EISENHOWER GEKOZEN Voorwaardelijk bestand in Egypte Morgen in Nederland drie minuten stilte voor Hongarije cfa mmtixmiw/ Schrikbewind in Hongarije OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT door overgrote meerderheid w Britten en Fransen beheersen de noordelijke Suezkanaalmonding Reeds 6500 man voor UNO-politiemacht HET WEER: Af en toe zonnig Een stuk geschiedenis Vlootbewegingen van V.S. en Rusland Grote da; Congres waarschijnlijk Democratisch Sinds 1 uur vannacht: Situatie na het Staakt het vuren De politiemacht Egyptische voorwaarden O p ru i min gs werk Het woord is aan Nederlanders in Boedapest 71e JAARGANG No 103 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 301e JAARGANG No 2 56 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman t (Van onze correspondent in Washington) In deze periode van grote spanning voor de wereld heeft Amerika zich opnieuw voor vier jaar gesteld onder leiderschap van Eisenhower. Ook indien de spanning min der groot was geweest, zou Eisenhower waarschijnlijk herkozen zijn, doch thans was de neiging der Amerikanen om zich onder de hoede te stellen van de vader lijke generaal des te sterker. Zijn zege is indrukwekkend. Het is niet zo zeer door zijn grote politieke kennis, dat Eisenhower uitmunt, dan wel door zijn humane wijs heid, In een opzicht is Eisenhower evenwel meer humaan dan wijs geweest. Hij heeft ook voor de tweede termijn senator Nixon aanvaard als vice-president en dus als eventuele opvolger en dit is het bedenke lijke aspect van deze verkiezingsuitslag. Het kan waar zijn dat Nixon in de loop der jaren een en ander van Eisenhower heeft geleerd, doch het is opvallend hoe zeer de conservatieve rechtervleugel der Republikeinse partij achter Nixon staat. Eisenhower had zich voorgenomen de partij te hervormen tot een progressieve interna tionalistisch gezinde organisatie. Zou Nixon hem opvolgen, dan ware dit naar veler mening schadelijk voor zowel Amerika als voor de wereld. Nixon behoort tot de groep, die niet vrij is van isolationistische neigin gen met een hang naar beschermende rech ten en die, waar het China betreft, spoedig geneigd is tot een wij aggressieve politiek. Wie Eisenhower gelukwenst met de over winning, moet,hem vooral een goede ge zondheid toewensen in de komende vier jaren. Juist omdat de wereld in zulk een labiel evenwicht verkeert, kunnen cri ses als de huidige zich herhalen en zij eisen van het staatshoofd van een grote mogendheid een enorme geestelijke en li chamelijke kracht. De grote republikeinse' overwinning kan slechts ten dele door de gespannen interna tionale toestand worden verklaard. De De mocratische strategie lijkt op twee punten te hebben gefaald: de plaatselijke werkloos heid heeft hun geen winst opgeleverd en een aantal negers is overgegaan naar de Republikeinse partij, hetgeen begrijpelijk is, want voor de rechten van de negers zou een Republikeinse president meer kunnen (Reuter/A.F.P./Un. Press). Veertig uur nadat Franse en Engelse parachutisten op Egyptisch grond gebied landden, en een hevige strijd ontbrandde waar volgens Arabische nieuwsberichten de burgerbevol king in betrokken werd, is een officiële wapenstilstand van kracht geworden. Maar drie uren na de verkla ring van de U.N.O.-secretaris over de wapenstilstand zond een Egyptisch radiostation een bericht uit waar in gezegd werd dat het land zou doorvechten „zolang er enige aggressor op Egyptisch grondgebied verblijft". Later maakte Egypte voorwaarden voor het staken van het vuren bekend. Port Said en Port Foead ter weerszijden van de ingang van het Suezkanaal aan de Middellandse Zee, zijn door FransBritse eenheden ingenomen na gevechten waaraan, naar schatting van een Engelse woordvoerder in Londen, door 7000 man werd deelgenomen. Lang heeft de Egpytische radio volgehouden dat Port Said in Egyptische handen was en dat er „huis-aan-huis" gevochten werd. Wel staat vast dat Suez en Ismailia, de twee andere steunpunten langs het Suezkanaal, niet door Franse of Britse een heden bezet zijn, maar wel dat Brits-Franse eenheden tot Kantara zijn doorgedrongen en daardoor drie vijfde van de afstand Port Said—Ismailia hadden afgelegd. De secretaris-generaal der UNO Hammars- kjoeld verklaarde, dat de Britse delegatie, die hem van het bevel tot staken van het vuren in kennis had gesteld, hem tevens gevraagd te bevestigen, dat Egypte en Israel een onvoorwaardelijk bestand aanvaarden. doen dan een Democratische. Een Demo cratische president heeft altijd de handicap dat hij de eigen partij, die in het zuiden veel aanhang heeft, verdeelt wanneer hij krachtig optreedt ten bate van de negers. Daarmede is niet gezegd, dat de Republi keinen veel vaart zullen zetten achter de emancipatie der negers, maar er moet wel worden gezegd, dat gedurende het jongste Republikeinse bewind het opperste ge rechtshof in principe goed werk heeft ge daan voor de .opheffing van de rassen scheiding op de scholen. De negers zijn dit kennelijk niet vergeten. De Democraten hebben wel enig voordeel getrokken uit de moeilijkheden in de landbouw. De voorlopige stand (met de oude toe stand tussen haakjes) is voor de Senaat: Democraten 45 (49), Republikeinen 43 (47): het Huis: Democraten 180 (232), Republikeinen 135 (203). Voor het Huis betekent dit een netto verlies van zes zetels voor de Democraten en een netto winst van zes voor de Repu blikeinen. Op dat ogenblik had Eisenhower de lei ding in 41 staten met 457 van de 531 kies- semmen en Stevenson in 7 staten met 74 kiesstemmen. Aantal stemmen (ongeveer): Eisenhower 28.0000.000, Stevenson 20,000.000. Waarom, zo zal men zich afvragen, is het zo belangrijk of het Congres al of niet be hoort tot dezelfde partij als de president? De eerste twee jaar van Eisenhowers re gime was het Congres in meerderheid Re publikeins, de laatste twee jaar Democra tisch. Het eigenaardige verschijnsel deed zich voor dat Eisenhower in het algemeen betere resultaten bereikt heeft met het De mocratisch Congres dan met het Republi keinse. Dit kan men verklaren'uit het feit dat de president vooruitstrevender is dan een gedeelte van zijn partij. Van de De mocraten kreeg Eisenhower daarom meer steun voor zijn politiek dan van zijn eigen aanhangers. Er is geen reden aan te nemen dat dit in de toekomst anders zou zijn. rooocxxxxx ococcoocooo VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M I in De Bilt. geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog weer met in de nacht en och tend plaatselijk mist, of veel bewol king, maar in de middag op de meeste plaatsen zonnig weer. Over het alge meen weinig verandering in tempera tuur. Tot matig of krachtig toenemen de wind uit zuidelijke richtingen. 8 november Zon op 7.49 uur, onder 17.02 uur. Maan op 12.42 uur. onder 21.56 uur. Maanstanden 10 nov. 16.09 uur: eerste kwartier 18 nov. 7.44 uur: volle maan 25 nov. 2.12 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in I.ïmuiden Woensdag 7 november Hoog water: 6.21 en 18.34 uur. Laag water: 1.58 en 14.09 uur. Donderdag 8 november Hoog water: 6.57 en 19.12 uur. Laag water: 2.30 en 14.45 uur. *"cccc<>=00cccoax»c03000ccc<x>000cc000cx»30000(xx>000a bied ontstaat in de nacht vrij uitgebreid mist, die overdag voor een deel oplos.t en voor een deel overgaat in laaghangende bewolking, die met de zuidelijke wind ook ons land kan binnendrijven. In de middag zal evenwel op vele plaatsen de zon schij nen. YVEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) DROOG WEER Tussen IJsland en Groenland is een zeer diepe depressie aangekomen, die over een uitgestrekt gebied aanleiding geeft tot zware stormen. Onder invloed van deze depressie-activiteit, verplaatst een hoge drukgebied, dat vanmorgen boven Frank rijk was gelegen, zich langzaam naar het oosten. Mede in verband daarmede neemt in onze streken de wind geleidelijk toe uit zuidelijke richtingen, waarbij continen tale lucht uit het hogedrukgebied naar ons and wordt gevoerd. Nabij het centrum van het hogedrukge- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Weerstoestand buitenland M .5 ■c d M SG ir S .s-g S 4) G O 4) 25 Stockholm licht bew. nnw -6 0 Oslo sneeuw zo -1 1 Kopenhagen regen ozo 4 1 Aberdeen zwaar bew. windst. 2 0 Dublin zwaar bew. zzo 10 0 -.Londen mist windst. -1 0 "Amsterdam nevel wzw 5 0 Brussel nevel wzw 6 0 Parijs mist windst. 2 0 Bordeaux mist ono -2 0 Grenoble mist windst. -1 0 Nice half bew. nw 7 0 Berlijn regen nw 8 11 Frankfort geheel bew. w 8 0,5 München geheel bew. w 6 Zürich mist windst. -1 0 Genève mist windst. -1 0 Locarno half bew. ozo 7 0 Wenen regen w 7 11 Innsbruck mist windst. 2 1 Rome nevel O 5 0 Weerstoestand binnenland (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder onbewolkt w 9 0,1 Ypenburg half bew. w 7 0 Vlissingen mist wzw 6 0 Eelde zwaar bew. w 8 1 De Bilt onbewolkt wzw 6 0,1 Twente zwaar bew. w 7 2 Eindhoven geheel bew. wzw 7 0 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zw 6 0,1 In de brief van de Britse afgevaardigde bij de U.N.O. Sir Pierson Dixon, die door Hammarskjoeld op een inderhaast bijeen geroepen persconferentie werd voorgelezen, werd ook gezegd: „De Britse regering wil er op wijzen, dat het opruimen van de be lemmeringen in het Suezkanaal en zijn toe gangswegen hetgeen in geen enkel op zicht een militaire operatie is een zaak van grote spoed is in het belang van de internationale scheepvaart en handel. De Frans-Britse strijdmacht is er voor uitge rust om deze taak uit te voeren. De Britse regering stelt daarom voor, dat de technici, die de Frans-Britse strijdmacht begeleiden, onmiddellijk met dit werk beginnen". Naar aanleiding van de vraag van Britse en Franse zijde, of de voorgestelde inter nationale politiemacht in staat zal zijn haar taak, zoals die omschreven is in de desbe treffende resolutie van de algemene ver gadering, uit te voeren, verklaarde de se cretaris-generaal, dat dit het geval zal zijn, wanneer de Algemene Vergadering zijn plan voor de instelling van een dergelijke politiemacht zal hebben goedgekeurd. Dag Hammerskjoeld, de secretaris-gene raal der U.N.O. heeft meegedeeld, dat Ca nada, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Pakistan en Columbia definitief hebben aangeboden aan de voorgestelde politie macht der U.N.O. in het Midden-Oosten deel te nemen. Ook Nieuw-Zeeland zou een dergelijk aanbod hebben gedaan, maar dinsdagavond was er bij de U.N.O. nog geen officiële bevestiging van dit land binnen gekomen (en blijkbaar ook niet van Ne derland, want ook dat land werd door Hammarskjoeld niet genoemd. Red.). Men deelt mede, dat zowel India als Ceylon op bepaalde voorwaarden hebben aangeboden aan deze internationale strijdmacht deel te nemen als Egypte er mee accoord gaat. Finland heeft verklaard, dat „het bereid is de aanwerving van Finse militairen op vrij willige basis goed te keuren". Tsjecho- Slowakije en Roemenië hebben meegedeeld, dat zij Hammarskjoeld bataljons voor deze strijdmacht hebben aangeboden. Ér zijn in de loop van de morgen onbe vestigde berichten binnengekomen, dat de wapenstilstand in Egypte niet van kracht is. Bij het hoofdkwartier van de geallieer de strijdkrachten in Egypte, te Nicosia, kon bovendien geen bevestiging verkregen worden van de veronderstelling dat de wapenstilstand van kracht, en de strijd ge staakt is. De radio-uitzending van de „Voice of Britain" verklaarde, dat de Engelse en Franse strijdkrachten in Egypte zullen blijven tot een politiemacht der UNO arri veert om het gezag over te nemen. Het door de Egyptische regering gecon troleerde radiostation-Caïro heeft dinsdag avond om 11 uur meegedeeld, dat Egypte de overeenkomst tot het staken van het vuren op vijf voorwaarden waaronder de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Egypte heeft aangenomen. Radio Caïro noemde deze voorwaarden „voorwaarden van de U.N.O.". De andere vier, die door radio-Caïro werden genoemd, zijn: Het vuren zal onmiddellijk worden gestaakt; de Egyptische en Israëlische troe pen moeten zich achter de bestandsgrenzen terugtrekken, de staten-leden van de U.N.O. moeten ophouden met het zenden van oorlogsmateriaal naar de landen van het Midden-Oosten en de scheepvaart door het Suezkanaal moet hervat worden en ge waarborgd zijn. Radio-Caïro onthield zich van commen taar op deze voorwaarden. Frankrijk heeft om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraag om „zonder uit stel op ministersniveau een oplossing te zoeken voor de crisis in het Midden-Oos ten". De Fransen en Britten hebben na het uur, waarop hun troepen het vuren moes ten staken nog geen enkele mededeling over de toestand gedaan. Een woordvoerder van het Egyptische departement van Voorlichting zei om 02 uur in de afgelopen nacht, dat hem in Port Said niets van een staking van het vuren was gebleken en dat de gevechten daar voortduurden. De Centrale Organisaties van Werk gevers en Werknemers, samenwerken de in de Stichting van de Arbeid, heb ben zich hedenmorgen beraden op de oproep van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen en het In ternationaal Christelijk Vakverbond om morgen in de gehele vrije wereld het normale leven enkele minuten te onder breken als blijk van rouw, als uiting van medeleven met het Hongaarse volk en als fel protest tegen het optreden der Sovjet Unie in Hongarije. Na gepleegd overleg en in overeen stemming met de regering roept de Stichting van de Arbeid alle Nederlan ders op om morgen (donderdag) des ochtends van drie minuten voor twaalf uur tot des middags twaalf uur de ar beid te onderbreken, alle werken, alle verkeer stil te leggen en volstrekte stilte in het gehele leven in acht te nemen. Het spreekt vanzelf, dat eenuitzonde ring dient te worden gemaakt voor werk aan machines, die niet kunnen worden stopgezet. De Stichting van de Arbeid vertrouwt dat het gehele Nederlandse volk deze oproep zal volgen. De regering heeft kennis genomen van de oproep van de Stichting van de Arbeid en wil deze gaarne ondersteunen. Ook de treinen zullen morgen van drie minuten voor twaalf tot twaalf uur stilstaan. De regeringen van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten hebben dinsdag on ophoudelijk overleg gepleegd over de moge lijkheid van Russische interventie in het Midden-Oosten. De westelijke grote drie gaven het Zwitserse voorstel inzake een conferentie van de grote vier en India alle aandacht. In de loop van de dag was de spanning toegenomen. Vooral in Parijs maakte de brief van Boelganin diepe in druk en men was daar opgelucht toen van Washington de verzekering kwam dat de V.S. geen Russische inmenging zouden dul den. Volgens een bericht van radio-Ankara was de Russische vloot via het oostelijk deel van de Middellandse Zee op weg naar Egypte. Twaalf Amerikaanse torpedoboot- jagers vertrokken dinsdag uit Newport naar het Middellandse-zeegebied. De Ameri kaanse marine noemde dit „een normale verplaatsing". Om de Amerikaanse Atlantische vloot „in een staat van permanente voorbereiding" te houden vertrokken de vliegdekschepen „Forrestal" en „Franklin Roosevelt", de kruiser „Des Moines" en twaalf torpedo- bootjagers woensdag uit de haven van Nor folk. Verklaard werd, dat geen enkele ver plaatsing van Amerikaanse eenheden ver band hield met de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. De Egyptische ambassade in Moskou heeft dinsdagavond bekend gemaakt dat „een aantal" Russische reserve-officieren CCCCCCOOCCOCÓnOCOOCC<XXXX>DCOOOCCCCCCCCOOC>KXOCOOOOCOCCOC De inval van Israel, Engeland en p Frankrijk in Egypte heeft de ganse wereld de adem doen inhouden in een verlammende vrees voor de ge volgen. De gigantische gok van twee Europese landen, gevoegd bide alleszins te verklaren beveiligingsactie der getergde Israëliërs, heeft dagen lang de wereldvrede doen wankelen. o Thans lijkt het gevaar voorlopig be ft zworen, dat achteraf misschien nog voor de stabilisatie van de interna- tionale verhoudingen van nut ge weest is. Hoe is die Suezkanaal-kwestie ge groeid? Welke rol heeft het in de politiek cler betrokken landen ge speeld door de eeuwen heen? Wie is Nasser, de gangmaker van de Mid- den-Oostelijke gevaren? Een ant- woord hierop is te vinden in de p op pag. 5 afgedrukte artikelen, die een p stuk wereldgeschiedenis bevatten 8 waaruit de huidige spanningen zijn jj P opgerezen. Zie ook pagina 3. XXX»OCOOa»OOOCCCOCCOOOOOCCOOC>MOOCCCOCX>DOOOCX»OOCCCCCO zich als vrijwilligers had gemeld om in Egypte te vechten. Een Chinese communis tische functionaris heeft gezegd, dat, te zamen met de Sovjet-Unie, alles zal worden gedaan om Egypte te helpen in zijn strijd tegen Engeland en Frankrk. Soewito Koesomowidag, de officiële woordvoerder van het Indonesische mini sterie van Buitenlandse Zaken, heeft ont huld, dat tijdens de komende bijeenkomst van de Colombo-landen in New Delhi zal worden gesproken over de mogelijkheid, troepen naar Egypte te zenden om te hel pen tegen de Anglo-Franse aanvallers. Volgens een Brits-Frans communiqué zijn duikers van de Britse marine begonnen de versperringen op te ruimen, die door de Egyptenaren in het westelijke deel van de haven van Port Said zijn geplaatst. Britse rederij'en zijn er officieel van in kennis gesteld, dat het wel drie maanden kan duren eer het Suezkanaal weer be vaarbaar zal zijn, zo werd woensdag in Londen vernomen. In scheepvaartkringen zei men, dat het ruimen van negen schepen, die door de Egyptenaren in het kanaal tot zinken zijn gebracht, een zeer lastige bergingsoperatie in de geschiedenis zullen kunnen worden. De snelste methoden zullen waarschijnlijk vermeden worden wegens de beperkte ruimte en het gevaar dat aan de kanaal bodem schade zou worden aangericht. Men deelde voorts mede, dat de officiële kennisgeving van de Britse regering was gekomen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR 48 ADAM TEL /17162 LEDEREN MOTORKLEDING De Hongaarse bevolking, wanhopig strij dend tegen een overmacht van Russische bommenwerpers, tanks en zware artillerie, blijkt zich ook dinsdag op sommige punten in het land te hebben kunnen handhaven. Twee vryheidszenders, radio-Rakoczy en radio-Roka, waren 's middags weer te horen. Volgens de mededeling van deze zenders zouden de opstandelingen in Boe dapest er in geslaagd zïin, het parlements gebouw te heroveren en enkele hoofdstra ten van Russische troepen te zuiveren. Er moeten vijfduizend doden zijn. De indu striestad Dunapetele ten zuiden van Boe dapest zou, met inbegrip van het vliegveld, in de handen der opstandelingen zijn. Ook Russen nog op heftige tegenstand. Van de opstandelingen daar werd via de onder communistische controle staande zender van Boedapest geëist, dat zjj onmiddellijk de wapens zouden neerleggen. Radio-Boe- dapest dreigde met vernietiging door Rus sische tanks voor het geval de vrijheids strijders het bevel zouden negeren. Een vrijheidszender in het binnenland riep daarna alle opstandelingen op, de wapens te verbergen met het oog op een komende guerilla tegen de Russische bezetting. Een regeringsspreker voor radio-Boeda- pest heeft meegedeeld, dat de toestand ern stig is, maar dat de contra-revolutie zal bij Pees, Stalinvajos en Komlo stuiten de worden overwonnen. In de hoofdstad schij nen plakkaten, onder meer afkomstig van studenten, verschepen te zijn, waarin de aftocht van alle Russische troepen, de vrij lating van Nagy, vrije verkiezingen en al gemene erkenning van de onafhankelijk heid van Hongarije word i geëist. In Wenen is een noodkreet van het Hon gaarse Rode Kruis aan het Internationale Rode Kruis in Genève opgevangen, waarin wordt gezegd, dat de Russen het hoofd kwartier van het Rode Kruis in Boedapest hebben platgebrand, waarbij talrijke artsen en Rode Kruiszusters om het leven zijn gekomen. Geruchten doen de ronde, dat in hoofdzaak Mongoolse troepen, die berucht zijn om hun wreedheid, om Boedapest vechten. (zie ook pagina 3) Walter Malone Een eerlijk man kan nooit een eerlijke twijfel laten varen. Zelden in de geschiedenis hebben er op één dag in verschillende delen van de wereld zoveel gebeurtenissen van grote betekenis voor de menselijke samenleving plaats gehad als gisteren. Als iemand er nog aan heeft getwijfeld, dat wij tegen woordig in een heel klein wereldje leven, in een wereldje waarin de afstanden van dag tot dag meer ineenschrompelen, dan moet hij daarvan gisteren wel zijn over tuigd. Want op deze zesde november 1956 is wereldgeschiedenis gemaakt, niet slechts door wat er is gebeurd en besloten in Lon den, Parijs, New York, Washington en Moskou, maar vooral door het onderlinge samenspel tussen die gebeurtenissen en besluiten in landen, die vroeger heel ver van elkaar schenen te liggen. De dag begon, op de meest onheilspel lende wijze, met het Russische dreigement aan Engeland en Frankrijk dat in feite neerkwam op een ultimatum: voortzetting van de Brits-Franse actie tegen Egypte zou interventie .van de Sovjet-Unie met ge bruikmaking van „moderne" wapens tot gevolg hebben. En de dag eindigde, tot ieders verrassing, in een sfeer van alge mene opluchting: Engeland, Frankrijk, Israel en Egypte hadden hun troepen bevel gegeven, het vuren te staken. De strijd in het Midden-Oosten, waaruit wellicht een veel grotere strijd had kunnen oplaaien, was afgelopen. Maar daar tussen-in was nog veel meer gebeurd. De verkiezingen in de Verenigde Staten hadden plaats gehad en Dwight David Eisenhower was herkozen als Presi dent: Niemand zal met zekerheid kunnen zeggen, welke invloed de verwikkelingen in het Midden-Oosten de onhandige Amerikaanse politiek ten opzichte van Israel en de Arabische landen, de Egypti sche in-beslag-neming van het Suezkanaal, de Israëlische en toen de Brits-Franse actie tegen Egypte, en tenslotte de aankondiging van een wapenstilstand op de uitslag van de Amerikaanse verkiezingen hebben gehad. Men kan er dus allerlei theorieën over ontwikkelen, of het Eisenhower stem men heeft gekost, dat zijn regering Israel zo weinig steun heeft gegeven, dan wel dat hij door de bekendmaking van de Brits- Franse bereidheid om het vuren te staken, die in dit opzicht nog juist op tijd kwam, stemmen van aanvankelijke weifelaars heeft gewonnen. In elk geval is het een feit, dat de algemene belangstelling van de kiezers op deze dag méér op de gebeurte nissen buitenslands was gevestigd dan ooit het geval is geweest bij verkiezingen die, voor zo ver het de V. S. zelf betreft, in vredestijd werden gehouden. Eisenhower moet zijn overwinning dus toch wel voor een belangrijk deel daaraan te danken hebben, dat vele Amerikanen hem ook in internationaal opzicht als „the best'man for the job" beschouwen. Van nog grotere betekenis, in het ver band der internationale ontwikkelingen, was wat er zich tegelijkertijd in het ge bouw der Verenigde Naties heeft voltrok ken. Daar werd besloten, een UNO-politie- macht voor het Midden-Oosten te vormen, een politiemacht die, als Secretaris-Gene raal Hammarskjoeld zijn plannen kan uit voeren, een zo-waar bijna „supra-natio- naal" karakter zal krijgen. Want dit wordt geen verzameling van nationale leger eenheden onder aanvoering van een gene raal van het land. dat de grootste militaire bijdrage levert, zoals in Korea het geval is geweest, maar een legertje opgebouwd uit eenheden van een aantal kleine landen, waaraan de grote mogendheden zelfs niet mógen meedoen. En de bevelhebber van deze strijdmacht zal als zodanig niet ver antwoordelijk zijn aan zijn eigen regering, maar aan de Secretaris-Generaal van da UNO. Het klinkt haast te mooi om waar te zijn, want dit is nu precies datgene wat de Verenigde Naties al zo lang dringend nodig hebben gehad om daadwerkelijk bij te dra gen tot behoud van de vrede. Hiermee zijn we er natuurlijk nog niet, want het zwakke punt van Hammarskjoeld's oplossing een zwakte die echter niet aan hem maar aan het Handvest van de UNO moet wor den toegeschreven is dat de leden-landen vrij worden gelaten, wel of niet deel te nemen aan de gemeenschappelijke politie macht. Pas wanneer elk lid van de UNO kan worden verplicht, en die verplichting onherroepelijk aanvaardt, om in voorge schreven mate bij te dragen in een perma- nent (en dus niet ad hoe gevormd) UNO- leger, zal de wereldvrede op een hechte basis zijn gesteld. Maar dat we op de goede weg zijn, staat vast. In hoeverre het Russische dreigement werkelijk, zoals Moskou zegevierend uit roept, de mensheid heeft gered door Enge land en Frankrijk verschrikt en angstig het vuren te laten staken, zullen we misschien pas over vele jaren, misschien zelfs nooit te weten komen. Immers, in Londen en Parijs zegt men. dat het besluit al genomen was en dat Moskou, toen het daarvan lucht kreeg, listig zijn ultimatum verzond om zodoende de lauweren voor het herstel van de vrede te kunnen oogsten. En tenslotte kan men ook nog veronderstellen, dat Eisenhower handig gebruik heeft gemaakt van het Russische dreigement om zijn eigen druk op de Britse en Franse regeringen, een druk die hij reeds de hele vorige week had doen voelen, nog meer kracht bij te zetten en dat dit tot de beslissing heeft geleid. Hoe dit alles ook zij, de gebeurtenissen die zich gisteren op zoveel verschillende plaatsen van de wereld hebben voltrokken, zijn, alle op hun eigen wijze, voortgekomen uit de wens, een nieuwe algemene oorlog te vermijden en iets positiefs bij te dragen tot het behoud van de wereldvrede. Dat alleen reeds stempelt de dag van gisteren tot een grote dag. Simon Koster Van de zijde van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag vernemen wij dat alle Nederlanders in Boedapest liet goed maken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1