WYBERT Fraaie zege van Schoof in Togido-tafeltenn istoernooi AVC niet opgewassen tegen geroutineerd Die Raeckse Incident bij opening van het Olympisch dorp De volleybalcompetitie Nieuws van de Spelen DINSDAG 30 OKTOBER 1956 7 Vijf Haarlemmers bij centrale jeugdtraining Eerste ronde viertallen competitie gespeeld Koersen op Duindigt Groot aantal dravers woensdag aan de start Tennisbond vergaderde De toestand van Villoresi Franse coureur Louis Rosier overleden Uw gasvlam een brandstapel Nederlandse hardrijders straks naar Zweden Broekman ook bij training Het Deens voetbalteam tegen Nederland De voorlopige spelers voor het Frans voetbalelftal Hongaarse voetballer Puskas toch in leven Team van NA JA tweede in Brussel Van der Geest bevorderd tot derde dan Sjoukje Dijkstra won de Richmond Trophy Zwitserse regering wil Hongaarse atleten helpen Nieuw wereldrecord 100 km amateurs Basketbalprogramma Sport in 't kort NeVoBo krijgt eigen bondsbureau Al j echin-schaaktoernooi Haarlems Schaakgezel schap won van Apeldoorn X>XX<XXX<X>COOCa30QXXXX»<XCOCX)COCOX»OOOOOOOOCOCOOOOCCO Slagenteller Conferentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie Dp heer J. Boekstal van het directoraat- generaal van de Buitenlandse Economische Betrekkingen van het ministerie van Eco nomische Zaken sprak over Euratom als startbaan voor de Europese integratie. De jeugdige AVC-pIoeg tot gisteravond nog ongeslagen heeft het de geroutineer de Die Raeckse-dames niet lastig kunnen maken. Daarvoor waren de groen-witten te zenuwachtig en te slap in de aanval. Die Raeckse kreeg gelegenheid om haar eigen spel te spelen en met goede serves en smashes waarbij het AVC-veld niet mee draaide konden Gonnie Takken c.s. de eerste sets zonder noemenswaardige tegen stand met 154 en 151 winnen. In de derde set vlotte het bij AVC iets beter en werden vaak aardige aanvallen opgebouwd, zodat Die Raeckse ook in de verdediging haar kunnen kon tonen. Het ging de rood-witten allemaal goed af en via 44, 85, 125 en 145 won Die Raeckse ook deze set (158), zodat het pleit beslecht was en Die Raeckse vrijwel onbedreigd weer de leiding in de eerste klasse dames heeft. AVC heeft een ploeg met goede krachten, die echter voor een wedstrijd op dit niveau nog te onervaren is. Voor Die Raeckse is het te betreuren dat zij nog steeds in deze klasse moet meedraaien. De Blinkert doet het tot nog toe vast niet slecht, gisteravond moest Velox de kracht van de Bloemendaalse dames erkennen. De eerste set eindigde in winst voor Velox (1510) maar de overige sets werden met driemaal 159 door de Bloemendaalse dames gewonnen. Heren Santpoort en HBC speelden een gelijk- opgaande partij, waarbij de eerste drie sets met gering verschil beslist werden. Sant poort won de eerste game met 1510, maar HBC bracht met 1513 de balans weer in evenwicht. In de 3e set had HBC aanvankelijk de leiding (63), doch via 99 ontstond een spannend einde, waarbij HBC eerst met 109 leidde, maar even later Santpoort weer de beste papieren be zat: 1310. Na 1312 werd het uiteindelijk 1513 voor Santpoort. In de laatste set sprong Santpoort te gemakkelijk met zijn kansen om, zodat HBC met 156 de balans weer in evenwicht bracht: 22. De uitslagen van gisteravond luidden: Heren: OVRA 2OG 22; Santpoort HBC 2—2; Eclecta 3—HBC 2 4—0; PWN 2 —OVRA 2 0—4; WIK 2—DSS 3—0; CIOS 4 —HBC 3 3—0; Gios 3—WIK 0—4; OSS— OVRA 4 40; SpaarnestadGios 2 13. Dames: OVRAMHBS 03; De Blinkert Velox 31; AVCDie Raeckse 04; Boru—Vesmia 2 0—3; WSH—AVC 2 1—3; Sizo 2—Eclecta 4 3—0; SSO 2—OVRA 2 31; Die Raeckse 5—Spaarnestad 13; PWNGios 3 30; Die Raeckse 6OG 2 1—3; PSVH 2—DSS 2 3—0. Programma Woensdagavond acht uur speelt HVS in het Krelagehuis in Haarlem voor de hoofd klasse tegen Madjoe uit Enkhuizen. Aan deze wedstrijd gaat om zeven uur vooraf OVRAPSVH voor de eerste klasse heren. Voor de eerste klasse dames staat een drietal wedstrijden op het programma, waarbij de krachtsverschillen uiterst ge ring zullen zijn, namelijk: Die Raeckse 2 HBC (aanvang zeven uur), VesmiaHVS (aanvang acht uur) en Onze Gezellen Rapiditas (aanvang negen uur). Het programma luidt voorts: HEREN (2e en 3e klasse): Die Raeckse 3De Blinkert, BoruPSCB, Santpoort 2OVRA, Gios PSVH 2, HVS 3—Eclecta 2 en CIOS 3— Sizo. DAMES: De Blinkert 2—HBC 2, Sizo— SSO, SantpoortPSVH, Gios 2Die Raeckse 4, Gio&—MHBS 2, HBC 3—Velox 2, HVS 2—OSS, Eclecta 2—Die Raeckse 3. Vijf jeugdige Haarlemse spelers zijn aangezocht om de centrale training voor volleybaljeugdspelers bij te wonen. Het zijn Koning en Antonisse van HVS, Wet- terhahn van Die Raeckse, Jolly van CIOS en Kooistra van Electra. Op 24 november treedt de Nederlandse jeugdploeg aan te gen België. De eerste ronde van de meesterklasse- viertallenbridgewedstrijden is gespeeld. Het eerste team van de Bridgekring '35 (Rotter dam) van de Nederlandse Bridgebond speel de twee wedstrijden tegen de Bridgekring 2. De eerste match eindigde na verrassende gebeurtenissen in een gelijkspel, doch in de tweede wedstrijd bleken Slavenburg-Polak met Haver-Kreyns in zeer goede vorm en wonnen, zodat de Bridgekring 2 thans reeds drie punten uit twee wedstrijden heeft. Een grote verrassing was de overwinning van „De Oude Bond" uit Amsterdam (Am- singh-Rebattu met Stevens-Lengyel) op het Haagse „Buitenhof", waarin Boender en Bouwman gemist werden. De nieuwe Haag se combinatie (Helleman-Schoemakers met Pot-Van Haaften) bracht er niet veel van terecht en verloor met groot verschil. Nog groter was de verrassing, dat het Amsterdamse WOC (gebroeders Mouw met Polk-Brilleslijper)dat het vorige jaar na een slecht seizoen zich nauwelijks in de meesterklasse wist te handhaven, begon met een overwinning op de Amsterdamse lands kampioenen, de „Continental Club". De ge broeders Goudsmit met Cats-Kramer staken niet in hun normale vorm en stonden bij de pauze reeds 27 matchpunten achter. In de tweede helft won de „Continental Club" 18 matchpunten terug, doch dat was niet vol doende om de balans in evenwicht te bren gen. De stand is dus thans: 1. Bridgekring 2, drie punten uit twee wedstrijden. 2. De Oude Bond en WOC, elk twee uit een. 3. Bridgekring 1 met een uit twee. 4. Buiten hof en Continentalclub met nul uit een. Het najaarsverschijnsel van de grote vel den blijkt duidelijk op de woensdagmid dagmeeting op Duindigt, waar vrijwel in iedere draverij een twintigtal dravers aan de start is te verwachten. De nog minder succesvolle tweejarigen krijgen in het ope ningsnummer nog een kans wat haver te verdienen. Hiervan zal Victor Alsvin wel gebruik maken, mits de Duitse rijder Freundt de fouten weet te vermijden. Voor de plaatsen komen in aanmerking Vrijdag en Vultures, met als mogelijk outsider Vari- siënne. In de Hollandia-prijs heeft Geersen, die met 75 overwinningen ver aan de kop staat van de winnende rijders, twee grote kans paarden in Uranus en True Spencer. Hij zal zich echter als een haas moeten reppen om uit de buurt van Simone te blijven, want als Mottelman hiermee tijdig uit het ge drang kan komen zal het een harde eind strijd worden. Ook in de Zonnestraal-prijs zal het een duel Nottelman/Geersen wor den, waarbij Nottelman met Reseda de baas zal kunnen blijven over Stuart A. Een mo gelijk outsider is Rudi Williams. De veelbelovende Tommy Mars krijgt in de Jacqueline-prijs opnieuw de kans zijn grote klasse met een overwinning te be zegelen. Zijn concurrent is zijn jaargenote en Derby-winnares Tira. Zij zal echter in haar huidige vorm nog niet tegen Tommy Mars opgewassen zijn. Een verrassing kan komen van Ruth Buffington. Zelfs het internationale nummer is met negentien deelnemers zo zwaar bezet, dat het voor de zwaar gehandicapte paarden onmogelijk geacht moet worden tot aan de kop door te dringen. Hiervan zullen Our Bonni, Sorento en Martini Spencer wel zo veel profijt trekken, dat zij de eindstrijd zullen maken. Daar Sorento vorige week Our Bonni klopte mag worden aangenomen, dat ook deze keer de hengst aan het langste einde zal trekken. Een tweetal rennen completeert het pro gramma. De een voor amatrices, waaraan twee bekende Belgische amazones zullen deelnemen, is het moeilijkst te voorspellen, maar vertrouwd mag worden op Koridon en Allewio. In de ren voor tweejarigen valt de keuze op Hykala, gevolgd door Wurftaube. Onder leiding van mr. H. Wilton uit Den Haag heeft de Koninklijke Nederlandse Lawntennis Bond zaterdag in Utrecht een buitengewone algemene vergadering ge houden, waarin voornamelijk het huishou delijk reglement werd besproken. Dit reglement, waarvoor reeds vier jaar geleden de grondslag is gelegd, heeft in de districtsvergaderingen van de KNLTB reeds een punt van bespreking gevormd, zodat in deze vergadering slechts enige wijzigingen behoefden te worden aangebracht. Dit ont werp werd aangenomen. Tijdens deze vergadering werd ook een commissie van beroep samengesteld, die als volgt werd gevormd: mr. H. F. Bles voor zitter, mr. A. Blom secretaris, leden mr. M. van der Feen, mr. C. Jonker, mr. D. Meertens, mr. M. Tieleman en ir. M. Spies. In een kliniek in Milaan, waar Luigi Vil loresi thans verpleegd wordt, heeft prof. Zanuso verklaard dat de coureur lijdt aan de gevolgen van zware inwendige kneuzin gen en van een bekkenbreuk. Het gebroken linkerbeen is gezet, maar het zetten van de gebroken linker bovenarm, een zware operatie, zal moeten wachten tot dat de algemene toestand van de gewonde coureur een dergelijk ingrijpen toelaat. Het Togido-tafeltennistoernooi in het Tafeltennishuis in Haarlem gehouden, mag ongetwijfeld, gezien het aanta inschrijvin gen en het vertoonde spel, een succes ge noemd worden. In de finale overgangsklasse dron gen door Piet Klabou en Cees Schoof. Kla- bou was zover gekomen door onder meer overwinningen op R. Voogt en B. v. Eijk, terwijl Schoof slechts met de grootste moeite de halve finale kon bereiken en bij na aan G. Pliester die eer had moeten gun nen. In die halve finale won hij eerst na drie games van Roubos, die hem uitsteken de tegenstand bood. De finale is ongetwijfeld een aantrekke lijke strijd geworden. Klabou was in grote vorm en joeg zijn tegenstander Schoof met uiterst harde for- en backhand drives meters achter zijn tafel. Klabou won de twee eerste games vrij vlot, respectievelijk met 2115 en 2116, waarna Schoof in de derde game al spoedig een flinke voor sprong nam en deze tot het einde toe kon bewaren (2112). Klabou echter nam in de vierde van meet af aan het heft stevig in handen, en liet zich zelfs door enkele pogingen van Schoof om door tempo-ver hoging het initiatief over te nemen geens zins uit het veld slaan. Met 2117 bracht hij ook deze game op zijn naam en werd zodoende alleszins verdiend kampioen. Het dubbelspel van de heren was een Togido-aangelegenheid. Twee oudere spe lers Netz en Wolters tegen de jeugd, ver tegenwoordigd door Schoof en Voogt. De geroutineerden konden na verlenging de eerste game op hun naam brengen, maar moesten toch de beide andere aan hun jon gere clubgenoten afstaan. In het enkelspel eerste klasse kwam Anneke Laheij, dank zij de haar verleende dispensatie, uit en boekte een fraai resul taat. Na winst in de halve finale op Plies ter drong zij in de eindstrijd door en ont moette daar Jan Witteman, die in de halve finale zijn clubgenoot Nico Jansen klopte. Anneke weerde zich uitstekend en bracht zelfs nog een game op haar naam. In de eerste en derde was de TYBB-speler haar echter ruim de baas, zodat deze de derde game met 21—8 zelfs kon winnen. Bij de dames vierde Nan Simon triomfen. In de finale kwam zij uit tegen Nan Wol ters, zodat ook hier de organiserende ver eniging ruim aan zijn trekken kwam. Nan 'Simon zegevierde ruim met 2115 en 21 10. In het dubbelspel kwam Nan Simon, samen met Nel Vermeulen, opnieuw tot een goede prestatie. Hier werd door winst op de koppels L. v. d. PuttenJ. Baren- dregt en T. Vasen—N. Wolters eveneens de eerste prijs gewonnen. Daar het laatstge noemd duo ook nog van de Togido-Johez- dames verloor, wonnen deze dus de tweede prijs. De resultaten waren: HEREN, enkelspel: overg.kl.: 1. P. Klabou (TOG), 2. C. Schoof (Togido); le kL: J Witteman (TYBB), 2. A. Lahey (Johez) 2e kl.: 1. P. Kooistra, 2. B. Hart (beiden Togido); 3e kl.: 1. B. Hart, 2. J. Peters (beiden Togido); 4e kl.: 1. B. Winder (Ra pidity), 2. K. Lipp (Togido). Junioren: 1 H. v. d. Meij (Rapidity), 2. B. de Jong (TYBB). Dubbelspel: overg./le kl.: 1. C. Schoof R. Voogt, 2. G. Wolters—H. Netz (allen To gido); 2e kl.: 1. J. StompsJ. Smits (HBC), 2. H. BrunaJ. de Graaf (Heemstede); 3e kl.: 1. F. Winder—A. v. d. Bos (Rapidity), 2 H. Putters—Th. Coelen (Oranje Zw.); DAMES, enkelspel: 2e kl.: 1. N. Simon, 2. N. Wolters (beiden Togido); 3e kl.: 1. Tr. Vasen (TOG), 2. R. Smit (Rapidity); 4e kl.: 1. T. Gelderman (Rapidity), 2. A. Dier- men (Rapidity). Dubbelspel: 2e kl.: 1. N. SimonN. Ver meulen (Togido), 2. L. v. d. PuttenJ. Ba- rendregt (Togido-Johez)3/4e kl.: 1. R. v. KralingenJ. Hoogeboom (TOG), 2. J. v. GarderenE. Top-Coelen (DSB). Gemengd dubbelspel: ov./le kl.: 1. R. VoogtA. Lahey (Togido-Johez), 2. B. v. EijkN. Simon (Togido); 2e kl.: W.L. v. d. Putten (Togido), 2. H. BrunaB. El- dering (H'stedeOranje Zw.); 3/4e kl.: 1. J. PetersF. Webster (Togido), 2. M. v. EgmondJ. Hoogeboom (TOG). ADVERTENTIE Uw aardappelen, vlees en groenten op een gas vlam. Maar niet alle vitaminen overleven deze brandstapel. Zorg, dat U geen vitaminen te kort komt. Neem elke dag één dragee Actifral-10! Profiteer van de VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING 150 dragees f 3.75 N.V PHILIPS-ROXANE PHARM.CHEM ÏND -DUPHAR" PARIJS, (U.P.) De Franse coureur Louis Rosier is gisteren in Pai-ijs aan zijn wonden, welke hij door een ongeluk op 7 oktober in Montlhery kreeg, overleden. Louis Rosier een van de vermaarde coureurs van Frankrijk was gehuwd en vader van drie kinderen. Nederlandse hardrijders naar Zweden? De Nederlandse hardrijders, leden van de kernploeg van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond, zullen ook deze win ter hun training voortzetten in Scandinavië Deze keer is echter niet Hamar uitgezocht voor de ijstraining, maar zullen de rijders waarschijnlijk gezonden worden naar het Zweedse trainingscentrum Valladalen. Als de besprekingen een gunstig verloop hebben, zullen de hardrijders op 1 december naar het Zweedse plaatsje in de omgeving van Oestersund vertrekken. Voor de ijstraining zijn de volgende hard rijders uitgekozen: Wim de Graaff (Rotter dam), Jan Vogels (Den Haag), Kees Jan Kroon (Aalsmeer). Jan Pasman (Holwierden), Jeen van der Berg (Heerenveen), Jan Koele- man (Ter Aar) en Kees Broekman (Hamar). Het zevental vertrekt onder leiding van do heer P. Zwanenburg. Tegen Kerstmis zal de coach van de ploeg, Klaas Schenk, naar Zwe den reizen om de laatste weken voor de we reld- en Europese kampioenschappen onder zijn hoede te nemen. De training te Valla dalen duurt tot 27 januari. Dan vertrekt het groepje naar Oslo, waar men tijdig aanwezig wil zijn voor de Euro pese kampioenschappen op 2 en 3 februari. In de week daarna volgt de drielandenwed- strijd NoorwegenFinlandNederland te Skiën op woensdag 6 en donderdag 7 febru ari. Tenslotte reist de ploeg naar Oestersund, waar op 16 en 17 februari de wereldkam pioenschappen worden gehouden. Gerard Maarse behoort niet meer tot de kernploeg, zodat hij ook niet voor uitzending naar Scandinavië in aanmerking komt. Het Deense voetbalteam, dat zondag in Kopenhagen tegen Nederland zal spelen, is als volgt samengesteld: doel: Kaj Joergensen (A.B.); achter: Boerge Bastholm Larsen (Koege) en Verner Nielsen (A.B.); midden: Erike Jensen (A.B.); Ove Hansen (Esbjerg) en Joergen Olensen (AGF); voor: Joergen Hansen (Naestved), Knud Lundberg (A.B.), Bent Pedersen (Horsens), Jens Peter Hansen (Esbjerg) en Poul Petersen (ALA). Reserves: Leif Petersen (B 1909), Dan Ohland Andersen (A.B.), Erik Terkelsen (Esbjerg) en Aage Rou Jensen (AGF). De aanvoerder van het Deense team is Knud Lundberg, die tegen Nederland zijn 39e interlandwedstrijd zal spelen. Er zijn twee wijzigingen aangebracht in de ploeg die op 21 oktober jl. tegen Zweden met 11 gelijk speelde. De debutant Bent Pedersen van de tweede divisieclub Horsens zal de aanval leiden inplaats van Ove Ander sen. Poul Petersen heeft zijn plaats als linksbuiten weer ingenomen. In de wedstrijd tegen de Zweden was hij niet van de partij, daar hij met vakantie was. De keuzecommissie van de Franse Voet balbond heeft de volgende spelers aange wezen voor de samenstelling van het elftal dat zondag 11 november in Parijs tegen Bel gië zal uitkomen. Doel: Remctter (Sochaux), Colonna (Nice), Roussel (Toulouse); achter: Kaelbel (Monaco), Marche (Racing), Boucher (Toulouse) en Bonvin (Nice); midden: Jon. quet (Reims), Marcel (Marseille), Louis (Lens), Scotti (Marseille), Tellecha (So chaux), Domingo (St. Etienne)voor: Cisows- ki (Racing), Piantoni (Nancy), Vincent (Reims), Mekloufi (St. Etienne), Delia Cieca (Racing), Fontaine (Reims). Op deze lijst staan alle spelers die in de laatste landenwedstrijd Frankrijk—Rusland hebben medegespeeld, behalve de rechts buiten Grillet (Racing). In strijd met vroegere berichten die mel ding maakten van ziin sneuvelen tijdens een straatgevecht in Boedapest deelt het Hongaarse nieuwsbureau MTI thans mede dat Ferenc Puskas zich in goede welstand bevindt, evenals de overige leden van de Hongaarse nationale ploeg. Puskas heeft verklaard dat zijn kameraden en hij zich voorbereiden op de toekomstige taken. Het vertrek van de leden van de Hon gaarse Olympische ploeg, die in twee. groe pen op 28 en 29 oktober naar Melbourne zouden vertrekken, is uitgesteld tot het einde van de week. Op de internationale wedstrijden in Brus sel eindigde het team van de Nederlandse Amateur Judo Associatie op de tweede plaats met een half punt verschil na Frankrijk; België won van Zwitserland, Frankrijk 'won van België, Frankrijk won van Nederland. De uitslagen van deze wedstrijd waren: v. Weeren (le Dan)—Dauphin (3e Dan) 00; Libera (2e Dan)Vuillaume (3e Dan) '/b0; Bluming (2e Dan)—Jouan (3e Dan) 00; Dekker (3e Dan)Filipowski (3e Dan) 01; Schutte (3e Dan)E. Gallecier (3e Dan) 0o! De wedstrijden werden geleid door Tokio Hirano Shi-Han, 6e Dan, die aan het slot van de avond een serie maakte tegen 10 zwarte bandhouders uit de vier deelnemende landen, welke serie hij won in de tijd van 9 minuten en 45 sec Door de Nederlandse gradencommissie van de N.JJ.B. zijn onder supervisie van de heer Michigami (7e dan) te Overveen examens afgenomen. Tot de 3e dan werden de volgen de kandidaten bevorderd: C. W. Smid (Eind hoven), P. van der Geest (Haarlem),H. Essink (Eindhoven), C. P. Rooyakkers (Swalmen), T. Muilwijk (Dordrecht), J. J. Bontje (Den Haag), H. Holvast (Delft), S. Wagenaar (Amsterdam), C. L. Buenting (Amstelveen), N. G. Becht (Amsterdam), B. Konings (Am sterdam) en S. H. Smithjes (Utrecht). Voorts hebben G. Koning (Amsterdam) en J. Snij ders (Utrecht) met goed gevolg het examen voor de 4e dangraad afgelegd. De Hongaarse officials, die reeds in Mel bourne aanwezig zijn, hebben van het Hon gaars Olympisch Comité een telegram ont vangen, waarin wordt gemeld, dat de ploeg definitief aan de Spelen zal deelnemen. Het team zal echter tien dagen later dan oor spronkelijk was vastgesteld in Melbourne aankomen te weten op 3 november. Zoals bekend, bestond onzekerheid over de deel neming van de Hongaren, dit in verband met de gebeurtenissen in dat land. Hongaarse officials Radio-Boedapest heeft bericht dat Gustav Sebes, de Hongaarse vice-minister voor sportzaken, de Hongaarse ploeg naar Mel bourne niet zal vergezellen. Sebes is een Stalinist. Bovendien werden tien andere namen af gevoerd van de lijst van officials die de Hongaarse ploeg zal vergezellen. Oorspron kelijk zouden 46 officials vertrekken. Het dorp Het Olympisch dorp is thans geheel ge reed. De opening had gisteren plaats door de voorzitter van het Olympisch Organi satie Comité, de heer W. S. Kent Hughes. Nadat de nationale vlaggen van de aan wezige deelnemers en officials in volgorde van aankomst werden gehesen, ontstond een incident. In plaats van de vlag van nationalistisch China had men de vlag van communistisch China gehesen. Deze fout werd echter onmiddellijk hersteld. Maar ook met het hijsen van de vlag van Hongarije ging het niet goed, want deze kwam onder steboven aan de mast te hangen. Een woordvoerder van nationalistisch China zei dat het een schande was, dat zo iets gebeurde. „Indien wij niet zulke goede betrekkingen met Australië hadden gehad, dan was de mogelijkheid groot geweest, dat wij ons van de Spelen hadden teruggetrok ken. Wij zijn evenwel van plan om een protest bij de autoriteiten van het Olym pisch dorp in te dienen." Kent Hughes zei later: „Voor deze ver- Het Leeuwarder toneelgezelschap „De Jounpraters" zal op maandag 5 november in het gebouw St. Bavo te Haarlem voor het „Frysk selskip Gysbert Japicx" 'n blij spel in drie bedrijven opvoeren, getiteld: „De dübelgonger" gissing bieden wij onze verontschuldigin gen aan. Het gebeurde beslist onopzette lijk." Boysen De Noor Audin Boysen, hpuder van het wereldrecord op de 1000 meter en een van de snelste 800 meter lopers ter wereld, zal in de Olympische ploeg van zijn land wor den opgenomen. 099 Boysen had eerder verklaard in verband met zijn wei'k niet naar Melbourne te wil len gaan. Er is sterke druk op hem uitge oefend om zijn besluit te herzien en gisteren heeft hij hieraan toegegeven. Zijn werk gevers hadden inschikkelijkheid getoond, wat voor hem het belangrijkste was. En nadat zondag in een wedstrijd te Haelsing- borg gebleken was dat hij in goede conditie vei'keerde heeft hij de Noorse Atletiek Bond laten weten dat hij bereid was mee te gaan naar Melbourne. De Zwitserse regering heeft aan zijn le gatie in Boedapest geseind te helpen, op dat het Hongaarse Olympische team op tijd naar de Olympische Spelen in Mel bourne kan vertrekken. Volgens inlichtin gen, die het I.O.C.-hoofdlcwartier in Lau sanne ontving, zijn enkele leden van de Hongaarse ploeg op het Donau-eiland „Dada" op ongeveer 60 kilometer van Boedapest, terwijl de anderen zich op het eiland St. Margarete in Boedapest zelf zouden bevinden. Vo'lgens het Hongaarse blad „Szabad Nep" heeft de Hongaarse regering ondanks de zeer grote moeilijkheden toch middelen ge vonden om de Olympische ploeg naar de Spelen te zenden. Voorts meldde genoemd blad, dat de leden van het team in een bij eenkomst hadden vei'klaard vertx-ouwen te hebben in de regering van Imre Nagy. De Italiaanse amateur Giancarlo Zucchet- ti heeft op de Vigorellibaan in Milaan de 100 kilometer met staande start zonder gangmaking gereden in 2 uur 25 min. 58.2 sec. Dit is een nieuw wereldrecoi-d voor amateurs op open banen. Het oude record stond met 2 uur 28 min. 31 sec. op naam van de Rus Maksiihov. Het programma voor deze week luidt: Donderdag: dames: ZBVS 2IHJ; ZBVS Schoten Giants; Antilopen 2HOC 2; RCH HOC 4. Heren: Aurora 2IHJ 3; White Stars IHJ: S.C. Haarlem—HOC. Vrijdag: dames: HOC 3Antilopen 4; Ty phoons 3Antilopen 4; AntilopenHOC. Heren: ZBVS 2Aurora; Haarlems team— Heidelberg. ROOSENBURG. André Roosenburg, Helmondia's linksbuiten is zondagavond op genomen in het St. Antonius-ziekenhuis, waar hij een knie-operatie zal ondergaan. Venvacht wordt, dat hij ongeveer een week in het ziekenhuis zal moeten blijven. Hij heeft zondag niet meegespeeld tegen Xerxes. SPARTAK. De laatste wedstrijd voor de Russische voetbalcompetitie tussen Spar- tak en de ploeg van het Rode Leger, die door 70.000 toeschouwers werd bijgewoond, is door Spartak met drie-nul gewonnen. Spartak heeft het kampioenschap van Rus land behaald met een totaal van 34 punten. Sjoukje Dijkstra Sjoukje Dijkstra heeft maandagavond de internationale wedstrijd in het kunstrijden op de schaats om de Richmond Trophy ge wonnen. Na de vex-plichte figuren had zij reeds de leiding voor Joan Haanappel en in het vrij- xujden wist zij haar voorsprong nog te ver groten. In het eindklassement werd zij eer ste met een totaal van 778.6 punten, Joan Haanappel bezette de tweede plaats met 762 punten. Tijdens de jaarvergadering van de Neder landse Volleybal Bond, die onder voorzitter schap van de heer W. P. Struik in Utrecht is gehouden, is bekend gemaakt, dat men in de naaste toekomst over een bondsbureau zal beschikken. Als administrateur is de heer P. van Iterson, die aftrad als secreta ris van de bond, aangesteld. Hei-kozen werden de voorzitter W. P. Struik (Haren), de vice-voorzitter P. M. Beyen (Bloemendaal), de tweede secretaris M. van Langenhuysen (Den Bosch), de pen ningmeester H. H. Spruit (Voorburg) en de leden H. Kooien (Heerlen) en Fr. van den Heuvel Rijnders (Hilversum), terwijl voox-ts tot leden van het bestuur G. J. van der Wild (Rotterdam), J. Mens (Enkhuizen) en B. M. Baarslag (Amsterdam) werden gekozen. Voorts werd besloten de landelijke hoofd klasse voor heren definitief in te stellen. In Moskou is het Aljechin-herdenkings- toernooi voortgezet met het uitspelen van verschillende afgebroken partijen. De resul taten waren: 8e ronde: Sliwa-Stahlberg 0-1. 9e ronde: Sliwa-Gligoric 0-1. 10e ronde: Sliwa-Botwinnik 0-1. 11e ronde: Ciocaltea-Padevsky remise; Golombek-Unzicker 0-1; Keres-Taimanov remise; Uhlman-Sliwa remise. 12e ronde: Taimanov-Golombek 1-0; Naj- dorf-Ciocaltea 1-0. Na de 12de ronde heeft Botwinnik met negen punten de leiding. De tweede plaats wordt gedeeld door Smyslov en Taimanov met ieder 8V» punt en Bronstein volgt als vierde met acht punten. Voor de eerste klasse A van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond werd zondag de wedstrijd HSG tegen het Apeldoorns Schaak genootschap gespeeld. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: F. A. Spinhoven (zwart)N.J. Goris (wit) 0-1; J. van den HoffE. J. A. de Block 0-1; J. P. VerhoeffB. Rensink 0-1; P. H. Kaste leinG. van Steenbergen 1-0; J. H. Marwitz H. van Hartskamp Vs-'/a; G. Kroone—A. v. d. Velde 1-0; R. N. A. FaaseIr. P. H. Krijger 0-1; L. SimonisTh. A. A. Breuer 1-0; R. Mol—G. J. Engelbergh 1-0; G. Kranendonk— W. J. Sluiter 1-0. Totaal ïtVz-Vlt. Er is in Washington patent aange vraagd op een bokshandschoen, waarin een automatische slagenteller is inge- bouwd. De uitvinder, Willie Robertson, verklaarde, dat er tegenwoordig nog maar betrekkelijk weinig knock outsl voorkomen, zodat de scheidsrechters een belangrijke steun kunnen hebben aan] zijn nieuwe handschoen. Robertson 1 maakt gebruik van een balletje en een\ slangetje in de handschoen en een aan\ de pols bevestigde teller. Bij iedere slag wordt het balletje min of meer inge- drukt, hetgeen de teller registreert. ADVERTENTIE Voorkom heesheid door regelmatig gebruik van In het conferentieoord Oud-Poelgeest in Oegstgeest is in het weekeinde een bijeen komst gehouden tijdens welke verschillen de aspecten van de vreedzame toepassin- sing van atoomenergie en de Europese sa menwerking op dit gebied zijn belicht. Aan deze conferentie, die op basis van de oecu menische gedachte en de Europese gedachte werd gehouden, namen vijftig belangstel lenden uit Nederland en Duitsland deel. Zater-dagmiddag sprak mej. dr. ir. J. H. M. Manders, lid van de octrooiraad, over het wezen van de kernenergie. Ogenschijn lijk lijkt het dat slechts bij fusie van atoom kernen energie gewonnen kan worden. Het is ook mogelijk gebleken energie vrij te maken bij splitsing van zware atoomker nen. Het fusieproces is echter veel efficiën ter en heeft bovendien het voordeel, dat bij dit proces geen gevaarlijke radio-actieve straling optreedt. Dat dit bij oorlogstoepas sing van kernfusie wel het geval is, zoals bij de waterstofbom, is een gevolg van bij komende omstandigheden, die met het fusieproces zelf niets te maken hebben. Het fusieproces is alleen onder bijzondere om standigheden te verwezenlijken, die het onmogelijk maken het te regelen en in be dwang te houden in de mate waarin het nuttig kan zijn voor vredesdoeleinden. Vooralsnog lijkt de vreedzame toepassing van kernenergie zich op het splitsingsproces te moeten toeleggen, doch technische en wetenschappelijke vooruitgang zouden in de toekomst ook het fusieproces voor vreedzaam gebruik toegankelijk kunnen maken. Dr. P. Schierbeek van de Directie kern energie van het ministerie van Economi sche Zaken sprak over toepassingsmoge lijkheden van de kernenergie. Hij gaf een overzicht van de dreigende tekorten op het gebied van de traditionele energiebronnen, op grond waarvan een spoedige ontwikke ling van de kernenergie noodzaak is. Engeland is thans het verst met vreed zame toepassing van kernenergie, gevolgd door Amerika, waar de noodzaak minder groot is doch de mogelijkheden aanzienlijk royaler. Dr. Schierbeek noemde als nuttige ter reinen voor de kernenergie de elektrici teitswinning, die scheepvaart, mogelijk in de toekomst de luchtvaart, misschien later ook het wegverkeer, verder de landbouw en levensmiddelenindustrie, de materialen- controle, de geneeskunde en de chemie. Reeds nu is het aantal toepassingen groot, maar in de naaste toekomst zal het zeer sterk toenemen wanneer vooral het pro bleem van de beveiliging tegen schadelijke straling overwonnen zal zijn. Met cijfers toonde hij aan dat Europa een achterstand heeft wat betreft het aan tal kerntechnici en de bedragen, die aan onderzoekingen en investeringen worden besteed. Men is aangewezen op samenwer king. Gedacht moet daarbij worden aan kapitaalverschaffing voor grote werken, een vrije markt voor de grondstoffen, de oprichting van een universiteit voor de kernwetenschap en -techniek, controle op de voorrraden en bescherming van de be volking. De vraag of Euratom een nieuwe start baan zal kunnen worden voor verdere Europese integratie is volgens de heer Broekstal nog moeilijk te beantwoorden Veel zal ervan afhangen hoe de vele pro blemen zullen worden opgelost en welke rol Amerika en Rusland zullen gaan spe len. De beraadslagingen in Europa zelf zijn bij dit alles echter van het grootste belang. Zolang echter niet gepoogd wordt tot een nauwe samenwerking te komen, zal de achterstand steeds groter worden en kan van buiten geen hulp worden verwacht om die achterstand in te lopen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11