Nederlands politiek georganiseerde jeugd demonstreerde in Den Haag ONZE PUZZEL Frankrijk stelt zijn hoop op nieuwe regering in Egypte Warschau en Oost-Berlijn zijn niet tegen Russische bases Met Esso bent II beter uit! Amerikaanse presidentsverkiezing Massale betoging voor vrij Hongarije Parijs betreurt houding der andere gebruikers van het Suezkanaal Grotezvohl waarschuwt de studenten en doet beroep op intellectuelen EXTRA Politie voorkwam optocht naar Russische ambassade Voor de laatste keer RADIO TELEVISIE Huidgenezisiig Hoop voor 111 mijnwerkers in Canada vrijwel opgegeven Olieleiding naar Roergebied voor hen die meer eisen Veertien dagen wegens dierenmishandeling Ambtsaanvaarding door mr. W. H. Nagel (J. B. Charles) ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 O Jongeren van Nederland hebben zich vrijdagavond met een resolutie gericht tot de minister van Buitenlandse Zaken, de heer J. M. A. Luns. In deze resolutie zeggen zij dat zij meeleven met de vrijheidsstrijd van alle onderdrukte volken. Zij menen dat de toestand in Oost-Europa en in het bijzonder in Hongarije aantoont dat thans de tijd is gekomen om een beroep te doen op het wereldgeweten, om druk uit te oefenen op Rusland om te bereiken dat de Russische troepen uit de door Rusland bezette gebieden worden teruggetrokken. Zij menen dat thans in deze landen weer plaats is voor vrije verkiezingen en zelfbeschikking, vrijheid van godsdienst, onafhankelijke rechtspraak en récht van vrije organisatie. De jongeren doen een dringend beroep op de minister, die maatregelen te nemen welke nodig zijn om de menselijke rechten en de vrijheid te verkrijgen. Deze resolutie hebben honderden jongeren aangenomen in een landelijke protestbetoging, welke werd gehouden voor het stadhuis op het Burgemeester de Monchyplein te 's-Gravenhage. De loco-burgemeester van 's-Graven hage had aan de Politieke Jongerenraad toestemming verleend tot het houden van deze demonstratie. Deze contactraad is het overkoepelende orgaan van de Arjos, de Christelijk Historische jongerenorganisatie, de jongerenorganisatie van de K.V.P., de jongerenorganisatie voor Vrijheid en De mocratie en „De Nieuwe Koers". Op de protestbijeenkomst voerden het woord de heren S. J. Jonker, voorzitter van de P.C.J.R., ds. Istar Tüski, Hongaars predikant, E. N. Vegter, studente te Gro ningen, dr. H. J. Roethof, bestuurslid van de J.O.V..D., H. Voorwinde van „De Nieuwe Koers" en I. Hopman, lid van het landelijk actiecomité. De honderden jongeren hielden een de monstratieve optocht door de Haagse bin nenstad. Zij droegen spandoeken mede, De vogeltrek Aan zee stond vanmorgen een matige noord-noordwesten wind, die afnam tot zwakke wind, maar uit de verkeerde hoek bleef waaien. De post aan de Zeeweg meldde vanmorgen tot kwart over acht drieënzestig bonte kraaien, zestig spreeu wen, die op normale hoogte vlogen en vijftig spreeuwen, die hoog overkwamen. De vinken, die veel gevoeliger voor de weersomstandigheden zijn dan de spreeu wen, trokken niet. Wel kan men nog grote troepen vinken zien fourageren onder de beukebomen langs de duinrand. Vrijdag avond was er lichte trek van koperwieken. In de dennebossen in de Schoorlse duinen zag men ook tal van kuifmezen, die zoals eerder ge meld dit jaar tot de invasievogels gerekend kunnen worden. Wat is het verschil tussen ge wone trek en in vasie? De gewone trek heeft elk jaar pj.aats en de ge wone trekvogels houden elk jaar dezelfde individuele trekrichting aan, een invasie is een wegtrekken van vogels, die ter plaatse standvogels zijn. De reden hiertoe is meest al overbevolking en voedseltekort. De ene keer is de trek westwaarts gericht, een andere keer kan de trekrichting meer zuidelijk zijn, dit kan voor de soort variëren. In het Amstelmeer bij Wieringen telde men deze week tweehonderd kleine zwanen, troepen wintertalingen en smien ten. Ook hier waren de wilde eenden in enorme aantallen aanwezig. De post aan het Kennemerduinmeer tel de vanmorgen tachtig spreeuwen en nog vijf graspiepers en een late wulp. In het meertje zwommen behalve twee brildui- kers en twee kuifeenden, die er al enige weken verblijven, zes wilde eenden en nu ook vijf smienten. Het is vandaag de laatste keer, dat wij deze rubriek in dit jaar plaatsen. Dinsdag zal men in ons blad een slotartikel over de vogeltrek aantreffen. handdruk overgerdijnstoffen Door tussenvoeging van één letter kun nen de woorden uit de eerste rij met die van de tweede rij tot een plaatsnaam in cnze provincie worden verbonden. De woorden van de tweede rij staan in juiste volgorde, die van de eerste rij niet. De ge bruikte verbindingsletters vormen de naam van een polder in onze provincie. la woud nieuw nes groot roek wijd diep ui schild land eer mi meer span geest op broek oud en Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad f 7.50, 'f 5 en f 2.50 dient men uiterlijk dinsdag 17 uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaus in Haarlem, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein, in IJmuiden, Lange Nieuw- straat 427. Men wordt verzocht de oplossingen uit buitend per briefkaart in te zenden, met duidelijke vermelding „Puzzel". De oplossing van de vorige puzzel: 1. Plunderaar, 2. Polospeler, 3. Televisie kijker, 4. Helderziende, 5. Kruimeldieveg ge, 6. Filatelist, 7. Geveltoerist. Prijswinnaars zijn: mevrouw A. de Rue- Visman, Theemsplein 26 rood, Haarlem, f 7,50; A. M. J. Nolte, d'Aulnis de Bour- rouillaan 9, Baarn, f 5; C. van Accooy, Vis serseinde 24, Spaarndam, f 2,50. waarop leuzen stonden zoals „vrijheid voor Oost-Europa", „recht van vrije organisa tie", „godsdienstvrijheid", „onafhankelijke rechtspraak" en „vrije democratische ver kiezingen". De stoet werd ontbonden bij het Vredespaleis. Een groot aantal deelnemers begaf zich daarna direct hard lopend in de richting van de Russische ambassade, aan de An- dries Bickerweg. De politie had hier echter reeds voor afzetting gezorgd. Voordat de kopgroep van de demonstranten de Tobias Asserlaan bereikt had, hadden gemotori seerde versterkingen van de politie alle toegangswegen naar de Sovjetambassade afgesloten. Ruim anderhalf uur hebben de demonstranten getracht de ambassade te bereikèn. Tot een botsing met de zeer be heerst optredende politiemannen is het ge lukkig niet of nauwelijks gekomen, al was de situatie even dreigend, doordat enkele ouderen onder de demonstranten poogden door te breken. De jeugdige demonstranten vergenoegden zich er tenslotte mee aan de overkant van de gracht voor de Rus sische ambassade luidkeels leuzen te roe pen. als „vrijheid voor Hongarije", „Boel- ganin pak maar in". Na verloop van tijd vertrokken de demonstranten. De Haagse politie heeft overigens de gehele nacht gepatrouilleerd. De Utrechtse politierechter heeft de 33- jarige petroleum ven ter W. O. te Utrecht tot veertien dagen gevangenisstraf veroor deeld, wegens mishandeling van een pony- paard je. De venter reed op 3 juni met een span te Bilthoven en had aan twee veer tienjarige jongens gevraagd het paard even vast te houden. De knapen durfden dit echter niet te doen omdat het dier vrij wild was. Hierover wond de venter zich op en toen het paard even later het trottoir op wilde, maakte hij zich zo kwaad dat hij het dier met de vingers in de neusgaten stak en het met zijn rubberlaars in de buik trapte. Van dit laatste was de eigenaar van het span eveneens getuige. De jongens hadden hem namelijk geroepen toen zij be merkten dat de venter zich kwaad maakte. Mede gezien de recalcitrante houding van de verdachte, die de mishandeling hardnekkig ontkende, had de officier van Justitie veertien dagen geëist. De verdach te verklaarde van het vonnis in hoger be roep te zullen gaan. Een meisje uit 't dorp Standaardbuiten Riep huilende, tranen met tuiten, 'k Mis mijn DANTUMA-pen! 't Is de beste die 'k ken! Ik kèn er gewoonweg niet buiten! Wanneer men in Parijs de balans op maakt van de eerste week oorlog tegen Egypte, dan zijn de militaire tegenslagen voor president Nasser geweest: Er zijn 15.000 man gevangen gemaakt, tenminste de helft van het leger is uit elkaar ge slagen, de luchtmacht werd nagenoeg bui ten gevecht gesteld en een belangrijk deel van de Sinaï-woestijn is door de Israëliërs bezet. Men verwacht dat dit weekeinde de Britten en de Fransen zullen beginnen met de verovering van de steunpunten aan het kanaal en in Parijs is men van oordeel, dat de dagen van Nasser zijn geteld. Als hij het veld zal hebben geruimd zullen Parijs en Londen het eerste, zo niet het voor naamste, doel van de veldtocht hebben bereikt. Men hoopt met een nieuwe Egyp tische regering te kunnen overleggen over een internationalisatie van het Suezkanaal volgens de plannen, die de achttien ge bruikers-landen deze zomer te Londen hebben opgesteld. Frankrijk acht zich, met Engeland, ge rechtigd de verlangens, die de voornaam ste belanghebbende landen toen hebben uitgesproken, tot uitvoering te brengen en men betreurt het van die andere zestien landen niet meer begrip en steun te onder vinden. De reacties van de UNO zijn niet be moedigend geweest. Rechtstreekse maat regelen of interventie van UNO-zijde wordt te Parijs nauwelijks gevreesd. Het enige gunstige geluid, dat in de UNO- Assemblée, volgens Franse inzichten, ge hoord werd, was van Canada afkomstig, dat voorstelde een UNO-leger de orde in het Midden-Oosten te laten herstellen. Wanneer de UNO dit plan aanvaardt, dan zou dat Parijs welkom zijn, ook al omdat de actieve tegenstanders van Egypte de vrijheid zou worden gelaten eerst hun eigen doeleinden de bezetting van de kanaalzone te bereiken. Noord-A frik a Een ander punt van de debet-zijde vor men voor Parijs de geringe vruchten, die de jongste missies in Marokko en Tunesië hebben opgeleverd. De sultan blijft hals starrig in zijn verzet de betrekkingen met Frankrijk te herstellen zolang de vijf Al gerijnse rebellen-leiders niet eerst bevrijd zullen zijn en premier gourguiba heeft in een radiorede verklaard, dat zijn land aan de zijde van Egypte staat. De oorlog tegen Egypte heeft de vooruitzichten voor Frank rijk in Noord-Afrika ongetwijfeld niet ver beterd en Parijs overweegt een nieuwe boodschapper naar Tunesië en Marokko te sturen. In dit verband is de naam van de vroegere president der republiek, Vincent Auriol, genoemd. Huidzuiverheid- Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. XXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCCCOOOOOCOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCO s Macht der gewoonte NEW YORK (United Press). - Tijdens 5 het debat in de UNO Assemblée heeft de Amerikaanse minister van Buiten- landse ZakenDulles, door een verspre king een homerisch gelach ontketend. Dulles sprak over het Amerikaanse ont werp resolutie„dat in de Veiligheids raad getroffen werd door het veto van de Sovjtoen herstelde hij zich en ging door: „Engeland en Frankrijk". Dulles zelfmaar ook de Russische vertegenwoordigerlachten hartelijk, en Dulles voegde er zijn verontschuldiging aan toe voor „die halve verspreking 8 8 OOOOCOOOOCOODOOOOOOOOOOXXX>DCOCOCOCOCCOCOOa>DCOOOOOOOOOC WARSCHAU (Berlijn/Reuter/AFP). Het bestuur van de Poolse (communisti sche) verenigde arbeiderspartij heeft mee gedeeld, dat de positie, de sterkte en de be wegingen van de Russische strijdkrachten in Polen zullen worden geregeld in over leg met en met instemming van de Poolse regering. Van de landen die de overeen komst van Potsdam hebben ondertekend, S$3S^cv-, ÏM Ir Niet onder woorden te brengen, wat u denkt, Tank Esso Extra Winter Grade, de „winter"benzine bij uitnemendheid met een speciaal „anti stalling" ingrediënt tegen ijsvorming stop bij de blauw/witte Esso pomp STATEN (48) Alabama Arizona Arkansas California Colorado Connecticut Delaware Florida Georgia Idaho Illinois Indiana Iowa Kansas Kentucky Louisiana Maine Maryland Massachusetts Michigan Minnesota Mississippi Missouri Montana Nebraska Nevada New Hampshire. New Jersey New Mexico New York North Carolina North Dakota Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina South Dakota Tennessee Texas Utah Vermont Virginia Washington West Virginia Wisconsin Wyoming Reeds gekozen KIESMANNEN (531) HUIS (435) SENAAT (96) GOUVER NEURS STATEN 1952 1956 1954 1956 1954 1956 1954 1956 DEM REP DEM REP DEM REP DEM REP DEM REP DEM REP 11 9 2 1 Dem Alabama 4 1 1 1 1 1 Dem Arizona 8 6 2 1 Dem Arkansas 32 11 19 2 1 Rep California 6 2 2 1 1 1 Dem Colorado 8 1 5 2 1 Dem Connecticut 3 1 1 1 1 1 Rep Delaware 10 7 1 2 1 Dem Florida 12 10 2 1 Dem Georgia 4 1 1 2 1 Rep Idaho 27 12 13 1 1 1 Rep Illinois 13 2 9 2 1 Rep Indiana 10 8 2 1 Rep Iowa 8 6 2 1 Rep Kansas 10 6 2 2 Dem Kentucky 10 8 2 1 Dem Louisiana 5. 3 2*) 2 2 Dem Dem*) Maine 9 4 3 2 1 Rep Maryland 16 7 7 1 1 1 1 Rep Massachusetts 20 7 11 1 1 1 1 Dem Michigan 11 5 4 1 1 1 1 Dem Minnesota 8 6 2 2 Dem Mississippi 13 8 3 2 1 Dem Missouri 4 1 1 2 2 Rep Montana 6 4 2 2 Rep Nebraska 3 1 1 1 1 Rep Nevada 4 2 2 1 Rep N. Hampshire 16 6 8 2 Dem New Jersey 4 2 2 2 Dem New Mexico 45 17 26 1 1 1 Dem New York 14 11 1 2 1 Dem North Carolina 4 2 2 1 Rep North Dakota 25 6 17 2 1 Dem Ohio 8 5 1 2 1 Dem Oklahoma 6 1 3 1 1 1 Rep Oregon 32 14 16 2 1 Dem Pennsylvania 4 2 2 2 Dem Rhode Island 8 6 2 Dem South Carolina 4 2 2 1 Rep South Dakota 11 7 2 2 2 Dem Tennessee 24 21 1 2 1 Dem Texas 4 2 2 1 Rep Utah 3 1 2 1 Rep Vermont 12 8 2 2 2 Dem Virginia 9 1 6 2 1 Rep Washington 8 12 6 3 7 2 2 1 1 Dem Rep West Virginia Wisconsin 3 1 1 1 1 1 Rep Wyoming Totaal 89 442 231 204 49 47 30 30 48 Deze tabel geeft weer de stemverhou ding der Verenigde Staten in het college van kiesmannen, dat de president aanwijst, de machtsverhouding tussen Democraten en Republikeinen in de beide huizen van het Congres sinds 1954 en de verdeling dei- gouverneurs van de 48 staten over de beide partijen 27 Democraten en 21 Republi keinen. Men kan aflezen dat Stevenson in 1952 door Eisenhower werd verslagen met een verschil van 353 kiesmanstemmen en 39 staten, dat de Democraten in het Huis een overwicht van 27 zetels hebben en in de Senaat van twee. In de Senaat zijn voor dit jaar de zestig zetels, die niet betwist worden dertig Republikeinse en dertig Democratische al ingevuld. Men kan met behulp van deze tabel zelf het verloop van de verkiezingsstrijd volgen door de uitslagen, die per staat bekend gemaakt worden, in te vullen. Voor nadere bijzon derheden over het eigenaardige systeem der Amerikaanse verkiezingen, over de voornaamste kandidaten en over de opinie peiling verwijzen wij naar de pagina's 1, 4, 5 en 7 van „Erbij". Vijftien doden geborgen SPRINGHILL. (Reuter/AFP/UP). Men heeft bijna geen hoop meer, dat 111 mijnwerkers, die door een ontploffing in een mijn te Springhill in de Canadese pro vincie Nova Scotia van de buitenwereld zijn afgesloten, kunnen worden gered. Men heeft vijftien lijken geborgen. Reddings brigades kunnen door instortingen de in gesloten arbeiders niet bereiken. Onder de vijftien doden zijn twee leden van een reddingsbrigade. De mijn behoort tot de diepste van .Cana da. Het mijngebied bij Springhill is een van de belangrijkste van het land. Jaarlijks wordt meer dan 750.000 ton kolen geprodu ceerd. De bevolking van Springhill telt nog geen 8000 zielen. Een van de ergste mijnrampen die Ca nada trof gebeurde in 1891, toen bij een explosie 125 arbeiders om het leven kwa men. Het laatste grote mijnongeval ge beurde op 14 juni van dit jaar in Stellar- ton, toen negentien mannen werden ge dood. In Stellarton vonden in 1880 zestig man de dood. In 1918 tachtig. In 1917 kwamen 65 mensen in de mijn bij New Waterford (Cap Breton Island) om het leven. In het groot auditorium van de Leidse academie heeft mr. W. A. Nagel het ambt van buitengewoon hoogleraar in de peno logie en de criminele sociologie aanvaard met het uitspreken van een oratie over het strafrecht en de onmens. Prof. Nagel als letterkundige bekend onder de naam J. B. Charles aanvaardde daarmede als eerste de tweede strafrechte lijke leerstoel van de Leidse universiteit. Ónder zijn gehoor bevonden zich, behalve de vertegenwoordigers van de senaat en het curatorium van de Leidse universiteit, ook prof. Donkersloot (Antonie Donker) namens de PEN-club Nederland en dr. Victor E. van Vriesland, lid van de PEN- club en ere-doctor van de Leidse univer siteit. In zijn oratie betoogde prof. Nagel dat de vraag omtrent de gerechtvaardigde maatschappelijke reactie op misdaad en tegenover de misdadiger niet definitief is op te lossen. Aangezien dit antwoord een compromis moet blijven tussen velerlei te genstrijdige factoren, die het strafrecht be heersen. Hij concludeerde hiertoe vooral op grond van zijn principiële afwijzing van de doodstraf en de levenslange gevangenis straf. heeft alleen de Sovjet-Unie de Poolse westgrens erkend, aldus het partijbestuur. De legering van Russische troepen op Pools rechtsgebied „zal in geen enkel op zicht inbreuk op onze soevereiniteit ma ken". De Russische troepen hebben tot taak de verbindingslijnen tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland te beschermen op grond van de overeenkomst van Potsdam, die in 1945 werd ondertekend door Groot-Brit- tannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie, aldus het partijbestuur. Premier Grotewohl van Oost-Duitsland heeft in de Volkskamer in Oost-Berlijn verklaard dat de regering te gen „eenzijdig vertrek" van de Russische troepen uit Duitsland is. De aanwezigheid van de Russische troepen is overigens nodig, omdat er mensen zijn die geen vreedzame oplossing van het Duitse vraag stuk wensen, aldus Grotewohl. Naar aanleiding van agitatie in kringen van Oostduitse studenten verklaarde Gro tewohl, dat niet toegelaten zal worden dat „West-Berlijnse studenten aan onze uni versiteiten ongeregeldheden uitlokken". Wel is een akkoord mogelijk over het on derwijs in het Russisch. Êen aantal stu denten wil het Russisch als verplicht leer vak geschrapt zien. Grotewohl zei, dat de democratisering in Oost-Duitsland sinds de contra-revolutie van 17 juni 1953 nog steeds vreedzaam wordt voortgezet. Grote wohl deed een dringend beroep op de in tellectuelen samen te werken met de re gering. Hij zei, dat Oost-Duitsland „de oprechte vriend van Polen wil zijn" en betuigde zijn „diepe sympathie voor de Hongaarse ar beidersklasse". De partij heeft alle krachten geconcen treerd op het afslaan van iedere agressie, aldus schrijft het orgaan van de socialis tische (communistische) eenheidspartij „Neues Deutschland". De vuist van de partij zal ieder, die de arbeiders- en boerenmacht wil ondergra ven, treffen, aldus het blad. Intussen gaat de mobilisering van de gewapende strijd groepen in de Oostduitse bedrijven voort. Functionarissen hebben instructie gekre gen de opleiding van deze groepen steeds meer te verbeteren en „de waakzaamheid te vergroten". Volgens radio-Boedapest zijn in Boeka rest en elders in Roemenië, velen gearres teerd na „incidenten", die zouden zijn ont staan nadat scholieren hadden geëist, dat er Frans op de scholen zou worden onder wezen in plaats van Russisch. Het bestuur van de ESSO A. G. te Ham burg heeft de bij de aanleg van een olie- buisleiding van de Noordzee naar het Roer gebied belanghebbende firma's uitgenodigd tot een oprichtingsbijeenkomst op 8 no vember in Hamburg. Naar DPA meldt schijnen hiermede de technische en finan ciële vraagstukken, welke tot dusverre de verwezenlijking van het project vertraag den, opgelost te zijn. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Van onze correspondent in Parijs) ADVERTENTIE Rusland heeft in de Veiligheidsraad 87 maal zijn recht van veto gebruikt, de Verenigde Staten nimmer, Frankrijk viermaal en Engeland twee maal. Natio- y nalistisch China gebruikte het recht - o een maal 8 ADVERTENTIE wanneer midden op een kruispunt uw motor afslaat. Dit kan u bij kil en vochtig weer op de meest ongewenste momenten gebeuren. Want door de snelle verdamping van de benzine koelen de metaaldelen van de carburateur sterk af. Bij dergelijke weersomstandigheden slaat de waterdamp uit de lucht als ijs neer op sproeier of smoorklep. Gevolgen: minder motorvermogen, hoger benzineverbruik afslaan van de motor. Snellere start, sneller op temperatuur, geen krachtverlies, ager benzineverbruik en de motor slaat niet af. - -■ - ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5