de nationale commissie tegen het alcoholisme en het Centrum van Katho lieke Alcoholistenbureaus. Een comité van oud-patiënten heeft er voor gezorgd, dat dit jubileum niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Dinsdag 30 oktober, 's mid dags om vijf uur, wordt een receptie gehou den in het theehuis „EMm" op het terrein het arts-diploma Een jaar later promoveerde van H t n hii Int rinrtnr in de eeneesknnde en he- brSek SÜChUng ..Vogelenzang te Benne- In de afgelopen nacht omstreeks kwart voor één wilde een vierenzestigjarige win kelier, die een café bezocht had, de Ko ningstraat oversteken op een ogenblik, dat een eenenvijftigjarige tekenaar uit Heem stede op zijn bromfiets passeerde. De wan delaar liep tegen de bromfiets op, waardoor de Heemstedenaar viel en met een lichte hersenschudding naar het Sint Elisabeths Gasthuis moets worden vervoerd. hij tot doctor in de geneeskunde en be kwaamde zich tot psychiater en neuroloog aan het Wilhelminagasthuis te Amsterdam. Twee jaar later heeft de Vereniging voor Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken hem aangesteld tot afdelings geneesheer van de Psychiatrische inrichting Dennenoord te Zuidlaren en sinds 1937 is hij verbonden aan de Stichting „Vogelen zang" te Bennebroek, welke functie hij spoe dig verwisselt voor een functie te Haarlem. De belangstelling van de jubilaris gaat niet alleen uit naar zijn onmiddellijk vakterrein, doch ook naar de randgebieden. Dat blijkt wel uit het feit dat hij als consulterend psy chiater verbonden is aan een tehuis voor moeilijk opvoedbare meisjes „Bethanië" te Rotterdam, alsmede aan het Medisch Con sultatiebureau voor Alcoholisme te Amster dam. Hij gaf niet alleen les aan wijkverpleeg sters, maar heeft ook als publicist enige be langrijke werken op zijn naam staan, zowel op psychiatrisch als op filosofisch terrein. Behalve verscheidene geschriften over Ches- tow, Kierkegaard en anderen verscheen on langs een handboek over karakterkennis en Ter gelegenheid van het tweede lustrum van de r.k. e.h.b.o. „St. Bernardus" wordt zondag 28 oktober een intentie voor de leden in de parochiekerk van de heilige Johannes de Doper te Haarlem gehouden. Na de hei lige mis wordt een gemeenschappelijke maaltijd gegeven. Des middags staan natio nale e.h.b.o.-wedstrijden in de Haarlemse Kegelbond op het programma. De dag wordt besloten met een cabaretavond. In 1946 heeft de heer Bergers uit Rotter dam. als lid van de nationale commissie voor e.h.b.o., het initiatief genomen om een r.k. e.h.b.o. in Haarlem op te richten. Een bestuur bestaande uit de heren Jac. J. van Doorn, G. P. M. van der Haak en mejuf frouw W. Langenegger werd samengesteld. Het begin was er. De jaarlijkse cursussen voor beginners verheugden zich in een steeds grotere belangstelling. Honderden geslaagden doen nu hun werk: langs de straat, in fabrieken, en op sport velden. Bij acties, zoals „Sla uw slag" en „Noodlijdend bisdom" was het r.k. e.h.b.o. paraat. Dat de r.k. e.h.b.o. een belangrijke plaats inneemt in Haarlem is voldoende ge bleken. Vermoedelijk zonder op het verkeer te letten is donderdagochtend om halfnegen een zevenen veertigjarige Haarlemse dame op de Amsterdamsevaart, ter hoogte van de Nagtzaamstraat, bij het oversteken van de weg tegen een auto gelopen. Zij kreeg een hersenschudding en een hoofdwonde en is naar het Gasthuis overgebracht. De afdeling Haarlem van de „Radio Amateurs Network Organization" (Rano), die tot doel heeft door middel van een bandrecorder ontspanning te brengen aan patiënten thuis, in ziekenhuizen en in sa natoria, heeft aan het gemeentebestuur van Haarlem om een geldelijke bijdrage ver zocht voor haar radio-omroep aan zieken. Tot dusverre werden de gelden, beno digd voor de uitzendingen van de Rano ver kregen door de opbrengst van een bazaar. Met de inkomsten hiervan kan de Rano echter geen tweede apparatuur aanschaf fen, die noodzakelijk is om de vereniging in staat te stellen meer inrichtingen te be zoeken. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor een subsidie van 1000 voor één maal toe te kennen voor de aan schaffing van een bandrecorder, verster ker en grammofoon. HAARLEM EN OMGEVING Geslipt. Doordat een auto donderdag morgen op de Herenweg te Heemstede slipte, reed de wagen tegen het hek van het wandelpark „Groenendaal". De schade be loopt een bedrag van driehonderd gulden. De bestuurder liep geen verwondingen op. Woensdagavond werd op de Herenweg te He mstede een bromfietser aangereden door een auto, toen deze de inrit bij de St. Bavo- kerk insloeg. De bromfietser liep lichamelijk letsel op. De bromfiets en de auto werden beschadigd. Limburg. In aanwezigheid van de Com missaris der Koningin in de provincie Lim burg zal op 31 oktober de nieuwe onderzee bootjager „Limburg" te Vlissingen in dienst worden gesteld door de commandant van deze bodem, kapitein-luitenant ter zee jhr. P. I.. M. van Geen, die Limburger van ge boorte is. De onderzeebootjager is op 5 sep tember door Prinses Beatrix te water ge laten. Deze b-klasse onderzeebootjagers, acht totaal, zijn de snelste schepen waar over de Koninklijke Marine beschikt. De maximum-snelheid bedraagt 36 zeemijlen per uur Jazz-concert. Zaterdag 3 november zal in het Concertgebouw te Haarlem een avondconcert worden gegeven, waarin op treden het Modern Jazzquartet en de vol gende solisten: Miles Davis, Lester Youn ger en Bud Powelj, Tevens zal het Franse trio Rem Urtriger optreden. Excursie naar huize „Manpad". De oudheidkundige vereniging „Oud Heem- stede-Bennebroek" heeft voor zaterdag 27 oktober een excursie naar huize „Man pad" aan de Herenweg te Heemstede voor bereid, waarvoor zich nu reeds meer dan tweehonderd deelnemers hebben opge geven. Benoemd tot erevoorzitter Mr. A. Bruch, die ruim veertig jaar voorzitter is geweest van de Centrale Anti- Revolutionaire Kiesvereniging „Nederland en Oranje" te Haarlem, heeft het voorzit terschap neergelegd. Hij achtte de tijd ge komen zijn functie aan een jongere kracht over te dragen. In een donderdagavond gehouden vergadering is afscheid genomen. De vice-voorzitter, de heer W. C. Bakker, heeft mr. Bruch dank gezegd voor het vele werk in de loop der jaren verricht. De verg dering besloot mr. Bruch te benoe men tot ere-voorzitter. Tot voorzitter werd gekozen mr. R. K. P. Kalbfleish. De vergadering behandelde verder de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. Behandeling vragen raadslid kan nog even duren Op de schriftelijke vragen, die het Haar lemse raadslid Prikkel aan Burgemeester en Wethouders heeft gesteld over de verkeers situatie in Haarlems binnenstad (zie ons blad van 16 oktober) is thans geantwoord, dat deze vragen in studie genomen zijn en dat de behandeling nog wel enige tijd op zich kan laten wachten. Ondanks het slechte weer bestond er don derdagavond grote belangstelling voor de maandelijkse vergadering van de Nederlands Christen Vrouwenbond afdeling Bloemen, daal in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, waar de heer W. Th. Verbeet, verbonden aan de inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede de film „Een leven staat op het spel" ver toonde met commentaar. De film heeft diepe indruk op de aanwezigen gemaakt. Door de vordering van de wetenschap kunnen de epileptici behalve een chronische verpleging thans ook een klinische behandeling krijgen. De epilepsie is een ernstige volksziekte, waaraan een half percent der mensheid lijdt. Dit betekent één op de tweehonderd. De film gaf een beeld van het leed en de ellende van deze vaak zo eenzame mensen, maar ook van de levensvreugde die men in „Meer en Bosch", een inrichting die tot ver over de grenzen bekendheid geniet, aan deze mensen bereidt. Op donderdag 22 november zal deze afde ling van de N.C.V.B. in een feestelijke bij eenkomst, eveneens in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, haar tienjarig bestaan her denken. De gemeenteraad van Haarlem heeft rp 2 november 1955 bepaald, dat een uitbrei dingsplan in voorbereiding is voor het ge deelte der gemeente, zijnde het aanvanke lijke tracé van de Blois van Treslonglaan. Aangezien de situatie ook thans nog niet toelaat een nieuw uitbreidingsplan ter goed keuring aan te bieden, stellen B. en W. de gemeenteraad voor opnieuw te bepalen, dat voor het gedeelte een uitbreidingsplan in voorbereiding is. Een gelijkluidend voorstel hebben B. en W. aan de raad aangeboden voor de gron den, begrensd door de spoorbaan Haarlem- Velsen, een oost-west lopende lijn ongeveer 130 meter ten zuiden van de zuidzijde van het Rijklof van Goensplein, de Van Rie- beeklaan, de Delft (van de Stuyvesantbrug tot de Kleverlaan), alsmede de Kleverlaan. Het is nog niet mogelijk de bestemming aan de gronden definitief te regelen. K

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 17