SI V KAPOK Uitvoerige discussie over de verpachting van verversingshuis Kamers in Voorwegschool worden tot „klasselokalen" verbouwd Afgevaardigden van verenigingen bespreken wenselijkheid dorpshuis Heemsteedse gemeenteraad Onderwijsinspectie gaf nog geen toestemming Zwanenburg-Halfweg VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Pachtsom Wij ijziging haven- en kadeeelden Ergenis Remmen van vrachtauto functioneerden niet ZANDVOORT „Ringelrei" organiseert cursus in volksdansen Burgerlijke Stand van Zandvoort Onderwijszorgen in Heemsteedse raad Onverholen critiek Burgerlijke Stand Haarlemmermeer Burgerlijke Stand van Lisse Twee bijenkasten cadeau na studie bijenteelt LISSE Geen goedkeuring op bouw plan zeventien woningen Investeringsplan voor Haarlemmerliede HILLEGOM Maurits Dekker spreekt op nutsavond „Wederopbouw"-personeel op bezoek in Velsen Ambtelijke vorming van Haarlems personeel „Tussen het Riet" krijgt viswater voor 1000,- Bij het begin van de donderdagmiddag gehouden vergadering van de Heemsteeds» gemeenteraad, werd mr. dr. Van Bruggen (Prot. Chr.) door de voorzitter harte lijk gecomplimenteerd met zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer, welke hoge post door hem de kroon werd genoemd op zijn werk voor de gemeenschap. De burge meester verklaarde hierbij bijna geneigd te zijn deze felicitatie met een „Senator Heil!" te besluiten. Hierna kon een begin worden gemaakt met de behandeling van de agenda, die voor deze middag niet minder dan eenentwintig punten telde. Het bouwrijp maken van ter reinen gelegen westelijk van de Glipper Dreef, ondervond uiteraard geen enkele tegenstand. Wel vroeg de heer Verspoor (Arbeid) hierbij de mogelijkheid onder het oog te willen zien, in dit complex ook enige kleinere woningen voor bejaarden te projecteren. Zij blijven op deze wijze midden in het leven en behoeven, zo zij dit wen sen, niet in bejaardencentra te worden afgezonderd. Wethouder Van Wijk (Prot. Chr.) vond deze suggestie zeker een nadere overweging waard, zodat hij de suggestie in ieder geval met de betrokken wethouder zal bespreken. De nota over het parkeren van auto's op de openbare weg en de verkeersregeling in het algemeen, vormde voor vele leden een dankbare aanleiding zich uitvoerig in di verse situaties te gaan verdiepen. Aldus werden verschillende straten genoemd en voorstellen gedaan, die beoogden in be paalde verkeersvraagstukken een oplos sing te brengen. Het belangrijkste hiervan was het verzoek van de lieer Brink (VVD), die van uitwijkhavens voor auto bussen op de Binnenweg uitstekende resul taten verwachtte. De voorzitter be loofde hem een nader onderzoek naar de mogelijkheden daarvan, terwijl hij in zijn antwoord aan andere sprekers te kennen gaf, dat het college er naar streeft zo wei nig mogelijk parkeerverboden voor Heem stede af te kondigen. Verder verklaarde de raad zich garant voor een geldlening aan de r.k. sportver eniging „H.B.C.", ten behoeve van haar nieuwe sportpark aan de Cruquiusweg. Zo luidde althans het voorstel, doch wethouder Van Houten (VVD) verklaarde bij de behandeling hiervan, dat het slechts een principiële bereidverklaring betrof. De stichting had tevens een verzoek om een jaarlijkse subsidie ingediend, maar de wet houder meende hiervoor geen vast bedrag te kunnen vaststellen Dit zal immers aan de hand van de exploitatierekening en van jaar tot jaar moeten geschieden, omdat deze eventuele subsidie van vele factoren afhankelijk is. Zoals bijvoorbeeld een pro motie naar de eerste klasse. Ter geruststelling van de heer W e ij e r s (KVP), die het betreurde dat door het col lege geen voorstel tot subsidie was inge diend, verklaarde de wethouder dat het stichtingsbestuur zich met de houding van de gemeente reeds bijzonder ingenomen heeft getoond. De verpachting van het. verversingshuis in het wandelbos „Groenendaal" en de voor gestelde algehele restauratie daarvan, ging uiteraard evenmin zonder de nodige dis cussie gepaard. Vooral toen de heer Ver spoor (Arbeid) informeerde naar de juiste positie van de exploitanten en hij wilde weten of zij nu eigenlijk pachters of huurders zijn. De heer Kooyman (Prot. Chr.), even als trouwens de heer Dijkstra (Prot. Chr.) vond het niet billijk dat de pacht slechts een periode van vijf jaren gold. Zij zouden hieraan liever vijf optie-jaren zien toegevoegd, omdat het te betwijfelen valt of de kostbare inventaris in vijf jaar kan worden afgeschreven. Wethouder V a n W ij k (Prot. Chr.) ging uitvoerig op de verschillende vragen in. In de eerste plaats meende hij dat de heren Uitendaal als pachters beschouwd moeten worden, omdat hiervan reeds in de oudste contracten sprake is. Ook juridisch is deze benaming juister dan huurders. Zij exploi teren de zaak immers op een door de ge meente afgesloten terrein, waarbij zij tegen andere neringen in het bos voldoende worden beschermd. Dit zou niet mogelijk zijn, wanneer het verversingshuis slechts werd gehuurd. De pachtsom wordt vastgesteld en be paald naar de entourage van de omgeving. Deze is in de laatste jaren belangrijk ver beterd, waarvoor de wethouder alleen maar wilde verwijzen naar de kinderboerde rij en de vergrote hetenbaan. Deze attrac ties komen ongetwijfeld ook de exploitatie van het verversingshuis ten goede, zodat het toch als billijk moet worden beschouwd iat de pachtsom hiermee in overeenstem ming is gebracht. Spreker ontkende verder dat de door de ondernemers gekweekte good-will tot een nachtverhoging heeft geleid, maar ook zon- ler dit heeft de gemeente met deze negen duizend gulden allerminst het onderste uit de kan verlangd. Er zullen immers talloze gegadigden gevonden kunnen worden, die onmiddellijk bereid zijn het verversingshuis voor deze prijs te exploiteren. Want deze pacht betekent voor de ondernemers aller minst een offer en is bovendien in geza menlijk overleg vastgesteld. Ten slotte is de peViode op vijf jaren be paald, omdat er gedurende langere tijd mis schien teveel in de conjunctuur veranderd zou zijn en verder wil de gemeente een vinger in de pap houden. En wat de in ventaris betreft heeft het college de exploi tanten toegezegd, dat indien zij om de een of andere reden de pacht niet langer kun nen of wensen voort te zetten, er bij de op volger op zal worden aangedrongen de in- De verordening op de heffing en invoering van haven- en kadegelden zal na 1 januari 1957 ook van toepassing moeten worden ver klaard op zeeschepen, die Haarlem aandoen, tenminste als het betreffende voorstel 'van B. en W. aan de Haarlemse gemeenteraad zal worden aanvaard. De bestaande verordening loopt op 1 januari af en daarom hebben B. en W. de gelegenheid te baat genomen enige veranderingen en wijzigingen aan te bren gen. Zo zullen tuindersvletten, die Haarlem aandoen voor het vervoer van produkten naar de groenten- en fruitveiling, in de toe komst een matiger tarief genieten, omdat op deze vletten ook reeds marktgeld verschul digd is. Helemaal geen tarief zal berekend worden aan buitenlandse vaartuigen, die Haarlem op een beleefdheids- of vriend- schapsbezoek aandoen. Ook pleziervaartui gen. die langer dan veertien achtereenvol gende dagen tot ten hoogste een maand in Haarlem blijven, zullen geen havengeld be hoeven te betalen. Verder zal de directeur van het haven- en marktwezen, of diens Plaatsvervanger, de bevoegdheid hebben een vaartuig te beletten verder te varen, zolang het verschuldigde bedrag niet betaald is. Een voorstel, dat al deze bepalingen bevat, is aan de gemeenteraad voorgelegd. ventaris tegen een redelijke prijs over te nemen. Deze argumentaties van (le wethouder werden door de raad kennelijk voldoende geacht om verder zonder hoofdelijke stem ming met het voorstel tot verbouwing en verhoogde pachtsom accoord te gaan. Na dit alles leverde de rondvraag weinig belangrijke kwesties meer op. Alleen ant woordde wethouder Van Lent (KVP) op een desbetreffende vraag van mr. dr. Van Bruggen (Prot. Chr.), dat in de volgende raadsvergadering de wóningbouw- nota zal worden behandeld. En de heer R e ij n d e r s (Ai'beid) gaf nog uitdrukking aan zijn ergernis over sommige melkslijters, die gewoon zijn de kratten met gevulde flessen zonder meer aan de kant van de straat achter te laten. Hij vroeg hicx-tegen afdoende maatregelen, welke hem grif door de burgemeester wer den toegezegd. Een vrachtauto met aanhanger is bij de steenfabriek te Hillegom tegen een personen auto, die plotseling moest stoppen, aange- ï'eden. De personenauto werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De verkeerspolitie heeft de vx-achtauto in beslag genomen, omdat een onderzoek had uitgewezen, dat de remmen niet functio- neei-den. Voor het eerst in Zandvoort is de volks dansgroep „De Ringelrei" een cursus in volksdansen begonnen. Hoofdzakelijk zul len de Engelse countrydansen worden be oefend, afgewisseld door dansen uit ver schillende landen. Tevens zullen onder meer weekends, volksdansbals, volksdans feesten en demonstraties worden georgani seerd. Voorlopig wordt gedanst in het pad- vindstei'sclubhuis „De Tonnenberg" aan de Duinweg te Zandvoort, op iedere zaterdag avond van half negen tot kwart voor tien. De leiding berust bij de heer J. A. Bra- kel en de muzikale omlijsting is vooi'lopig in handen van mevrouw J. M. Brakel- Notterman. GEBOREN: Vincentius Antonius, z. van M. A. Bluijs en B. M. Kok; Gerardus An- thonius, z. van N. W. G. van Kesteren en H. H. van der Velden. ONDERTROUWD: P. J. Delies en E. Fa- ber; E. R. Nihot en B. J. Adriaanse. GEHUWD: P. F. Drommel en H. J. Hen driks. OVERLEDEN: M. C. Visser, 73 j., geh. geweest met D. J. P. Prins; W. A. van Ca- sand, 76 j., geh. geweest met B. C. M. Ney- man. De donderdagmiddag gehouden verga dering van de Heemsteedse gemeenteraad was voor een groot deel aan het onderwijs gewijd. Achtereenvolgens werden door B. en W. kx-edieten gevraagd voor een rijwiel stalling bij de Bx-onsteeschool; voor aan schaffing meubilair voor de Nicolaas Beets- school en voor daglichtafscherming van een lokaal in de Vooi-wegschool. De beide eei-ste kredieten werden vlot door de raad verleend, maar tegen de prijs van f1105 voor de daglichtafscherming lieten de he ren Scheer (VVD) en Zegwaart (KVP) enige bedenkingen horen. Vooral de heer Scheer noemde het binnendringen van een „spiertje" daglicht tijdens een projectie niet zo bezwaaiiijk, dat een der gelijk dure maatregel hiervoor verant woord zou zijn. De voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, verdedigde het voorstel door erop te wijzen dat het be treffende lokaal talrijke grote ramen be vat, waardoor dus een behoorlijke voor ziening noodzakelijk is. Spreker gaf daar bij de voorkeur aan een afdoende verduis tering. die weliswaar even duurder zou zijn dan een eenvoudiger oplossing, maar welke over een langdurige periode bere kend toch goedkoper zou blijken. De raad liet zich door dit argument overtuigen en ging daarop zonder stemming met het voorstel akkoord. Bij de behandeling van het inrichten van enige noodlokalen in de Cravenester- en de Voorwegschool, in vex-band met de aanstelling van boventallige onderwijzers, werd het de voorzitter echter minder 'ge makkelijk gemaakt, vooral ten gevolge van de dikwijls scherpe critiek, die mevrouw Van der Meule n-H o u w e r (Arbeid) oefende op de situatie, welke hierdoor in de Voorwegschool zou ontstaan. In de eer ste plaats achtte zij de manier, waarop deze voox-stellen in de onderwijscommissie waren behandeld absoluut onvoldoende en niet in overeenstemming met het grote be lang hiervan voor de leerlingen. Maar wel in het bijzonder werd het door spreekster betreurd, dat het voorstel in de raad aan de orde werd gesteld op een moment, dat het oordeel van de onderwijsinspectie over deze plannen nog niet bekend kan worden gemaakt. Zij was er stellig van overtuigd, dat hiervoor geen schijn van kans bestaat op een goedkeuring. En de raad zou toch wel een bijzonder eigenaardig figuur slaan wanneer hij zijn fiat verleende aan een plan, dat later als ondeugdelijk door de inspectie moet worden afgekeurd, omdat het aan geen enkel wettelijk voorschrift voldoet. Spreekster steunde haar overtuiging op het feit, dat zij zich persoonlijk van de situatie op de hoogte heeft gesteld en zij achtte he't absoluut onmogelijk, dat in der gelijke kleine kamertjes, die vrijwel van daglicht verstoken blijven, met vrucht on derwijs kan worden gegeven. Ook betwij felde zij, dat door B. en W. voldoende spoed was betracht om de bouwvergun- ning te verkrijgen voor een semi-perma- nente kleuterschool, daar het toch al maan den geleden bekend was dat de voorgeno men aanstelling van boventallige onder- wijzex-s in dit verband speciale maatrege len noodzakelijk zou maken. M r. d r. Van Bruggen (Prot. Chr.) wenste er de aandacht op te vestigen, dat het voorstel van het college slechts een tijdelijke maatregel beoogt. Wanneer spre ker moest kiezen tussen boventallige on derwijzers en een minder geschikte lokali teit, dan zou hij in het belang van het on derwijs toch aan het laatste de voorkeur geven. Hij herinnerde daarbij aan de oor logsjaren, toen ten gevolge van gevorderde scholen het onderwijs zelfs in huiskamers moest worden gegeven. Het moge dan ver re van ideaal zijn geweest; het onderwijs vond echter voortgang en dit was volgens spreker het enige argument, dat gewicht in de schgal kon leggen. Mr. Zeelenberg (VVD) bleek wel enigszins onder de indruk te zijn gekomen van het betoog van mevrouw Van der Meulen; vooral waar het de onverholen critiek op de beheerder van de portefeuille van onderwijs betrof. Deze critiek achtte «preker dermate ernstig, dat hierop stellig dieper moest worden ingegaan. Nu, hier toonde de voorzitter zich gaarne toe bereid. Hij herinnerde er dus aan, dat in een vorige vergadering met algemene stemmen besloten was tot de aanstelling van boventallige onderwijzers over te gaan. Om deze maatregelen te doen effectueren, moest worden gezocht naar een redelijke oplossing, welke echter niet te duur mocht zijn. En deze was volgens zijn mening gevonden in het voorstel, dat de raad thans ter behandeling werd voor gelegd. Ook het college is van oordeel, dat deze voorzieningen verre van ideaal moeten worden genoemd, maar hierbij mag toch niet worden vergeten dat het op deze wijze straks mogelijk zal zijn, twee klassen van achtenveertig en drieënvijftig leerlingen van de Voorwegschool enigszins te ont lasten. Dit betekent een niet geringe ver betering voor het onderwijzend personeel, waarvan men in Heemstede al enige in stortingen heeft gerappoi'teerd ten gevolgè van een overmatige bevolking der klassen. En voor de kinderen verwachtte de bur gemeester geen nadelige gevolgen, omdat deze noodlokalen immers een tijdelijk ka rakter dragen. Wat de critiek van mevrouw Van der Meulen betreft merkte de voorzitter op, dat wanneer men zich moest houden aan de bouwbesluiten, de gehele Voorwegschool waarschijnlijk voor afkeuring in aanmer king zou komen. Daarbij komt, dat ook de bouw van een semi-permanente school veel tijd van voorbereiding vergt, want de ambtelijke molens malen nu eenmaal bijzonder langzaam. Vandaar dat de sug gesties van mevrouw Van der Meulen over het verkrijgen van een vergunning prak tisch onuitvoerbaar zullen blijken. Daarom vestigde de voorzitter er speciaal de aan dacht op, dat het college vast besloten is de bouw van een kleuterschool aan de Laan van Insulinde zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Hierdoor zullen de thans in gebruik zijndg kleutex-klassen in de Voorwegschool immers voor het lager on derwijs beschikbaar komen. Tenslotte was de voox-zitter ervan over tuigd, dat een eventuele afkeuxung van het voox-stel door de onderwijs-inspectie niet als argument kan gelden, omdat de plan nen reeds met de inspecteur besproken zijn. Evenals de sprekers namens de confes sionele partijen legde de heer Van Rappard vooral de nadruk op het effect van de voor gestane maatregel voor de bijzondere scho len, omdat die dan ook tot aanstelling van boventallige leerkrachten kunnen overgaan. In haar repliek betreux-de mevrouw Van der Meulen het toch, dat de tijd en de energie welke aan dit voorstel waren besteed, niet zi;;n aangewend voor de bouw van een semi-permanente kleuterschool. Want zelfs al zouden wij andex-s willen, zal met de bouw hiervan toch zeker onder deze omstandigheden nog een drietal jaren zijn gemoeid. De heer Zegwaart (KVP) gaf te ken nen, dat gezien de huidige noodtoestand het voorstel van B. en W. diende te wor den aanvaai'd. Van de Vooi-wegschool was hij evenmin een bewonderaar, want deze was al onge schikt toen spreker hier vijfenvijftig jaar geleden zelf het onderwijs kwam volgen. Het liefst zou de heer Zegwaart dit oude gebouw daarom onmiddellijk laten slopen. De heer We ij er s (KVP) verklaarde de voorkeur te geven aan kleine lokalen met een gering aantal leerlingen boven grote klassen, die overmatig zijn bezet. Nadat mr. Zeelenberg er nog voor gewaar schuwd had, het betere de vijand van het goede te laten worden, gaf de voorzit ter te kennen met goede hoop te zijn be zield, dat er spoedig een definitieve kleu terschool zal komen; wanneer slechts al het mogelijke wordt gedaan om dit te ver wezenlijken. Hij achtte het nauwelijks noodzakelijk hieraan toe te voegen, dat. het gehele college met dit stellige voornemen is bezield. Hij wilde vervolgens het voox- stel in stemming brengen, maar op ver zoek van mevrouw Van der Meulen wer- den de voorstellen voor Crayenester- en de Voorwegschool hiei'in gesplitst, omdat zij de mogelijkheid wilde openhouden te- Vanmorgen om half elf hebben leden van de Haax-lemse Politiesportvereniging een veldloop gehouden in het Noordersport park over drie kilometer. De ongeveer veei-tig deelnemers kwamen uit in een B- en een C-klasse. De heer P. Wurkum, in specteur sport en opleiding, loste het start schot, waarna de deelnemers rillend en huiverend aan hun tocht begonnen. Win naar in de B-klasse werd J. Prinsen in de tijd van 10 minuten 41,2 sec. Prinsen zal volgend jaar in de A-klasse uitkomen. C. van der Linde eindigde als eerste in de C- klasse in de tijd van 10 min. 53,9 sec. GEBOREN: Wilke, z. van U. Treffers en W. van Drunpi; Maria Agatha, d. van W. A. Verwer en A. A. van der Pouw-Ki-aan; Elisabeth, d. van I. J. den Haan en A. Pot ters; Theodorus Gerardus Mai-ia, z. van T. Straathof en M. P. van Schie; Johannes Cor nells, z. van G. J. de Breuk en S. Kempe naar; Jacobus, z. van A. C. Snaterse en A. M. Gortzak; Jan, z. van W. H. Klootwijk en B. Langhout; Maaike Johanna Chx-istina, d. van L. Korsuize en A. E. Bokhorst; Elisa beth Jacoba Maria, d. van G. W. Dekker en J. P. Beuk; Jolanda, d. van J. Scharrig- huisen en L. M. Haake; Elisabeth Cornelia Maria, d. van M. Scheunhage en P. M. Pijl man; Mechtildis Geertruida Maria, d. van H. P. C. Offerman en R. F. M. Schuitger; Wiebe Yje, z. van C. Y. Teertstra en H. A. Brand; Ingrid Yvonne Irene, d. van H. Mag- née en M. C. Aphing; Margaretha Eleonora, d. van K. Groenewoud en E. J. Vrijbloed; Fx-anciscus Johannes Gerardus Maria, d. van G. Meirmans en M. E. Roozendaal. ONDERTROUWD: Cornelis Adrianus Ze- ger Vermeulen en Maria Magdalena van Leeuwen; Johannes Petrus Toonen en Wij- nanda van Daal; Jan Sportel en Johanna Visser. GETROUWD: Lenard van Aast en Teuntje Cornelia Offerman; Carel Pieter Gerardus Markus en Jansje Blok; Jan Alderden en Maatje Maria Willemijntje van der Groef. OVERLEDEN: Neeltje Catharina Los, 84 j., echtgenote van R. Kroon; Albert Reinier Hoegee, 58 j., echtgenoot van J. P. van Don gen; Koenraad Maarten Verkuijl, 81 j., echt genoot van M. A. de Jong. GEBOREN: Marianna Wilhelmina, d. van B. G. van Woerden en M. W. Schmitz. ONDERTROUWD: L. H. van den Berg en M. M. van Leeuwen; C. A. Onderwater en C. M. Leuven. GETROUWD: C. J. J. Duivenvoorden en P. J. Wijsman; G. Lodder en J. M. Warmer- dam. OVERLEDEN: Gijsbertus Johannes Randsdorp. Onder auspiciën van de gemeentebesturen van Haarlemmermeer, Spaarndam en Haar- lemmerliede is donderdagavond in Tivoli te Zwanenburg gesproken over de stichting van een dorpshuis, waarbij het gemeente bestuur van Haarlemmermeer als gastheer optrad. Talrijke afgevaardigden van ver enigingen waren op deze avond aanwezig. Ook enige vooraanstaande persoonlijkheden uit het gemeenschapsleven, zoals ds. L. Ber ger, gereformeerd predikant te Halfweg, -n pastoor J. Karskens, eveneens uit Halfweg alsmede raadsleden, gaven van hun inte resse blijk. Nadat de heer B. Fels van liet Hoofdbureau Noordholland van het mi nisterie voor Maatschappelijk Werk te Haar lem een inleiding had gehouden, gaven di verse afgevaardigden hun mening over het onderwerp. De kardinale vraag: bestaat er behoefte aan een dorpshuis? werd echter verdrongen door vragen van meer zakelijke aard, die praktisch alle op de kwestie van de financiën neerkwamen. De burgemeester van Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen, zei in zijn ope ningswoord, dat de beide gemeentebesturen overtuigd zijn van de wenselijkheid van een goed dorpshuis voor het gemeenschapsleven. Gepoogd moet worden, deze wens zo snel mogelijk .te verwezenlijken-. Dit kan echter niet buiten de verenigingen om. maar moet uiteindelijk tot stand komen door de ver enigingen zelf. In zijn inleiding zei de heer Fel., dat het ministerie steun verleent bij de totstand koming van dorpshuizen, mits het initiatief voor deze huizen uit de dorpsgemeenschap zelf voorkomt. Een dorpshuis moet beschik baar staan ten behoeve van de zelfwerk zaamheid van de bevolking óp diverse ter- x-einen. De inwonei'S zullen zelf een stich ting in het leven moeten roepen, die zich beijvert voor de totstandkoming van zo'n verenigingsgebouw. Het uiteindelijke doel ervan is het gemeenschapsleven te bevor deren en de sociale banden strakker aan te halen, die tengevolge van de snel wisselen de tijdsomstandigheden zijn verslapt. De op eenvolgen 'c wijzigingen in de sociale struc tuur heeft tot gevolg, dat de mensen van elkaar vervreemden, waai'door het gemeen- ADVERTENT1E gen de noodlokalen in de Voorwegschool te stemmen. Dit geschiedde, met als gevolg dat het noodlokaal in de Crayenesterschool de algehele goedkeuring van de jraad ver wierf. Het voorstel betx-effende de Voox-- wegschool werd eveneens aangenomen, doch met de stemmen tegen van de P.v.d. A.-fractie (mevr. Van der Meulen-Houwer en de heren Reijnders en Verspoor) en de heer Scheer (VVD). Even lateer werden door de x-aad nog be noemd tot vakonderwijzer voor Lichame lijke Opvoeding de heer C. Smal te Haar lem en tot leerkrachten aan de Bronstee- school de heer H. L. van Kaï-sbergen uit Velsen en de heer J. Bouquet, die reeds als tijdelijk ondex-wijzer aan deze school werk zaam was. De afdeling Bloemendaal van de Vereni ging tot bevordering van de bijenteelt or ganiseert in de wintermaanden weer een cursus in bijenteelt voor beginnex-s en ge vorderden. De cursus voor beginners vangt aan in januai'i. Deelnemers, die de lessen met goed gevolg hebben doorlopen en nog geen 36 jaar zijn, komen in aanmei-king voor rijkssubsidie in de vorm van twee bijenkasten ter waarde van tachtig gulden. De cursus voor gevorderden vangt in ok tober aan. schapsbesef te niet wordt gedaan. De ver korting van de werktijd 'maakt het nood zakelijk, dat aandacht wordt besteed aan een nuttige vrije tijdsbesteding. Het doi-pshuis kan ten dienste staan voor activiteiten ten behoeve van de jeugd; er kunnen bijvoorbeeld cursussen in handen arbeid, volksdans en muziek worden gebo den. Voor volwassenen kan op het gebied van de huishoudelijke voorlichting nuttig werk worden verricht; er. kunnen cursussen in koken en naaien worden georganiseerd en ook voor ontspanningsverenigingen kan het dorpshuis zijn poorten openstellen. Ten slotte kunnen bejaarden er hun soos houden. Maatschappelijke werksters en allerlei voor lichtende organen kunnen er spreekuur houden. Vele activiteiten liggen op levens beschouwelijk teiTein en daarom moeten in het stichtingsbestuur de diverse i'ichtingen zijn vertegenwoordigd. Eep dorpshuis be hoeft zeker niet altijd nieuw te worden op gericht, het is ook mogelijk een bestaand gebouw opnieuw in te x-ichten. De belang stelling van de bevolking zal echter moeten blijken uit het bedrag, dat men bijeen weet te brengen. Dit bedrag kan ook in de vorm van materialen of arbeid beschikbaar wor den gesteld. Uiteraard zullen gemeenten bij de stichting van een doi-pshuis een stevige steun moeten verlenen, besloot de heer Fels. Na deze inleiding werden diverse vragen gesteld en meningen geopperd. Van enkele zijden werd naar voi-en gebracht, dat in Zwanenbux-g-Halfweg ruimte voldoende is voor ontplooiing van het gemeenschaps leven. De r.k. en hervoi-mde jeugd hebben eigen tehuizen en ook zijn er verscheidene zalen. Burgex-meester Van der Willigen voerde echter aan. dat uit de bevolking zelf verscheidene malen de wens om een doi-ps- huis naar voren is gekomen. Een andere vraag was, hoe men aan het grote stichtings kapitaal moest komen en of de exploitatie kosten niet te zwaar zouden zijn. Nadat de heer Fels erop had gewezen, dat hij uiteraard de behoefte aan een dorpshuis in deze gemeenschap niet kon beoordelen, gaf hij de suggestie aan de afgevaardigden een en ander in eigen kring verder te be spreken, waarna afgevaardigden van ver enigingen over enige tijd weer bijeen kun nen komen om van de besprekingen in eigen kring verslag uit te brengen. Mocht dan de wenselijkheid van een dorpshuis blijken, dan kan een voorlopig stichtingscomité worden opgericht. Vergadering K.V.P. De Engel De Katholieke Volkspartij Lisse 2 de afdeling in de Engelenbuurt is sinds de bliksemactie 400 leden rijk. Dat kon men dondex-dagavond op de ledenvergadering in het Verenigingsgebouw aan „De Engel" horen, hetgeen overigens niet bleek uit het aantal aanwezige leden. Na het jaarovei-zicht van de secretaris, de heer B Meeuwissen bracht de penning meester, de heer S. van Ruiten, zijn finan cieel verslag uit: er was een batig saldo van 272.50. Bij de 'oestuursvei'kiezing werd het zit tende bestuur in zijn geheel herkozen, al wilde de penningmeester de vergadering erop wijzen, dat hij al vele jaren zijn functie uitoefent, hetgeen dit jaar voor het laatst is. De heer Th. Meijer werd bereid gevonden het komende jaar het bestuur te j assisteren. Daar het hoofdbestuur had verzocht om een afdi-acht van 2— per lid in plaats van de tot nu toe gebruikelijke 1.65, stel de men voor de contributie voor enkele leden te verhogen tot 3.— en voor echt paren tot 5.Dit voorstel werd aan genomen. Bij de rondvraag wees de heer J. van Dijk op de noodzaak, reeds nu te gaan uitzien naar een geschikte kandidaat voor de gemeenteraad, die vooral op het gebied van het onderwijs goed thuis is. Deze zal dan de heer Romijn moeten vervangen, wanneer deze zijn zetel ter beschikking stelt-. Op een vraag hoe het staat met de bouw plannen in de Engel, zette de heer v. d. Berg uiteen, dat de architect van de wo ningbouwvereniging „Gezinsbelang" met zijn plan voor zeventien woningen niet onder de door het rijk gestelde richtprijs is gebleven, waardoor geen goedkeuring op het plan werd verleend. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarn- woude hebben de gemeenteraad een in vesteringsplan voor het jaar 1957 aange boden, waaruit blijkt dat een bedrag van f 125.300 nodig is. De werken zullen over een aantal jaren afgeschreven worden, waardoor de nettolast per jaar f 10.480 zal bedragen. In het raadhuis is behoefte aan meer archiefruimte, waarbij aandacht moet wor den geschonken aan het brandvrij-opstel len. Ook zal een nadere verdeling van de lokaliteiten dienen te geschieden, vooral ook omdat de gemeente-secretaris niet over een passend werkvertrek de beschik king heeft. De kosten worden op f 10.000 geraamd. Aangeschaft moet worden een baby spuit voor de brandweer, waarvan de kos ten f7.000 zullen bedragen. De herziening van het straatverlichting systeem in Halfweg is deze maand totstand gekomen. Thans is de tijd gekomen de straatverlichting in de bewoonde buurten en op het platteland aan de orde te stellen. Een plan is opgesteld om de gloeilamp verlichting te vervangen door TL-buizen, het, systeem van avond- en nachtverlich ting te verlaten voor een doorlopende nachtverlichting en op punten waar zulks nodig wordt geacht tot-uitbreiding van het verliehtingsnet over te gaan. Een bedrag van f2.125 zal ineens betaald moeten wor den en de jaarlijkse kosten worden ge raamd op f 6.572. (thans is de last f 1.495). Verwacht wordt dat het rijk in Halfweg een politiebureau met twee woningen te Halfweg zal bouwen. Een voorstel tot ver koop van grond aan het rijk kan de ge meenteraad binnenkort bereiken. Voor herbestrating van het tweede ge deelte van de Zuid-Schalkwijkerweg is een bedrag van f 10.000 uitgetrokken: voor verbetering en inrichting van het gebouw voor gemeentewerken f 15.000; voor sub sidie aan Rijnland voor verbetex-ing van de Dubbele Buurt f5.000; voor het technisch plan voorbereiding bebouwing van het dorp Halfweg f5.000; voor verbetering'van het plein in het dorp Halfweg f4.700: voor het maken van een speelweide nabij de Ka- naalweg f4.000; voor de restauratie van de 'Stompetoren te Spaarnwoude f60.000. Vergadering Veteranenlegioen Dinsdag 30 oktober zal de afdeling Hil legom van het Veteranenlegioen Nederland een vex-gadering houden in de zaal van Zomerzorg. Behalve de bestuursverkiezing en de bekendmaking van het winterpx-o- gramma staat onder meer op de agenda: protestactie-Schmidt. Dinsdag 30 oktober zal in de grote zaal van het Nutsgebouw te Hillegom de twee de nutsavond gehouden worden. De be kende roman- gn toneelschrijver Maurits Dekker zal spreken over „Waarom wij lachen". Spr. zal diverse soorten humor behandelen. De personeelsleden van de directie voor de wederopbouw en volkshuisvesting, di- x-ectie Noord-holland hebben donderdag een bezoek gebracht aan Velsen dat begon met een ontvangst in Velserend, waar het ge zelschap namens het gemeentebestuur wel kom geheten werd door wethouder R. Ver beek van Openbare Werken, die zich spe ciaal richtte tot de hoofdingenieur van de dienst, ir. S. Ottevangers. De heer Verbeek legde voorts de nadruk op de altijd uit stekende samenwerking tussen de dienst wederopbouw en de gemeente Velsen en hij sprak de hoop uit dat de verstand houding tussen beide lichamen steeds even goed zou blijven. Beide diensten zouden, aldus spreker, namelijk ook in de toekomst veel met elkaar te maken krijgen. Temeer ook omdat de wachttijd voor de Velsense inwoners nog altijd even lang is gebleven. De woningvoorraad steeg weliswaar met ongeveer 64 percent maar de bevolkings aanwas bedroeg eveneens 64 percent. Ongeveer zeventig ambtenaren van de ge meente Haarlem hebben gisteren en vandaag deelgenomen aan een bijeenkomst gewijd aan de ambtelijke vorming. Na een begroetingswoord van de voorzitter van de daartoe ingestelde commissie, ir. H. Hollaar, hield de gemeentesecretaris mr. H. E. Pfaff, in de raadzaal een inleiding over de geschiedenis van het ambtelijk apparaat. In de middaguren hield dr. Hoogewind, direc teur van de Rijkspsychologische dienst, een referaat over de psychologische aspecten van het wei-ken in groepsverband. Na deze uiteenzettingen splitsten de toe hoorders zich in discussiegroepen van onge veer vijftien personen. De bij de samenstel ling van de rapporten van deze groepen ge rezen vragen werden daarna aan de sprekers ter beantwoox-ding voorgelegd. Vandaag sprak de voorzitter van de Velser gemeenschap, de heer J. van Os van den Abeelen, over IJmondproblemen. waarna 's middags een excursie naar dat gebied wordt gemaakt. Over ongeveer een maand wordt dit pro gramma voor zeventig andere ambtenaren herhaald. ADVERTENTIE slaap B. en W. van Haarlem verzoeken de raad om aan de hengelaarsvei-eniging „Tussen het Riet" en de Haarlemse Hengelaarsbond te Haarlem of hun rechtverkrijgenden met in gang van 1 januari 1957 voor de tijd van zes jaren te verhuren het visrecht in de door burgemeester en wethouders nader aan te geven wateren en onder nader door hen te bepalen voorwaarden tegen een vergoeding van f 1000.per jaar.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19