Rotterdamse expositie zal tuinbouw veelzijdig belichten Eden acht Brits-Franse legers voorhoede van UNO-strijdmacht Tentoonstelling „Wij bouwen" in Oud Schoten geopend In 1960 zal Nederlandse tuinbouw zijn betekenis manifesteren „Judas Iskarioth" Jaap Moulijn overleden Urgentie eist dat operaties doorgaan afgezien van Canadees plan, meent hij Overzicht van maquettes en plannen van nieuwbouw in Delftwijk WASSERIJ DUYN Pensionhouders uit Noord holland vergaderden Jaarverslag gemeente instelling kinderverzorging Bolsioi Bellet terug naar Moskou Voordracht door Coos van Hoboken Resultaat woningtelling te Haarlem Medische en woningbouw- problemen aan de orde P.v.d.A.-groenering over de prijsverhogingen ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De commissie uit de Nederlandse Tuinbouwraad en de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, belast met de organisatie van een internationale tuinbouwtentoonstelling in 1960 te Rotterdam, heeft vrijdagmiddag een toelichting gegeven op de plannen, zoals die in ons blad van woensdag 24 oktober j.l. uitvoerig zijn gepubliceerd. De heer Jac. Kleiboer, de organisator van de nationale Energietentoonstelling E 55 was hierbij mede aanwezig, hoewel definitief nog niet kon worden medegedeeld, of hij met de organisatie van de Rotterdamse expositie zal worden belast. Zoals bekend, zal deze veelomvattende tentoonstelling van 1 april tot half september 1960 worden gehouden en de internationale „Flora", die in dat jaar ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur was gepland, zal er een onderdeel van vormen. Tenminste, als de ledenraad van „Bloembollencultuur" hiertoe beslist. De voorzitter van de Koninklijke Alge mene Veroaiging voor Bloembollencultuur jhr. mr. dir. O. F. A. H. van Nispen tot Pannenden die in de voorbereidingscom missie zitting heeft, liet uitkomen, dat zijn vereniging wel tot deelname aan de inter nationale expositie in Rotterdam zal be sluiten. Inderdaad moet nog een definitie ve beslissing worden genomen, hetgeen trouwens eveneens geldt voor de andere deelnemende organisaties. De voorzitter van „Bloembollencultuur" achtte deelname aan deze tentoonstelling voor zijn vereni ging de enige mogelijkheid, om in 1960 goed voor de dag te komen. Immers, men mag verwachten., dat de Rotterdamse ex positie een groot internationaal publiek zal trekken en hiervoor bieden Heemstede en Haarlem geen voldoende accommodatie, gelet bijvoorbeeld op de beschikbare ho telruimte. Ook zou het minder gewenst zijn als het bollenvak zich in. dat jaar pre senteerde via drie dicht opeengehoopte tentoonstellingen: de „Flora"', De Keuken hof en misschien in 1960 nog bestaande Lirnaeushof. Dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Ne derlandse Tuinbouwraad, wees in zijn toe lichting op de betekenis van de Neder landse tuinbouw, welke betekenis een nog nimmer in ons land gehouden internatio nale tuinbouwtentoonstelling rechtvaardigt. De laatste internationale expositie in Duits land de eerste werd reeds in 1875 in Keulen gehouden werd in 1953 in Ham burg gehouden en trok 4.8 miljoen bezoe kers. In 1959 wordt een grote tentoonstel ling in Wenen gehouden en in 1963 een in Hamburg. Het verlangen om in ons land met een internationale tuinbouwtentoon stelling te komen, dateert reeds van enige jaren terug. Dr. Verhage wees erop, dat ons land als belangrijkste Europese tuin- bouwland moeilijk achter kan blijven bij omliggende landen. Hoe belangrijk onze tuinbouw wel is blijkt uit het feit, dat twin tig percent van de agrarische export uit tuinbouwprodukten bestaat, hetgeen neer komt op een bedrag van 617 miljoen gul den.. Op de over drie-en-half jaar te houden expositie zullen zowel bloembollen in de openlucht en in hallen worden tentoonge steld. Alle soorten tuinbouwprodukten zul len worden uitgestald en tevens zal de in dustriële verwerking ervan worden ge demonstreerd. Het wetenschappelijk onder zoek, de voorlichting en de vorming van jonge tuinders zullen worden belicht, ter wijl behalve de Nederlandse inzendingen ook het buitenland zal zijn vertegenwoor digd. Dr. Verhage zei, dat het geen gemakke lijke opdracht was geweest voor een derge lijke alles op tuinbouwgebied omvattende tentoonstelling een geschikte plaats te vin den. Na langdurige studie en uitvoerig overleg is tenslotte Rotterdam gekozen, dat met zijn Alioy-hallen en 1'ark ruime gelegenheid biedt. Rotterdam heeft ook grote betekenis als exporthaven van tuin bouwprodukten en ligt gunstig ten opzich te van het Westland, met goede verbin dingswegen naar de Bloembollenstreek en Aalsmeer. Weliswaar worden in april/ mei 1960 in het Belgische Gent de beroem de Floraliën gehouden, maar deze duren slechts tien dagen en hiervan wordt geen nadeel verwacht. Het eeuwfeest van „Bloembollencultuur" valt samen met de herdenking van het in voeren van de tulp in ons land vier eeuwen geleden. Verwacht kan dus worden, dat het bollenvak op deze expositie waar dig zal zijn vertegenwoordigd. De tulp werd in 1554 in Turkije door de Oostenrijk- ADVERTENT1E amsteruamsevaakt2Ü tf.if 11053 Binnen 4 dagen retour. Dezer dagen hield het district Noordhol land-Zuid van de Vereniging van Pension houders, Rusthuishouders en Kamerver huurders (Peruka-federatie) in de Bilder- öijkzaal van het restaurant Brinkmann te Haarlem een ledenvergadering, die het winterseizoen inluidde. Voordat men met het eigenlijke pro gramma begon werd de voorzitter van het district, de heer R. Vermeulen gehuldigd, in een korte toespraak schetste de heer Brinxma het werk, dat de voorzitter in de vijf jaar van zijn bestuursfunctie heeft ver richt en dankte hem voor al de tijd, die hij heeft geofferd voor de belangen var. de organisatie. Als blijk van dankbaarheid overhandig de de heer Brinxma de voorzitter een fraaie voorzittershamer met inscriptie. Vervolgens sprak de heer Dondorp, mid- plannen voor het instellen van een alge meen waarborgfonds, het oprichten van een amusements- en reisclub en van een spaarsysteem voor de honderden leden uit hét. district Noordholland-Zuid. Tijdens deze vergadering bleek, dat de Peruka-federatie een steeds belangrijker plaats gaat innemen tussen de andere mid- denstandsbedrijven. denstaridsconsulent, die de leden bekend maakte met. het systeem en de werking van de zogenaamde middenstandskredie ten. Nog te weinig wordt door de midden stand en vooral door de pension- en kamer verhuurders gebruik gemaakt van deze zo waardevolle kredietverlening als hulp bij overname van een bedrijf, bij vernieuwing of bij onvoorziene tegenslag. Na afloop van deze causerie hield de ver gadering zich bezig met het ontwerpen van Op de in 1960 te houden tuinbouw- manifestatie zal hulde worden gebracht aan Carolus Clusius (1526-1609), de voornaamste verspreider van de eerste tulpen in West-Europa. De foto toont een borstbeeld van Clusius, opgesteld in de Leidse Hortus Botanicus. se gezant aldaar ontdekt en endge exem plaren werden naar Augsburg overge bracht. Enkele tulpen werden gezonden naar de Leidse botanicus Clusius, die ze in 1560 ontving. Deze Clusius wordt be schouwd als de voornaamste verspreider van de eerste tulpen in West-Europa. De bloembollencultuur is echter voorname lijk na 1900 opgekomen: in het begin van deze eeuw bedroeg de export van bloem bollen nog geen acht miljoen gulden en thans 175 miljoen gulden. Tijdens de Rotterdamse tentoonstelling zullen enige internationale congressen wor den gehouden, waarvoor uiteraard de deelname van talrijke vakmensen uit bin nen- en buitenland wordt verwacht. Het ligt thans in de bedoeling een stich ting te vormen, waarin zowel Rotterdam als de Nederlandse tuinbouw zullen zijn vertegenwoordigd. Deze stichting zal enige commissies instellen voor de verdere uit werking van de nog grofomlijnde plannen. Namens de Rotterdamse gemeenteraad, die B. en W. donderdag tot verder onderhan delen heeft gemachtigd, belichtte de ge meentesecretaris, de heer J. Hasper, de aantrekkelijkheid van de expositie voor de havenstad. Aansluitend hierop kan gewezen wor den op een artikel in het Weekblad voor Bloembollencultuur, waarin P. D. schrijft' „In Rotterdam doet zich een unieke gele genheid voor, miljoenen de pracht van on ze bollen te tonen. We kunnen hier zeer dankbaar voor zijn. Het is een punt, dat wij bij de beoordeling van de huidige nog wat onklare situatie in de berichtgeving over de tentoonstelling niet mogen verge ten". De schrijver noemt de expositie voorts: „een grote kans voor het vak". Uit het Jaarverslag over 1955 van de ge meente-instelling voor kinderverzorging van Haarlem blijkt dat, hoewel men door ie toepassing van de moderne psychologie men- inzicht kan krijgen in de problematiek, dit alleen niet voldoende is om alle moeilijk heden uit de weg te ruimen. Uit het verslag wordt voorts duidelijk, dat de rijkssubsidie 119.935.87 bedraagt en de bijdrage van de gemeente 37.425.26. Op 1 januari 1955 had deze instelling 189 kinderen onder voogdij. Het aantal verpleeg- dagen over 1955 bedroeg 58.867, waaronder 7170 verpleegdagen van kinderen vallen, die in eigen onderhoud voorzien en 2428 dagen van op proef thuis geplaatste kinderen. Gedurende het verslagjaar konden vijf kinderen aan de destijds uit de ouderlijke macht of voogdij ontzette ouders worden te ruggegeven. Zoals altijd wordt het grootste gedeelte van het verslag gevuld met de beschrijvingen vao een aantal door de gemeente-instelling be handelde gevallen, waarbij men niet alleen de gevallen aanstipt waarbij men zeker is van succes maar waarbij men ook wijst op de gevallen die minder eenvoudig of niet tot een oplossing zijn gebracht. Bij het bestuderen van dit verslag wordt het overigens wel duidelijk dat de kinderen die onder de hoede genomen worden van de gemeente-instelling voor kinderverzorging tot hun eenentwintigste iaar door de sociale werksters niet meer uit het oog verloren worden. LONDEN (U. P.) De leden van het Russische Bolsjoi-Ballet zijn zaterdag, na een verblijf van drie weken in Londen, naar Moskou vertrokken. Zij reisden aan boord van twee Russische vliegtuigen. De voorstellingen, die de balletgroep in het operagebouw van Covent Garden heeft ge geven, hebben alle records gebroken. De administrateur van Covent Garden, David Webster, verklaarde bij het vertrek, dat deze voorstellingen het meest fabelachtige succes hebben gehad in de veertigjarige geschiedenis van het ballet in Engeland. De dames van het ballet kregen op het vlieg veld een bos bloemen, de heren een fles whisky. AZIATISCH INSTITUUT VOOR TONEELKUNST. Op de eerste internationale conferentie over toneel, die in Bombay is gehouden, is besloten tot oprichting van een instituut voor onderzoekingen op het gebied van de toneelkunst in Azië en de opleiding van toneelspelers. In welk Aziatisch land het instituut zal worden gevestigd, moet nog worden uitgemaakt. Onder auspiciën van de commissie van het bijzonder kerkewerk der hervormde kerk te Spaarndam heeft de voordrachts kunstenaar Coos van Hoboken vrijdag avond in de Sionskerk aan de Eksterstraat in Oud-Schoten een voordracht gegeven van „Judas Iskariothêê van F. A. Brun- klaus. Na een korte inleiding van ds. J. Kroon, belichtte Coos van Hoboken voor een aan dachtig gehoor in de figuur van Judas, de verrader, de mens, die door zijn materiële instelling tot de daad kwam, waarmee hij in de bijbelse geschiedenis is verbonden. Het verhaal is gebaseerd op een schrifte lijke getuigenis, welke Judas vlak voor zijn dood aan Barnabas ter hand zou heb ben gesteld, een getuigenis welke het Evangelie van Judas genoemd zou kunnen worden. In deze „autobiografie" wordt Judas ons enerzijds getoond als de discipel met een absoluut geloof in de Meester en anderzijds als de man met een, door zijn arme afkomst begrijpelijke, fel begeren naar materiële welstand. In het daaruit voortvloeiende conflict zoekt Judas tever geefs naar een compromis, naar een ver zoening tussen de waarde van de geest en de waarde van de materie. Behalve met de figuur van Judas worden wij ook ge confronteerd met het holle farizeïsme uit die dagen, verpersoonlijkt in de figuur van Judas' vader, die in de Zoon des Mensen slechts een gevaar voor zijn door zijn schriftkennis verworven welstand en auto riteit ziet. Ontroerend is voorts de teke ning van de zondares Maria van Magdala. Het verhaal, dat uit drie gedeelten bestaat „De ontmoeting", „De meester en ik" en „Het verraad met een kus", is in een een voudige, mooie taal geschreven. De voor drachtskunstenaar maakte er een boeiende vertolking van. De voorlopige uitkomsten van de wo ningtelling 1956 in Haarlem zijn: Bewoonde woningen 40.720; onbewoonde woningen 131; bijzondere wooneenheden 606; noodwoningen 2; overige bewoonde ruimten 265. Er zijn 37.674 huishoudens van twee of meer personen; 5.363 inwonend in een woning; 279 in andere ruimten. Bij de alleenstaanden woonden 4.693 alleen in woning of waren hoofdbewoner; 2.843 inwonend in een woning; 128 in an dere ruimten. Het ongecorrigeerd tekort bedroeg 6.550; de ongecorrigeerde woningvoorraad 41.459 en de ongecorrigeerde woningbehoefte 48.009. Of de uitkomsten van de woningtelling nog perspectief bieden voor een meer uit gebreide splitsing van woningen, kunnen B. en W. pas beoordelen, nadat behalve de cijfers van de telling ook gegevens over de indeling van de woningen bekend zijn. In Heemstede is in de ouderdom van ne genenvijftig jaar overleden de heer Jaap Moulijn, employé bij de Maatschappij Ne derland. Jaap Moulijn kreeg vooral be kendheid als schrijver van zeemansliedjes. Een aantal van zijn liedjes zijn gebundeld in een boekje, dat onder de titel „Brul boei" werd uitgegeven bij Hollandia in Baarn. Tevens schreef Moulijn een roman over de bezettingstijd getiteld „Op vier streken" en een novelle getiteld „Los voor en achter", welke verscheen in „De blau we Wimpel". Hij leverde ook teksten voor liederen en een cantate („Herboren Hol land") waarvoor Jos. de Klerk de muziek schreef. Bij de dodenherdenking, die ieder jaar in de Haarlemse Grote Kerk wordt gehouden, is het gewoonte geworden een fragment uit deze cantate te gebruiken. (Van onze correspondent in Londen) Wordt de invasie op het laatste ogenblik nog afgelast? Dat is de vraag welke op aller lippen zweeft en die Eden vandaag dient op te helderen. Pineau is op zijn verzoek naar Londen gekomen. Het Lager huis komt hedenmiddag om 12 uur bijeen. Er moet al heel wat bijzonders gebeuren voor het heilige Engelse weekend opge offerd wordt. De oppositie had geëist dat het Lagerhuis eventueel ook zondag in voortdurende zitting bijeen zou blijven, evenals de algemene vergadering der UNO, maar dat was de regering te kras. Heden middag om 3 uur zal de zitting weer wor den gesloten. Eden weigerde vrijdag een verklaring over de uitspraak van de UNO af te leggen, hoezeer de oppositie ook sput terde. Gaitskell stelde drie eisen aan de regering: 1. De uitspraak van de UNO-resolutie dient zonder meer te worden aanvaard. Alleen hierdoor kan de reputatie van En geland worden hersteld. 2. Onmiddellijke instructies, dat er in Egypte tot hedenmiddag 12 uur geen Britse strijdkrachten aan land gezet worden. 3. Deze twee stappen moeten worden gedaan voordat Canada's voorstel om een vredesconferentie over het Midden-Oosten te beleggen, en een politieleger door de UNO op te richten, kan worden overwogen. Er zijn vermoedens, dat wat het eigen machtige Brits-Franse optreden betreft Eden vrijdag trachtte terug te krabbelen. Zou hij door Pineau op andere gedachten worden gebracht? De Britse regering pro beert thans achter de schermen om de actie tegen Egypte om te zetten in een soort algemene politie-actie onder de vlag van de UNO. Ook in conservatieve kringen bestaat toenemend verzet tegen een zelfstandige militaire actie van Engeland en Frankrijk. Een groep Lagerhuisleden van aanzienlijke omvang wenst dat Eden als premier heen gaat, zodra de noodtoestand voorbij is. Zij worstelen met een gewetensconflict. Cana da, de V.S. en Frankrijk hebben zich reeds akkoord verklaard met het politie-leger plan. Uit Parijs is reeds gemeld, dat terwijl er gewacht wordt op de nodige politiestrijd- krachten om die van Frankrijk en Enge land te vervangen of aan te vullen, de twee landen hun positie's vanzelfsprekend niet zouden kunnen wijzigen. In Engeland is echter de situatie zo, dat men rekening heeft te houden met de bittere stemming over het gebeurde. In Frankrijk heerst in dit opzicht veel groter eenheid. Indien de Britse regering bereid zou zijn om verdere militaire actie op het ogenblik op te houden en om de UNO in de gelegen heid te stellen de leiding ervan over te nemen, zou een dergelijke politiek van de „omweg", zoals deze reeds in parlementaire kringen is gedoopt, waarschijnlijk op ruime W o od br oo kers-weekeind en De arbeidersgemeenschap der Wood- brookers zal op zaterdag 10 en zondag 11 november te Bentveld een weekeindcursus voor artsen houden. De cursus is getiteld: „De arts en de wereld van de zieke mens". Zaterdag zal dr. H. Kümke een inleiding houden over: De wereld van de zieke mens". Professor dr. L. A. Hulst zal zon dag iets vertellen over de wijze, waarop de medicus vanuit zijn wereld de zieke mens tegemoet treedt. Dr. H. M. Engelhard zal tot besluit van de cursus een lezing houden over: „Bieden de nieuwe methoden der socia-therapie mogelijkheden?" De Woodbrokers zullen tijdens een weekeind-cursus te Bentveld op 17 en 18 november het onderwerp „Problemen rond de woningbouw" behandelen. Enige aspecten van dit probleem, die gewoonlijk minder aandach' krijgen, zul len worden belicht. Het gaat niet alleen om woningen, waarin men kan wonen, maar om huizen, waarin men een eigen levens stijl kan ontwikkelen. Zaterdag zal professor dr. E. Smelik iets vertellen over het onderwerp: „Een huis om in te leven". Zondag zal dr. H. Um- rath het onderwerp „Waarom zo moei zaam huizen" behandelen, waarna de heer W. Scheerens de dag zal besluiten met een inleiding over „Wat voor huizen?" schaal aanvaardbaar zijn. Indien dit alles zou doorgaan, betekent het niet dat Enge land en Frankrijk hun militaire operaties zullen afgelasten of hun landingen zouden uitstellen tot het tijdstip, dat een inter nationale strijdmacht van de UNO tot stand zou zjjn gekomen. De situatie wordt name lijk door Engeland en Frankrijk als tè ur gent beschouwd, om uitstel toe te laten. Volgens de Engelse opvatting zijn de Brits- Franse strijdkrachten in de kanaalzone in dat geval een voorhoede van het politie leger van de UNO. Verwacht wordt, dat Australië bereid is om een troepenmacht naar het Suezkanaal te zenden. De Israëlische ambassadeur in Londen dr. Elath heeft duidelijk gemaakt, dat Is raels actie niet op het Suezkanaal gemunt is, wèl op de openstelling ervan voor de israelische scheepvaart, alsmede op de ver nietiging van de Egyptische commando's, die Israels bestaan op den duur onmogelijk maakten. Israel denkt er niet aan om de veroverde gebieden prijs te geven zonder dat zijn grenzen daadwerkelijk door de grote mogendheden zullen worden gewaar borgd. Volgens de ambassadeur is de drie landen-verklaring van 1950 dood en zal zij door iets geheel nieuws moeten worden vervangen. De algemene opvatting is, dat de aanbeveling van de UNO nog gematigd van aard is uitgevallen. Indien Engeland inderdaad als agi-essor zonder meer was gebrandmerkt, dan had het zo goed als zeker de UNO verlaten. Het sociaal-democratisch centrum van leden van de Partij van de Arbeid heeft de volgende verklaring ter kennis gebracht van het bestuur van de P.v.d.A., de Kamer fracties dezer partij, de besturen van werk gemeenschappen, de afdelingen en gewes ten. en de Nederlandse pers: „Het hoofdbestuur van het sociaal-demo cratisch centrum van leden van de Partij van de Arbeid neemt met verontrusting kennis van het voornemen der regering om in een tijd van voortdurende hoogconjunc tuur het levenspeil van de grote massa der loon-, salaris- en pensioentrekkenden door een aantal prijsverhogingen aan te tasten. Het S.D.C. meent dat juist nu een welvaartsloonronde gerechtvaardigd is de aangekondigde consumptiebeperking voor de socialistische en arbeidersbeweging onaanvaardbaar moet zijn. terwijl de pre mie voor de ouderdomsvoorziening en de aangekondigde huurverhoogineen volledig in de lonen en pensioenen dienen te wor den gecompenseerd. Het doet een dringend beroep op de Ka merfracties van de P.v.d.A. zich, evenmin als de andere fracties, aan het nieuwe ka binet gebonden te achten en de politiek van consumptiebenerking onvoorwaarde lijk te verwerpen. Het doet een beroep op de afdelingen van de Partij van de Ar beid desbetreffende voorstellen in te die nen in bot. kader van de voorbereiding van be* oartiicongres". De verklaring is ondertekent door de voorzitter van he* S.D.C. mr. B. van Tijn en de secretaris H. H. Drenth. De directies van de n.v. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd n.v. delen mede, dat hun mail- en vrachtschepen, die in verband met hun bestemming van het Suez kanaal gebruik moeten maken, deze route naar alle waarschijnlijkheid enige tijd niet meer kunnen volgen. De hogere kosten tengevolge van het va ren ener andere route zijn van dien aard, dat de directies de passagetarieven met twintig percent moeten verhogen met on middellijke ingang; over de vrachttarieven is nog geen beslissing genomen. Mochten de schepen in tegenstelling tot het bovenstaande toch nog van het Suez kanaal gebruik kunnen maken, dan wordt deze verhoging, tenzij ook de Suezroute duurder wordt, terugbetaald. „Schurken gaan naar de hel" (Lux or) Twee gevangenen banen zich schietend en moordend een weg uit de gevangenis en komen na een uitputtende vlucht uitgehon gerd in een eenzaam schildersatelier aan zee. Zij doden de zich verzettende schilder; diens model (Marina Vlade) wordt ge dwongen de mannen te verzorgen. Haar wraak is intens: door liefde voor een hun ner te veinzen, zet zij de twee mannen tegen elkaar op: de een verwondt de ander met een schot. Dat verbroedert het twee tal, dat vertrekt langs een pad, waar het meisje tevoren het bord: „Drijfzand, levens gevaar" heeft weggenomen. De film is knap gemaakt, maar de regie is soms te nadrukkelijk, zij is over-regie. Ook het prachtige camerawerk is zo ver bijsterend vaardig in details, dat het film ritme erdoor verstoord wordt. Het meisje, dat bijna niets zegt in de gehele film, die ook haar gelaat nauwelijks verandert, kreeg echter door de regie een grote duidelijk heid en spanning; zij doet niets, de camera doet alles. De wijze waarop het meisje relief krijgt, is een filmische prestatie van de eerste orde. De grote spanning die de film bezit is niet toe te schrijven aan het rommelige verhaal. De spanning is uit sluitend te danken aan het camerawerk en de regie. „Artiesten en modellen" (Cinema Pal ace) Als Dean Martin en Jerry Lewis op het filmdoek verschijnen, kan men een grote hoeveelheid kolder ver wachten. In deze film viert de dwaasheid hoogtij, maar ook breekt nu en dan de humor door. Er wordt bijvoorbeeld heerlijk de draak gestoken met de Amerikaanse beeldromans, met goedkope Freudiaanse begrippen en om de jeugd bezorgde psychologen. Aan vankelijk dreigen Jerry en Dean te mis lukken als tekenaar en schrijver. Eerst is de een verslaafd aan beeldromans, maal ais hij van zijn dwalingen is teruggekeerd, blijkt de ander zich nog drukker bezig te houden met het schrijven van zeer lugubere beeldromans, die hij uit de mond van zijn vriend tijdens diens dromen heeft opge tekend. Er verschijnen voor Dean en Jerry aantrekkelijke dames, maar hun amou reuze toenaderingen dreigen verstoord te worden door een bende, die achter een scheikundige formule aanjaagt. Deze for mule heeft de aan beeldromans verslaafde Jerry in zijn dromen uitgeschreeuwd en zijn vriend heeft haar prompt genoteerd. Een ontvoering tijdens een artiestenbal doet de spanning stijgen, maar als de ont voerders zijn ontmaskerd is het eindelijk de tijd voor Dean en Jerry de aanbeden meisjes in de armen te sluiten. Hk „Mars door de hel" (Li do) Met „Mars door de hel" heeft de Engelse filmer Jack Lee een film gemaakt, die in zijn soort voortreffelijk is. Het verhaal, naar een roman van Nevil Shute, behelst de lot gevallen van een groep Engelse vrouwen en kinderen in Malakka, nadat dit schiereiland door de Japanners bezet is. Op dramatische wijze vertelt het de geschiedenis van de mars, van meer dan drie maanden, die de vrouwen moeten maken onder bevel van een Japanse sergeant. Zij worden van kamp naar kamp gestuurd; nergens is voor hen plaats of voedsel. Onderweg leert één der vrouwen, Jean Paget (Virginia McKen- na) een gevangen Australisch soldaat ken nen, die later, omdat hij voor haar kippen steelt, gekruisigd wordt. De film, hoewel in zwart-wit vervaar digd, vertoont nergens de beruchte zwart- wit-tekening vijand-vriend. Opmerkelijk is, dat, hoewel de stof er aanleiding genoeg toe geeft, het verhaal nergens sentimenteel wordt. De aangrij pende momenten duren juist lang genoeg om alleen maar te ontroeren. En ook van humor is de film niet gespeend. F.D. „Ja, die Liebe in Tirol" (Rembrandt) Indien men grote belangstelling heeft voor beelden uit de fraaie natuur in Tirol en van een groots opgezette show houdt, die gegeven wordt in het mooie bergland schap, dan kan men in de film „Ja, die Liebe in Tirol" genieten. De cameramannen kregen gelegenheid te filmen in een mooie omgeving, waar de bevolking in kleurige costuums rondloopt. Dit komt in de kleu renfilm goed tot uiting. Het verhaal boeit niet zo bijzonder, maar het optreden van Tiroler gezelschappen, het Don Kozakken- koor en Anton Karas met zijn cither ver goedt veel. „Achter de schermen van Scotland Yard" (Frans Hals) In het Engels heet de film „Lost". De Hollandse titel geeft echter duidelijker aan wat de Engelse filmorganisatie Rank heeft willen uitbeel den: de gedegenheid, waarmee scherpzin nige geesten van de beroemdste detective organisatie in de wereld, Scotland Yard in Londen, de misdaad trachten te achterhalen welke methoden zij volgen en hoe door en door Engels zij zijn in hun optreden. Het is een dankbaar onderwerp, weinig mensen worden er niet door geboeid. Het is voort durend actueel en derhalve zijn er al veel films over Scotland Yard de wereld inge stuurd, meestal met succes. Maar in „Lost" slaat Arthur Rank de plank wel een beetje mis. Scotland Yard wordt voor een geval van kinderroof te hulp geroepen. Men krijgt weer een karakteristieke blik achter de schermen en men kan genieten van enkele rake typeringen. Maar aan de typering van het echtpaar, dat door de kidnap wordt ge troffen en een nogal belangrijke plaats in het verhaal inneemt, is erg weinig zorg besteed. De spelers, die het echtpaar vor men zijn keurig geklede cliché-figuren, die er geen seconde in slagen de wanhoop uit te beelden, waarin zij volgens het verhaal anderhalf uur verkeren. Hun spel is zo on persoonlijk, zo leeg, dat men er nog niet eens van kan zeggen, dat het sentimenetel is. Toch vragen zij in het verhaal voort durend de aandacht en dat maakt, dat de film vrijwel mislukt. V. „De zeven hoofdzonden" (Studio) Reprise van een verdienstelijke Franse film, die 's mensen ondeugden soms ondeugend in het zonnetje zet. Een raamvertelling met één heel voortreffelijk doel, waarin men de ster van Michele Morgan ziet flonkeren als zij de trots verbeeldt. De moeite waard om er kennis van te nemen. „Menselijke torpedo's" (Roxy) Het oorlogsgebeuren herleeft in deze dramati sche Italiaanse film, die niet zonder pathos is gemaakt en ook niet altijd vrijgepleit kan worden van sentimentele effecten. Van maandag af kan men zijn hart ophalen aan de romantiek van „De slavin der Minne- tarees". „Simba" (Minerva) wordt herver- toond in de avondvoorstellingen tot en met zondag. In de matinees zet Norman Wis dom kluchtig een „Warenhuis op stelten". Tot en met dinsdag draait dan nog „Deep in my heart". „Laten wij hopen en vertrouwen, dat de plannen en ontwerpen, die ons hier getoond worden zeer spoedig tastbare werkelijkheid mogen worden". Met deze woorden opende pastoor A. S. van Rijn van de parochie van St. Petrus en Paul us vrijdagavond in de H. Pius X-school aan de Reviusstraat in Oud- Schoten de tentoonstelling „Wij bouwen". Vervolgens sprak pater drs. J. C. M. Hutjens, rector van het Mendelcollege, over „Een parochie in opbouw". Pater Hut jens zei, dat de parochie naast het gezin als een goddelijke instelling moet worden ge zien. De band met de parochie is door de constellatie van de wereld niet meer zo hecht als in vroegere tijden, toen de men sen in de parochie werden geboren en na hun overlijden rondom de parochiekerk werden begraven. Spreker drukte zijn toe- hooi-ders op het hart, met voorbijzien van alle persoonlijke grieven en critiek, een drachtig aan de opbouw van de jonge pa rochie mede te werken. „Wij moeten ons werk vooral breed en katholiek zien. Als de parochie gezond is zal het gehele rijk Gods daarvan profiteren," aldus besloot pater Hutjens zijn toespraak. De expositie geeft door middel van ont- werp-tekenineen. foto's en maquettes een duidelijk overzicht van het complex van gebouwen, dat tussen de Tesselschade- straat, de Muiderslotweg, de Geusevesper- straat en de Roemer Visscherstraat gepro jecteerd is. Behalve van de door ir. Harry Nefkens ontworpen nieuwe kerk aan de zeer vooruitstrevende opzet dezer kerk hebben wij onlangs nog een uitvoerig arti kel met foto's gewijd zijn er ook ont werpen te zien van de door de r.-k woning bouwverenigingen St. Bavo (eveneens ont worpen door de Rotterdamse architect ir. Harry Nefkens) en St. Jozef in Delftwijk te bouwen flatwoningen, een dubbele L.O.- school met bijbehorend gymnastieklokaal en een r.-k. kleuterschool. Voorts zijn er stands met door school kinderen vervaardigde produkten van han denarbeid, waarbij een fraaie uit lucifers doosjes opgebouwde maquette van de nieuwe kerk en een grappige processie, ge maakt uit eikels, klei en lapjes stof te zien waren. Ook verscheidene actie-comités zijn vertegenwoordigd met enige originele stands. Priestergewaden, altaarkelken, kan delaars en een fraaie kerstgroep voltooien deze gevarieerde tentoonstelling, waaraan men veel zorg heeft besteed. Deze foto toont een maquette van de beboxtwing van de noordelijke pxint van Delftwijk in Haarlem-Noord, tussen de Rijksstraatweg (beneden) en de nieuwe Delftlaan (boven). Wij zien hier de 164 woningen, die de Rotterdamse architect ir. Harry Nefkens heeft ontworpen voor de r.k. woningbouwvereniging St. Bavo Rechts op de foto ziet men de geprojecteerde torenflat aan de Rijksstraatweg aan de westzijde van het Delftplein. In het midden ziet men, waar het Johan Limpersplantsoen komt. De straat aan de linkerzijde is de Jan Campertstraat, aan de rechterzijde daarvan ziet men het eveneens door ir. Harry Nefkens ontworpen r.k. scholencomplex. s

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19