DE SAMENZWEERDERS MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Kanaries schieten kanon af Smirnoff, nestor der luchtmiljonairs, op Mallorca overleden Agenda voor Haarlem Discussie over objectiviteit der leerboeken voor geschiedenis en aardrijkskunde PHILIPS „Infraphil 4 Belgisch-Nederlandse culturele samenwerking Regering kon het artikel in Duits blad niet tegenhouden De vogeltrek Waarnemingen op eilanden M icroreprodnkties Nederlands-Belgische hoorspelprijsvraag Uitkering Sociale Wetten wordt verhoogd Vermoedelijk met 10 percent „Titan" snelt „Fanal" te hulp Vijf doden bij ongelukken in het verkeer Ernstige botsing bij Heeze PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin met dieptewerlring i§S| 'Wm JSiip «w C VERVOLGVERHAAL '^door Friedrich Bruegel DINSDAG 3 0 OKTOBER 1956 Op 25 en 26 oktober had te 's-Graven- hage onder voorzitterschap van mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de kun sten en voor buitenlandse culturele be trekkingen van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, de negenentwintigste vergadering plaats van de gemengde technische commissie ter uit voering van het Nederlands-Belgisch Cul tureel Akkoord. Besloten werd in het komende jaar de uitwisseling van hoogleraren voort te zet ten, zoveel mogelijk op langere termijn en thans ook uitgebreid tot het gebied der natuurwetenschappen. Gezien de grote be langstelling worden tevens voortgezet de programma's van studiebeurzen, groeps reizen van studenten, vakantiecursussen en uitwisselingen op het gebied van het kweekschoolonderwijs. Er zullen samen komsten worden belegd voor schrijvers van leerboeken voor geschiedenis en aardrijks kunde teneinde te komen tot een discussie over de vraag in hoeverre deze voldoen aan de eisen van objectieve voorlichting. Er worden maatregelen beraamd om de uitwisseling van toneelgroepen uit beide landen uit te breiden. De componisten- dagen en ruilconcerten blijven gehand haafd. Het volgend jaar zal in enkele Belgische steden een tentoonstelling worden gehou den van het Nederlandse stilleven door de eeuwen heen. In 1957 wordt in Brussel en in Delft een expositie ingericht van wer ken van meester Dirk Bouts en zijn leer lingen. In Nederland zullen verder enige tentoonstellingen van werken van Bel gische beeldende kunstenaars plaats heb- Publikaties over Soestdijk Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Reijers naar aanleiding van het on langs in het Duitse weekblad ,.Der Spie gel" verschenen artikel over ons Konink lijk Huis, heeft de minister-president het volgende geantwoord „De regering en de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken hebben van de materiële inhoud van het op 12 juni 1956 in het Duitse weekblad „Der Spiegel" ge publiceerde artikel over ons Koninklijk Huis geen kennis genomen vóór het in druk was verschenen. Wel konden zij ver moeden wat de strekking zou zijn. Reeds enige jaren geleden was het de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen, bekend geworden, dat een buitenlands correspondent het voornemen had weinig waarderende ar tikelen te publiceren betreffende ons Koninklijk Huis. Door gesprekken met deze journalist heeft hij destijds bereikt, dat de publikatie niet tot stand is geko men. Toen in mei van dit jaar verno men werd, dat buitenlandse journalis ten, waaronder een correspondent van het Weekblad „Der Spiegel", overeen komstige plannen koesterden, heeft de minister van Buitenlandse Zaken ge tracht ook deze correspondenten van hun voornemen te doen afzien. Spoedig bleek, dat „Der Spiegel" niet bereid was aan dit verzoek te voldoen, het geen werd bevestigd door de aankondiging van het artikel in het nummer van dit weekblad van 6 juni 1956. Op grond van het feit, dat met zekerheid kon worden aangenomen, dat het artikel voor ons staatshoofd kwetsend en voor het inter nationaal aanzien van ons land schadelijk zou zijn, heeft de regering nagegaan of maatregelen konden worden genomen om publikatie te voorkomen. Dit was echter niet mogelijk. De regering heeft niet willen pogen het te verwachten artikel te doen wijzigen. Zij zou daarmede verantwoordelijkheid op zich hebben genomen voor het artikel, zo als het dan zou komen te luiden, hetgeen een onaanvaardbare situatie zou hebben geschapen". ben. Gedurende deze week komen uit bei de landen elk zes cineasten te 's-Graven- hage bijeen. Op de zesde Algemene conferentie der Nederlandse Letteren is besloten een per manent secretariaat in te stellen, onder meer belast met de taak bulletins uit te geven. Met teleurstelling werd vastgesteld, dat in Beligë de verspreiding van het boek nog steeds belemmering ondervindt door de omzetbelasting. Met grote aandrang is de Belgische regering verzocht deze in na volging van Nederland af te schaffen ter bevordering van de verspreiding van de gemeenschappelijke cultuur. Met spijt werd geconstateerd, dat het totale honorarium per bladzijde in de Ne derlandse letterkundige tijdschriften veel geringer is dan dat in de Vlaamse bladen. Het honorarium in Nederland wordt zelfs onverantwoordelijk laag genoemd. Ge vraagd wordt daarom een hogere subsidie ter gelijkschakeling van de honoraria. Ver der wordt aangedrongen op gemeenschap pelijke letterkundige herdenkingen. Ter bevordering van de toneeluitwisseling ver wacht men de oplegging van de verplich ting aan de gesubsidieerde gezelschappen tot het geven van een aantal voorstellingen in het andere land, waarvoor boven de bestaande subsidies extra-bedragen zouden moeten worden toegekend. Het wordt wen selijk geacht ook leerlingen en leraren van de respectievelijke toneelscholen uit te wisselen en bij de vaststelling van de eisen voor opleiding en einddiploma over leg te plegen. Gehoopt wordt dat de or ganisaties ter bevordering van de ver taling van Nederlands letterkundig werk een gemeenschappelijke methode zullen vinden om als eenheid tegenover het bui tenland te kunnen optreden. De sectie letterkunde heeft nog de uit drukkelijke wens geformuleerd, dat de werken van auteurs, die langer dan een halve eeuw zijn overleden, zullen vallen onder een bepaling van verplicht auteurs recht van een zeker percentage, welk be drag dient te worden opgebracht aan de overheid en door haar aangewend ten bate van de bevordering der litteratuurbeoefe- ning. De sectie uitgeverij en boekhandel heeft met voldoening kennis genomen van het feit, dat door een groep Belgische uit gevers in Nederland tentoonstellingen van het in België gepubliceerde Nederlandse boek worden georganiseerd. Het heeft de aandacht getrokken, dat de resultaten van Nederlandse regeringsopdrachten op litte rair en ander cultureel gebied niet zoveel nut afwerpen als mogelijk zou zijn, door dat vele manuscripten door gebrek aan subsidie niet tot publikatie komen. De sectie bibliotheekwezen dringt bij de beide regeringen aan op beschikbaarstel ling van de benodigde gelden om door be voegde krachten een bibliografie van de Nederlandse letterkunte te laten vervaar digen. Voorts wordt aan de beide regerin gen een bedrag van vijfduizend gulden gevraagd om te kunnen beginnen met het maken van microreprodukties van middel- Nederlandse letterkundige handschriften. Nieuwe K.R.O.-studiovleugel wordt in gebruik genomen Op maandag 5 november zal de techni sche commissaris van de Nederlandse Ra dio Unie, mr. A. H. van de Veen, de nieu we vleugel van de K.R.O.-studio aan deze omroep overdragen. In de morgen uren verricht de voorzitter van de K.R.O., prof. dr. J. B. Kors O.P., de inwijding van de nieuwe vleugel in tegenwoordigheid \_n alle medewerkers van deze omroep. De sectic radio en televisie van de Con ferentie der Nederlandse Letteren heelt besloten, dat gedurende het jaar 1957 ten minste twaalf Vlaamse auteurs en critici voor de microfoon van de omroep in Ne derland zullen optreden en ten minste twaalf Nederlandse auteurs en critici voor de microfoon van de Belgische omroep. Door de omroep in Nederland zullen gedu rende de eerstvolgende twaalf maanden drie Vlaamse voordrachtkunstenaars wor den uitgenodigd oorspronkelijk Vlaams werk voor de microfoon voor te dragen. De Belgische omroep zal in dezelfde pe riode een gelijk aantal Nederlandse voor drachtkunstenaars uitnodigen tot het voor dragen van oorspronkelijk Nederlands werk. Er wordt voortaan jaarlijks, afwisse lend in België en Nederland, een litterair forum georganiseerd, dat door de omroep in beide landen zal worden uitge zonden. Voor het jaar 1957 belast de Bel gische omroep zich met de organisatie van dit forum. De omroepen in België en Nederland zul len een gemeenschappelijke prijsvraag uit schrijven voor een in de Nederlandse taal geschreven hoorspel. Voor het geval een spel van een Belgisch auteur bekroond wordt, zal de uitvoering door Belgische acteurs geschieden. Wordt het werk van een Nederlandse auteur bekroond, dan zal het hoorspel door Nederlandse acteurs wor den uitgevoerd. Het bekroonde hoorspel zal zowel door de Belgische als de Nederland se omroep worden uitgezonden. De prijs vraag zal voor 1 januari 1957 met bekend making van de voorwaarden worden uitge schreven. Afgezien van deze prijsvraag zal ten minste eens per jaar een door de om roep in een der beide landen opgenomen oorspronkelijk Nederlands hoorspel door de omroep van het andere land worden uitgezonden. Ter herdenking van het feit, dat honderd jaar geleden de dichter Pol de Mont gebo ren werd zal (in 1957) door de Belgische omroep een klankbeeld worden samenge steld en opgenomen, dat door de omroep in beide landen wordt uitgezonden. De om roep in Nederland neemt dezelfde taak op zich bij de herdenking van het feit, dat dertig jaar geleden, in 1927, de dichter Herman Gorter is overleden. De omroepen in België en Nederland zullen in 1957 een door twee Belgische en twee Nederlandse critici te voeren discus sie uitzenden over de vraag welk in 1956 in een der beide landen verschenen boek het beste Nederlandse van het jaar mag worden genoemd. De uitzending heeft plaats ter gelegenheid van de Boekenweek en wordt georganiseerd door de omroep in Nederland, die ook voor deze gelegenheid de voorzitter aanwijst. Acht keer per jaar zal de Belgische We reldomroep een spreker aanwijzen, die een overzicht geeft van het culturele en meer in het bijzonder het litteraire leven in Bel gië ten behoeve van de luisteraars van de Nederlandse Wereldomroep, die zich even- vaak met een soortgelijk programma tot de Belgen over de gehele wereld zal richten. De nieuwsdiensten van de beide Wereld omroepen zullen elkaar regelmatig op de hoogte stellen van de voornaamste litterai re actualiteiten in de beide landen. Mgr. Leramens ziek. Mgr. dr. G. Lem- mens, bisschop van Roermond, is sinds en kele dagen ziek. De bisschop is voor nader onderzoek in het ziekenhuis te Roermond opgenomen. Naar wij vernemen zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid op ad vies van de Stichting van de Arbeid bin nenkort bij de Tweede Kamer enige wets voorstellen indienen met betrekking tot verhoging van uitkeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten. De verhoging zal, naar men aanneemt, tien percent gaan bedragen. Verder ligt het in de bedoeling om de trekkers van de Noodwet-Ouderdomsvoor ziening een maand extra uit te keren, voor dat op 1 januari deze noodwet vervalt, waarvoor dan in de plaats komt de alge mene ouderdomsverzekering. De verho ging zou voorts gelden voor de uitkeringen van de Ongevallenwet, de Invaliditeitswet, de Kinderbijslagwet, de Ziektewet en de Werkloosheidswet. De nieuwe regeling zou gerekend worden op 1 september te zijn ingegaan. Merlijn liep de poort in, terwijl de burgers van Berlicstein hem met bleke neuzen aanstaarden. Wees maar niet bang, burgers van Berlicstein!", riep Merlijn. „De draak zal geen kwaad meer aanrichtenhier is hij!" Hij stak de hand uit en hield het hagedisje bij de staart omhoog, zodat iedereen hel zien kon. En toen vertelde hij, hoe het gevecht met het monster was verlopen. En toen de burgers van Berlicstein alles hadden vernomen en begrepen, dat ze nu verder geen vrees meer hoefden te hebben, klonk er een hiid gejuich op het plein. „Leve Merlijn!Leve de held, die de draak overwon!!" 47-48 ADVERTENTIE Een loopbaan als leeuwentemmer, was eerst het ideaal van de Italiaans-Franse circus- artist Antonio Franconi. Vreemd genoeg liep dit echter uit op het „temmen" van kanaries Franconi had zijn vogeltjes geleerd, met de kop omlaag aan hun stok te hangen, een wagentje voort te trekken en zelfs om een klein kanon af te schieten Met deze merkwaardige vertoning verdiende hij zeer veel geld. De bijzondere levensloop van deze en vele andere beroemde circusfiguren, kunt u lezen in het nieuwe roomboteralbum: „De bonte droom van het Circus". Een boeiend en af wisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes. Geschreven door de bekende auteurs J. v. Doveren en Fred Thomas, die de geschiedenis van het circus kennen als geen ander. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boekwerk krijgen bij uw roomboterleverancier of direct bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboter-album", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld wel duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes krijgt u gratis voor de Rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter vindt u zo'n merk. Neem een pakje extra voor de zondag De IJmuidense sleepboot „Titan" onder commando van J. de Koe van Bureau Wijs muller is vanmorgen omstreeks negen uur uit IJmuiden vertrokken, om het Duitse vrachtschip „Fanal", dat dwars van Den Helder bij slecht weer met machineschade ronddrijft, te hulp te snellen. De „Fanal", die 1060 ton meet, was on derweg van Le Havre naar Embden. Als de Titan verbinding heeft, wordt de Duit ser vermoedelijk naar IJmuiden gesleept. Het elfjarig zoontje van de familie H. de M. uit Rijnsburg, is door een tram van de N.Z.H.V.M. overreden en op slag ge dood. De jongen verliet het veilingterrein „Flora" en wilde achter een auto langs de weg oversteken, toen hij door de juist passerende tram werd gegrepen. Bij een ernstig verkeersongeval op de rijksweg Eindhoven-Weert onder de ge meente Heeze zijn maandagavond twee doden en twee zwaargewonden te betreu ren. Omstreeks tien uur reed een perso nenauto in de richting Weert in volle vaart op een geparkeerde 40-tons trekker met oplegger, die wegens oliegebrek niet ver der kon. Van de inzittenden uit de perso nenauto, allen uit Eindhoven afkomstig, werden F. en Van H. op slag gedood en twee anderen zwaar gewond. De 82-jarige bromfietser H. S. Hoekstra uit Suameer is op de brug over het Prin ses Margrietkanaal te Bergum in botsing gekomen met een jeugdige wielrijdster uit Garijp. De man werd met zijn hoofd te gen de brugleuning geslagen. Aanvankelijk liet het ongeval zich niet ernstig aanzien en kon de man naar huis worden vervoerd. De toestand verergerde echter. De man is aan de gevolgen van een hersenbloeding overleden. De 74-jarige voetganger G. Sekuur te Groningen, die bij het oversteken van de straatweg werd aangereden door een brom fietser en daarbij een schedel basisfractuur opliep, is in de nacht van zondag op maan dag in het academisch ziekenhuis overle den. ADVERTENTIE Spierreumatiek Philips „Infraphil weg pijn Waarnemers van de vogel werkgroep, die zondag op Voorne op post waren, meld den ook sterke trek van kauwen. De vo gels vlogen vrij hoog. Een gedeelte van de kauwen, dat van De Beer kwam, vloog de nieuwe dam over van de Brielse Maas. Een ander gedeelte vloog over zee en volgde de zandbank, die voor de dam ont staan is. De veldleeuweriken vlogen op grote hoogte over en waren meestal al leen te horen. Men noteerde zesenzestig veldleeuweriken, tachtig spreeuwen, vier enveertig vinken, in normale trekrichting en een even groot aantal naar het noor den, zestien graspiepers, vijftien koperwie ken, zes kramsvo gels, acht lijsters, zes groenlingen. een witte kwik staart, een sneeuwgors en vier strandleeu- weriken. Voorts telde men in to taal negenhonderd kauwtjes, vieren veertig bonte kraaien, een roek en vierenveertig kievi ten. Tegen de avond om half zes trok nog een groep van honderd vijf tig spreeuwen in snelle vaart zonder aarzeling over het Haringvliet naar Goeree. Maandag was er ook geen trek. Op de Brielse Maas ver toefden veertien zwanen. Zaterdag zag men in Heemstede bij de filters van de Amsterdamse waterleiding dertig wilde zwanen op negentig meter hoogte over vliegen naar het zuiden. Vanmorgen was het koud weer met regenvlagen en een krachtige noordoosten wind. Er vlogen al leen maar dertig kauwtjes naar het zui den. De acht spreeuwen en negen vinken vlogen terug in noordelijke richting. Een troepje van zeven spreeuwen kwam laag over het water uit zee gevlogen. Men kreeg de indruk dat de vogels juist gepro beerd hadden de sprong te wagen, maai de tocht toch niet hadden aangedurfd en daarom terugkeerden. Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij verstuikin gen, spit, verwondin gen, steenpuisten, ver koudheid, winterhan den en -voeten. In een ziekenhuis te Palma op Mallorca is op 61-jarige leeftijd overleden Iwan Smirnoff, oud-gezagvoerder van de KLM. De beroemde piloot en luchtvaartpionier is zondagmiddag om halfzes overleden aan een bloedinfectie, waarvoor hij sedert 22 oktober werd verpleegd. Smirnoff, de nes tor der luchtmiljonairs, is vooral bekend geworden door de snelle kerstvlucht met de „Pelikaan", die hij met Piet Soer, Gros- veld en Van Beukering in december 1933 maakte naar Nederlands-Indië. Iwan Wasiliwitsj Smirnoff werd 30 janu ari 1895 te Wladimir (Rusland) geboren. Op 19-jarige leeftijd liep Smirnoff van huis weg om dienst te nemen in het keizerlijke leger. Als infanterist vocht hij tegen de Duitsers. Hij kreeg het kruis van St. George werd bij latere gevechten ernstig gewond aan zijn voet en naar Petrograd vervoerd. Daar kwam hij in contact met de lucht vaart. Op 1 juli 1915 ging hij van het vliegveld van Petrograd voor het eerst de lucht in. Na drieënhalf uur lessen werd hij alleen naar boven gestuurd. In hetzelfde jaar ontving Smirnoff het brevet van militair piloot. Hij werd ingedeeld bij het eskader van Kousakoff, idool van Rusland, en vloog op voor die tijd zeer snelle jachtvliegtuigen, waarmede hij verscheidene tegenstanders uit de lucht verdreef. Bij het uitbreken van de revolutie be reikte Smirnoff via Wladiwostok en na veel omzwervingen Engeland, waar hij in sep tember 1918 aankwam. Hij meldde zich aan voor de Royal Air Force, maar kwam niet aan het front, omdat intussen de wapen stilstand was gesloten. Hij begaf zich weer op weg naar Rusland, was er een dag en kwam begin 1920 in Parijs, waar hij assis tent werd van de militaire attaché, die voor Wrangel de zaken behartigde. Toen Wrangel werd verslagen was Smirnoff wederom zonder baan. Door bemiddeling van de Engelse luchtvaartpionier Handley Page kwam Smirnoff op Croydon aan de slag als monteur. In 1921 werd Smirnoff verkeersvlieger voor de Belgische lucht vaartmaatschappij SNETA, de latere SA BENA. Een jaar later werd hij tijdelijk voor de zomermaanden aangesteld als ver keersvlieger bij de KLM. Sinds 28 mei van dat jaar vloog Smirnoff, velen beter be kend als „De Turk" voor de Nederlandse luchtvaartmaatschappij. Sedert oktober 1923 kreeg hij er nog een andere bijnaam bij: „Graaf van de Goodwins"; een nood landing in 1923 bij laag water tijdens een f, V i h - :f - Sfr i'jiv «bk V x:; ■hxW - vW &&M «EL Z r Als wij daarin zouden slagen, zoudt u een protest hem geholpen bij het publiceren van pamfletten. Daarna LZ t/ Irnnnon inWicincir» Kii rJ o flLrvVi r%i A f /-»1 i >-, /-.vi V-*/vf 4- rJ 4- V, G T«J.*» rt kunnen indienen bij de Geheime Afdeling en de be trouwbaarheid van deze enige getuige betwisten Kosek wierp haar een verblufte blik toe, zodat zij plotseling zweeg. Met zachte stem, doch nadrukkelijk, hield hij haar voor ogen, dat niemand protest kon aantekenen bij de Geheime Afdeling van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Zij delen de lakens uit, maar officieel bestaat die af deling niet eens. Maar een paar mensen, die door en door betrouwbaar worden geacht, hebben toegang tot de afdeling. Misschien zouden wij met zo iemand in contact kunnen komen; misschien zeg ik, maar die zou er precies dezelfde meningen op na houden over de rechtsgang en de politieke operaties, die jij nog altijd wilt blijven zien als een gewoon proces. Jij gelooft, dunkt mij, dat de pro cessen tegenwoordig, ondanks hun haast wrede onver biddelijkheid, nog steeds volgens de oude rechtsregels gevoerd worden. Dat is een grove misvatting, Helena. Aan een affaire, zoals die van Josef en Jan, komen tegenwoordig geen processen meer in de geest van vroe ger te pas. Het is een zuiver politieke operatie geworden. Maar als wij zouden kunnen aantonen, dat die politieke operatie uitgevoerd werd door een verrader, in dienst van de politie.7 Kosek schudde het hoofd. Nee, Helena. Jij begrijpt het nog steeds niet. Neem nu eerst eens Josefs zaak. Hij en de leden van zijn groep publiceerden en verspreidden pamfletten, die tegen de regering gericht waren. Verder beschuldigen zij hen van pionage-activiteiten. Dat kan moeilijk een toevalligheid zijn. Er moet een reden zijn, waarom zij iets spectacu- 'airs nodig hebben. In deze dagen, waarin het spionage- zaken en verzetsacties regent, zodat die weinig publici- teitswaarde hebben, leggen zij een verband tussen Josef en de moord. Niemand kan ontkennen, dat Semal niel dood zou zijn, maar nu kom jij aandragen met een foto- tje en jij vertelt mij, dat het een portret is van de ver rader. Ik twijfel daar overigens niet aan. Gesteld, dat ik zou kunnen doordringen tot de mensen van de Geheime Afdeling, dan had ik dit foto'tje bij hen op het bureau kunnen deponeren en erbij kunnen zeggen: Deze man heeft zich, om in contact te kunnen komen met Josef i Jablonsky, voorgedaan als een vijand van de Staat en heeft deze man, omdat hij wist dat Jan daden boven woorden prefereerde, hem de middelen verschaft en de gelegenheid geschapen om Robert Semal van het leven te beroven, klaarblijkelijk omdat het in uw kraam te pas kwam als Semal zou verdwijnen. U zélf bent daarom mede schuldig aan het verspreiden der pamfletten en de moord Ja, zei Helena, en daarom geloof ik, dat deze foto's een effectief wapen vormen. In het buitenland Je hebt het mis, Helena, zei Kosek, die haar abrupt in de rede viel. Degene, die de man op deze foto's kan identificeren, verkeert in levensgevaar, omdat hij in het bezit is van een geheim, dat een teer punt is voor onze huidige machthebbers. Wat verder de publieke opinie in het buitenland betreft, men hecht weinig aandacht aan de processen, die hier gevoerd worden, en de rege ring veronachtzaamt die volkomen. Maar Josef heeft toch gevraagd, of wij willen na gaan wie die man is. Indien ik, als hun verdediger, met Josef en Jan zou kunnen spreken, dan zou ik hun aanraden geen moeite le doen om de identiteit van die man te vinden. Als zij tóch zouden aandringen, zou dat hun zaak volkomen ruïneren. Volgens mijn mening, is Jan al zo goed als ver loren, terwijil Josef en de anderen er misschien nog met een gevangenisstraf af kunnen komen. Maar zij zullen u geen toestemming geven om Josef en Jan te verdedigen. Dat moeter zij dus z<*Jf zo goed en zo kwaad als het kan doen. Zij hebben mij gevraagd na te gaan hoe Antonin in werkelijkheid heet en ik mag hen toch niet teleurstellen! Als iemand je vraagt, om hem cyaankali te bezor gen, doe je dat dan ook? En als hij dan zelfmoord pleegt door het in te nemen, zou je dan nog een zuiver gewe ten hebben en zou je dan nog steeds denken, dat je juist gehandeld hebt? Geloof je nu wérkelijk, dat Josef en Jan nog in staat zijn om precies te beoordelen, wat hun kan helpen bij hun verdediging? Verwisselt u nu zelf niet de oude met de tegenwoor dige rechtsgang? Heus, ik moet Josefs wens uitvoeren. Als mij dat gelukt, zal ik hem op de hoogte proberen te brengen van uw opvattingen. Misschien heeft u tegen die tijd al gelegenheid gekregen om zélf met hen te praten. Kosek boog zich naar Helena over en streelde haar over het hoofd. Misschien heb jij toch wel gelijk, misschien koes ter ik nog wel te veel illusies over de tegenwoordige politiemethodenHet is best mogelijk, dat jij het bij het rechte eind hebt en dat wij moeten doen, wat Josef gevraagd heeftMaar als wij dat doen, moet je niet Formaneks voorstel aannemen; zodat men je later er niet an kan verdenken, je vrienden bij hun verdediging te hebben geholpen. Ik kan mij levendig voorstellen, hoe je er naar verlangt om Josef en Jan weer te zien, maar dat zou je niets verder brengen Hij pakte de foto's op en bekeek ze één voor één zorg vuldig. Tenslotte greep hij een vergrootglas en begon de foto, die in januari genomen was, te bestuderen, waarna hij het portretje omdraaide en las wat op de achterkant geschreven stond. Goed dan maar, zei hij, terwijl hij de foto's weer voor zich neer legde, laat die foto's hier maar achter. Ik beloof je, dat ik je morgenavond zal zeggen, of ik deze man kan identificeren of niet. Formanek zal ik mededelen, dat jij hem zeer dankbaar bent voor zijn aanbieding en dat je vergunning zult aanvragen om de beklaagden na het uitbrengen van de aanklacht te be zoeken. Helena knikte toestemmend. Kosek stond op en borg de drie foto's in zijn bureau, waarna hij weer ging zitten. Het is best mogelijk, dat je gelijk hebt. Die foto's zouden inderdaad wel eens een wapen kunnen vormen. Maar als zou blijken, dat dit wapen uiteindelijk ook tegen jou gebruikt kan worden, dan is mijn verantwoor delijkheid groter dan de jouwe. Jij hebt nu een wens van Josef vervuld. Mij heeft hij niets gevraagd. En ik had moeten weten, dat dit mes aan twee kanten snijdt Mag ik u vast bedanken? zei Helena. Zij had er nog aan willen toevoegen „omdat u uw geweten mij nentwille hiermee belast", maar ze zweeg. Toen zij weer thuis was, haalde zij de ebonieten doos te voorschijn. Zij kon het echter niet over haar hart ver krijgen het deksel op te lichten. Nee, nog. niet; nog niet, mompelde zij; waarna zij de doos weer in de linnenkast wegzette. (Wordt vervolgd). storm op de Goodwin zandbanken bezorgde hem die naam. De passagiers en de piloot werden door een schip van de bank ge haald. In 1923 vloog Smirnoff voor het eerst van Amsterdam naar Batavia. In 1929 werd hij Nederlands staatsburger. Na de recordvlucht van Kerstmis 1933 met de Pelikaan volgden voor Smirnoff weer de gewone vluchten. In 1940 had hij reeds veertig retour vluchten naar Indië op zijn naam staan. Bij het uitbreken der vijandelijkheden in Nederland was „De Turk" juist op weg naar Batavia. Hij bleef daar en nam dienst bij de KNILM. Van Indië vloog hij naai' Australië. Op een dezer vluchten, toen hij een grote partij diamanten aan boord had, werd zijn toestel neergeschoten. Hij maakte een noodlanding, waarvoor hij het vlieger- kruis kreeg. Korte tijd later zat hij echter weer in de lucht en vloog hij voor de ge allieerden van de Verenigde Staten uit, Na de oorlog kwam hij weer bij de KLM, waar hij zijn oude taak als' gezagvoerder op het wereldluchtnet hei-vatte. In 1947 werd Smirnoff door de KLM aan de „Atlas Supply Company" uitgeleend. Als advise rend vlieger maakte hij met een als toon- kamer ingerichte DC-4 een vlucht van 80.000 km (twee keer de aardomtrek). Smirnoff was de nestor van de luchtmil jonairs; ongeveer zes miljoen kilometer, ruim vijftien maal de afstand van de aarde naar de maan, heeft hij als vlieger afgelegd. Alles bij elkaar bracht hij 28.600 uur in de lucht door; dit is drieënkwart -aai-. Vele van zijn belevenissen heeft hij vastgelegd in zijn boeken „Smirnoff ver telt" en „De toekomst heeft vleugels". Smirnoff heeft in de loop der jaren vele onderscheidingen verworven; hij was rid der in de orde van Oranje Nassau, houder van het vliegerkruis en van het „Croix de guerre" met palmen van Frankrijk, als mede van vele Russische onderscheidingen uit de tsarentijd. Het stoffelijk overschot wordt morgen te Palma ter aarde besteld. Di DAG 30 OKTOBER Studio- „The ladykillers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Anastasia", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het trottoir". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De terug keer van Lemmy Caution", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Doo-braak". 18 iaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Johnny Concho", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Door het dolle heen', alle leeftijden, 8 uur. Minerva: Le zing volksuniversiteit. Jan P. Strijbos ver telt over zijn reis naar Spitsbergen: „Langs koele stranden". 8.15 uur. Concertgebouw: Doopsgezind zangkoor onder leiding van Hans de Jong met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, 8 uur. WOENSDAG 31 OKTOBER Studio: „The ladykillers", 14 jaar, 2.15, 7 en 9 15 mr Rembr idt: „Anastasia", 14 jaar, 2, 4 15, 7 en 9.15 uur Lido: „Het trot toir", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9 15 uur Cinema Palace: „De terugkeer van Lemmy Cau tion", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Doorbra18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Johnny Concho". 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur F tns Hals: „Doqr het dolle heen", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Jeugdtoneel „Circus Harlekijn", 2 uur: „East of Eden". 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals museum: P. J. F. Dupuis spreekt voor Volks universiteit over „Enkele medische pro blemen rond het huwelijk", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6