Opstand heeft zich uitgebreid tot het Hongaarse platteland OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bloedvergieten wordt op grote schaal voortgezet HET WEER: Koud en winderig Pineau bepleit onbaatzuchtige bijstand voor Oost-Europa Het Westen beraadt zich over toestand in Hongarije Anti-communistische regering in Noordwest-Hongarije? Het Westen moet niet pogen Rusland van de Balkan te verdrijven" Cfce Stap bij UNO in overweging genomen ZATERDAG 27 OKTOBER 1956 301e JAARGANG No 247 v-lil I«t *1 v - Voedseltekort in Boedapest Gomoelka en Cyrankievicz nog niet naar Moskou Oost-Berlijnse studenten in beweging gekomen Het woord is aan Noorderlicht Mr. A. Wensing volgt mr. Van Bruggen op in de Provinciale Staten 1 Onlusten in Singapore: 13 doden en 78 gewonden 71e JAARGANG No 94 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 et, p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Wenen) DE OPSTAND IN HONGARIJE heeft nu niet alleen in Boedapest maar ook op het platteland zijn hoogtepunt bereikt. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in Gyoer in Noordwest-Hongarije een anti-communistische regering gevormd, aldus hebben Oostenrijkse grenswachten vernomen van bemanningen van Hongaarse ziekenauto's, die naar de grens waren gekomen om medische bijstand te halen. Zij zeiden dat deze regering gevormd is met steun van raden van arbeiders, studenten en soldaten. Gisteren hebben de zwaarste gevechten in Boedapest gewoed. De inwoners proberen over de Donau uit de stad te komen, maar zij worden teruggehouden door Hongaarse en Russische troepen. De bevolking is woedend over het bloedbad, dat de Russen hebben aangericht en vooral over de slachting op het plein voor het parlement, waar zeshonderd (volgens andere bronnen duizend) personen zijn gedood. De Russen durven hun tanks niet meer te verlaten, omdat er van huizen uit op hen wordt ge schoten. Het centrale comité en de partij zijn machteloos en hebben de termijn voor de amnestie voor de vijfde maal uitgesteld en verlengd. Het centrale comité smeekt de bevolking en communisten de strijd te staken. Volgens radio-Boedapest hebben „800 mensen zich vrijdagavond in Boedapest overgegeven. Er wordt echter op enige plaatsen nog steeds gevochten. In de buurt van de landbouwhogeschool zijn Russische tanks in een gevecht gewikkeld. De ver nietiging van de opstandelingen wordt voortgezet." Radio-Boedapest deed van morgen opnieuw een beroep op de jeugd, waarin wordt gezegd dat „het geen zin heeft met vechten door te gaan, daar er een nieuwe regering is gevormd." Volgens radio-Boedapest heeft het grootste deel van de arbeiders, die in hun fabrieken raden hebben gevormd, de regering van Nagy aanvaard. „Zij, die doorgaan met vechten", aldus radio-Boedapest, „zijn agenten van het kapitalisme, die geen democratisch en socialistisch Hongarije willen zien, maar de heerschappij van het kapitalisme." De vrijheidsbeweging is op het gehele volk overgeslagen. De Russische troepen schieten nog wil lekeurig op groepen van mensen, die zich op straat bevinden, maar ook de verzets strijders schieten in het wilde weg. Tel kens verkondigt radio-Boedepest: „Schiet niet op dokters en ziekenverpleegsters, schiet niet op ziekenauto's en blijf de rege ring trouw." Het grootste gedeelte van de bevolking lijkt nog wel Nagy te willen steunen, op voorwaarde dat hij de Russen beweegt binnen korte tijd het land te ver laten. De partijleiding is het er-over eens dat de Russen na het herstel van de orde naar hun „steunpunten" moeten terug keren. Nagy heeft een nieuwe regering gevormd, waarschijnlijk op basis van het volksfront. De ministers en het programma zijn nog steeds niet bekend gemaakt. Van de brede basis, die het volk verlangt, zal wel geen sprake zijn. De regering heeft bataljons van arbeiders gevormd om de opstand te bestrijden. Intussen is een algemene staking in ge heel Hongarije uitgeroepen. Het centrale comité belooft, dat aan alle eisen van de arbeiders zal worden voldaan, zodra de orde is hersteld. De lonen zullen worden verhoogd in samenwerking met nieuw op te richten arbeidsraden en de communis tische vakbonden. Afvaardigingen uit het gehele land eisen, dat de Russen onmiddellijk naar hun kazernes terugkeren en vervolgens dat met de Russische instanties een akkoord wordt ondertekend volgens hetwelk de troepen op 1 januari 1957 het land moeten hebben verlaten. Verder eist men dat de uranium- mijnen bij Pecz en bij Veszpremm (West- Hongarije), die door de Sovjet-Unie wor den geëxploiteerd, ter beschikking worden gesteld van het Hongaarse volk Verschil lende vrijheidszenders sporen tot verder verzet aan en eisen ook-de vrijlating van kardinaal Mindszenty. In Boedapest zijn de hoofdstraten in de macht van de regering, maar een ministerie in de vijfde wijk is in handen van de op standelingen gebleven, als ook verschillen de drukkerijen en openbare gebouwen. Er wordt nog steeds gevochten: aan de ene kant staan burgers en Hongaarse soldaten en aan de andere kant de geheime staats politie (AV.H.) en Russen. Alleen het ministerie van Binnenlandse Zaken ver toont nog de Sovjet-ster. De opstandelingen trekken door de straten met Hongaarse vlaggen waaruit het Sovjet-embleem is weggeknipt. Communistische boekwinkels zijn in brand gestoken. Aan de gevels van veel huizen ziet men rd"uwvaandels hangen. Uit alle vlaggen heeft men de rode ster weggeknipt. De bekende Hongaarse voet baller Puskas zou bij de gevechten om het leven zijn gekomen. Het verzet wordt steeds sterker in de provincie, vooral in het zuiden en het wes ten van het land, in de richting van de Oos tenrijkse grens Er zijn troepenbewegingen gaande in Pilisdoeroesvar, in de omgeving van Boedapest en in de mijnstreek Dorog ten westen van Boedapest. De bevolking van het platteland staat aan de kant van de opstandelingen. In Szolnok en Fünfkirchen zijn revolutionaire comité's opgericht. In deze stad alsmede in Gyoer (Raab), Oden- burg (Sobron), Szegedin en Pees wordt er nog verwoed gevochten tussen Hongaarse troepen en Russen, die van zeer zware tanks gebruik maken In Gyoer is de grote aluminium-fabriek in handen van het ver zet. Er is daar een contra-revolutionaire radenregering gevormd, die over Hongaarse tanks en machinegeweren beschikt Men verwacht hier een inval van Russische troepen uit het naburige Tsjechoslowakije. Volgens de Londense Daily Express zou den ook Russische versterkingen uit de Oekraïne naar Hongarije op weg zijn. Negentien bekende communisten zijn in Magyarovar (Altenburg), op 20 kilometer afstand van de Oostenrijkse grens, opge hangen. Ook in dit plaatsje is een revolu tionair comité gevormd. Russische troepen trekken naar dit gebied op. Een sterke groep Hongaarse opstandelingen houdt het Oostenrijks-Hongaarse grensgebied tussen Magyarovar en Iiegyeshatom bezet. West- Hongarije staat nu geheel onder de controle van de opstandelingen. Men neemt aan dat de Russen hun twee divisies in Hongarije zullen versterken met nieuwe divisies uit Roemenië. Volgens het Joegoslavische blad „Borba'-' zouden er tienduizend personen om het leven zijn gekomen. Drie Hongaarse artsen hebben gister avond bij Nickelsdorf (op Oostenrijks grondgebied) verteld, dat zij in Magyaro var tweehonderd gewonden en zeventig doden hadden opgenomen. Zij vroegen ver bandmateriaal, geneesmiddelen, bloed- plasma en levensmiddelen. Het Oostenrijk se Rode Kruis heeft dit materiaal naar de grens gebracht, waar het door het Hon gaarse Rode Kruis werd afgehaald. Het verzet is sterk en wijd verbreid, maar tegen de Russische overmacht zal men niet zijn opgewassen. Toch geven de Hongaren zich niet over. cocococxx>oofxxx<x»vvyyY>r)oorxwxxy)00orr>vrYy*^Y-)riorof)C<x> VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tus sen noordoost en oost. Vrij koud. 28 oktober Zon op 7.30 uur, onder 17.21 uur. Maan op 0.56 uur. onder 14.47 uur. 29 oktober Zon op 7.31 uur, onder 17.19 uur. Maan op 2.15 uur, onder 15.11 uur Hoog en laag water In IJmuidcn Zaterdag 27 oktober Hoog water: 9.06 en 21.40 uur. Laag water: 4.19 en 16.47 uur. Zondag 28 oktober Hoog water: 10.29 en 23.10 uur. Laag water: 5.39 en 18.12 uur. Maandag 29 oktober Hoog water: 11.54 en uur. Laag water: 7.16 en 19.42 uur. rcoococcccoccocx* o v«-*x>r*x>cio:»ouc<xx!ocooooococoooooo temperatuur blijft beneden normaal maai de kans op nachtvorst is wat kleiner dan de afgelopen nacht daar er wat meer wind wordt verwacht. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland VRIJ KOUD In de zich boven ons land bevindende koude lucht kwamen in de afgelopen nacht langdurige opklaringen voor terwijl er weinig wind was. De temperaturen daalden daarbij sterk en op verscheidene plaatsen kwam nachtvorst voor. Langs IJsland trok een diepe depressie in noordoostelijke richting. Deze breidt zich ook in de rich ting van het Noordzeegebied uit. Ons land zal zich gedurende het weekeinde tussen twee depressiesystemen bevinden, waarbij aanvankelijk de invloed van het storings- gebied boven Duitsland overheerst. De DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt on bewolkt regen zwaar bew. onbewolkt regen licht bew. regen regen sneeuw sneeuw regen regen regen nevel half bew. geheel bew. zwaar bew. 22 i: zj ra c w St 2 n 5 windst. 5 no 8 windst. n no n nw nw nw 7 9 9 5 9 11 6 windst. 19 nno 10 nno 7 windst. w z windst. zo windst. z wnw nnw 4 2 6 7 5 5 19 17 21 <y C 2.S 1 0 0,6 0 0 4 2 2 0 16 0 1 2 10 18 2 31 38 5 0 0,7 Weerstoestand binnenland (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder licht bew. on o 8 6 Ypenburg licht bew. no 5 8 Vlissingen onbewolkt nno 4 10 Eelde onbewolkt no 3 2 De Bilt onbewolkt no 4 2 Twente onbewolkt nno 2 0,1 Eindhoven licht bew. n 2 0 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. n 2 0,1 Deze telefoto uit Wenen laat zien, hoe de bestuurder van een Nederlandse personenauto aan de grens bij Nickels dorf, waar hij met een witte vlag op de motorkap aankwam, door journalisten wordt ondervraagd. Het autonummer, dat op de foto gedeeltelijk zichtbaar is luidt voluit: PX 69-99. De opstand in Hongarije, die volgens de officiële berichten zou zijn onder drukt, duurt voort. Een Hongaarse zie kenauto is vrijdagavond naar Oosten rijks gebied gereden om medische uit rusting en bloedplasma te halen. Vooral aan het laatste is groot gebrek. Deze telefoto uit Wenen toont rechts op de achtergrond de ziekenauto aan de OostenrijksHongaarse grens bij Nickelsdorf. Voor de wagen staat een van de vier inzittenden, een opstande ling, met een Rode-Kruisband om de arm, te praten met een journalist. WENEN (Reuter/A.F.P.) De gemeen teraad van Boedapest heeft via radio-Boe dapest meegedeeld, dat de voedselvoorzie ning wanhopig slecht wordt. Het ministerie van voedselvoorziening heeft een beroep ">p de bevolking gedaan de ziekenhuizen onder alle omstandigheden van brood, melk en andere levensmiddelen te voorzien. Het Weense blad „Neuer Kurier" bericht dat een groep Hongaarse studenten uit 't wes ten van Oostenrijk naar Wenen is gekomen „om wapens te kopen". Zij willen zo spoe dig mogelijk naar Hongarije gaan. Met regelmatige tussenpozen richt de Hongaarse radio oproepen tot de rebellen hun wapens in te leveren. Zij maakt geen melding meer van het aanbod tot amnestie en noemt hen, die de strijd voortzetten, thans voor de eerste maal „agenten van het Westen". Premier Nagy heeft vanmor- m de samenstelling van zijn nieuwe re gering bekend gemaakt. Er zijn twee ver tegenwoordigers van de boerenpartij in opgenomen. Een van hen is ex-president Zoltan Tildy. WARSCHAU (Reuter-AFP) In een speciale bekendmaking van het Poolse persbureau PAP is gisteren gezegd, dat de beweging van Russische troepen naar hun bases in Polen waarschijnlijk gisteren vol tooid zou worden. In gewoonlijk betrouw bare kringen in Berlijn is gezegd, dat de vijf Russische divisies, die tijdens de on geregeldheden te Warschau naar de Oost duits-Poolse grens waren gezonden, naar hun legerplaatsen terugtrekken. Plet presidium van de Poolse centrale raad van vakverenigingen heeft bekend gemaakt, dat het op de komende plenaire bijeenkomst zal aftreden. Vele hoofden van de partij, van hoog tot laag, verkeren naar men gelooft, in een wankele positie. Naar verluidt, is het vertrek van de Poolse delegatie onder leiding van partij secretaris Gomoelka en premier Cyrankie vicz naar Moskou, enige dagen uitgesteld Generaal Spychalski, het nieuwe hoofd van de centrale politieke raad van het Poolse leger, heeft het Poolse leger opgewekt, trouw te blijven aan het Pools-Russische bondgenootschap. Volgens het Zwitserse communistische blad „Vorwarts" heeft de Moskouse Pravda zich „onbehouwen, rancuneus en arrogant" gedragen jegens de Poolse persstemmen over Polens onafhankelijke weg naar hei socialisme (Van onze correspondent in Parijs) De Franse minister van Buitenlandse Za ken Christian Pineau heeft tijdens een lunch van de buitenlandse persvereniging et Parijs zijn visie gegeven op de gebeurte nissen in Hogarije. Pineau zei er van over tuigd te zijn, dat de democratisering zich ook in de Sovjet Unie zal openbaren. Pineau verwacht ingrijpende verande ringen in de politieke kaart van Europa waardoor ook de her-eniging van Duitsland onder het bereik der mogelijkheden komt. Het gebruik van Russische tanks tegen de Hongaarse arbeiders is een grove politieke fout volgens Pineau, die het evenwel niet eens is met president Eisenhower, dat het Westen in de Balkan de plaats van de Sovjet-Unie moet innemen. Het is volgens Pineau gevaarlijk de historische, geogra fische, economische, culturele en andere banden tussen Midden-Europa en Rusland te miskennen. Moskou zou dan terug kun nen komen op de stalinisatie. Het westen zou wel economische steun moeten ver lenen aan de landen, die zich nu bevrijden willen en ook de mogelijkheden van cul turele samenwerking moeten uitbreiden. Het Westen zou niet moeten proberen on middellijk voordeel te halen uit de crisis, maar economisch moeten helpen zonder politieke verplichtingen. „Frankrijk wenst geen stelling te nemen inzake de binnenlandse politiek van de satellietlanden. Wij moeten culturele pro paganda verspreiden gebaseerd op onze be ginselen van vrijheid." Marti no De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, prof. Gaetano Martino, heeft vol gens Reuter in het parlement te Rome ver klaard, dat „het pact van Warschau op geen enkele wijze de interventie van Rus sische troepen in Hongarije kan rechtvaar digen. Het doet niet ter zake, of premier Nagy daarom heeft verzocht, aangezien de grondwet hem dat recht niet geeft." Zijn verklaring werd luide toegejuicht door de afgevaardigden van het centrum en rechts. De communisten en linkse socialisten hiel den zich stil. Uitroepen als „lang leve Hon garije, lang leve Polen" maakten de woor den van de minister bijna onverstaanbaar toen hij besloot: „Ik geef namens het ge hele Italiaanse volk uiting aan onze eer bied, bewondering en medelevende solida riteit jegens de volken van Hongarije en Polen en aan onze diepe droefenis jegens allen, die op het altaar van de vrijheid en onafhankelijkheid zijn geofferd." BERLIJN (United Press) Studenten van de Humboldt-universiteit in Oost-Ber- lijn hebben het aftreden van de communis tenleider Walter Ulbricht, de invoering van democratische hervormingen en het houden van een massale betoging om lof aan de Hongaarse vrijheidsstrijders toe te zwaaien, geëist. Van communistische zijde worden deze eisen „contra-revolutionair" genoemd en wordt gewaarschuwd dat vastbesloten gestreden zal worden tegen alle studenten die de regering aanvallen. De studentenactie wordt niet gekenmerkt door wanordelijkheden en er hebben geen demonstraties plaats. De grote meerderheid van de tienduizend studenten van de aan de Unter den Linden gelegen universiteit heeft op de bijeenkomsten binnen en bui ten de universiteit geëist dat de regering haar stalinistische koers loslaat. Epictetus: Niemand is vrij, die zichzelf niet be heerst. Op talrijke plaatsen in ons land, vooral in het noorden, heeft men vrijdagavond een prachtig noorderlicht kunnen waar nemen. Het verschijnsel, tussen halftien en tien uur, bereikte zijn hoogtepunt om tien voor tien. Waarnemers beschreven het licht als een rode gloed, die zich versmalde tot een rode vlek, waardoor toen van onder naar boven gele schichten schoten, eerst aan de oostelijke en later aan de westelijke kant. Daarna vertoonde zich een fel'le rode streep, die onder een hoek van ongeveer 45 graden van de horizon tot het zenith liep. De komende maanden zijn de kansen op noorderlicht groot. Binnen niet al te lange tijd namelijk zal de zon haar elfjarig maxi mum waarmee het verschijnsel samen hangt, bereiken. Mr. dr. J. van Bruggen te Heemstede (C.H.U.) en de heer C. Geugjes te Amster dam (C.P.N.) hebben bedankt als lid van de Provinciale Staten van Noordholland. Opvolger voor mr. Van Bruggen is mr. A. Wensing te Haarlem, die ook deel uitmaakt van de Haarlemse gemeenteraad. ADVERTENTIE v/ BARTELJORISSTR. HAARLEM FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 13439 TEL 717162 NOORSE TRUIEN EN WANTEN WASHINGTON/MADRID (Reuter/U.P./ AFP). De Verenigde Staten bespreken met Groot-Brittannië, Frankrijk en andere landen of het mogelijk en raadzaam is de toestand in Hongarije voor de UNO te brengen, aldus heeft het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. Er zijn nog geen beslissingen ge nomen. Men onderzoekt onder meer of de aanwezigheid van Russische troepen in Hongarije in overeenstemming is met de bepalingen van het verdrag van Warschau en of de kwestie voor de Veiligheidsraad dient te worden gebracht. De Amerikaanse zegsman wilde niet zeggen welke landen nog meer aan de besprekingen deelnemen. De Spaanse ministerraad heeft onder voor zitterschap van Franco besloten bij de UNO te protesteren tegen „de bloedige inter ventie van de Russische troepen in Polen en Hongarije" en de UNO te vragen tus senbeide te komen. Een Amerikaans republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden heeft de Amerikaanse UN.O-delegatie voorgesteld, de secretaris-generaal van de UNO naar Boedapest te zenden om te bemiddelen. De Amerikaanse veteranen van oorlogen in den vreemde hebben president Eisen hower verzocht, een bijzondere bijeenkomst van de Veiligheidsraad te eisen om te voor komen dat het geweld in Hongarije naar de vrije wereld overslaat. De Hongaarse gemeenschap van Milaan heeft zich in een brief tot de UNO gewend met het verzoek, het Hongaarse volk te redden dat strjjdt voor de vrijheid. Dr. W. A. Visser 't Hooft, de Nederlandse secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft tegenover United Press voor speld dat de volledige erkenning van de protestantse en rooms-katholieke kerken in de satelliet landen verhaast worden. Dr. Visser 't Hooft, die twee maanden geleden in Hongarije is geweest met het uitvoerend comité van de Wereldraad zei, dat de Lutherse en Calvinistische kerken meer vrijheid van godsdienst verlangen. Het Vatikaanse nieuwsblad „Osservatore Romano" heeft een beroep gepubliceerd Tijdens ongeregeldheden te Singapore moest de politie in eerste instantie de aftocht blazen voor de ongeveer twee duizend scholieren. Pas nadat de reser ve politie bijsprong, kon de orde enigs zins worden hersteld. Op de foto ziet men twee brandende axito's - waaronder een politiewagen - die door de brand weer worden geblust. om verder bloedvergieten in Hongarije te voorkomen. „Een natuurlijke orde, die ver stoord is, kan niet door wapengeweld her steld worden maar alleen door het tonen van waarachtige eerbied voor de mens, zijn waardigheid en zijn onvervreemdbaar recht op leven". Zij die deze les niet ter harte willen nemen, kunnen misschien een door wapengeweld overwonnen volk tot kalmte brengen, maar het niet de vrede geven die gepaard gaat met rechtvaardig heid. „Moge God hun geest en hart open stellen voor de gedachte aan en de werken van de vrede", aldus het blad. SINGAPORE (Reuter) Bij onlusten, die zich de afgelopen twee dagen te Singa pore hebben voorgedaan, zijn tot dusver volgens officiële cijfers 13 personen om het leven gekomen en ongeveer 78 ge wond. Er zijn meer dan tweehonderd arrestaties verricht. De ongeregeldheden ontstonden, toen de politie trachtte staken de leerlingen van twee Chinese middelbare scholen die zich in hun schoolgebouwen hadden verschanst, te verdrijven. De actie van de scholieren was bedoeld als protest tegen de ontbinding van hun bond, die volgens de autoriteiten onder communis tische invloed stond en een haard van agi tatie vormde. De leiders van alle linkse vakbonden bevinden zich onder de arres tanten. Volgens de overheid hebben ongure elementen van het conflict tussen de poli tie en de studenten gebruik gemaakt om moordaanslagen op leden van de politie te doen, barricades op te richten en auto's met stenen en andere projectielen te be stoken. Er werd een dertigtal auto's in brand gestoken. De politie maakte gebruik van traangas- bommen om de menigte te verspreiden. Aan het bombardement namen ook twee hefschroefvliegtuigen deel, terwijl straal jagers van de R.A.F. laag over de stad vlogen. Tenslotte opende de politie het vuur op de betogers. De autoriteiten hopen, dat door een in tensieve controle door de politie en het leger op de naleving van het uitgaansver bod, de rust in de stad vanavond zal zijn hersteld. Duizenden arbeiders hebben het werk neergelegd. Het openbare vervoer is door een staking van buspersoneel verlamd. In ternationale luchtvaartmaatschappijen overwegen hun vliegtuigen niet in Singa pore te laten landen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1