Uitgaan in Haarlem rHoe;shetontstaan?^ Vijftig jaar geleden Levendige, briljante vertolking van „De Bruiloft van Figaro" Verantwoord beleid vrijdag 26 oktober 1 956 f Van dag tot dag NEDERLANDSE OPERA Vergadering K. van K. uitgesteld Aantal studenten neemt weer toe f 49.75 Het huidige weertype verlamt de trek miziek diversen toneel en dans - IHBHHflHHBBiSiill! Dit woord: DAALDER tentoonstellingen Uit Haarlems Dagblad van 26 oktober 1906 De donderdag in de Tweede Kamer door de minister-president gesproken woorden met betrekking tot de kwestie-Soestdijk getuigden van een verstandig en tevens verantwoord beleid. Voor zover zich in de dagelijkse omge ving van de Koningin personen bevinden, van wie op goede gronden te duchten valt, of zelfs vaststaat, dat zij pogingen aanwen den om het staatshoofd allerlei in te fluis teren, dat ingaat tegen hetgeen de minis ters, dus de wel verantwoordelijkheid dra gende raadslieden van de Kroondraagster, ambtshalve aan haar adviseren, is er nood zaak om schoon schip te maken. Voor een goed functioneren van een staatsbestel als het onze is dat een onverbiddelijke eis. Zolang de omgeving van de Koningin zich buiten enigerlei bemoeienis (of poging daartoe) met de openbare zaak houdt, kan de samenstelling dier omgeving, dus van de hofhouding, ongetwijfeld als een zaak gel den die, volgens de letter van de Grondwet, alleen de Koningin en niet tevens haar ver antwoordelijke ministers aangaat. Aldus de zin van art. 25 van de Grondwet, waarvan de minister-president in zijn verklaring even gewag heeft gemaakt. Dat artikel zegt, dat de Koning zijn Huis naar eigen welgevallen inricht. Op zichzelf is derhalve de inrichting van het Huis van het staats hoofd iets, waarmee de ministers op gener lei manier bemoeienis hebben. Anders wordt het echter, indien door welke oor zaken dan ook uit de kring van de hofhou ding verkeerd geachte invloeden op de Ko ningin zouden inwerken. Dan breekt het ogenblik aan, waarop de voor de goede gang van zaken in de staat verantwoorde lijke ministers niet alleen het recht, doch tevens de plicht hebben, het nodige te doen om het vorstelijk staatshoofd dringend te adviseren, om daarmee het gehele monar chale stelsel tegen zulke kwade beïnvloe ding te helpen beschermen. Met een der gelijke toestand hebben wij thans in ons land te maken. Dit is dan ook de reden geweest, waarom de voorzitters van de vijf grootste Kamerfracties dinsdag hun ver klaring over deze aangelegenheid hebben afgelegd. Zij wisten, dat het maken van schoon schip in de Koninklijke hofhouding een zaak is geworden die het staatsbelang betreft. Natuurlijk dient daarbij de grondwet strikt geëerbiedigd te blijven. Vandaar dus ook, dat de verantwoordelijke ministers, die nu hunnerzijds als het ware de ziens wijze van de vijf fractievoorzitters publie kelijk onderschreven hebben, tevens ken baar hebben gemaakt, dat zij de door de Koningin zelf namelijk terstond na af loop van haar vacantie, dus in de eerste helft van november te nemen maat regelen zullen afwachten. Van ganser harte valt te hopen, dat dan zal blijken, dat er inderdaad doeltreffende maatregelen wor den getroffen. Mocht dit echter niet het geval zijn, dan zouden de verantwoorde lijke raadslieden van de Kroon tot taak hebben het staatshoofd te wijzen op het geen in een dergelijk geval met het oog op de belangen van de staat en van de monar chie geboden is. Uit de verklaring van de minister-president is het duidelijk, dat het gehele Kabinet zich van deze verantwoor delijkheid bewust is. Hieruit vloeit meteen voort, dat in geval tenslotte datgene, wat de ministers voor hun verantwoordelijk heid willen en moeten nemen, achterwege zou blijven, dit tot aanbieding van hun ont slag zou leiden en tot alle daaraan ver bonden gevolgen. Het kabinet blijkt, gelukkig, een taktvol en tevens verantwoord beleid te willen voeren. En dus bestaat er bij alle ministers het rotsvaste voornemen om zich in deze, geheel ons staatsbestel zozeer rakende aan gelegenheid, te gedragen als verantwoor delijke raadslieden van de Kroon. Derhalve als figuren, die hun verantwoordelijkheid tegenover de volksvertegenwoordiging en het volk hebben te dragen, en bijgevolg ook staan öf vallen voor wat zij daarmee in overeenstemming" achten. ADVERTENTIE Quorum ui et aanwezig De tweeëndertig leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omstreken waren uitgenodigd don derdagavond een vergadering bij te wonen in het gebouw der kamer aan de Nassau- laan. Dertien leden waren aanwezig. Daar er voor het houden van de vergadering zeventien leden moesten zijn, is zij uitge steld. De volgende vergadering is vastge steld op vrijdag 2 november. Als het ver eiste .aantal leden dan ook niet aanwezig is gaat de bijeenkomst wel door. De voor zitter, de heer Ch. E. Visser, deelde mee dat bericht was binnengekomen van vele leden, dat zij wegens ziekte verhin derd waren de vergadering te bezoeken. De Nederlandse Opera is aan 't eind van het Mozartjaar met een „Bruiloft van Figaro" voor het voetlicht gekomen, die zo ingrijpend van de vorige monteringen afwijkt, dat zij als een gloednieuwe creatie mag gelden, ondanks het feit dat de vroe gere vertolkster van. de rol der gravin, Gré Brouwenstijn, onder de naam Gré van Swol-Brouwensfijn weer van de partij is, evenals Scipio Colombo als de graaf, Mari lyn Tyler als Susanna, Cora Canne Meyer als Cherubino, Jo van de Meent als Mar- cellina, Guus Hoekman als Bartolo en Frans Vroon6 als Basilio, die ook deel uit maakten van de vorige bezetting. Nieuw in de combinatie is de als gast optredende Fritz Ollendorff, die de rol van Figaro in terpreteert verder in de kleine partijen Chris van Woerkom als Don Curgio, Gee Smith als Antonio en Nelly Burbach als Barbarina. In hoofdzaak ligt de nadruk bij deze jongste montering, waarvan de première donderdag in Den Haag plaats had, niet zo zeer op het zuiver muzikale dan wel op het scenische element. Vocaal brengt de opvoering geen bijzondere verrassingen: wat vroeger goed was is het nu nog, wat verleden jaar zwak was (bijvoorbeeld het stemgehalte van Marilyn Tyler) is het nu nog. Nelly Burbach, die de rol van Barba rina van de zeer geschikte Nel Duval overnam, is zeker niet de mindere van haar voorgangster. De secure en precieuze, maar soms wat zwaartillende directie van Alexander Krannhals onderscheidt zich gunstig van het vlotte routinewerk van Rosenstock, maar kon de natuurlijke ele gantie van Josef Krips' leiding niet doen vergeten. Maar, zoals reeds gezegd werd, op dit alles valt bij deze verjongde montering niet zozeer de nadruk, als wel op de inter pretatie van de muzikale komedie, aldus op de mise en scène van Wolf-Dieter Lud- wig en op het decoratief effect waar Kurt Hallegger voor tekende. Deze twee hebben in het zeer gecompliceerde spel der in triges zou er wel ooit een opera op een gegeven zo boordevol subtiele en verras sende wisselwerkingen dan „De Bruiloft" zijn geschreven? een dynamiek weten te realiseren, die een aaneenschakeling van vondsten levendig houdt en de aan dacht blijft boeien. Men kan zich op zeker ogenblik wel eens afvragen wat Kurt Hal- leger voor heeft met zijn friezen, wanneer de bovendecoratie gaat lijken op het ge wone ornament van een volksbuurt in Genua of Napels, met de natte was dwars over de straat. Maar wanneer dan die spullen de hoogte ingaan bij een echt „changement a vue" want zo'n decor- verwisseling gebeurt zonder verduistering blijkt echter, dat het een vondst te meer was om zonder veel omhaal een decor probleem op te lossen. Zo zijn er ook ge durfde dingen in de kostumering: zijn grasgroene doctor Bartolo bijvoorbeeld, zijn lichtpaarse Basilio, zijn Figaro als een kapitein van het Franse revolufcieleger en ook de bruine aardkleur van de kleding der dorpsmeisjes. Men kan er symbolische be tekenis achter vermoeden, maar hoe dan ook, het pittoreske effect is er mee ge diend. Verder speelt alles zich af in een fantasie-rococostijl, modern in zoverre, dat alles synthetisch bedoeld is. En dan het spel. De tendens om de operakunst voor het publiek van onze tijd boeiend te houden, door de regisseur een grotere rol te laten spelen dan voorheen ooit het geval was, is hier ook met uiter ste consequentie toegepast, gelukkig zonder tekort te doen aan de muzikale eisen van Mozarts geniale partituur. Wolf-Dieter Ludwig heeft het hele ingewikkelde spel volkomen naar zijn hand gezet. Er is blijk baar geen enkele figuur die zomaar wat op eigen houtje verricht. Nu en dan is te merken, dat een opgelegd gebaar of een combinatie van sujetten nog wat onwennig aandoet. Maar dat zijn vergeeflijke ver schijnselen bij iedere première. Wel ziet het er naar uit dat het na een paar ver toningen een geraffineerd geheel zal wor den: De spelkwaliteiten van Marilyn Tyler zijn zeer opvallend. En wat Frans Vroons als Basilio presteert in deze speelrol, waar bij zingen nagenoeg bijzaak is, mag met lof worden aangestipt. Op de vocale prestaties meen ik voor dit keer niet te moeten ingaan voor zover het de krachten van de vroegere bezetting be treft. Over de nieuwelinge Nel Burbach repte ik reeds. Gee Smith maakt van de dronken tuinman een sterk aangezette ka rikatuur. Wat de gasterende bariton Fritz Ollendorff betreft, kan ik als een heel bijzondere prestatie releveren zijn aria uit het laatste bedrijf „Aprite un po' quegli occhi" dat was qua stemgehalte en zangkunst werk van een meesterzanger. De Fandango in III werd sierlijk gedanst door vier leden van het ballet. Ruimte om met het volledige ballet te manoeuvreren was er trouwens niet. Orkest en koor klon ken verzorgd. Wie „De Bruiloft van Figaro" nu eens in een verrassend levendige vertolking wil zien, kan nu bij de Nederlandse Opera te recht. Ik vermoed dat deze montering een briljant succes gaat worden. Jos. de Klerk Gré van Swol-Brouwenstijn, Cora Canne Meyer en Marilyn Tyler in „De Bruiloft van Figaro" (Nederlandse Opera). ADVERTENTIE De belangstelling van de studenten voor de faculteit der rechtsgeleerdheid en die der geneeskunde aan de grootste univer siteit van ons land, de gemeente-univer siteit van Amsterdam, loopt al verschei dene jaren geregeld terug. Sedert 1950-'51, toen het aantal studenten der Amsterdam se universiteit met 7043 inschrijvingen een hoogtepunt bereikte, daalde het aantal studenten van de juridische faculteit met 22 pet. en van de medische faculteit met .33 pet., hoewel het totaal aantal studenten in 1955-'56 slechts 9 pet. minder was dan in 1950—'51De belangstelling voor de fa culteiten der wis- en natuurkunde, lette ren en wijsbegeerte en de verenigde facul teiten der wis- en natuurkunde en letteren en wijsbegeerte is in deze jaren wèl toe genomen. Bij de andere faculteiten wijkt het aantal inschrijvingen in 1955-'56 nau welijks of niet af van het aantal in 1950-'51. Het aantal studenten laat, nadat het een aantal jaren regelmatig was gedaald, in 1.955-'56 voor het eerst weer een toeneming zien en wel van 6403 in 1954-'55 op 6576 in 1955-'56. Deze toeneming gold zowel voor de eerstejaars als voor de oudejaars. Het aantal eerstejaars was ook het vorige jaar al gestegen. Sedert 1952-'53, toen met 672 een dieptepunt werd bereikt, is het aantal eerstejaars weer sterk toegenomen. In 1955—'56 bedroeg het 840 of 25 pet. meer dan drie jaar tevoren. Van de studenten, ingeschreven in 1955- '56, woonde 42 pet. te Amsterdam op ka mers; 21 pet. was spoorstudent en 37 pet. woonde in het eigen gezin te Amsterdam. Van de oudejaars was 16 pet. gehuwd of gehuwd geweest en wel 16,9 pet. der mannen en 13,5 pet. van de vrouwen. Van de mannelijke eerstejaars was 8,2 pet. ge huwd geweest en 3,9 pet. van de vrouwe lijke. ADVERTENTIE HAWISUèDE JACKS voor jongens en meisjes 12 iaar Gen. Cronjcstraat 40-44, Haarlem, Tel. 15438 Vandaag was het het weertype, dat we verleden jaar zoveel hebben gehad: wes ten- en noordenwind met regen- en hagel buien ten gevolge van een lage drukgebied boven Scandinavië. Dit weertype verlamt de trek volkomen. Alleen elf roeken lieten zich niet afschrikken en trokken voorbij. Van de Oostzeekust berichtte men, dat daar zondag door mist weinig trek was. In het binnenland van Holstein was een trek van groenlingen, geelgorsen, een bonte specht en enkele kool-, pimpel- en zwarte mezen. De trek van spreeuwen en vinken was zeer gering. Op 18 en 19 oktober even wel had men daar een zeer sterke vinken- trek. Deze verwachten de waarnemers deze week in Nederland. Door de harde wind aan de kust is het mogelijk, dat zij het IJselmeer niet overgestoken zijn. Dan la ten zij zich daar al stuwen en bereiken in Zuid-Holland de zeekust, zodat zij op de post in Bloe- mendaal niet langs komen. In Hol stein passeren nog steeds troepen kruisbekken, die 'n westelijke trek richting hebben. Het verwondert de waarnemers, dat zij in Bloemendaal maar enkele kruisbekken zien. Uit Zweden (Skutskar) ten noorden van Stockholm meldt men, dat daar de sterke trek van kruisbekken nog steeds aanhoudt. Daar krijgt men de vogels uit het oosten, zodat deze invasie uit Rusland, of mogelijk uit Siberië afkomstig is. In Skutskar had men ook sterke trek van barmsijsjes. Misschien kunnen wij ze deze winter hier ook ver wachten, in onze elzenbosjes. Terwijl het opviel, dat er dit jaar zoveel merels door trekken aan de binnenduinrand en elders, meldt men uit Zweden, Hamburg, en de Oostzeekust bij Fehmarnsund en Kiel zeer sterke mereltrek. Over het Oostzeegebied trokken dit jaar maar zeer weinig gras piepers, terwijl op de post in Bloemendaal begin oktober juist een zeer sterke gras- piepertrek werd geconstateerd. Vrijdag 26 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Puck" geeft een voorstelling van „Cycloon 3 antwoordt niet". Deze voorstelling geschiedt onder auspiciën van „Geloof en Wetenschap" en is besloten. (Zie: Geloof en Wetenschap). Zaterdag 27 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Het „Rotterdams Toneel" geeft een voorstelling van „De Kalktuin" van Enid Bagnold met onder anderen Caro van Eyck, Loudi Nijhoff, Ann Hasekamp, Ton van Duinhoven en Adolf Rijkens. Regie en vertaling: Gerard Rekers. Zondag 28 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Het „Rotterdams Toneel" speelt „De Kalktuin" van Enid Bagnold met Loudi Nijhoff als gast, met decors van Wim Ves- seur. Zie hierboven. Donderdag 1 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de Algemene Nederlandse Grafische Bond treedt het Ballet der Lage Landen onder leiding van Mascha ter Weeme op in een besloten voorstelling. Vrijdag 2 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Het „Nederlands Toneelgezelschap" zal een voorstelling geven van „Detective Story" van Sidney Kingsley met onder anderen Andrea Domburg, Ellen de Thou- ars, Guus Hermus, Herman Bouber, John Gobau en Johan Elsensohn. Regie: Ed ward Deleu. Vrijdag 2 november, Sionskerk (Oud-Scho ten, 20 uur: In de Sionskerk zal op ver zoek van de Commissie voor het Bijzon der Kerkewerk der hervormde kerk de voordrachtkunstenaar Coos van Hoboken een voordracht geven van F. A. Brun- klaus' „Judas Iskarioth". Zondag 28 oktober, Grote Kerk, 18.30-18.55 uur: Voor de derde keer wordt avond- muziek gegeven dit keer met medewer king van de sopraan Diet v. d. Spek en de violiste Caroline Clansing. De organist Klaas Bolt begeleidt. Maandag 29 oktober. Huize Hesmerg, 20.15 uur: Pianorecital door Leendert Hughes, die werken van Brahms, Mozart, Debussy en Bartök ten gehore brengt (Lanckhorst- laan 99, Heemstede). Maandag 29 oktober, Grote Markt, 15.30- 16.30 uur: Beiaardbëspeling door Arie Pe ters. Maandag 29 oktober, Kloppersingelkerk, 20 uur: De sopraan Gretha Krom, de fluitist Guus Spaan en de organist Hendrik Las- schuit zullen een kerkconcert geven met werken van Handel, Mozart, Franck en Böhm. Dinsdag 30 oktober, Vijfhuizen, 20 uur: In de gereformeerde kerk wordt een gemengde zanguitvoering gegeven door de Christe lijke Gemengde Zangvereniging ..Hosan na" en het Christelijk Gemengd Zangkoor „Crescendo". Dirigent is de heer J. Silvis. Voorts wordt medewerking verleend door het Christelijk Kinderkoor en het Christe lijk Jeugdkoor van Vijfhuizen. Dinsdag 30 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Het Doopsgezind Zangkoor onder leiding van de heer H. de Jong geeft met mede werking van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest een uitvoering van „De Jaargetijden" van Haydn. Donderdag 1 november, Begijnhofkapel, 20 uur: Het gemengd koor „Zang Veredelt", onder leiding van Ernst van 't Kaar, zal ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van het koor een concert geven, waaraan medewerking zal worden ver leend door mej. A. Schoen, sopraan, mej. A. Visser, piano, het gemengd koor „Johez", het mannenkoor „Elec. Mate rieel" en Spaarndams Gemengd Koor. Vrijdag 2 november, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat door het Noordhollands Philharmonisch Orkest wordt gegeven. Vrijdag 2 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam een uitvoering van de Symfonia in bes van Bach, drie dansen van Purcell, „Lamento d'Arianne" van Monteverdi en „Fêtes galantes" van Pijper. In de laatste twee werken verleent de alt-mezzo Cora Canne Meyer solistische medewerking. „GELOOF EN WETENSCHAP" Vrijdag 26 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Puck" geeft een voorstelling van „Cycloon 3 antwoordt niet" van Jules Roy in de vertaling van W. van Veenendaal. Regie Cas Baas.. Op tredenden zijn Guus Verstraete, Cas Baas, Egbert van Paridon, Wim van den Heu vel, Jan Grefe, Tine de Vries en Karin Haage. Dinsdag 30 oktober, Brinkmann, 20 uur: Dr. A. L. Constandse houdt zijn eerste voordracht in een cursus getiteld: „Ach tergronden van het wereldgebeuren".. Dinsdag 30 oktober, Brinkmann, 21.10 uur: De heer J. Verspaansdonk houdt zijn eer ste voordracht in een cursus getiteld: „Egyptische kunst". De voordracht wordt met lichtbeelden geïllustreerd. Woensdag 31 oktober, Brinkmann, 20 uur: Voordracht van de heer Anton de Zeeuw over het Suezkanaal met vertoning van de film „La route des Indes". Deze voor dracht kon wegens ziekte van de cursus leider op 22 oktober niet doorgaan. VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdag 26 oktober, Minerva Theater, 20 uur: Dr. A. L. Constandse spreekt over „De toekomst van Europa". Woensdag 31 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer P. J. Dupuis spreekt over „Enkele medische problemen rond het huwelijk". Maandag 29 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Mevrouw H. T. Klinkhamer- De daalder is een Oudhollandse munt ter waarde van 1.50 of, zoals men vroeger zei, dertig stuiver. Het woord is de verhollandste vorm van thaler en thaler is weer een verkorting van Joa- chimsthaler. In het plaatsje Joachims- thal in Bohemen werd in 1516 een rijke zilvermijn ontdekt en de sinds 1518 van dit zilver geslagen munten droegen de beeltenis van St. Joachim. Hi het Ita liaans werd het woord vervormd tot tallero, in het Zweeds tot daler en in het Engels tot dollar. In het Nederlands is het woord in gebruik gebleven al bestaat er geen muntstuk ter waarde van 1.50. Men kent ook nog de zegs wijze: een goed begin is een daalder waard, Het „Stoofke": Op vrijdag 26 oktober heeft om 16 uur de opening plaats van een ten toonstelling van werkstukken, die werden vervaardigd door leden van de Katho lieke Bond van Bejaarden en Gepensio neerden. De tentoonstelling is ook te be zichtigen op zaterdag 27 en zondag 23 ok tober van 15 tot 23 uur. Het huis met de Kogel: Van zaterdag 27 ok tober tot en met zaterdag 10 november zal de tekenaar Jan Wiegman tekeningen en schetsen exposeren in „Het huis met de kogel" aan de Spekstraat 12 in Haarlem. Op zaterdag 3 november zal de tekenaar daar een causerie houden getiteld „Kunst en kunsthandel van 1900 tot 1912". De ten toonstelling, die onder andere tekeningen bevat van de activiteiten op het Haarlemse kantongerecht, zal bij de opening om 16 uur worden ingeleid door mr. C. M. J. de Jongh. Jeugdbibliotheek: Ter gelegenheid van de Kinderboekenweek zullen van 31 oktober tot en met 7 november in de jeugdbiblio theken Van Merlenstraat, in het Huis te Zaanen en aan het Van Zeggelenplein tentoonstellingen worden gehouden over Indiaanse onderwerpen. Aan kinderen, die regelmatig deze bibliotheken bezoeken, is gevraagd tekeningen en versjes te maken, die op het genoemde onderwerp betrek king hebben. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdags van 10-12.30 uur en van 13.30-17 uur en zondags van 14-17 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 10-16 uur dagelijks en zondags van 13-16 uur. Van 1 november af dage lijks geopend van 10-15 en 's zondags van 13-15 uur. Teylermusuem: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 11—15 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrjjburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Geopend van 9—12.30 en van 13.30^-16 uur. Huis Van Looy: Expositie van werken van de schilder en tekenaar Cor Dik tot 5 november. Vleeshal: Tentoonstelling „Buitengewoon Onderwijs 1956". In verscheidene stands zijn veertien vormen van het bijzonder lager onderwijs aanschouwelijk gemaakt door middel van foto's, grafieken, tekenin gen en modellen. Dagelijks geopend, be halve zondag, van 9 tot 12, 14 tot 17 en 19 tot 22 uur. De tentoonstelling is tot en met 3 november te bezichtigen. Het is dezen zomer wederom gebleken, dat de Zandvoorterlaan als verbinding tusschen Haarlem en de badplaats Zand- voort ten eenenmale onvoldoende is. Deze weg is veel te smal en ligt teveel bezuiden de stad. Er is een breede ver keersweg tusschen Haarlem met zijn staalbad en Zandvoort met zijn zeebad noodig en de oplossing ligt voor de hand: de Zijlweg dient verbreed te worden en doorgetrokken naar Zandvoort. Belang hebbenden, en dat zijn er toch vele, moe ten de handen ineen slaan en dezen weg aanleggen, een brug bouwen over de Zanderijvaart en de duinstrooken langs den nieuwen weg in exploitatie brengen voor villabouw. Er kan dan ook een tramlijn van de Groote Markt, door de Zijlstraat, en langs den nieuwen Zijlweg naar Zandvoort worden aangelegd. Wan neer men deze verbindt met de tramlijn via Aerdenhout, ontstaat een ceintuur baan, welke stellig rendabel zal blijken. Door dergelijke goede verbindingen zou Zandvoort Scheveningen stellig voorbij gaan. Caro van Eyck, Marianne Rector en Ton van Duinhoven in „De Kalktuin" van Enid Bagnold, welk spel door het Rotterdams Toneel zaterdag en zondag in Haarlem wordt vertoond. Steketee houdt de eerste van twee voor drachten over „Het kind en zijn milieu". Maandag 29 oktober, Coornhertïyceum, 20 uur: De heer L. Postma houdt zijn vijfde voordracht in een boetseercursus van zes voordrachten, uitsluitend bestemd voor ingeschreven leden van de V.U. en van de Vereniging voor handenarbeid. Woensdag 31 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer K. Schuitema geeft zijn eerste voordracht in een cursus van tien lessen getiteld: „Spreken in het open baar". AMATEURTONEEL Zaterdag 27 oktober, Bennebroek, 20 uur: In zaal „Oud Berg en Dal" zal de cma- teurtoneelvereniging „Onder ons" onder regie van de heer S. Salomons een op voering geven van „Een schip vaart uit" van Chr. van der Heuvel. Maandag, 29 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Ter gelegenheid van het Nationaal Landjuweel zullen de toneelverenigingen A.D.O.-D.V.S. uit Den Haag een opvoe ring geven van „Arsenicum en Oude Kant". Dinsdag 30 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De personeels-toneelvex-eniging „Fi- gee" geeft een opvoering van „Voorste rij, vierde van links". FILMVERTONINGEN Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van de film „De levensroman van Richard Tauber". Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de Zweedse film „Het grote avontuur". Lidotheater: Zaterdagavond 23.30 uur ver toning van de film „Sex-Appeal". Zon dagochtend 10.30 uur „Africa Adventure". Cinema Palace: Zondagochtend 10.30 uur vertoning van de film „Gaslicht". ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 26 oktober, Kokstraat, 20.30 uur: Voor de Bond Oud Illegale Werkers zal baron mr. A. M. van Tuyll van Seroos- kerken in de sociëteit van de bond een lezing houden over het proces „Johan van Oldenbarneveld". Vrijdag 26 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Op de jaarlijkse feestavond van het jubi leumfonds der N.Z.H. zal Bram van Bra- kel een revue verzorgen onder de titel „Sterrenregen" waaraan medewerking wordt verleend door radio- en televisie artiesten en het muziekkorps van de N.Z.H. onder leiding van de heer P. Baart. Zaterdag 27 oktober. Concertgebouw, 20 uur: „De Haarlemse Postfanfare", muziekver eniging van het P.T.T.-personeel, onder leiding van de heer J. Groot, zal een uit voering geven. Voorts wordt medewer king verleend door het O.K. Cabaret in de revue „Kolder is troef" en het dans- orkest „The Midnight Kiddies". Maandag 29 oktober, Tempeliersstraat 35, 20 uur: In het gebouw van de Haarlemse Kegelbond zal voor de Haarlemse afdeling van EHBO „Snelverband" ter gelegenheid van de diploma-uitreiking en uitreiking van de Dr. Tilanusmedaille een cabaret voorstelling worden gegeven onder lei ding van Jac. Leskart. Dinsdag 30 oktober, „De Leeuwerik", 20.15 uur: Onder auspiciën van het Instituut voor Industriële vormgeving wordt voor de Haarlemse afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen een lezing gehouden, getiteld: „Het goede ge bruiksvoorwerp en de rol van de huis vrouw in het ontstaan van betere pro- dukten". Deze lezing wordt geïllustreerd met lichtbeelden Dinsdag 30 oktober, Minerva Theater, 20.15 uur: In de wereldreizigersserie 1956 zal de heer Jan P. Strijbos een lezing houden, getiteld „Langs koele stranden", naar aan leiding van zijn laatste reis naar Spits bergen. Dinsdag 30 oktober. Bloemendaal, 20 uur: In het PEN-gebouw wordt een propa- ganda-bijeenkomst gehouden voor ratten bestrijding. De bijeenkomst, waarbij en kele toepasselijke films zullen worden vertoond, zal een instructief karakter hebben. Woensdag 31 oktober, Concertzaal, 19.30 uur: Ter gelegenheid van het gouden ju bileum St. Luciaschool in Haarlem zullen leerlingen van de school onder leiding van de heer B. Jansen een revue ver zorgen. Woensdag 31 oktober, Minerva Theater, 14 uur: Optreden van het Matinée Jeugdto neel „Circus Harlekijn",

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5