axida en de Meester*maöiër j Weer U t tegen het weer! I Verhoog Uw weerstand! ij Davitanr ion IÖ Nederlandse Radio Unie bouwde nieuw hart in KRO-studio Doeltreffend en betrouwbaar Radio geeft donderdag NAAIMACHINES Optreden van Israel, Engeland en Frankrijk Wereldnieuws ió ftet zo 2 Eigen energiebronnen om aan mogelijke noodtoestanden het hoofd te bieden 0.%.»antuma iBS^ - ?v| Moordpartij op Nw.-Guinea Geen post naar Hongarije Kerkelijk Nieuws Publieke opinie Handtekeningenactie Herdenking Chr. Huygens met expositie in Londen Gor de Groot speelt in de Verenigde Staten Requiem in opdracht aan het Hongaarse volk Examens Corridor van Rode Kruis naar Boedapest? Gasverstikking in Delft VLIEGENDE SCHOTELS WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 (Van een redacteur) Ook van de K.R.O.-studio aan de Emmastraat te Hilversum werd maandag hall- stok gevlagd: de rouw over Hongarije overheerste de vreugde over de officiële inge bruikneming van de pas voltooide studiovleugel. Doch de bezoekers hebben niettemin hun hart opgehaald aan de talloze vernuftige vindingen welke de afdeling Algemene Techniek van de Nederlandse Radio Unie heeft toegepast in het nieuwe studiogedeelte, dat in de plaats is gekomen van een oude patronaatszaal, die voor de oorlog op summiere wijze werd ingericht als studioruim te. Het betreft hier ook het eerste grote bouwwerk, dat de Nederlandse Radio Unie ondernam en dat ver uitgroeide boven het aanvankelijk geprojecteerde ingrijpende onderhoudswerk, waarvoor drie ton werd uitgetrokken. Hoe ver, wordt wel duidelijk uit de post van twee ton, die thans alleen al besteed werd aan elektrotechnisch mate riaal en onderdelen voor de apparatuur in de hoofdomroepersstudio, hoofdcontrole kamer, hoofdweergeefkamer en hoofdschakelkamer en de daaronder gelegen hoofd- apparatenkamer en kabelverdeelkamer, welke tezamen het zogenaamde H-complex vormen en niet alleen het hart, maar ook het belangrijkste en waardevolste deel van het nieuwe studiogedeelte uitmaken. Het H-complex is tevens het sluitstuk van de technische standarisatie welke de Nederlandse Radio Unie met betrekking tot de technische apparatuur van de ver schillende omroepen nastreeft. Dezelfde apparatuur wordt over twee jaar ook aan gebracht in de nieuwe studio van de Vara en over drie jaar in die van de N.C.R.V. Technisch zal men dan één groot studio complex hebben verkregen, waarbij het geen enkel verschil maakt, dat de gebou wen zelf soms enige kilometers van elkaar verwijderd zijn. Datzelfde geldt ook voor de nieuwsdienst. Bij het ontwerp is uitgegaan van de ge dachte, dat de technicus in de controle kamer en de omroeper al hun manipulaties moeten kunnen verrichten zonder dat zij zich behoeven te verplaatsen, dat alle „ka nalen" een zo volledig en betrouwbaar mogelijke communicatie moeten bieden, dat alles snel gecontroleerd, goed overzien en vlot bediend moet kunnen worden. Een der bijzonderheden is dat het hoofd kanaal omroeper-controlekamer-weergeef- kamer (waar de platen en banden gedraaid worden) geheel dubbel is uitgevoerd. Bij een storing is het voldoende een stekker in een ander contact te zetten, waarna het programma normaal voortgang kan vinden. Lichtende tekens Naast de versterkerinstallatie is een con trolekamer geplaatst, waarop het volledige blokschema is afgebeeld; daarin zijn de versterkers als driehoekige blokjes opge nomen. Drukt men op zo'n versterkerteken, dan kan de werking van de versterker on middellijk worden gecontroleerd. Op de panelen van de controlekamer zijn voor het eerst op ruime schaal lichtdruktoetsen ADVERTENTIE Mijn dochter ging naar de Sudeten. Ze kon er al zijn, naar mijn weten! Plots'ling kwam zij terug En verklaarde mij vlug: ,,'k Heb mijn DANTUMA-vulpen vergeten!" Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Instru mentaal octet. 12.20 Platen. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.38 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 So praan en piano. - 13.45 Platen. 14.00 Lichte muziek. 14.25 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Oude muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Friese uitzending. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Verzoekprogramma. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Lichte mu ziek. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgel concert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.20-24.00 Nieuwe platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Bij de dood van een vlieg, causerie. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het be drijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Theaterorkest en soliste. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.10 Paul Vlaanderen en het Lawrence-Mysterie, hoorspel. 14.45 Cello en Piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Militaire Kapel. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de We reld: De Stichting cursussen en research en haar internationale cursus kleine bedrijven 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.15 Amusementsmuziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Lichte muziek. 19.25 West-Indisch orkest 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Filharmonisch orkest, groot koor en solist. 20.55 Ontmoeting der levensovertui gingen, discussie. 21.25 Fluit, cello en clave- cimbel. 21.55 Cabaret. 22.25 Lichte muziek 22.40 Radiojournaal. 22.50 Sportactualiteiten 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen. 23.17 Reportage 23.2523.58 Lichte muziek. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O.) 20.00 Journaal en Weerbericht. 20.15 Ka tholieke actualiteiten. Daarna: Voor de jeugd. 21.00 Kampioenshap van Nederland biljarten 1956—1957. 21.30 Palcsik veredelt de keuken. 21.40 Televitrine: 21.50 Theater nieuws. 22.10 Epiloog. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgel 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Kamermuziek. 16.02 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen, 18.15 Kinderliederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Idem. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen. 20.10 Mo derne tijden. 20.40 Verzoekprogramma. 21.30 Nieuws. 22.11 Internationale Radio-Universi teit. 22.30 Koorzang. 22.5523.00 Nieuws. ADVERTENTIE aangebracht. Bij het kiezen van een be paalde schakeling, drukt men op de betref fende toets, waarbij deze zelf verlicht wordt. Daar het veiligheidssysteem, geheel op lichtjes is gebaseerd zou een defect lampje tot vergissen aanleiding kunnen geven. Daarom kan men met één druk op een knop alle lampjes van een paneel tege lijk laten aanflitsen om te zien of deze niet doorgebrand zijn. De hoofdschakelaar vormt het grootste werkstuk, dat door de Technische dienst van de Radio Unie tot nu toe werd ver vaardigd. Hierop komen alle P.T.T.-lijnen, verbindingen met andere studio's, controle kamers en registratieruimten (waar mu ziek of gesproken woord op de band wordt vastgelegd) binnen. Hierbij is principieel een nieuwe weg ingeslagen. De „klinken- velden", waarop de contacten tot stand komen, zijn verdeeld in panelen met uit sluitend verbindingen, waardoor program- mastof naar elders wordt doorgegeven, en in panelen waarop de programmastof uit sluitend wordt ontvangen. Maar niet alleen is deze scheiding gemaakt op de modula tiepanelen, maar ook op de communicatie panelen, via welke de signalen worden doorgegeven of ontvangen. In het midden van de tafel is een zesvoudig kruisgesprek- kenpaneel gebouwd, dat tevens als reser vecontrolekamer kan dienst doen. Men kan hier met zes deelnemers een kruisgesprek opbouwen. De maandag officieel in gebruik genomen studiovleugel omvat voorts een muziek- studio met bijbehorende regelkamer. Even als de omroepcel en de commentaarstudio tussen twee registratieruimten en de spreekstudio is deze op een afzonderlijke fundering gebouwd. De ruimte ongeveer achthonderd kubieke meter groot voldoet aan de hoogste akoestische eisen. Er is een speel- en een publiekgedeelte met ruimte voor ongeveer tachtig toeschouwers. Onder deze studio bevindt zich een-galm-: kamer. De kelderverdieping herbergt de even eens geheel vernieuwde verwarmings- en luchtverversingsinstallaties, weke een bij na infernaal schouwspel bieden aan leidin gen, ketels, retorten en pompen Men geeft de hiergenoemde muziekstudio acht en de overige ruimten tien tot twaalf Lichtwisse lingen per uur. Verder werd een diepwel geslagen, waardoor het mogelijk is de koelwater voorziening met welwater te verzorgen en in geval van nood de gehele watervoorzie ning op eigen kracht te laten doorgaan. Ditzelfde geldt ook voor de elektrische energie, want er is een noodagregaat van 17,5 kVA geplaatst. Zo vormt deze door de Nederlandse Radio Unie gebouwde studiovleugel de eerste schrede op de weg naar een tech nische accomodatie van het Nederlandse omroepwezen, die op de hoogte van haar tijd zal zijn. Voor het ontwerp- en teken werk zijn ongeveer vijftienduizend man uren nodig geweest, aan het mechanische werk vrijwel geheel in de eigen werk plaatsen uitgevoerd tienduizend man uren. De eigen installatiedienst van de Nederlandse Radio Unip heeft het geheel bedraad en getest. Meer dan 150 kilometer draad is erin verwerkt en ruim dertigdui zend soldeercontacten moesten worden ge maakt. Over de kosten wilde men zich niet uit laten. Men zou het bedrag eigenlijk wel graag willen noemen, maar men is be vreesd voor repercussies nu andere om roepverenigingen nog bezig zijn met studio- bouw. Men behoeft zich namelijk voor het totaal der kosten niet te schamen, want het is, voor het geleverde, uitzonderlijk laag. Eén enkele dragée Davi- tamon 10 per dag heft vitaminetekorten radicaal op. Flacons van 50, 100 l| en 500 dragées A Een 10 voor gezondheid j jl hoge vitaminewaarde ORGANON OSS lS In Obano, gelegen aan de westelijke oever van het Paniaimeer in het centrale bergland op Nederlands Nieuw-Guinea, is het zondag plotseling tot ongeregeldheden gekomen. Een Ambonese onderwijzer en zijn gezin en een Papoea-politieagent wer den vermoord. Een juist in dienst gesteld vliegtuig van de Amerikaanse zending werd vernield. Alle gebouwen in het plaatsje werden in brand gestoken. Per vliegtuig zijn inmiddels versterkingen aangevoerd. De daders worden opgespoord. Nadere bij zonderheden ontbreken. ADVERTENTIE Alleen NIVEA bevat Eucerit het voedingsmiddel voor de huid ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De Oostenrijkse posterijen hebben mede gedeeld, dat post voor Hongarije sinds 24 oktober niet meer is doorgezonden. De Nederlandse P.T.T. heeft verzocht deze post terug te zenden. Na ontvangst zal de post aan de afzenders worden uit gereikt. Ned. Protestanten Bond Benoemd tot voorganger van de afdeling Lisse en Sassenheim de heer J. P. Hulsbos te Sassenheim. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Bunchoten-Spakenburg (als miss. pred. voor West-Borneo) A. G. Ver steeg te Arum (Fr.). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sommelsdijk J. C. W. Kruis. hoop te Meerkerk. Aangenomen naar Buurse (toez.) S. H. J. 'Voors, ziekenhuispredikant te Haarlem. Aangenomen naar Dordrecht (vac. R. J. B. Beerekamp) A. Oliemans te Noordlaren en Glimmen. Bedankt voor Op- heusden A. J. Wijnmaalen te Maartensdijk. Geref. Kerken Beroepen te Leeuwarden (7e pred.pl.) J. van der Zanden te Murmerwoude. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Opperdoes J. M. Visser te Dokkum. Aangenomen naar Amsterdam- West (als schipperspredikant) L. Kleisen, laatstelijk legerpredikant te Utrecht. Be dankt voor Bunschoten en voor Rotterdam- Oost B. Bijleveld te Noordeloos. Evang. Luth. Kerk Drietal te Den Helder J. Blase, prop. te Amsterdam, C. F. S. Stegenga te Zwolle en A. Steinhart, prop. te Haarlem. Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft aan de bevolking van Amsterdam de vraag gesteld „Bent u het eens of niet eens met het optreden van Israël tegen Egypte?" Vele, te weten 42 percent van alle Am sterdammers, zijn het eens met het op treden van Israël tegen Egypte. Een min derheid, te weten 24 percent, is het niet eens daarmee. (34 percent spreekt geen oordeel uit). Heel anders is het resultaat dat het Duit se Gallup Instituut EMNID in Bonn, het regeringscentrum van Duitsland, vond. De overgrote meerdexdieid van de inwoners van Bonn, te weten 60 percent, is het niet eens met het optreden van Israël tegen Egypte. Slechts 9 percent is het eens met het optreden van Israël tegen Egypte. (31 percent heeft geen oordeel). Engeland en Frankrijk Het NIPO heeft aan de Amsterdammers ook de vraag gesteld „Bent u het eens of niet eens met het optreden van Engeland en Frankrijk in Egypte?" Vele, te weten 47 percent Amsterdammers zijn het niet eens met dat optreden. Maar 24 percent van de inwoners van Amsterdam is het wel eens met het optreden van Engeland en Frankrijk in Egypte. (29 percent heeft geen oordeel). Ook hier zijn de resultaten uit Bonn an ders. Van de inwoners van Bonn is slechts 2 percent het eens met het optreden van Öfigëland'eh Frankrijk in'Kgypte. De over groterneerderheid, te weten 74 percent, is tegen dit optreden. (24 percent bïeef een antwoord schuldig). Geen grote oorlog Op de vraag „Denkt u dat uit de gebeur tenissen in Egypte een echte oorlog zal ont staan?", meent 55 percent van de Amster dammers dat dit niet zal gebeuren. Een minderheid van 19 percent denkt echter van wel. (26 percent bleef een antwoord schuldig). In Bonn daarentegen overweegt het aan tal mensen, dat een grote oorlog verwacht. 46 percent van de inwoners van Bonn vreest dat een echte oorlog zal ontstaan. 33 percent dat het niet zal gebeuren en 21 percent heeft geen oordeel. Ook in andere landen worden op het ogenblik door de Gallup instituten deze vragen aan de inwoners van de hoofdsteden voorgelegd. De resultaten zullen in de loop van deze week uit Parijs, Londen en New York bekend zijn Het bestuur van de Nederlandse Studen tenvereniging voor Wereldrechtsorde houdt een handtekeningenactie voor de volgende verklaring, die verzonden zal worden aan het hoofd van de Nederlandse delegatie in de UNO-assemblée. De verklaring luidt: „Ondergetekende, kennis genomen hebbende van de ontstellende gebeur tenissen in Hongarije, verzoekt de Ver enigde Naties met al haar organen en instellingen alle middelen, die haar volgens het Handvest ten dienste staan, voor zover deze noodzakelijk zijn, te gebruiken met het doel de vrijheid van het Hongaarse volk te herkrijgen, te verzekeren en de ontstane nood te lenigen." Men wordt verzocht de handtekening onder het bovenstaande te plaatsen en dan te versturen aan het secretariaat van de N.S.W., Heuvel 62, Tilburg. Op 4 december zal de Nederlandse am bassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, een tentoonstellingin het wetenschappe lijke museum in Londen openen ter her denking van het feit dat driehonderd jaar geleden de uitvinder van de slingerklok, Christiaan Huygens, werd geboren. Deze tentoonstelling is georganiseerd door het museum en de „antiquraian horological so ciety" (Antiquarisch Instituut voor Uur werken). Het „Hessische Landesmuseum" en het Nederlands Wetenschappelijk Museum in Leiden hebben klokken voor deze tentoon stelling uitgeleend. Op de avond van de opening zal dr. G. A. Crommelin, de stich ter van het Nederlands Museum voor de Geschiedenis der Wetenschap, een lezing houden. De Nederlandse pianist Cor de Groot is dinsdagavond van Schiphol per vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrokken, waar hij op 9 en 10 november zal debuteren met het Cincinnati Orchestre, dat hem terzijde zal staan bij de uitvoering van Beethovens Vijfde Pianoconcert. Op 15 en 18 november zal Cor de Groot recitals geven in Knox- ville en New York. Het bestuur van de Nederlandse Orkest- stichting tot Beheer van het Concertge bouworkest heeft besloten de uitvoering van het Requiem voor gemengd koor en orkest van Cherubini, op woensdag 7 en donderdag 8 november in Amstex-dam, op te dragen aan het Hongaarse volk ter nage dachtenis van hun slachtoffers. Het publiek wordt verzocht na afloop van de uitvoering zich van bijvalsbetuigingen te onthouden. Groningen. Op een proefschrift, getiteld „The microphonic effect of the lateral line organ, a study on the biophysics and the function Oj. the lateral line organ of acerina cernual", is aan de rijksuniversiteit te Gro ningen gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. W. Kuiper, ge boren te Heerhugowaard. ADVERTENTIE Herdenking. Voor de consulaten van Enge land en Frankrijk in West-Berlijn heb ben studenten kransen neergelegd opge dragen aan de doden in Egypte. Botsing. Op het spitsuur is in Chicago een trein op het viaductennet achter op een andere trein gereden. Zes personen werden gedood en ongeveer 150 gewond. Tenminste 12 van de gewonden verke ren in ernstige toestand. Uitstekend. De algemene gezondheidstoe stand van John Forster Dulles is uitste kend en de minister zal wellicht eerder dan verwacht werd weer aan het werk gaan, aldus een mededeling van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Washington. Ongeluk. Het vliegtuig ongeluk in het En gelse graafschap Surrey heeft drie be manningsleden en vier kinderen het lo ven gekost, aldus is dinsdag te Black- bushe bekend gemaakt. Uilzendingen. Het internationale rode kruis is uitzendingen begonnen in de speciaal er voor gereserveerde 41.61 meterband, een golflengte die uitsluitend voor het rode kruis gereserveerd is. De eerste uitzendingen zijn lezingen geweest over de vier conventies van Genève, in 1949 vastgesteld, over de behandeling van krijgsgevangenen. Deze uitzendingen worden naar het Midden-Oosten en Hongarije gericht. Iïulp. De Britsse regering heeft besloten opnieuw een bedrag, ditmaal 25.000 pond sterling aan het internationale rode kruis beschikbaar te stellen voor de hulp aan de Hongaarse bevolking. Lening. De Israëlische regering zal een le ning van ongeveer honderd miljoen gul den uitschrijven om de militaire kosten te dekken, aldus is te Tel Aviv verno men. Begraven. Tonnen nat zand zijn in de vierde schacht van de mijn te Spring- hill (Canada) geworpen, om de mijn af te sluiten. Daaronder liggen zesentwin tig mijnwerkers begraven, die daar don derdag door een mijnexplosie opgeslo ten werden. Reddingsploegen hebben 88 mijnwerkers in veiligheid gebracht. De schacht is afgesloten omdat men een ontploffing vreesde, die Springhill zou kunnen verwoesten. Het totaal aan doden is 38. Verboden. De Züi-ische politie heeft de Zwitserse communistische partij verbo den de Russische oktober-revoïutie te vieren daar zij vreesde dat een derge lijk feest als een provocatie door een meerderheid der bevolking zou worden opgevat. Post. Sir Anthony Eden heeft de laatste dagen niet alleen veel brieven gekregen waarin zijn beleid jegens Egypte wordt afgekeurd; hij ontvangt ook betuigingen van instemming. Volgens een officiële woordvoerder zijn maandag acht maal zoveel betuigingen van instemming ont vangen als afkeuringen en protesten. ADVERTENTIE OTELLO N O-I RON OVERHEMDEN ƒ19.75 I31 Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem WENEN (United Press) Het Inter nationale Rode Kruis is volgens te Wenen ontvangen berichten in onderhandeling getreden met de Russen over de instelling van een „Rode Kruis corridor" naar Boe dapest, waardoor medische voorraden en levensmiddelen naar de Hongaarse hoofd stad zouden kunnen worden gebracht. De hulpvoorraden van het Rode Kx-uis stapelen zich in Oostenrijk op. Het Internationale Rode Kruis hoopt toestemming te krijgen om een konvooi vrachtauto's naar Boedapest te laten ver trekken om daar de zo hoog nodige medi camenten en levensmiddelen te brengen. Te Delft is de 42-jarige heer J. C. Wal- laart door gasverstikking om het leven ge komen. Zijn echtgenote is ter verpleging in het oude en nieuwe gasthuis opgenomen. Haar toestand is redelijk goed. Twee kin deren, respectievelijk van vier en zeven jaar, die in een andere kamer sliepen, zijn bij buren ondergebracht. Het gas kon het huis binnenstromen, doordat de slang van het gascomfoor was losgeraakt. 51. De weelderige kamers van de multi miljonair Graaf Basoeka maakten geen goede indruk op Plutanus. „Allemaal uiter lijk vertoon", bromde hij rondkijkend, „geen innerlijke sfeer. Laat ons heengaan, mijn gids". „Nee, wacht een wijle", zei Joris haastig, „het is wel eens aardig, om de bezittingen van een uiterling met zo'n groot inkomen te bezichtigen. Zie bijvoor beeld eens dit horloge van puur goud. En dit beeldjegeheel bezet met diamanten en smaragden Aldus pratend toonde Joris allerlei kostbare voorwerpen. Maar inplaats van ze weer terug te leggen, stak hij ze in zijn zak! Dat was natuurlijk hele maal niet eerlijk. Maar omdat meneer Plutanus niet wist, wat stelen was en om dat Panda in een kast was opgesloten, was er niemand, die dit schandalig gedoe te gen ging. Tevreden murmelend keek hij in de kasten, tot Plutanus zijn aandacht op iets anders vestigde. „En wat zijn dat voor zonderlinge uiterlijke versieringen?", vroeg de magiër, op een wand wijzend. Joris keek en verbleekte„Hm, ehdat leg ik een volgende keer wel uit", zei hij gejaagd. „Laat ons thans maar vertrek ken!" Zijn plotselinge haast om heen te gaan, was verklaarbaar. Want daar aan de wand hin$en allerlei wapens en trofeeën, waaruit hij kon opmaken, dat graaf Ba soeka een geducht jager was! WE ZOUDEN niet graag willen volhou den, dat een lezer ons met zoveel woorden gevraagd heeft iets te vertellen van vlie gende schotels in vroeger tijden. Hij in formeerde alleen maar naar de vliegende gevaarten, waarvan sommige schrijvers over vliegende schotels gewag hebben ge maakt, en wilde weten, wat daar nu eigen lijk van waar is. Deze vraag lijkt af te wijken van de eerste formule- ring die we gaven, maar in werkelijkheid komt hij toch op hetzelfde neer. Want die vliegende gevaarten werden door bedoelde auteurs juist aangehaald om te betogen dat in de verre en grijze oud heid reeds vliegende schotels rond en over de aarde cirkelden. Nu de vliegende-schotels-hysterie geluk kig wat geluwd is, menen we deze vraag vrijelijk onder ogen te mogen zien. Met de auteurs die de vragensteller op het oog heeft, zijn kennelijk Desmons Leslie en George Adamski bedoeld, twee uitgekook te knapen die over vliegende scholels een boek vol onwaarheden hebben geschreven en daaraan stevige kapitalen hebben ver diend. We gunnen hun dat profijt natuur lijk van harte, al zijn we het met de manier-waarop niet helemaal eens. Maar ondanks het feit, dat we de zon wel in het water kunnen zien schijnen, betreuren we het, dat veel van de door Leslie en Adamski gedebiteerde onzin nog jarenlang in de hoofden van argeloze lezers zal blijven hangen. Wat is het geval? Zoals zoveel andere volken, hadden ook de oude Indiërs hun heldenzangen, waarvan het Rdmayana er één is. Het verhaalt de sage van de godde lijke held Rama, die de hand verwierf van Sita, de uit een ploegvoor geboren bekoor- lijke dochter van Janaka. Door allerlei ver wikkelingen, die we u onmogelijk kunnen schetsen, werd Sita geschaakt door Ravana, de vorst der demonen, die de jonge vrouw naar zijn paleis op Ceylon brengt. Daar wijst Sitd echter standvastig alle aanzoe ken van haar schaker van de hand, zodat voor enige ongerustheid van onze kant geen enkele reden behoeft te zijn. N Gelukkig verneemt Rdma de naam van de schaker en met behulp van I-Ianumal, de vorst der apen, wordt Sitd bevrijd. Uitdrukkelijk moeten we hierbij vertellen, dat Hanumat, toen hij voor de J eerste ,.maal tot het verblijf van Sita was doorgedrongen, de jonge vrouw aanbood haar door de lucht naar Rdma te brengen, een voorstel dat Sita echter afsloeg, „omdat ze geen ander lichaam wil aanraken dan dat van haar echtgenoot". Hieruit moeten we dus op maken, dat de vorst der apen zich door de lucht kon voortbewegen en dat het de bedoeling was geweest, dat hij Sita op zijn rug had meegenomen. Het luchtreisje ontging Sita echter toch niet. Want toen R&ma en zijn helden Ra vana en zijn demonische krijgsmakkers had overwonnen, begaven Rdma en Sita, als gelukkig herenigde echtelieden, zich in de luchtwagen naar Ayodhya, waar Rdmfi plechtig tot koning werd gekroond en even plechtig de regering aanvaardde. Uit deze sage heeft Desmond Leslie o.a. zijn bewijsmateriaal voor het bestaan van vliegende schotels in de oudheid geput Daarover morgen. (Nadruk verboden) "1 Fctillon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2