Brits-Franse strijdkrachten zijn nog altijd „op weg" naar Suezkanaal Veto's verlamden Veiligheidsraad Washington geheel afzijdig Onbehagen in Londen over de ontwikkelingen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT INTERVENTIE OPEENS AFGELAST HET WEER: Zeer koud Men vraagt zich af of de Israëlische actie geen doorgestoken kaart is 71e JAARGANG No 97 WOENSDAG 31 OKTOBER 1956 301e JAARGANG No 250 Washington is gegriefd over Brits-Frans optreden Veertienjarige knaap ging directrice met mes te lijf Ook verdacht van diefstal in Bloemendaal Het woord is aan Luchten scheepvaart aan banden Afsluiting Gaza-strook Russen zijn bereid Boedapest te ontruimen Nagy belooft vorming van een coalitie-regering De vakantie der Koningin Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 122-30. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HEDENMORGEN OM HALF ZES Nederlandse tijd - het tijdstip waarop een Frans-Brits ultimatum aan Egypte en Israel afliep, dat van beide partijen verlangde, dat zij zich tot op zestien kilometer aan weerszijden van het Suez kanaal zouden terugtrekken zijn Britse en Franse lucht landingstroepen van Cyprus opgestegen op weg naar de kanaalzone en een convooi van landingsvaartuigen, troepen- transportschepen en oorlogsbodems, waaronder vier vlieg dekschepen, verliet Malta met dezelfde bestemming. Twee Brits-Franse veto's in de Veiligheidsraad, die tot heden morgen vijf over vijf bijeen was, hebben ingrijpen van dit orgaan in de gespannen situatie in het Midden-Oosten verijdeld. Amerika en Rusland zijn tegen wil en dank naast elkaar geplaatst in hun pogingen om een einde te maken aan het gewapend conflict tussen Israel en Egypte. De Russen schaarden zich achter een Amerikaanse resolutie, die een terugtrekking der Israëlische troepen en een wapen stilstand eiste en bovendien van alle andere landen ver langde, zich van wapengeweld in deze situatie te onthouden. En toen deze verworpen was bracht de Sovjet-Unie delen van de Amerikaanse resolutie als afzonderlijke resoluties opnieuw in stemming. Deze werden echter eveneens ver worpen. Israel aanvaardde inmiddels het Brits-Franse ulti matum om zijn troepen tot op zestien kilometer uit de kanaalzone terug te trekken het had trouwens reeds eerder aangekondigd, dat het deze operatie slechts was begonnen om de Egyptische zelfmoordcommando's in de Sinaiwoestijn op te ruimen en zich daarna terug te trekken. Egypte ver wierp het echter en legde het aan de Veiligheidsraad voor, die er pas hedenavond om negen uur in een volgende zitting aan toe zal komen. In het hart van de Sinaiwoestijn woedt een felle strijd tussen Egyptische en Israëlische strijdkrach ten, er werden luchtgevechten tussen Israëlische „Mystères" en Egyptische „Migs" gemeld en radio Cairo onderbrak zijn uitzending herhaaldelijk wegens luchtalarm. In de loop van de morgen ontstond er onzekerheid over het doorzetten van de Brits-Franse interventie omdat er nog steeds geen berichten over de landing van de opgestegen en uitgevaren strijdkrachten in de Suezkanaalzone binnen kwamen, op enkele vage, onbevestigde mededelingen van een niet geïdentificeerd radiostation na. Bovendien werd bekend, dat inmiddels in Engeland de weerstanden tegen deze gezamenlijke actie zeer waren toegenomen. (Van onze correspondent in Washington) De hoogste Amerikaanse autoriteiten zijn gegriefd over het feit, dat zij uit pers berichten kennis moesten nemen van het ultimatum, dat Londen en Parijs aan Is rael en Egypte hebben gesteld. De acties van Israel en van Groot-Brittannië en Frankrijk hebben zo meent men in Washington de UNO een schade be rokkend, die niet is te overzien. Het Amerikaanse publiek is meer onder de indruk van de scheur in het traditionele bondgenootschap met Groot-Brittannië en Frankrijk. Washington heeft geen sympathie voor de Brits-Franse actie. Men hoopt het con flict te kunnen localiseren, wanneer de Verenigde Staten zich er buiten houden. Men neemt aan, dat ook de Sovjet-Unie aan de kant zal blijven staan, al rekent men met de mogelijkheid, dat communis tische vrijwilligers de Arabische gelederen zullen versterken. Vrijwel algemeen is men er in Washington van overtuigd, dat Groot- Brittannië en Frankrijk samen Israel de gelegenheid hebben geboden gewapend in te grijpen in Egypte. Een veertienjarige knaap is de 50-jarige directrice van een jeugd-tehuis aan de Am- stelveenseweg te Amsterdam met een mes te lijf gegaan. De jongen was het huis bin nengedrongen op zoek naar geld. Hij was juist bezig een kamer overhoop te halen toen hij door de directrice werd verrast. Zij knipte het licht aan. De jongen raakte in paniek, bracht haar met zijn mes zeven steken in borst en armen toe en maakte zich daarop snel uit de voeten. De directrice moest in een ziekenhuis worden opgeno men. De knaap is een voogdijkind. Hij ziet er uit als een jongeman van twintig jaar. Vier jaar geleden heeft hij in het huis waar hij inbrak een vakantie doorgebracht. De po litie heeft hem in de vroege morgenuren in de binnenstad aangehouden. Naar wij nader vernamen wordt de jon gen ook verdacht van de diefstal welke in de nacht van vrijdag op zaterdag verleden week werd gepleegd in het kinderhuis „Wees een zegen" aan de Hoge Duinen- daalseweg in Bloemendaal. Daarbij werd vierhonderd gulden ontvreemd. Volgens een voorlopige inlichting van de Amster damse politie zou de jongeman dit feit reeds hebben bekend, doch de Bloemen- daalse recherche gaat hem morgen een de finitief verhoor afnemen. ADVERTENTIE Seneca: Wij leven onder onvolmaakten en zijn zelf onvolmaakt; daarom moeten wij vergevingsgezind zijn jegens elkander. FERO.; BÓLSTR.M8 A'DAH TEL. 717162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN m WASHINGTON en NEW YORK (United Press) De Verenigde Staten hebben Engeland en Frankrijk ernstig gewaarschuwd voor de gevolgen van hun gewapend optreden in het Midden-Oosten. De Amerikaanse regering vreest, dat de actie een grote oorlog zal ontketenen en stelde er Parijs en Londen van op de hoogte, dat Washington zich in geen geval kan inlaten met de strijd, die op de actie kan volgen. President Eisenhower en zijn minister van Buiten landse Zaken, Dulles, achten de Brits-Franse onderneming een „gevaarlijke en wanhopige gok", die vrijwel zeker verkeerd zal uitkomen. Beiden gaven te verstaan, aldus regeringswoordvoerders, dat Amerika er niet aan denkt, militair bij deze gebeurtenissen te worden betrokken. De Verenigde Staten vrezen dat de Brits-Franse actie een galvanizerend effect zal hebben op de Mohamme daanse wereld en een soort „heilige oorlog" zal ontketenen, die Frankrijk en Engeland van de Atlantische oceaan tot aan de Perzische golf zullen moeten voeren. In Washington houdt men rekening met de mogelijkheid dat de Ara bieren de belangrijke oliepijpleidingen van net Midden-Oosten zullen opblazen en het Suezkanaal zullen blokkeren. Men laat er geen twijfel aan bestaan dat de beslissing van Parijs en Londen om de Suezkanaalzone te bezetten, is ge nomen achter de rug van Washington om. Men is het er over eens dat wat thans geschiedt, een ernstige bedreiging vormt van de historische Brits-Ameri kaanse verbondenheid. In kringen van de UNO wordt koorts achtig overlegd om een middeLte vinden, de Brits-Franse actie alsnog ongedaan te maken. De kern van deze activiteit is het voor stel van de Joegoslavische gedelegeerde Brilej, die dacht aan een onmiddellijk bijeenroepen van de Algemene Vergade ring van de UNO, het lichaam waar géén veto kan worden toegepast. Volgens de lij nen van het beroemde Acheson-mechanis- me van „eenheid voor de vrede", dat in 1951 door Amerika en zijn geallieerden toegepast werd om te voorkomen dat de Sovjet-Unie de UNO-actie in Korea met een veto zou verlammen. Volgens dit systeem kan de Assemblée worden bijeengeroepen op verzoek van ze ven leden van de Veiligheidsraad. Negen endertig stemmen in de Assemblée zijn voldoende (eenvoudige meerderheid) om de Algemene Vergadering bijeen te roepen in het geval dat er in de Veiligheidsraad geen zeven stemmen worden gevonden voor zulk een verzoek. De B.B.C. maakte hedenmorgen om ne gen uur in een nieuwsuitzending bekend, dat troepen van Frankrijk en Engeland met geregelde tussenpozen van Cyprus ver trekken. De B.B.C. voegde er aan toe, dat er nog geen berichten waren over strijd en dat er zelfs geen enkel Brits of Frans communiqué is verschenen sinds Egypte het Brits-Franse ultimatum dinsdagavond v wierp. Generaal Sir Charles Keightley, opperbevelhebber van de Britse strijd krachten in het Midden-Oosten, heeft de algemene leiding van de invasie der Suez- kanaal-zone. Hij was opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in de zóne toen in 1954 de Engels-Egyptische overeen komst inzake de beëindiging van dv Brit se bezetting werd getekend. Volgens het Franse blad „France Soir" zijn Britse en Franse strijdkrachten bij het aanbreken van de dag een gezamenlijke ccrcnyyicïymrarrrrrfflrrrmrjxxx) VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog weer met weinig bewolking. Tot matig of zwak afnemende wind uit oostelijke richtingen. Vannacht en morgenochtend op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 1 november Zon op 7.37 uur, onder 17.14 uur. Maan op 6.09 uur, onder 16.23 uur. Maanstanden 2 nov. 17.43 uur: nieuwe maan 10 nov. 16.09 uur: eerste kwartier 18 nov. 7.44 uur: volle maan 25 nov. 2.12 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 31 oktober Hoog water: 1.27 en 13.53 uur. Laag water: 9.30 en 21.46 uur. ZWARE NACHTVORST Boven de Noordelijke IJszee is een de pressie tot ontwikkeling gekomen, die de luchtdruk in Scandinavië vrij snel doet dalen. Onder invloed daarvan trekt het Scandinavische hogedrukgebied zich terug in de richting van de Noordzee. Tegelijker tijd vult de depressie, die twee dagen ge leden in Nederland storm veroorzaakte en nu boven Italië ligt. op. Daardoor gaat de wind tijdelijk naar het oosten en wordt lucht aangevoerd van lager vochtgehalte dan de lucht, welke tot dusverre over Ne derland stroomde. In de komende nacht zal de temperatuur daardoor sterk dalen. Er kunnen plaatselijk minimum-temperaturen van 2 tot 4 graden onder nul worden ver- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S wacht. Deze vorst blijft echter tot de nacht en vroege ochtenduren beperkt. Overdag zal het kwik morgen weer stijgen tot on geveer dezelfde hoogte als vandaag. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) 68 .5 c O L OS Ie Weerstoestand buitenland wind richt maxi temp giste: se - zS Stockholm half bew. W 3 0 Oslo onbewolkt nno 3 0 Kopenhagen half bew. no 5 0 Aberdeen onbewolkt windst. 7 2 Londen zwaar bew. no 9 0,6 Amsterdam geheel bew. ono 6 0,5 Luxemburg sneeuw no 3 0,2 Parijs half bew. n 8 0,2 Bordeaux onbewolkt n 11 0 Grenoble zwaar bew. windst. 4 6 Nice licht bew. nw 18 0 Berlijn half bew. ono 3 0,4 Frankfort regen no 6 1 München motregen windst. 2 11 Zürich nevel nw 5 3 Genève zwaar bew. no 3 4 Locarno zwaar bew. windst. 14 0 Wenen nevel nno 7 0 Innsbruck nevel windst. 1 11 Rome geheel bew. zo 8 1 Ajaccio onbewolkt ono 15 0 Mallorca regen ono 18 4 Weerstoestand binnenland (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. ono geheel bew. ono geheel bew. zzo onbewolkt ono geheel bew. ono geheel bew. ono geheel bew. no geheel bew. no 2 0,3 0 0,3 0,2 1 2 6 operatie in de Suezkanaalzone begonnen. Volgens dit blad zou de Brits-Franse operatie in de Suezkanaalzone, die door het blad gemeld is, om 5.30 uur (Nederlandse tijd) reeds begonnen zjjn. Een grote lucht vloot, waaronder enkele honderden Franse jachtbommenwerpers, zou een bombarde ment hebben uitgevoerd. In de Britse hoofdstad kan men met geen mogelijkheid iets te weten komen over nieuws van troepenverplaatsingen, de sterkte van troepen of posities van schepen en vliegtuigen. Op al deze gegevens rust een strenge censuur volgens de veiligheids voorschriften by militaire actie. Zowel het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken als dat van Defensie weigerden vanmorgen te bevestigen of te ontkennen dat de in vasie van de Suezkanaalzone door Britse en Franse troepen is begonnen. Hedenmiddag, zes uur na het verstrij ken van de tijd die in het Brits-Franse ul timatum werd genoemd, was er nog steeds geen nieuws over enige activiteit van Britse of Franse troepen in het gebied van Suez. In Parijs, Londen en Cairo zwijgen de of ficiële stemmen. Om 10 uur werd vanmor gen uit de Noord-Egyptische havenstad Alexandrië vernomen dat daar alles rustig was. Volgens United Press deed heden morgen in de Britse hoofdstad het gerucht de ronde dat de Brits-Franse Invasie van de Suezkanaal-zone zou zyn afgelast. In officiële kringen, die overigens weige ren zich over de ontwikkeling uit te laten, weet men dit gerucht aan het totaal ont breken van nieuws over de operaties. Men heeft, naar AFP meldt, op het Britse mi nisterie van Defensie te kennen gegeven, dat er géén verklaring zal worden uitge geven over de activiteit van de Britse strijdkrachten, voordat premier Eden woensdagmiddag het woord zal nemen in het Lagerhuis. Het luchtverkeer boven de Arabische landen is voor buitenlandse vliegtuigen ge heel stilgelegd tengevolge van de beper kingen die de regeringen van deze landen hebben opgelegd na het uitbreken van het Israelisch-Egyptische conflict, aldus wordt op het vliegveld van Bombay vernomen. Geen enkel buitenlands vliegtuig mag op een Arabisch vliegveld landen of over Ara bisch gebied vliegen. Het Britse ministe rie van luchtvaart heeft vliegtuigen die geen speciale vergunning hebben, gewaar schuwd een bepaald gebied in het oostelijk bekken van de Middellandse Zee te ver mijden. Dit is „nodig met het oog op de toestand" in dit gebied, aldus de waar schuwing. Uit Djibouti, in Frans Somaliland, wordt gemeld, dat alle schepen, die van Djibouti waren vertrokken met bestemming Suez, zijn teruggekeerd om de ontwikkelingen rond de Suezkanaal-zöne af te wachten of om de tocht rond de Kaap te maken. De „American Export Line" heeft dinsdag avond bekend gemaakt dat drie van haar schepen, die zich in de wateren van het Midden-Oosten bevinden, door de Ameri kaanse marine zijn gevorderd. Egypte voert op de grond en in de lucht tegenaanvallen uit op de Israëlische een heden, die het land zijn binnengerukt. Zo wel Egypte als Israel melden successen. Er is echter geen duidelijk beeld van de strijd. Israel heeft meegedeeld, dat het niet op verovering van land uit is, maar slechts de bases van de Egyptische commando's in de Sinaï-woestijn wil vernietigen. De andere Arabische landen hebben Egypte militaire steun toegezegd. Israel heeft bekendgemaakt dat zijn marine voor de kust bij Haifa een Egyp tische torpedojager heeft buitgemaakt. De 250 opvarenden gaven zich over. Aanvan kelijk werd bericht dat de torpedojager, de Ibrahim El Awwal, zinkende was na een beschieting door Israëlische oorlogssche pen. Nu blijkt dat het schip de haven van Haifa is binnengesleept. De El Awwal is de vroegere Britse „Cot tesmore", die in 1950 aan Egypte werd ver kocht en onlangs werd opgekalefaterd en gemoderniseerd. De Israëlische landmacht maakte be kend twee Egyptische Vampire-straal- jagers en drie Egyptische Migs van het type 15 te hebben neergeschoten. Egypte beweert zeven Israëlische vlieg tuigen te hebben neergehaald tijdens de ge vechten van dinsdag. Zowel in Cairo als in Tel Aviv weerklonk luchtalarm, hoewel er nog geen berichten zijn over werkelijke bombardementen. Volgens de laatste be richten uit Sinaï zouden Israëlische pant serwagen-eenheden zich thans op enige kilometers van Suez, de zuidelijke haven van het Suezkanaal, bevinden. Volgens een verklaring van de Egypti sche legerleiding dinsdagavond omstreeks middernacht heeft het Egyptische leger een Israëlische aanval bij El Kussein afgesla gen met grote verliezen en aanzienlijk verlies aan tanks en manschappen aan Is raëlische zijde. De legerleiding voegde hier aan toe dat de Egyptische troepen voort gingen met zuiveringsacties tegen kleine Israëlische eenheden in de Sinaï-woestijn. De Israëlische radio heeft hedenmorgen bekendgemaakt dat de Gaza-strook spoedig van de rest van Egypte zal worden afge sneden. De Gaza-strook is Egyptisch ge bied dat als een vinger naar het hart van Israel wijst. De strook strekt zich over 30 km langs de kust van de Middellandse zee uit. De meeste Egyptische troepen ten oos ten van het Suezkanaal zijn in de Gaza- strook gelegerd. In de strook wonen naar schatting 100.000 Arabische vluchtelingen in tenten en wan kele barakken. Deze mensen zijn in 1948 uit Palestina gezet en verder dan het kale, woeste gebied van Gaza zijn zij nooit ge komen. Verder krioelt de strook van Egyp tische versterkingen, die een niet onaan zienlijke troepenmacht vertegenwoordigen. PARIJS (Reuter/AFP) Radio-Moskou heeft dinsdagavond bekendgemaakt, dat de Russische regering de Russische militaire bevelhebber in Hongarije „opdracht heeft gegeven de Hongaarse hoofdstad te ontrui men, zodra de Hongaarse regering dat on ontbeerlijk acht". De Russische regering zegt, dat het in de kwestie van de Russi sche troepen niet eenzijdig kan beslissen. „Volgens bet verdrag van Warschau is de terugtrekking van de Russische troepen uit bevriend gebied waar zij bases hebben slechts mogelijk als alle ondertekenaars van het verdrag het daarmee eens zijn. In Polen zijn Russische troepen gestationeerd op grond van de overeenkomst van Pots dam en het verdrag van Warschau. Er zijn geen Russische militaire bases in andere volksdemocratieën", aldus de verklaring. De Hongaarse premier, Nagy, heeft dins dag verklaard niets geweten te hebben van het besluit tot het inroepen van Rus sische hulp. Ook zei hij niet verantwoor delijk te zijn voor het afkondigen van de staat van beleg. Deze twee besluiten wa ren niet door hem genomen, maar door de regering van Geroe en Hegedues, die we gens dit optreden voor het volk ter ver antwoording zullen worden geroepen. Nagy heeft verder het einde van het een partijenstelsel aangekondigd en de terug keer tot een „coalitie-regering". Dit nieu we kabinet, bestaande uit vertegenwoordi gers van „alle democratische partijen", zal gelijk zijn aan de eerste Hongaarse rege ring die in 1945 werd gevormd. Dr. Zoltan Tildy, die president van Hongarije was tot de communistische machtsovername in 1948 maakte dat er vrije verkiezingen zul len worden gehouden. Hij riep alle kleine boeren op, weer een eigen partij te vor men. Nagy deelde voorts mee, dat hij er bij de Russische bevelhebber zou op aandringen, dat de overeengekomen terugtrekking van Russische troepen wordt uitgevoerd. Ook zou hij rechtstreeks in onderhandelingen treden met de Russische regering. Volgens waarnemers in Wenen lijkt radio Boedapest in handen der rebellen te zijn. Gisteravond zweeg de zender. Vanmorgen werd de uitzending hervat met louter nieuws van revolutionaire zijde, waaruit een tegen de nieuwste regering Nagy ge richte gezindheid blijkt. Volgens de radio heeft de Sovjet-Unie de aftocht van haar troepen uit de stad gelast. Volgens radio Gyoer, het hoofdkwartier van de opstan delingen in het westen van Hongarije, staat het nationale comité van Gyoer in openlijke oppositie tegenover de regering van Nagy en Tildy. De radio meldt, dat een delegatie is gezonden, die Nagy eisen moet stellen. Als de regering deze niet zou aanvaarden zou de algemene staking her vat worden en zou het nationale comité de regering niet erkennen. Het Oostenrijkse blad „Die Presse" be richt. dat Imre Horvath. de minister van Buitenlandse Zaken in de regering Nagy, per vliegtuig in Wenen is aangekomen. Hij zou op weg zijn naar de UNO in New York. (Van onze correspondent in Londen) In Londen heerst, nu het duidelijk is, dat een botsing tussen Britse en Egyp tische troepen onvermijdelijk zou zijn, om zacht uit te drukken onbehagelijk heid over de situatie. Voldoening over het mogelijke ingrijpen is ver te zoeken. De genen, die de voorgenomen actie van de regering goedkeuren, oefenen er critiek op uit, dat zij de zaken tot het punt van een uitbarsting heeft laten komen. Het gevaar heeft lange tijd bestaan, zoals er kend werd, toen Sir Anthony Eden en pre sident Eisenhower in februari in Washing ton besprekingen voerden. Het wordt ook diep betreurd, dat de twee westelijke bond genoten bereid zijn zich in een avontuur te storten zonder de steun van de derde bondgenoot, de Verenigde Staten. De ju ridische basis van een Frans-Britse actie is buitengewoon zwak. Dien beweert, dat Engeland en Frankrijk met Israel hebben geheuld en dat de gehele actie een door gestoken kaart is. Israel zou Egypte heb ben aangevallen om Engeland en Frankrijk In de gelegenheid te stellen het Suez kanaal te bezetten. Dit wordt in Londen met verontwaardiging ontkend, maar er is geen officiële ontkenning gegeven. De Britse regering moet hebben beseft, dat, toen zij haar ultimatum stelde, Egypte gezien zijn houding in de Suezkanaal- kwestie dit zou verwerpen. Toen Eden in het Lagerhuis zei, dat er goede kans op aanvaarding van het ulti matum was, geloofde niemand hem. Ook gelooft niemand in het tijdelijke karakter van de bezetting. De kanaal-situatie en de toestand aan de Israëlische grens zijn door het Frans-Britse optreden, zij het onno dig, met elkaar verweven. Ook als de rust zal zijn teruggekeerd, zullen Engeland en Frankrijk niet meer de hielen kunnen lich ten, om dan bij een volgend incident op nieuw tot een bezetting over te gaan. Er is minder dan ooit kans op een spoedige oplossing van het Israelisch-Arabische con flict. Het is moeilijk te zien, hoe Engeland de kanaal-zone in de steek kan laten, voor dat Nasser ten val is gebracht. Het gebeuren staat in rechtstreeks ver band met de teleurstelling in Engeland over de Amerikaanse houding in de oor spronkelijke Suez-crisis. Engeiand heeft in plaats van de Verenigde Staten, in Frank rijk een bondgenoot gevonden waarop het kan rekenen. De omzwaai in de richting van een even tueel economisch samengaan van Enge land met het vasteland van Europa in plaats van aan de Verenigde Staten te zijn overgeleverd, is mede een uiting van een nieuwe oriëntering: los van Amerika. De gebeurtenissen in de Sovjet-Unie en de vazalstaten hebben dit proces verhaast. Dat Engeland zijn eerste veto ln de Vei ligheidsraad tegen de Verenigde Staten gebruikte is iets, dat in de periode Chur chill ondenkbaar zou zijn geweest. Mis schien was het veelbetekenend, dat de oude Churchill, die geen enkele belangrijke ge beurtenis in het Lagerhuis overslaat, gis teren ontbrak. Men vraagt zich ln Lon den vertwijfeld af, of aan het deelgenoot schap met Amerika tot behoud van de vrede een einde gekomen is en of dat de reden was, dat Sir Anthony Eden Wash ington niet heeft geraadplee'gd voordat het ultimatum was verzonden. Indien dit zo is. dan is dit een betreurenswaardige en ge vaarlijke situatie. Het was een schok voor het Britse publiek te vernemen dat Enge land zelf het veto tegen een vriend toe paste. Sir Anthony Eden ging gebukt onder het feit, dat hij de man genoemd werd, die geen beslissing kon nemen Hij heeft thans kennelijk, ongeacht de gevolgen, willen tonen, dat hij nog iets in zijn mars heeft. Koningin Juliana gaat heden een tocht over Sicilië beginnen die haar naar Agri- gento, Palermo, Piazza Armerina, Salinunte en Tindari zal brengen. (U.P.).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1