„Rock-'n-roll"-relletjes bij communistische gebouwen IRFnrUI sPecia'"s*en Gebedssamenkomsten in Haarlem en omgeving CREMATIE In Haarlem wonende Hongaarse vrouwen vertellen haar leed Betogende jongens vernielden ruiten, ook bij niet-communisten In vertwijfeling gissen zij naar het lot van familieleden Amsterdamse Beurs LAATSTE NIEUWS Kort en bondi 9 „We moeten wat te doen hebben" Jaarvergadering van het Doopsgezind Zangkoor Medicinaal Norit Uw maag onmiddellijk! Burgerlijke Stand van Haarlem VERENIGING VOOR CREMATIE AVVL AMSTERDAM, PLANT. MIDDENL. 58 CNV-familie-avonden te Haarlem uitgesteld „Haarlems Entree" gelast feestverlichting af Heden geen vergadering communisten te Haarlem Extra concert N.Ph.O. ten bate van Hongarije Dr. ir. De Goey 25 jaar bij „De Spaarnestad" Vergadering leraren M.O. en V.H.O. gaat niet door Recital van Irma Kolassi en Cobv Riemersma Bijzondere kerkdiensten in katholieke kerken Nieuwe leden Tweede Kamer geïnstalleerd Huis geweigerd aan ex- hongerstaker in Heemstede Nederland bereid duizend vluchtelingen op te nemen Televisie- Twee gedetineerden uit strafgevangenis ontvlucht Nederlanders uit Cairo op weg naar Soedan DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 Onder luid gejoel van opgeschoten jonge lui hebben enige communisten maandag avond om half elf het in rode letters ge schilderde bord „De Waarheid" van het communistische krantengebouw aan de Schoterweg in Haarlem-Noord verwijderd. Toen de communisten het bord van de gevel losmaakten, waarbij het doormidden brak, bedaarde de gistende stemming onder de jongeren onmiddellijk en was de rust rond het gebouw van de communistische krant spoedig weergekeerd. De jongelui hadden hun demonstratieve afkeer van alles wat communist heet bekroond gezien en daar mee tevens een avond vol sensatie beleefd, waaraan zij na het verstillen van de „rock- 'n-roll"-rellen intussen weer kennelijk be hoefte hadden gekregen en welke behoefte zij op deze wijze konden bevredigen. De gehele dag was het gisteren rumoerig geweest rond de gebouwen van „De Waar heid" aan de Schoterweg en de Eenheids vakcentrale aan de Jansstraat. Om tien uur 's morgens reeds waren jongens en ouderen te hoop gelopen voor het krantengebouw, 's Middags om drie uur trokken tachtig jongens, voornamelijk scholieren, weer op naar het communistische gebouw, waarbij zij hun vijandige houding duidelijk lieten blijken. Nadat de politie, die deze dag mild is opgetreden en veel begrip toonde voor de verontwaardiging van de jongeren, met de demonstranten had gesproken, hebben de jongens zich verwijderd. Later kwam echter een grotere groep terug en begon men met stenen te gooien naar de etalage Op de tweeënzestigste jaarvergadering van het Doopsgezind Zangkoor is in het jaar verslag met waardering en optimisme ge sproken over de activiteiten van het grote koor, kinderkoor en het klein dameskoor. De periodiek aftredende bestuursleden me juffrouw B. van Leuven en de heren C. Overbeek en F. Henskes werden herkozen. Aan de commissie voor pers en propaganda werd mevrouw L. v. d. JagtBakker toe gevoegd. In beginsel werd voorts besloten in de komende meidagen het Requiem van Bra'nms uit te voeren. ADVERTENTIE Opstandige maag? Gestoorde spijsvertering zuivert Medicinaal Norit is een zuiver natuur- geneesmiddel. Door zijn sterk adsorptie- verniogen is Norit in staat vele schadelijke bestanddelen onmiddellijk uit de spijsver teringsorganen weg te nemen. Dit is Norit 10.000 maal vergroot onder de elektronen-micros coop. Norit werkt als een spons. Het zuigt direct alle kwade stoffen in zich op. Norit helpt snel en veilig tegen vele maagstoornissen (oprispingen, bran derigheid, maagzuur), darmstoornissen (diarree), slechte spijsvertering („opge blazen gevoel"), onbehaaglijkheid (na overvloedig gebruik van alcoholische dran ken) en voedselvergiftiging (onmiddellijk de dokter waarschuwen). U kunt het elk ogenblik nodig hebben neem het daarom vandaag nog in huis HAARLEM, 5 november 1956 ONDERTROUWD: 5' nov., P. Konings en E. G. Strengholt; J. Hupkens en M. A. C. Bijrij; E. W. F. Tews en W. Chr. Thijssen. BEVALLEN van een zoon: 3 nov., M. Th. L. J. H. PovelEverard; E. W. Geelsten Boom; W. Timmervan Looij; E. W. Stol wijk—van Dijke; J. Kok—Buur; 4 nov., A. E. van der Las—Leimhühler; J. Kluijt— Vonk; H. W. Sandersvan der Dussen. BEVALLEN van een dochter: 3 nov., G. C. van Wetten—Rensink; T. A. Honcoop— van Deursen; W. E. VogelaarStavinga; 4 nov., A. van Zeistde Keizer; M. Dijkstra Moeke; 5 nov., H. Hoogstrade Vries; P. M. van der MeerLagerweij; A. H. Boonman Merkx. OVERLEDEN: 3 nov., W. Bosch. 71 j„ Gasthuisvest; S. Zandstra—van de Pieter man, 66 j„ V.'eltevredenplein; T. Kroezen— Gladpootjes, 72 j., Gasthuisvest; G. M. van Raam—Kamperman, 72 j., Westerhoutpark; 4 nov., C. J. Akkerman—Sieliahus, 87 j., Hazepaterslaan; M. A. W. Wentholt—Tide- man, 85 jRustenburgerlaan. ADVERTENTIE is sedert 1 april j.l. alleen moge lijk als overledene een testament of een eigenhandig geschreven wilsbeschikking heeft nagelaten. U ontvangt volledige inlichtingen over crematie en de wettelijke voorschriften na inzending van deze advertentie als drukwerk aan De Haarlemse politie treedt op tegen jongens, die met stenen naar de communistische gebouwen gooien. van „De waarheid", waardoor de winkel ruit totaal werd vernield. Na de vernieling van het raam heeft men met planken de opening dichtgespijkerd. Ook naar de ra men van het EVC-kantoor waren inmiddels met succes, enige stenen gegooid. 's Avonds hoopten de jongens weer bij de tv/ee gebouwen opeen, waarbij zij elkaar ophitsten en in stoere bewoordingen aan elkander duidelijk maakten, dat zij toch waarachtig wel wat mans waren en wat aandurfden. De meesten van deze jongens verkeren wat men noemt in de „Sturm- und-Drang"-periode en vele betogers had den op het avondlijk uur allang met een boek over Winnetou en de Apachen bij hun moeder aan tafel moeten zitten of in bed moeten liggen, dromend van cowboys, die op hun paarden over de wijde prairies stormen. Het is echter te begrijpen, dat deze jongens na de berichtgeving van de laatste dagen een daad willen stellen. Voor velen van hen gaat het er echter niet zozeer om een anti-communistische hou ding te demonstreren als wel om de sensa tie en het: „We moeten toch wat te doen hebben" zoals een van de jongens zei. Nadat de jongelui luid hadden geroepen: „Dat bord moet weg" (daarbij doelend op het bord met de woorden „De Waarheid") óhdërhamën" zij om kwart over tien een stormaanval en staken «ij vlak voor de gevel een fles benzine in brand. De politie trachtte de jongens tegen te houden en bluste onmiddellijk het brandje, dat de gevel zwart blakerde. De politie maakte gebruik van de gummiknuppel maar be perkte haar optreden voornamelijk tot het geven van aanmaningen om rustig weg te gaan. Nadat het bord van de gevel was ver wijderd, dropen de jongens' dan ook gelei delijk af. Om half twaalf stak een jonge man nog een blik benzine aan voor het ge bouw van de E.V.C. in de Jansstraat, maar het brandje werd spoedig geblust. De in middels gewaarschuwde brandweer be hoefde geen dienst te doen. In de loop van de dag zijn ook bij twee communisti sch raadsleden, de heren mr. M. D. Proper en G. Mol ruiten ingegooid. Om onbegrij pelijke reden zijn in de Kleverlaan bij een niet-communist eveneens de ruiten inge gooid, alsmede bij een groentehandelaar in Haarlem-Noord en bij een ex-communist in de Amsterdamse buurt. Wegens de gebeurtenissen in Hongarije zullen de familieavonden te Haarlem van het Christelijk Nationaal Vakverbond van dinsdag 6 en woensdag 7 november, alsook de kindermiddag op 7 november niet door gaan. Deze avonden worden nu gecombineerd gehouden op maandag 10 december, zelfde plaats en tijd; de kindermiddag is op woens dag 12 december. Met het oog op de ernstige internationale toestand heeft het bestuur van de winke liersvereniging ..Haarlems Entree", Stations, plein en Kruisweg na een spoed-vergade- ring besloten dit jaar geen feestverlichting aan te brengen. Hoewel er reeds uitge werkte plannen bestonden de Kruisweg in Haarlem feestelijk te verlichten achtte men het juister deze keer uiterlijk vertoon ach terwege te laten. De hedenavond in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te 'Haarlem uitgeschreven openbare vergadering van de afdeling Haarlem van de Communisti sche Partij Nederland is door het bestuur der afdeling afgelast. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal op vrijdag 16 november een extra concert verzorgen, waarvan de baten zullen worden afgedragen aan het Nederlandse Rode Kruis, ten behoeve van de Hongaarse vluch telingen. Dit concert, tot stand gekomen door de medewerking van de Commissie voor de Schooljeugd, die de avond van het Jeugdconcert voor dit doel ter beschikking heeft gesteld, zal onder leiding staan van Marinus Adam. Tibor de Machula, de Hon gaarse solo-cellist van het Concertgebouw orkest, heeft reeds toegezegd zijn mede werking aan dit concert te zullen ver lenen. De Hongaarse pianist Robert Weisz zal eveneens aan dit concert medewerken. Kaarten voor dit concert zijn van heden af verkrijgbaar bij de firma Alphenaar, Kruis weg 49. Directie en personeel van de drukkerij De Spaarnestad heeft zaterdagmorgen haar directeur, dr. ir. J. A. de Goey ge huldigd met het feit, dat hij 25 jaar aan net bedrijf verbonden is. De heer G. P. Ooms, gedelegeerd com missaris en directeur, en mr. W. H. A. M. Lucas, adjunct-directeur van de vennoot schap, de ondernemingsraad en een delega tie uit de personeelsleden, waren bij de huldiging aanwezig. De heer Ooms herin nerde in een toespraak er aan, dat de jubi lerende vijfentwintig jaar geleden in dienst kwam op het feest van Allerheiligen. Ir. de Goey begon zijn loopbaan dus met twee vrije dagen. Dit is voor de Spaarnestad een gunstig voorteken gebleken. De lieer De Goey heeft zich een groot deskundige ge toond op grafisch gebied en de vennoot schap ltan hier met recht trots op zijn. Verschillende sprekers voerden het woord en werden allen ingeleid door de bedrijfs econoom, drs. J. Emondts. Maandagmiddag had de receptie plaats in café-restaurant Brinkmann te Haarlem. Talrijke zakenrelaties en overheidsper sonen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de jubilaris geluk te .wensern Ruim honderd bloemstukken stonden in Kroonzaal opgesteld. Naar het secretariaat van de plaatselijke vereniging van docenten bij het V.H.O. en M.O. ons meedeelt, gaat de vergadering van deze docenten die woensdagmiddag in de aula van 't stedelijk gymnasium te Haarlem zou worden gehouden, niet door, met het oog op de gebeurtenissen, die tijdens het weekeinde in Hongarije hebben plaatsgehad. Woensdagavond 14 november zullen Irma Kolassi. mezzo-sopraan en Coby Riemersma, piano, een recital geven in het Minerva Theater voor de Heemsteedse Kunstkring. Voor de pauze zullen werken worden uit gevoerd van Jacopo Peri, Fr. Provenzale, Falconieri, Paesiello en Chausson, daarna werken van Duparc, Fauré, Debussy en Roussel en drie Griekse volksliederen van Riadis, Ponirides en een bewerking van Sfakianakis. ADVERTENTIE Nu de wereld rouwt om de knechting I naar het lot van zijn familieleden gissen, van het Hongaarse volk en de vrijheids-1 "D® Nederlanders kunnen de mentaliteit ctH.vW cf^rlc Kl;;„or, van tde Russen niet begrijpen. Hun terreur moet men aan de lijve hebben ondervon den om te weten wat de Russen in werke lijkheid zijn. Hoe beestachtig zij zich ge dragen tegenover een volk, dat alleen zijn vrijheid wil en dat hiervoor vecht net als de Nederlanders tijdens de Duitse bezet strijders nog steeds blijven vechten om de vrijheid van hun land te bewerkstel ligen, hebben wij gesproken met enkele in Haarlem wonende Hongaarsen, vrou wen, wier gedachten in deze dagen ver weg verblijven: bij familileden, die mogelijk thans nog in verbeten gevecht zich van de Russische besmeurde laars proberen te ontdoen. Vrouwen, die hier thans geen rust vinden, die dag en nacht het beeld voor zich zien van de om geving, waar zij als kind zijn opge groeid en die zich minuut na minuut de verschrikkingen aan hun land en volk toegebracht, herinneren. Wij spraken een vrouw, die vertelde, dat zij in acht jaar taal noch teken van haar familie heeft gehoord. Wanhopig heen en weer lopend vertelde zij haar geschiedenis en als het haar te machtig werd, als zij de ellende bijna niet meer kon beschrijven, doorspekte zij haar verhaal met Hongaar se woorden. Gesticulerend vertelde zij, en andere van haar landgenoten, over haar schone land en haar vlucht naar de vrij heid. Wij vernamen van hen, dat zij de af- .gelopen dagen urenlang aan de radio heb ben gezeten om iete van de berichten op te vangen. Geslapen werd er praktisch niet en ook aan eten en drinken werd niet ge dacht. De Hongaarse dames hebben zich in Haarlem zo goed mogelijk aangepast, zij hebben een werkkring gezocht en voorzien voornamelijk door kantoorwerkzaamheden ting", vertelden de dames ons. Vanavond worden weer in een groot aan tal kerken speciale bidstonden voor het ge troffen volk van Hongarije gehouden. In de meeste rooms-katholieke kerken zal de gehele week voor het Hongaarse volk wor den gebeden. Plechtige requiemmissen zullen worden opgedragen voor hen, die in de strijd voor vrijheid het leven lieten. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zal vanavond tijdens een plechtige requiem mis in de kathedrale basiliek aan de Leid- sevaart, die om acht uur aanvangt, een toe spraak houden. In een korte samenvatting vermelden wij de verschillende kerkdiensten, die in rooms- katholieke kerken worden gehouden. In de dekenale kerk aan de Jansstraat zal deze week iedere avond om kwart over acht een avondmis worden opgedragen. In de kerk van de parochie Allerh. Hart van Jezus aan de Kleverparkweg is iedere avond om half acht een lof en om negen uur een avondmis. In de heilige Antonius van Padua-kerk aan de Nieuwe Groen markt wordt vanavond om half acht een bidstond gehouden. Woensdagavond om half negen wordt een plechtige requiemmis in hun onderhoud. Zij hebben het hier opgedragen. Donderdagavond is er weer om half acht een bidstond en vrijdagavond om half negen een avondmis voor de vrede. Tenslotte wordt in deze kerk ook zaterdag avond om half acht een bidstond gehouden. In de kerk van de h.h. Elisabeth en Bar bara in de Paul Krugerstraat wordt iedere avond om half acht een lof opgedragen en de Liduinakerk aan de Rijksstraatweg is deze week iedere avond van zeven tot acht uur geopend. Ook in de Petrus en Paulus- kerk aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat is er iedere avond om half acht een bid stond. De nieuwe leden van de Tweede Kamer, uitgebreid van 100 tot 150 leden, zijn van middag geïnstalleerd. Van de vijftig nieuwe leden waren er 49 aanwezig voor het afleg gen van de vereiste eden en beloften. goed, maar al deze gunstige omstandighe den hebben thans niets meer te betekenen in vergelijking met het schrijnende leed, dat zij moeten ondergaan. „Wij willen iets doen", zeiden ze, „maar we staan machte loos", en die woorden worden onderstreept met een wanhopig gebaar. „Konden we maar iets van onze familieleden te weten komen". Vol lof zijn zij over ons volk, dat zo daadwerkelijk met hen meeleeft. Enkele van de in Haarlem gevestigde Hongaarse vrouwen zijn omstreeks 1947 uit hun land gevlucht, met achterlating van hun bezit tingen. Toen zij in ons land aankwamen, stonden zij verbaasd over de talrijke arti kelen, die in alle winkels zonder bon te koop waren. Deze weelde hadden zij tot nogtoe in hun land niet gekend. Diep in hun gedachten gegrift staan de voorvallen, die zich na de komst van de Russen in 1945 voor hun ogen hebben af gespeeld. Toen de „Hunnen"-troepen kwa men, werden steden geplunderd en een groot gedeelte van de bevolking werd weg gevoerd naar Rusland om daar in de fabrieken en mijnen te worden tewerkge steld. Voedsel kregen de mensen bijna niet en urenlang achtereen moesten zij werken, opgezweept door hun beulen. Intellectuelen werden ontslagen en hun woningen werden verbeurd verklaard, Zij werden verplicht in fabrieken te werken en Russische bij eenkomsten bij tè wonen. Wanneer de Russen merkten, dat iemand kerkelijk was getrouwd, dan kon het gebeuren, dat hij naar een kamp werd weggevoerd. Zij die niet voor communisten wensten door te gaan, kregen dikwijls geen rantsoenkaart, dus geen eten. Brieven die in het buiten land verblijvende Hongaren aan hun familieleden schreven, kwamen nooit aan. Daarom kan men slechts met vertwijfeling ADVERTENTIE Woning was niet geschikt voor bewoning in drieën De Heemsteedse hovenier J. Neeskens, die een maand geleden van zich deed spre ken, doordat hij voor het raadhuis in Heem stede in hongerstaking was gegaan, totdat hem een woning zou zijn verstrekt, zou thans door het gemeentebestuur van Heem stede een woning geweigerd zijn in de Landzichtlaan. De heer Neeskens zou van de huiseige naar een bereidverklaring gekregen heo- ben, maar van het gemeentebestuur geen toestemming hebben ontvangen in de wo ning te trekken. Wel zou onlangs in de Soendastraat te Heemstede een verdieping zijn toegewezen aan een jongeman van 19 jaar, die pas ge trouwd was. Wij hebben ons over deze aangelegen heid gewend tot de heer A. van Wingerde, die als ambtenaar de huisvestingsskwesties in Heemstede behartigt. Deze vertelde ons, dat de woning in de Landzichtlaan door het gemeentebestuur niet geschikt was bevon den, omdat het huis al in tweeën werd be woond en niet een derde gezin, zelfs al zou het slechts uit twee personen bestaan, kon bevatten. Wat de toewijzing van andere gevallen betreft, kwam het vaak voor, dat huis eigenaren wel bereid waren een bepaald gezin te huisvesten, maar als er van ge meentewege getracht werd hiervoor in de plaats een ander gezin te laten inwonen, dat naar het oordeel van het gemeentebe stuur meer in aanmerking kwam om te worden gehuisvest, dan werd door de huis eigenaar alle medewerking geweigerd. De gemeente wil in deze gevallen de woning niet met behulp van de sterke arm vorde ren, omdat in dat geval onenigheid tussen de bewoners vaak oorzaak ervan wordt, dat van een rustige samenwoning geen sprake is. In deze gevallen was men van oordeel, dat men dan beter het door de huiseigenaar gewenste gezin toestemming kan geven ergens in te trekken, dan hele maal niemand te kunnen helpen. Er is echter geen sprake van, dat hier uit enigerlei voorkeur van het gemeente bestuur zou blijken en het huisvestingsbu reau doet al het mogelijke om de beschikbare woonruimte zo eerlijk mo gelijk te verdelen en bovenal te zor gen, dat iedereen, naar zijn plaats op de urgentielijst, zo spoedig mogelijk ge holpen wordt. Slotkoers Open ins? gisteren knersen 3-314 NederL'47 89% 89% 3 Nedl 1962/64 915/jg 91% A. K. U 229 22514 Calvé Delft 315 315 Van Gelder Zonen 198 197 K. N. Hoogovens 310 310 Nederl. Ford 375 370 N. Kabelfabriek 294 293 gew.Philips Gloeil 260 y« 257 pref.Philips Gloeil, 16114 161)4 Unilever 372 366 Wilton Fijenoord 329)4 327 Dordtsche Petrol. 788)4 790 Konkl. Petroleum 785 785 A'dam Rubber 75)4 72)4 Holl. Amer. Lijn 194 191 N. Scheepv. Unie 166 )4 161 Phs. van Ommeren 315 315 H. V. A 93 92 Verg. Deli Mijen 103 101 Amsterd. Bank 21954 21914 Ned. Handel Mij. 175 175 Rotterd. Bank 190 190 Twentsche Bank. 193 193 Anaconda Copper 7714 78 Bethlehem Steel. 168% 168 '4 U. S. Steel 70 7014 General Motors 4614 4714 8014 82 1,-4 3814 3914 De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard onverwijld duizend Hongaarse vluchtelingen naar ons land te laten komen, aldus heeft de minister president, dr. W. Drees, hedenmiddag in een regeringsverklaring in de Tweede Kamer over de gebeurtenissen in Hon garije medegedeeld. BINNENLAND Havenarbeider gedood. Aan boord van het Duitse kustvaartuig „Nova", dat in de Maashaven in Rotterdam ligt, is de 26-jarige havenarbeider F. Bijkerk door een staal draad, die brak, aan het hoofd getroffen. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is hij overleden. Nieuw Girokantoor. Het nieuwe giro- hoofdkantoor in Den Haag, dat in de plaats komt van het veel te kleine hoofdkantoor aan het Spaarneplein. zal hoogstwaarschijn lijk verrijzen in het Bezuidenhout, en een 5,5 hectare groot terrein, dat voor zieken- huisbouw was bestemd, maar daarvoor te klein bleek te zijn. Gas van Gouda. De gemeentebesturen van Schoonhoven en Oudewater hebben aan de gemeenteraden voor'esteld, van de ge meente Gouda gas te betrekken, omdat de gasfabrieken onrendabel zijn. De aanbieding van het gemeentebestuur van Gouda is gunstiger dan van het gasbedrijf Centraal Nederland, Gouda zal in staat zijn ruim een jaar eerder gas te leveren dan het bedrijf te Utrecht. HAARLEM EN OMGEVING Verbetering. De reeks voordrachten in de cursus „Spreken in het openbaar", die gedurende dit seizoen onder auspiciën van de Volksuniversiteit voor Haarlem wordt gegeven door de heer K. Schuitema, heeft niet zoals wij vermeldden in onze weke lijkse agenda plaats in het Frans Hals museum, maar in restaurant Brinkmann. Wijziging spreekuur. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal in plaats van vrijdag op donderdag 8 novem ber zijn wekelijks spreekuur houden. Zilveren jubileum. Op maandag 19 no vember zal het vijfentwintigjarig bestaan gevierd worden van de n.v. woninginrich ting ,,'t Binnenhuis" aan het Julianapark in Haarlem-N -ord. Des middags wordt een receptie gehouden in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt. ADVERTENTIE HAARLEM - TEL. 11470 t' ScFiaftstraal .39 Vrijblijvend v<fr'g2fijkltare demonstratie mr) jpriwvico* Philips - Nora - Erres r' Loewe Opta - Graetz Twee gedetineerden zijn maandagavond omstreeks zes uur uit de strafgevangenis te Scheveningen ontvlucht. Het zijn een 25- jarige kraandrijver uit Amsterdam, die zes jaar uitzat wegens een inbraak, en een 43- jarige fabrieksarbeider uit Amersfoort, die met drie jaar was gestraft wegens een zedendelict. Beiden werkten in de kleermakerij van de gevangenis. Zij zijn ontkomen door ver breking van een hangslot op een traliehek en via twee afdakjes, waarbij zij gebruik maakten van een touw. Daarna stonden zij op de binnenplaats tussen de gevangenis en de bewakerswoningen. Hier zijn bouw werkzaamheden onderhanden, zodat er planken en ladders aanwezig waren, waar mee de uitbrekers gemakkelijk de laatste hoge muur konden over klimmen. Tot nog toe ontbreekt elk spoor van de vluchtelingen. In de Immanuelkerk aan de Van Eg- mondstraat in Haarlem-Noord is, uitgaan de van de Hervormde gemeente Schoten een gebedssamenkomst gehouden naar aan leiding van de gebeurtenissen in Honga rije. De belangstelling voor deze bijzondere dienst, die een diepe indruk maakte, was bijzonder groot. Nadat gezongen was „O. Heer die daar des hemels tenten spreidt", hield ds. C. Koch een korte predikattie, in het bij zonder over psalm 74; ook sprak hij over een gedeelte van 1 Petrus. Dr. H. van der Loos sprak het dank gebed uit, zowel voor Hongarije als voor de vrede. Tot besluit werd gezongen psalm 27 vers 7: „Zoals ik niet had geloofd, dat in dit leven". Er is een collecte gehouden ten bate van het vluchtelingencomité van de wereld raad van kerken; de opbrengst bedroeg f 680. Andere bijeenkomsten In de Grote Kerk te Haarlem wordt vanavond een gebedssamenkomst gehou den. De Hongaarse predikant ds. J. Kirekes zal het woord voeren. Woensdagavond wordt in de Hervormde kerk aan de Ramplaan een dienst gehouden en donderdagavond in de hervormde kapel aan de Leeuwerikkenlaan te Aerdenhout. Te Heemstede De oecumenische raad te Heemstede had voor maandagavond in de hervormde kerk aan het Wilhelminaplein een gebedssamen komst belegd, waarvoor een bijzonder grote belangstelling bestond. Aan deze samen komst verleende medewerking het kerk koor onder leiding van Paul C. van Weste ring. De dienst werd geopend met het lezen van psalm 102 en gebed door ds. L. L. van Dijk, hervormd predikant te Heemstede, waarna men gezamenlijk de verzen 1 en 5 van psalm 62 zong. De spreker voor deze avond was ds. C. P. Hoekema, doops gezind predikant te Heemstede, die in de eerste plaats herinnerde aan de schrik en ontsteltenis, welke de dramatische berich ten uit Hongarije ook in ons land ten ge volge hebben gehad, vooral omdat wij zelf hebben ondervonden wat brute overheer sing voor een volk betekent. Maar de mens is geneigd het leed weer snel te vergeten en ziet bovendien voorbij, dat hij toch ge deeltelijk voor deze tragische gebeurtenis sen een zekere verantwoording draagt. Want hebben wij, aldus spreker niet ver zuimd de thans overheersende volken vol doende met Christus in contact te brengen? Het was volgens ds. Hoekema volkomen begrijpelijk, dat velen nu met wraak gevoelens zijn bezield, waarbij hun ge dachten zelfs uitgaan naar dood en ver delging. Maar dit heeft Christus, onze Koning de mens toch nimmer opgedragen. Stellig dient de christenheid reddend te werk te gaan, maar dan door gebed, offe ren en het openstellen van onze harten en huizen; in de overtuiging, dat alleen God over de krachten beschikt het kwaad in de mens te veranderen. De dienst werd door ds. Van Dijk ge sloten met gebed, waarna gezamenlijk psalm 149 werd gezongen en het „Onze Vader" gebeden. Eenenvijftig Nederlanders en Belgen uit Caïro zijn maandag per trein te Assoean aangekomen. Zij zullen dinsdag per schip de Nijl opvaren naar Wadi Haifa aan de Egyptisch-Soedanese grens. Bazaar uitgesteld. De kerkvoorgdij der Hervormde gemeente te Zandvoort heeft be sloten de voor 6. 7 en 8 november aangekon digde bazaar tot latere datum uit te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7