GROTE UNO-MEERDERKEIDSTAAKT HET VUREN Hongarije proclameert de neutraliteit IA FABU0 SH.RÏS NOG GEEN GRONDOFERA TIES, NASSER ONTRUIMT SINAI HET WEER Lagere temperaturen Garantie gevraagd van Grote Vier en UNO Rusland wil tweede Bandung-conferentie Geen nieuwe troepen? V eiligheidsraad 11 Egyptische luchtmacht „uitgeschakeld" Canada wenst thans UNO-politiemacht Het woord is aan De pijpleidingen Parijs desnoods bereid uit de UNO te treden Militaire actie zou tot elke prijs doorgaan Instorting in een Canadese mijn: 108 man ingesloten Eisenhower biedt de Polen economische hulp aan Suezkanaal door Egyptenaren gesloten Sukarno onder invloed van dictatuur 71e JAARGANG No 99 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 301e JAARGANG No 252 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 T TT 1 T "3 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. j g 8 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- Sl^ii i i !f^i i Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. _J_ ill I j$ fL Jj !L Jl iL^JP I V Jl fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Haarlems Dagblad Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Franse ■premier, Guy Mollet, ge fotografeerd tijdens een bijeenkomst van de Nationale Vergadering in Parijs, waarin hij de afgevaardigden mede deelde, dat de regering besloten had zo nodig tussenbeide te komen in de strijd bij het Suez-kanaal. WENEN (Reuter/AFP/UP) - Pre mier Nagy van Hongarije, die ook de portefeuille van Buitenlandse Zaken onder zijn beheer heeft genomen, heeft donderdag bij de Russische ambassa deur in Boedapest geprotesteerd tegen het blijven binnentrekken van Russische tanks in Hongarije. Hij deelde de am bassadeur, volgens radio-Boedapest, mee dat hij onmiddellijk ingaande het ver drag van Warschau opzegde en Honga rije tot een neutrale staat proclameerde. Hongaarse kringen te Boedapest ver klaren dat er meer Russische troepen naar Hongarije dan u i t Hongarije trekken. Nagy deelde de Russische am bassadeur ook mee, dat hij de UNO om bescherming van de Hongaarse neu traliteit zal vragen. Ook zou hij de grote mogendheden verzoeken, die neutrali teit te garanderen, aldus radio-Boeda pest. Mikojan, een der Russische vice- premiers heeft volgens radio-Boedapest deze week een tweede bezoek aan Hon garije gebracht om de toekomst van de Russische strijdkrachten in de republiek te bespreken. Het omroepstation, dat het blad „Igazsag" van de opstande lingen aanhaalt, zegt dat Mikojan ver gezeld was van Soes1 of. Volgens radio-Boedapest heeft Nagy de hoofden van de andere diplomatieke mis sies in Boedapest van zijn gesprek met de Russische ambassadeur op de hoogte ge bracht. In een boodschap aan de secretaris generaal van de UNO, Hammarskjoeld, heeft de Hongaarse regering medegedeeld dat zij uit het pact van Warschau is ge treden en neutraal wil zijn. Zij gelooft dat de grote vier die neutraliteit moeten garan deren. Zij is van plan op de jaarlijkse zit ting die op 12 november begint, de kwestie van de Hongaarse neutraliteit te berde te brengen. De Italiaanse UNO-afgevaardigde heeft onder bijval onmiddellijk na de aanvaar ding van de Amerikaanse resolutie in de UNO-Assemblée verzocht, op de lopende buitengewone zitting van de UNO-Assem blée de Hongaarse kwestie te bespreken. Hij wenst, dat de UNO-Assemblée maat regelen zou nemen in antwoord op het verzoek van Nagy. In gezaghebbende bron in Londen ver luidt, dat Engeland het Hongaarse beroep op de UNO zal steunen. Het nieuws over Russische troepenbewegingen in Hongarije heeft grote onrust in officiële Londense kringen verwekt. Geen nieuwe Russische troepen zijn Hon garije in de afgelopen nacht binnenge komen, zo heeft een regeringswoordvoer der in Boedapest verklaard. Hij zei dat de toestand, die gisteravond „buitengewoon ernstig" was, vanochtend „meer ontspan nen" was. De woordvoerder zei dat het officiële kabinet van premier Imre Nagy vandaag zal aftreden en dat een „kern kabinet" dat uit Nagy en zijn zes plaats vervangers bestaat, de regering zal over nemen. Nagy heeft volgens de opstandelingen zender van Gyoer aan revolutionairen mee gedeeld, dat hij zou aftreden, indien hij er niet in zou slagen vrije verkiezingen tot stand te brengen. De revolutionairen had den hem gevraagd af te treden ten gunste van Bela Kovacs, de niet-communistische BRITSE EN FRANSE OORLOGSSCHEPEN hebben de noordelijke en zuidelijke toegangswegen tot het Suezkanaal geheel afgesneden en daarmee Egypte volkomen van de rest van de wereld geïsoleerd. Hoewel de landings vaartuigen ieder ogenblik naar voren kunnen stevenen om voor de Egyptische kust hun deuren te openen, is daar na twee dagen nog steeds niets van gekomen. Het liet zich hedenmorgen nog niet aanzien, dat Engeland en Frankrijk zich veel gelegen zouden laten liggen aan de resolutie, die de Algemene Vergadering van de UNO in haar jongste zitting heeft aangenomen, met 64 tegen vijf stemmen bij zes onthoudingen, waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke staking van het vuren in Egypte. Volgens een bericht van Daily Express zou Engeland de UNO hebben gesuggereerd, dat het zijn landingen zou afgelasten, indien de UNO zou erkennen, dat er een oorlogstoestand in het Midden-Oosten bestaat, die ingrijpen noodzakelijk maakt en dat de UNO haar eigen troepen aanwendt om Israel en Egypte uit elkaar te houden. In de Assemblee had de Britse afgevaardigde Sir Pierson Dixon betoogd dat hier alleen maar sprake was van ordeherstel, waarvan hij ook liever had gezien, dat de UNO Frankrijk en Enge land daarmee voor was geweest. Dit argument van het scheiden der strijdende partijen van Egypte en Israel is inmiddels ontzield door de berichten uit de Sinaï-woestijn: Nasser heeft zijn troepen daar een algehele terugtocht bevolen ten einde weerstand te kunnen bieden aan Brits-Franse acties. Een aanwijzing, dat de luchtacties nog wat zouden voortduren vóórdat er troepen aan land zouden gaan, was een verklaring van de opperbevelhebber der Engels-Franse strijdkrachten, sir Charles Keightley, dat de bombardementen voortduren tot dat Egypte „rede ziet". De lengte van de operaties hing naar hij zeide af van de snelheid waarmee Egypte de voorwaarden uit het ultimatum aanvaardt. minister van Landbouw. Nagy had echter gezegd van mening te zijn, dat hij op het ogenblik het vertrouwen van de bevolking heeft. Nagy verklaarde, dat hij zou trach ten van alle kanten hulp te krijgen om Hongarije een welvarend land te maken. Kardinaal Mindszenty ontplooit een grote activiteit. Officieren van de Hongaarse nationalisten hebben de wacht bij zijn paleis betrokken. Een Hongaarse gevechts wagen staat er voor. De primaat zal van avond voor de radio een uiteenzetting geven over de weg die het land zal moeten volgen om tot heropleving te komen. Ver scheidene ministers en afvaardigingen hebben met de kardinaal over de politieke toestand van gedachten gewisseld Midszenty heeft een delegatie van de nieuwe regering gevraagd een christen democratische partij toe te laten, die in de regering vertegenwoordigd zal moeten zijn. als voorwaarde voor zijn steun aan het nieuwe bewind. De regering zal een delegatie naar de UNO zenden om bescherming te vragen, waarschijnlijk onder leiding van Nagy. Een andere delegatie zal naar Warschau gaan om het Hongaarse lidmaatschap van het pact van Warschau op te zeggen, aldus een regeringswoordvoerder. Het verzet van Nagy tegen de Sovjet-Unie en zijn beroep op de UNO heeft het Hongaarse volk ver enigd achter de regering. De Veiligheidsraad zal vanmiddag of zaterdag bijeenkomen om te spreken over de toestand in Hongarije. Dit is in UNO- kringen te New York meegedeeld. Volgens in Wenen ontvangen berichten zou het Russische leger in Hongarije een aanval op grote schaal tegen de opstandelingen inzet ten in de richting Boedapest. Russische strijdkrachten zouden aanvallen doen op Miskolc. Tokay, Szolnok en Debrecen. Radio-Boedapest zou algehele mobilisatie van het Hongaarse leger gelast hebben en de militaire revolutionaire raden zouden bevel hebben gegeven tot verduisterings maatregelen. Russische luchtmachteen heden zouden bombardementen hebben uitgevoerd. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt. geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Enkele verspreide opklaringen, maar ook hier en daar wat regen en op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richting, maar in Zee land aanvankelijk nog krachtige noor delijke wind. Lagere temperaturen. 3 november Zon op 7.40 uur, onder 17.10 uur. Maan op 8.36 uur. onder 17.28 uur. Maanstanden 17.43 uur: nieuwe maan 16.09 uur: eerste kwartier 7.44 uur: volle maan 2.12 uur: laatste kwartier marken en Noorwegen liep. Dit koufront zal ons gaan passeren, waarna de tempe ratuur zal dalen en de regenkansen iets afnemen. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) 2 nov. 10 nov. 18 nov. 25 nov. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 2 november Hoog water: 2.58 en 15.18 uur. Zaterdag 3 november Hoog water: 3.42 en 16.00 uur. Laag water: 11.47 en uur. Weerstoestand buitenland "O «S s>s p S zs «.OJUCX XX XYJCOOOOOOOO TIJDELIJK KOUD Tussen Ierland en IJsland ligt het cen trum van een krachtig hogedrukgebied, dat zich geleidelijk verder van Europa ver wijdert. Aan de flank hiervan staan noor delijke winden. Deze zijn in het afgelopen etmaal ons land binnengedrongen en heb ben vochtige lucht aangevoerd, die langs een grote omweg afkomstig is van de war me gedeelten van de Atlantische Oceaan. Deze lucht heeft een ongeveer normale temperatuur voor de tijd van het jaar ge bracht. Ze wordt van koude lucht, afkomstig van de noordelijke delen van de Oceaan en de Noordelijke IJszee gescheiden door een koufront, dat vrijdagochtend over Dene- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Mallorca onbewolkt motregen licht bew. motregen zwaar bew motregen motregen motregen motregen geheel bew geheel bew. zwaar bew. regen geheel bew. nevel nevel nevel regen motregen nevel licht bew. nnw on o ono nw vvnw nnw n n nnw nw nw nw nnw windst. no nno nno windst. n o wnw -4 3 3 7 6 6 3 3 9 2 0 -1 2 2 5 1 1 6 3 0 0 0,2 0,5 0,1 0,1 0 0,4 44 0,6 0 0 0 0 2 0,1 0 5 (Reuter/United Press/AEP) Terwi.ji Britse en Franse vliegdekschepen donder dagavond uit de Middellandse Zee en de Golf van Suez op de Suezkanaalzone aan stevenden en de Algemene Vergadering van de UNO onder zeer grote belangstelling en verscherpte bewaking bijeenkwam om het Brits-Franse optreden in het Midden-Oos ten te bespreken, werd in verscheidene hoofdsteden van de wereld een bijna emoti onele diplomatieke activiteit ontwikkeld om de voltrekking van de tweede fase in de Brits-Franse actie, de trocpenlandingcn, te voorkomen. De Russische minister She- pilov liet in een woordenwisseling met de Belgische premier Spaak tijdens een recep tie ter ere van het Belgisch bezoek aan Moskou duidelijk doorschemeren, dat Rus land hoopte op een krachtige actie van Amerika om een „heilige oorlog", waarin volgens hem de hele Arabische wereld zou worden meegesleept, te vermijden. Tege lijkertijd zond Bulganin een telegram van vermoedelijk dezelfde strekking naar Eisen hower. De staatshoofden van India en Indonesië werden van Russische zijde benaderd om een tweede Bandungconferëntie bijeen te roepen teneinde gezamenlijke actie tegen Engeland en Frankrijk te bespreken. Jor danië verbrak de diplomatieke betrekkin gen metdeze beide landen. De Indiase premier Nehru deed een beroep op Eisen hower om door middel van een gezamen lijke actie van India en de V.S. de vrede te herstellen. Shepilov scheen in gesprek de V.S. te willen aanmoedigen door de op merking dat „deze thans kunnen tonen hoe nuttig zij zijn". Hij 'zou tevens een belangrijke concessie gedaan hebben ten koste van het Russisch aanzien in de Ara bische landen door te verklaren, dat Mos kou de onschendbaarheid van de Israëlische zelfstandigheid erkent en verdedigen wil, ofschoon Kaganowitsj eerder had ver klaard Israel een „scliaamteloze pion" te vinden. Senator Walter F. George, Eisenhowers persoonlijke vertegenwoordiger bij de NAVO, heeft verklaard, dat het eigenmach tige Brits-Franse optreden in Egypte de „doodsteek" voor de NAVO betekent. Eisenhower heeft de Nationale Veiligheids raad van de V.S. bijeenroepen om de wereldsituatie te bespreken. De Britse premier Eden kreeg in het Lagerhuis met 324 tegen 255 stemmen het vertrouwensvotum. Het Britse Hogerhuis keurde eerder het regeringsbeleid met 82 tegen 30 stemmen goed. De opmerking van Lord Home die in het Engelse Hogerhuis namens de regering verklaarde, dat de Egyptische berichten over bombardementen op Egyptische ste den „onbeschaamde leugens" waren, werd nog maar nauwelijks bekend toen een United Press correspondent een ooggetuige- verslag doorseinde over twee luchtaanval len op Cairo, waarvan er één op een in een woonwijk liggende militaire academie ge richt was. Daarbij zouden volgens hem Egyptische burgers getroffen zijn. Het Brits-Franse opperbevel op Cyprus deelde NEW YORK (United Press) Canada heeft heden met Britse steun voorgesteld, een conferentie bijeen te roepen om de Palestijnse kwestie voor eens en voor altijd te regelen en een politiemacht van de UNO in het leven te roepen teneinde de vrede te handhaven tot de conferentie iets heeft bereikt. Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde beide Ca nadese voorstellen te steunen, mede namens president Eisenhower. De Amerikaan drong er bij de Canadese delegatie op aan, het voorstel in concrete vorm te gieten. Georg Christoph Lichtenberg: Waarzeggen brengt meer geld op dan de waarheid zeggen. mede, dat de meeste uitgeworpen bommen een vertraagde werking hebben, zodat men sen in de omgeving alle kans hadden om zich uit de voeten te maken. Een grote kolonne evacué's, waaronder 500 Ameri kanen, die, geëscorteerd door Egyptische politie van Cairo naar Alexandrië op weg was, ontsnapte maar nauwelijks aan een luchtaanval, die overigens volgens berich ten van Cyprus, opzettelijk een ogenblik uitgesteld was. Zij was namelijk gemunt op versperringen, welke door de kolonne juist gepasseerd waren. Donderdagmiddag werd volgens de RAF de negende luchtaan val op bases en andere militaire doelen in en om Cairo ondernomen en naar de Egyp tische afgevaardigde in de UNO-Assem- blee donderdagavond verklaarde, waren er die dag al 21 luchtaanvallen op Cairo ge daan. Acht toestellen (zeven Britse en een Frans) zouden daarbij volgens Egyptische meldingen zijn neergeschoten. Volgens het Franse ministerie van Defensie zijn thans 105 Egyptische vliegtuigen op de grond vernield, waaronder 16 „Iljoesjin-28"-bom- menwerpers. De Egyptische luchtmacht is daardoor thans praktisch uitgeschakeld", aldus de mededeling. De Brits-Franse luchteskaders bestookten voorts Egyptische troepen, die het Suezkanaal in het zuiden bij het Timsa-meer overstaken, en brach ten daarbij het Egyptische vaartuig „Ak- ka" tot zinken, dat bestemd zou zijn ge weest om in de vaargeul tot zinken te wor den gebracht. Volgens de eerste berichten was het Suezkanaal hierdoor geblokkeerd maar later werd gemeld, dat het buiten de betonning lag. In Cairo zouden volgens de eerder aange haalde UP-correspondent, drie hangars van de Trans World Airlines door Britse bommen getroffen zijn. President Nasser-heeft alle troepen in de Sinaï-woestijn gelast zich terug te trekken om het land tegen de Britse en Franse actie te verdedigen. Volgens Israëlische berichten zijn de Egyptenaren in de woes tijn inmiddels aan een welhaast panische terugtocht begonnen, die gedeeltelijk wordt verhinderd door omsingeling door Israëli sche luchtlandingstroepen. Tanks, pantser wagens en uitrustingsstukken zouden op de vlucht achtergelaten zijn. zodat vele Is raëliërs thans de Egyptenaren zouden ach tervolgen in tanks, waarin eerst de Egyp tenaren oprukten. Er zouden honderd van deze Stalin- en Centurion-tanks zijn buit gemaakt en tien Egyptische straaljagers zijn neergehaald. Egyptische communiqué-s bevestigden de terugtocht en meldden, dat een '-wart van de Israëlische luchtmacht zou zijn vernietigd. Volgens berichten uit Tel Aviv zijn er reeds meer dan duizend Egyptena ren in de Sinaï-woestijn gesneuveld. De zwaarste slag woedde donderdagmiddag op zeventig kilometer van het zuidelijk einde van het Suezkanaal. bij Bir Rodi Salem aan de grote weg uit het zuidoosten naar Ismaila. De Gazastrook zou geheel zijn ver overd en in het noorden zou verder El Arisj aan de Middellandse Zee tussen Gaza en Port Said na een tankgevecht zijn ver overd. Het Israëlische leger meldt nader, dat centrale punten in het Negebgebied door talrijke Egyptische commandogroepen zijn aangevallen. Een aantal voertuin en be- vloeiingsbuizen werd opgebk.zen. Aan de overige grenzen was het rustig. Te Tel Aviv is bekend gemaakt, dat het garnizoen van G~za zich aan de Israëlische troepen heeft overgegeven. De oproep van radio-Cairo aan alle ar beiders in de Arabische landen, waarover wij donderdag reeds berichtten, blijkt af komstig te zijn van de Internationale Fe deratie van Arabische Arbeiders, die veel invloed zou bezitten, met name in Syrië en Libanon, waardoor de oliepijpleidingen uit Saoudi Arabië en Irak naar de Middel landse Zee liggen. De Federatie deed een beroep op de arbeiders om ervoor te wa ken, dat er geen druppel olie naar de „agressors" zou gaan en daartoe desnoods de pijpleidingen niet te sparen. Egypte heeft inmiddels beslag gelegd op de Britse en Franse olie-industrieën bin nen zijn grenzen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat Britse troepen in Bahrein aan land zijn gegaan om Ameri kaanse oüebelangen en -installaties aldaar te beschermen tegen Arabische sabotage. Er wordt niets gemeld over gewonden of beschadigingen aan de olieleïdingen. aldus de woordvoerder, die eraan toevoegde: „de toestand ter plaatse wordt niet ernstig ge acht". Van onze correspondent in Parijs) De Franse kranten houden rekening met de mogelijkheid dat de UNO tegenmaat regelen zal aanbevelen tegen het Frans- Britse optreden in Egypte. Maar zij geloven dat het gevaar van een uitbreiding van het Egyptische conflict, naar gelang de tijd verstrijkt, eerder kleiner dan groter wordt. Men zou kunnen zeggen dat er een wedloop is begonnen tussen de soldaten van Israel en van Groot-Brittannië en Frankrijk en de diplomaten van de UNO. Het ziet er naar uit, dat de Fransen vastbesloten blijven de militaire actie voort te zetten, zelfs indien de diplomaten de wedloop zouden winnen. In dat geval zou Frankrijk waarschijnlijk niet aarzelen de UNO opnieuw, en dit keer mogelijk voor goed, de rug toe te keren, aldus een deel van de Franse pers. In Boedapest is men begonnen met het wegruimen van het puin in de straten (foto boven). De Russische strijdkrach ten trekken nu in lange colonnes van tanks en vrachtauto's door het land (toto onder). Weerstoestand binnenland (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder lichte regen n 10 2 Ypenburg motregen n 10 2 Vlissingen motregen n 10 2 Eelde motregen wnw 8 0,5 De Bilt motregen n 8 1 Twente dichte mist windst. 5 1 Eindhoven geheel bew. n 8 0,1 Vlv. Z.-Limb. mist n 7 7 SPRINGHILL, Nova Scotia (United Press) Door een instorting in de vierde schacht van een kolenmijn van de Cumber land Railway and Coal Company te Spring- hill (Nova Scotia) zijn gisteren meer dan honderd Canadese mijnwerkers ingesloten. Zes mijnwerkers zijn bij een ontploffing om het leven gekomen, ten minste 108 anderen zitten nog opgesloten. Er zijn tien zwaar gewonden. Er hangt nu een wolk mijngas in de schacht, die de overlevenden de weg naar de oppervlakte heeft afge sneden. De politie en de Royal Canadian Mounted Police (rijkspolitie) hebben de omgeving van de mijn afgezet. Er hangt een wolk van kolenstof in de omgeving. WASHINGTON (AFP) Het Witte Huis te Washington deelt mede, dat presi dent Eisenhower Polen economische hulp heeft aangeboden. Polen heeft reeds op het aanbod geantwoord, maar de inhoud van het antwoord is nog niet bekend gemaakt. ADVERTENTIE PORT SAID (Un. Press) Als gevolg van Engels-Franse bombardementen heb ben de Egyptische autoriteiten het Suez kanaal gesloten. De N.V. Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschappij te 's Gravenhage heeft bericht ontvangen, dat de „Lemsterkerk" (7230 ton) donderdag in de westelijke tak van het Suezkanaal gemeerd is. Het schip was onderweg van Rotterdam naar de Perzische Golf en des ochtends om tien uur het Suezkanaal ingevaren in een konvooi met elf andere schepen. Deze hebben alle des middags in het kanaal gemeerd, onge veer 60 km van Port Said, in afwachting van verdere ontwikkelingen. Het s.s. „Statue of Liberty", op weg van Philadelphia naar Mena Al Ahmadi, heeft geseind, dat het in het Suezkanaal voor anker is gegaan. Het onder Liberiaanse vlag varende schip heeft een Nederlandse bemanning. Volgens nadere berichten heeft het Egyp tische schip dat in het Timsah meer, in het Suezkanaal, door Britse marinevliegtuigen is aangevallen, de aanval doorstaan, hoewel het beschadigd is. Men heeft het wel dwars in het kanaal gemanoeuvreerd, waardoor de vaarroute gedeeltelijk geblok keerd is. Eerder was bericht, dat hier sprake was van een Egyptische zinker, die buiten de betonning tot zinken was ge bracht, zodat Egyptische blokkeringsplan nen zouden zijn verijdeld. Twee Britse kazernes en een benzine pijpleiding van een particuliere maatschap pij zijn in de afgelopen nacht door bom aanslagen getroffen, zo is te Tripolis in Libië bekend geworden. Slachtoffers zijn niet gevallen, doch de pijpleiding schijnt vernield te zijn. Het ministerie van Defen sie te Londen bevestigde dat de pijpleiding getroffen was, doch had geen bericht van de aanslag op de Britse kazernes. In Libië is een noodtoestand afgekondigd. De twee getroffen kazernes zijn die te Gurgi, een Britse post nabij Tripolis, en die te Azizia, eveneens dicht bij de hoofdstad. De pijpleiding werd gebruikt voor het vervoer van benzine van de haven naar een kleine particuliere opslagplaats in Tripolis. DJAKARTA (United Press) President Sukarno van Indonesië heeft gewaar schuwd, dat zyn land de voornaamste poli tieke partijen moet wegwerken, of anders een revolutie onder ogen moet zien. Su karno, die zijn rede uitsprak voor het acht ste congres van de Indonesische onderwij zers-associatie, zei: „Niemand kan het be staan toelaten van veertig partijen in In donesië". Hij zei dat de situatie met betrekking tot de politieke partijen in Indonesië „onaan genaam" geworden is, en suggereerde dat de partijleiders, na hun eigen partijen „be graven te hebben", zich moesten verenigen, en gaan confereren over de vorming van één partij of een massabeweging.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1