Tropeninstituut wordt een exotische bloementuin Communistische uitdaging moet ideologisch beantwoord worden 't Zit vast vaster met VELFAFIN WmM Internationale orchideeën-tentoonstelling in Amsterdam Qbv.Hleijec HONDERDJES Wachtverbod noodzakelijk in Amsterdams binnenstad Voor bromfiets op afbetaling blijft eerste storting 30 pet. 7 la üi^^M Kerkelijk Nieuws Rembrandt-expositie voor Nederlandse militairen Exposities van schilderijen en foto's van artsen Aanbesteding meerstoelen Rijkswaterstaat te IJmuiden Prins Bernhard over Europees-Amerikaanse betrekkingen KLM-vliegtuigen met Olympische ringen Examens Geen verdere behandeling van de zaak Fonteijn Overleg over races op circuit Zandvoort Russische expeditie naar Zuidpool Zeepost PULLOVERS VESTEN va. 19. 75 VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 WIWiWWiiiiil|W||W- iiiPPWIiW mwhbhi «v_ ,v •W; fill - SppWi 1111 De dichter Werumeus Buning zou don derdag beslist gezegd hebben: „En de boer hij ploegde voortals hij een kijkje genomen had op het terrein van de heer C. M. Verkuyl te Nieuw-Ven- nep. Daar zag men op een perceel stoppelland negentien ploegers in actie, die hun ploeg-eer tegen elkander moes ten verdedigen. Zij waren de favorieten van de nationale trekkerploegwed- strijden, die de Christelijke jongeboe- ren- en tuindersbond dit jaar heeft georganiseerd. Uit alle delen van het land waren de jeugdige meester-ploe- gers naar Nieuw-Vennep gekomen, om daar onder het wakend oog van de jury met hun trekkerploeg een schone, rechte voor te trekken. Voor de vijf besten waren er prijzen en de aller beste kreeg de wisselbeker. Voor de tweede maal is deze beker in handen gekomen van de heer W. van Dorp uit Rozenburg, die een artiest in de ploeg- kunst bleek. Tweede werd de heer K. Eelman van Texel en derde de heer Sj. van 't Zet uit Marknesse. Na afloop werden de prijzen in de kantine van „Vicon" uitgereikt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lopik Iz. Kok, kand. te Vee- nendaal. Aangenomen naar Marum H. J. E. Caron te Bellingwolde (Gr.). Geref. Kerken Bedankt voor de benoeming tot hulppre diker te Montfoort Rev. J. Terpstra te Fort Williams (met studieverlof in Nederland). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Hoek (Z.) H. van Ommen, kand. te Baarn. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Veendam W. de Goede te Öude-Bildtzijl (Fr.). Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Leeuwarden (vac. F. v. d. Wissel) Joh. W. Hilverda te Veenwouden. „KAKEL DE GROOTE-PRIJS 1956" De door de raad van de gemeente Nij megen op 15 december 1954 ingestelde „Karei de Groote-prijs", die voor 1956 is toegekend aan J. A. van der Laari b.i., architect in Leiden, voor de door hem op het landgoed Heijendaal ontworpen en onder zijn leiding uitgevoerde gebouwen van de medische faculteit van de r.k. universiteit, zal op dinsdag 6 november, des middags om vier uur, door de burgemeester worden uitgereikt. De prijs bestaat uit een oorkonde met een geldsom van duizend gulden. FILM De ministeries van Oorlog en van Marine zullen binnenkort een Rembrandttentoon- stelling onder de aandacht van duizenden militairen van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht brengen. Enige tijd geleden is, zoals gemeld, onder auspiciën van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een didactische tentoonstelling Wie was Rembrandt?" ingericht. Een du plicaat van deze tentoonstelling, aangevuld met een aantal grote en kleinere kleuren- reprodukties van schilderijen, alsmede met afbeeldingen van etsen en tekeningen, zal r.u een rondreis beginnen langs een hon derdtwintigtal onderdelen van de drie krijgsmachtdelen. Bij de samenstelling van deze expositie is in ruime mate de steun ondervonden van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, het Rijksmuseum te Amsterdam, het Rijks bureau voor Kunsthistorische documenta tie in Den Haag en het Gemeentemuseum in Den Haag. Afhankelijk van de sterkte van het onderdeel zal de tentoonstelling een tot drie dagen in dezelfde plaats blij ven. Het ligt in het voornemen, dat beel dende kunstenaars en andere ter zake des kundigen de militairen zullen rondleiden. De rondreis langs de militaire instel lingen zal tenminste negen maanden duren. De eeïrste tentoonstelling zal worden inge richt in de legerplaats Ermelo. Zij zal op dinsdag 30 oktober 's middags om half vier, officieel worden geopend door ir. C. Staf, minister van Defensie. Haarlemse arts J. Stojfelsma wint eerste prijs medische fato's Bij de officiële opening van de tentoon stelling „Pincet en Penseel" in het Waag gebouw te Nijmegen, heeft de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst, dr. W. J. Royaards, geestdriftige woorden gesproken over het schilderwerk van zijn collegae. De tentoonstelling is door kwan titeit en kwaliteit van de ingezonden doe ken een openbaring, aldus de spreker. Dr. A. Melchior uit Haarlem, lid van de tentoonstellingscommissie en zelf een der inzenders, bracht dank aan de inzendex-s. Er zijn in totaal 77 schilderijen ingezon den door 36 dokters uit het gehele land. Door de voorzitter van de afdeling Nij megen van de^ Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der.Genees kunst, de heer H. van der Made, is de foto tentoonstelling „Carpe Lucem" in „De Ver- eeniging" officieel geopend. Hij zei, dat deze expositie weer een nieuwigheid is op het jaarlijkse congresprogramma. Gezien de bijzondere belangstelling van "de foto graferende medici zal deze tentoonstelling wel een blijvend „nummer" worden. De In het Koninklijk Instituut voor de Tro pen in Amsterdam wordt van 6 tot en met 11 november een orchidecëntcntoonstelling gehouden, waar ruim 2500 van deze kost bare bloemen, tezamen een waarde van meer dan tweehonderdduizend gulden ver tegenwoordigend, te bewonderen zijn. Lichthal, vestibule en bestuurs-„caemcr" van de Oostindische Compagnie zullen voor deze gelegenheid herschapen worden in een weelderig tropische tuin, waartegen de exotische kleurenpracht en de grillige vormenrijkdom van deze bloemen tenvolle tot hun recht zullen komen. Deze unieke expositie, waaraan amateurs en beroeps kwekers uit vier landen deelnemen, wordt ingericht door de Nederlandse Orchideeën- vereniging ter herdenking van haar vijfen twintigjarig bestaan. Zij zal door dr. J. M. Prinsen, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, geopend worden. De jubilerende Orchideeënvereniging is in de laatste jaren geheel van karakter veranderd. Aanvankelijk bestond haar ledenlijst slechts uit een handvol namen; namen van over het algemeen welgestelde lieden, die zich de dure hobby van de orchideeënkweek konden permitteren. Een sprekend voorbeeld daarvan was de eerste voorzitter en oprichter, de heer Matthes, die op zijp fraaie buiten „Queeckhove" bij Breukelen een uitgebreid kassencomplex bezat, waarvan er een zelfs was ingericht voor de Victoria Regia. Na de laatste oorlog werd dat anders en thans telt de vereniging in binnen- en buitenland ruim 250 leden, die uit alle lagen der bevolking afkomstig zijn. Er zijn richards onder, maar ook kleine midden standers, captains of industrie en ambte naren, academici en kantoorbedienden. Be halve „liefhebbers" zijn ook vrijwel alle Nederlandse beroepskwekers lid, die on derling hun ervaringen, kennis en resul taten van de moeilijke orchideeënteelt uit wisselen, keuringen, tentoonstellingen en wedstrijden houden en nieuwe experimen ten ondernemen. Dit laatste is zeer belang rijk, want de orchideeën-familie kent on geveer 15.000 verschillende variëteiten, waarvan nog slechts een klein gedeelte door de kwekers is „verkend". Vele hon derden soorten zijn nog nooit in kassen gekweekt; van talrijke andere vereist de teelt zoveel specialistische kennis en outil lage, dat de leek er eenvoudig niet aan toekomt. Maar aan de andere kant zijn er thans diverse soorten die zich, naar men ontdekt heeft, ook vrij eenvoudig in de huiskamer of in een lichte, goed verwarm de serre laten kweken en dat is de grote stimulans geweest voor de „gewone man" om zich ook op de cultuur van deze prach tige bloemen te werpen. Dikwijls komen dergelijke huiskamer-amateurs met resul taten voor de dag, die hun vakbroeders verbaasd doen staan. Het gevolg daarvan is een geestdriftige, sportieve strijd om de beste prestaties, die het bestuur van de Orchideeënvereniging aanmoedigt door periodieke clubwedstri.iden en keuringen. Op de expositie in het Tropeninstituut zullen 125 stands worden ingericht met vele honderden kleine- en grootbloemige soorten, solitaires en tros-orchideeën, alle zoveel mogelijk geprojecteerd tegen hun Inspecteur Koppejanr „Er zullen huizen gesloopt en grachten gedempt moeten worden natuurlijke achtergrond. Amsterdamse bloemisten zullen ze verwerken tot een voudige en dure bloemstukken in oude zowel als in nieuwe stijl. Vers-geplukte takken met orchideeën uit Nederlandse, Franse, Engelse en Duitse kassen, maar ook uit de oerwouden van Celebes en Ma- lakka (vanwaar ze per vliegtuig naar ons land worden gebracht) zullen hier te be wonderen zijn. De Leerdam-glasfabriek levert het glaswerk en de kristallen vazen, waarin deze exquise snijbloemen getoond zullen worden. Nederland telt thans 32 orchideeën- kwekerijen met een gezamenlijke kwek- inschrijfster was de firma Lueas oppervlakte van 1,6 hectare. De omzet in c r aq ann ons land bedraagt per jaar ongeveer een ^Tde firma SS en^Co te Amsterdam miljoen gulden aan bloemen en een ton laagst? f2 onn Amsterdam aan planten. Op de exportlijst nemen de J orchideeën de vijfde plaats in na de anjers, rozen, chrysanten en seringen. Ook de Amsterdamse, Utrechtse en Leidse hortus (de laatste met orchideeën uit Nieuw- Guinea) en Artis zullen fraaie stands op de tentoonstelling inrichten. Extra trekpleis ter: iedere vijfhonderdste bezoeker of be zoekster krijgt een kostelijke orchideeën- corsage cadeau. Vanmorgen heeft in het gebouw van de Rijkswaterstaat te Haarlem, namens de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat in de directie Noordholland, de aanbesteding plaats gehad van het oprui men van drie houten en het maken van drie prefab meerstoelen in het binnentoe- leidingskanaal naar de middensluis te IJmuiden. Motel maatschappij. Met een maat schappelijk kapitaal van f 1.000.000 verdeeld in 1000 aandelen van f 1000 elk is opgericht de Motel Maatschappij Holland n.v. te Am sterdam. De vennootschap heeft ten doel het verkrijgen en exploiteren van motels, ho tels, café's, restaurants en service-stations enzovoorts. Prins Bernhard heeft te New Orleans voor de vereniging tot bestudering van internationale vraagstukken een rede ge houden over de betrekkingen tussen Euro pa en Amerika. Ervan uitgaande dat on bekendheid met elkanders omstandigheden soms tot spanningen kan leiden in de groeiende Atlantische gemeenschap, zei de Prins, dat dergelijke dingen geen reden voor ongerustheid geven maar dat het wel van belang is dat het gemeenschappelijke ideologische standpunt sterk blijft en dat eventueel gerezen geschillen dusdanig wor den opgelost dat er geen wrok overblijft. In aanmerking genomen dat de kracht van het communisme voornamelijk blijkt te liggen in zijn ideologie, moeten wij, aldus Prins Bernhard, tot de conclusie komen dat wij in staat moeten zijn de communis tische uitdaging in het bijzonder tegemoet te treden op ideologisch gebied. Men moet wel voor ogen houden, dat Westérse cultuur niet identiek is met westerse technologie; niet de technische kennis van de westerse mens heeft de basis gelegd voor onze beschaving maar de intel lectuele en morele instelling en tucht geërfd van de christelijke godsdienst, de ro- meinse en de griekse filosofie hebben door hun inspiratie onze technologische en daardoor onze materiële kracht geschapen. Wij kunnen echter niet beweren dat onze culturele en sociologische ontwikkeling ge lijke tred heeft gehouden met onze snelle technologische vooruitgang. Slechte door de massa met de maatschappij te verzoe nen en haar daarin weer op te nemen kan het westen hopen een einde te maken aan deze inwendige verdeeldheid, welke zijn kracht ondermijnt en zijn eenwording be lemmert. Dit is een onderwerp, dat veel vuldig in de besprekingen tussen Amerika nen en Europeanen behandeld moet wor den, ook al doen zich -daarbij wederzijds misvattingen voor over het ware karakter van onze gemeenschappen. Zo is het ook van belang dat de samenwerking tussen de landen van de Atlantische Gemeen schap wordt uitgebreid tot cultureel ge bied. Voorafgaand overleg De minister en de staatssecretaris van Economische Zaken hebben afwijzend be schikt op een verzoek van de Nederlandse vereniging „De Rijwiel- en Automobiel- Industrie", de eerste betaling bij aankoop van bromfietsen op afbetaling van 30 tot 20 percent te verlagen. De bewindslieden verklaren in de moti vering van hun beslissing, dat het voor geschreven percentage van 30 past in het systeem van de Afbetalingsbeschikking. Voorts moet voor ogen worden gehouden de wel zeer snelle stijging van de omzet van bromfietsen gedurende de laatste jaren en het in verschillende gevallen onverant woord lage peil van de eerste betaling, dat in deze branche voorkwam. Het is voorts gebleken, dat de daling in de verkoop van bromfietsen aan een com plex van invloeden is toe te schrijven, zo als de slechte weersomstandigheden en de invoering van de snelheidsbeperking voor bromfietsen. De vraag is verder, in hoe verre de daling is toe te schrijven aan een zekere verzadiging van de markt. Zondag 23 oktober vertrekt om 6 uur des avonds van Schiphol het KLM-vliegtuig van de lijndienst op Australië met aan boord Puck van DuyneBrouwer, Dini Hobers, Henk Visser, Eef Kamerbeek met de KNAU- coach J. Grootewal en de directeur van het NOC, dr. W. van Zijll, die als zakelijk lei der in Melbourne zal fungeren. De KLM heeft besloten op dit vliegtuig, dat van Syn- ney door zal vliegen naar Melbourne, de ringen in de kleuren blauw, geel, zwart, groen en rood, aan te brengen. Dit zal ook geschieden op het toestel dat 11 november eveneens om 6 uur des avonds van Schip hol vertrekt, en waarin de zwemsters, de waterpolospelers, de hockey'ers en de zei lers met hun leiders reizen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Contribution a la geologie de la Balagne (Corse)" de heer W. Bosma, geboren te Almelo. Doctoraal exa men scheikunde: H. van 't Holt, Amsterdam. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: P. C. Brandon en H. G. Frele, beiden te Am sterdam. Kandidaatsexamen rechten: H. A. Zeven, Amsterdam. Groningen. Doctoraal examen economi sche wetenschappen: H. R. Wortmann, Gro ningen (cum laude). Kandidaatsexamen sociale aardrijkskunde: R. C. Harkema, Hoogeveen. Groningen. Artsexamen le gedeelte de dames S. E. Besse en J. Gorter, beiden te Groningen; A. P. M. van Gestel, Tilburg; A. J. C. Gerritsen, Groningen: H. P. Schreine- machers, Sittard. Bevorderd tot arts: mej. J. Starkenburg, V. Winkler Prins, beiden te Groningen. Rotterdam. Doctoraal examen economi sche wetenschappen: B. J. J. M. Kemper, Slikkerveer; J. J. G. Jonker, Amsterdam; E. W. Verschuur, Den Haag en H. de Zoe ten, Utrecht. Tilburg. Gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen A. C. J. Nou- wens, Tilburg. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Docto raalexamen rechten: P. J. Blommestijn, Amsterdam. Doctoraalexamen economie: F. J. Frank, Amsetrdam, G. van Keulen;-Laren. Kandidaatsexamen psychologie: H. A. Fave- rey, Amsterdam. sterdamse verkeerspolitie heeft op een persconferentie van de Amsterdamse „Ver eniging voor Veilig Verkeer" enige mede delingen gedaan over de wijze waarop de politie in de hoofdstad orde wil scheppen in de steeds erger wordende verkeerschaos te Amsterdam. „Dempen en slopen, ruimte winnen", dat is de enige oplossing, aldus de heer Koppejan. Met het jaar wordt het aantal auto's in on«s land en daarmee in Amsterdam groter. Men kan deze stroom alleen maar verwerken door ruimte te scheppen en dat betekent dat er huizen ruim honderd inzendingen zijn verdeeld gesloopt moeten worden en grachten ge- Hoofdinspecteur Koppejan van de Am- yeel meningsverschillen tussen de Ver in twee klassen, de klasse voor vrije on derwerpen en de klasse voor de medische onderwerpen. In de klasse der vrije onder- verpen werd de eerste prijs behaald door de heer F. J. Heeris, arts te Wormerveer met „danseresje". De eerste prijs is een zilveren medaille, beschikbaar gesteld door Prins Bernhard. De heer Heeris kreeg te vens de wisselprijs, beschikbaar gesteld door de afdeling Nijmegen. In de klasse der medische onderwerpen ging de eerste prijs naar dr. J. Stoffelsma, directeur van het Consultatiebureau voor Tuberculose bestrijding te Haarlem met „mens mala in corpore malo". dempt. Het is zo meent spreker een schandaal, dat men om een paar oude geveltjes aan de Ruyterkade te sparen de ingang van de komende IJ-tunnel heeft geprojecteerd op een verkeerstechnisch minder gunstige plaats. Het is de vu rige wens van de Amsterdamse verkeers politie dat de nieuwe hoofdcommissaris dit ook zal inzien. „In de tussenliggende periode, voordat de brekerij en het dempen een feit zijn geworden, zal het noodzakelijk zijn, dat voor de hele binnenstad een wachtverbod wordt afgekondigd", aldus de heer Koppe jan. enigde Staten en Europa zouden waar schijnlijk voorkomen kunnen worden wan neer meer voorafgaand overleg werd ge pleegd voordat openbare stappen gedaan worden. De algemene lijn van de buitenlandse politiek zal los moeten blijven van partij politiek, wanneer men voorkomen wil dat de geestelijke boodschap van het Westen overstemd wordt door het lawaai van onze interne geschillen. Behalve overleg op re geringsniveau kunnen en moeten ook parti culiere groeperingen bijdragen tot weder zijds begrip tussen Europa en Amerika. Europese eenheid Prins Bernhard verklaarde tenslotte van mening te zijn, dat Europese eenwording een noodzakelijke eerste stap is, zowel in het belang van Europa zelf als in dat van de Atlantische Gemeenschap. Een gezonde fundering voor politieke vereniging moet gelegd worden door economische integratie en om te beginnen moeten de belemmerin gen voor vrijhandel verwijderd worden en een gemeenschappelijke markt worden in gesteld. Dit betekent niet dat de militaire samenwerking veronachtzaamd zou moeten worden, want er is niets in de huidige toe stand dat een verzwakking, hoe klein ook, van onze defensieve paraatheid schijnt te rechtvaardigen. Maar naar mijn mening, aldus Prins Bernhard, moet onze militaire samenwerking, om effectief te zijn, niet alleen gebaseerd zijn op een van onze ge meenschappelijke idealen vervulde ge meenschap, maar ook aangevuld worden door nauwe samenwerking op andere ge bieden. Een van de meest belovende schijnt wat dat betreft het vreedzame gebruik van atoomenergie te zijn. Verschenen is het verslag van de com missie voor de verzoekschriften uit de Eerste Kamer omtrent het adres van A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam, die onder meer vraagt een diepgaand onderzoek te doen instellen naar de gronden van een in 1935 door een geneeskundige commissie van marineartsen te zijnen aanzien af gegeven verklaring van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van de dienst bij de Koninklijke Marine wegens bron- chiaal astma. Deze ongeschiktverklaring heeft voor adressant grote nadelige ge volgen gehad. De commissie is van oordeel dat het bij de Eerste' Kamer aanhangige adres geen gezichtspunten opent, welke een nieuwe behandeling van de in dit adres behandel de aangelegenheid rechtvaardigen. Zij stelt daarom aan de Eerste Kamer voor ten aanzien van dit adres over te gaan tot de orde van de dag. In Zandvoort is door het bestuur van het circuit van Zandvoort een vergadering ge houden, waarbij vertegenwoordigers van KNAC, KNMV, KNWU, RAC-West en de NAV aanwezig waren. Rondom de reeds vaststaande data van de Grand Prix op 16 juni 1957 en de Tulpen Rally op 10 mei, werden in algemeen over leg de data van andere races in principe besproken, teneinde te bereiken dat de ra ces op het circuit gelijkmatig over het sei zoen verdeeld worden. Het ligt in de be doeling elk jaar tot een dergelijk onderling overleg te komen. OPDRACHT VOOR „TELEVISION NEWS" De Australische televisie heeft aan „Tele vision News", een speciale afdeling van de Nederlandse Filmonderneming VISIE, onder leiding van Max de Haas, haar nieuwsdienst en documentaires voor de Benelux-landen opgedragen. „Television News" vertegenwoordigt reeds de Columbia Broadcasting System voor Amerika, de Canadian Broadcasting Corporation voor Canada en de Independent Television News Ltd. voor Groot-Brittannië. LONDEN (United Press) De tweede gecombineerde Russische Zuidpoolexpeditie zal volgende week van Kaliningrad uitva ren ter voorbereiding van het wetenschap pelijk onderzoek in het Zuidpoolgebied ge durende het geofysische jaar. De Russische ambassade te Londen deel de mede, dat de 160 leden van de expeditie de reis naar de Zuidpool zullen maken aan boord van de diesel-schepen ,,Ob" en „Lena en het motorschip „Kooperatsia". De wetenschappelijke staf van het Mirny Observatorium aan de Zuidpool en van de Istations Pionerskaya en Oasis zal door mannen van de expeditie worden ver vangen. Er zullen bovendien nog twee we tenschappelijke bases in het binnenland van het Zuidpool-continent worden inge richt. Een van de nieuwe bases, Vostock, zal gelegen zijn in het gebied van de geome trische pool, ongeveer 1395 km van het Mirny-observatorium op 79 graden 30 mi nuten breedte. De tweede basis, Sovietskaya, komt on geveer 1875 km van Mirny en zal door tien onderzoekers worden bezet. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Highland Chieftain" (30 okt.); Austra lië: m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" (30 okt.), via Engeland (3 nov.); Brazilië: s.s. „Highland Chieftain" (30 okt.); Brits Oost Afrika: s.s. „Africa" (1 nov.); Canada: m.s. „Westerdam" (1 nov.); Chili: via New York (1 nov.); Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (3 nov.): Nederlandse Antillen: m.s. „Osiris" (29 okt.); Nieuw Zeeland: via Engeland (3 nov.); Suriname: s.s. „Johann Blumen- thal" (30 okt.); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Arundel Castle" (3 nov.). Kort nieuws Koeien door bliksem gedood. Tijdens een kort doch hevig onweer zijn bij de vee houder P. Mul in de Graftermeer zes koeien door de bliksem getroffen en gedood. Met tractor te water. Door tot dusver onbekende oorzaak is vanmorgen de 21- jarige ongehuwde G. van de Water uit Berg ambacht met zijn tractor in het water langs de Bovenberg aldaar gereden. De man raak te onder de tractor bekneld en is ver dronken. Politiebegeleiding. Er zijn weer twee taxi's aan het rijdend wagenpark van de Amsterdamse taxi-ondernemers, wier loon- chauffeurs in staking zijn, toegevoegd. Deze wagens worden, evenals de vier taxi's, die eerder in bedrijf kwamen, gevolgd door een auto, die wordt bestuurd door een onder nemer, en waarin een geüniformeerde po litieagent meerijdt. De taxi's worden be stuurd door chauffeurs, die zich indertijd na een oproep bij de ondernemers hebben gemeld. Het zijn geen stakers. Europees monument. Bij de onthulling van het Europese monument voor de in de tweede wereldoorlog omgekomen joden, op 30 oktober te Parijs, zal de Koningin zich doen vertegenwoordigen door haar opper- ceremoniemeester, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen. GROTE HOUTSTRAATI6 lekvrije koadlijm van CETA BEVER Het is nog maar kort geleden dat gans Nederland het portret van een vrolijk om zijn gave tandc lachénde meneer kreeg voorgezet: de man van de valse tientjes. Maar wij zijn hem alweer vergeten. Die affaire is, om in mooie krantentaal te spreken, „rond" en de zaak is „opgerold" of liever, die jongen is zich zelf op het politiebureau komen oprollen. Hij zal nu wel in de cel zitten, de juffrouw uit Mui den die zijn snode toeleg ontmaskerd heeft, ziet haar roem alweer als herfstbladeren vergelen en Nederland heeft sedertdien de opwinding gekend van een nieuw kabinet en andere zaken van belang. Toch heb ik bij die man langer stilge staan dan bij de heren Struycken, Sam- kalden en Hofstra en zelfs dan bij Hare Excellentie Klompé. Een afschuwelijke be kentenis: de vloek van de boze daad boeit mij meer dan de zegen van het goede. Nu heeft juist de valsemunterij mij bij zonder aangetrokken. Ik heb het altijd een verleidelijke gedachte gevonden, neen niet om voor miljoenen honderdjes te maken, maar om iedere dag naar de kelder te gaan, even gauw op mijn handpersje één hon derdje maken en daar dan mee de hort op te gaan. Zo'n honderdje per dag, belas tingvrij, wil er altijd wel in. Men kan er vele koppen goede koffie en een aangenaam glaasje sherry van drin ken met een goed doosje sigaretten, een halve kreeft voor de lunch, een sappige reerug voor de avond en dan kan er nog ge makkelijk een bioscoopje of een schouw burg af met ergens vöör het slapen gaan nog een tintelend glas. Op tijd naar bed en wat er over is voor de bezitsvorming van de conducteur van de tram. Mijzelf en tramconducteuren te goed doende zou ik aangenaam en bescheiden door het leven gaan, niemand tot last en de staat der Nederlanden nauwelijks schadend. Een straaljager of twee ambassadeurs kosten de gemeenschap meer dan dat ene luttele honderdje. Zo nauw moet je nu ook niet kijken. Die kleine pers in de kelder en dat hon derdje per dag hebben mij mijn hele leven stof tot prettige dromen verschaft en nu moogt u niet van mij verlangen dat ik mij niet met die lachende jongen bezig heb gehouden en dat ik zijn gezicht nu reeds vergeten zou zijn. Zelfs al heb ik sindsdien al veel mooie plaatjes van meneer Luns en meneer Staf en meneer Struycken gezien, die jongen kijkt mij nog altijd, tussen die niet-valse- muntende heren, aan. Verder ga ik niet. Verder zeg ik er niets van. Want anders zoudt u mij een a-sociaal element vinden. En dat risico wil ik voor geen honderd gulden pe- dag lopen. Elias :v>v. ADVERTENTIE (Van een redacteur) Te Washington in de Verenigde Staten heeft Prins Bernhard dinsdagavond de „Willem de Zwijgerprijs voor de jour nalistiek" uitgereikt. De prijs was toe gekend aan de heer Don Cook, chef van het Londense bureau van de New York Herald Tribune. Op de foto ziet men v.l.n.r. Luke Carroli, redacteur bui tenland van de New York Herald Tribune, die namens de heer Cook de prijs in ontvangst nam, Prins Bernhard en de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken John Foster Dulles. ADVERTENTIE ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9