Kremlin stuurt versterkingen over de Hongaarse grens" Golden Fiction Russen en rebellen rukken op naar Boedapest Israel brengt Washington in een zeer moeilijk parket ^Hoe is het ontstaan?") Vijftig jaar geleden Geheime Hongaarse zender spreekt Moskou tegen Eisenhower zinspeelt op een mogelijke bijeenroeping van het Congres Dezelfde toonladder voor iedereen DINSDAG 30 OKTOBER 1956 3 Van dag tot dag Opgelegd inzicht 55 Parijs niet verrast door de ontwikkeling in Palestina Afgezanten van Hongaarse rebellen naar Londen? Engels medeleven met Hongaarse rebellen Selwyn Lloyd: Misbruik van pact van Warschau Maarschalk Rokossovski is „met verlof" gegaan Dit woord: GADING Sukarno zou gaarne het partijstelsel afschaffen Verbijstering in Djakarta Amerikaanse haven arbeiders boycotten Sovjet-schepen Uit Haarlems Dagblad van 31 oktober 1906 „Het wereldbeeld van 1956 en de toe komst van Nederland" heette de beschou wing, die prof. E. de Vries vorige week voor het Verbond van Nederlandse Werkgevers ten beste gaf. Tussen de veelvuldigheid van grondige waarheden die deze kenner van de sociale ontwikkeling presenteerde, moet er één wel zeer navrant tot de toehoorders hebben gesproken: namelijk die, waarin dr. De Vries met kennelijk ontzag constateer de, dat „thans, voor het eerst in de wereld geschiedenis, alle politieke, sociale en eco nomische gebeurtenissen over de hele we reld nauw met elkaar verbonden zijn in een netwerk van oorzaak en gevolg." De vaststelling van een zo indrukwek kend verschijnsel moet voor de weten schapsmens inderdaad van ontzagwekken de betekenis zijn. Het is als een ontdekking van een nieuw element in de chemie of een nieuw virus in de medische laboratoria, de bekroning van een moeizame arbeid van analyse en deductie. En nu is het niet zo, dat prof. De Vries bij genoemde gelegen heid als eerste geleerde ter wereld deze stelling verkondigde, doch ondanks de vele suggesties in dezelfde richting die door des kundigen over de ganse wereld bij voort during worden.gedaan, is de betekenis van deze ontwikkeling tot op heden nooit zo direct en zo principieel betrokken bij een beschouwing over de toekomst van een land in de evolutie der wereldverhoudingen. Nederland is bij uitstek een land, dat leeft en streeft bij de gratie der interna tionale omstandigheden. Zijn betrekkelijke onbelangrijkheid, afgemeten naar zijn po litieke invloed en macht, legt het een apar te levenswijze op, waarbij van isolatie en eigendunkelijk ageren in welk opzicht ook geen sprake kan zijn, doch die daarentegen in de eerste plaats moet zijn gericht op we reldwijde coördinatie en internationaal sa mengaan. Nederland kan zijn betekenis slechts tot gelding brengen als deel van een geheel, niet als afzonderlijk handelende eenheid. En nu prof. De Vries zo duidelijk heeft ge zegd1, wat in de gehele wereld kan worden geconstateerd, is er ten aanzien van de Nederlandse politiek-economische levens beschouwing weinig twijfel meer: waar vele andere, grotere en belangrijkere lan den zelfgenoegzaam eigen wegen gaan en zich gedragen als volkomen onafhankelijk van wie of wat ook, moet Nederland de ontwikkeling van het internationale net werk van samenhang eerbiedigen en hono reren in zijn politieke en economische planning. Want hoe groot en hoe belangrijk die an dere landen ook mogen zijn, hun houding van onafhankelijkheid berust op een mis vatting. Ook zij zijn ingesponnen in dat netwerk en ook zij zijn delen van een groot geheel geworden en hoe eerder zij dat inzien en ernaar handelen, hoe voordeliger het voor henzelf zal zijn. In dit opzicht dankt Nederland aan zijn kleinheid een progressief inzicht, dat ons land, wanneer het consequent naar dat in zicht zal handelen, van groot en blijvend voordeel zal kunnen zijn. (Van onze correspondent in Wenen) DE TOESTAND IN HONGARIJE blijft ondoorzichtig. Hoewel gisteren bericht werd dat de Russische troepen Boedapest verlieten, maakte radio- Boedapest, na eerst omgeroepen te hebben dat er nog steeds Russische tanks in de hoofdstad waren, later bekend, dat de Russen niet zouden wegtrekken voor alle opstandelingen hun wapens hebben afgegeven aan de nieuwe militie, die de gehate geheime politie gaat vervangen. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Sjepilov, heeft dezelfde eis gesteld. Hij liet bovendien door schemeren, dat de Russen niet van plan zijn het land geheel te verlaten. Daarop riepen de zenders van de opstandelingen de bevolking van de hoofdstad op, niet voor premier Nagy te capituleren, maar de wapens te behouden. Een geheime zender in het noordoosten van Hongarije heeft maandagmiddag dringend hulp verzocht, „aangezien verscheidene pantserdivisies en gemotori seerde eenheden van het Russische derde leger de Russisch-Hongaarse grens overschreden hebben en snel naar het binnenland oprukken". Uit verscheidene berichten valt op te maken, dat de gevechten in Boedapest worden voortgezet en dat er vooral gisteren zwaar is gevochten. De Russen zouden met tanks en zware artillerie een door de opstandelingen bezette kazerne hebben bestookt. Onophoudelijk stromen versterkingen van de opstandelingen de hoofdstad binnen. De algemene staking duurt voort. De hongersnood in Boedapest wordt nijpend. Volgens ooggetuigen is tijdens de verdeling van een wagonlading aardappelen onder een hongerige menigte een verbitterde vechtpartij ontstaan. De opstandelingen hebben nog steeds niet een gemeenschappelijk commando. Ook over de bestemmingen van de revolutie lijkt geen eenheid te bestaan. Tenminste twee groepen beginnen zich af te tekenen: de een bestaat uit oud-communisten, die de huidige minister-president Nagy steunen en de invoering van een „democratisch- nationaal" communisme naar Pools voor beeld op het oog hebben. Tegenover deze groep staan de eigenlijke opstandelingen vooral studenten en jonge arbeiders die tegen elke vorm van communisme zijn en een westelijke democratie door middel van vrije verkiezingen willen vestigen. Het uitvoerend comité van Hongaars altenburg heeft het Oostenrijkse persbureau A.P.A. een programma met zestien punten over handigd, waarin onder meer vrije verkie zingen onder toezicht van de U.N.O. wor den geëist. Een delegatie zou naar Boedapest onderweg zijn om met de regering over dit programma te onderhandelen. Ook uit ver scheidene andere delen van het land zou den delegaties op weg zijn naar de hoofd stad. Volgens geruchten bevindt zich daar ook de Russische vice-premier Mikojan. Aangezien men het in Wenen mogelijk acht, dat vele communisten, onder wie leden van de geheime politie, zullen pro beren naar Oostenrijk uit te wijken, zijn pantser- en infanterie-eenheden van het Oostenrijkse leger naar de Oostenrijks- Hongaarse grens gedirigeerd, waar onafge broken gepatrouilleerd wordt. Een zestigtal vluchtelingen is al aangekomen, in voor lopige hechtenis genomen en door de politie verhoord. Anderzijds zijn verscheidene in Duitsland en Oostenrijk levende Hongaren naar hun land teruggekeerd, onder wie zestig leerlingen van het gymnasium in Innsbruck om zich bij de opstandelingen aan te sluiten. In Wenen komt uit tientallen landen een stroom van medicamenten, levensmiddelen en kledingstukken aan, bestemd voor het Hongaarse volk. Een groots opgezette Oos tenrijkse hulpactie neemt steeds groter vormen aan. De goederen worden in lange colonnes naar de grens gebracht, vaak zelfs een eindweegs 't Hongaarse binnenland in. (Van onze correspondent in Washington) De Amerikaanse regering bevindt zich een week voor de verkiezingen in een moeilijk parket, want als Israel de militai re actie doorzet, zou Eisenhower er niet langer op kunnen bogen de vrede in de wereld gehandhaafd te hebben. Bovendien zouden de Republikeinen vrijwel alle Jo den in Amerika tegen zich krijgen, indien de huidige regering Israel van agressie be schuldigde en tegenmaatregelen beraamde. Het merendeel der vijf miljoen Amerikaan se Joden stemt weliswaar Democratisch, doch de Republikeinen kunnen moeilijk de steun ontberen van de Joden, die Republi keins zijn geiriënteerd. Het zou onjuist zijn de maatregelen der Amerikaanse regering alleen te verklaren uit een oogpunt van de komende verkiezingen. Gezien de verkie zingen komt de actie van Israel de Ame rikaanse regering bijzonder ongelegen. Is rael heeft er waarschijnlijk op gespecu leerd dat Amerika moeilijk in de week voor de verkiezingen tot interventie zou kunnen overgaan tegen de Joodse staat. Maandagavond heeft Washington nog maals een poging ondernomen Israel be ducht te maken voor Amerikaanse inter ventie. Kennelijk had men toen in Washing ton nog hoop Israel alsnog te kunnen doen afzien van een al te flagrante, grootscheep se aggressie. Onmiddellijk na zijn terugkeer van een verkiezingstournee beraadslaagde de pre sident met zijn minister van Buitenlandse Zaken Dulles, de minister van Defensie Wilson, het hoofd van de stafchefs admi raal Redford en andere topfiguren. Dulles raadpleegde ook de Britse en Franse zaak gelastigden te Washington en vertegen woordigers van vier landen van het ver drag van Bagdad Pakistan, Perzië, Tur kije en Irak. Men mene niet dat Amerika slechts dreigend doet zonder het te menen. Allereerst zal men de zaak in de Veilig heidsraad brengen, Eisenhower liet in een communiqué doorschemeren dat de moge lijkheid bestaaj dat het Congres zal wor den bijeengeroepen. Dit zou betekenen dat de president het Congres een volmacht zou vragen om eventueel in te grijpen. In 1950 hebben Groot-Brittannië, Frankrijk en Amerika zich verplicht steun te verlenen aan een slachtoffer van eventuele aggressie in het Midden-Oosten. De president heeft verklaard dat Amerika deze verplichting zou nakomen. Steun voor liet slachtoffer behoeft nog geen gewapende interventie te betekenen. Een economische blokkade behoort zeker ook tot de mogelijkheden. Deze zou voor Israel zeer ernstig kunnen zijn, daar deze staat aan de landzijde om ringd is door Arabieren. Hoever het Wes ten eventueel zou gaan, zal voor een groot deel bepaald worden door de samenwer king tussen de westelijke mogendheden. Amerika is er niet op gebrand om ge wapenderhand in te grijpen Na de discus sies over het Suezkanaal beseft Washing ton maar al te goed dat Groot-Brittannië en Frankrijk allerminst geestdriftig zijn om Nasser te hulp te snellen. Hoe waar dit alles ook is, het tegengaan van aggressie is het hoogste gebod geworden van de nieuwe internationale moraal. Blijft aggres sie namelijk ongestraft, dan zou zulks een zeer bedenkelijk precedent scheppen in de na-oorlogse wereld. (Van onze correspondent in Parijs) Van alle jongste gebeurtenissen van in ternationale aard spant de inval van de Is raëliërs in Egypte wel de kroon. Dit is een oorlog, die uitbreekt in een gebied, dat èn door het Suezkanaal èn door de oliebron nen een knooppunt is, waar internationale belangen elkaar ontmoeten. Voor de Fran sen is Egypte bovendien nog het bolwerk van de Arabische Liga en het actie-cen trum van de strijd in Algerije. Allemaal redenen, waarom regering en publiek in Frankrijk in de grootste spanning verke ren. Vanmorgen kwam het kabinet in speciale zitting onder leiding van president Coty bijeen en men verwacht voor vandaag of morgen in Parijs of in Londen een nieuw beraad tussen de Franse en Britse regerin gen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, is vanochtend per vliegtuig in Londen aangekomen voor overleg met de Britse leiders over de crisis in het Midden-Oosten. De Franse troepen en oorlogsschepen op Het orgaan van de Hongaarse commu nistische partij „Szabad Nep" heeft maan dag verklaard, dat „hetgeen in Boedapest is voorgevallen geen avontuur was en geenszins vergeefs is geweest". Het blad reageerde hiermee op, een aanval van het Russische partijblad „Pravda", dat zondag geschreven had, dat het „tegen het volk gerichte avontuur in Hongarije was mis lukt". „Vrijheid voor het volk, een leven zonder overheersing, zonder despotisme en terreur, meer brood en nationale onafhan kelijkheid, is dit een tegen het volk ge richt avontuur?", zo vraagt Szabad Nep. „Wat mislukt is en wat werkelijk met de term anti-volks kan worden aangeduid is het regime van de kliek van Rakosi en Geroe." In het artikel van de Pravda wordt ook beweerd, dat de actie van de bevolking van Boedapest, de opstand, was ontketend visa voor Engeland kregen. door middel van het ondergrondse werk van de Brits-Amerikaanse imperialisten. „Wij kunnen rustig verklaren, dat deze bewering een belediging aan het adres van de anderhalf miljoen inwoners van Boeda pest is". „De langdurige, bloedige, tragische en toch prachtige strijd van vijf dagen was, gelukkig, alleen het gevolg van onze eigen fouten en misdaden, waaronder als aller belangrijkste moet worden genoemd het feit, dat wij het heilige vuur van nationale onafhankelijkheid het erfdeel van onze grote voorouders, niet brandend hebben gehouden", aldus het Hongaarse partijblad. De Russische minister van Defensie, maarschalk Zjoekov en Sjepilov hebben op een persconferentie te Moskou verklaard dat de Russische troepen in Hongarije het vuren volledig gestaakt hebben. Zjoekov sprak de berichten tegen, dat er Russische versterkingen naar Hongarije gestuurd zouden zijn. Volgens Zjoekov hebben er sinds meer dan 64 uur geen Rus sische troepenbewegingen in Hongarije plaats gehad. Het Hongaarse ministerie van Buiten landse Zaken heeft maandagavond bekend gemaakt, dat de Hongaarse troepen begon nen zijn de Russische troepen af te lossen, die een begin maken met hun vertrek uit Boedapest. De Russen worden afgelost in wijken, waar met de verzetsstrijders over eenstemming is bereikt over het staken van de strijd. De Russische troepen die afgelost zijn, zouden vandaag teruggetrokken worden. ZÜRICH, (Reuter) Het verluidt dat maandag in Zürich twee afgezanten van de opstandelingen in Boedapest zijn aange komen. Zij zijn op weg naar Londen, waar zij contact willen opnemen met het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. De na men van de afgezanten zijn niet bekend en men weet ook niet welke groep op standelingen zij vertegenwoordigen. De af gezanten hebben in Zürich besprekingen gevoerd met Zwitserse sociaal-democraten. De afgezanten waren, naar verluidt, in een polite-auto uit Boedapest naar Wenen ge komen, waar zij op de Britse ambassade (Van onze correspondent In Londen) De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd, heeft gistermiddag in het Lagerhuis namens de regering zijn medeleven met en diepe bewondering voor de Hongaarse rebellen uitgesproken. Hij verklaarde, dat nieuwe Russische troepen Hongarije in de richting van Boedapest binnentrekken en dat de andere Russische strijdmacht de stad nog steeds niet had verlaten. Hij zei verder, dat hoe wel overeenkomstig het verdrag van War schau de aanwezigheid van Russische troe pen in Hongarije is toegestaan, het iets ge heel anders is, wanneer het Russische leger gebruikt wordt om de Hongaarse bevolking te onderdrukken en nieuwe troepen voor dat doel in het land te brengen. Het ver drag van Warschau rechtvaardigt zulks geenszins. Selwyn Lloyd verklaarde dat een westelijk beroep op de Veiligheidsraad gedaan is om de openbare mening van de wereld in beweging te brengen, opdat de Sovjet-Unie een redelijke koers zal volgen. Selwyn Lloyd beloofde het Lagerhuis vol ledig op de hoogte te houden en zonodig vandaag een nadere verklaring af te leggen, Hugh Gaitskell, de leider der oppositie, werd door beide zijden van het Lagerhuis toegejuicht, toen hij zei: „Wij zijn diep ge schokt door het gebruik van Russische tanks en troepen tegen de ongewapende massa. Selwyn Lloyd verklaarde nog, dat een vertegenwoordiger van de Hongaarse re gering op weg is naar New York. Hij kon niets zeggen over de volgende bijeenkomst van de Veiligheidsraad. De Britse regering overweegt de Britse bevolking in de gele genheid te stellen materiaal, voedsel en bloed aan Hongarije te schenken. Selwyn Lloyd zei ook dat sommige Russische troe pen meedogenloos zijn opgetreden, zoals de Hongaarse veiligheidspolitie voortdurend had gedaan. HONGAARSE VLAG MET NIEUW EMBLEEM De Hongaarse ambassades in het buiten land hebben opdracht gekregen de nieuwe Hongaarse vlag door de oude met het em bleem van Kossuth te vervangen. De ge meenteraad van Boedapest heeft bevel ge geven onmiddellijk alle standbeelden van Stalin op te ruimen. Volgens radio-Boeda- pest is Stalins naam volledig uitgewist in de stad. De Stalinstraat heet de Straat van de Jeugd, de Stalinbrug is Arpad-brug en het Stalinplein is het Gyoergyi Dozsa-plein. ADVERTENTIE Woest en wild-opzwependCarmen. Toch, Bizet in al zijn stralende verscheidenheid werkte maar met een zeer simpel themahet Do, Re, Mi. Zijn vaardig genie deed onverganke lijke variaties ontstaan. Ook de samensteller van Golden Fiction is gebonden aan één gegeven: 's werelds tabakken. Het beste daaruit wordt gekozen, maar het zijn talent en vaardigheid, die het resultaat bepalen... Die Golden Fiction maken tot een sublieme compositie. Tot een meesterlijke sigaret. EEN GULDEN GENIETING VOOR 80 CENT Cyprus zijn in staat van alarm gebracht en het Franse garnizoen daar wordt inder haast versterkt. Men heeft de indruk in Parijs, dat deze ernstige wending in de Egyptische kwestie voor de Franse regering niet onverwacht kwam. Herhaaldelijk heeft minister Pi neau er op gezinspeeld, dat het Egyptische drama zijn laatste bedrijf nog niet had be reikt. De Franse regering houdt zich inten sief bezig met de terugslagen, dié op de gebeurtenissen in Noord-Afrika kunnen worden verwacht. Het prestige van de vijf gearresteerde Algerijnse leiders, die naar Parijs zijn overgebracht, staat ook op het spel. Premier Mollet heeft een nieuwe op roep gericht tot het Algerijnse volk, waar in gezegd wordt dat Frankrijk zijn beloften gestand zal doen en dat de vijf Algerijnse rebellen zouden hebben toegegeven dat hun opstand geen kans van slagen meer heeft. Gelijktijdig is de vroegere ambassa deur in Tunesië, Seydoux, als speciale boodschapper naar premier Bourguiba ge zonden om te trachten alle misverstanden met het oog op de arrestatie der Algerijnse rebellenleiders uit de weg te ruimen. Een gelijksoortige missie zal ook naar de Ma rokkaanse sultan worden gestuurd. AFP tekent hierbij aan, dat Mollet in zijn rede in de Nationale Vergadering heeft verklaard, dat Frankrijk bereid is de on derhandelingen met Marokko en Tunesië te hervatten, als hun regeringen het wensen. WENEN (Reuter/AFP). Radio-War- schau meldt, dat de in Polen geboren Rus sische maarschalk Rokossovski, die in het Russische leger heeft gediend en thans Pools minister van landsverdediging en opperbevelhebber der Poolse strijdkrach ten is, „met verlof" is gegaan. Ily wordt vervangen door generaal Spychalski, die kortgeleden, na zes jaar gevangen te heb ben gezeten, in ere is hersteld. Radio-War- schau meldde niet, waarheen Rokossovski is vertrokken. Generaal Jerzy Bordzilovski zal Rokossovski tijdens diens afwezigheid vervangen als minister. Kardinaal Wyszynski, de rooms-katho- lieke primaat van Polen, heeft dinsdag van het balkon van zijn paleis te Warschau af de menigte gezegend die was uitgelopen om hem toe te juichen, aldus radio-War- schau. In een korte toespraak zei de kardi naal overtuigd te zijn dat iedereen zal hel pen bij de opbouw van een nieuw en beter leven, waarvan de grondslag „rechtvaar digheid en waarheid" zal zijn. De kardinaal zal voor het eerst weer in het openbaar verschijnen bij de mis van zeven uur die morgenochtend in de kerk van het heilig kruis te Warschau wordt op gedragen. In deze kerk preekte de kardi naal voor het laatst voor hij gedwongen werd zich terug te trekken. Men vraagt zich in Vatikaanstad af, of de aartsbisschop toestemming zal krijgen zich naar Rome te begeven om uit handen van de Paus de kardinaalshoed te ontvan gen. Toen Wyszynski tot kardinaal werd benoemd in januari 1953, was hij gevangen en kon hij niet zoals de overige nieuwe kardinalen te Rome de rode hoed ontvan gen. De president van de Poolse plancommis sie en de vice-president van de Poolse re gering hebben mededelingen gedaan om trent de regeringsmaatregelen ter verbe tering van de economische toestand. Deze maatregelen houden voornamelijk in: ver laging van de investeringen in 1957 tenein de aanvullende middelen te vinden ter ver hoging van de levensstandaard der bevol king, groter autonomie aan de industriële ondernemingen en oprichting van een com missie, die tot taak zal hebben de moeilijk heden uit de weg te ruimen op het gebied van de energievoorziening. De hoeveelheid en de kwaliteit van de verbruiksartikelen moeten verbeterd worden gedeeltelijk ten koste van bepaalde sectoren van de de fensie-industrie. De wijziging van de regionale partijleiding in Polen wordt voortgezet. De afdelings besturen in de provinciehoofdsteden Kielce, Opole, Zielona, Gora en Olsztyn zijn afge treden. Dat is naar of van mijn gading wil zeggen: dat trekt mij aan, daarin heb ik zin. Men moet uitgaan van het woord gade in de betekenis: gelijke, dat nog leeft in het woord: wedergade. Later gaat gade ook betekenen: echtgenoot (Duits: Gatte). Het werkwoord gaden dat hierbij hoort, beduidt: voegen, pas sen, verenigen, bevallen. Hiervan is ga ding afgeleid in de zin van: datgene wat overeenstemt met iemands wens. Wij kennen nog de zegswijze: dat is geen allemansgading voor: dat is tame lijk duur. Verwant zijn woorden als: tegader (Engels: together) en het werk woord garen, waarvan brievengaarder: postbode is afgeleid. Het Engels kent: to gather voor: bijeenbrengen, verzamelen. DJAKARTA (ANP). - Nadat president Sukarno in een redevoering een beroep had gedaan „om de politieke partijen te begraven" en hij een waarschuwing had laten horen, dat de huidige onenigheid onder de partijen een gevaar voor het land oplevert, is er te Djakarta eèn grote be roering ontstaan. Sukarno's verklaring ver scheen maandag in grote opmaak op de voorpagina's van vrijwel alle bladen in Indonesië. Een vooraanstaande politicus van de „Masjumi" zeide, dat Sukarno's verklaring de indruk wekt, dat de president in het geheel niet meer voelt voor het stelsel van het bestaan van verschillende partijen als een der uitingen van de democratie. De leider van de Masjumi, Ali Akpar noemt .Sukarno's verklaring, dat het „een grote fout" is geweest dat in november 1945 de regering het volk heeft aangemoedigd om partijen te vormen, „een veroordeling van het decreet van vice-president Moh. Hatta van november 1945". „Ik kan", aldus Ali Akpar, „niet begrijpen, dat Bunge Karno deze verklaring heeft kunnen afleggen als president van onze republiek, waarin het parlementaire democratische systeem als leidend beginsel geldt". De voormalige revolutionaire leider Su- tomo, van de nationale volkspartij, zeide niet te kunnen geloven, dat Sukarno de „bedrijfsleider en eigenaar" zou willen zijn van de Indonesische republiek. Sutomo is van mening, dat de president het met zijn verklaring niet ernstig meent. Sutomo wenst opheldering over de ver klaring van Sukarno, hij drong er op aan, dat de president de belangrijkste leiders van politieke partijen zal bijeenroepen. Ook zeide hij, dat er een opmerkelijke overeenkomst is te bespeuren tussen wat Sukarno hier heeft gezegd enerzijds en aan de andere kant de wensen van een groepering in het leger, die de ontbinding wenst van alle partijen en van het parle ment. Mangunsarkoro, vice-voorzitter van de P.N.I., de partij van minister-president Ali Sastroamidjojo was van mening, dat de partijen dienen te worden verbeterd, doch niet geliquideerd. Alleen de voorzitter van de communis tische partij zou hebben gezegd dat hij zich met Sukarno's denkbeeld wél kon verenigen, mits het ten doel heeft, de par tijen te rationaliseren. Hij legde er de na druk op, dat eenheid onder de partijen onder meer noodzakelijk is met het oog op de nasleep van de opzegging der R.T.C.- overeenkomsten met Nederland. Intussen heeft vice-president drs. Moh. Hatta nogmaals zijn voornemen te kennen gegeven, zijn ambt neer te leggen onmid dellijk na het tot stand komen van de grondwetgevende vergadering. Niemand, zeide hij, kan hem dwingen aan te blijven als vice-president. In een toespraak tot een volksvergade ring in Zuid-Borneo zeide Moh. Hatta: „Het ambt van staatshoofd heeft in Indo nesië slechts een tijdelijk karakter". Hij zeide verder dat voor hem de tijd van af treden is gekomen na de instelling van de grondwetgevende vergadering, op welk tijdstip hij elf jaar vice-president zal zijn geweest. Op een vraag of hij bereid is, zich te laten benoemen tot candidaat voor het presidentschap antwoordde Moh. Hatta slechts, dat hij voor de gemeenschap wenst te werken. JERSEY CITY (A.F.P.) Met ingang van heden zal geen enkele lading bestemd voor of komende uit de Sovjet-Unie in Amerikaanse havens worden behandeld, zo heeft de Amerikaanse voorzitter van het „Internationale verbond vap havenarbei ders", William Bradley, bekendgemaakt. Deze maatregel zal van kracht blijven, „zo lang de Russische legers de slachting on der de Hongaarse patriotten niet hebben gestaakt en uit Hongarije zijn weggetrok ken", aldus Bradley. Een hoteleigenaar heeft een reis door Duitschland en Zwitserland ge maakt met het heilige voornemen, geen fooien te geven, daar hij van meening is dat hotelbedienden zulke hooge loonen ontvangen, dat zij geen fooien van noode hebben. Hij deed zeer onaangename er varingen op, daar het personeel in het eerste hotel, waar hij verbleef, zijn kof fer voorzag van eenige geheimzinnige teekens, welker beteekenis slechts d( hotelbedienden kennen. Het resultaat was dat de reiziger in een volgende stad door de hotelportiers met den nek werd aangekeken, dat er voor hem bijna nooit een kamer vrij was, dat men zijn koffer steeds „per ongeluk" op den vloer liet vallen, dat men Hem het slechtste eten voorzette, dat zijn schoenen niet gepoetst, doch beschadigd werden en dat een cos- tuum, dat hij door een kamermeisje liet afborstelen, groote inktvlekken vertoon de. In drie plaatsen had hij den trein ge mist, omdat op het laatste ogenblik zijn bagage nergens te vinden was.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5