[L1MI1§II1°®1MQ PHIll7rj r Panda en de Meesteivmagiër G M. OORD Door stom geluk kreeg Terschelling een culture zeldzame veenbessen Bittere woorden van voorzitter Christelijke Middenstandsbond verstopping faJ.H.Schous De radio geeft zaterdag Strandjutter gooide vat met kostbare bessen weg Wereldnieuws Zoek ió het zo 2 Kardinaal Feltin opende expositie in Amsterdam Geschenk van voormalig Korea-detachement Vijf jaar geëist voor moord op pasgeboren baby GRUNDIG Bond voor Staatspen- sionering wijzigt statuten Uitbreiding van activiteiten Cranberries in duinpan DE KLOMPENCENTRALE Geef de strijd niet op tegen Monteur hing negen meter boven de grond aan kabel Bekroningen „Qrnitophilia" NAAIMACHINES Litteraire expositie in Haags Gemeentemuseum Etnografisch museum te Breda overgedragen LEVER V.J VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 „Beperking: van de consumptie heeft voor de middenstand een gevaarlijke kant. Er moet bovendien aan gedacht worden dat bij verhoging van de kosten niet alles uit de winst kan worden gevonden. Er wordt door de middenstander nog verdiend, omdat hij niet 48, maar 80 tot 90 uur per week werkt. Van het principe dat de werkgever het hoogste loon van de werknemers moet ontvangen komt niets meer terecht. Wan neer de middenstander straks ook nog de huurverhoging en de premie voor het ouderdomspensioen moet opbrengen zal hij tot diep in de nacht moeten doorwerken". Dit alles zei de voorzitter van de Chris telijke Middenstandsbond, de heer H. de Mooij uit Rijnsburg, in een rede tijdens de in Utrecht gehouden bondsvergadering van deze organisatie. De middenstand heeft .een strijd te strijden over het zijn of niet zijn, zei hij. Hij noemde het een belangrijk vraagstuk, dat de doorbraakgedachte nog geruislozer geschiedt in de maatschappe lijke organisatie dan in het politieke vlak. Vele niet-socialistisch georiënteerde mid denstanders, zo zei de heer De Mooij, zijn lid van het sterk rood getinte Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen. De Christelijke Middenstandsbond zal vast houden aan de belijdenis en deze niet be schouwen als een etiket op de organisatie. De norm van het beleid moet kunnen wor den afgepast aan de norm van het belijden. De heer De Mooij kondigde een reorgani satie van de bond aan, die ook een statu tenwijziging zal inhouden. Door de groei van de organisatie in de laatste acht of tien jaar van 12.000 tot ruim 24.000 leden is er een hoofdbestuur van 30 personen, hetgeen een onhoudbare situatie is geworden. Even als bij werknemers- en bij werkgeversbon den treedt bij de Christelijke Middenstands bond een algemene vervreemding van de problemen op. ADVERTENTIE de NIEUW! „STARLIGHT" serie 1957 is zojuist gearriveerd en overtreft alles wat tot op heden werd gebracht. Een geheel Engels principe kinder wagen, ook te gebruiken als wandel wagen en reiswieg. Deze creatie vormt met onze topklasse „v. DELFT" kinderwagens een sorte ring, welke een succes genoemd mag worden. Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel. 11266 (K2500) De heer De Mooij sprak voorts over, zoals hij het noemde, het onrecht in de brand- stoffenhandel, daar de overheid de handel in de mijn winkels bevoordeelt. Er is in de mijnwinkels, die ook het publiek bevoor raden, steeds voorraad. De brandstoffen- handel heeft reeksen bestellingen, die niet kunnen worden uitgevoerd. Misschien ver langen de brandstoffenhandelaren wel naar de distributie terug, meende hij. Verder zei hij dat in 1957 de tarieven van gas, electri- citeit, posterijen en spoorwegen worden verhoogd. Met prijsstabilisatie heeft dit niets meer te maken, aldus de heer De Mooij, die voorts opmerkte dat volgens de regeringsverklaring de overheid het geor ganiseerde bedrijfsleven zo krachtig moge lijk zal gaan bevorderen. „Betekent dat, dat de overheid nu organisaties gaat op richten?" zo vroeg hij. „We moeten weten, waar de grens ligt. Als ons beleid niet een beleden beleid is en we niets meer beteke nen voor de toekomst, gaan we mensen overleveren aan de Rijksmiddenstandsvoor- lichtingsdienst". Aan het slot van de vergadering werd afscheid genomen van de bondssecretaris, dr. J. P. van der Wilde, die is benoemd tot bijzonder secretaris van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel en tot bijzonder secre taris van het Hoofdbedrijfschap Ambach ten, met de opdracht de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf zo spoedig moge lijk te formeren. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Pa rijs, het grootste diocees ter wereld wat het aantal gedoopte katholieken aangaat, heeft een bezoek aan Amsterdam gebracht. In het Trippenhuis aan de Kloveniers burgwal, waar de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen gevestigd is, opende de kardinaal een door het Amster damse comité van de Amitiés catholiques Frangaises georganiseerde tentoonstelling gewijd aan het Franse katholieke boek. De kardinaal werd begroet door de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. De commandant van het Regiment Van Heutsz, kolonel F. E. Chattelin, heeft in de legerplaats Oirschot namens het voorma lige Nederlandse UNO-detachement, dat aan de strijd in Korea heeft deelgenomen, een aandenken aangeboden aan het 38ste infanterie-regiment van de Verenigde Sta ten. Het geschenk bestaat uit een officiers sabel met schede in een cassette alsmede de wapenschilden in zilver van het 38ste in fanterie-regiment, van het Regiment Van Heutsz en van het Nederlandse detache ment. De Amerikaanse militaire attaché, kolo nel B. MacAfee, die het geschenk namens het 38ste infanterieregiment der V. S. aan vaardde, roemde in zijn dankwoord het Ne derlandse detachement, waarvan vele strij ders de Bronzen Ster der Verenigde Staten ontvingen. De officier van Justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Groningen heeft vtff jaar gevangenisstraf geëist tegen de 32- jarige D. N. uit Vriescheloo wegens moord op een pasgeboren kind. De verdachte zou in juli 1954, nadat zijn vrouw een meisje ter wereld had gebracht, het kind met het hoofd in een emmer wa ter gehouden hebben tot de dood intrad. Daarna begroef hij het lijkje in de asput achter het huis. Voor de buitenwereld was tevoren ver zwegen dat er een kind op komst was. De zaak kwam in juli van dit jaar aan het licht, toen de vrouw opnieuw een baby ter wereld had gebracht. De man zou het voor nemen hebben gehad ook dit kind te ver moorden, maar hij ontkende dit. Zijn vrouw raakte overstuur, stak haar woning in brand en moest in een inrichting worden opgenomen, waar zij de gebeurtenissen van twee jaar geleden vertelde. Het rapport, dat over het echtpaar was uitgebracht, sprak van verminderde toe rekeningsvatbaarheid en adviseerde tot on voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. De officier van Justitie achtte moord bewezen. De verdachte heeft in kalm overleg gehandeld, zei hij en hij eiste vijf jaar gevangenisstraf en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De rechtbank doet uitspraak over veertien dagen. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 108 - Tel. 13046 RADIO - TELEVISIE - GRAMOFOONSPECIALISTEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gemengd koor. 7.15 Ge wijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zes tig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.C3 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 13.50 Lichte muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespreking. 14.50 Amateursprogramma. 15.30 Voordracht. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Platen. 17.35 Lichte mu ziek. 17.55 Amusementsmuziek. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Radio Filharmonisch orkest en solist. 20.10 Lichtbaken, causerie. 20.30 Actualiteiten. 20.45 Platen. 20.50 Gevarieerd programma. 22.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in! Aansluitend: Avondgebed en liturgische ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.30 De familie Doorsnee. 10.50 Platen. 11.00 Uitreiking prijs der Nederlandse letteeen door Z. E. de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. 11.35 Pianovoordracht. 12.00 Pla ten. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Fanfare orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koorzang. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Platen. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Kamerorkest. 16.30 Is de maat vol?, cau serie. 16.45 Lichte muziek. 17.10 Weekjour- naal. 17.40 Hammondorgel. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 Het Nieuwe Testament: Een levend boek, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Amateurprogramma. 22.40 Samen uit, samne thuis, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O., N.T.S., A.V.R.O.) 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.00 Jour naal en weeroverzicht. 20.15 Weekend Ren- dez-vous. 20.50 Weekendshow. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.10 Radio-Almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.15 Accordeon- muziek. 15.30 Voordracht. 16.00 Accordeon- muziek. 16.15 Omroep-orkest. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Liturgische gezangen. 17.20 De vuurdoop. 17.50 Zang en piano. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Platen. 21.30 Amusementsorkest. 22.00 Nieuws. 22.10 Ver zoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. De Nederlandse Bond voor Staatspen- sionering, in wiens vaandel staat geschre ven „Ik ga op voor hen wier levenszon on dergaat" en die zich sedert jaren beijvert voor een verzorgde oudedag, heeft zich in een buitengewone algemene vergadering te Amsterdam beraden over een wijziging van de statuten in verband met de wet op algemene ouderdomsvoorziening, die op 1 januari van kracht wordt. De afgevaardigden gingen met algemene stemmen akkoord met een door het hoofd bestuur vooi-gestelde wijziging, waardoor artikel 2 van de statuten zal luiden „De Bond voor Staatspensionering strijdt voor het tot stand komen van een wet waarbij aan alle Nederlandse mannen en vrouwen op een nader bij de wet aan te geven leef tijd recht wordt toegekend op een gelijk staatspensioen dat zo hoog dient te zijn dat de bejaarden daarvan op bescheiden voet onbezorgd moeten kunnen leven". Ar tikel 3 luidt thans: „Dit staatspensioen dient premievrij te zijn. De kosten moeten worden gevonden uit een belasting naar draagkracht". De oude redactie' hfidcle dat de bond strijdt voor het recht op gelijk staatspen sioen zonder premiebetaling. De kosten moeten worden gevonden uit de opbrengst der belastingen naar draagkracht. Zolanrr dit doel niet kan worden bereikt, aanvaardt de bond als overgangsmaatregel pensione ring van staatswege zonder premiebetaling van hen, die het nodig hebben". De bond zal blijkens een aanvulling van artikel 4 nu ook in zijn activiteiten gaan betrekken de huisvesting, de vrije tijdsbe steding en de recreatie der bejaarden als mede de voorlichting van en de morele steun aan bejaarden. In een inleiding van de algemene secre taris, de heer S. Sytema, concludeerde deze dat de uitkeringen van de nieuwe wet on voldoende zijn voor de bejaarden om daar van naar behoren te leven. Hij zei, dat bij de strijd ter verlichting van de financiële zorgen der bejaarden de bond ook zal streven naar verbetering van andere ma teriële en geestelijke levensomstandighe den. De vergadering besloot een telegram te zenden aan minister Suurhoff, waarin wordt aangedrongen op spoedige uitbeta ling van de aangekondigde extra-uitkering aan bejaarden, die een uitkering ontvangen krachtens de Noodwet-Ouderdomsvoorzie ning. De cranberry is een veenbes, die voor namelijk in Amerika groeit en d'ie veelal als hoofdbestanddeel voor compote wordt gebruikt. Nederland kende tot vóór 1900 het bestaan ervan nauwelijks. In 1844 ver ging voor het eiland Terschelling een schip. Een vat met cranberries spoelde op het strand aan en werd gevonden door de strandjutter Jan Sipkes Cupido, die dacht een vat boter gevonden te hebben. Toen hij in een duinpan het vat openmaakte, was er echter geen boter in maar een massa harde donkerblauwe bessen, waarvan de strandjutter het bestaan niet kende. Hij heeft het vat in de duinpan leeggegooid en er verder geen aandacht aanbesteed. De bessen bleven daar liggen en verspreidden zich, toen de duinpan in de winter onder water kwam te staan. Zij groeiden weelderig en vonden op Terschelling- een goede .voedingsbodem. De ADVERTENTIE BREEK JE NEK niet op een slechte trap Alle soorten en maten goede trappen in voorraad vanaf 1.60 per trede. Bij aankoop van een oliekachel, 3 kop en schotels gratis. Kolenkitten v.a. 1.98 Dr. Leüdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pillétjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de Ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u ls een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paarCarters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES-f 1.20 per flacon. De 34-jarige monteur G. J. van Zadel be leefde te Rotterdam een benauwend avon tuur toen de uitschuifbare ladder, waarop hij stond, plotseling naar beneden zakte en hij op negen meter hoogte opeens de „grond" onder zich voelde wegzinken. Hij had zoveel tegenwoordigheid van geest, dat hij zich vastgreep aan een draad van de verlichting en zo hing hij opeens negen meter boven de straat, waar tal van voor bijgangers het ongewone schouwspel gade sloegen. Als een volleerd acrobaat begon de mon teur zijn handen te verplaatsen tot hij de naar rechts omgedraaide ladder weer kon bereiken. Een zucht van verlichting werd geslaakt, toen het publiek de monteur langs de ladder naar beneden zag klimmen. eilanders kenden de bessen niet en lieten ze groeien. Een student ontdekte tijdens een botanische excursie naar Terschelling dat deze bes niet tot de inlandse bessen be hoorde, doch geïmporteerd moest zijn. Later heeft hij een dissertatie over deze botani sche vondst geschreven. Een koopvaardij kapitein, die op Terschelling woonde, her kende de bes als een delicatesse die op de Londense fruitmarkt werd verkocht. Hij nam enige bessen mee naar Londen en ver geleek ze met daar uit Amerika geïmpor teerde cranberries. Toen bleek inderdaad dat op Terschelling de cranberries groei den. De groei-eisen voor de cranberry, een hoge zuur- en vochtigheidsgraad, waren in de grond van dit Waddeneiland aanwezig. De kapitein zag er goede handel in en liet de eilanders voor twee cent per kilo cran berries plukken. Later is het cranberry-complex door het Staatsbosbeheer gepacht en hebben zich daar twee firma's..gevestigd, die de bessen zijn gaan kweken. De helft van de oogst wordt voornamelijk naar Engeland, Zwit serland en België geëxporteerd, terwijl het binnenland de andere helft afneemt. Proe ven hebben uitgewezen, dat de cranberry elders in ons land niet wil gedijen. Wel heeft men omstreeks 1900 geruime tijd een culture in het plaatsje Smilde bij Assen gehad maar de resultaten waren hier te pover, om de velden verder lonend te kun nen explo'teren. Voor de pluimveetentoonstelling van „Ornitophilia", die tot en met zaterdag in de Margriethal te Utrecht wordt gehouden, zijn de keuringen verricht en de volgende bekroningen gedaan. Medaille van Ko ningin Juliana: J. J. van Ey kelenburg te Den Haag, voor de fraaiste Hollandse kriel. Medaille van Prins Berahard: pluim- veebedrijf „Labor Vincit" te Loosdrepht, voor het beste toom New Hampshires. Me daille van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening: J. van Schijndel te Empel, voor het fraaiste We ner konijn. Medaille van de burgemeester van Utrecht: F. Kok te Den Haag, voor de fraaiste Hollandse kropper. Medaille van de gemeente Utrecht: H. Hoogeveen te Zut- phen, voor de beste stam konijnen (Alas ka's) Medaille van de directeur-generaal van de Landbouw: J. Meenderman te En schedé, voor de fraaiste schoonheidspost duif. Medaille van de.commissaris der Ko ningin: pluimveebedrijf „Labor Vincit", voor het beste koppel fokhanen. „Labor Vincit" won eveneens de hoofd-ereprijs voor het beste toom. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 41. Joris borstelde zijn hoed af en schreed naar Plutanus, die omgekeerd tussen de bladeren hing. „Kom, magische heer", sprak hij, „dit park blijkt veel te rumoerig te zijn voor innerlijke vrede. Als uw gids door de wereld der uiterlingen en als hoe der van uw innerlijke rust, wil ik daarom voorstellen, dat wij ons naar een zeer stille plek begeven: namelijk naar de kluizen van de Staatsbank". „Naar de kluizen van de Bank?!" herhaalde Panda verschrikt, „Nee! Daar mogen we niet komen, want daar wordt geld bewaard!" „Ik begrijp dat uiterlijk gepraat over geld niet", merkte Plutanus op, „wat IS geld eigenlijk?" „Geld is de wortel van alle kwaad", verklaarde Joris, „daarom wordt het meestal in de kluizen gestopt en bewaakt". „De wortel van all kwaad?" herhaalde Plutanus, op gewonden uit de boom springend, „maar dan moet het uitgerukt worden!" „Zeer wijs en innerlijk opgemerkt", murmelde Joris, „het moet uit de kluizen gerukt wor den. Dus aangepakt. Spreid uw magische mantel en tover ons naar de kelders van de Bank!" „Het zij zo", sprak Plutanus zijn mantel om hen heen slaand, „naar de kelders van de Bank!" Ter gelegenheid van de Conferentie der Nederlandse Letteren gehouden ter her denking van het tienjarig bestaan van het Belgisch-Nederlands Cultureel Akkoord heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, donderdagavond in het Haags Gemeente museum een expositie geopend, die de naam draagt: „Van jaar tot jaar: van boek tot boek". Deze tentoonstelling is georgani seerd door het Nederlands Letterkundig Museum en Documentatiecentrum, in sa menwerking met de Dienst voor Schone Kunsten van de gemeente 's-Gravenhage. Voor de keus van schrijvers en boeken en voor de inrichting der expositie werd een werkcomité in het leven geroepen, be staande uit de heren Bert Bakker, G. Bor- gers, dr. L. Brummel, prof. dr. N. A. Don kersloot, dr. J. Hulsker, G. Kamphuis en prof. dr. G. Stuiveling. Het ontwerp en de opbouw der tentoonstelling werden ver zorgd door J. H. Kuiper en R. D. E. Oxe- naar. Belangrijke medewerking voor de inrichting werd ontvangen van het archief en museum voor het Vlaamse Cultuur leven in Antwerpen en van andere instel lingen en particulieren, die bruiklenen af stonden. De tentoonstelling sluit aan bij ,De Nederlandse Letterkunde in Honderd Schrijvers", een expositie, die einde 1952 in het Haags Gemeentemuseum werd ge opend. De laatstgenoemde was naar ver schillende perioden ingedeeld, zoals de middeleeuwen, de renaissance, de gouden eeuw, de romantiek en het tijdperk van De Gids. Daar dit met een expositie, die op de afgelopen vijftig jaar betrekking heeft, niet mogelijk was, hebben de organisatoren naar een vorm gezocht, die een beeld zou geven van het grillige verloop der letter kunde van de laatste halve eeuw. De boe ken, die bij hun publikatie „een gebeurte nis" vormden of na enige tijd als zodanig werden erkend, zijn telkens als centrum genomen van een kleine collectie portret ten, handschriften en dergelijke, die men van een bepaald auteur en zijn omgeving wilde laten zien. Er zijn bijna tachtig schrijvers vertegenwoordigd, ieder met een fragment uit hun werk, hetzij proza of poëzie, een portret, het titelblad van een eerste druk en een kernachtige uitspraak van een vooraanstaand criticus. De organi satoren hebben grote aandacht aan het visuele element geschonken: zij hebben de nadruk gelegd op typische manuscripten en vooral de achtergrond van de schrijver en diens werk zo goed mogelijk belicht. Ter gelegenheid van deze expositie heb ben dr. J. Hulsker en prof. dr. G. Stuive ling onder de titel „Van jaar tot jaar: van boek tot boek" een bloemlezing samen gesteld, mede ten behoeve van het littera- tuuronderricht op de middelbare scholen. De daarin genoemde letterkundigen zijn allen op de expositie vertegenwoordigd. De tentoonstelling duurt tot 9 december, daar na gaat zij naar Arnhem, waar zij op 22 december zal worden geopend. Eerste rijksmuseum in zuidelijke provincies In een der zalen van het Kasteel van Breda heeft de gouverneur der Koninklijke Militaire Academie, de kolonel der cava lerie W. Kloppenburg, als vertegenwoor diger van het ministerie van Oorlog het etnografisch museum overgedragen aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat vertegenwoordigd werd door dr. mr. F. J. Duparc. Kolonel Kloppenburg heeft in zijn toe spraak de geschiedenis van het museum, dat tot nu toe tot de K.M.A. behoorde, ge releveerd. Mr. dr. Duparc legde er in een rede de nadruk op, dat Breda door deze overdracht het eerste rijksmuseum in de zuidelijke provincies krijgt. Hij zegde toe, dat dit museum een volwaardige dochter van dat van Leiden zal worden. ADVERTENTIE Terug. Prinses Margaret is donderdag per vliegtuig uit Kenya vertrokken. Zij keert na haar reis door Oost-Afrika naar Londen terug. Verscheidene duizenden Afrikanen deden haar op het vliegveld van Nairobi uitgeleide. Diepte-atoombom. Vice-admiraal W. V. Davis, waarnemend hoofd van de afde ling lucht-operaties van de Amerikaan se marine, heeJt onthuld dat de vloot een diepte-atoombom heeft ontwikkeld, die onderzeeboten kan vernietigen op vele kilometers van het ontploffings centrum. Vluchtelingen. Elf vluchtelingen uit Joe goslavië zijn in twee kleine zeilboten in het Italiaanse plaatsje Bari aangekomen. Zes waren afkomstig van Ragusa, de andere van het eiland Curzola. Onder de refugié's bevond zich de 24-jarige Domingo Markovina, geboren in Buenos Aires, Argentinië, die een paspoort bij zich droeg, uitgegeven door de Argen tijnse consul in Belgrado. Ontwikkeling. De Wereldbank heeft een lening van 25'A miljoen dollar in ver schillende valuta verstrekt voor de ontwikkeling van de elektriciteitsvoor ziening in Uruguay. De lening zal die nen voor de financiering van de bouw van een hydro-elektrische centrale te Rincon de Baygorria aan de Rio Negro en voor nieuwe stroomoverbrengings- en distributieleidingen. Gevaar voor vrede. Stanislaw Mikolajc- zyk, de vroegere Poolse premier, heeft er bij de U.N.O. op aangedrongen, de Sovjet-Unie voor de U.N.O. te dagen wegens het in gevaar brengen van de wereldvrede door gewelddadige inter-, ventie in Polen. Mikolajczyk, die in bal lingschap in de V. S. leeft, verklaarde dat de Russen sinds de opstand van Poznan drie divisies naar Polen hebben gestuurd. Terugkeer. Amerikaanse militairen en hun gezinnen, met elkaar bijna 100 perso nen, onder wie zeventien babies, sliepen donderdagmorgen vroeg rustig door toen er een motor uitviel van de Super- Constellation, die hen naar de Ver enigde Staten zou brengen. De beman ning vertelde de passagiers niets: de piloot keerde het toestel en bracht dit veilig op Shannon, het punt van uit gang, aan de grond. Protest. Driehonderd personen hebben voor de kantoren van de Sovjetdelega tie bij de U.N.O. te New York betoogd uit protest tegen het gebruik van Rus sische troepen in Hongarije. Foto's. Biologen, die met het koninklijk onderzoekingsvaartuig „Discovery II" in Plymouth zijn teruggekeerd, hebben foto's meegebracht van vissen en inkt vissen, die nog nooit eerder in hun na tuurlijke omgeving zijn waargenomen. Officieel. Een rechtbank in Berchtesgaden heeft officieel uitgemaakt, dat Hitier op 30 april 1945 in de kanselarijbunker te Berlijn zelfmoord heeft gepleegd. Het onderzoek is verricht op verzoek van de curator van Hitiers bezit in Oostenrijk, dat slechts uit één schilderij bestaat, „Het schildersatelier" van Vermeer. Incasseren. De Romeinse politie heeft een 49-jarige ex-bankbediende gearresteerd, die ervan wordt verdacht dat hij zich heeft uitgegeven voor kassier van de bank van Italië. Hij zou zich daarmee 150 miljoen lire, dat is ruim 1 miljoen gulden, eigen hebben gemaakt. President. Risto Ryti, Finlands president van 1940 tot 1944, is donderdagmorgen in de ouderdom van 67 jaar te Helsinki na een langdurige ziekte overleden. Spiegelgevecht. Russische geleerden zullen in Armenië de eerste zonnekrachtcen trale bouwen. In het midden van het terrein komt een grote metalen kabel met een speciaal scherm, terwijl auto matische spoorwagens, die van 1293 spiegels (3 bij 5 meter elk) zijn voor zien, de beweging van de zon volgen langs een baan om het terrein heen. De spiegels kaatsen de zonnestralen op de centrale ketel terug, die door verhitting van stoom turbines aandrijft met een gezamenlijk vermogen van 2.500.000 KwU. Eis. Woordvoerders van de drie miljoen leden tellende Engelse vakbond van mecaniciens en monteurs, en de daar aan verwante beroepen, hebben een loonsverhoging van 10 percent geëist, die een totaalbedrag van 10 miljoen pond sterling (meer dan 100 miljoen gulden) zou vergen, en de grootste ge noemd wordt die tot nog toe in Enge land geuit is. HET IS hoogst merkwaardig, dat bij de betrekkelijk grote verscheidenheid van voedsel die we tot ons nemen en vele on gezonde samenstellingen van lucht die we inademen, de samenstelling van het bloed en voornamelijk die van het bloedplasma, vrijwel onveranderlijk blijft. Of om kort te zijn: wat men ook eet, het bloed blijft gelijk. Er moeten dus regelen- de mechanismen zijn, die voor een vaste samenstelling van het bloed zorgen. En iedereen weet, dat de lever hierbij een belangrijke rol speelt, want niet voor niets wordt dit orgaan in iedere populaire beschouwing een chemische fabriek op zichzelf genoemd. We vinden dat natuurlijk een prachtige aan duiding, maar ze geeft toch weinig inzicht in de bijkans onbegrensde ingewikkeld heid van de vele functies, die de lever op zich heeft genomen. Ook wij zullen daar over op deze plaats voorlopig zwijgen, want de regeling van bloedsuiker en hel opslaan van glycoceen, de vernietiging van rode bloedlichaampjes en de bereiding van galkleur stoffen, de afbraak van amino groepen en de vorming van ureum, de op slag van ijzer, de ontgiftiging van het bloed en de samenkoppeling van twee gevaar lijke stoffen tot één onschadelijke verbin ding die uit het lichaam verwijderd kan worden, al deze onderwerpen vereisen ieder voor zich al een grotere inleiding dan voor alle tezamen is toegestaan. Daarom blijven we aan de oppervlakte, en verklaren alleen, dat de lever nog meer doet dan we hierboven hebben aangestipt Maar we komen dan toch wel waar we wezen willen. Want de bij een volwassene ongeveer 1,5 kg wegende lever, die 24 uur aan één stuk deze grenzeloos gecompli ceerde taken vervult, bestaat uit enige mil jarden cellen, die er alle precies eender uitzien. Het zijn vrij regelmatige twintig- vlakken, waarvan ettelijke duizenden in één milligram geteld kunnen worden. Elke levercel weegt dus minder dan één mil joenste gram. een mededeling die op het eerste gezicht alleen voor sla gers van belang schijnt. Toch is dat niet juist. Want al die levercellen, blijken alle de zelfde bouw te hebben, zodat van een verdeling der func ties in de lever moeilijk kan worden gesproken. We mogen dus niet veronderstellen, dat een bepaald deel van de lever zich bezig houdt met de omvorming van glucose in glycoceen, dat een ander deel bestemd is voor de opslag van dit glycoceen, dat een derde afdeling, al naar behoefte, dit glyco ceen weer tot glycose maakt en dat de glu cose weer bij afgepaste hoeveelheden in het bloed komt. Hetzelfde kan van de vele andere taken worden gezegd. Ook deze vinden niet plaats in aparte afdelingen van de lever, maar in de lever als totaliteit. Dat betekent dus, dat elk van deze een vormige levercellen in staat is alle inge wikkelde scheikundige functies van het hele organisme te verrichten. Of in andere woorden, de levercel van nog geen mil joenste gram is het kleinste, maar vol- maakste scheikundige laboratorium ter wereld. Waarna we ook eens moeten zien naar het werk der nieren. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2