TECHNIEK DER AMERIKAANSE VERKIEZINGEN SCHEPT GROTE ONBEREKENBAARHEID Zo zijn hun manieren Ongeveer veertig miljoen Amerikanen nemen niet aan stemming deel 1 ONTPLOFFING STEVENSON Kort en Bondig E|SE|\|HOWER KEFAUVER NIXON Kandidaat met de meeste volksstemmen Vele obstakels PROGRESSIEF LIBERAAL DYNAMISCH CONSERVATIEF OM de vier jaar om pre cies ie zijn op de eerste dinsdag na de eerste maandag in no vember kiest het Amerikaan se volk de president voor de volgende ambtsperiode. Meer dan twee ambtstermijnen kan dezelfde president volgens een amendement op de grondwet dat na de oorlog werd aange nomen, niet vervtdlen. Eisen- Jiower is dus voor het laatst kandidaat der Republikeinen. Het voorspel is dit jaar, een jaar waarin ook de tweejaar lijkse verkiezingen voor alle 435 zetels in het Huis van Afge vaardigden en tweederden der 96 zetels in de Senaat wor den gehouden, reeds vroeg in het voorjaar begonnen met voorverkiezingen. Men kan die het beste vergelijken met oefenwedstrijden waarin uitge maakt wordt welke kandidaten de meeste aantrekkingskracht op de kiezers uitoefenen. De spelregels in de verschillende staten verschillen zozeer, dat een vergelijking met schoon heidswedstrijden ook niet mis plaatst zou zijn. ZE zijn afgelopen als in augus tus de beide partijen, de Repu blikeinse en de Democratische, hun partijcongressen houden, waarop de kandidaten worden aangewezen voor het president schap en het vice-presidentschap. De Democraten hebben dit jaar hun conventie gehouden in Chi cago en daar Adlai Stevenson en senator Estes Kefauver als hun kandidaten gekozen, na een vin nige strijd, waarin oud-president Truman de gouverneur van de staat New York, Averell Harri- man, naar voren poogde te schui ven. Dat de Republikeinen op nieuw hun keus op Eisenhower en Nixon zouden laten vallen stond al vast voor hun conventie in San Francisco was begonnen. DE uitslag die woensdag, daags na de verkiezingen op dinsdag, bekend zal worden, zal duidelijk zijn: het is Eisenhower en Nixon óf Stevenson en Kefauver. Hoe het resultaat technisch wordt ge teld en berekend, lijkt een inge wikkelde zaak. In feite is het niet zo ingewikkeld als de techniek in ons stelsel van evenredige ver tegenwoordiging. Er zijn bijvoor beeld geen restzetels te verdelen en er behoeft geen kiesdeler be rekend te worden. De stemmen worden niet over het gehele land Vrouwen zijn bijzonder actief in het Amerikaanse politieke leven. In alle hoedanigheden en tot in de hoogste functies kan men hen aantreffen. De vrouw rechts op de foto brengt huis aan huis propagandapamfletten rond en houdt er een praatje bij over de kandidaten van haar partij. HOE DE PRESIDENT DER VERENIGDE STATEN WORDT GEKOZEN samengenomen, maar afzonder lijk per staat geteld. Elk der 48 staten heeft twee senatoren in de staat, die 96 zetels heeft, en naar gelang zijn grootte en bevolkingsaantal een aantal afgevaardigden in het Huis, dat kan variëren van 43 voor New York tot één voor de kleinste staten. Dat verschil in de grootte der vertegenwoordigingen van de staten is van groot belang bij de verkiezing van de presiden tiële kandidaat, die niet recht streeks wordt gekozen. De kie zers bepalen voor de presidents verkiezing alleen of hun staat in zijn geheel Democratisch dan wel Republikeins gerekend zal wor den. Een staat waar de Demo craten in de meerderheid blijken te zijn, stemt dus op Stevenson en Kefauver en een staat waar de Republikeinen het overwicht be halen, stemt op Eisenhower en Nixon. Nu is het niet zo eenvou dig dat de helft plus een van alle staten, vijfentwintig dus, de doorslag geeft. Niet alle staten hebben namelijk evenveel stem men. Elke ctaat heeft evenveel DE DEMOCRATISCHE GOUVERNEUR van de staat Pennsyl vania heeft het ongenoegen opgewekt van de Republikeinen, zo zeer dat de partijvoorzitter telegrafisch geëist heeft, dat hij zijn excuses zal maken voor een opmerking over de Republikeinse vice-president Nixon. De gouverneur heeft aangeboden duizend dollar te storten voor een liefdadig doel, wanneer men hem kan bewijzen, dat hij beweerd heeft dat Nixon op een soort Duivels eiland thuishoort Tijdens een Democratische verkiezingsvergadering in Oakland hij San Francisco had de gouverneur gezegd: „Ik hoop dat u een eilandje voor de kust kunt vinden voor uw vroegere senator (Nixon). Vandaag heb ik er een gezien in de baai hier Zijn verdere woorden gingen verloren in hilariteit. In de baai van San Francisco ligt op een klein eilandje de gevreesde gevange nis Alcalraz. Na de heftige reactie van de Republikeinse partij leider heeft de gouverneur ter verduidelijking gezegd, dat een gedreseerde zeehond van de reactionnaire rechtervleugel der Republikeinen zich zeer wel thuis zou voelen op een van de rotsen in de baai (United Press). Het zijn niet alleen de politieke partijen met hun organisaties die zoveel mogelijk kiezers trachten te winnen. Er zijn ook talloze on partijdige organisaties van Ame rikaanse burgers, die zich tot taak hebben gesteld een record-aantal kiezers naar de stemlokalen te brengen, omdat zij het als de quintessens der democratie zien, dat de burger van zijn recht om elke vier jaar zijn nationale -ege- ring te kiezen, ook werkelijk ten volle gebruik maakt. In 1952 was dat 62.7 percent van het aantal stemgerechtigden. In 1948 slechts 51.5 percent. Een van de eerste hinderpalen, die op de weg naar de stembus moeten worden overwonnen, is het probleem van het reizen over grote afstanden, zoals in het Wes- stemmen als de som van zijn ver tegenwoordigers in het Congres, het wisselend aantal afgevaar digden in het Huis plus de twee vertegenwoordigers in de Senaat. NEW YORK, de grootste staat bijvoorbeeld 43 plus twee is 45 en de kleinste staten één plus twee is drie. In theorie is het dus wel mogelijk dat 25 staten, mits ze voldoende presidentiële stemmen hebben de helft plus een van 531 (435 plus 96) is 266 de presi dent aanwijzen. In theorie is het ook mogelijk dat een kandidaat, die in veel kleine staten, met een gering aantal presidentiële stem men met een grote meerderheid aan volkstemmen, verliest en in een voldoende aantal grote staten, met een groot aantal presidentiële stemmen met een geringe meer derheid wint over het gehele land genomen, president wordt met minder volksstemmen dan zijn tegenstander. Van beide gevallen zijn in de geschiedenis voorbeel den bekend. Ongemene spanning en onbe rekenbaarheid van de uitslag zijn de voornaamste kenmerken van dit kiesstelsel. Tenslotte moet nog uitgelegd worden hoe de presidentiële stem men der staten aan de kandidaten toegerekend worden. DIT geschiedt door kiesman nen, die 6 november gekozen wor den en die niets anders te doen hebben dan in december de uit slag van de stemming in de hoofdsteden van hun staten te be vestigen. In januari opent de pre sident van de Senaat hun blie ven in Washington en verklaart de president formeel gekozen. In elke staat is een dubbel stel kan didaat-kiesmannen, waarvan er één stel aan bod kan komen. In New York bijvoorbeeld 45 Repu blikeinse en 45 Democratische en in de kleinste staten drie Demo cratische en drie Republikeinse. Op de twintigste januari van het nieuwe jaar wordt de nieuwe pre sident in Washington ingehuldigd. Hij legt dan de eed af op de bijbel en de grondwet en aan vaardt zijn ambt met een be ginselverklaring. Ook de stemming voor de gou verneurs dit jaar in 29 van de 48 staten vijftien van de 21 Republikeinse en veertien van de 27 Democratische staan op het spel geschiedt staatsgewijs bij meerderheid van stemmen, waar bij één Democratische kandidaat tegenover één Republikeinse staat. Hetzelfde geldt voor verkiezing van de 435 afgevaardigden naar het Huis, waarvoor in grote sta ten veel en in kleine staten wei nig kandidaten gesteld worden. Alle zetels in het Huis van Af gevaardigden 231 Democra tische en 204 Republikeinse staan op het spel en 36 van de 96 zetels in de Senaat negentien van de 49 Democratische en ze ventien van de 47 Republikeinse in 34 staten. In veertien staten worden dit jaar geen verkiezingen voor de Senaat gehouden en in twee sta ten voor twee senatoren. Volgens de regel zouden de verkiezingen over 32 zetels (tweederde van het totaal) gaan, maar er zijn vier extra-verkiezingen wegens Demo cratische vakatures. Van de ne gentien omstreden Democratische zetels worden er dertien veilig geacht en van de zeventien Re publikeinse twaalf. De strijd gaat eigenlijk om elf zetels in tien sta ten, waarvan er zes door Demo craten en vijf door Republikeinen bezet zijn. Zestig zetels worden niet betwist dertig van iedere partij. De verwachting is dat in de samenstelling van de Senaat, waarin de Democraten thans het overwicht hebben, niet veel ver andering zal komen. Tenslotte wordt er nog gestemd voor luitenant-gouverneurs in 29 staten, senatoren en afgevaardig den voor de congressen der af zonderlijke staten, rechters voor de gerechtshoven der staten, she riffs en commissarissen in graaf schappen en een menigte lagere ambtenaren in staten, graafschap pen, steden en dorpen, in totaal ongeveer 875.000 personen. ten en Midden-Westen: de no vemberstormen kunnen duizenden kiezers „in de provincie" zulke zware fysieke en psychische ob stakels in de weg leggen, dat zij thuis blijven of wel de stembus niet bereiken. Een probleem, waarvoor nog steeds geen oplossing is gevonden, is de omstandigheid, dat zovele Amerikaanse burgers hun stem recht tijdelijk hebben verloren, omdat zij intussen in een ander stemdistrict zijn gaan wonen. Dit klemt vooral voor hen die van staat veranderd zijn, want in 37 van de 48 staten schrijft de wet voor, dat men tenminste één jaar inwoner van de staat moet zijn om het stemrecht te mogen uit oefenen. Men moet zich dan zelf melden, want een burgerlijke stand bestaat er niet. Vijf staten hebben deze termijn nog steeds op twee jaar vastgesteld en in zeven tien staten geldt de bepaling, dat men tenminste zes maanden in hetzelfde „county" moet hebben gewoond om zijn stem te mogen uitbrengen. Naar schatting zullen dit jaar zes miljoen van de bijna 103 mil joen kiezers hun stem niet kun nen laten registreren als gevolg van verhuizen. Volgens het Bureau voor de Statistiek zullen op 6 november naar schatting 102.743.000 Ameri kaanse burgers de stemgerechtig de leeftijd van 21 jaar hebben be reikt, vier miljoen meer dan in 1952. Tot hen behoren bijna zeven en een half miljoen jonge mannen en vrouwen, die voor het eerst mogen stemmen. Tengevolge van het tijdverschil tussen de verschillende delen wordt er aan de westkust nog gestemd als in de oostelijke staten de uitslagen reeds- gepubliceerd worden. Het district Columbia (het federale gebied van de hoofd stad Washington), de buitenge westen Alaska, Hawaii en Porto Rico, die niet als staten van de Unie gelden, nemen niet aan de verkiezingen deel. »OCOOCOCCOCOOCCeOOCCCCOCCCC<XCC<X)CCCXXXXXXXX i De opmerking van Kefauver, dat de Verenigde Staten ge- 'o noeg atoomkracht hebben om j de aardas zestien graden te: verzetten, heeft tegenspraak van mannen der wetenschap uitgelokt. Een ontploffing die j dat gevolg teweeg kan bren gen, zou tevens een kuil in de aarde slaan ter grootte van een continent, aldus dr. Mac Donald van het technologisch instituut van Massacluisetts. De stand van de aardas zou bij zulk een ontploffing inderdaad veranderen, „maar het uiter lijk van de aardbol ook". Met waterstofbommen kan men zo iets beslist niet bereiken, al dus dr. MacDonald. „Dat zou te vergelijken zijn met erwten op een berg schieten". Ont ploffingen op het aardopper vlak zullen volgens dr. Mac Donald de stand van de aardas ten hoogste „een beetje doen wiebelen". Maar wiebelen doet zij altijd, door de bewegingen van lucht en water. Volgens dr. MacDonald heeft de aarde heel wat harder klappen ge had dan van een waterstof bom. Bij de uitbarsting van de Krakatau in 1883 werd naar schatting een kracht ontwik keld van honderd tot duizend miljoen ton TNT. (De grootste waterstofbom had een kracht van vijftien miljoen ton TNT. (United Press.) XXXCCCXXXXXXXXXXX>DCCXXXC<X>CCOOCCCCXXXXC<XX> EEN voor zijn jaren Steven son werd in het jaar 1900 te Los Angelos geboren nog jeugdig uitziend man met scherpe blauwe ogen, een innemende glimlach en grote charme, die niet in de eerste plaats van zijn uiterlijke verschij ning uitgaat, maar ook en vooral voortvloeit uit zijn helderheid van geest, zijn opvallende intelligentie en zijn onkreukbaarheid. Een man ook, die oprecht is in zijn be scheidenheid en onwrikbaar in zijn overtuiging en eenmaal geno men besluiten. Een uitnemend en briljant spreker, met een flitsen de humor en grote zeggingskracht, een redenaar, die zijn toespraken zelf schrijft en ze met uitzonder lijke welsprekendheid en overtui gingskracht uitspreekt, blijk ge vend van een grote eruditie en belezenheid op het gebied der ge schiedenis, van de bijbel en de klassieken. Tenslotte een harde werker, die toch tijd vindt om als tennisspeler en ruiter boven de gewone middelmaat uit te komen. De huidige vaandeldrager dei- Democratische Partij in de Ver enigde Staten, die met ere de nederlaag leed tegen Eisenhower Carey Estes Kefauver Adlai Ewing Stevenson in de verkiezingscampagne van 1952 en die sindsdien een kleine dertig landen bereisde, hard werkte en de problemen „aan de wortels" onderzoekt wordt al gemeen beschouwd als een leider, die door zijn scherp oordeelsver mogen en zijn groot gevoel van verantwoordelijkheid, de verkie zingscampagne op een hoog peil van politiek fatsoen heeft gevoerd. Van Stevenson is de uitspraak opgetekend: „Onze taak is er niet mee gedaan wanneer we een wereldoorlog voorkomen of over leven. Er zijn in deze tijd geen Gibraltars en geen vestingen meer die onneembaar zijn voor de dood of voor ideeën. en de daarop aansluitende woorden: „Een wer kelijke vrede is de belangrijkste, nog onvoltooide taak van onze generatie. Adlai Ewing Stevenson, klein zoon van de Adlai Stevenson die in de jaren 1893-1897 vice-presi dent was onder Grover Cleveland, ging op school in Bloomington in Illinois, van welke staat zijn vader, Lewis Green Stevenson, „(staats)-secretaris" was. Na zijn voor-opleiding ging Stevenson oen jaar in Zwitserland studeren en voltooide zijn studie in de rechten in de Verenigde Staten (Illinois). Na op de redactie van de krant van de familie Stevenson, de „Bloomington Daily Pantagraph" gewerkt en vervolgens een tijd in Europa en Rusland rond gekeken te hebben, vestigde hij zich als advocaat in Chicago. In 1933 kwam Stevenson in Washington als speciale adviseur bij een organisatie van de New Deal, in leven geroepen om een weg te vinden uit de landbouw crisis der dertiger jaren. Gedu rende de tweede wereldoorlog was hij speciale assistent van de mi nister van Marine. Als iemand die organisatorische en beleidsfouten en moeilijkheden moest opsporen en uit de weg ruimen, bezocht hij vele oorlogsterreinen. In 1943 was Stevenson in Italië hoofd van een missie, die tot taak had het land sociaal en economisch op de been te helpen. In 1945 vertegenwoor digde Stevenson onder meer de Verenigde Staten te Londen in de commissie ter voorbereiding van J de UNO. Hij verwierf zich een Richard Milhous Nixon DE RIJZIGE, bijna twee meter lange senator van Tennessee Ke fauver, die democratisch kandi daat voor het vice-presidentschap is, staat het grote publiek het meest voor ogen als een breed- lachende goedzak met een David Crockettmuts op het hoofd, die tijdens de verkiezingscampagne van 1952, toen hij een gooi deed naar het presidentschap, overal te vinden was en handen druk kend rond ging in winkels, res taurants, op straat en in vergade ringen. Vijfhonderd handdrukken per dag is zijn stelregel en de wijze waarop hij het doet is een nationale instelling geworden. De geschiedenis van de bont muts, die Kefauver's embleem is geworden, dateert van 1948, toen Kefauver, sinds 1939 lid van het Huis van Afgevaardigden, opging voor senator. Een politieke tegen stander had de onvoorzichtigheid hem wasbeertje te noemen om hem in de ogen van de kiezers belachelijk te maken. Kefauver nam de uitdaging aan en haalde bij de eerst-volgende gelegenheid voor zijn gehoor een muts van wasberenbont te voorschijn en zette het hoofddeksel op met de woorden: „De wasbeer heeft heel wat ringen in zijn staart, maar deze heeft in elk geval geen ring in zijn neus!" De bontmuts, waar mee de Amerikaanse pionier „Davy" Crockett uit het begin der negentiende eeuw, gewoon lijk wordt afgebeeld, werd sym bool in de strijd van „The Keef" tegen politieke corruptie en ma chinaties in de campagne van 1952. Kefauver werd kort na zijn verkiezing als senator voor zijn staat in 1948, voorzitter van de Senaatscommissie voor Onder zoek inzake Georganiseerde Mis daad (in de handel tussen de staten) en werkte sterk op de ver beelding van het Amerikaanse volk door de moed en onkreuk baarheid waarvan hij blijk gaf. Zijn aandeel in het werk van deze commissie, die overal in het land rondreisde en wier zittingen dank zij de televisie door miljoenen Amerikanen met grote belang stelling werden gevolgd, heeft veel tot zijn popxdariteit bijge dragen. Hij maakte die reizen naar Europa, het Midden-Oosten, Azië en de Sovjet-Unie en ver stuurde ontelbare prentbriefkaar ten om niet in het vergeetboek te raken. grote populariteit door zijn tact en zijn begrip voor het standpunt van anderen. In 1946-T7 was hij afgevaardigde van zijn land in de Algemene Vergadering van de UNO, waarna hij evenals in 1935, zijn advocatenpraktijk weer op nam tot hij, in 1948, met een over weldigende meerderheid tot gou verneur van Illinois werd gekozen. Zelfs zijn tegenstanders gaven openlijk en volmondig tot dat hij een van de beste gouverneurs was die Illinois ooit heeft gekend. Wordt Stevenson president, dan zal er geen „first lady" zijn, want hij is, na 21 jaar gehuwd te zijn geweest, gescheiden van Ella Borden. Zij hield niet van politiek. Stevenson heeft drie zoons. Hij behoort tot de Unitarische (vrij zinnige kerk) en is sinds een jaar ook lid van de Presbyteriaanse kerk. JE KUNT sommige mensen al tijd voor de gek houden. Je kunt alle mensen een tijdje voor de gek houden. Maar je kunt niet alle mensen altijd voor de gek houden. (Uitspraak van Abraham Lincoln, de zestiende president der Verenigde Staten van 1861 tot 1865). ZEVEN van de vijfendertig vice-presidenten, die de Verenig de Staten heeft gehad, zijn na de dood van een president zelf pre sident geworden. Het waren: Tyler, die Harrison opvolgde na diens overlijden ten gevolge van longontsteking in 1841. Harrison overleed 31 dagen na zijn ver kiezing. Fillmore, die Taylor in 1850 opvolgde, toen hij na een ambtsperiode van twee jaren overleed. Johnson, die Abraham Lincoln in 1865 opvolgde, nadat deze was vermoord. Arthur, die Garfield in 1881 opvolgde, nadat deze was vermoord. Theodore Roosevelt, die McKinley in 1901 opvolgde, nadat deze was ver moord. Coolidge die Harding in 1923 opvolgde na diens over lijden. Truman die Franklin D. Roosevelt opvolgde in 1945 na diens overlijden. Theodore Roo sevelt, Coolidge en Truman wer den herkozen (United Press). PRESIDENT EISENHOWER heeft door bemiddeling van het nationale comité van de Repu blikeinse partij uit Washington brieven gezonden aan miljoenen Amerikaanse mannen en vrou wen met het verzoek een Repu blikeins Congres te kiezen. In de brief, die begint met de woorden „Waarde medeburger(s)" wordt aan hen die „geloven" in het Republikeinse bewind gevraagd „agressieve" steun te verlenen aan de Republikeinse kandidaten voor het Huis van Afgevaardig den en de Senaat. De brief is in miljoenen exemplaren vermenig vuldigd en over het gehele gebied van de Verenigde Staten ver spreid (A.F.P.). Carey Estes Kefauver, afstam mend van Franse Hugenoten, die hun weg naar de nieuwe wereld hadden gevonden, werd in 1903 geboren op een boerderij in de nabijheid van Madisonville (Ten nessee), van welke stad zijn vader burgemeester is geweest. De 53-jarige senator hoort, met Stevenson, tot „de jongere gene ratie". Hij was een begaafde stu dent. In 1924 behaalde hij een graad aan de Universiteit van Tennessee. Als student onder scheidde hij zich ook als atleet en football-speler en was bekend wegens zijn uithoudingsvermogen en ijzeren wilskracht. Aan de Universiteit van Yale behaalde hij zijn doctorsgraad in de rech ten, waarna hij zich dicht bij de grens van Georgië, in Chattanoo ga, als advocaat vestigde. In 1935 trouwde Kefauver in Glasgow een Schots meisje, Nancy Patterson Pigott; zij hebben drie dochters en een aangenomen zoon. Als lid van het Huis van Af gevaardigden en als senator heeft Kefauver zich een uitstekende reputatie verworven door zijn on afhankelijke geest, zijn durf en vooruitstrevende denkbeelden, hoewel zijn wetgevende arbeid niet indrukwekkend is geiveest en hij in het Congres weinig vrienden heeft gemaakt. Vooral de senatoren uit de zuidelijke sta ten zijn gebeten op hem vanwege zijn liberale ideeën over de ras senscheiding. In de buitenlandse politiek heeft Kefauver zich een voor stander getoond van hulp aan het buitenland en hij is een vijverig propagandist voor de Atlantische unie op federale grondslag van Clarence Streit. Indien wij een politiek van kracht willen ont wikkelen, zo zei hij eens, dan moet dit niet alleen een militaire, maar zeer zeker ook een econo mische, politieke en morele kracht zijn en zij moet tot het uiterste worden opgevoerd om een bol werk der democratie tegen het communisme te zijn. En hij voeg de eraan toe: „De enige manier om een derde wereldoorlog te winnen is hem te voorkomen". DWIGHT David Eisenhower, die vorige maand 66 jaar is geworden, vier jaar president der Verenigde Staten is geweest, in september van het afgelopen jaar een hart aanval doorstond en in het voor jaar een operatie wegens een darmstoornis heeft ondergaan, is opnieuw de kandidaat der Repu blikeinse partij. Eisenhower is tien jaar ouder dan Stevenson, die, evenals in 1952, zijn Demo cratische tegenkandidaat is. De huidige president heeft van zijn 21ste jaar af, toen hij als onbe middelde cadet op de militaire academie in West Point kwam, vrijwel onafgebroken een mili taire loopbaan gehad. Zijn moeder is, naar zijn eigen zeggen, „geen makke pacifiste". Haar zoon is in zijn hart een burger gebleven en dat is waarschijnlijk de verkla ring voor zijn afschuw van oorlog. Eisenhowers militaire carrière kwam pas goed op gang in de tweede wereldoorlog. Hij kreeg tenslotte het opperbevel van de invasies in Noord-Afrika en Europa. Hij verliet de militaire dienst in 1948 en werd president van de Columbia-universiteit, hetgeen niet zo'n groot succes was als het boek dat hij schreef: „Kruistocht door Europa", dat hem een klein fortuin op leverde. Eisenhower aarzelde niet het opperbevel van de Atlantische strijdkrachten in Europa te aanvaarden, maar hij gebruikte een lange bedenktijd en Dwighl David Eisenhower veel omhaal van woorden voor hij in het voorjaar van 1952 toegaf aan de wens der Republikeinen kandidaat te staan voor het presi dentschap der Verenigde Staten. Zijn overweldigende populariteit, ook bij vele Democraten, pre sident Truman had hem graag als zijn (Democratische) opvolger ge zien bezorgde hem de over winning op Stevenson. Eisen hower behoort tot de Presbyte riaanse kerk, evenals zijn minister van Buitenlandse Zaken Dulles. „Hij acht zich de meest religieuze mens die hij kent", maar hij neemt het niet no nauw dat hij zijn geliefkoosde sporten: vissen, gol fen en bridgen, alleen op door-de- weekse dagen beoefent. Hij is geen politicus van pro fessie. Wel heeft hij de gave men sen te kunnen inspireren tot sa menwerken. Hij is geestdriftig, bijna jongensachtig van aard, maar neemt een besluit pas na rijpe overweging. Het heeft bij voorbeeld bijzonder lang geduurd RICHARD Milhous Nixon, de huidige vice-president van de Verenigde Staten is een doorge winterde partijman, die de con servatieve leiding van de repu blikeinse partij in 1952 aan de, naar hun oordeel, politiek on ervaren Eisenhower heeft toe gevoegd. De Republikeinse partij conventie had in augustus te San Francisco niet veel meer te doen dan de keus van de leiding voor de tweede maal te bevestigen. Vier jaar geleden dreigde er een schandaal te ontstaan, toen uit kwam dat senator Nixon een grote schenking om de onkosten van zijn campagne te bestrijden, had aanvaard. Zowel toen als nu is geëist dat Nixon van de kandi datuur zou afzien. Ditmaal voor namelijk omdat sommigen de mo gelijkheid niet uitgesloten achten, dat indien Eisenhower ge kozen zou worden Nixon op volger zou worden indien de pre sident zou komen te overlijden. Buiten de eigenlijke partijkring is men niet zo bijster gesteld op de 43-jarige politicus. In deze verkiezingscampagne in tegen stelling tot die van 1952 en 1954 heeft Nixon zich omzichtig en waardig gedragen, waarschijnlijk om de Democraten niet onnodig tegen Eisenhower in het harnas te jagen en om een degelijke in druk te maken. Hij heeft ver schillende grote reizen gemaakt. Nixon, die in de rechten heeft gestudeerd, was van 1937 tot 1942 advocaat. Tijdens de oorlog dien de hij als officier bij de marine. Zijn politieke loopbaan begon in 1946 toen hij gekozen werd in het Hxiis van Afgevaardigden voor Californië. Twee jaar later werd hij herkozen en bij de verkiezin gen van 1950 kwam hij in de Se naat. In 1952 werd hij kandidaat voor het vice-presidentschap der Verenigde Staten. Hij had twee van de hem toekomende zes jaar als senator gezeten toen hij tot vice-president werd gekozen. Zijn vrouw Patricia helpt hem als secretaresse. De Nixons hebben twee dochters. Zij behoren tot het kerkgenootschap der Quakers. voor hij afrekende met McCarthy, de heksenjager, die tot zijn partij behoort. De breuk kwam pas in 1954, toen de senator zich ver greep aan zijn oude chef, generaal George C. Marshall, door Eisen hower diep vereerd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 18